DE TOORTS. 5 vallenverklaring dei Belgische Regeering werd uit geroepen in het Alhambra te Brussel voor 3000 menschen, zonder dat cenig officier van justitie, eenig procureur-generaal. Hof van Beroep, met of zonder verzoek van politici ingreep? Is dat niet al heel eigenaardig, indien het <lc principiëcle kant van het vraagstuk ailéén betrof? Is hel dan ook niet merkwaardig, dat de rechter lijke autoriteiten 'niet onmiddellijk na de verga dering van December, waarbij tot de onafhankelijk heidsverklaring werd besloten in een groote ver gadering van dien Raad, warft dit kan voor de be trachte'geheimhouding pleiten) na de openlijke af kondiging van 22 Januari stil bleven zitten om pas -op aansporing van de door de uitroeping van de zelfstandigheid onttroonde politici, te ontdek ken, dat een gevaarlijk feit had plaats gehad, dat n.b. in alle dagbladen besproken was? Intusschen zit het Duitsch Bestuur met de gebak ken peren. De Raad. eenmaal erkend, moest gedekt. Waarvoor intusschen de voorzitters der Kamers van het Hof van Beroep zijn weggevoerd, is niet juist bekend. Daarvoor moetcii bijzondere redenen be staan hebbfen om het verklaarbaar te maken. Want deze heeren deden hun plicht al was 't wat laat. Een plicht, die voortsproot uit een verzuim. De Staat Vlaanderen is een fictie, heeft nóch leger, nóch eigen justitie, de primaire kenmerken van den staat. Sta rend vooral op de hervormingen bij de autonome lichamen,*heeft men'-op zien aankomen gespeeld ten aanzien der rechterlijke macht, vertrouwend, dat geen conflict komen zou, en het was wellicht gelukt als de slimme onttroonde politici niet een wapen hadden gehad in het feit. dat wel de Vrije staat Vlaanderen was uitgeroepen, maar niet formeel de Belgische Wet ten aanzien van sommige punten was geschorst cn daarvan kennis gegeven aan de rechterlijke macht. Heeft men dit niet aangedurfd? Wat is de reden? Maar dan heeft men miskend de waarde van den ambtseed. Als er ook maar "één rechter in zjjn hart het activisme genegen was, dan had hij niet anders dan zijn plicht gedaan met rechts ingang tegen de leden van den Raad van Vlaanderen te verleencn. Hij was gebonden aan zijn eed en aan de wet. 1) Hoe het ook zij, het verwonderlijke is dus, dat pas op instigatie van builen de Zelfstan dige Onafhankelijke Rechterlijke Macht opeens in greep en dit geeft te vermoeden, dat met dat al de activistische leiders, die in een zeer moeilijk parket waren ,toch buitengewoon goed gezien hadden. Hun berekening faalde door een ov er 't hoofd geziene factor: de scherpziende politici, die de gehcelc zaak in de war stuurden. Daarna kwam een tweede moeilijke phase Een maal gegrepen moesten de leden van den Raad - - groote ironie - zich laten opsluiten, óf, cn dit js 1) Tenzij natuurlijk de bezetter afwijkende ver ordeningen had gemaakt, waardoor het vroegere stilzitten der justitie tegen de activisten zou zijn verklaard, alsmede de straf aan de drie voorzitters opgelegd, maar waarmede inderdaad de zitting van het Hof van Beroep een vastenavondgrap zou zijn geworden, evenals de plechtige staking na.de ge vangenneming der voorzitters. Want du gebaar had slechts gepast onmiddellijk tegen dé oplegging dic-r regels zelf en niet óp instigatie van builen tegen de consequentie daarvan. geschied, de Duitsche overheid waarschuwen. In een opwelling is dit geschied. Of dit verstandig is ge weest, is een tweede. Het ingrijpen van den be zetter laadt geheel het odium op het activisme, dat het slechts op den bezetter steunt. Verkieselijker ware geweest af te wachten wat er gebeurde, want, en hierover behoeft toch bij de activisten zelf geen tvvijfel tc bestaan, er was voldoende volkskracht, die hen steunt om niet te voorzien, dat deze gevan genneming als een vonk in 't hooi zou werken. Nu is dan de rechterlijke macht in staking als protest legen derf bezetter, ook dat kon niet anders, cn ook hier ware een krachtproef tusschen activisme en Belgische rechterlijke macht principieel verkiese lijker geweest -Het conflict had formeel moetc-n zijn- uitgelokt tusschen den Raad van Vlaanderen cn de fungeerendc rechterlijke macht. Nu heeft het het prestige van den Raad zeer -zeker geschaad vooral in het Buitenland. Waar evenwel nu eenmaal de Raad van Vlaanderen niet vrij is in zijn handeling gen. - - maar afhangt van de hem door den bezetter gedelegeerde macht - er steekt van activistisch standpunt geen schande in dit feit te erkennen zal in overleg met de Duitsche overheid, die geen conflict vvenSchte in 't belang der openbare orde, geen andere weg hebben opengestaan. Niet de Raad van .Vlaanderen treft dit odium, maar den Staal Vlaanderen zelf en met hein verkeeren Polen, Lijf land, Koerland, zelfs Oekraine in dat geval. Sterker nog, zou men niet zelfs bij neutrale staten kunnen ontdekken, dat zij niet torenhoog zelfstandig, staan, maar in tal van souverciniteitshandelingen regel recht of zijdelings te rekenen hebben met den wil van machtige oorlogvoerenden5 Mc-n denke sléchts' aan den afstand van sch'eepsruimte, onvrij handels--- verkeer enz. Nolens volcns is intusschen thans de crisis daar: Het rechtsleven in Vlaanderen staat stil. Hoe men daarin voorzien zal? De ccnige weg, die voor het activisme openligt, is, uitgaand van de fictie van den Staat Vlaanderen, de .rechterlijke samenstelling te veranderen. Waar waarschijnlijk geen voldoenck- gediplomeerdc rechters uit de activisten kunnen wor den gerecrutec-rd, waar zooveel Vlamingen buitenaf vertoeven en de meesten passief zijn, de anderen' onder de wapenen staan óf gesneuveld zijn en jon gere juristen niet zijn afgeleverd door de hooge-1 scholen, zoodat geen opschuiving kon plaats heb ben. zal aanvulling door lcekenrechtspraak het eenig middel zijn. De lcekenrechtspraak is in Bel gië behalve bij de vrederechters nog bekend bij de r Handelsrechtbanken. Het zal evenwel moeilijk vallen 0111 dit zoo maar- ineens tot stand te brengen en het is te ivenschen;- dat een compromis ware te vinden. Maar hier staat de stuurman aan den wal. Het hangt grootendecls af van de vraag of liet activisme in België zóóveel gezag heeft gekregen bij de bevolking, dat men daar in gaat zien, dat het geen kinderspel is, maar. bit tere ernst. Het hangt foor een ander deel af van de gezindheid der Duitsche Regeering. Deze crisis is de toetsteen van de feitelijke kracht van het activistisch beginsel De Staat Vlaanderen' is tot dusver nog maar een fictieve staat. Heeft het activisme in zich de kracht tot verwezenlijking vaYi den fcitclijken staat, volledig toegerust met al zijn attributen, dan kan het niet anders of hieruit komt voort de volmaakte afzondering van het Ylaamsche Staatsgezag. Ficties moeten op feiten kunnen steu-

De Toorts | 1918 | | pagina 5