WOONHUIS ZAAILANDEN Eene koe. liet verplichtend onderwijs. ECHT. BREUKEN. Kanada Plantsoenen. Meubels, J. LIMPENS-CACDRON, met Getiag. te hoop te houden totdat, om half zeven, de spreker de gewone redevoering aanving. Met scheele oogen zag men naar een per soon, die den Vrijdag avond, 27 September, had bewezen, dat men heel gemakkelijk die groote belovers tot zwijgen kon brengen of tot het uitbraken der grootste dwaasheden. Die heer begon dus met zich te verontschuldi gen hij was geen advokaat of geleerde, maar een werkman, te wel van zijne onkunde bewust, om op eene loffelijke wijze het woord te kun nen voeren. Hij was ook op het onverwacht genomen, want hij verving cenen vriend, die onderwege eene geraaktheid had gekregen Dat was onwaar en slechts een redenaars- streek om zich te beter te doen toejuichen. Die heer kende zijn deuntje heel goed van buiten en zong het tamelijk wel, maar op die wijze zou hij in de oogen van het volk als een Cicero kunnen doorgaan Zonder voor bereiding sprak hij wel, wat zou het niet ge weest zijn had hij zich wat kunnen gereed maken O eigenliefde Acht dagen te voren was diezelfde heer afgekomen om eene meeting te houden, maar door misverstaan was het eene mislukte bakte. Hij beloofde den volgenden Zondag beter op zijnen post te staan Waarom die leugen, Mijnheer? Daarna gingen de laffe en lasterende beschul digingen tegen onze senatoren en volksverte genwoordigers hunnen gang. De heeren Van Vreckem en Woeste wierden het meest aangerand. Zij ondersteunden namelijk, de nijveraars van Ninove, die op het zweet hunner werklieden 250,000 fr. op vijf jaar hadden gewonnen. Is dat rechtveer- dig? is dat menschelijk, bromde de ronde re denaar Het volk, opgewonden, opgehitst door een kliekje waarin een heerschap zottelijk de hoofd rol speelde, antwoordde't zijn bloeduitzui- gers Daarna handelde hij over het betreurens- weerdig en ongelukkig lot van de werklieden die bij duizenden verplicht waren naar Frank rijk te gaan arbeiden. Hij schilderde in leven dige kleuren een pijnlijk afscheid af dat hij beleefd en bijgewoond had en nimmer zou willen zien. Hier weerom greep tusschen haan tje vooruit en dien redenaar een tooneeltje plaats, dat toonde hoe alles op voorhand was afgesproken. Wel, werklieden, vervolgde hij, als de volkspartij boven geraakt, zal zij doen dat gij thuis uw brood zult verdienen. Op welke wijze dat zal kunnen ingevoerd worden, heeft die groote huishoükundige ver geten te zeggen. Lijk de aap uit de fabel, heeft hij vergeten zijne lanteern te verlichten Dat, nochtans, had zeer belangrijk geweest, en het volk, ware het niet dolblind geweest, had de onmogelijkheid van het verwezentlijken zulker beloften kunnen tasten. O die eerlijke mannen Daarop kwam de vraag der doodschuld en van den tabak te berde. M. Woeste wierd uitgescholden als vijandig te zijn aan die vra gen. M. Woeste was oorzaak dat de tabaks rechten waren blijven bestaan Wonder en bij mirakel is het dat ook M. De Sadeleer niet wierd genoemd, die daartegen reeds 27 rede voeringen had gehouden. Lijk een andere kristent demolcraat beweerde, was het M. Woeste die M. Beernaert, in zijne tegenkantin- ge tegen de afschaffing der rechten op den inlandschen tabak, had geleid Trekt de ladder op, de hoogste is af! De inkomende rechten op het graan, gaf en gaven andermaal dien werkman, door het lot begunstigd, gelegenheid eenige vinnige pijlen op onze bewarende partij afteschieten en ze uit te schelden dat ze niet dan uit baatzucht handelden om de hooge pachten te kunnen blijven behouden Op nijverheidsplanten kun nen, volgens dien vermaarden économist, de inkomrechten doorop het graan, dat is het volk uithongeren zonder voordeel voor den boer Is dat niet belachelijk en aartsdom? Als de boer, door die nijverheidsplanten, veel geld verdient, mag dan de eigenaar niet zeggen het land brengt veel op, gij kunt uwe pach ten betalen Moet het geld daarom juist van de granen komen De pacht van het land wordt bepaald vol gens er veel of weinig vraag naar is. Kunnen de pachten afslaan als dertig, veertig werklie den te gelijk naar een pleksken springen en malkander gaan onderhuren, lijk 't Heldergem het geval is Wacht maar, boerkens, naar die fameuze regeling door de boerenbonden, maar ziet dat gij tot dan toe goed aan den boterham komt door andere middelen Misschien, om zijne wezentlijke politieke inborst te doen kennen, hief de diklijvige vette werkman een lofdicht aan op de officieele on derwijzers, die in 1879 op hunnen post waren gebleven, en vierde zijnen haat bot tegen de katholieke leeraars die niet anders waren dan onbekwame kosters en korialen Deze dwaze uitval, die persoonlijke verwij tingen, men zag zeer wel dat ze den spre ker in het oor geblazen waren tegen twee aanwezigen in de zaal, gaf dan ook aanleiding tot de tegenspraak, die volkomen vrij is, lijk Klokke Roeland het op alle tonen zingt en uitbazuint. 't Spreekwoord hier te Heldergem was waar gebleven, uit takjes waren boompjes gegroeid, en stout weg klom de aangevallene koriaal, fier op zijne godsdienstige overtuiging, op den stoel dien de brusselaar onder daverend hand geklap van 't gekend kliekje had verlaten. Een afkeurend gemompel doorliep de me nigte en eene vrouw, wier plaats te Gheel is, gaf ditmaal, in overeenstemming met het kliekje, het signaalDien moeten wij niet hooren Hadden die groote verstanden dan schrik van de tegenspraak Indien die groote felle rede naars zoo zeker van hun vak waren, waar om dierven zij een parochiaan niet laten spre ken Twee minuten lang ging het goed 1 De spre ker wreekte op onbermhertige wijze de heeren Van Vreckem en Woeste. Gij zegt, riep hij uit, dat de hoofden der bewarende partij de fabriekanten van Ninove ondersteunenwaar zijn uwe bewijzen? Indien gij dit door niets kunt doen zien, dan hebt gij eene lafhertig- heid bedreven Zulke handelwijze is eene laffe daad Ja, riep de brusselschc werkman, hij onder steunt ze met zijn land te duurte verpachten! j I)c hoogste was weer af! Welke be trekking bestaat er tusschen het verpachten I van het land, van M. Van Vreckem, en de winst van de fabriekanten van NinoveHoe I rijmt ge dat te zaam j 't Was raak. Onze Cicero zweeg En 't kliek- j je maakte lawijd Nog twee woorden kon de spreker zeggen op de kwestie van den tabak. Hij ging be wijzen dat M. Beernaert, de gevierde en op gehemelde man van Klokke Roeland, daar alleen de schuld van had toen een ander politiek man beweerde dat M. Woeste, volgens Roeland de vijand van M. Beernaert, dezen bij den neus leidde en er mede deed wat hij wilde Sedert wanneer laat iemand zich door zijnen vijand geleiden Het antwoord moest weer raak zijn, want de onderbreker verliet de her berg Dan ging een lawijd op van het kliekje, dat den spreker dwong zijne redevoering te staken Toen hij beneden stapte ging een oorverdovend gejouw op, dat niets anders dan het groot verstand toonde, van die mannen die bijna allen, zoo dikwijls den uitgejouwden spreker met hun mutseken in de hand ecnen nooit geweigerden dienst zijn komen afbedelen Mochten zij nooit hunne dwaze handelwijze te betreuren hebben Gij, Klokke Roeland, die zoo fier uitkraamt dat op uwe meetingen de tegenspraak vrij is, dat gij ze verlangt, houd op dit deuntjen te zin gen. Dat is een lafhertig gezwets, want de grootste hoon, de pijnlijkste vcrwijtingen heeft uw diklijvige werkman-redenaar onder de toe juichingen uwer klakkerskliek naar het hoofd van zijnen tegenstrever geslingerd, terwijl zijn antwoord altijd onder het gejoel, lawijd en zelfs bedreigingen zijn versmacht geworden. Uw kliekje hoopt misschien in Heldergem iets schoons te hebben verricht't is dwaling er zijn meer menschen als gij denkt, die luid- I °P zeggen dat het beter is een goede gebuur dan een verre vriend te hebben want bij hem is het, dat men het eerste loopt als men in nood is. Een der kopstukken der Klokke Roelanders, had eene zieke koe. Hij stuurt er zijnen knecht mede naar de markt van Geerardsber- gen en beveelt ze te verknopen onder ecnen valschen naam. De koe wordt verkocht aan eenen boer. Op weg, ontmoet hij een onzer vrienden, die de koei iia eenen ziekelijken staat bevindt. Onze boer zegt ze gekocht te hebben van eenen zekeren X.. wonende te Z... Hij schil dert den persoon af zoo goed hij kan. Onze vriend die het dorp goed kent, verklaart dat zulk een persoon met dien naam niet bestaat maar herkent den knecht van zekeren advokaat, eenen bestrijder van onze katholieke kandidaten. Wel jongen ziehier, wat ge doet. Begeef u naar dien advokaat, zegt hem dat gij eene jsiekc koe gekocht hebt onder ecnen valschen naam en vraagt hem raad. Zoo gezegd zoo gedaan. De advokaat begreep algauw dat het zijne koe was, en verzoekt den boer om 3 uren terug te komen, zeggende dat hij den persoon zou spreken. Om 3 uren teruggekeerd, zegt de advokaat dat hij 20 franken schadeloosstelling verkre gen heeft. De boer weigert die kleine som. De advokaat zich in nesten bevindende, volgt hem op, en aan de stiatie biedt hem 40 fr. aan. Al wat hij kunnen verkrijgen heeft. De boer nam aan, en een zware steen valt van het hart van onzen schoonen Advokaat. Ziedaar, kiezers hoe de Klokke Roelanders handelen. Niet alleen in woorden maar in daden wil len zij het volk bedriegen. 't Is eerloos. Zondagsblad van Geerardsbergen,.) De volkspartij zal, beloven hare kandidaten, het verplichtend onderwijs invoeren, 't is te zeggen, zullen de ouders op straffe van boet verplichten en dwingen hunne kinders naai de school te zenden tot op een zekeren ou derdom. Alhoewel wij uit ter herte wcnschen dat ieder een geleerd zij,dat iedereen kunne lezen en schrij ven toch kunnen wij dit punt van hun programma niet aannemen. Daarom zullen zij mij misschien als eenen achteruitkruiper uitschelden, als eenen volkshater doen doorgaan, maar daarmee moet men zich weinig bekreunen. Zal het verplichtend onderwijs wel in den smaak vallen der ouders? Het is niet zelden dat zij gedwongen zijn hunne kinders thuis te houden voor 't een of ander werk te ge lasten. üp den buiten is dit, bijzonderlijk in den zomer, dikwijls het geval. Zij zullen alsdan eene boete moeten betalen, want eene wet zonder bekrachtiging en is geene wet, en er wordt geene rekening van gehou den. Onze zoogezegde volksmannen zullen geen half werk verrichten 't ware dwaas. Die boete betalen zal hun lastig vallen en pijnlijk. Men moet den toestand nemen, lijk hij is, want het hemelsch manna uit de lucht doen vallen dat en zullen die vooruitloopers niet kennen. Zijn de kinderen ziek, dan om de boete te ontloopen zal men verplicht zijn er den dok- toor bij te halen en een getuigschrift af te leveren aan de bevoegde overheid. Dat zijn weeral onkosten en brengen loo ping bij en tijd verlies. Dit zij gezegd voor wat de stoffelijke kant der vraag betreft. De godsdienstige zijde is nog veel erger Iedere huisvader heeft het recht te willen dat zijn kind in geloofsbelijdenis wordt opge voed hij mag willen dat zijn kind dien gods dienst aankleeft, waaraan hij zelf is gehecht! Hoe zal men dit kunnen verwezentlijken Hoe zal men dit recht der huisvaders kunnen eerbiedigen In haar leidschrift, over jaar in September verschenen, heeft de zoogezegde knstene volkspartij dit willen bijbrengen, met toelagen van wege den Staat toe te staan aan alle wel ingerichte scholen, in evenredigheid van het getal leerlingen dat zij telt. Dat is zoo wat lijk in Engeland gebeurt, maar daartegen komen onze onderwijzers op, die over die vraag al onze representanten zijn gaan ondervragen. In dit stelsel hangt hun bestaan van vele wisselvalligheden af. Y'andaag welstellend kun nen zij morgen tot den bedelzak zijn heraf gevallen. Dit alles wordt beslist door gunst of ongunsle eener wispelturige en onstandvas tige menigte. Op die wijze, ik beken het geer- ne, zou het mogelijk zijn het recht der huis vaders te jeerbiedigen. Maar de vraag is nu, wat moer men verstaan door eene wel inge richte school Een liberale redenaar der volkspartij ant woordde ((aarop, dat het allen gediplomeerde onderwijzer; van den Staat moeten zijn. Welken waarborg zullen de katholieken als dan hebben, dat hunnen godsdienst zal geëer biedigd wJrden, vermits het Staatsonderwijs tegenwoordig in de handen der liberalen is. Hunne dagbladen verklaren dat luidt op, en t is onbetwistbaarhet middelbaar onderwijs van den Staat is daarom het op tastbare wijze te docyh -ken. Wij zui-,;n doen opmerken dat dit slechts één en kant der vraag is. Wie zal de lokalen leveren Zijn het de onderwijzers zelf? dan zullen metterdaad vele volksjongens daardoor buiten het onderwijs gesteld worden. Beoogt zulks onze zoogezegde volkspartij Over cit punt moeten de mannen van Klok ke Rotiand van gedacht zijn veranderd in hun kiesprogramma treden zij hun eerste belofte onbermhertig met de voeten. 't Zal de laatste maal niet zijn; 't en is ook niet den eersten keer. Hebben zij misschien de tegenkanting gevoeld der onderwijzers en door eene kazakkeering gehoopt in hen krachtdadige partijgangers te vinden Zij beloven nog den verplichtenden schoolgang maar zij zijn nu zoo voorzichtig het midthl niet meer aan te duiden, hoe zij het zullen verwezentlijken. Om de katholieken te paaien voegen zij er bij Eerbied voor de godsdienstige overtuiging der huisvaders Hoe zult gij die godsdienstige overtuiging kunnen eerbiedigen met den verplichtenden schoolgang Waarom dit punt verzwegen, 't fis belang rijk Zult gij antwoorden dat gij dit later zult doen als de wet te stemmen valt? Maar dat is bedriegt den boer gij moet het volk van nu aan inlichten. Hoe zult gij uwe eerste belofte, 't is te zeggen de invoering van het engelsch stelsel, in overeenstemming kunnen brengen met het volgende van uw kiesprograrama, waarmeê gij de onderwijzers naar uwen kant wilt trek ken Verzekering van een treffelijk en onaf hankelijk bestaan der onderwijzers. Verhoo ging de jaarwedden volgens den diensttijd. Die twee beloften zijn in tegenstrijd. De ver- "Igangnkept noodzakelijkerwijze ae vrijheid van onderwijs na zich. Nu hoe zult gij aan iederen onderwijzer, die zich in eene gemeente plaatst, een vrij en onafhanke lijk bestaan verzekeren, als iedereen betaald wordt naar 't getal leerlingen dat zijne school Dat is, volgens mijn bescheiden oordeel, on mogelijk hoe ik de zaak ook wende of keere dan sta ik immer voor eene dubbelzinnigheid van wege onze zoogezegde kristene volkspartij. Of er zijn geene waarborgen voor de gods dienstige overtuiging der huisvaders of de plaats van onderwijzer is onstandvastig en wankelbaar. Wie wordt door de beloften van Klokke Roe- land om den tuin geleid Heer uitgever, gun een plaatseken voor dit artikel in uw geëerd blad 't moet een penne- twisl doen ontstaanM. E. De Paepe heeft beloofd in Roeland te zullen antwoorden uit den schok der gedachten zal licht springen. AUDAX. Verleden Zondag-, terugkeeren- de van Meerbeke kwam paster Donsj, op de beggij nebrug, een der kopstukken tegen onzer geuzen en hij riep hem toe, letterlijk Ik heb het hun daar gegeven De geu* lachte en salueerde tweemaal met de hand. I londerdag avond, kwamen van de statie advokaat De Backer en een liberale notaris onzer stad. Advokaat De Backer zei, letterlijk Bonsoir, notaire, dos uw best Eene bijeenkomst heeft plaats gehad Ti 'nsdag namiddag in Klokke Roeland. Waren tegenwoordig Paster Donsj het kop stuk der Gentsche socialisten twee kopstukken der geuzen van Ninove; twee zoogezegde ka tholieken. Vrij lang hebben de onderhandelingen geduurd. Niets anders is daar besproken dan een ver drag van wederzijdsche ondersteuning, zoowel voor de gemeentekiezing van toekomende jaar als voor de 2 kiezingen van Oktober. De socialist en de geuzen waren daar in hunne rol, maar voor u, katholieken, voor u schande, schande, schande Over 14 dagen las men in den Werk man van P. Donsj dat er te Windeke iets wonders gebeurd was. Iedereen meende dat er kwestie was van zekeren geestelijke. Die heer was immers daar ter kermis gegaan, en, zicht baar gejaagd en zenuwachtig, had hij den twee den kermisdag, van in den vroegen morgen de stratui op en af geloopen, gedurig vragen de aaD al wie hem tegemoet kwam waar woont Madame V. D. B. Waar woont Ma dame V. D. B Niemand kende die dame, maar eindelijk toch kwam het uit, dat het de vrouw was van eenen braven bediende. Zoo haast de paster wist waar Madame V. D. B. woonde, vloog hij er naar toe gelijk ne pijl uit den boog. Eenige dagen te voren had die dame op den trein gezeten, tusschen Aalst en Meire, vergezeld van hare jonge dochter. De pastei- zat in hetzelfde compartiment en had kennis gemaakt met moeder en dochter. Die gemaakte kennis was de reden om de welke de pas'er een bezoek bracht naar Windeke. Iedereen was verwonderd men vergat het wezenlijk wonder verhaald in den Werkman en men dacht nimmer aan het verken van den herbergier dat, zoo men zegt, zot geworden was door het spelen van een dansorgel. Merci, Coralie, voor uwe 3 kaartjes en 6 gazetten. Gij zijt braaf, maar ge moet zien dat ge geen geneverlap wordt gelijk ons Mie. Aangezien de naam van Hector waarmede het artikel nopens St. Antelinckx onderteekend was, ten onrechte aan zekere per sonen is toegepast geweest, verklaren wij, om wille der waarheid, dat het artikel door ons alleen is opgesteld en geschreven. Ontvangen te laat om deze week te verschijnen een artikel over het Onderwijs, van wegens den heer Van Op den Bosch, schrijver van het Syndilcaat der onderwijzers van 't arrondissement Aalst. Bitter-Oriental, H. Deschoone, «fcOBrussel Gesticht van verachterde leerlingen. Aan zenuwziekte en vallende ziekte onderhevig. 165, Chaussée de Tervueren, Brussel. Prosp. op aanvraag. Spoedige en grondige genezing in gewone vevallen. Zekere voldoening en onmiddelijke gerzachting in de ergste gevallen. Onmiddel- vjke stilstand en genezing der verzakkingen en lierplaatsing der baarmoeder. Speciaie ver vaardiging van toestellen om de misvorming van het lichaam te voorkomen of te genezen, alsook voor kustmatige ledematen, volgens de beste voorschriften; het inzetten van kunstoogen. Het huis bestaat sedert 1849 en heeft 200 be loon ingen verkregen in al de tentoonstellingen. Er is voortdurend eene dame bij de inrichting aanwezig. Spreekuren van 8 tot 4 ure. WAERSEGERS, Breukmeester, 35, Groenplaats, 35, Antwerpen. WEN VRAAGT Galochenmakers en Schoenmakers in het fabriek van Galochen en Espadrilles Geerards- bergschestraat Ninove. Vcor het huren van het huis van wijlen M. Coppens, Kerkhofstraat, alhier, begeve men zich bij M. Edmond De Deyn. 5000 Kanada-, 50 Wilgen- en 50 Plantauenplant- soenen, van eert-ce kwaliteit en zuiveren wasdom alsook alle soorten van Zetels, Stoelen, Kassen, Tafels, Vensterramen, Spiegels, Snij - en Draaiwerk, Ressorts, Matras sen, Crain vègétale, Peerdshair, Zeegras en Wol, Galochen, Blokken, Blokleêren, Sletsen, Pantoeffels, enz., alles in 't groot en in't klein, alles aan zeer geringe prijzen te bekomen bij Brusselschestraat (Pontstraat), N° 38 AALST. OPENBARE VERKOOPING van deel nabij de Lindestraat, R 0 OZ EN B ROE CK-GOYCK. De Notaris Julien Claes, te Goyck in ver blijf, zal openbaarlijk verkoopen, met Winst van hoogen, ter herberg van Petrus Van Ees- beek, aan de Plaats, te Goyck, het goed waar van de beschrijving volgt: Deel Huis met 19 aren 36 centiaren Grond, cectie A, deel van num. 170, 171,172a en i72d. Voor vrij zuiver en onbelast aller schulden en pandrechten en met onmiddelijk ingebruik- treaing. ZITDAGEN Instel, Dijnsdag 25September) s Beslisende toewiiz., Dijnsdag 9 October )I894 telkens om 2 uren namiddag Om uit onverdeeldheid te treden. OPENBARE VERKOPING van onder Goyck en Leerbeek. De Notaris JULIEN CLAES, te Goyck ver blijvende, zal met tusschenkomst van zijnen ambtgenoot Meester CH. CLAES, te Halle in verblijf, openbaarlijk verkoopen met winst van hoogen, ten overstaan van mijnheer den vre derechter des kantons St. Quintens-Lennick, gelijkvormiglijk aan de wet van 12 Juni 1S16 de goederen waarvan de beschrijving volgt: De voormelde goederen worden verkocht voor vrij zuiver en onbelast van aller schulden en intchrivingen. De koopers zullen er in vol len eigendom van genieten door het ontvangen der pachtprijzen sedert eerstkomenden valdag wezende 30 november 1894, zij zijn gebruikt bij mondelijksche overeenkomst van vijf jaar den eersten koop doop Leander De Leener te Goyck en den tweeden koor door Felix Bran- cart, te Leerbeek. ZITDAGEN Inmijning, Donderdag 27 Sep. Eindelijke toewijziin, 11 Oct.9+ om 1 ure namidkag, op de zittingzaal der vre- degerechts, gemeenthuis te St. Quintcns-Leniuck.

De Stad Ninove | 1894 | | pagina 3