5! a Mr doktor Ban wens r7 5 ERA AL. DEMOCRATISCH WEEKBLAD Prijs 5 centiemen het nummer Eerste Jaargang- Nummer 13 Zondag 30 September 1906 Prfjï itt Annonce.: j Sfiïï I Aan de Vrienden van hel Onderwijs Framassonswerk Trassers I Geeraardsbergen. Klerikalism en Cliristianism. Abonnementsprijs 3 fr. voor de stacf en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, St-Janstraat, 36, Aalst. Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank. Alle briefwisselingen moeten gezonden worden aan het bureel der Redactie Graaf van Egmont Groote Markt, AALST. Aalst, 29 September 10O6 De Bond der Oud-leerlingen en Beschermers der Staatsmiddel bare scholen te Aalst heeft voor doel jaarlijks een {eker getal leerlingen van weinig begoede of onvermogende ou ders de middelen te verschaffen, hunne studiën in de Middelbare school voort te petten, nadat fij de klassen der lagere school hebben uitgedaan. Reeds vele jongelingen heeft den Bond ondersteund en aldus de gelegen heid gegeven, fich in de samenleving een goeden stand te veroveren. Wij doen een oproep tot al de vrien den van het Onderwijs om ich aan te sluiten bij den Bond. De bijdrage is ten minste een frank 'sjaars. Men kan zich laten inschrijven bij den schrijver van den Bond M. R. Steleman Dender- mondschen steenweg, Aalst, of bij den Voorzitter Mr. A. De Windt, notaris, Cumontstraat, Aalst. EENE BEKENTENIS De gemeenteraad van-Aalst heeft zich gedu rende twee zittingen onledig gehouden met het bespreken van de GASKWESTIE moet liet vervaardigen der Oaz, door de Stad zelve In Regie wor den uitgebaat of moet de ver gunning aan eene Maatschappij toegestaan worden Ziedaar een punt van grondbegin, eene voorname vraag die in de besprekingen werd behandeld en waarover de gemeenteraadsle den dienden te beslissen. We weten dat het Schepencollege en de verslaggevers der bijzondere commissie, M. Moyersoen en M. Borreman, hardnekkige tegenstrevers der regie zijn, dat ze de zelf- uitbating hebben bekampt uit al hunne krachten, zich alleenlijk steunende op alge meenheden, vermeende argumenten, niet bewezen bevestigingen, veronderstellingen zoo heeft de heer Burgemeester als alle be wijs gezegd dat hy overtuigd was van de slechtheid der regie, dat hij over die kwestie met den Burgemeester van Oostende had gesproken, en... dit is alles. De verslaggevers hebben geene vaste noch bepaalde cijfers gegeven, ze hebben het niet noodig geacht aan den raad goed gestaafde berekeningen van vakmannen zooals gazin- génieurs, bouwkundigen of alle andere des kundigen voor te leggen neen, ze verklaar den plechtstatig dat zij na genomen inlich tingen, na gedane onderzoek, de regie niet konden aanprijzen en ze volstrekte aanhan gers waren der vergunning. Die heeren hebben hun verslag nopens die kwestie opgemaakt en wanneer men er aan dachtig kennis van neemt, kan het op verre na, indien men de gaskwestie eenigzins heeft onderzocht on bestudeerd, niemand de over tuiging der heeren verslaggevers doen dee- len. 't Was dus heel natuurlijk dat de liberale minderheid zich door heel die nuttelooze woordenkramerij niet liet verblinden, en op hunne beurt hebben de heeren De Bliek, Van der Schueren en Leveau met vaste bewijzen en voorbeelden de deugdelijkheid der regie opjklare en onomstootbare wijze doen zien. Mr. De Bliek heeft met gestaafde en wel ingestudeerde cijfers en berekeningen, zich overigens steunende op de talrijke voorbeel den die ons door andere steden werden gege ven, en ook op de belangrijke adviezen van geleerden en vakmannen, op onweerlegbare wijze aan den raad doen zien dat met eene gasfabriek zelf uit te baten, de stad «lui zende franken winst kan verwezen lijken en bovendien eene totale kostelooze openbare verlichting zou genieten. De liberale gemeenteraadsleden verdedig den hier noch persoonlijke noch bijzondere belangen, ze hadden alleen het oog op 't al gemeen welzijn, op 't belang van alle inwo ners, op 't voordeel, van heel de stad. Ze zijn overtuigd van het welgelukken der regie en daar wij nog 5 1/2 jaar voor ons hebben vooraleer het kontrakt met de heden- daagsche maatschappij vervalt, en, om toch niet met overhaasting te werk te gaan, in eene belangrijke zaak als deze, verders ook opdat alle gemeenteraadsleden in volleken- nis van zaken hunne stemming zouden kun nen uitbrengen, stelden de liberalen voor de te nemen beslissing voor eenige maanden te verschuiven, ten einde de verslaggevers, MM. Moyersoen en Borreman, ditmaal gehol pen door bekwame vakmannen, een meer volledig en beter gestaafd verslag, met meer cijfers cn meer berekeningen aan den raad zouden kunnen voorleggen. Doch neen, niets baatte, de klerikale kop stukken waren voor de vergunning, de be slissing was reeds onder hen definitief geno men dat de openbare en bijzondere verlich ting aan hunne klerikale vrienden der So- ciété Centralè» zou worden afgestaan, en daarom ook heeft heel de klerikale meerder heid de vergunning in grondbegin gestemd, Dergelijke stemming is eene schanddaad, 't is eene uitdaging aan de openbare denk wijze, zooveel te meer dat het grootste deel der klerikale gemeenteraadsleden het gevolg voor de Stad, hunner stemming, niet kenden en ze slechts de vergunning hebben gestemd om te doen zooals MM. Moyersoen, Borreman, Bethune en Gheeraerdts, en ook om als ware knikkers, zoo als ze zijn, slaafs te gehoorza men aan op voorhand gegeven bevelen. Neen, de klerikalen wisten niet wat ze stemden, want in de gemeenteraadszitting van Maandag lest, by de bespreking der ver- schillige artikelen van 't voorgestelde kon trakt zei Mr dokter Bauwens tot Mr De Bliek Mr De Bliek ik neem aan «lat gy de zaak kier oogenltlikke- HJk kunt bespreken, en Mr Moyersoen die de zaak grondig bezit en bestudeerd hebt doel» ge moet bekennen dat ik en ir»y- ne medeleden die de zaak slechts Oppervlakkig beschouwd heb ben en kennen, «lat wy, zeg ik u in «lie bespreking niet kunnen volgen. Ziedaar dus, geachte Lezers, de naakte bekentenis van Mr Bauwens de klerika len hebben eene zaak gestemd die ze niet volledig kennen. Ziedaar de verklaring de liberalen spre ken met kennis van zaken en de klerikalen weigeren hen den gevraagden uitstel. Welke eerlijke en deftige handelwyze die kle rikale heeren aan den dag leggen, wanneer ze de belangen der Stad moeten verdedigen Die bekentenis, Mr Bauwens, zal voorwaar in groote letters aangeteekend blijven. Ook zal heel de Aalstersche bevolking, zul len de lastenbetalers, neringdoeners, land bouwers en werklieden die hunne intresten en belangen in 't geheel niet oppervlakkig aanschouwen, u en uwe medeleden naar waarde weten te schatten en op rt gepaste oogenblik, zullen ze u loon naar werken ge ven. Het volledig verslag der bespreking zal nadat de kwestie geheel afgehandeld .is in brochuur, kosteloos aan de inwoners der Stad Aalst rondgedeeld worden. Veel hebben de dagbladen geschreven over de plotselinge verdwijning van priester Delarue van Chatenay (Frankrijk). 't Was tot Etampes, dat men hem den 23 Juli 1.1. voor de laatste maal ontmoette. Daarna schéén het dat personen hem gezien hadden te Calais, te Biarritz men sprak ook van betrekkingen die hy had met eene dame van Nevers, eindelijk ltwam men tot het besluit dat pastoor Delarue zonder twy- fel vermoord was geweest. Al de klerikale dagbladen spraken met den meesten lof van dezen braven priester, 't Was een oprechte godvruchtige man, gansch aan God toegewyd ook zeer werk zaam voor de goede zaak. Te Chatenay had hij eene congregatie en eene patronage als ook eene vrye katholieke school gesticht. Wanneer eenige dagbladen beweerden dat hij wel met de eene of andere kwezel kon opgestoken zyn, dan namen seffens al de klerikale dagbladen zijne verdediging in handen en hielden bij hoog en laag staan dat hij door den eenen of anderen booswicht moest vermoord geweest zijn Nu, maandag laatst nog had er op bevel van den bisschop van Chartres, eene plech tige lijkdienst plaatst tot nagedachtenis van priester Delarue, De deken van 't kanton, omringd van talrijke priesters, zal deze plechtigheid vóór en in de lijkrede die hy deed, sprak hy met den grootsten lof van den afgestorvene. Maar denzelfden dag, tableau Terwyl de katholieke dagbladen den vermoorden pries ter ophemelden, terwijl den deken den lof uitsprak van den afgestorvene, zat pastoor Delarue, gezond van hart en lichaam, met een lief kwezeltje op eene kamer, in de Con- stantinopelstraat te St. Gilles bij Brussel. Hy had rtiet beter gevonden dan zijne kap over de haag te werpen en de vlucht tc ne men met eene ontler wijzer es van de vrye katholieke school die hy ge sticht had en waarmede hy in de gratie van zynen bisschop gekomen was. Wat moet die afgevallen priester in zyne vuisten gelachen hebben wanneer hy al dien lofzang in de klerikale dagbladen las, hy, die zijnen God verloochende voor de schoone oogen van eene onderwijzeres der vrye school katholieke school I Maar nu ook zullen dezelfde klerikale dagbladen hem -besmeuren en bezwadderen en verloochenen wat zy van hem geschreven hebben. Wij zijn nieuwsgierig te lezen wat Den- derbode en 't Vuilblek over deze zaak zul len schryven, 't zal zeker weer het werk zyn der vuige framassons. O diep gevallen, Frankrijk, ge zyt ge doemd te verdwijnen, nu dat de priesters by u hunne poliviën vagen aan God en Vader land en liever met een lief kwezeltje op eene kamer komen wonen in ons gezegend Bel- genland Zou soms Lucifer, de bondgenoot der fra massons daar geen handje aan toegestoken hebben Zie, dat ware nog een gedacht, Dender- vodde en Vuilblek om zoo die zaak aan uwe lezers wys te maken. Die vuige framassons toch, zonder hen was Delarue nog pastoor van Chatenay en zyne lieve vriendin nog onderwijzeresse der vrye katholieke school lil Als 't waar is, zegt cupido Ik beb een kozijntje dat naar de school der zusterkens gaat. Hy rammelt een fabeltjen af, zingt be lachelijke liedekens, leest eentonig en jam merlijk gebroken vaderonzen en leert alles behalve zyn handjes gebruiken, zyn kinder geest je ontvouwen ten goede. Gratis voorniet gaat hy naar de school, zoo luidt het, maar 't is kurieus hoe dat geld kost. Myn schoonzusier nu schreef voor de grap op wat mijn neefje op een maand mede- kreeg voor zijn braaf maseurken. Voor de aardigheid schrijf ik het van haar notaboekje over 1. Vier maandagen 2 centimes voor de H. Kindsheid 0,08 2. Vier maandagen 2 centimes voor een griffel 0,08 3. Vier nummers van den Bode van O. L. V. van Averbode 0,08 4. Voor het versieren van het beeld van het H: Hart 0,05 5. Voor het naamfeest der moederoverste 0,10 6. Voor een groote kaars in de kapel van den H. Antonius 0,05 7. Voor een griffelbuisje 0,05 8. Om keersen te branden voor het beeld der H. Barbara 0,02 9. Om een geschenk te koopen yoor M. den pastoor 0,05 10. Voor een beeldeken (prentje) der II. Lucia 0,02 11. Om den vloer der klas te bevuilen 0,10 12. Een ruit gebroken, ieder kind 0,02 13. Voor den verjaardag der zusters 0,05 14. Voor een gewijd medalieken van Oost akker 0,05 15. Voor het opbouwen van een nieuw klooster ergens 0,02 16. Voor een missie in den vreemde 0,02 17. Voor een zalige intentie II 0,04 18. Om eene mis te celebreeren 0.04 19. Om eon boekje Het Kindje Jesus van Praag 0,10 Totaal fr. 1.02 Zegge een frank en twee centimes op een maand. Er zyn ten minste 50 kinderen in de klas waarin mijn neefje zit en het jaar telt 11 maanden. Wij bekomen dus; 50 x 1,02 fr. x 12 561 fr. per jaar. Er zyn vier klassen dus een globale som van 4 x 561 fr. 2.244 fr. die de zusterkens jaarlijks binnenstrijken boven de subsidiën die hun van alle zijden als hemelsch manna worden toegeduwd. Weet of verneemt maseurke dat er ergens een zwyn is geslacht, ze zegt in de klas met een zoet en fleemend gezicht De zuster heeft dezen morgend een dik verken hooren schreeuwen I Zeg aan moe der dat de zuster zoo gaarne pensen eet Wat 'n malligheid I Maar Jan of Lotte zullen van huis niet weg te krygen zyn zonder een zende voor de zuster. By de kinderen van den klompenmaker schooien ze om stoofhoutby de kleinen van den hovenier om groenten, by die van den bloemist om bollen en sierplanten. De onderpastoor schooit aardappels voor hen en de pastoor rydt met een zak om hop. Alles is van hun gading en uit alles sme den ze geld... Trassers zyn het I.. Cephas. Wy zyn verleden week begunstigd worden met eene processie. Waarlijk ont zagwekkend was zij, zoo, door den toeloop van de menigte geloovigen der omliggende dorpen, als door de tegenwoordigheid van den bisschop en andere aanzienlijke geeste lyken. De reden dezer plechtigheid was het inhuldigen eener oude kapel, opgericht in den zuiversten romantischen styl men vond het goed, het gebouw te vergrooten en het zynen kunstvollen en ouderwetschen stempel te ontnemen. Ik had niet vroeger willen spreken over die godvruchtige solem niteit onze lezers waren dus daarover slechter ingelicht dan die van Zondagblad en Geeraerd, maar ik wachtte naar het ontstaan der eerste mirakelen. Ik vergat u te zeggen, dat de kapel eene wonderbare Lievevrouw bezit). Zij lieten zich niet wachten, en zyn gansch eigenaar dig. Liberalen,en Socialisten zélfs, zyn, ditmaal, de uitsluitelijke genieters dezer gezegde mirakelen geweest. Vele mijner vrienden, en ook zooveel socia listen zyn sedert eenige dagen verjongd I Inderdaad, als zy de voorloopige kiezerslijs ten opensloegen waren zy niet weinig ver wonderd, zy die in 1877 voor eersten Maart geboren werden, te zien, dat men hun eenige maanden bestaan... minder schonk I Sommigen in Januari geboren verschuiven tot in Augusti. Ongetwijfeld, wanneer de vrouwen zullen stemrecht hebben, zullen zy er niet éérst tegen opkomen, wanneer de bedienden van het klerikaal Gemeentebe stuur van Geeraardsbergen, (welke Aalst ons weldra, als zoo 't voortgaat, benijden zal) haars ondanks, hun eenige jaren willen schenken. Maar onze jonge vrienden kunnen de poets niet goed vinden, hun geval is niet gunstig het mirakel ontneemt hun, hunne stem voor de Gemeentekiezingen van hot toekomend jaar. Van eenen anderen kant, vraag ik my af, of die handelwyze zal goedgekeurd worden, door rechtvaardige en onpartijdige lieden. (De klerikale party moet er nochtans, ver duiveld, ook tellen) of er onder de 13 kle rikale Gemeenteraadsleden, er wel een zal gevonden worden, die het raadslid zal willen interpelleeren, dat verantwoordelijk is, over de mirakuleuze Nalatigheid en slordigheid dier weinig nauwkeurige bedienden. Vervolg. Er zijn dus, zooals ik zegde, twee Chris tussen De eerste, de echte Christus, degene die vervolgd door de nydige on gehate priesters Jahovah, uit liefde voor 't menschdom, op Golgotha gestorven is de tweede, de valsche Christus, degene die de latero apos telen uit den dood hebben doen verryzen, om er 't voorwerp van te maken hunner bekeeringszuchthet zinnebeeld der geest drijvers en hersenschimmigen de Christus der verrijzenis door niemand gezien, welke niemand heeft bijgewoond en waarover de zes of zeven apostolische verhalen volstrekt tegenstrijdig zyn. De echte Christus is degene die uit de kruik dronk der Samaritaansche vrouw en zich aan de tafel der visschers neérzette, tot groot schandaal der scriben en pharizeërs die in zyne innigheid en vertrouwelijkheid de gevallene Maria-Magdalena ontving die de overspelige huisvrouw opbeurde en haar tegen de vyandige menigte beschermde bereid om haar te steenigen, en die aldus de ontferming, het mededoogen, de men- schelyke verdraagzaamheid volmondig uit riep de andere Christus is degene welke de klerikale bloedhonden der Inkwisitie, de vermoorders der Hugenoten en vrijdenkers in de hand en op het hart droegen, en welke nog heden tot masker dient der volksver drukkers, der dorstigen naar eer, goud en rykdom. De echte Christus is degene, die armzalig bedekt met een pij van kemelshaar zyn Nieuw Geloof o predikte in volle lucht, in den lommer der groote boomen aan de zee van Tiberias die de synagogen verfoei de en zijne discipelen de armoede, de nede righeid, de gerechtigheid en den afkeer van eer en rykdom aanbevooldie den dag welke zyne Passie voorafging Jeruzalem op eenen ezel binnentrok de andere Christus is degene waarvan zich de schijnheiligen be dienen bedekt met goud en zilver de Chris tus van hen die weelderig gekleed gaan als vrouwen, overladen met kanten en edelge steenten, gevolgd door lange sleepen van fijn witgoed en zyde, het hoofd bedekt met kroon en myter schitterend van paarlen, alles in weelde en pracht overtreffend wat de heidensche priesters van Ninive.Babylonië Theba, Jeypore en Benares te zien gaven de Christus van hen die zich doen rondwan delen onder vergulde draagstoelen gevolgd van kamerheeren, Monsignori's,edele schild wachten, sleepdragers, en van eene verblin de menigte de aanbidding afdwingen voor behouden aan dwingelanden, potentaten en allerlei afgoden.

De Volksgazet | 1906 | | pagina 1