l/i'ononkel Zwinton lie olksuazfl van Slot Arrondissement Aalst Hun Droom v v v v Hef gevaar der Automobielen. Wel geantwoord. Gebed eeiier Irouwlusiigc dochter. Geeraardsbergen 2 Uit Strijpen-Sottegem. WWL'jC godheid schijnen gehecht tehebU'ii. Ze aan zagen hem alseim Profeet, als een zendelirifr vat» God, v 'la.sl metecno bijzonder' missie, om riedelend»» meiischheid «i»»n weg te ton nen van Itrlit nu waarheid, zoo erbarmelijk lx-tred en ilnor de priesters van Jehovah. Hij was dn Messias door het Oude Testament aangekondigd, maar geenszins God zelve. I)it alles is zoo echt en waar dat al de oud» en hedendaagsehegod.sgeleerdori,uitschroom en niettegenstaande alles, verplicht geweest zijn zulks te liekennon. Alvorens verder in mijn onderwerp te dringen acht ik het noodig do lezers der Volksgazet en degenen die ine lezen moch ten. tie ware toedracht van dit opstel te doen kennen, en vriendelijk te verwittigen slechts datgene te zin «ken wat er werkelijk instaat. Ik maak hier geen godlasterend werk en al wat vooruit wordt gebracht mag vrij onderzocht worden. Het is me hier niette doen een godsdienst te bekampen, de eene Sekte boven de andere aan te bevelen, deze of gene godsdienst of sociale instelling te verdedigen. Er wordt hier jacht gemaakt noch op profyt. noch op roem, noch eerebo- w\jzen. Neen. ik wend me, met de grootste openhartigheid en stellig verzekerd geenr valsche opmerkingen te ontmoeten, tot uw aller kristene ziel, om te zeggen wat uw Heer en Meestor is yea-eest en wat hij wilde, Ik wil u zeggen wat al leugens en onwaar heden rond zijn naam en roem, door winst- bejagende en baatzuchtige klerikale rabij- nen en phurizeëré, werden gesponnen. Veel. ernstig veel, is reeds om Ilem gestreden. Tot in den schoot der Kerk zelve is zijn Kruis niet altijd een teeken gebleven van liefde, zachtheid, verdraagzaamheid en zelf verloochening. Neen, duizendmaal neen Het werd afgewisseld een teekend in hout, brons, mar mer, plaaster, zink. lood, zilver en goud, on moest herhaaldelijk dienen oin de begeer lijke driften <-n kuiperyen van doze of gene Sekte to verbergen of to verbloemen. Ont zaglijk velen zwaaiden het zinnebeeld van liclit en waarheid allen ver vloekten, sloegen in den ban. bedreven moorden en baldadigheden in zijnen naam, en geene geschiedenis mag zoo wreed, zoo afgrijselijk, zoo bloedgierig genoemd worden als deze der bende klerikale huichelaars en schijnheiligen, welke dit ideaal-mensche- lijk figuur als uithangbord heeft gekozen. Want in hunne handen is Christus tweeër lei geworden. Ellendig uit al de kracht hunner goveinsdeopreentheid, hebben ze zich aan do leer van den val&clien Clirls- tuN, de loer gesteund op laster, bedrog, schraapzuchten meineed. Ik stel me voor. u nu te doen kennen in hoeverre de klerikale scrilxm, rabynen en pharizeërs den scepter rondzwaaiden en de leer van den echten, van den warei» CliriNtus verdrongen en vervalschten. De Christ us der spreuken en Bergsermoen degene waarvoor elk eer lijk, onpartijdig, rechtzinnig en verstandig mensch mot eerbied en vereering zal neer buigen degene, voorlooper der vrije gedachte, oen werehflijke godsdienst had gedroomd, zonder dogmas, zonder praal, zonder pracht, zonder geestelijkheid een godsdienst cenlg en gciyk voor al len e«-n godsdienst van vrede, liefde en broederlijk held, waarvan *t licht voor een wilt; de meiüsch- licld mocNt ovcrglanzcn 't Vervolgt. Dirk Martens. N. 1>. In 't nummer van verleden week heeft de lezer kunnen bostadigon dat mijn onderwerp aanleiding gaf tot eene kleine woorden vittory.Een trouwe lezer acht het noodig me diets te maken wat eigenlijk een .1 postel is geweest. Ik zeg hem hartelijk dank om zijne welgemeende inlichting, maar zoek tevergeefs wat in mijn artikel de gevolg trekking kan geven als zouden in de XXe eeuw nog Apostelen bestaan. Volgens hem denk ik nog aan een apostelschapen dat is myne dwaling. Üin echter al dat dwalen en vitten te ver mijden, voeg ik deze enkel woorden, tot inlichting van den lezer, en ljeken terloops dat de apostelen (opgepast letterzetter, eene kleine a als 't u belieft) der XX" eeuw de kenteekensvaneen Apostel geheel missen, liat is ook de gansche strekking van mijn 0]istel. De benaming «eerste Apostelen waar over ik bij aanvang sprak, ken ik toe aan de twee-on-zoventig discipelen die Christus per soonlijk in zijn Nieuwe zending volgden, en waartusschen Hij de twaalf bijzonderste uitkoos om als Apostelen zyn Evangelie te prediken. Verder in moet het woord in ruimeren zin g> nomen worden het heeft betrekking op alien die zich aanstelden om zynevervalschte her te verspreiden of zich door de eeuwen, in hare toepassing beijverden, 't is te zeg- Mengelwerk van den 23 September 1906. EENE KAROTTE door II. De Coelt-Creten. Dm sloe» Mononkel in de beenen Do aan doen; g schokte hem de knieën tegeneen, Poddorie! Poddorie schudt hymet het hoofd maar :eg my eens, heer baron, om welke voornaamste redens wordt mij dat kruis ge geven om welke reden Wat gy vragen gaal .- gy een burgemeester van over de vijf-en twintig jaar administratie. Ja. het zal wel kort bij de dertig worden dat ik Rom- br« <■•!-. 'testuur gij zouat niet gelooven, klop te Ir; iron Jelle op de schouders, wat ik op dien Gj 1 V( rricht heb eene nieuwe soort van patatten uit den Haag doen medebrengen, alsook eerste kleur van kropselery. de schou wen van Rombroek alle jaar tweemaal doen vag uit vrees van vuur den schoolmees ter een half bunder land van de gemeente gegrv n al de geboortens en sterf tens doen jKSt hrijven en wat meer is, daar bestaat bijna 'en huisgezin of ik heb het poddorie gt i;\..iwd. Dry processen tegen den pastoor gehad en doorgedreven tot in den Haag: hij wou de lKjomen van het kerkhof kappen en zijne geit daar laten grazen ik zei aal te de boo- gen priesters en allerhande geestelijken, gedeelte dus waarin ik gewaag van lange g. beden, lil faalde lui.- n. enz. enz.» bluit recht, voor wat het gr.-itste getal der lalere apostelen betreft; wellicht lieblien de lez-rs nooit gedacht het te laten vallen. 1). M. Het meet niet meer gezegd worden dat het Staatsbestuur zijn eigen onder wijs zoekt af te breken. «Als men met de proef op de som bewijst dat ons pa penministerie stelselmatig de vernieti ging der officicële school bewerkt dan antwoorden de wijwatergazetten dat de uitgaven voor het openbaar onder wijs gedurig toenemen Dat is waar de kosten vermeerde ren. maar die vermeerdering geschiedt uitsluitelijk ten voordele der congrega- tïescholen. Het getal officieële scholen is verminderd met meer dan tweehon derd En terwijl, het schoonc, het edel moedige, het volkslicvend werk van het liberaal ministerie afbrokkelt vermenig vuldigen de klerikale scholen op onge hoorde wijze en Weer rijzen Als paleizen De kloosters uit den grond dank aan de schandalige gunsten van het Staatsbestuur. Zaterdag 8 dezer, nog kondigde het Staatsblad, dat wij het pastoorsblad zouden moeten heeten, eene reeks toe lagen af verleend aan klerikale gestich ten voor hunne landk-ouwafdeelingen. De landbouwschool van Carlsbourg ontvangt 7750 fr.het St. Josephge- sticht tc La Louviórè 4000 fr. het St. Lodewijkscollege te Borgwom 2750 fr. gestichten krijgen sommen beloopende tot 1500, 2000, 2000, 3000, 1500, 3000, 2000, 3300, 3000, 2250, 2000, en 1500 frank. Na die reeks van landbouwscholen komt eene reeks voor land bouwteer gan gen in de heilige gestichten, 22 gestich ten ontvangen ieder eene toelage van 750 fr. en twee krijgen eene aalmoes ie der van 1000 fr. Eindelijk verleent hetzelfde besluit toelagen aan klerikale scholen als aan deel van dón Staat in den loop van dit jaar gesticht. Het hemelsch manrta valt overvloe dig ongelukkiglijk komt het uit den den zak van boer cn burger. Er dient opgemerkt tc worden dat in den laatsten zittijd de heer Malempré, in de kamer, a *h b, zwart op wit, met de stukken in do hand bewezen heeft dat de landbouwafdeeling van zekere klerikale onderwijsgestichten drie tot vier leerlingen telden. En niettemin ontvingen zij duizenden franks toelagen. Er is meer zekere landbouwafdeeling telden niet een enkele leerling. En toch kregen zij aanzienlijke subsidiön. Het Staatsbestuur propt het zoogezegde vrij onderwijs op met millioenen. Het gaat zelfs zoo ver, van zooals te 's Graven- brakcl, on wet lelijk toelagen te verlee- nen. De dagbladen hebben het afgekon digd. En als de liberalen, de echte vrienden van het volk, in de Kamer wat hulp vragen voor de boeren die geruineerd werden door hagel of overstrooming, dan antwoorden de ministers, of te zeer ootmoedige dienaars van de bisschop pen, dat er geen zaad in 't baksken is. Gij zult misschien denken, beste le zers, dat de klerikalen tevreden zijn over hunne schoolwet cn de gevolgen, ervan heel geduldig gaan afwachten. Gij zijt mis en leelijk mis. De honger komt al eten. Zij hebben het officieel onderwijs verzwakt, zij hebben het aan men zal de gemeente kappen en uwe geit zal van het kerkhof blijven ik zou dat niet ge daan hebben, maar de pastoor had eens ge zegd dat ik een lomperik was ik dacht man neke dat zult gij mij poddorie betalen. Ja heer baron, gij zoudt niet willen gelooven, sprak hij met de tranen in de oogeh, wat ik voorde gemeente Rombroek gedaan heb en dan is het nog dikwyls stank voor dank. Ach de administratie de administratie dat wil wat zeggen De duitsche muziekanten speelden intus- schenweer en de baron met Mononkel aan de arm trok naar de zoogezegde sociëteit van den landbouw. Meer dan vijftig man stond «rereed en sprong eerbiedig op. toen Monon kel binnen kwam. Het gewelf dreigde in te vallen van liet gejuich' Leve de burge meester van Rombroek Leve de nieuwe ridder van het Leopold's orde Men had een tapijt over eene lange keu kentafel geworpen, eenen zetel er op gezet en een trapje er tegen. Heer burgemeester van Rombroek verzocht hein baron Jelle, zyt zoo goed in dezen zetel plaats te nemen. Mo nonkel trok er statig in. Het buffetmeisje bracht hem den wijn van eere op eene schitterende schenkschotel, waar eveneens eene groote medalie van de expositie van Londen, met een rood strikje op te prijken lag lieer burgemeester van Rombroek Dag myn lief kind, lacht Mononkel haar toe. de vrouwliè van België doen, poddorie met alles mede. Het meisje gaat voortik hel» de eer u den wijn van onthaal der stad St-Truiden aan te bieden, Zeer dankbaar, mijn lief tortelduifje, ik zal ook zorgen dat den invloed der geestelijkhied, geke tend en geboeid, overgeleverd, zij heb ben liet bevolkt met hunne schepselen die doortrokken zijn van haat, gcld-en heerschzucht. Dat is nog niet voldoen de. Zij willen het officieel onderwijs, het eenigc onderwijs dat past aan een vrij en nijverig volk, vernietigen tot in zijne grondvesten. Zij willen dat het onderwijs aan den Staat onttrokken worde en dat alleen een vrij onderwijs zou bestaan. Eenige dagen geleden kondigde het blad Le XXC Siècle eenen brief af van eenen katholieken leer aar waarin deze eene goede schoolwet vraagt. Die wet van 1895 die de klerikale scholen verrijkt en het officieel onder wijs ten gronde boort, die wet is nog niet góed genoeg. Er moet eene betere komen. En gelooft niet, vrienden, dat dit eene ijdele bedreiging is. Onze meesters zijn tot alles bekwaam. Zij hebben het reeds aangetoond cn zullen het in de toekomst nog bewijzen. Zij gelooven zich machtig genoeg om het masker af te werpen. Ook bezweren wij al* de antiklerika len, al de verdedigers van de Grondwet, zich te wapenen en hand aan hand, krachtdadig op te staan tegen den aan slag dien de klerikale beramen. Het is hoog tijd wakker te worden. Het geduld is eene schoonc zaak maar als het te verre gedreven wordt krijgt het eenen anderen naam. Alleman op 't dek O liberalen voor het lest Laat door geen vijand u bedriegen, Het oog in 't zeil is altijd best, En laat u dus in slaap niet wiegen Hou ende troü eendracht maakt [macht Die spreuken zijn een machtig wa [pen. Dus, garde a vousen houdt de [wacht, En weg van ons die willen sla- [pen J. Is er geen middel om het gevaar, dat ieder een, voetgangers, voerlieden, landbouwers, wandelaars, spelende kinders, op den open baren weg van wege de automobielen gedu rig bedreigt, eenigszinste verminderen Dat gevaar is grootwant men zou waar lijk zeggen dat (ïc stokers er zich op toeleg gen om in dolle vlucht geheel het land rond te vliegen dikwyls, zeer dikwyls leggen zij meer dan 60 kilometers per uur af, en liet is een algemeerie klacht, dat, als men van ver het seinen van een autom obiel begint te hoe ren, de tijd schier te kort is 0111 ijlings van kant te springen. Rapper nog dan een ex- prest rein komen die wagens aangestormd en op de steenwegen is "t gevaar even groot geworden alsof men aan iedereen den toe gang tot do yzeren'wegbanen toegestaan had. Men zou wel doen de veiligheid dei- voetgangers ter herte te nemen. Dagelijks lezen zy automobiel rampen in de gazetten, waarbij niet zelden menschen- levens te betreuren zijn. Somtijds is er niet alleenlijk onvoorzichtigheid in het spel, maar ook eene hatelijke handelwijze, die volstrekt lie hoeft met strenge maatregelen beteugeid te worden, en die in afwach ting eene duchtigestyaf verdient. Wij ken nen gevallen waarin zekere rijders, na vreedzame voetgangers of spelende kinderen overreden te hebben, hunnen wagen zelfs niet stil hielden, en de verongelukte personen eenvoudig op de steenwegen liggen laden, om in nog verhaaste jacht zich uit de voeten te maken, Dat is niet alleen onrecktveerdig maar ook nog onmenschelijk. Voorzeker is het zeer aangenaam voor eenige heeren den minderen man zoo mis prijzend te behandelen, en, op goed koine, 't uit, in koortsige vaart de wegen af te rollen. Zij zouden toch ook moeten nadenken dat de publieke straten, noch uitsluitelijk. noch bijzonderlijk, voor hun verzet gelegd zijn Zij zijn gemaakt om het verkeer van 't volk te vergemakkelijken, en eerst en vooral zijn zij ten dienste dor reizigers en der voerlieden. Van ambtswege zou (lat ooi; niet mogen vogelen worden. Up zekere uren van den dag is het op som mige groote banen een duizelig gewoelen hoo or niet moer rampen gebeuren, kunnen wij maar niet begrijpen. Dat de openbare besturen er toch voor zorgen om de uitzinnige handelwijze van eenige sportmannen te "beteugelen, en die hoeren eens voor goed tot het naleven der policiereglementen te dwingen. Het is eene gegronde en algemeene klacht, die volstrekt moot aanhoord worden en 'tis hoog tijd de noodige maatregels te nemen. I)e burgemeester van Saumeer (Frankrijk) zond het volgend gepeperd antwoord aan den pastoor van de parochie Nautilly, die per brief do toelating gevraagd had, in naam der vrijheid van geweten en van de gemeentelijke belangen, eene processie op den openbaren weg te mogen houden Mijnheer de Pastoor, In antwoord op uwen brief mij vragende eene processie herinterichten, heb ik de eer u te faten weten dat ik geene vertoo ningen van eenen verouderden godsdienst, die in tegenspraak is met de wetenschap pelijke denkbeelden onzer eeuw, kan toe laten. Ik ben van oordeel dat, in het belang dor waardigheid en der veiligheid hunner goden, de priesters deze in de kerken zouden moeten laten en er niet mee langs de straat sleuren. Wat het belang der bur gerij betreft, dat gij inroept om uwe vraag te steunen, ik veroorloof mij u te doen ojimerken dat gij zelf leert dat Jesus de kooplieden uit den tempel verjoeg en altijd vijandig was aan ijdele vertooningen en ijdele gebeden. Ik durf hopen dat gij u ook herinnert dat Jesus niet op het kruis gestorven is, opdat de handel er profijt zou uit trekken of om de gapers van zijnen tijd te verbluf fen, maar enkel en alleen om ons toe te laten het rijk der hemelen te veroveren, Aanvaard, Mijnheer, enz. Die brief zou wat de godsdienst betreft, ooi; wel eens door onze Belgische pastoors mogen overwogen worden. Daar ons week blad door de pastoors niet gelezen wordt, zoo zal zonder twijfel De Volksstem ons het genoegen doen, dién brief eens op te nemen en zoo er kennis van te geven aan de pastoors die het aanbelangt. O, Heer aanhoort mijn klagen. Gij schiept 't Heelal uit 't. niet. Laat mij u toch iets vragen. Gij naarat aan Adam zaliger. Des nachts een rib uit 't lijf, En gaaft hem dan daarvore, Een braaf en minzaam wijf. Ik bid u Heer der Heeren. Zoo vurig ik maar kan. Ontneem mij al mijn ribben. Maar geef my toch een man. Dat fijn gelted staat in Dcndcrbode van Woensdag 11 September, 't Schijnt dat het door minstens een dozijn kwezels vurig opgezegd is-op de foore der patronage-ker mis. Gélukkig waren er vele pastoors die de kwezels getroost hebben en hun gebed aan den Heer hebben opgedragen Amen. gij eenen man krijg t en Mononkel greep den roomer vast. Mijn heeren. gaat hy voort, bij mijne terug komst in Holland zal ik het onthaal niet ver geten dat gij mij zoo gulhartig aandoet. En hiermede lapte hij deii beker uit. Zij klapten allen in de handen en riepen bravo, proficiat, heer burgemeester van Rombroek f wel be komen Baron Jelle, een roode sjerp rond tien buik, een chapeau-claque op het hoofd, twee oude epauletten aan, twee hooge on klette rende rijstielen aan de voeten, komt lang zaam tot voor Mononkel gestapt. De grootste stilte heerscht in het vertreken baron Jelle spit. langzaam en eerbiedig, het kruis van eer of beter de groote ronde argen- tieve medalie van de expositie van Londen op den broeden boezem van Mononkel. Hier na vat hij van de tafel eene groote rol pa pier en leest hij met bewogen stem in het fransch Ingezien de zes duizend jaar na de schepping aerwereld, van menschen, bees ten, inspecteurs en boerenburgemeesters ingezien den zondvloed van Abraham, Jacob, Isaac en Nabuchodonosor, die een os was geheel de herberg herneemt plechtigen Na buchodonosor die een os was. Baron Jelle gaat voortIngezien keizer Karei, het stadhuis van Leuvenden toren van Mechelen en Lodewijk den vijftiende dat het een koekoek was Baron Jelle gaat voortdat (ten koekoek was ingezien de ge meente van Rombroek sedertde vier-en-twin- tig artikels van den representant Dumortier en van Louis Philippe, roides francais en van Chassé tijdens het bombardement van Ant werpen en de protokollen van de confreren- tie van Londen daarop volgende het kalf Mo- tu.s, de code civil, de code de procédure, arti- Ons klein verslag over den Ivermisstoet heeft eindelijk eenen der penneknechten van het versleten Zondagolod wakker ge schud en maakt hem een weinig van kwaad humeurals men een kalkoen een rooden lap wijst struischt hij zich op en als wij per occassie eens van champagneleveranciers spreken, schiet zekeren ordonnateur in eene kattekoleire die hem verplicht zijne slechte luim lucht te geven in het Zondag- blad, dat daarover zeer tevreden is want de kopij is er ten huidigen dage zoo schaars dat het dikwerf achter indeên moot loepen bij liberalen van den ouden stempel iets waaraan wij ons, in 't passant gezegd, vol komen ongelegen laten. Dien viesgezinden redacteur vergt geen woordje over hetgeen wij schreven over de toelage der Concorde en 0111 goede rede nen, hij kan hoegenaamd de handelwijze niet verrechtvaardigen van Burgemeester Flamnant die in die kwestie, ne chokelei r is kei van den zesden brumaire, an dix van de fransche republiek, en het bezoek van de twee vorsten te Luik onlangs gehouden, om den boer te kullen en waar men liedjes over maakt de herberg herneemtte Luik onlangs gehouden 0111 den boer te kul len en waar men liedjes over maakt. Baron Jelle gaat voort nous déclarons et arrêtons de sieur burgemeester van do ge meente Rombroek ridder de l'ordre van Leo pold premier, Saxe Coburg-Gothavijftiende dag van de hooimaand in de jaren negentien honderd en vijf. Een hoera weergalmde na deze woorden en al wat in d'herbergwasging op Mononkel aan, hem met de hand geschud en geroepen proficiatheer burgemeester van Rombroek Leve de ridder van Leopoldus orde De mu ziekanten sloegen houp Marianneke aan, en de gansche zaal rond Mononkel aan het dan sen en aan het zingen Twee boeren, zoo het scheen aan den mis pelaar met lange startels kooplien in koeien, verkens of paarden, dringen door het volk tot bij baron Jelle. Heer baron, schreeuwden zij, als gij ons nog een kwartierke laat wach ten op de expositeit dan trekken wij er van doorwij zijn daar moede gestaan met ons vee. Hoort gij het, lieer ridder, sprak de baron tot Mononkel. zij worden ongeduldig, wij zullen moeten henengaan. Dat kan mij niet schillen, zei Mononkel. En hij aan den arm van baron Jelle, de medalie op den boezem, tusschende muziekanten ge volgd van een paar honderd man, naar de expositie, De halve stad was te been en lach te dien boer hebben zij daar tusschen. De zoogezegde land bouwsocieteit had ha- zegt die het hoofd der Feestcommissie, «die moei; knikken naar mijn al machtigen wil m van wiens arrangementen, ik hoegenaamd geene rekening ||(,ii Wat de toelagen betreft die sommige onzer maatschappijen van de stad trekken daar hebben zij recht aan, dat is het geld aller inwoners en niet bestemd 0111 alleen' de kas sen der katholieke wijk- of "beter gezegd zuipclubs te vullen. Anderzijds weet dien ooi ijken opsteller beter dan wie ook, dat de liberalen hunne maatschappijen goed en wel met hunne cen ten onderhouden zonder, onder den dekman tel van Chineesken, Versch strooi voor de Paus en anderen dergelijken prietpraat aan onnoozele snullen hunne oordjes af te moe ten luizen zooals de klerikalen doen. Orpheus was verscheidene jaren zonder subsidie en betaalde toch een uitste kenden bestuurder die zij vergoedde zooals het behoort, integendeel kennen wy mach tige 111 uzieken uwer kennissen die ondanks het traitement van den majoor zich moesten getroosten gedurende vier jaar met een repetiteur als chef bij foute van kloppers niet waar Zondagblad dat de jee een zeer vrijgevig zijn als zij aan 't schotelken zit ten. Dat eene liberale maatschappij ooit eene laagheid begaan heeft 0111 eene toelage te verkrijgen dat leugen sde uitnoodi- ging tot de nationale feesten tot den kennis- stoet van verleden jaar kwam uit van 't Ge meentebestuur, en dat gij onze geuzen maat schappijen aan zulke laagheid nooit zult krijgen dat weet gij best, ondermeer andere heeft 't liberaal Pompierskorps dit aan uwen Burgemeester Flamant laten zien tijdens zijne inhaling waarvan hij eene politieke betooging had gemaakt. De opsteller van het Zondagblad vindt ook noodig weer te komen oj) de ontvangsten met champagne die tijdens het liberaal be stuur, even als nu, op het Stadhuis van Gee- raardsbergen plaats grijpen, wij kunnen aan dien Heer verzekeren dat ten dien tijde de leveranciers vrij waren hunnen champagne te koopen bij wien zij wilden en dat nooit een onzer hoofdmannen zijn rintintjier trok uit die leveringen. Nu de opstellers van liet Zondagblad aan 't antwoorden zijn geraakt over onze nede- rige artikelen, durven wij hopen dat dit blad do bevolking van Geeraardsbergen zal willen inlichten over de mysteriën van liet legaat Yerhaegen waarover wy zoo vrij waren eenige weken geleden een klein vraagje aan de k. k. gazetten onzer stad te stellen cn waarom kozijn Jan Leere zijn ontslag gf... Wij wadi ten. De katholieken onzer stad cmancipecren zicli Eerst vertooningen van het kittellachtig zeer wereldsch vet stuk De Mascotte en nii zondag laatst een Balzeer waarschijnlijk met toelating der geestelijkheid gegeven» want anders zouden zij zich dat niet durven riskeeren hebben. Bravo, zoo moet het zijn Wij vinden er hoegenaamd geen beenen in, ter contrarie en wij durven hopen dat onze buitenlieden ook.oenen flikker zullen mogen slaan wan neer het hun belieft, zonder daarom de straf des hemels op hen te zien neervallen zooals Mijnheer Pastoor er hun voor bedreigde tot heden, want wat geen kwaad is voor de ste delingen kan geen kwaad zijn voor de bui tenlieden Dat zegt Pol van 't Hemelrijk. De gemeente staat hier is rep en roer se dert dat de brave dorpsherder ons diets maakte dat hij moet vertrekken. Dien ten gevolge is het in de pastorij een stand vastiir over en weer geloop van kwezelkes en be gijntjes met roodgeschreide oogen en komt het den wandelaars niet zelden voor eene van die jankende en uitende vrouwtjes tegen te komen langs destraat.'t Schijnt ook dathet er Zondag laast nogal erg toegegaan is in de zondagschooltoen Mijnheer de pastoor er binnenkwam zijn al die groote poesjenellen zoo luid aan 't schreien gegaan dat hooren en zien vergingen en dan nog wel halverwegen hunne gebeden, bij zooverre dat de pastoor ze zelf heeft, moeten voortprevelen. De jon gens der zondagschool hebben daardoor niet weinig, weinig plezier gehad want zeggen ze, de kwezeltranen liepen bij beken langs den grond 'k Denk dat Mijnheer de pastoor, die zoo er varen is in 't keuren der geiten, wel zou doen die kwezelkes eens te inspecteeren voor zijn vertrek, want 'k geloof niet dat er nog eene is die ze nog alle vijf heeft, hunne zotte toe- re tentoonstelling zoo opgericht, dat Monon kel Kwinten er moest aan gelooven. Kooplieden van verkens. ossen, kooien en paarden leenden volgaarne hun vee een paar uren, des te liever dat zij zoo hunne stalling in een lokaal buiten de stad voor niets kre gen tot 's anderdaags dat zij ter markt trok ken. Eenige tafels in haast bijgehaald droe gen de voornaamste tuinvruchten, zooals patatten, kooien, sellery enz. Hoe Mononkel Kwinten te peerd rijdt en te Brussel aankomt. Is dat hier de tentoonstelling der sociëteit vroeg Mononkel. Jawel, heer ridder, ant woordt barqp Jelle en onmiddelijk klapten zij a llen in de handen om Mononkel te ver welkomen. Het was besproken dat men Mononkel moest te peerd krijgen. Een eerste ros die tot nu toe ontembaar was gebleven en van alle streken aan zich had, stond daar gezadeld gereed en kampte naar den prijs. Die er dorst op zitten, moest niet alleen een behendige ruiter zijn maar zelfs nog een waaghals. Heer ridder, sprak baron Jelle, dat wy eerst met de keuring der paarden begonnen ;j -Dan op de paarden aan de muilen open gebroken, het gebit bezien, den steert opge heven, over de huid gestreken en doen loopen. Die ros viel Mononkel het best in het oog. Maar riep een mededinger, dat peerd mag of kan de prijs niet bekomen het is te hard in den rug. - - Wat hard in den rug zei Mo nonkel kunt gij ook wel rijden héla dat er iemand ga opzitten (Wordt voortgezet.)

De Volksgazet | 1906 | | pagina 2