DE TOORTS. meraden op do vergadering van het Vlaamsch-Bel- gisch Verbond had uitgedeeld, 't Is te betreuren, dat zulke hooggeplaatste Heer nog te geenen deele bij machte is, om die ongelukkige jongen in zijn moedertaal aan te spreken, en hij zich genoodzaakt zag, de hulp in te roepen van een korporaal die daar in dienst is. Is de WclEcl. G. Heer Fipet wel goed op de hoogte, hoe wij hier te lande moeten worden aangesproken en tot hoever het recht van een ge wone soldaat moet worden nageleefd? Die Heer kan alle dagen de noodige inlichtingen bekomen bij het Algemeen Nederlandsch Verbond. Zie den 'brief van 26-11-17, gericht aan Z.E. den Minister van Oorlog en den omzendbrief van den Belgischen Minister van Oorlog van 22 Aug. 1.1., dat dé Bel gische soldaat in zijne moedertaal zal worden aan gesproken. Dus hopen wij, dat ééns, wanneer zulks nog eens voorkomt, het geen fransclisprekend, maar een echte Vlaamsche officier zal zijn om met een echten Vlaming af te rekenen, en juist om persoonlijke zaken. En waar blijft die verhooging van de soldij, die de Belgische officieren in de loodsen van ons komen prediken, en de steenkolen, die zijn er reeds aangekomen, maar gaan langzaam weg, waarheen? Waren ze niet voor ons bestemd, wij die reeds jaren en jaren verblijven in die koude holen, waar de ijskegels aan het plafond hangen bij guur winter weer. Of bestaan er weer twee soorten van Belgen zooals voorheen? Of worden wij weer behandeld, zooals kinderen eener stiefmoeder. Al deze onrechte toestanden doen ons klaar zien en wij zullen niet nalaten, als we nog eens mogen naar België terug- keeren, hen te verachten, die ons hebben ten achter gesteld in ons recht, waarin ieder Belg moet zijn gelijk gesteld. Het ware dus beter, dat onze officie ren zich met het lot hunner soldaten bemoeiden, maar neen, ze laten ons geheel in den steek, en heb ben het gemunt op eenige slachtoffers, die ze zou den willen verbannen, omdat hunne Vlaamsche ge dachten tegenstrijdig zijn jegens de hunne. Wij zullen waken en gelooven dat geen Belgisch officier de macht bezit, nieuwsbladen te verbieden, die door de censor in het kamp toegelaten zijn. Ook zullen wij ons niet laten misleiden door de regeeringsgedachtcn die ze ons willen opdringen, maar wij houden rots vast aan onze leus. hetgeen er is, moeten wij niet weer afbedelen, zooals het Onafhankelijk Vlaande ren van tegenwoordig, 't Is er, moet er blijven en moet in de naastkomende vredesonderhandelingen mede onderteekend worden. Bleven wij naar die re- gecringsagenten luisteren, zouden ze ons wel terug op den weg sturen, vanwaar we vandaan kwamen en bleven «ij Vlaamsche slaven zooals voorheen. EEN BREIDELSZOON, 1 uit 't Kamp van Harderwijk. Legerplaats bij Harderwijk Kort geleden hield het Vlaamsch-Belgisch-Ver- bond eene vergadering, alhier, waarin Heer De Raet (Luitenant) spreken zou „Over Vlaanderen-' Wij, ingekampten, hebben echter hoogst verwon derd en raar opgekeken, toen Heer De Raet het enkel over Duitschers en Vlaamsche Activisten had Immers er werd een lezing aangekondig „Ozer Vlaanderen" en daar hebben we zoo goed als niets over géhoord I Was het om Vlamingen te lokken dat Heer De Raet zoo n opschrift aan zijn voordracht gaf? om dan meteen goed van de gelegenheid gebruik te maken tot twist en tweedracht zaaien onder de Vlamen? 't Is gebleken. Er zij hier. dan ook, met deze meesten nadruk, op gewezen, dat de spreker daardoor een zéér onvaderlandsche daad heeft gepleegd. Dat zullen dc Vlaamsche toehoorders goed ont houden. Te gelegener tijd kan dat van dienst zijn. Het vermoeden is bij velen opgei --1- vdat het Vlaamsch- Belgisch Verbond „ei -rbond is, dat de Vlamingen nu,/favre troonen moet.' Denk «-er neer-en- 1 v en zal! Een aardige en leuke tegenstelling was, dat, toen na afloop de krijgers de zaal uitstroomden, zij door een Vlaamsch Activist voorzien werden van de Gazet van Brussel. Wat werd er gretig naar ge grepen I O, machthebbers, - als ge 't wist hoe Vlaamsch we voelen! Weg met de voogdenI VERSLAGGEVER. Wegens plaatsgebrek verleden week uitgesteld. Gezichten van Stad en Land. De betooging voor Vlaandercns zelfstandigheid te Ant- Staatkundige artikelen. Het rechterlijk incident te Brussel Van Es- Een beetje Juristerij Artikelen van verschillenden inhoud. J. v. d. V. De bctooging voor Vlaanderen» zelfstandig Om onze Stampolifiek. v. V. De gevolmachtigden van den Raad van Vlaanderei De betooging van het Biusselsche Hof van Beroe] De vertegenwoordiger der Hollar,diche iegeenn te Brussel De betooging te Antwerpen vaor Vlaanderen zelfs slandigheid Politiek optreden van Kardinaal Mercier NH OUD Koetcrwaalsch Het Frnnsch vernis op Vlaanderen Bollia tegen invoering der conscriptie in Zuid- 2 Afrika 3 Frieschc Beweging Het Nieuws in den Dag Een vraag aau de Nieuwe Courant 6 Voor Mr. Julius Hoste Jr. Uit de Pers. - 6 Krachtdadiger Vlaamsch optreden (Vlaamsche Nieuws) 6 Duiische Socialisten en Zelfstandig Vlaanderen j Vlaamsche Nieuws) 7 Het uiterlijke in de Vlaamsche beweging (De Eendracht) Uit de Kampen. 7 Een Breidelsioon. Onuitstaanbare toestanden 7 Versla» gever Legerplaats bij Harderwijk

De Toorts | 1918 | | pagina 11