STAWÖAERD Woensdag', 24 fehruariiis 1836. N° 3518. VAN VLAENBEREN. Vryheyd, Order FRANKRIK. Pa arsao februari/u. EXECUTIE VAN FIESCHIMOREY EN PEPIN. Wanneer de beschuldigden den ifi"™ 'savonds te bed gingen, kenden zy nog den dag der executie niet. Fieschi hééft ran acht tot vier ueren geslaepeo. Hy was op die uer opgestaen om te scbryven. Hy was aeo zyne derde bladzyde van een adres aen de Fraruche jóngheydtoen hy bet gedruys der grendels van xyne gevangenis hoorde; het was alsdan kwart voor tea ueren. Dit bezoek hééft hem niet gestoordalhoewel hy niet twyffelde dat het véél beduydende was vermits het tegen de gewoonte zoo vroeg wierd gedaeo. Deze mael is het zekerlyk myne leste uer, zeyde Fieschi? Het schynt, antwoordde den bode van die droevige tydingdat uien toebereydselen maekt. Gy moet niet zeggen het schynt, ernam Fieschi, maer het is zeker. Gééft my eenen oogenblik tyds om dit adres te eyndigenik ben alsdan aen uwe beveleD. Inderdaed hy hééft tot kwart naer zes ueren met de zelve tegenwoordigheyd van geest geschreven. Pepin en Morev waeren op eene verschillige wyze gewaerschouwd geworden. Den heer Pasquier voorzitter van het hof der pairs vergezeld door den heer Martin van het departement van't Noorden hebben tig 's middernagts by hun begeéven. Zy hebben alle poogingen aeogeweod om bekentenissen te bekomen. Zy hebbeo hun gezeyd dat er toebereydselen gemaekt wierden en hebben gepoogd hun te verschrikken door de afschetsing van het schavot maer het is vrugteloos geweést. Naer het vertrek van die hooge amptenaerenden abbé Ga Hard en den abbé Montès hebben zig by hnnne onderlinge patienteo begeéven. Ondertusschen was den akeligsten oogenblik voor de veroordeelden gekomen, te weéten dien der rampspoedige toi lette. Eenen garde municipal beéft Fieschi komen waerschouwen dat men hem voor dit tocbereydsel verwagtte. Hy hééft gezeyd dat hy bereyd was, en hééft hem gevolgd. Op zynen weg hééft hy alle de soldaeten omhelsd welke hy ontmoet heeft. Tot weder- ziens in de andere weêreld, zeyde hy hun dat myn voorbeeld tot nut strekke. a In de kamer gekomen zynde in welke de toilette moest verrigt worden en in welke er zig verzcheyde persoouen bevonden, hééft n.en hem op eenen bank doen zitten r zig be- klaegd hebbende dat by zoo koud was, is er hem eeoen stoel gegeéven geworden. Hy hééft ook eenen voor zynen biegtvader willen hebben. Men is alsdan tot de toilette overgegaen. Wanneer Pepin binnen gebragt washcéft hy ecnige verwytingen en beledigingen tot Fieschi gestuerd en gezeyd dot hy volsche getuygenis gegeéven haddat hy eenen deugniet was. Moer deze oploopenheyd hééft maer eenen oogenblik geduerd. Zy hebben zig aeostonds verzoend eikanderen omhelsd en vergiffenis gegeéven. Morey is op Pepin gevolgd. Terwyl zyne toilette verrigt wrerd hééft hy ook eenige woorden gezeyd maer zy hadden geeneo zio de orustoeners hebben gelooid te hooreo dat hy de zelve tegen Fieschi stuerde. Deze toebereydselen waeren om acht ueren min tien minuten voltrokken. Onmiddclyk daer naer heeft men de veroordeelden in de rytuygen doeD stappen. Iii weerwil eener grootc koude, had de bevolking reeds van 's middernagts de straet van het voorgeborgte van Sint-Jacobs beS'nnen op te klimmen. De menigte klom van dan af reeds op de daken eo boomeoen maekte toebereydselen om tig aen de vensters Ie plaetsen en vost te hegten. Om vier ueren waercD er reeds meer dan 5o,ooo persoonen byeenvergaederd. Om vier ueren en hall is de openbaere magt op de executie- plaets aengekomen. Er waeren meer dan tien duyzend mannen saeuiengesteld uyt linie-troepen te voet en te peêrd muoicipaele wagten en agenten van policie. Zoo haest die troepen aengeko men zyn hebben de geéne die op de boomen waeren er moeten afkomen en al het volk is agteruytgedreven geworden tot op een kwartier uers afstand van het schavot. Sterke piketten munici- paele wagteo hebbende bevolking op dien afstand gehoudeo zoo daeoig dat de gedelegucérden der overheden zig alleen in dien uytgebreyden omkring bevonden. De inwooners der huyzen welke tegen de plaets gelegen waerenhebben allen dit afschuwelyk tooneel konoen bywoonen. De nieuwsgierigen die de voorzorg ge nomen hadden van zig in die buyzen te begeéven hebben het vermogen van de executie tc zien aen de eygenaers zeer duer moeten belaelen. Men zegt dat twee Eugelscliroans 5oo francs gegeéven hebben. Den gCDcraet Dariule, plaets commandant van Parys, is om zeven ueren en half inct zyne aide-dc-cnmps toegekomen. De estafetten volgden op eikanderen van vyf tot vyf mioutzoom aen de verschillige oversten bevelen te draegen. Den vrederechter, vergezeld door zyne grallicrs, is eenen oogenblik daer Daer aen gekomen zy hebben plaets genomen aen den voet vao het schavot ten eynde gereed te zyn om de bekentenissen der veroordceldea op te sckryveo. Om acht ueren zag men van verre dry rytuygenomringd doof menigvuldige troepen, zeer spoediglyk voorttrekken. Fieschi bevind zig in het eersle met zynen biegtvader den abbé Gnvel, aelmoessenier van den Luxembourg. In het tweede zat Morey met zynen biegtvader den abbé Montès, en in het derd« was Pepin met den abbé Gallard broeder van den bisschop VaB Meaux. Dry knegten van deo scherprechter zaten in de koetj. Eenen gendarme, met den blooten sabel in de hand, zat aen de tydö van ideren beschuldigden. Den rouwstoet is om acht uereo en vyf minuted op de plaets aengekomen. Men heeft de dry veroordeelden met. hunne Liegt- vaders aenstonds doen afkoaien. Den scherprechter is met zyntt knegten tot Pepin genaederd. Pepin hééft alsdan het kruys om helsd en de absolutie ontfangen, waer naer hy gezeyd heeft Tk vergeeve aen idereen. Alsdan alhoewel zyne handen op zynen rog gebonden waeren en zyne voeten niet eene koorde van acbt- tien duymen aen een gehegthééft hy de trappen van het schavot met eenen kloeken stap opgeklommen. Daer, terwyl de scherp rechters hem op de plank vastmaekten beéft hy alle de kragt zyner stem byeenvergaederd om uyt te roepen Ik sterfe s/a*t. ojfer; ik sterfe onpligtig! ik stervc onpligtig! Hy beéft den tyd Diet gehad om meer te zeggen Pepin, zig aldus van zyn zelveo roeester tooneodehééft d« gedaeo606 Ve'Wa8'ID8 bedroBeo- beéft geeue bekentenissen Nu was helden keer van Morey; verre van tig te beklaegen, boort men hem zeggen Oh l mynen Goddit gaet dao eyo- aigen, Gelyk Pepin omhelst hy zynen biegtvader, kust het kruva en levert zig aen de vier kuegten van den scherprechter die hem op hot .ch.-ol draegen. Hebt n.oed„gl ben, eenen der tuegten. Ah 1 antwoord hyhet is den moed niet die my out- breéklhet is myne ziekte die my belet te gaen. Deo scherp- rechter dééd eeuig geweld om de kozak van Morey te ontknoppen, en den ouderling zeyde met eenig misnoegen Scheurt dan zoo myne tlecderca niet. Eeneu oogenblik naerdien bad hy on gehouden te leéyeo. J v Alsdan is de beurt vao Fieachi gekomen. Men wéét dat die verlenging van het leven geene gunst is; bel looueel der executie zyner medephgtigenis eene leste straffe welke men aen deo bys zonderslen pligtigen oplegt. Geduereode de executie zyner medepligtigeo hééft Fieschi met luyder stem gezeyd Ik wende de oogeo af, ik wil hunne hoofden niet zien vallen ik wil niet dat men konne zeggen dat ik hun by hunne dood beledigd heb. Eyndelyk deo zoon van den heer Parqmn ziendeheeft hy aen hem gezeyd a Zeet aen uwen vader dat ik hem bedanke. Hy hééft my zeer wel ver dedigd. J Wanneer de scherprechters hem zyn komen haeleuhééft hy aen zynen biegtvader gezeyd Zyl zoo goed van myneo neus te willen snuyten. Den abbé Grivel heeft zynen eygen zakdoek nytgehaeld en hééft gedaen 't geen Fieschi begeêrde. De om- slaeners hebben met teekens van goedkeuring die daed onthaeld welke in deze omstandigheyd de kragt der christelyke liefde zoo wel afschetst. Fieschi hééft hem alsdan gezeyd Komt met my op, verlaet my maer zoo digt de eeuwigheyd mogelyk. Naér die woorden is hy met eenen waeren verhoesten stap de trappen opgeklommen. Daer hééft hy het beeld van Christus gekust en zynen biegtvader omhelsd, waer naer hy aeo de scherprechtera den oorlo» gevraegd hcéft om te mogen spreékeo. Deze hem dia gunst toegeslaen hebbende mits hel niet lang zou duereohééft hy zig tot de aenschouwers gekeerd en met eene doordrineendo stem uytgeroepen Ik heb de waeibeyd gezeyd; myne rechters mogen vertrouwen hebben; ja, ik heb de watrheyd gezeyd. Ik vroege aen God en aen de meDSchen vergiffenis, maer voornae- menlyk aen GodDat myn lot tot voorbeeld strekke.... Hy ging voortspreéken maer zyn hoofd was zig reeds by die zyner medepligtigen gaen vervoegen.... Op dien oogenblik heeft het geroffel van den trommel het aftogts- teeken gegeéven. Aenstonds is de menigte tot de plaets geloopén om het schavott welk nog rookte van het bloed te aeoschouwen Een kotholyk dagblad van Parys behelst de volgende byzon- derheden over de wyze op welke de veroordeelden zig tot do dood bereyd hebben (Dit was geschreven voor hunne executie.) .....Fieschi bereyd z,g om chrislelyk te sterven met d.en iver. met die barschheyd van karacier welke hem in zeer verschillige om! slAiidigheden zoo hebben doen ouderscheyilcn. Van den iy"« af beéft l.y gevraegd dat men hem met v.él meer zou komen bezoekeo. üv stoil zyne gebeden met eene groole godvrugligheyd. De zedeleer der Haervolgtngvan Jksvs.Cmsutus welke men hem heB.éveo hééft ver vult hem met do grootste verwonde, mg. Al» J roept hy somtvds uyt, hoe droevig ben ik niet van die zedeleer niet gekend te hebbenIk sou priester geworden syo} ik gevocle dat ik eeneu goeden priester

De Standaard van Vlaanderen | 1836 | | pagina 1