DE TOORTS. kringen niet anders dan Fransch gesproken. Alle correspondentie geschiedt in het Fransch, de ken nisgevingen van geboorte, huwe lijk en overlijden zijn in het Fransch gesteld. De couranten zijn Fransch, de advertentiën dito, de koopmansboeken worden in het Fransch gevoerd. De namen van alle sportvereenigingen zijn Fransch; men hoort bij de rennen in Boisfort, bij de roeiwedstrijden in Terdonck, op de tennisclubs in Vlaanderen alleen Fransch. Op de sociëteiten -wordt door - bezoekers en personeel altijd Fransch ge sproken; het reglement is alleen in deze taal gesteld, uw bewijs van lidmaatschap dito. De Vlaming, die niet in Holland gewoond heeft, begrijpt een hem voorgelezen hoofdartikel uit de Nieuwe Cou rant niet, kan een redevoering in de. Tweede Kamer hier niet vol gen. Een Vlaamsch universiteit is niet bestaanbaar, wetenschappe lijke werken in het Vlaamsch be staan niet. Na den oorlog zal blij ken, dat de Vlaamsche beweging, waarvan men in Vlaanderen vóór den oorlog, ook op het platteland, niets bespeurde op niet uitloopt. U zult, mijnheer de redacteur, met het bovenstaande wellicht niet ac- coord gaan, doch zelfs de felste activist,, „die in bèsch&afde Vlaam sche kringen verkeerd heeft", zal u zeggen, dat ik volkomen ge lijk heb." Gaan misvatting! In een onderschrift bij boven- staand stuk tracht de redactie van de N. C. den inzender duidelijk te maken, dal hij zich door den schijn heeft laten bedriegen.'Te gen een enkele opmerking uit dat onderschrift moeten wij waar schuwen. „I-Iet is een feit," zegt de N. C., dat zeer velen der be schaafde standen zich van het Fanrsch bedienen, maar dit is nu juist het groote maatschappelijke kwaad." „Het is 'échter een geluk, clat dit feit meer en meer, nok in die standen, als een kwaad wordt beschouwd, 1de oorlog heeft veel ver anderd." Tegen het gespatieerde hebben wij bezwaar. Het is de „gemakke lijke" opvatting dat, tegen elke re delijke verwachting in, door een of. .inderde mysterieuze werking van „den oorlog" de franskiljons eens klaps Vlaamschgezind zouden zijn geworden. Niets is minder waar. De franskiljons zijn tijdens den oorlog meer anti-Vlaamsch ge worden dan ooit; de Vlaamschge- zinden, die dit aan den lijve on dervonden, zijn in hun Vlaamsch- gezindheid versterkt. En het Vlaamsche Aktivisme „heeft veel veranderd." Zóó is het. Botha tegen invoering der conscriptie in Zuid-Afriha. Naar den 4011 Februari uit Kaapstad aan de Times gc-seind wordt, werd tc Kaapstad ccne con ferentie gehouden voor het recru- teeren van vrijwilligers voor de Zuid-Afrikaanschc brigade, die aan het westelijk front strijdt. Bij die gelegenheid) hield Generaal Botha eene redevoering, waarin hij met kracht protesteerde tegen het voorstel, om de conscriptie in Zuid-' Afrika in te voeren. „Hebben wij nog niet genoeg moeilijkheden," riep de generaal uit, „dat men tracht ons er nieuwe bij tc bezor gen?" Het gebeurde in Australië had hem lievig geschokt. Wat een wapen had dit den vijanden van het rijk in handen gegeven. „Neen", zeide hij, „ik kan de con scriptie niet invoeren en ik zal het ook niet doen. Wanneer dat ge beurt, zullen wij niet alleen niet in staat zijn, mannen naar Vlaan deren te sturen, maar het zalnoo- dig zijn, mannen uit Vlaanderen terug te reoepen, om de onlusten te onderdrukken, die in Zuid- Afrika zullen uitbreken." Wij zien dus thans, dat de mi- nister-president van Zuid-Afrika, een warm aanhanger van de rijks- idee, beslist weigert, de conscriptie door tc voeren, aangezien bij on lusten vreest. I11 Australië is de conscriptie tot tweemaal toe bij re ferendum door de bevolking ge weigerd. De Canadeesche regee ring heeft besloten, haar door te voeren, maar of dit zonder onlus ten gaan zal, dient te worden afge wacht. Bij de verkiezingen is het zeer heet toegegaan en de provin cie Quebec, die tegen gestemd heeft, heeft reeds gedreigd, zich van hel overige Canada af te scheiden. In Ierland ten slotte heeft de Engel sche rcgecring het nog steeds niet gewaagd, ondanks de protesten van conservatieve zijde .en gedeeltelijk ook van die der Engelsche arbeiders; 0111 dc conscriptie door te zetten. Vaii heilige geestdrift voor den oorlog is 111 het Britsche rijk buiten het eigenlijke Groot Brittannië dan ook niet veel sprake. Frlesche Beweging. Naar de N. R. C. meldt is in Den Haag opgericht een „Hacchs Selskip fen Johg-Friezeil", dat zich ten doel stelt studie te ma kken van al hetgeen er op liet ge bied van Friesche kunst verschijnt en verschenen is, en mede te •wer ken voor de vrije uiting'en de on belemmerd- ontwikkeling van den Fricschc ^eest. Het Nieuws van den Dag. De hoofdredacteur van het Nieuws van den Dag, die op elke poging tot meciungsbeïnvloeding van Entente-zijde reageert als liet poppetje in liet. doosje op een druk op de knop, heeft op de on gepaste anti-Vlaamsche manifes tatie van het Brusselsche Hof van Beroep wederom een opgewonden artikel vol schimpwoorden tegen den Raad van Vlaanderen ge schreven. Op de weerlegging van zijn vorig artikel in De Toorts van 9 Februari bleef Dr. Easion tot heden liet antwoord schuldig. Wel gemakkelijk, maar niet nobel. Een vraag aan de Nieuwe Courant. In ons nummer van 2 Februari drukten wij uit de N. R. Ct. af het persgesprek van Grootadmi- raal von Tripitz met een corres pondent van dat blad over Vlaan deren en Holland. De admiraal verklaarde, dat de Vlaminggn be vrijd moesten worden van de on derdrukking door de Fransclie elementen, maar niet door inlij ving. De correspondent vraagt dan „Noodig' is voor die oogmer ken alleen gelijk ook de Raad van Vlaanderen voorloopig ge- wenscht geacht wordt een mi litaire bezetting en een duikboot- basis?" De Nieuwe Courant van 29 Ja nuari, dit persgesprek afdrukkend, geeft in ha$r tekst een den zin geheel veranderende wijziging: „Noodig is voor die oogmerken alleen gelijk ook de Raad van Vlaanderen voorloopig 'gewenscht schijnt tc achten een mi litaire bezetting en een duikboot basis?" Zooals men ziet, wordt hier, geheel in strijd met den oorspron- kelijken tekst, den Raad van Vlaan deren de wenscli van den Duit- schen admiraal foegeschreve'n Welke ernstige „zetfout" wij de N.- G. verzoeken te verbéterep. Voor Mr. Julius Hoste Jr. Naar aanleiding van de in ons

De Toorts | 1918 | | pagina 8