ANTWOORD. Oogen open, Katholieken De vrijheid van tegenspraak en de meeting te Heldergem. bisdom heeft mij niet afgekeurd, noch berispt, noch veroordeeld. Bijgevolg heb ik den rechten weg nog niet verlaten, noch het priesterkleed bemorsd en onteerd heb gelijk gij schrijft. f Gij moogt mij streng oordeelen als politie ke man, maar mijn priesterlijk karakter valt niet onder uw gebied. Onzen Bisschop is daar om de priesters die dwalen te berispen en te bestraffen. Voor al de andere geloovigen staat dit schrikbaar woord geschreven in de Heilige schriftNolite tangere Christos meesRaakt mijne gezalfden niet!!! Dat de vijanden van Christus en de Katholie ke Kerk het priesterkleed bespotten en besmeu ren, dat kan men nog eenigzins begrijpen, maar dat gij, Mr Anneessens, een Christene, een Kerkbediende van Ninove zulke misgreep bedrijft, dat is een rampzalig voorbeeld dat bittere vruchten zal dragen. Later als de vijanden onzer Religie met slijk en modder zullen werpen naar andere priesters, zullen zij zeggenWij volgen het voorbeeld na van Mr Anneessens, Kerkbediende van Nino ve. Gij zult dezen brief inlasschen in uw eerst verschijnend nummer van Stad Ninove, en ook van den Katholieken Klepel, volgens al de ver- eischten der wet, op uw eerste bladzijde, als antwoord op uw nummer van zondag 16 Sep tember 1I94. A. DAENS, priester. Uw brief, Mijnheer Daens, is geschreven met de pen van Escobar. Dat wil zeggen dat gij alle schuinsche, valsche en scheinheilige middelen gebruikt om de schoen tjes weg te gooien die u nijpen, om de roede te ontvluchten die u onmeedoogend geeselt. Verleden Zondag hebt gij in Land van Aalst en Klodde Roeland, en niet in De Stad Ninove een antwoord geschreven op mijnen open brief van 16 dezer. 't Was daar, op alle regels, van aaneen schakelingen van valsche aantijgingen, eerro verij en schandelijke leugens, van onuitwisch- baren kaakslag, van vischmarkt, van kromme politiek, van schaamteloosheid, van domme belccdigingen, van scheinheiligen die van de religie 'nen bottik maken enz. enz.ook gingt gij er mijnen dommen en eerloozen laster vergruizen Acht dagen later komt gij af met eenen brief voor De Stad Ninove, en nu is 'tMijnheer Anneessens van hier, Mijnheer Anneessens van daar nu is 't van veigiffenis, van goede voor beelden, van gezalfden des Heeren, en wat weet ik nog al. Waarom dat verschil gemaakt, M. Daens Wat mij nog meer verwondert is, dat ik u gesproken had van de twee processen die gij, gezalfde des Heeren, en uw broeder, H. Petris II, mij met zooveel kristelijke liefde hebt aange daan, en dat gij daarop antwoordt met de processenvan Der derbode. Ik heb u uitgedaagd eene enkele letter te voorschijn te brengen door dewelke gij bewij zen zult dat uw bisschop u goedkeurt en aan moedigt Ik heb u uitgedaagd eenen enkelen goeden priester tv noemen die zou durven opkomen alf uw verdedigen, als uw politieke peter ïk heb u, onder anderen,- bewezen, zoo klaar als het klare licht der zon, dat gij een der meest bevoegde en niet de meest bevoegde generaals zijt van een kamp dat vijandig- is met onze geestelijk heid Ik heb u gevraagd of gij 25 of 30 jaren lang beurtelings en eibarmlijk gezucht hebt onder den te engen en te nederigen toog van eenen onderpastoor en onder de te zware kap van eenen kloosterling, om eindelijk te komen schipbreuk lijden en verongelukken op het or- chest van eene danszaal Ik heb u getoond dat uwe ware zending op de wereld was het woord van vrede, van verbroedering, van wijsheid en van leven te verkondigen aan het volk, en niet van den arme optehitsen tegen den rijke, den rijke te leeren vervloeken, de wonden der zieken te verkankeren en u van den rug van het be drogen volk te bedienen om, uit loutere hoo- veerdigheid en baatzucht, eenen zetel te verove ren in de Kamer Ik heb u bewezen dat gij liegt als gij be weert dat de Rechtbank van Audenaarde mij veroordeeld heeft voor eerroof wegens uik heb bewezen dat het vonnis een schitterende zegepraal is... voor mij, en een bloedige kaak slag voor udat het u zeiven zoodanig ver plettert, dat gij nog alleenlijk den moed niet gehad hebt het te doen uitvoeren En van dat alles gewaagd gij geen enkel Woord, M. Daens. Zijn die beschimpingen misschien niet valsch en niet ongegrond? En gij denkt mij te vergruizen door cenige haarkheverijen over Yette en magere letters, door een uitstapken naar den Areopagus van Athenen, naar de bal masqués van Aalst, naar de woelige meetingen van Verviers of naar Flora van Lede Wat zijt gij weerdig deel te maken van de koene kampers van Klokke Roeland', wat zijt gij weerdig broeder te zijn van den braven, den zoeten, den zachten, den eerlijken M. Petris van Chipka Maar, Mijnheer Daens, gij vergeet dat de muilband dien gij voor mij besteld hadt op de Rechtbank van Audenaarde, voor eeuwig en 3 dagen gevezen is op den venijnigen zeever en zwaddersnuit van M. Petris, en de steen die mij vergruizen moest gaat neerstorten, niet op mijn voorhoofd, maar op uwe eigene ont sierde en reeds verslenste kruin. Een gezegde van het Openbaar Ministerie van Dendermonde is, volgens u, voor Dender bode een onuitwischbare kaakslag. Maar het vonnis der Rechtbank van Aude naarde, die zegt dat het woord eerloos waarmede De Stad Ninove het Land van Aalst bestempeld heeft, volkomen verrechtveerdigd is door de gewone manier van schrijven van dit laatste blad zeg, M. Daens, wat is dat dan Antwoorden zult gij nietmaar, ik zal het Voor u Dat vonnis, Mijnheer, is voor het 2nd van Aalst, en ook voor uw eigen voor! ld, ver mits gij medeopsteller zijt van dat Had, een onuitwischbaar brandmerken, gel- 1 men te Sparta, in Griekenland, aan de kincren 'nen zatten slaaf Iloot toonde, om hun e e i walg te geven van de dronkenschap, zoo •n r. zal men doen met den vuigen lammeerlap van I et eiland Chipka, om aan iederen treffelijke burger eenen walg te geven van scheinhe'hfR tartuf- ferijön, kromme politiek, vergiftigde schimp en eerloozen laster Gij klaagt dat ik al mijne inlicht, igen ge nomen heb in eene gazet welke, volt ns mij zcSl g'j 4 dagelijks'liegt en lastert. - Volgens u liegt en lastert zij dus tietEn dien dag ten minste moet zij noch-gelogen noch gelasterd hebben, want gij hebt Ijaar gee- nen aanbevolen brief gezonden, gelijk ia 11 mij, om te bewijzen dat al hare beschimping-Ai valsch en ongegrond waren. Te meer, Mijnheer Daens, mijne inlichtin gen zijn bekrachtigd, niet alleenlijk qqor uwe eigene getuigenis en bekentenissen, nie'" alleen lijk door de getuigenissen van andere, katho lieke gazetten en verschillige ooggetuigep, maar door uwen penneknecht van Klokke Roeland en door verschillige van uwe andere r;:ode en blauwe medebroeders, die, zij ook, lo genstraffing van u ontvangen hebben. De woorden liberalen en socialisten heb ik gedrukt in vette letters, en het. woord katholieken in magere letters omdat de liberalen en socialisten op uwe schandigé mee ting van Geerardsbergen vet, en de (3 of 4) katholieken mager vertegenwoordigd waren. j Gij hebt te Geerardsbergen het Evangelie en de Encykliek van den Paus toegepast aan de sociale kwestie en, met den glimlach van Escobar op de lippen, vraagt gij dan Is dat een schelmstuk of eene schande Neen, Mijnheer Daens, dat en is geen schelm stuk of geene schande, voor u min dan voor iemand. Maar Een priesterverdwaald in verpeste danskoten (meervoudig als 'tu belieft) te midden van pot en pint.... gezeten tus&chen honderden liberalen en socialisten en 3 of 4 katholieken zeldzaam gelijk pcrels op den mesthoop hooren uitvallen op M. Woeste, den warmsten verdediger der pries- ters, dat is schande, Mijnheer U moedwillig blootstellen, en, zonder van schaamte in den grond te zinken, moedwillig blootgesteld blijven aan de schandaligste verwijten die ooit een priester heeft moeten hooren koes blijven als een hond en stom als een standbeeld bij de schreeuwen- ste uitvallen tegen uwen Godsdienst dat, Mijnheer Daens, dat is schande Na die mislukte bakte, als triomf der ver- broedering, de stad rond geleid worden, door gekende liberalen en socialisten, (hier wa- ren er geene katholieken bij) van de eene liberale fyerberg naar de andere, o ciclijk t*AH wel begoten gas..^. nemen met een paar vrienden die ir. geen twintig jaar een kruis gemaakt hebben dat, Mijnheer Daens, dat is schande! Zeggen «dat God zelf de eerste socialist ge ..eest is aan tafel van een treffelijk maar toch g^'reti- hotel uitroepen dat gij de twee kasteel' van Mijnheer Van Vreckem gezien had, dat het onreehtveerdig is dat zulke schoone en gfoote en rijke eigendommen toebehooren aan eenen enkelen persoon, terwijl er zooveel ongeluk- kigen sterven van honger dat, Mijnheer Daens, dat is schande 1 Op meetingen en in gazetten, en ook in bijzondere gesprekken, gelijk gij bij voorbeeld gedaan hebt met den knecht der brouwerij van Wieze en met verschillige werklieden éener fabriek van Aalst, het werkvolk ophitsen te gen hunne meestersde lagere klassen opreien tegen hunne wettige overheden; het volk vleien, misleiden en bedriegen, en daarin geen ander doel beoogen dan eenen fluweelen zetel !i| de Kamer en misschien nog meer de 4000 \-eJ>al- lekens der representantenkeers, dat, Mijnheer Daens, dat is schande, cn dat is een sociaal schelmstuk Artikels schrijven in een blad Klbkke Roeland dat voor de werkende klas s'echter en gevaarlijker is dan Vooruit en Laatste Aïi.tws; een blad dat uitroeptde katholieken tnoc- tan van kant gezet worden, omdat zij ir de politiek een wapen, eenen winkel, cv 'ittifc maken van den GodsdienstLa sainte C> a;c met ontuchtige gebaren is tegenwoordig de groote chic inde gestichten onzer vcfrarsch- te geestelijken en nonnekensde bi&ac'iop- pen, de Jesuiten en de Josephiten '.ebben een ras van dwergen en dwerginuen ee- kweekt, dat, Mijnheer, dat is schande Uitroepen met Klokke Roeland: zal de oude partij waarin er enk" vr> was van Geloof en Godsdienst om eti..- ..j- ke gasten op te voeren tot in het hoog ate van den kamerlijken hemelscheurt' zal de partij die, met gesloten oogen, de strco- perij van boer en werkman gedoogde o.n eenige vrienden, gekend als katholieken en levende als joden, niet te stoorenscheuten zal de partij die den werkman gebrutkie als voetzool voor machtige en rijke bezitters, dat, Mijnheer, dat is schande Zeggen dat gij alleenlijk het recht ge vraagd hebt van de kiezers en hunne vrij heid, den Pollden Poll aan het hoofd schrij ven van een politiek programmamaanden lang roepen en schrijven op alle tonen dat de vrije en algemecne poll alleen rechtveerdig is, en dan zelf de eerste zijn om als ik het zoo zeggen mag den Poll onder de voeten te trappelen en in het modder te sleuren, de eerste zijn om aan de kiezers hun reent en hunne vrijheid te ontstelen, dat, Mijnheer, dat is schande en schelm «rij Eindelijk want de litanie zou te lang wor den het orchest van een danskot verkiezen boven den predikstoel, om het Evangelie en de Encykliek van den Paus toe te passen aan de sociale kwestie, dat, Mijnheer, dat alles is schande; schande voor u als katholiek, dub bele schande voor u als gazalfde des Heeren, drijdubbele schande voor u als weglooper der Jesuiten. De kantonale Landbouw, waar vele en voorname katholieken deel van maken, houdt zijne groote zittingen in eene danszaal.» Om de liefde Gods, waar haalt gij toch al die armzalige verschooningen Wat moet gij zelf, in het diepste van uw geweten, overtuigd zijn van de onweerdigheid uwer handelwijze Niet één van die voorname katholieken, Mijn heer, draagt het kleed van eenen gezalfde des Heeren. Die heeren bezoeken dergelijke zalen uitsluitelijk voor het verrichten van wereldsche zaken; en gij, Mijnheer, gij gaat er, als priester, en gezeten tusschen geuzen en socialisten, het Evangelie en de Encykliek van den Paus toe passen aan de sociale kwestie, iets wat gij weigert te doen op den predikstoel die er voor geschikt is en waar uw bisschop u gezonden had. Gij* vergelijkt verders eene zaal, waar ten hoogste een maal per jaar gedanst wordt, met bestendige orgelbals die uw heilige broeder zelf de verpesting noemt van 't volk. Alkelige kluchtspeler En gij vergeet dat er op hetzelf de tooneel waar gij, priester, gesproken hebt andere kluchtspelers gekomen zijn diehoe zou ik het zeggen.... die noch spraken, noch zongen ten voordeele der openbare zedelijkheid Gij kruipt overal in herbergen en danszalen omdat de katholieke lokalen u overal ontzegd worden. Een bewijs dat de geestelijkheid, dat de ka tholieken u overal olieprijzen en verachten. Ja overal keurt de geestelijkheid u afmeer dan een priester heeft openlijk uit op den pre dikstoel verklaard dat uwe handelwijze zoo diep te misprijzen is, als diep te betreuren. Zeker en vaat is het dat de E. H. Deken van Aalst u niet goedkeurt, en de stilzwij gendheid van uwen bisschop moet gij niet aan zien als eene aanmoediging, want uw bisschop kent u bij ondervindinghij is bevreesd voor nog grootere onheilen en schandalen. Ik sleur zegt gij, uw priesterkleed door de modder. Als 't u belieft, Mijnheer Daens, ik met, maar gij alléén Als gij in herbergen en danskoten het evan gelie gaat toepassen aan de sociale kwestie, wat hangt er op uwe schouders Uw priesterkleed Van wat maakt gij gebruik en misbruik om het volk te verleiden en te verblinden? Van uw priesterkleed Waaraan is de bijval te danken dien gij, meer dan uwe volgelingen of liever meer dan uwe twee impresarios, verwerft op uwe mee tingen Aan uw priesterkleed Waarom vluchten u als eenen melaatschen g priesters op 10 Voor uw kleed, voor de modder van uw kl^ed V/aaiou« /- '-lit en "weent," leeds Sedtfrt zoo 1-ing, bet katholieke volk van het gansche land Om uw priesterkleed Waarom wordt gij geprezen en bewierrookt door de gevaarlijkste vijanden van uwen Gods dienst, door de gevaarlijkste vijanden van uw schoon en edel kleed zelve Om de modder van dat kleed Wat maakt den dag van heden uitsluitelijk de macht uit der roelanders Uw priesterkleed Welke zou de eenige oorzaak zijn van dan val der katholieke partij in ons zoo katholiek arrondissement van Aalst Uw priesterkleed Wat brandmerkte de Rechtbank van Aude naarde alswanneer zij oordeelde dat het poli tieke verleden van priestei* Daens een krachtdadig en verontweerdigd protest eischte van wegens de katholieken van het arrondis sement Aalst nog en altijd uw priesterkleed Gij zelf dus en gij alléén, Mijnheer Daens, sleurt uw schoon en edel kleed door den modderen dat bezwadderd kleed zou ik niet mogen bezien omdat ik een katholieke man ben en een bediende der hoofdkerk van Ni nove? Maar, op welke wijze kan ik het krachtdadig protest van Audenaarde uiten te gen den pofitieken man alléén en niet tegen het kleed dat meer plichtig is dan| de man op welke wijze kan mijne wrekende zweep den man geeselen zonder het kleed te raken Of moet ik misschien uw kleed opheffen en met u te werk gaan gelijk men tc werk gaat met de kleine kinderen? Toch niet, Mijnheer Daens, want mijne meening is dat gij slechts een politieke polype ■rijt en, gij weet, als men de kazak van de po lippen omkeert, g'houdt de kazaken t is al. Hebt g'nct vast, Lippen Gij vergeeft mij, als priester en als kristene. Welk goed hert Spijtig genoeg dat ge die vergiffenis zelf zoo straf zult noodig hebben eens dat de poli tieke driften zullen gekoeld zijn» Ja, welk goed hertAls priester en als kris tene En, als priester en als kristene, sleurdet gij mij, over 4 maanden, vóór de Rechtbank van Audenaardeen gij en M. Petris te zamen, gij wildet mij afpersen, feischbaar bij lijfdwang als 't u belieft) twaalf duizend fran ken voor stollelij lie en zeven ciui»:oncl franken voor zedelijke schadeloosstelling" Over 4 maanden moesten de goede priester, de menschlievende kristen en de, door het bloed van den werkman, vetgemeste smaus, zich wreken door de ruine, door den val van eenen nederigen kerkbediende,.... en, nu dat de Rechtbank u zeiven nog dieper in den modder stootnu dat de negentienauizend franken ne vens uwe verslenste kruine vallen en nevens de nogmaals geijkte paternosterbollen van M. Petris, nu, schenkt gij mij vergiffenis,... als priester en als kristene Ik, Mijnheer Daens, ik vergeef u die edel moedige daad als eenvoudige kristen. Ik weet dat voor 't oogenblik uw lezers nog al talrijk zijn, omdat er alle zaterdagen, op Chipka, van 6 tot 8 uren 's avonds gazetten en vlucht schriften voor niets te verkrijgen zijn, en 't moet toch van ergens komen Nog een woord, en daarmee laat ik u los tot toekomende week «Ik mag u streng oordeelen zegt gij, als politieke man, maar uw priesterlijk karak- ter valt niet onder mijn gebied. De eenige rechter van al de priesters van ons bisdom, de Bisschop van Gent, heeft u niet afgekeurd noch berispt noch veroordeeld. Bijgevolg hebt gij den rechten weg nog niet verlaten, en, later als de vijanden onzer Religie met slijk en modder zullen werpen naar andere pries- ters, zullen zij zeggen Wij volgen het voor- beeld van M. Anneessens, kerkbediende van Ninove. Ik ben waarlijk in 't zelfde geval.... met dees klein verschil, dat ik, als gehoorzame bediende, in de hoofdkerk van Ninove op jhet orgel speel om God te looven, volgens den wil van mijne overheid, en om aan mijn huisge zin het dagelijks brood te verschaffen, volgens den wil van God, en dat gij, als wederspannige gezalfde des Heeren, aan het orgel draait in danskoten, om God te vergrammen en om eene broodwinning te zoeken, tegen den wil van uwe overheid en tegen den wil van God. Voor het overige moogt gij mij ook streng oordeelen als politieke man, maar mijne be diening in de kerk valt niet onder uw gebied. Mijn cenige rechter is onze eerbiedweerdige heer Deken, die mij nog niet heeft afgekeurd, noch berispt, noch veroordeeld. Bijgevolg heb ik den rechten weg nog niet verlaten, en, als later de vijanden onzer Religie met slijk en modder zullen werpen naar andere priesters zullen zij zeggenWij doen het omdat die priesters het voorbeeld volgen van M. Daens, afgevallen Jesuit en wederspannigen Lapgezalf de des Heeren. Hebt g' het beet, Lippen Ik verwacht een tweede antwoord en tot Zondag. D. ANNEESSENS. Wat De Stad Ninove voorzien heeft gaat voorvallen, gaat zich verwezentlijken Roelands politiek heeft vruchten gedragen de liberalen, die nooit aangevallen zijn geweest, nooit bekampt of bevochten, gaan ten voor deele der kristene volksbedriegers in den na kenden kiesstrijd opkomen Hunne dagbladen beginnen het luidop te verklaren Het Laatste Nieuws, dagblad dat het meest vijandig is aan het katholiek geloof, dat het met alle middelen bevecht, schrijft het vol gende in zijn nummer van Woensdag 26 Sep tember (x* kolom). Het artikel rolt over den kiesstrijd in ons arrondissement Alk politieke partijen hebben vertrouwen in de kandidaten der volkspartij. Waarom Het zijn volksjongens, niet katholieker dan de Paus, die de kerken in 't midden der ge- meenten laten staan, doch er geene tweemaal op nadenken om aan klein en groot de waar- heid te zeggen en uit te roepen dat het tijd wordt, na zoolang voor 't zieltje van den werkman te hebben gezorgd, men ook eens denke aan haar stoffelijk omhulsel, dat hier schandalig door rijken en koeponkmppers wordt uitgebuit en afgeslaafd, als eene echte machien, een werktuig tot voortbrengsel be- handeld. De volkspartij is voorstaander der evenredige vertegenwoordiging die aan alle partijen toelaten zal vertegenwoordigd te zijn in Kamer, Provincieraad en Gemeen- teraad. Daarom steunen wij ze, omdat Woeste en zijne kliek, die rechtveerdige hervorming, door 't gansche land geeischt, bestrijdt en verwerpt. Steunen wij ze, roept Het Laatste Nieuws, de geuzerij toe, die mannen der volkspartij zijn niet katholieker dan de Paus, laten gerust de kerk in het midden van het dorp staan Dat beteekent in ander woorden dat zij den godsdienst onverschillig zijn 't Is ongehoord, een priester wordt door een jodenbladje,. dat niets anders dan van papenvreterij leeft, opge hemeld en aan de welwillendheid der geuzen en vrijdenkers aanbevolen omdat hij de kerk in 't midden van het dorp laat staan om dat hij zich weinig met den godsdienst bekreunt Dat blad moet die mannen kennenhet schrijft niet de kristene volkspartij, maar een voudig weg, volkspartij. Dat uithangbord wordt weggelaten inderdaad, waarom zou 't Laatste Nieuws, een geuzenbladje, moeten huichelen Het heeft dezelfde reden niet als onze volks- foppers, die. door onhoudbare beloften, het volk bedriegen Katholieken, doet uwe oogen open Na zulke klare teksten, na zulke duidelijke gezegdens, zult gij nog een oogenblik twijfelen Op de vraag van eenen socialist durft M. Daens niet antwoorden, dat hij M. Woeste boven de socialisten steltnu zegt een geuzen- blad, dat die priester de kerk in 't midden ▼an 't dorp zal laten staan En M. Daens is priester Op katholieken, die zoogezegde volksman nen zijn geen verdwaalden, 't zijn opstande lingen die den terugkeer der geuzerij in ons arrondissement mogelijk maken. Zondag 23 September was te Heldergem, in de herberg van den heer B. De Pauw, een meeting aangekondigd voor 3 uren. Een brusselaar, van Denderleeuw geboortig, zou als spreker optreden. Op gemelde uur ver scheen de redenaar niet maar het kliekje, dat een kabaal in 't schild voerde, wist het volk

De Stad Ninove | 1894 | | pagina 2