Witte broodsjartn. VAN DEZE RN DE ANDERE EEUW Prctestraotie. Andere Fraktijken. 4 hij meer hij schreef in 't geheim in Klokke Roeland en wierf door zijn stille propaganda, honderde partijgangers. De meerderheid, dank welke Pries ter Daens in 1894 gekozen werd, was veel, zeer veel geringer dan het ge tal stemmen door M. Van Opden Bosch in Neygem, Liefferinge en om streken gewonnen. De demokraat, die dat vergeet, is een gemeene ke rel en verdient de naam van chris ten demokraat niet, hij moge zich noemen zooals hij wil. Na den oorlog heeft Mijnheer Van Opden Bosch zijn kandidatuur zelf niet voorgedragen. De hoofdmannen waren voor aktivisme in balling schap en men is hem zelf gaan vra gen, zijn vaste en zekere positie als onderwijzer op te geven om de partij te redden, en hij heeft het gedaan. Nogmaals, de demokraat die dat ver geet, is in mijn oogen den naam van demokraat niet waardig. Welk is sedert vijf zes jaren zijn loon Hij werd onderkropen, ,op loensche wijze beknibbeld, stelsel matig door al wie aan de partij- inrichtingen gebonden is gekriti- keerd, bij 't volk belogen, enz. Waarom Omdat een man, in wien ik onmiddellijk na mijn terugkeer in 1929, nen gezworen vijand her kende van al wat volsch en demo kraat was, niet kan wachten tot dat de gekozenen sterven. Dat M. Van Opden Bosch in 1929 mijn kandidatuur zou bevochten zou bevochten hebben, dat doet hier niets ter zake. Doch was hij alleen wel zoo machtig 't Zullen zeker wel anderen geweest zijn. Ik ben toch niet geheel dom, niet waar. Me vrouw Daens Nu om 't even. Ik heb niet gehandeld om wille van M. Van Opden Bosch, maar wel omdat ik de partij zie leiden naar 't Fas cisme, alhoewel (tot later tijd) slechts tot een beschaamd Fascisme en dat ik mij als overtuigde chris ten demokraat daartoe niet wil leenen. U zijt bekommerd om 't werk van M. Petrus en van Priester Daens. Te laat. Mevrouw Daens. De oude Christen Volkspartij van Priester Daens is dood en is wel dood. Ze is omgeslagen, 'lijk een Duitsch filo soof zegt, in haar tegendeel in eene, alhoewel nog wat bedekt, door en door anti-demokratische volks vijandige partij^ 't Verschil tusschen de partij van Van Severen en 't Vlaamsch Natio naal Verbond, zegde mij dezen mor gen in den trein 'een VlaamschNa- tionalist uit Limburg is ditVan Severen is oprecht en 't Vlaamsch Nationaal Verbond schijnheilig en valsch 't wil zich den schijn geven van een verbeterde demokratie, om 't volk te verleiden. Hij zegde juist wat is sedert vier weken honderde malen gedacht had. De oude Christen Volkspartij van Priester Daens is wel dood, Mevrouw Daens, en met haar de onderlinge broederlijkheid, de onbaatzuchtig heid. de rechtzinnigheid, enz weet het wel en ik weet er meer van als men meent. Doch ik ben en blijf christen de mokraat tot de dood. Ons ideaal is te schoon en onze strijd was te heerlijk. Ik blijf het, al stond ik gansch alleen deze die recht door zee gaan hebben gewoonlijk geen groot gevolg, 't Groot gevolg is ge woonlijk het aandeel der intrigan ten en der valschaards. Een fascist, een verslaver van de werkende standen, dat nooitEen fascist die schijnheilig 't kapitaal en de finantie aanvalt, doch een staat stichten wil die hun heer schappij nog verstevigen moet, dat nooit De hand die ik van verre u reik is niet de hand van een oprecht of beschaamd fascist, maar die van nen ouden oprechten demokraat, volgens 't hart van Priester Daens. H. P. Nota. Ik kon er nog bijvoegen met welke toewijding M. Van Opden Bosch zich sedert twaalf jaren ten dienste gesteld heeft, niet alleenlijk van de demokraten van Aalst, maar ook van die der andere arrondisse menten. Daardoor heeft hij duizen- de stemmen gewonnen. Zal het volk zulke opofferingen vergeten Toont de spoed waarmede men M. Van Opden Basch heeft uitgesloten nie- duidelijk, dat de baatzucht van enkelen, en de vijandschap jegens de demokraten van anderen, de grocte en ware drijfveren waren der uitsluiting Indien M. Van Opden Bosch onge lijk had, waarom moesten zij nu reeds hun programma wijzigen Een Borms en de Raad van Vlaan- Uit het Werk door René Vermandere. toch met iets den tijd doorbrenger.. Veronderstel nu eens dat ge den godganschen dag niets andere te doen hadt dan te eten, ventje vond zijne vrouw. Ja, gelijk die slokker die daar in uwen schoot ligt En hoe staat het met het leg gen, ventje Ze zijn niet weinig in deficit volgens onze berekeningen Nu begint hun kam toch al schoon rood te zien. Ge moet mor gen eens meekomen naar boven Och, ventje, wat ken ik daar van Maar gij, ne Vlaamsche pol derboer. En toch... gewed dat ge geen enkel ei meer raapt, zoolang ze daar zoo vernepen zitten op hun nen zolder Dat neem ik aan viel de man uit, en reikte haar de rechterhand opdat zij er in kletsen zou. Doch met al dat deed hij den Hubert op schrikken, die aanstonds protest aanteekende met eene keel die eere deed aan hare vjif maand. En hoe stdat liét niet onzen hof vroeg de lieve slang, kunt ge Mijnheer Schepens ook aan het leggen niet krijgen, ventje Straks wil ik hem niet meer bromde hij, met zijne pyramieden. Op al die fameuse pyramieden sa men staan nog geen broekzak peren. Maar van dat leggen neem ik aan. Voor hoeveel gaat dat Wel rei Elza met het gestre ken,ste gezicht der wereld, als ze met hun gezeven tusschen hier en drie weken nog geen enkel ei gelegd hebben, koopt gij mij eene zijden bloes, is dat goed, ventje Tot akkoord, en als ze wel ge leid hebben Dan dan koopt ge mij een wollen rok voor den winter Èn ze schaterde toch zoo smakelijk dat Desiré wel medelachen moest, al was 't ook op eigen kosten, tot hij haar waarschuwend toevoegde Let op', straks schokt ge uw slok ker weer wakker, en dan heb ik het weer gedaan Des anderendaags werd tusschen de twee mannen de kiekenkwestie eens van deeg aangepakt. Men zou het nu eens probeeren, zooniet met het hongersysteem voor beul was noch meester noch knecht in de wieg gelegd maar toch met een minder beladen disch. Het is rond dit tijdstip dat de haan des nachts eene zoo ongewone bedrijvigheid aan den dag legde, en zich begon in te beelden dat hij voor het tijdig ontwaken der heele buurt aansprakelijk kon gesteld. Geen enkel uur van den heelen nacht, of hij beantwoordde de klop pen van den naastgelegen kerkto ren, met een paar geestdriftige be roepen tot opstaan en nieuw leven. Hubert had hij reeds verscheidene deren, die zich ook zoo beslist tegen de plannen van alleenheerschappij van eenige jonge ultra-Katholieken en anti-demokratische advokaatjes en dubbele jongens uitgesproken hebben, zijn zij nu ook geen Vlaam sche Nationalisten meer Zes en dertig christen democraten, vergaderd te Aalst, den 3' December in den namiddag, na M. Van Opden Bosch gehoord te hebben in de ver dediging zijner houding, protesteeren tegen alle de beleedigingen en den laster tegen hem verspreid zonder gelegenheid van verdediging tegen de werkwijzen door men- schen zonder opdracht gebruikt om de partij in een andere, gevaarlijke richting te sturen tegen de leugen en het bedrog waarmee ze de goedgeloovige partij- genooten trachten meé te sleuren en te verschalken tegen de kwade trouw van som mige betaalde personen uit Aalst sluiten aan bij onzen volksverte genwoordiger en zullen niet rusten vóór dat de kooplieden en de sja cheraars uit de partij zijn gedreven. Deze motie werd door de zes en dertig geteekend. (Wij geven hier de namen van de eersten): Coppens René, Perdaens Frans, Boterberg Remi, Van Schamelhout Oct., Th. De Ruysscher, Fr. Renneboog, Centerick Denis, Magerman Artuur, Van Droo- genbroeck Kamiel, De Wael Ad.. Mollaert P., Van Lierde Fred., Jans- sens. De Cock Ben., enz. N AALST. Vergadering van 3 December van partijgenooten. Uit verscheidene gemeenten kwa men nog verontschuldigingen, dat ze niet de vergadering, «aarop be sloten werd zich aan de zijde van M. Van Opden Bosch te scharen, kon- nen bijwonen. Du Bois en makkers, (Aeltert- Eede); P. Vanden Abeele. (Dender leeuw); De Wetter en De Pelsmae- ker, (Heldergem)Hendrickx. L. Mi- net en vrienden, (Adigem) malen doen opschrikken, en vader en moeder genoodzaakt tot nacht wandelingen die alles behalve aan genaam zijn, al zingt men er ook bij. En ondertusschen tierde de baas van het hennenkot maar me- met den laatstgekomene, als wilde hij de wakker gehoudenen tergen. Hoe dik wijls heeft de man zich niet gewro ken op de Kanteklaars luidruchtig heid, bij de verkwikkende gedachte dat hij den gekamden en gespoor den zanger, den Zondagschen soep ketel op en neer zag wandelen. Dit zou dan ook zijn lot zijn ge weest, maar eerst moest de wedding uit de voeten de wraak zou des te zoeter wezen, gelijk de brandewijn waarop uitzonderlijk lang rozijnen zaten. En zie twee dagen vóór den ge stelden datum won Desiré zijne wed ding. Een ei En 's anderdaags nog een ei en twee dagen later twee eieren Wie er goed bij vaarde dat was Elza, die niet enkel de bloes kreeg, maar nog den baaien rok op den koop toe. Ze betaalde die wel zelf uit de gezamenlijke kas, maar hier maakte de intentie het werk of zijn ook wij den minister niet dankbaar als hij ons een deeltje guldens terug gee ftvan de gouden kronen die hij uit onze zakken klopte Maar wie er het meeste profijt bij deed dat was buiten allen twij fel de haan, die er zijn leven bij redde, en het recht verwierf voort zijn lied te doen schallen door de nachtelijke ingetogenheid. In een vrij heftig en zeer laag staand artikel, dat omtrent een hèele bladzijde besloeg, werd ik in Het Land van Aalst en in de verschillende afkooksels van dit weekblad, aangevallen. Den volgenden dag reeds stuurde ik, bij aangeteekend schrijven, een antwoord aan Het Land van Aalst Dat recht op antwoord werd niet opgenomen. De verantwoorde lijke uitgever schreef dat ik de voorgeschreven regelen niet heb ge volgd en ze mijn recht daarom met de voeten traden. Het is de gewoonte als men iemand aanvalt, dat men hem het recht geeft zich te verdedigen zon der daarom beroep te doen op de wet. Onder eerlijke lieden gebeurt dat altijd zóó in de redactie van het blad dat zich nog noemt Weekblad van de Christen Demo craten Vlaamsche Front breekt men af met die eerlijke practijken en volgt men de nieuwe mode, die van de nieuwe richting men sleurt iemand door het slijk, men maakt hem zedelijk af, waar hij zich niet verdedigen kan en wan neer hij zich wil verdedigen zegt men hem Gij komt hier niet binnen gij hebt hier niets te ver tellen Is 't niet in Italië dat men 't zelf de doet Gaat dat ook niet zoo in Duitsch- land Gaat men in Vlaanderen dezelfde praktijken invoeren Waarom doet men dat Ik wil mijn recht op antwoord handhaven en stuur den deurwaar der. De verplichtingen van de wet worden dus nageleefd. Gij meent dat ze 't nu opnemen Wat zijt ge nog naïef Zij nemen niets op en gebaren van krommen haas Ik zie me dus verplicht mij tot het gerecht te wenden om mijn recht te bekomen. 't Is het Belgisch gerecht dat mijn recht moet verdedigen tegen Vlaamsche Nationalisten Is dat niet schoon Is dat niet eerlijk, niet sprekend in zijn stomme, domme werke lijkheid HET VERKEN MET DEN LANGEN SNUIT. Filemon keek bang en beteuterd rond dezen morgen, toen hij naar zijne flesschen kwam, en na zich vergewist te hebben dat er geen verraad was, fluisterde hij zijn meester achter den toog toe Ik ben gevallen, mijnheer Gevallen fezelde de baas op zijne beurt verschietend, en waart gij al naar d'Eiermijn geweest De gast knikte, nog altijd even verslagen. Over eene appelcien- schel voegde hij er als veront- schuldiging bij. Dat ziet er lief uiten al ge broken zeker De jongen stak de schouders op Ik heb nog niet durven tasten voegde hij er aan toe. Ga naar boven, als er nog heele zijn leg ze in 't mandje en drink de andere maar uit fluisterde de baas hem haastig toe want hij hoorde moeder de vrouw den trap afkomen Toen het verraad weer naar boven was, stak de teruggekeerde drie vingers tot Desiré op. tvJiDrie gebroken vroeg de apo theker. Percies klonk het half opge ruimd antwoord van elks de helft 'Ge neemt gij dat nog al licht op? bestrafte de meester. 4 Ze konden er alle zes aan zijn ging het gefluister voort. En wat hebt ge met de gebro- kene gedaan Slot volgt.

De Volkseeuw | 1933 | | pagina 2