Ben korte samenspraak. Waar gaan we naartoe? WAT IS ME DAT? UIT MOESKROEN UIT DEERLIJK. Noordstar - Boeiliaave Den Yzrr 't Is in elk geval een wijze van handelen die tot gewoonte gaat overslaan of reeds is overgeslagen. Immers, een vakbondjïediende werd afgesteld, van leelijke dingen beschuldigd en zonder hem recht te geven zich te verdedigen. Een propagandist werd van onbe- wezene praktijken beschuldigd en afgesteld zonder hem het recht te gunnen zich te verdedigen. Thans werd ondergeteekende zelf beschuldigd van scheurmakerij in gesloten vergaderingen beschuldigt men hem van alles wat ge droomen en niet droomen kunthij wordt uitgesloten en recht op verdediging krijgt hij niët. 't Zijn de praktijken van de nieu we richting. Ze zeggen dat het nog geen fas cisme is wanneer ze met de fascis- terij zullen uitpakken dan zal het andere peper zijn Goed. Dat ze komen L. VAN OPDEN BOSCH. Volksvertegenwoordiger. Wannes. Klaas. Wannes Klaas. Wannes. Klaas. - Wannes. 't Zijn de mannen Ja, 't zijn Jannen... Ons arme duizend frank op het derde jaar gegeven en nog geen knop interest. Ik van 's gelijken. 'k Leende 't zelfde jaar 500 fr. aan een mossel man. Deze betaalt jaar lijks den interest25 fr. Dat is maar eerlijk Jaat. Ik zeg Liever 1000 fr. aan een mossel man als 100 fr. aan een bank. Coppens R. In een vergadering te Popegem kwam een beslagmakend heerke van Aalst, die voor zijn Vlaamsch nati onalisme goed en dik wordt betaald en in auto mag rijden, allerhande kwaad spreken van de leiders, die wij hier sedert lang hebben geëer biedigd en zullen blijven eerbiedi gen, niettegenstaande zijn domme en schandalige aanvallen. Van de dertig menschen die er waren, waren er ten minste vijf en twintig, die door onzen volksverte genwoordiger werden geholpen en hem dankbaar blijven. Er werden daar aan dit heerke harde waarheden gezeid, maar ze waren nog niet hard genoeg. De rest krijgt hij wel als M. Van Opden Bosch naar Popegem komt. M. Van Opden Bosch blijve niet te lang uit en dat advokaat Plan- equaert medekomt. Remi Boterberg, -oo ooooo - ooooooo V. N. V. in Limburg Wij lezen toevallig in Het Nieuws van den Dag van Maan dag 4 December, ons door een snuis- teraar ter hand gesteld, het volgen de bericht ZES DINASO'S TE HASSELT AANGEHOUDEN Ward Hermans onder hen Na onderzoek in vrijheid gesteld. Zaterdag avond vergaderden de heeren Lindekens, Romsée en Ward Hermans in het Vlaamsch Huis, te Hasselt, gelegen in de Lombaert- straat, teninde een overeenkomst te treffen tusschen 4 Verdinaso en de Katholieke Vlaamsche Volkspar tij. Het gerucht deed de ronde alsdat de overeenkomst zoo goed als geslo ten was, hetgeen onder de bevolking heel wat beroering verwekte. Na de ze bijeenkomst begaven zich Ward Hermans en een zestal Dinaso's bui ten de stad naar den Luiker steen weg, ten huize van zekeren Looz, die destijds veroordeeld werd wegens beleediging aan den Koning, te Sint- Truiden. De vergadering duurde van 8 tot 10 iiur. Inmiddels begaven zich de gendarmen ter plaatse en leidden de Dinaso's evenals Ward Hermans op. Zij werden onderzocht en in vrij heid gelaten, nadat bevonden \yas dat zij met in het bezit waren van wapens of dokumenten Wat is me dat en wat heeft dat te beteekenen Hadden wij geen gelijk te zeggen dat de gedachten van Dinaso en V. N. V. van Staf De Clercq en medevennooten heel dicht bij me kaar stoiiden, en dat de programs in mekaar overliepen, en dat ze, in afzienbaren tijd, V. N. V. én Di naso's ond^r één deken gingen krui pen en in 't zelfde bed liggen Lindekens en Romsée, dit zijn toch de mannen van het Limburgsche V. N V aangesloten en ingescha keld bij het in triomf marcheerend V. N. V.! van Staf De Clercq, van West-Vlaanderen en Brabant en de Kempen, en van Aalst en Oost- Vlaanderen, met zijn huichelings- woorden van organische demokratie. en zijn giftige waarheidbedwelmen- de strij cffisten Wat komt de aap toch gauw en vroeg uit de mouw Misschien wel wat te vroeg, beste heeren, om nog langer dt menschen voor den aap te kunnen houden met uw schijnheili ge slagwoorden Werd er nu reeds genoeg gekon kelfoesd achter de schermen van het zoo genoemd Katholiek Vlaamsch- Nationalisme Vooruit, maskers afbeschaamde en vermomde Di naso's van het fascistisch V. N. V.! OOOOOo0-0OOOo00 SINT-NIKLAAS komt op Zondag 10 December, om 4 ure, in ons lokaal van de Vlaamsch - Natonale Demokraten Volksver heffing Risquons-Tout Steen weg, o2. Luisterrijk Sint-Niklaasfeest, in gericht door den V. N. Volksvrou- wenbond, van Moeskroen. Sint-Niklaas zal voor alle kinders aangename geschenken medebren gen, tot groote vreugde van ons jong volkje. Beste ouders, wij verwachten U met uwe geliefde kinderen. Woont talrijk ons echt Vlaamsch Familie feest bij. PROPAGANDAKRING. De vergadering die plaats moest hebben heden Zondag, 3 December, wordt om bijzondere redens ver schoven tot Zondag 17 December, om 5 ure. Daar er belangrijke punten te be spreken zijn, dienen alle leden op post te zijn in ons lokaal Volksver heffing RisquonsTout Steenweg. 62, Moeskroen. Het Bestuur. Arrondissementsbond Kortrijk VLAAMSCH-NAT. DEMOKRATEN Vergadering voor afgevaardigden, vertrouwensmannen en belanstel- stellende leden op Zondag 10 Decem ber, om 3 uur, in het lokaal Volks verheffing Risquons-Tout Steen weg, 62, te Moeskroen. Dagorde Mededeelingen. Alg. V, N. toestand. Onze V. N. D. Cen trale strij dkas. Propaganda en Weekblad. K o r t r ij k - VOORDRACHT OVER RENÉ DE CLERCQ Zondag 3 December, om 4 1/2 ure. was de bovenzaal in Den Yzer te Kortrijk. lokaal van den Gods- vredegroep V. N. Demokrater. Vlaamsche Volksfront, bomvol. F. Parasie, uit Gent, sprak met ontroerde en bezielende worden over René De Clercq en zijn heerlijk werk en leidde ons met klaar inzicht, aan de hand van De Clercq's gedich ten, door het leven van onzen te vroeg overleden Vlaamschen schrij ver, den zanger van het lief en leed van ons volk, den verheerlijker van den volksarbeicl, den Vlaamschen strijder, den Vlaming, Groot Neder lander, den Dietscher, vóór en in en na den oorlog. Victor Muilie droeg, met diep be grijpen, verschillige gedichten voor van René De Clercq, als, onder meer, Van 'nen schralen graskant», «Mijn Moeder Wat doen wij voor U arm Dietscb Groot Neder land De Schaduwen De Voogden Mevr. Parasie, met gevoel in stem en zegging, zong in mooie taal ons menig lied op woorden van René De Clercq, van allerlei toondichters Iineken van Heule Pier de Mandemaker Moederken allee# Weefstoel O Lieve Daar is maar één Land Krachtslied enz. Verdiende bijvalsbetuigingen en hartelijke toejuichingen beloonden de drie medewerkers voor hulde en eeregroet aan René De Clercq. De Voorzitter dankte en sprak de hoop uit dat ook elders, b. v. te Deerlijk, nog een Huidevergadering aan R. De Clercq zou gehouden wor den, te Deerlijk, waar de Volksdich ter werd geboren, en dat van de stille begraafplaats te Lage Vuur- sche, waar men hem met een ge denksteen wil vereeren. het .stoffe lijk overschot van den Groot-Neder lander R. De Clercq toch naar zijn geliefd Vlaanderen, naar dit West- Vlaamsche Deerlijk, zou terugge bracht worden, waar hij als Vlaam sche jongen en man zoo innig met het volk medeleefde en waar zoo vele schoone gedichten ontstonden. Het was een leerzame en opbeu rend'' Vergadering. Sint-Niklaasfeest. Een poosje na de Voordracht over Rr 11 De Clercq. begon onder de leiding van den V. N. Godsvrede Vrouwenbond, het Sint-Niklaasfeest. Sint-Niklaas kwam binnen met Nikodemus, allebei prachtig uitge- doscht. Enkele liederen en gedichten werden door kinderen voorgedragen, er werd snoep gedeeld en dan begon de uitreiking van de menigvuldige hemelgiften door Sint-Niklaas meê- gebracht. Elk kreeg zijn geschenk en ook de kinderen die niet op Sint- Niklaas zijn lijst ingeschreven wa ren ontvingen toch hun deel. Er was vreugde bij de kinderen en blijd schap bij de talrijke ouders c.n Fa milieleden. Op order van Sint-Niklaas werd een omhaling gedaan voor de Bormsmaand en Vrouwenbond (waarvan 30 fr. bestemd werd voor de Bormsmaand) en weer op ver zoek van Sint-Niklaas werd de!je tal rijke Familiebijeenkomst gesloten met een geestdriftigen Vlaamschen Leeuw. De menschen voelden zich weer als vrienden bij mekaar, en opgewekt en opgebeurd door de talrijke op komst. Een succes voor onze V. N. Gods vrede Vrouwenbond, die waarachtig een bloempke verdient. Ook in ons demokratisch midden groeit het Vlaamsch leven. OOOOOOO OOOOO—OO GEMEENTERAAD. Gemeenteraad van 22 November te 5 uur. Voorzitter, Dr Isebaert. burgemeester. Op de dagorde zes punten 1. Begrooting. Commissie van Op. Onderstand. Goedgekeurd. 2. Voorloopige bespreking lot 't opmaken der Gemeente Begrooting voor 1934. Er zijn achterstellen van Crisis fonds, gemeentebijleg, enz., welke de Staat nu invordert. Daardoor hache lijke toestan dder gemeenten in het algemeen. Voorzitter zal bij Hooger- hand voetstappen doen. Raod 't ak- 'koord geen verhooging van lasten te stemmen. 3. Bouwen en herstel van scho len. Voor de gemeenteschool zou dit 160,000 fr. kosten. Oude gemeen teschool niet erg geschikt. De Prov. Bouwkundige raadt aan een nieuwe school te maken. Dit zal dan ook ge schieden op Gemeentegrond, Paar- deweg. Te St-Lodewijks zal de school metm een stagie verhoogd worden. 4. Velowegen. Er zal met ve- loweg begonnen worden van de Sta tiestraat naar St-Lodewijks. Kos ten 10,000 fr. per Km., waarop 30 toelage. 5. Aansluiting Ontvanger en Veldwachter bij de Prov. Pensioen kas. Aanvaardt. 6. Bekrachtiging Politieverde- nlng nopens Dinaso-groepeeringen Raadslid De Fraeye klaagt over 't brandhout voor de school, en onder vraagt ook over 't schoolreglement. Dit reglement van Inwendige orde zal opgemaakt worden met de mede werking van den Schoolopziener, in verstandhouding met het onderwij zerskorps. Voorzitter deelt mede dat er voor 20,000 fr kalsijdingswerken zullen uitgevoerd worden, in verstandhou ding met andere gemeenten. De vergadering eindigt te 7 uur. STEUNLIJST Vlaamsche Volkseeuw DEERLIJK. Altijd Peerdekoppen bij Er was nog een 5 fr. 2 fr. G'hcel dc wereld spreekt van Hitier De eenen boffen er meê en staan er voor in bewondering de anderen lachen er meè en zijn cr woedenn op gebeten Wat dc n.cn- scher. daarbij altijd vergeten te zien, 't is Wie er achter Hitier staatWaar haalde immers dien oude gevelschilder de miljoenen vandaan, om zijn propaganda te voeren Enkel van de Duitsche grootkapitalisten en van de voor naamste munitie- en wapenmagna ten, zult ge peinzen Ge zijt er wol meê Amerikaausche geldmannen hebben meer dan een miljard in de pooten van Hitier gestoken En waarom Slmpelijk om de kleintjes er onder te krijgen Om de demo kratie kapot te maken 1 Hitler is de strooien man van de kapitalis ten Wat heeft hij met al zijn hol geschreeuw, aan het Duitsche volk reeds kunnen geven? Nog niets!... Om de krisis op te lossen, doet hij niets anders dan de werkloozen een geweer in de handen stoppen Er is geen mensch dat niet ver langt naar zekerheid over den dag van morgen LEVENSVER ZEKERING alleen kan die zekerheid geven. Vraag inlichtingen aan Uritlanjelaan, 47, GENT. PAARDENMARKT, 70, ANTWERPEN ALGEMEENE LIMBURGSCHE VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ KAPELSTRAAT, 38, HASSELT OO00OOOO- -00 VLAMINGEN Bezoekt de Vlaamsche Volskherberg DOORNIJKWUKSTRAAT (bij de Sint-Rochuskerk) KORTRUK Lokaal van het Vlaamsche Volksfront.

De Volkseeuw | 1933 | | pagina 3