Mononkol Kwinten Ouders IJl De Gas. De Volksgazet van het Arrondissement Aalst 2 Geeraardsberge n Kermis Overboelaere. Uit Sottegem. Zonder Poen 't Seizoen der Kiekens. Priester en Priester Muilentrekkers vallen, doch kwame Pius X te verdwij nen binnen de 4 ol 5 jaren iets dat niet onmogelijk is dan mag men zich aan de benoeming als nieuwen Paus ver wachten, van kardinaal Rampolla dat zal zijne wederwraak zijn op het con clave van 1903. Ge ziet het dus, geachte lezer, in het Vatikaan gaat het er alles, behalve eens gezind toe. De ruzie is in 't pauselijk huishouden gedrongen en nochtans Pius X is on feilbaar. O Pauselijke onfeilbaarheid waar zijt ge heen Het beste wat de ouders aan hunne kinderen nalaten kunnen is een goed onderwijs. Zonder onderwijs is de mensch een verstooteling in de samenleving. Door onderwijs kan iedereen zich verheffen tot den waardigsten stand in de Maatschappij. Het is dus een plicht voor alle ouders voor hunne kinderen goede scholen te kiezen, waar ze tot verdraagzame, ver standige en brave leden van den Staat zullen opgeleid worden. Werklieden, Landbouwers, Mede burgers, Wilt gij goed onderwijs, zendt uwe kinderen naar de stadsscholen, ge meentescholen en middelbare staats scholen, die alle waarborgen aanbieden in opzicht van onderwijs, zedelijke en verstandeiïjke ontwikkeling. Laat u door geene valsche middelen verlokken laat u niet misleiden door leugens of bedreigingen. Gij zijt vrij uwe kinderen naar de school te zenden welke gij verkiest. De Kermisstoet De jaarlnksche kermisstoet of processie van roebedoebedoeb, zooals men hier zegt, maakte zondag zijnen gewonen toer. De drie eenige liberale genootschappen die stadstoelagen genieten waren er deftig en talryk in vertegenwoordigd zooals altyd, wy bedoelen Het fanfaren genootschap Orpheus, de Turnclub La Grammontoise en de schuttersgilde Willem Teil opgeleid door den heer volksvertegenwoordiger Julius Kens. Voor de rest was het de schoonste défilé van collection pijpekoppen en horlogie- kassen die men kon uitdenken, en geen won der want al de klerikale wyk- of beter gezegd zuipclubs maakten het merkwaardigste ge deelte uit van den ommegang. Dat wy in den stoet de schuttersgilde La Concorde niet zagen scheen ons vreemd en daar wy wisten dat deze maatschappij eene toelage van de stad verzocht had, zyn wy eenige inlichtingen gaan vragen aan eenige der werkende leden diens krings, die zich als volgt uitdrukten Wij hadden gelyk andere liberale kringen eene subsidie gevraagd. Verleden iaar werden wy uitgenoodigd door de stedelyke overheden om deel te ma ken van den stoet ingericht voor 't vieren van den vijf en zeventigsten verjaardag onzer on afhankelijkheid wij namen er deel aan. Daarna werden wij nog gevraagd om deel te maken van den Kermisstoet, alhoewel wij geene subsidie hadden namen wij nog deel aan die kermis processie. Wy hadden dus het recht te hopen dat de belofte van Mynheer Flamant zou gehouden worden, en voor dit jaar 1906 vroegen wy ook eene toelage. Wy deden uitschynen dat alhoewel onze schietingen op de grenzen der stad geschie den, onze vergaderingen beurtelings plaats hebben by onze stedelijke leden, dat wij voor tijds eene jaarlyksche subsidie genoten (zoo wel onder katholiek als onder liberaal bestuur), dat wij jaarlijks meer dan vyf hon derd vreemdelingen in de stad lokken wel ke hier vertier doen (de herbergen der Les- senschestraat en van het Statieplein kunnen U daar best inlichten). Aangezien wy tot hier toe al gedaan heb ben wat de gemeente-overheid van ons als Mengelwerk van den 2 September 1906. EENE KAROTTE door II. De Cock-Creten. V. Hoe Mononkel Kwinten bij den gouver neur vernacht en zijn logist betaalt. Het was nog een weinig te vroeg, en Mononkel, de handen op den rug, den riet- stok onder den arm, den machtigen buik vooruit en den toot van zijnen sneeuwschup- perde lucht in, voorde wachtzaal, waar hy zynen reiszak had in neergelegd, statig op en af aan het wandelen en Linnen 's monds aan het mompelen. Die leelyke gouverneur die verdoemde parmanente deputatie Een vreemdeling die de klucht van'den zomertuin had bijgewoond doch zonder meè te spelen, trad Mononkel nader toe: Gestrenge heer burgemeester van Rombroek, Uw ver trekt ook naar St. Truiden Jawel, myn heer, zegt Mononkel al wandelende voort.... De vreemdeling hem glimlachend na Heer Burgemeester, ik heb ue eer mij uw ootmoe dige dienaar te noemen. Ja, ja, zei Monon kel en bleef maar aan het wandelen. Heer burgemeeste, hield de vreemdeling aan, Uwe Gestrengheid kent my niet. Oi erkende maatschappij mocht vergen hebban wij met volle vertrouwen op hun antwoord gewacht. Eerst wierd er ons geschreven dat de ver deel ing der toelagen enkel in de maand Juni geschiede en onze vraag moest vernieuwd worden rond dit tijdstip en dat de zelfde be handeling toegepast werd aan de andere schutters maatschappijen St. Sebastien-Té- lémakkus-Aster. Wij hebben dus onze vraag op tijds vernieuwdmaar geen antwoord krij gende en ziende dat andere kringen reeds lang wisten wat hun verleend was, schreven wij opnieuw aan het stadsbestuur om den uit slag van zijne beslissing te kennen, dan werd ons geantwoord dat de gemeenteraad der stad op voorstel van de commissie van openbare feesten besloten had geene toela ge aan onze maatschappij te verleenen om rede dat deze hare schietingen te Overbou- lare geeft Vooreerst moeten wy zeggen dat twee gemeenteraadsleden ons verklaard hebben aat er nooit spraak geweest is van de Con corde in de gemeenteraad. Dat bewijst dat Burgemeester en raadsle- ben voor niets tellen bij het hoofd der feest commissie. Van zoo veel kleingeestigheid is enkel zulke man bekwaam Vele leden der katholieke schutters-gilde St Sebastien zullen getuigen hoe zij altijd by ons vriendelijk ontvangen worden en een groot deel daarvan hebben ons reeds hunne verontwaardiging medegedeeld over de han delwijze van tut heerschap. Zij moeten bestadigen dat tegenover wat bij hun omgaat, in onze Liberale Concorde de grootste verdraagzaamheid heerscht. Alhoewel wij geen toelage genieten mogen wy nochtans onze stadsgenoten verzekeren dat wij voort onze talrijke feesten zullen blij ven inrichten en ook dat wij 't toekomende jaar met het vieren der 25 veriaaring der stichting van onzen kring ze nog luisterlijker zullen maken dan ooit. Voor het afscheiden is ons door een der le den van de Concorde een brief getoond van 24 Juli 1905 waarbij Burgemeester Flamant de Concorde eene door de stad Geeraerds- bergen erkende maatschappij verklaart en aan welke dus in volle billijkheid 't recht toekomt gesubsidieerd te worden zooals de andere Schuttersgilden. Wy deelen hier getrouw het onderhoud mede dat wij gehad hebben met eenige schut ters der Concorde. De handelwijze van den raren vogel die in Geeraardsbergen zich bezig houdt met het uitdeelen der toelagen aan de verschillende kringen en maatschappijen, is hier weer eens bloot gelegd in al zijn schoone. De pompiers die nacht en dag ten dienste zijn van eikeen en zich altijd opofferen voor het algemeen nut biedt men 100 franken toe lage aan. De vermaarde turnclub La Grammontoi se maatschappij van eersten rang denken wy wel, krijgt 40 franken de Concorpe krygt OUÓOO en duizendc franken worden naar het hoofd gegooid der Breydelszonen en Katholieke Zuipclubs. Lezers oordeelt en gij goedzakkige lastenbe- talers dopt maar af, die de champagne levert lacht het meest. liet dansfeest in den UI». Kring Het Bal der Jonge Wacht overtrof alle verwachting. Brave Mamas, welgezinde Papas, lieve Juffers, weldansende Jongens, schoone Meis jes, veel plezier, mooie toiletten, deftig ver maak Wat mag men meer vragen om een Dans feest tot 's morgens te doen duren. En dit was hier ook het geval en 'twordt in de Libe rale Jonge Wacnt eene ware traditie. Geen wonder dus ook dat de jonkheid het uur van rusten met lede oogen zag naderen en dat het welgemeend was dat men bij 't scheiden elkeen hoorde zeggen tot zondag en wel zonder mankeeren. Zonder twijfel dus zal de toeloop op het tweede Dansfeest van heden Zondag over groot zijn en zullen de inrichters de beste liberale familièn hunne uitnoodiging zien beantwoorden, Zondag 2 Sept. om 4 uren Groot Concert door de Harmoniemaat schappij Sint Cecilia van Neder- brakel onder de kundige leiding van M. E. Van den Driessche. Maandag om 4 uren Groot Concert door het fanfaren Genootschap Orpheus van Geeraardsbergen, ik u ken, Mononkel bezag hem en bleef staan. Och God Ik ken u zoo goed ik heb van mijn leven nog kennis met mevrouw uwe zuster gehad hoe stelt zy het nu, dat deugdzaam meisje Met Trees, vroeg Mononkel. Juist, mijnheer, met juffer Trees Wel daar heb ik nooit van gehoord, In Rombroek, neen, sprak de fijne slijper; maar juffer Trees heeft in hare jonge dagen ook altijd niette Rombroek gewoond. Dat is waar, zei Mononkel. zy is ook te St. Trui den op school geweest. Juist, mijnheer, te St. Truiden, daar is het ook geweestach zeg mij toch, hoe stelt zij het nu ik heb in zoo lange jaren niets meer van haar ge hoord. Zij is dan getrouwd Ja, ja, zei Mononkel. Zij heeft dan kinders Ja, ja. En haren man, geloof ik, onlangs aangetroffen te hebben. Watbezag hem Mononkel met wantrouwen, hij is, poaorie al lang dood. Juist, juist, zëi de vreemde ling, toen hij nog leefdehy was nog zoo oud niet toen hij, och arme sterven ging. - Dan hebt gy hem toch gekend vroeg Mo nonkel. Ach, heer burgemeester, meent gy dat ik u iets zoek wijs te maken neen, neen uit oude vriendschap van mejuffer Trees, verzoek ik u ten mijnent, heer burge meester ik ben van St. Truiden. Ah, gy zyt van St. Truiden Om u te dienen, heer burgemeester van Rombroek, Ondertusschen trokken zy beiden het kon vooi in het fluitje ging. Mononkel is in goede handen hij zal te St. Truiden ook wel eens mogen meedoen. De St. Truidenaar verloor hem niet uit het oog. De bedienaar komt het vaar vertrek binnen Vos billets, messieurs. Wat zegt hy vroeg Mononkel aan den St. Truidenaar. Uw vaarbiljet, onder de kundige leiding van M. Jules Lemoine. Orpheus en de Liberale Jonge Wacht, vergaderen om 3 1/2 u. in den Liberalen Kring van Geeraards bergen Om 7 ure, Tusnfeest op den Kiosk door de Grammontoise Voorzit ter en aanvoerderMijnheer Raphaël Fischlowitz, uitvoering met bengaalsch vuur der Chineesche Dansen, Marme ren Beelden en Pyramieden waarmede La Grammontoise is bekroond ge weest in den internationalen wedstrijd van Marchienne-au-Pont. Dijnsdag om 7 ure, Concert door l'Union van Overboelare,onder het bestuur van Mijnheer H. Neyt, daarna Groot Vuurwerk. Acta est fabula, 't stuk is gespeeld. De stad Doomijk is wel is waar verlost van hare Sacramentscongressen, doch daarmee is het spel niet geklonken, want sedert dan stel len de klerikale frutkrabbers en schrijve- laars ons land in rep en roer met hunne hardvochtige aanvallen tegen de Fransche Regeering. Daarvoor alleen verdient De Beiaard van Sottegem eene eervolle mel ding Immers, dat frutblad staat vol be wondering voor pater Janvier die op het Sacramentscongres te Doornijk ab irato ge zegd heeft dat 't Fransch parlement slechts bestaat uit framassons, een handvol ellen delingen, net schuimde heffe, den afval van Frankrijk. 't Zijn voorwaar schoone woorden in den mond van 's Christus volgeling Evenzoo loopt De Beiaard er hoog mede op omdat zijne hoogweerdigheid den aartsbisschop van Mechelen, Monseigneur Mercier, de congres leden beloofd heeft alle priesters eene mis te doen opdragen en de geloovigen aan te zet ten tot hef doen eener communie voor Frank- rijks ziele zaligheid. Beati pauperes spiritu, zalig zijn ze diearm van geest zijn! Ja Beiaard, jongen, 'k geloof dat je in geesteswaanzin verkeert, want om te denken dat met al die uitscheldingen en misjes de Fransche Regeering het hekken zal aan den ouden stijl hangen, moet er iets in uwallesjbehalve gezond brein ver ward zijn. Wees verzekerd jongen dat Frankryks prela ten genoeg schietgebedekens voor den H. An- tonius hebben gepreveld, hun mond staat er. nog scheef van, en nochtans is en blijft de wet der scheiding van Kerk en Staat eene afgedane zaak. Ware ik in je plaats, ouwe makker ik zweeg daarover, want 1° ge zijt niet op de hoogte van de taak die je u oplegt en 2° jegezeeveren dat van andere aan Ons Ileere Jesus-Christus toegewijde geconfyte rioolbladen baat tot niets, integendeel, 't is slechts petroleum op vuur en je zoudt niet weinig staan gapen, moest zooals ervan reeds sprake is geweest, door je fout en om der wille uwer vrienden, Frankrijk zijnegren- zen sluiten voor onze fanschmans, waaraan gij en uwe politieke drietippers, uit kiesbe- ïang, zooveel prijs schijnt te hechten; 'tware de eeuwige armoede in 't saucissenland Overigens, zult ge met my moeten beken nen dat men te Sottegem ik blijf op het terrein zoo als ge ziet zoo vies niet geval len is en dat hier iedereen zooveel gela mo gelijk tracht op te strijken als de Fransch- mans terugkeeren van bij die framassons, dat schuim, die heffe van Frankryk. Dat 's eene rykere bron van inkomst dan die Fransche vet gemeste paters en nonnen die hier dagelyks rondslenteren en onze duur gewonnen centen komen aflutzen om kloosters te bouwen en kasteelen te koopen en die nog op den hoop toe ons al te mep beproefde neringdoeners, werklieden en werkvrouwen in alles komen onderkruipen. Zulk volkje kunnen we hier gemakkelijk missen, want dergelijke broodroovers loopen hier reeds dik genoeg stuur die lui maar naar Gent bij God en Vaderland! Vriend Beiaard, bespaar dan toch een beetje uwe grove bewoordingen voor betere gelegenheden en laat eene bevriende natie, waaruit België zooveel millioenen trekt, in vrede. Onze ministers zien niet zoo nauw als gij, want onlangs nog banketeerde onze primus Graaf de Smet dé Nayer met de door u be doelde framassons. Ge zult er bij winnen met te zwygen, want zoo gy op dergelijken voois blijft spelen, zullen de u nog getrouw blijvende franschmans en zelfs katholieke deftige lezers van uw blad u den rug toekee- ren en slechts afkeer voor u gevoelen. Overweeg dus eens wel deze spreuk Qui zei deze. Mononkel zh'ne kamizooltesch in en daar het biljet van den vorigen dag uit gehaald. Dat biljet deugt niet, zei de bedienaar. En waarom niet zei Monon kel. Dat is een biljet van gisteren. En zijn die biljetten van gisteren zoo goed niet als van heden Mijnheer, gij moet dubbel betalen. Ge wilt wat lachen, ik betaal niets ik heb betaaldwat voor manieren zijn dat? Gij zoudt dit geerne op uwe kaak slaan zoo zot niet gij hebt hier met geen boer te doen, vriendje. De medereizigers be gonnen te lachen en de bedienaar hield aan. Laat mij gerust, zei Mononkel. hier is mijn kaartje, neemt gij het aan of niet Mijn heer, zoo gy niet betaalt, moet ik eene klacht tegen u indienen. Bah maakt gij klach ten zoo veel als ge wilt, ik betaal geene twee lteeren, en wat meer is, ik zit er toch in, jaagt er mij eens uit als ge durft. Wat een boer! veroorloofde zich een reizi ger te roepen. Zoo boer niet als gij u dat zoudt inbeelden, vliegt Mononkel tegen hem uit, onbeleefderik, daar gy zijtgy zelf boer, stomme boerNeen, mynheer, fopte hem de St. Truidenaar, gij moet niet betalen, gij hebt betaald. Dat zeg ik ook, sprak xMo- nonkel, laat hem maar klachten indienen, daar geven wy, poddorie wel den bliksem van. Het konvooi hield stil en men riep Saint- Trond De St. Truidenaar stapte den wagen uit met oorlof, heer burgemeester van Rombroek, dadelijk ben ik u weer, gelief, ook maar af te treden,» Wel dankbaar, sprak Mononkel over uw vriendelijk verzoek, ik zal trouwens van uwe gastvrijheid geen ge bruik maken, ik rijd recntstreeds naar Brus- habet aures audiendi audiat, dat deze die ooren heeft om te hooren, hoore Dixit. In Mei 11. werd door de klerikalen, onder den drang der oppositie-partijen, een wet gestemd die den toestand van het onderwijzend personeel eenigszins verbetert. Den 2 Juni zendt minister DeTrooz, aan den Gouverneur een omzendbrief, met verzoek aan zijn beheer de staten te zenden der onderwijzers, die hun recht op vermeerdering moesten staven Vóór einde Juni moesten alle die staten in het ministerie zijn. In onze gebene dijde, gewijwaterde provincie waren, in vele gemeenten, die staten nog niet opgemaakt op het einde van JULI. De wet erkent de retroactiviteit tot 1 Januari 1906. 't Is te zeggen dat de vermeerdering der jaarwedden aanvang neemt niet in 1907 maar met 1 Januari geleden. Indien dus een onderwijzer een jaar wedde had van 1400 fr. en de nieuwe wet brengt het traktement op 1800 fr. dan moest men hem, met 1 September 8 X 34 fr. - 272 fr. vermeerdering uit betalen. De minister schrijft in zijn omzend brief. De gemeenten gullen het geld verschieten en mijn departement zal op 't einde van het jaar de achterstallige sommen terugkeeren. Kan men onbeschaamder willen ver duiken dat er geen zaad in 'tbakskenis? Er is geen geld Wel neen gendarmerieën, gevange nissen, subsidiën aan kloosters, kadod- derscholen, geitenbonden, enz. daar heen gaat geld met heele schepels. Om hunne schulden te betalen zitten ze ponder poen. Cephas. In de Volksstem lezen wij dat op de Burgemeesterplaats de hoornen in vollen groei komen en de kalseide daar- rond schoon is. En 't pastoorbladje vraagt heel naïef zijn 't liberalen die dat gedaan hebben ofwel de katholie ken. Ja, jongens, 't zijn de katholieken die dat gedaan hebben met de centen van alleman. Men zou straks gaan gelooven dat de aaneenflansers van De Volks stem zelf verwonderd staan, wanneer ons gemeentebestuur, werken van alge meen belang doet uitvoeren met het geld van aide lastenbetalers der stad. Die mannen zijn zoo gewoon het geld van iedereen, bijna alleen te zien die nen voor hunnen politieken winkel, alsook voor hunne vriendjes en kozijn tjes, dat zij bij elk algemeen werk, hoe klein het ook weze, denken dat de kie zers niet anders meer kunnen of mogen doen dan voor de klerikalen te stem men. Wordt er &en kalseidje verlegd of wat verbeterd wanneer het hoogst noo- dig is, aanstonds leest men hulde en dank aan ons wakiker gemeentebestuur! wordt eene straat eenige centimeters opgehoogd, nog eens hulde en dank aan ons wakker gemeentebestuur!! wordt een licht geplaats in eene lan taarn, die op den hoek van de eene of andere straat eener buitenwijk, al twee of drie jaren staat zonder gebruik, sef fens hulde en dan_k aan ons wakker gemeentebestuur zonder twijfel, moest ons gemeentebestuur onze engel- sche-picijnen,betergenaamd karakolen, wat proper onderhouden, seffens zou men in De Volksstem lezen hulde en dank ons wakker gemeentebestuur V V V V V V V V V V sel door. De Sinttruiden.aar liep, al wat de beenen dragen konde.Q, ijlings henen den boel ingang zetten M ononkel integendeel rukte zich pruisschend de beenen uiteen, legde zich op zijn gemak tegen den rug van het voertuig te rusten, floot een deuntje tus- schen de tanden, en draaide op zijnen defti- gen buik gedurig zijne twee duimen den eenen rond den anderen. Bah dacht hij, zij zallen mij van geene betaling meer spreken die kadé meende mij daar eene fyne karotte te trekken waar om zou een vaarbiljet van gisteren zoo geld- baar niet zijn als een van lieden Prul Mijnheer, kwam de treinwachter binnen, gij wordt ten bureele der statie ver zocht. Waarom ik heb daar niets te stel len. Om het procesverbaal van uwe be taal weigering op te maken. Wat vloog Mononkel op. een proce sverbaal, dat wil ik zien waar is hier de pennelekker die de procesverbalen opstelt Wy kennen daar, Goddank ook een beetie van gij moet we ten dat gij met geenen boer, rmaar met den burgemeester van Rombroek te doen hebt. Twee gendarmen stoi uien toevallig naast den overste der statiedleze vroeg hun in het fransch: zou die vent z»3 alle vyf wel heb ben De gendarmen bez agen Mononkel met twee of liever met vier scherpe oogen. Gil' moet mii zoo niet beziel 1, sprak Mononkel giftig, ik ben de burgemeester van Rom broek en heb van den n. acht bij uwen gou verneur nog geherbergc ltoe toe ik ben die plagerijen maar al te moede, als ik u zeg datik geene tweekeerea betaal. Wat meent gij dan recht is recht en. betaald is betaald, al bleef er ook den droe» aan. Zijn 't liberalen die dat gedaan hebben ofwel de katholieken Wat emeren roos, zou men te Den- dermonde zeggen. Wanneer de vriend Fred, verleden week De Volksstem las, zei hij, dat men niet moest verschieten dat men tegen woordig de kiekens aan een cieviel prijsken kan krijgen. Deze week werden aan de gemeente raadsleden van Aalst twee gedrukte rapporten uitgedeeld betreffende de verlichting der stad. Wij roepen op deze gewichtige kwes tie de aandacht van al de inwoners van Aalst. In 1912 (8 Mei) eindigt de concessie der uitbating van de verlichting, door de thans bestaande Gasmaatschappij. Er is te kiezen tusschen twee oplos singen. ie Eene nieuwe concessie verleenen en jaarlijks duizenden franken beta- ten voor de verlichting. 2e De verlichting uit baten door de stad zeiveen alzoo jaarlijks duizenden winnen ten voordeele der stadsfinan- cen Inwoners van Aalst, Men verzekert dat de meerderheid van den raad van nu af zinnens is, ja, besloten heeft het algemeen belang der stad op te offeren, aan het bezonder be lang eener Gas-maatschappij Dat ware jaarlijks duizenden franken weggegooid, en daarbij mindere waar borg voor de degelijkheid van den open baren dienst der verlichting (van stad en van woningen.) Waarom Waarom Wij eerbiedigen den prieter die ge wetensvol zijn evangelische zending be grijpt en vervult, die bij de lijdenden troost en verzachting brengt, die steeds het woord van verzoening op de lippen heeft, die voor allen, jong en oud, een vriend, een raadgever, een leidsman is. Die priester is van groot maatschap pelijk nut. Voor zulken man moet ieder wel- meenend mensch eerbiedig zijnen sche del ontblooten Maar de priester die, plichtvergetend, zijn edele zending miskentdie haat en tweedracht zaaitdie steeds vermale- dijdingenen bedreigingen, woorden van haat en wrok in den mond heeft die verdeeldheid verwekt in de familien; de ouders tegen hunne kindersde vrouwen tegen hunne echtgenooten, de zusters tegen hunne broeders opstookt, die de helft hunner medeburgers hoont en belastert en aan het misprijzen der an dere helft overlevert, die overal twist en tweedracht zaait dien priester aan zien wij als een ruststoorder, als een kwaadstichter, als een maatschappelijk gevaar, en zullen wij steeds hard- nikkigen onverpoosd blijven bevechten. Verdraagzaamheid is ons grond en hoofdbeginsel. Immers, zonder verdraagzaamheid onder de menschen is gemoedelijk sa menleven niet mogelijk. Onlang vierde het Roeselaersche Seminarie Guido Gezelle's eeuwfeest. Daar werd hun door zijne oud vervol gers, want jarenlang werd prister Ge- zelle vervolgd door de geestelijkheid, daar werd hem de schoonste lauwer kroon gespannen; een martelaars kroon ware juister geweest. De ondercommissaris die dat Iawijt van buiten hoorde komt het bureel binnen uwe papieren, mynheer Mononkel schoot in gramschap, gaf den ondercommissaris eene ferme oorveeg daar daar zijn mijne papie ren De gendarmen grepen Mononkel bij den arm vastmaar hij, hij sprong in eenen hoek greep eenen stoel op komt hier myne pa pieren maar halen, bokkebaarden dat ge daar staatals gij het toch bedenkt, dat zou mij, een hollandsch burgemeester, naar my ne papieren komen vragen De onderkommissaris begon met list te werkenGod een hollandsch staatsman dat hebben wy niet geweten, heer burge meester neen, wij hebben niet meer noodig uwe papieren te zien, laat den stoel maar staan Zoo beest niet, Zei Mononkel komt mijne papieren maar halen en hy zwaaide met den stoel. Hij is niet recht wijs, zei de overste der statie in het fransch. Dat gelooven wy ook, antwoordden de gen darmen. Kom kom zei de kommissaris weer tegen Mononkel, wat staat gy daar nog met uwen stoelniemand spreekt u immers meer aan De gendarmen gingen uit 0111 hulp te vragen. De Sinttruidenaar wel we tende dat Mononkel op het bureel moest ver schijnen, was ondertusschen in eenen adem naar het Verlekkerd-straatje gestoven, waar de draaiorgels en duitsche muziekanten ge woonlijk herbergen. Maar gauwtrof hij daar gevallig een schuiftrompetter, een ophicleïde, eene clari- netteeneene cornet-A-piston aan, en gauw naar de statie! ik zal alles betalen; en dan liep hy by de grootste guiten van de stad in. (Wordt voortgezet.)

De Volksgazet | 1906 | | pagina 4