zou gewéést zynMen moet bekennen dat by zig van zynen roep zeer verwyderd hééft. Hy toont zig aen zyn lot overgegeéven. Idermael dat hy de deur zyner gevangenis hoort opeogaen gelooft hy dat men hein de uer van het rampspoedig vertrek komt aenkoudigeo. In weérwil van dieu geduerigen doodstryd behoud hy zyne zelve tegeuwoordiglieyd van geest. Het is zeker dat hy gezeyd beéft zoo als een dagblad aenkondigt a In dien men my losliete en zeyde dal ik my morgen om acht ueren aen den voet vao het schavot moet bevinden zou ik er reeds van kwart voor acht ueren zyn, en dit is zeker. Hy zeyde deu i8"«» De dvvaczeu zy gelooven om dat de vensters van dit gevang met dry dobbele rangen van yzere baereD toegemaekt zyn dal ik uiet zou kou- nen ontsnappen! Niets waere voor my gemakkelyker. Het waere dit kot niet 't welk eeoen vogel zoo als ik zou konnen gevangen houden. Hoe! riep den persoou die zig by hem bevond met verwonderiug uyt. Zie de buyze van de stooveeruam Fieschi. Pepin hééft zyne biegt gesproken aen den abbé Gallard. Dezen be schuldigden is in eene groote verzwakking gedompeldhet geheugen zyDer vrouw en kinderen baert hem veél droefheyd hy byt van tyd tot tyd met geweld in de mauwen van zyn roklyf; maer dit wilt nog- tans niet zeggen dat by geenen moed beéft. In tegendeel mag men zeggen dat zyn tegenwoordig gedrag de verwytiog van lalbertigeu niet verdient welke men hem toegebragt beéft. Pepin beéft zelfs gezeyd a Alle rayne droefheyd is van myue familie agter te laeten het gedagt van de dood hééft ray nooyt doen beéven. Mm" Pepin toont ook veél kloek moed iglieyd zy moedigt hacren man aeüzy droogt liaere trae nen af zonder dat by zulks ziet ten eyude dien ongelukkigen geen grooter hertzeer aen te doen. M®' Pepin beéft aen den abbé Gallard het lyk vao haereu man ge- vraegd ten eynde het zelve te doen begraeven. Op de aulworrd van den agtbacren geestelyken dat hy niets voor het lichaem koude doen maer alleeoelyk voor de zielah ja zeyde zyred voorat zyne ziel. De bertelyke begeêrte vau Mnw l'epio kan nogtans voldaeu worden. De burgerlyke wet weygerl niet de lyken der onthoofden aen de bloed verwanten te geéven en de wet van de Kerk stael toe hun met de godsdieustige plegtigheden te begraeven. Zelfs waereo er voortyds ka- tholyke genootschappen welke de lyken afkogten der geéne die out- hoofd wierdcnten eynde hun met de kerkelyke plegtigheden te be graeven. Fieschi en Pepin droegen elkanderen haet toe; den eersten om dat Pepin hem ingewikkeld had tot het begaen vao den aenslag; den twee- deü om dal Fieschi hein aeogeklaegd had. Fieschi hééft gisteren den oorlof bekomen om by Pepin te gaen teu eynde tig te verzoenen zy Lebben eerst eikanderen souyf aengehoden en alsdan oaer aen eikan deren alles le hebben vergeévenhebben zy zig hertelyk omhelsd. Fieschi hééft dezen uchtend nog souyf aen Pepin gezonden. Fieschi heeft den 19*"° van 's morgens vroeg zyne begeêrte te keunen gegeéven om den beer Ladvocat nog eens te zien, maer den lieer Ladvocat zig niet aengehoden hebbende, beéft by hem eenen brief geschreven uyt welken wy de volgende regels trekken Ik schenke TTivn hoofd aen den heer Ladvocat, mits de wel uoch den godsdienst er' zig tegen verzetten. Ik schenke myo lichaein aen de aerde en myue ziel aen God. Fieschi hééft ook eene kleyne somrae voor deu arroeo agtergelaeteo. De familie van Pepin was bomagligd geworden om zyne over- blyfsels te eysschen. Een hoofd uyt den zak gebaeld zyude geweést is aen den ncéf van Fieschidie met deze droevige dienstbewyzing was gelast geweéstaeogeboden geworden. Is dat bet hoofd van uwen oom zeyde den beul. Op die woorden viel deu jongeling 10 oniuagt. Fieschi hééft den 8,uo februariusdus langen tyd voor zyne ver oordeeling deD volgenden brief aen den abbé Grivel toegestuerd a Agtbaereu geestelyken herder Gods. a Uwe tegenwoordigheyd zou aen allen anderen dan Fieschi de zinneo 'verward hebben. Maer ik heb in tegendeel de zoetste voldoening gevoeld welke rayne 'ziel in deze omstaudigheyd kan eysschen. Maer ik smeekc u van medogeud te zyu; néémt het besluyt van een goed deel in myoe gebeden le neérnen<m gy moogt verzekert zyn dat ik aen uwe begeerte zal volkomen voor zoo veél een christen menscb zulks moet doen, ziende dat zyn eynde, zoo als het myoe naekende is. Ik wagte het zelve met kloeken moed af, en ik zal niet ophouden te bidden voor de kiuders en bloedverwanten ten opzigte van welke ik my pligtig gemaekt heb. a Nu drukke ik myne gevoelens uyt over den meosch hoe hy op deze wcêreld geplaetst is. Niets gebeurt zonder door den onsterflyken God vastgesteld le zyn. Myoe antwoorden op uw bezoek zyn recht zinnig geweést; ik beu geenen heyden noch ook geeneo goddeloozen, ik heb myne staetkundige belydenis gedaen en naer dat deze zal vol trokken zyn, wil ik myne godsdienstige belydeüis ook doen. Wel nu, het grondbeginsel van onze algemeeue moeder de natuer moet voor geen kwaed aeozien worden. Want het is toch het lot noch geeoe blinde oorzaek welke on» cescbaepen hééft. a Maer wy zyn dit zekerlyk verschuldigd aen cemge welkdaemge magt welke over het mensclielyk geslacht waekt. Zy hééft de zorg niet genomen van ons voort te brengen en van ons te behouden oin naer ods alle de ellenden dezer wecreld te hebben doen ondergnen ons ra eene dood te werpen welke door een eeuwig kwaed gevolgd word. a Laeten wy liever de dood aenschouweu als eene schuylplaetsals eene haeve welke ous afwagt. God gave dat wy er met volle zeylen uae toe gebragt wie. den Maer te vergeéfsch zullen de winden ons tegenhouden; wy moeten er noodzaekelyk aeukomenalhoewel wat lueler wel nu t géén voor a lieu eene noodzackelykheyd is, zal dit voor ous ecu kwaed zyn? Hoe kan men dan dil belachelyk vooroordeel hebben dat het zeer droevig is te sterven voor «leu lyd En van welken lyd w.lt men spreéken van dien welken door de natuer is vastgesteld geworden? Maer ty gcéft ous liet leven zoo als men geld leeol zonder den tyd of He wy ze der wedergnef vast le stellen. Waerom a. oz.et men dan voor zeldtarm dat zy dit wedernecme wanneer zy zulks begeeit. Ik wéét dat ik hel zelve maer op die voorwaerden oolfaugcD heb dat een kleyn kind in dc wieg slerve en men deukt er niet op. Het is uoglans vao hun dat dc natuer op de hardste wyze geëysclit hééft. Maer, zegt men, bet hééft nog de zoetigheyd van het leven niet geootcu. Het geheugen van een schoon leven is op de uer des doods eenen zeer vertroosteuden middel. Op wat tyd den mensch sterve, die altyd bet goed gedaen hééft 'l welk hy konby hééft zig niet te beklaegen van ge- leéfd le hebben. Men moet zeer ouweéleude in natuerkunde zyn indien raeu niet geloofd dat de ziel eene enkele zelfsstaudigheyd is zonder mengeling en zonder saeraeustel. a Er volgt daer uyt dat de ziel onverdeelbaer en by gevolg onster- velyk is. Want de dood is anders niet dan eene verdeeling eene uyteen- scheydiug der deelen welke te vooreu saeraengebonden waereo. Sedert mynen aenslag misschieu vau hel begin heb ik geenen verdediger ge wild om myue zaek te pleytenalhoewel op het punt zynde van ter dood veroordeeld te worden ik behield eene edele trotsheyd welke uyt geeoe booveérdigheyd maer uyt eene grootbeyd van ziel voortskwain welke ik verhoope op den dag rayner dood ook te doen blyken. a Agtbaereu herder gy die de zedeleer gepredikt hebt, laet ujy toe eene leste opmerking te maeken dat de ziel vry is. Gelukkig is den geénen die onberispelyk geleefd beéftmaeruw ootmoedig en seer godvrugtig biegtkiud. Wanneer ik aen uwe syde zal optrekken om tot de eeuwigheyd over te gaen dat ik ten minsten tot voorbeéld diene. a Gescbreveo in dc gevangeuis van den Luxembourg, deu 8"** fe« bruaiius i836. Fieschi. BELGIEIf. Bbussel, ai februarius. De Kamer der Volksvertegenwoordigers beéft in baere zitting van gisteren de beraedslaeging voortgezet over de gemeente-wet. Eeoige artikels zyn nog aengenomen geweéstwaer naer de zit ting is verschoven gewordeo tot niaendag. Men léést in den Eclair Een twaelftal soldaeten of brigadiers, behoorende aen het corps der guiden hebben zig dezen uchtend Dae den bureau van den Liberal begeéven en hebben naer den opsteller gevraegd die te voorschyn gekomen is. Naer eenige bedreygingen te hebben ge daen hebben zy verscheyde meubelen verbryzeid. De deur van het buys is alsdan gesloten en door eeoen scbildwagt bewaerd geworden. Men is verschillig van gevoelen over de beweégredens aeo welke deze gewelddaedigheden moeten toegeschreven worden. Wy leézen in den Liberal die komt te verschynen de beves tiging dezer pligtige daedzaek. Dit dagblad voegt er by dat eenen zyoer opstellers, den heer Gillo, is mishandeld geworden eo dat het hem voor den oogenblik onmogelyk is de schaede te begrooten in zyne bureaux begaen. Den heer De Muelenaere, minister van buytenlandscbe zae- ken beéft gisteren een groot diplomatisch noenmael gegeéven. Zyne boogheyd den hertog vaa Arembergden groot-marschalk van bet paleys, den graef De Lavradio en alle de leden van het Portugeésch gezantschap woonden het zelve by. BRUGGE 1 *3 roauiïnia. In de zitting van de Kamer der Volksvertegenwoordigers van gisteren beéft den heer Dumortier aen den minister vao justitie eene ondervraeging gedaen betrekkelyk tot de buytenspoorigheden begaen in den bureau van den Liberal. Deu minister beéft geant woord dat het gouvernement niets verzuymd hééft om het mis- dryf te bewyzen er de daeders van te ontdekken en de straf der pligtigen te verzekeren. Alsdan is de beraedslaeging voort gezet over de gemeente-wet. De artikels VII VIII en IX van bet ontwerp op de gemeente-attributien zyn aengenomen geworden. By koninglyk besluyt van den 6d'° dezer is er aen den heer- Theodorus Van De Wallevoorzitter der commissie van land bouw, in West-Vlaenderen, afstand gedaen vau de pannen in de zee-duynen, tusscben Oostende cn Wenduyne om tot cultuer te brengen. De patentabelen dezer staddie gebruyk maeken van moeten en gewigten worden verwittigd dat de verificatie voor dezen jaere zal beginnen woensdag, ad" maerte aenstaende, en dat zulks geduereode twee maenden zal plaets hebben des woensdags, don derdags, vrydags en zaterdags 's morgens, tot den a3tt" april toekomendemedebegrepen. Deze verificatie zal geschieden in den bureau van den heer verifi cateur aen den hoek van de Nieuw-straetsectie C 19, n° 63. Om zoo veél mogelyk alle tydvcrlies voor de patentabelen te vermyden, zal ceneu sergeant van policie bun agtereenvolge'ude kennis geéven welken dag zy hun zullen moeten aenbieden. Zy zullen moeten voorzien zyn van hnnne patenten. De geéne die zig zouden aenbieden op andere dagen dan die voor de welke zy zouden vermaend zyn geweést, of voor aleer bet geweést te hebbeozouden gevaer loopen van verzonden te worden. Sours tan Parys, van den 20*'«= fobruary. Vyf ten 100 fr. 109 - 60 cent vier ten 100 fr. 100-00 cent.; dry ten 101» fr. 80-80 cent.bank-aclicn fr. 0000-00 cent.; Napel.che renten fr. 99-65 cent.; Spacnsche werkelyke renten 47 5/8; idem passive 15 1/2; Spacnsche nieuwe uytgcstefcle schuld oude iiytgcslelde schuld 181/4. Deur» vim Amsterdamtan 20"»« fobruary. Werkelyke schuld 55 3 8 idem 5 "b 103 1/4; uytgestclde schuld kuns-biljcitcn 24 1/2; amortisatii- syndicact 96; idem 3 112 1,79 3'4 oorlogs-bclasliugcn schatkist biljetten 6 "J,, handci-mactschappy 130 3/4; nieuwe dito 102 3/4; Fran- sclic renten 3 leening Arduin. 48 7; 16; passive 16 1/4; uylgestelde schuld, 1834 24 3/8; Spacnsche oude uy (gestelde schuld 18 5/8. Maetschappy der publyke cffictento Amsterdam van 21"»» fobruary{4 1/2 ueren.) Werkelyke schuld 55 7/16; idem 5 kans-biljetten Ar- doin 48 1/4 pasivc 16. Beurs van Landen, van don 19"'» fobruary. Ttcco ueren. Consolidéi 3 91 3/8; Belgische 103 1/2; lloiluudschc 5 idem 2 1/2 »/0, 5S, 6/8; Spacnsche bons 1834, 48 1/8; Spaensche uytgcslelde schuld 24 5/8: IJortun gcéschc 5 83 7/8.

De Standaard van Vlaanderen | 1836 | | pagina 2