Ivlononkel Kwinten De Volksgazet van het Arrondissement Aalst 2 HOFSTADE. Een edel Meisje. Het Land van Belofte. Overboulaere. Geeraardsbergen VARIA. Franschmans, in de kerk van Erwetegem, gegeven door de eerwaardige pastoor X...., Allen op post, dat er niemand ontbreekt. Doch huu rijk is ten einde. Werkman en burger zullen zich niet meer laten verleiden door valsche beloften, met ons zullen zij strij den naar een rechtvaardig stemrecht, een man, een stem naar gelijken dienstplicht, met ons, zullen alle menschen die het hart op de goede plaats hebben, streven naar een verlichtend en nuttig onderwas dat de red ding zal zijn van den nederigen werkman en een einde zal stellen aan de uitbuiting van de kinderen door paters en nonnen. Zondag laatst was het geitenkeuring op Hofstade. Men heeft er eene politie ke betooging van gemaakt. Na den middag is onze eerste Sche- pene met drij groote boerenwagens de geiten gaan rondhalen. Twee geestelijken zijn uit de pastorij met muziek vergezeld, vertrokken om de keuring te doen in dewijkEeckhout. Daar zijn prijzen uitgedeeld, medaliën gegeven, men heeft er gedanst, in al de herbergen muziekstukken uitgevoerd en het volk op glazen bier vergast. Met het vallen van den avond zijn de drij boerenwagens, volgestampt met geiten en zat vrouwvolk op het dorp komen aangereden. De twee geestelij ken volgden de wagens omringd van eene bende straatjongens die zongen Vivat onzen bok en hij mag er wezen vivat onzen bok en hij mag er zijn Dit alles is heel zeker gebeurd tot meerdere eer en glorie van God, tot voortplanting van 't geloof bij de geiten en tot meerdere uitbreiding der goede zeden bij 't menschenras. Rusland is op dit oogenblik het too- neel van afschrikkende gruweldaden de verdwijnende autocratie speelt er hare laatste troeven het volk is tegen haar en de macht der wapens is nog het eenige middel waarop al de aanhangers van dit schelmregiem zich steunen om de gedachten van vrijheid en onafhankelijkheid bij de massas te dempen en te onderdrukken. Duizende menschen worden er dage lijks vermoord, vrouwen en meisjes worden verkracht, ouderlingen en kin deren worden er verwurgd, en aan het hoofd van hen die al die onnoemlijke daden straffeloos begaan zien we hoog geplaatste personen, die tot verdede- ging van dit laf en laaghartig regiem oprukken, alleen om hunne voorrech ten en verkregen voordeelen te verde digen. Een dier bloedgierige, dier onmee- doogende beulen, met naam generaal Minn, is onder het staal bezweken van een jong meisje, juffer Konnopluniko, edele en groote ziel, die de misdaden niet langer dulden kon. Gevangen genomen werd ze voor den Krijgsraad gedaagd, en ziehier de indrukwekkende woorden die ze de zoo gezegde Russische gerechtsheeren naar 't hoofd slingerde Ge weet heel goed, Heeren, dat ge als jakhalzen zult be zwijken eens dat gij van uwe onmen- schelijke voorrechten zult beroofd zijn. Onder den drang van de vervolging is de onwentelingsgeest in aantocht. Het gouvernement, zooals gij het verstaat, beteekend misdaad, plundering, brand stichting en verwurging, Uw gebouw van autocratie en bu- reelratterij houdt zich alleen recht door uwe misdaden. De lange verhalen der Russische geschiedenis zijn met bloed aangeteekend, maar hedendaags kunnen noch vervolging, noch verdel ging de nationale beweging tegenhou den. Mengelwerk van den 16 September 1906. 11 EENE KAROTTE door II. De Cock-Creten. VI. Hoe Mononkel Kwinten onder de soceteit van den Lanbouw wordt aangenomen en welken brief hij ontvangt. Meent gij dat schoof Mononkel verwon derd den stoel achteruittoe heer baron drink dan poddorie de champagne zal ver schalen. Kan ik den heer Burgemeester van Rom- broek spreken kwam een lijfknecht, den hoed en de kleeren met zilveren galonnen af gezet. het vertrek binnen. Ja wel, zei Mo nonkel wat hebtgy mij te bestellen Eenen brief van den gouverneur, en de lijfknecht geeft hem het vierkantig papier. Ziet gy wel, wreef zich de baron in ue handen, daar is het spel al Mononkel leest Heer burgemeester van Rombroek, Ik dacht u nog te Hasselt te vinden bij myne terugkomst ik was des nachts met eenen expres trein naar Brussel vertrokken, ten einde Uwe Gestrengheid bij Zijne Majes teit den koning voor net Ridderkruis van Ge zult mij terdood veroordeelen ofwel om gehangen ofwel om door den kop te worden geschoten ik heb slechts eene gedachte namelijk dat mijne me deburgers het mij vergeven dat ik zoo weinig heb kunnen verrichten. Thans kan ik hen nog alleen mijn leven geven; doch ik sterf met de vaste overtuiging dat de dag nabij is, waarop 's keizers troon zal instorten, en dat de heerlijke zon der vrijheid over heel het uitge strekte Rusland zal gloren Edel meisje, roepen we, groote ziel tot welke daad heeft het schrikbewind u, zoo jong nog gedreven ii Niettegenstaande de aanhangers van het oud regiem hun uiterste best heb ben gedaan in de laatste kiezingen is geen enkele hunner kandidaten gelukt in de kiezing voor de Wetgevende Ver gadering. En geen wonder, in de alge- meene onteigening waren ook de druk kerijen begrepen en geen schrift wordt nu nog uitgegeven, dat tegen het col lectivism is gericht. Maar al spoedig zijn er onder de col- lectivisten twee partijen ontstaan de rooden en de witten. De rooden zijn degenen, die terug deinzen voor het integraal collectivism en in zekere mate den persoonlijken eigendom willen gedoogen zoo b. v. van gereedschap enz. en het gebruik van het geld als ruilingsmiddel willen behouden zij nemen ook aan, dat de eene meer mag verdienen dan de an deren en in hun programma staat ge schreven geene jaarwedde van be dienden zal meer dan 6ooo franken mogen bedragen. Woelige zittingen hebben in de Wet gevende Vergadering plaats gehad en weldra heeft men kunnen bestatigen, dat de witten, 't is te zeggen de partij gangers van het zuiver collectivism meederheid zijn. Utop, hun voornaamste leider, sprak in de laatste zitting eene lange rede voering uit, die veel bijval verwierf en luidruchtig werd toegejuichtHoe durft gij, riep hij ten slotte uit, toch zeggen dat het collectivism uw ideaal is dat gij er meer aan houdt, dan aan uw bloed en uw leven, (2) Ge weet niet eens wat collectivism is en werkt en wroet om ons terug te brengen tot het oud regiem, tot het verpletterd kapita- lism Gij wilt dat leden van den staat hun eigen gereedschap mogen hebben, weldra zult gij gedoogen, dat ze hun eigen meubelen bezitten en waarom dan ook niet hun eigen huis, hun eigen plekje land. Gij wilt, dat al degenen die in be zit waren van een spaarboekje, genot zouden hebben van het daarop inge schreven spaargeld. Er zijn er die door die schikking alleen weer kapitalisten worden, dan moet gij ook willen dat degenen, die obligaties en rentetitels bezitten ook de rente daarvan genieten dan schept gij ineens weer armen en rij ken, niet-bezitters en bezitters, arbei ders en kapitalisten. Gij wilt dat het geld als ruilmid del behouden worde, en dat het eene werk meer betaald worde dan het an dere, weeral een middel om recht streeks terug te keeren naar het hatelijk kapitalism want met uw halfslachtig stelsel der coöperatie, zult ge zien hoe spoedig sommige kerels groote sommen zullen weten bijeen te schrapen, hoe er weer uitbuiters zullen zijn die zich de hoogste loonen voor het gemakke lijkste werk zullen aanleggen, en hoe Leopoldsorde aan te bieden. Vandaag zal u wellicht het kruis en deszelfs officieel te- wijsstuk onverpoosd geworden. Zijne Majes teit wil de wederzijdsche betrekking van Holland en België rüet. dusdanige gunst be krachtigen. De komplementen van de twee prinsen, De Duchesse was slapen. Uw dienaar, de gouverneur. Heb ik het niet gezegd sprak de baron dat kon niet missen. Op de gezondheid van onzen aanstaande ridder, den burgemeester van Rombroek Geheel de herberg klapte in de handen en kwam by Mononkel klinken. Poddorie zei Mononkel, wie zou dat ver wacht hebben Wat zullen zy te Rombroek en in Holland staan opzien De komplemen ten van de prinsen 1 dat wil zeggen f en wa re de duchesse niet slapen geweest Hoe Mononkel Kwinten lidder van het Leopoldsorde wordt geslagen. De komplementen van de prinsen, begoten met champagne, begonnen Mononkel zoo zoo dapper in de krollen te werken, dat hy eene streep aan kreeg en lastig werd. Als hij te Rombroek met een stuk in zijnen kraag aankwam, dan telde hij nooit aan de deur zy- ner woning, maar bleef daar staan te roe pen doe dan, poddorie, open tot dat Threes, zijne zuster, hem binnen liet. De kat en de hond moesten dan maar zien dat zy uit de voeten waren, zoo niet pruggel ook kenden zij den zatten poddorie van Mononkel zoo schoon, dat zii meermalendoor de ruit henen- vlogen. De glazenmaker is bij den burge meester, wou te Rombroek zeggen Monon kel heeft weer een ribot geslagen. Threes moets dan maar zorgen dat er aadelyk eten weer de eenvoudigen gedoemd zullen zijn om het vuilste, walgelijkste en slechtst betaalde werk te verrichten. Ik houd aan mijn voorstel, wie er tegen stemt verdient den naam collec tivist nietAfschaffing van allen per soonlijken eigendom hoe klein die ook weze en als gevolg daarvan Afschaf fing van het geld als ruilingswaarde, nietigverklaring van alle spaarwaar den boekjes, rentetitels, obligatien gelijk loon voor al die arbeiden dat wil zeggen het noodige voedsel, klee ren, woning, recht op vermaak (con certen, verteoningen enz). Deze voorstellen zijn met groote meerderheid aanvaard geworden. Nochtans komen slechte tijdingen uit het Walenland. Talrijke werklieden, waren daar in bezit van spaarboekjes en zelfs van obligatien door uitleggen bij spaarmaatschappijen verkregen, ook vele vrouwen bezaten zulke spaar boekjes en't zijn nu alleen de boeren niet meer die oproer maken, maar ook een aanzienlijk deel der nijverheids-werk- lieden. Ookspreekt men van moeilijkhe den met naburige landen, waarvan talrijke kooplieden en nijveraars, die belangen hebben in ons land met groote verliezen zijn bedreigd. Men heeft het leger opnieuw moeten versterken en men vreest voor wanor- ners. De opbrengst van landbouw en nij verheid behoort den Staat, doch nu verneemt men, dat de buitenlieden groote voorraden granen en aardappe len op geheime plaatsen verbergen, men zou bij elk hunner een toezichter moeten plaatsen. De opbrengst van den oogst ten nutte van den Staat zal een aanzienlijk te kort aanbieden, de toestand wordt al moeilijker. Gisteren ben ik mijn jongste zoontje gaan bezoeken in het Staatsgesticht. Hij weende bitter en ik ook toen ik hem na een kwaart uurs moest verla ten. Ja, ja, zegde hij ik heb hier eten genoeg, maar 't is allemaal dwang, en al was ik hier nog zoo goed, ik zou toch liever bij moeder zijn en bij u en bij grootvader Ach ik wilde, dat ik weer mijn gezin had als vroeger, 't is zoo doodsch in de woning die ons bij het leten is te beurt gevallen en die wij misschien over een tiental dagen zullen moeten verlaten. Het eten in de Staatskeuken steekt me tegen, en aan de tafels waar men zelden een vriendelijk wezen ont moet hoor ik ook anderen morren. 't Is evenwel best niet openlijk zijne ontevredenheid tc toonen, anders heeft men kans aan vuil werkte worden gezet, zonder uitzicht op iets beters.Mijne ar me vrouw vergaat als sneeuw voor de zon, van verdriet over hare verloren meubelen, haar vernietigd spaarboekje, hare kinderen die ze moet missen en ook geloof ik, omdat de opzichters, van de Staatswasscherij waar ze alle dagen heen moet, met haar hard handelen, al klaagt ze niet. Toen de inrichting van het land tot collectivistischen Staat werd uitgeroe pen verzamelden vele rijken het land met alles wat zij van hun vermogen in waarde hadden kunnen medenemen. Ondanks de pogingen van het nieuw goevernement konden de uitwijkingen niet verhinderd worden. Nu echter, neemt de uitwijking, van dag tot dag toe al worden de vluchte lingen als wilde dieren opgespeurd en zoo ze betrapt worden streng gestraft. Goede werklieden zien hier thans niet meer kans tot verbetering van hun lot dan de slechtste, en wie nog jong is en moed bezit verlaat een land waar alles geregeld is en gepegeld erger dan in eene kazerne en waar ieder werkt, en op tafel stond want als hy dronk dan was hij onverzaad baar. Een der gasten ook al zwaargeestig en on zeker van hand en beenen, komt met eenen kapper faro bij om tegen Mononkel te klin ken en stoot onvoorzichtig dezen zijnen champagne-roomer om. Maar onvoorziens krijgt hij van MononkeI's zware hand zul- ken opstopper, dat hem het vuur uit de 00- gen springtwat Jan Hagel van manieren zijn dat vliegt Mononkel op gij meent ze ker hier met mij den zot te houden wacht een beetje, dat nietGij hebt gelijk, heer burgemeester van Rombroek, schreeuwden zy {dien, gij moet u van niemand laten af fronteeren. Geen een Kwinten spreekt Mononkel met fierheid, die zich ooit liet op de teenen trappen in Holland, en in België pod dorie, ook niet. verstaat ge't Die de klets had ontvangen stak schertsend de tong op Mononkel uit. Deze had zulks met eenen wip gezien, grijpt hem by de keel, werpt hem de straat op en zendt hem met den voet eenen paxtegum na, dat hij er dry weken naderhand nog niet kon van zitten, Goed gedaan juichte de herberg toe. Stil stilheer burgemeester van Rombroek, trok baron Jelle hem bij de mouw van zynen jas, laat dat zooIk zal hem anders leeren muilen maken op eenen burgemeester sprak, Mononkelis dat een lid van uwe akker-so- citeit. Neen, neen antwoordde baron Jelle. Anders wil ik maar zeggen, knikte Mo nokei dreigend met het hoofd. Kom kom sprak baron Jelle van iets anders, wy zullen onze flesschen ledigen en dan gaan wij een weinig rusten wij hebben dezen nanoen nog gewichtige bezigheden, Twee andere flesschen sloeg Mononkel eet en wandelt en slapen gaat op com- mande. Oh ik was vroeger een.voorstaander van 't collectivism, maar als ik nu denk aan mijn verstrooid gezin, aan 't ver driet mijner vrouw, aan mijn eigen dwangjuk, aan de vrienden van voor heen. Neen, 'k heb er genoeg van. Ik verneem zoo even, dat mijn oudste zoon er in gelukt is met zijne toeko mende naar Amerika te vluchten waar hij eene goede betrekking heeft gevonden. Ho wat ben ik gelukkig voor hem en zijne brave Nora. (1) Art. 6 van het socialistische programma écono mische inrichting, algemeene maatregelen Geen bediende zal meer dan 6ÜÜ0 fr. jaarwedde kun nen genieten. (2) Woorden van Van der Velde, in de Kamer der Vol ks ver tegen woord igers De kermis Overboulaere is het traditioneel slo t der Geeraardbergsche Kermisfeesten geworden en zii verwierf dees jaar buiten gewonen bijval en terwijl den tweeden zondag der kermis Geeraardstergen geen volk in deze stad was, verdrongen zich hon derden personen in Overboulaere aange trokken door de feestelijkheden door Burge meester Paul Van Cleemputte en zijnen Gemeenteraad ingericht. Sint Cecilia van Nederbrakel voerde er een puik Concert uit en de Bestuurder Van den Driessche en zijne wakkere zonen behaalden er een schitterend succès. 's Maandags was de toeloop er nog groo- ter en het Fanfarengenootschap Orpheus van Geeraardstergen behaalde er welver dienden by val onder de leiding van Mijnheer Jules Lemoine de befaamde Ouverture Les Faucheurs van Baudonck, opgelegd stuk in den wederlandschen prijskamp van Genève is er op meesterlijke wijze uitge voerd geworden nevens andere welgekozen stukken, alle op onberispelijke wijze weer gegeven met waar kunstgevoel. Het avond feest door den Turnclub «La Grammontoise» ingericht was allerprachtigst en getuigt den gedurigen vooruitgang van dien lering, de faam der Grammontoise is gewettigd en de Voorzitter Bestuurder Raphaël Fischlo- witz verdient het vertrouwen en den dank der beschermers der Grammontoise en van het altyd toegenegen publick. Eén lief Vuurwerk voorafgegaan van het mooi Concert derUnion sloot Dijnsdags 's avonds de feestelijkheden der Groote Ker mis Overboulare waar meer volk naartoe is geweest als naar de armzalige kermis Gee raardstergen die zoovele duizenden aan de lastenbetalers dier gelukkige en rustige stad kost. Moeders Vaders Wederom nadert het einde der vacantien. Wederom is het uur gekomen de school te kiezen waar gij uwe Kinderen naartoe zult zenden 1 Die keus is zeer gewichtig veel gewich tiger voor de toekomst uwer lievelingen dan de meesten denken en veel te licht stapt men daarover heen ten onzen dage. De strijd om het leven wordt in alle maa-£ schappelijke standen van dag tot dag heviger en een stevige geleea-lieidTs ook onmisbaar geworden voor alle menschen om min of meer redelijk door de wereld te geraken. Gij ouders die zooveel doet voor het welzijn uwer kinderen, zorgt vooral hun een goed onderwijs te geven, een onderwijs gesteund op de rede en de ware wetenschap, en niet op leugenachtige grondbeginselen die dwa zen beweren te moeten aannemen zonder onderzoek of discussie. Zendt uwe kinderen naar de wereldlijke onderwijsgestichten onder het strenge toe zicht van aen Staat geplaatst, waar het pro gramma der kursussen (leervakken) in dien zin is opgemaakt, om de kinderen een gezond en nuttig onderrichtte verschaffen, door bekwame en gediplomeerde onderwijze ressen en leeraars, die als wetenschappelijke bagagie zich niet mogen vergenoegen met eenen zwarten rok, eene kruin of een non- nenkap, maar ernstige bekwaamheids ge tuigschriften bezitten die zy slechts na hevig arbeiden verkregen hebben voor eene jury van bevoegde geleerden. En gij, Moeders, vertrouwt uwe lievelin gen niet aan vrouwen die niets van het fami- lielevenkennen, die bij hunne intrede in het met de vuist op tafel en riep hij op liet buf fetmeisje die Jan Hagel heeft, poddorie de flesschen omgestooten hadde ik hem nog onder de handen, ik sloeg hem de ribben in. Wat mag hij wel meenen, de schobjak 1 mui len maken op eenen burgemeester is dat de wet eerbiedigen waar wij, sloeg zich Monon kel met de vuist op de boezem, waar wij de vertegenwoordiger van zijn Baron Jelle pinkte een oog op het buffet- meisie die bijkwam heer burgemeester van Rombroeck, gij hebt zoo even ae laatste fles schen van onzen kelder uitgedronken, tegen avond zullen wij weer voorzien zijn. Zijn dat. poddorie, herbergen 1 stond Mononkel op en slaat zich met de linkerhand den drij- toot tot over de oogen in den kop, kom heer baron wij gaan elaers. Toen Mononkel buiten in de lucht kwam, sloegen hem de onwillige beenen machteloos overeen. Ik ben, pod dorie, toch goed geladen, schertste hy, breng mij maar ergens waar ik kan te bed geraken. Nauwelijks te bed in een der voornaamste hotels van de stad, of zoo valt hij in slaap en begint hy te ronken gelijk de schouw van eene Jokomief en luid op te droomen de komplementen van de prinsen.... ik zal hem, poddorie, wel leeren muilen maken. Na twee drij uren slapens, werd hij wak ker van honger en begon hij weer, zoo als te Hasselt, op den vloer zijner kamer te stam pen dat geheel het huis daverde. De waard meenende dat er een ongeluk gebeurde, komt in eenen adem opgeloopen wat is er wat is er Mononkel, met de teenen van de bed planken af, nog op de pluimen gezeten, roept luidkeels tegen ik hel) honger, ik moet eten hebbenis dat eene manier van doen zoo iemand laten te bulderen en te roepen hoe klooster, afstand doen van alle wereldsche gevoelens, en die al te dikwijls het ouderlijke huis ontvlucht zijn om een lui kloosterle ven te leiden, in plaats van door hunne ar beid vader en moeder te helpen in het groot brengen van oen talrijk kroost. Welke ge voelens kunnen die afgezonderden van het maatschappelijk leven aan onze toekomstige huismoeders inboezemen wat is er van zulke hartelooze schepsels te verwachten. Achteruit met dit onderwijs, waar, in plaats van de liefde tot den evennaaste en de verdraagzaamheid aan de kinderen aan te leeren slechts haat en nijd voor andersden kenden, waren het ook hunne ouders, inge boezemd worden. Ziet rond u, in onze stad zijn daar genoeg voorbeelden van. Reeds te lang door 'eene overschoonbare zwakheid la ten velen den geest hunner kinderen ver stompen I Kent en doet uw heiligen plicht, Ouders die beseft hoe onontbeerlijk eene goede ge leerdheid is, stuurt uwe kinderen naar die scholen die ons volle vertrouwen genieten. Wees verstandig en redelijk genoeg om u niet te bekreunen om hetgeen uwe geburen en kennissen doen en aapt bijzonderlijk Mijn heer of Madame X niet na, die hunne kinae ren naar dit of dat klooster sturen voor de i chic, met de chic dier gestichten en een ach teruitkruipend onderwijs komen uwe kinde ren tot niets dan tot eene schuldige onwetend- 1 heid. Hebben wij hier in Geeraardstergen bui ten de Gemeentescholen en de Beroepscholen der Gaffelstraat niet veel aan te bevelen, ver- I geten wij niet, dat aan onze deur, de meis- j jesmiddelbare school met pensionnaat van Ath gelegen is, en dat dit gesticht een der be ste van ons land is. Over tfe faam waarvan het Atheneum van Ath en de jongens middel bare scholen van Lessen,Ninove en Yloester- gen genieten, vinden wij het overbodig uitte- wijden, allen zijn hoogst aanbevelenswaar dig. Mocht gy reeds het ongelukkig gedacht opgevat hebben uwe duurbare kinderen naar denonnnen-of paterscholen te zenden het is nog tijd van te veranderen, spiegelt u naar de klaarziende katholieken die er hun- j ne kinderen uittrekken en ze aan de boven- 1 genoemde gestichten toevertrouwen. De opofferingen die gij U, Vaders en Moe- ders zult getroosten, door uwe lievelingen j naar bovengemelde gestichten te zenden .zul len u rijkelijk vergoed worden door het ge voel van den volbrachten plicht, van het edel ste en nuttigste dat op aarde is, aan uwe kinderen na te laten Een goed en geredeneerd on derwijs. Het bestuur der Liberale Jonge Wacht Zondag afgeluisterd van een goeden kris- telijken mensch Het is toch aardig, in den Catechismus heb ik altyd geleerd dat men noch bij waar zeggers, noch tooveraars mag te raden gaan, en nu in de Vlaamsche Kermis der Patro nage is het een onderpastoor die den waar zegger speelt. Zou mijnheer de onderpastoor nu ook geene doodzonde bedrijven die het goed voorbeeld moet geven I Wie Wie was er zaterdagavond den boezemvriend van Bacchus Men zou op recht gemeend hebben dat het de dry lustige broeders waren. Welk effekt toch de opening van eene Vlaamsche Kermis, op een geeste lijk man kan teweeg brengen Maandag namiddag is er alhier in den Gemeenteraad bijna een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Het katje van 't Kommissariaat was onbedacht de zittingszaal binnengeko men en zag daar op eens eene groote water rat zitten. Seffens begon het te blazen en zou onver mijdelijk naar de keel van de waterrat ge vlogen zijn, zonder de koelbloedigheid van een agent, die het bemerkt had, en het katje uit de zaal gedreven heeft. Gelukkige waterrat, nog een oogenblik en ge waart naar 't pierenland ook vragen wij eene decoratie voor den agent. Langs de Zeekust. De meid van pastoor piston komt zaterdag- namiddag hare ge- buurvrouw tegen en half kwaad zegt ze 't zal gaan tijd zin, dat zi gedaan maken, met al die bedelarien, want de beurze van menere de pastoor wordt gansch plat, straks hebben zi nog om zine klutten geweest veur de Vlaamsche Kermis. laat is het Het zal omtrent drij uren zijn. Poddorie, al zoo laatwat hebt gy te bes te Wat zal de heer verlangen Breng maar op zei Mononkel, alles zal smaken, ik heb verdoemden honger. Twee tellooren bouillon, een zwaar beaf- steck met patatten, een gansch kieken, de helft van eenen hamelsbaut. twee patrijzen, een vlaai, drij groote sneden hollandsche kaas met boterhammen, een telloortje prui men en abrikozen waren met den groorsten eetlust der wereld op een twee drij binnen gespeeld. Ik heb, Goddanknog al goede tanden, wreef hij zich den mond met de ser viette af, en goot hij eene flesch bordeaux door den gordel, dat doet, poddorie goed nu ben ik klaar. Baron Jelle komt opgegaan toen hij het laatste glas uitlapte heer bur gemeester van Rombroek, de goede tijding is aangekomen. Het kruis van eer sprak Mononkel zijne zware armen in de lucht, zwaaiende het kruis van eer Ja maar, Ja maar Ik heb de leden van de soceteit ver zocht die u allen zitten te wachten, om de plechtigheid waar u het kruis moet gegeven worden, verheugd by te wonen. Poddorie dan is het toch waar - - Waar gy twijfelt er nog aan Ik heb zoo even eenen brief van den koning ontvangen, baron Jelle liet hem een papier zien. Mynheer baron Jelle van St. Truiden. Gelief in onzen naam het kruis van eere den Gestrengen Heere Burgemeester van Rombroek te over handigen, en hem de verzekering van onze koninklijke hoogach ting uit te drukken. Leopoldus I P. S. Zeg hem dat hij my te Brussel ook eens moet komen bezoeken (Wordt voortgezet.)

De Volksgazet | 1906 | | pagina 2