Mononkel Kwinten DE GAS. Verbroedering Vervie >s. Do olksi>'a/.ol van hol Arrondissement Aalst 2 Gemeenteraad van Aalst. Brave Christenen. Kostelooze Lessen. Uit Sottegem. Vogelzaad. Vooruitgang door 't Werk. Zoo zijn ze xamen voor Ingenieur van Bruggen en Wegen, aan de Hoogeschool van Gent af legde. Ten eerste er worden sedert 1892 geene examen voor Bruggen en Wegen aan de Hoogescholen meer afgelegd. Ten tweede in Gent bekwam die jonge heer nooit een diploma voor Ingenieur, van welk vak het ook weze. Te derde Het wettig diploma van Ingé nieur werd dit jaar in Gent aan twee Aalste- naars afgeleverd. Nochtans waren het geene St. Jorismannekens, maar wel Oudleerlin gen van de Staats-Middelbare school van Aalst en van het koninklijk Atheneum van Gent... Nu, daar men dit potje ontdekte zullen wy het wel eens oproeren, in de toekomst zullen wij, ons op feiten steunende, eens de vruch ten van Staats en van klerikaal onderwys vergelijken. Abel. Het beknopt verslag der zitting van den Gemeenteraad zal in ons volgend nummer verschijnen. De staat moet niets te zien hebben in de zaken der Kerk en deze moet zich niet be moeien met de zaken van den Staatzoo be slisten het de Fransche Kamers. De staat zal zich niet mengen in de benoe mingen van pastoors dekens of bisschoppen maar de staat zal ze ook niet betalen hy zal de protestansche dominéés ook niet betalen en de joodsche rabynen ook niet. Maar tot nu toe word het gedaan, katho lieke, protestantsche en joodsche priesters werden door den staat betaald, nu is dat ge daan. Nochtans zullen de oudgeworden katholie ke priesters hun levenlang een jaargeld bly- ven trekken van den staat, die jonger zyn zullen onderhouden worden een zeker getal jaren, de jongsten zullen eene schadeloos stelling ontvangen. De Staat zegt tot de priesters, schaart de geloovigen in parochiën bijeen, al de kerken met hunne meubèlen, sieraden, kunstwer ken en al wat ze bevatten moo«"t ge gebrui ken voor uwen godsdienst, indien ge er de aanvraag toe doet voor den 11 December eerstkomende. De paus verwerpt die wet, die voor hem goed is in Duitschland, Zwitserland en Ame rika en hij zegt tot de fransche katholieken onderwerpt u niet aan de wet. Nochthans zal men den Zondag 10 Decem ber in vele parochiën, de christenen ter kerk zien gaan, naar de mis, ter communie enz. gelyk zy het altyd deden. Welnu de Fransche Christenen, die dat zullen doen, die den 16 December hunne christelijke plichten zullen kwyten, gelijk ze die den 9 December volgens de geboden der Kerk op straf van doodzonde moesten kwyten, zullen in den ban worden geslagen en gevloekt zyn. Och, kinderkens, wat is de Roomsche gods dienst edel en schoon onder het pausdom van den onfeilbaren Pius X. Het Komiteit der Maatschappy Les Amis Constants (Oude Garde) te Aalst heeft de «•er te berichten, dat er te beginnen van 30 October eerstkomende een kostelooze leer gang van Notenleer (solfege)ingericht wordt under het bestuur van M. Ferd. Coesens, mu- ziekoverste der Maatschappij, in het lokaal Concordia, Schoolstraat. De lessen zullen plaats hebben alle Dins dagen en Zaterdagen van 5 1/2 tot 7 uren 's avonds, De leerlingen moeten ten minsten 12 jaren oud zyn en door het komiteit aan vaard worden. Na desolfegelessen.hebben de lessen plaats voor de speeltuigen. Het Komiteit Iudocti discant et anient metninisseperiti, dat de onwetenden het vernemen en dat eg» nen die het weten het zich herinneren. Onze plaatselijke geestelijkheid is over rompeld, z'en verstaat haar niet meer aan de menschen van Sottegem, en er gaat geen Zondag meer voorby zonder dat ouders en Mengelwerk van den 21 October 1906. ie EENE KAROTTE door H. De Cock-Creten. W« 1 Frans, zei dan de vader van Elmire, d<«'<:.:n uwen Mononkel maar komen, dan •<ulit wy het koritrakt van huwelyk doen opstellen. Begrypt gy nu, Mononkel, waar om ik zoo, in «Ie boonen zit Neen, Frans, dat begryp ik niet, ziet Elmire a geerue "h, Mononkel, daar is geen gedacht van te krijgen maar de vader is een leelijk mens'-h een oude grenadier van de garde d'honm ur van Napoleon I. Indien hij ooit wei t dat ik hem over myn fortuin leugens hel» wys gemaakt, dan steekt hy my dood of M*hii I my overhoop. Het is nog geen drij we ken g« leden dat hy nog een officier van het '•olpbche leger in een tweegevecht heeft doodgeschoten de officier had maar enke- ijk op het bal ziine dochter Madame Kwin- ii »g«'heeten. Hy wou hebben dat ik den officii r doodstak maar ik zei dat ik noch schieten noch schermen kon dan zal ik het maar doen, hy laadt twee pistolen en trekt henen. Wat een leelyke ventsprak Mononkel. Myn gedacht was van naar Engeland te kinders op eenige hevige uitvallen in de sermoenen worden vergast. Zondag laatst, in de half zeven-mis, ging het er nog erger toe dan naar gewoonte, 't was eene der he vigste dondervlagen die wij tot nu toe te hooren kregen; 'k ben verzekerd dat menig een buiten zijne gewoonte ervan wakker geschoten is en 'k ken er zelfs die, hoewel van geen klein gerucht vervaard, zaten te bibberen van vrees terwyl de gezalfde des heeren ab irato zijne vreeselijke preek uit de leugenkuip der waarheden liet hooren. Ja, nu gaan we ne gang, zei hy de pa pegaai zegde 't ook als de kat met hem de trappen afvloog en omdat er eenige jon gens zijn die 's Zondags de heilige mis ver zuimen en zich zelfs de moeite niet meer geven te biechte te gaan, zoodra z'hunne eerste communie gedaan hebben, moeten de ouders weer alles bekoopen 't is van die slechte huisvaders van hier en die zatte wij ven van daar Beste lezers en lezeressen, als er twee menschen tegen malkaar kijven, is 't de schuldige die het meest roept om den ande ren te verlxmwereeren, en zoo is 't hier ook gesteld met onze plaatselijke geestelijken Ze roepen en tieren van uit hunne leugen- kuip dat hooren en zien vergaan en daar er niemand mag tegenspreken, hebben ze na tuurlijk gelijk. Myns inziens,echter,kunnen slechte ouders enkel slechte kinderen grootbrengen en heeft het meerendeel zulker ouders hunnen slech ten en bedroeyenden toestand te danken aan het aan 'tbewind zijnde katholiek ministerie en diens trawanten. Inderdaad, sedert de 22 jaren dat de katholieke partij ons België ont redderd, heeft de Regeering enkel fagade- wetten uitgevaardigd, heeft de geestelijke overheid niets gedaan om man en vrouw op de hoogte te brengen der kostbare plichten die zij in de samenleving te vervullen heb ben en heeft zij, toen vroeger de liberalen aan 't bewind waren, alles aangewend om de pogingen tedwarsboomen. welke de libe ralen zich getroostten voor de ontwikkeling en ontvoogding van 't volk. Daarbij heb ben we niet allen meermaals te zien ge kregen dat de geestelijken de vrouw op stookten tegen haren antiklerikalen man ja zelfs, dat zy het zooverre dreven, in tijde van verkiezingen, kleine onnoozele kinde ren op te ruien tegen hunne ouders Is het daar ja,of neen slechte huishoudens en byge- volg slechte ouders en kinderen vormen Hoe wil men dan dat zulke kinderen, die ab oco tot meerdere glorie Gods in die voor waarden worden opgevoed, hunne ouders blyven ontzien als ze tot hun jaren van ver stand gekomen zijn Ziedaar, waarde hee ren geestelijken, de uitslag van uw blinde- manswerk van 1879 Video meliora proboque, deteriora sequor, ge ziet het goed, ge keurt het goed, doch ge sticht het slecht, en loontje komt om zijn boontje 't Vervolgt Consomrnatum estAlles is volbracht Het lot is geworpen dank aan de schuldige onbegrijpelijke, raadselachtige handelwyze, der klerikale meerderheid, die er zelfs niet wilde in toestemmen onder de hoogere leiding van deskundigen, het stelsel der Gasregie samen te bestudeeren en te onderzoeken, werd de stad Aalst tot in 1947 opnieuw voor hare verlichting gekluisterd en machteloos overgeleverd in de handen van eene Maat schappij. Dit is, op bestuurlijk gebied, wel de groot ste en tevens de domste misslag, die hier ooit ter stede door de meerderheid van den Raad werd gepleegd. Het is, ja, een openbare en schaaintelooze aanslag tegen de algemeene belangen van hen, wier intresten zij op het stadhuis dienen te verdedigen. De Liberale minderheid heeft manhaftig en gewetensvol haren plicht gekweten en, het zy ter harer eer gezeid, zy heeft tijdens deze belangrijke bespreking getoond dat zy waarlijk op de hoogte was der verhevene taak haar door het kiezerskorps opgelegd. Niet alleenlyk hebben onze liberale man datarissen aanhoudend blijken gegeven van ernstig onderzoek, van rijp overleg en van grondige kennissen. Maar zij hebben op meesterlijke wijze dit vraagstuk alzijdig en belangloos onderzocht, uitgepluisd, toege licht en aan de meerderheid, die van de Gas- kwestie doorgaans niets kende, zooals de heer Bauwens het in eene vlaag van vlaam- vluchten maar ik heb de onvoorzichtigheid gehad, in mijne blijdschap, van te zeggen dat gij my bezoeken kwaamt het is mogelijk genoeg dat hij hier met Elmire komt aange reden om u te spreken. Eene koets bleef op dit oogenblik voor de de deur stil. Frans trok het venster open, zag naar beneden en giltGod daar is hy met Elmire, met hare Kamenierster en met nog een heer. Wat gedaan Mononkel beeft tot op de toppen zijner teenen. Ontertusschen komen zij de kamer van Frans opgegaan. Frans had er Mononkel ook-henengetrokken. Na eenen hoop neigingen en komplementen, waar MononKel niets aan begreep begint Frans tot den vader van Elmire mijnheer, ik hel» de eer u den gestrengen burgemeester van Rombroek, mijnen waarden Mononkel voor te stellen. Eimire's vader schudt Mononkel met de hand dat hem de gelederen der ellebogen kraakten en zegtwat genoegen den Monon kel van raynen schoonzoon hier aan te tref- ken l Frans, vroeg Elmire, ik mag uwen Mo nonkel wel eens omhelzen En hierop vliegt zij Mononkel om den hals, welke daar stond alsof hij uit de lucht gevallen ware. Frans hernam de vader, hebtgy het nieuws gehoord zij willen mij een proces aandoen, omdat ik dien officier overhoop heb gescho ten, maar laat ze maar geworden ik schiet den heelen tribunal omver, indien zij zulks durven, en de prokureur du roi moet met my op tweegevecht en ik kap hem de beide ooren af. Mononkel zag hem verwilderd aan. Elmire zet zich aan de piano om Mononkel te ver- sche rondborstigheid verklaarde, de ware de eenige op cijfers gesteunde oplossing voor gelegd en aangetoond. .Niets echter baatte I Het stond geschreven Regie moest ver worpen worden. Onverbiddelijk werd door de leiders der meerderheid alle medehulp der liberalen geweigerd. Hun besluit was geno men. Zy waren minderheid in de bespreking want twee katholieken enkel hebben getoond dat zij min of meer iets van de zaak kenden, maar zy waren meerderheid in getal, dat was hun voldoende, en de verlichting werd zonder meer vorm voor 35 jaren aan de So- ciétê Centrale toevertrouwd. M. Gheeraerdts, burgemeester, had wel voor de verkiezingen plechtstatig uit te roe pen Voortaan z uilen de overgroote win sten voortspruitende uit de zélfuitbating onzer verlichting in de stadskas te recht komen De man zonder wil, zonder karakter en ook zonder overtuiging, had gerekend zonder den waard. Die tachtig misschien wel honderd duizend franken boni zullen jaarlijks door vreemde financiers opgestre ken worden Wij bekennen het gaarne: Als men het be stuur eener stad in handen heeft, kan men wel eens in zijne zoetste begoochelingen te leur gesteld worden, en soms eene finan- cieëele onderneming aangaan die niet altijd den gewenschten uitslag oplevert en derwij ze niet steeds aan de verwachtingen van den ontwerper beantwoordt. Doch wetens en willens, zonder ernstige studie, voorafgaande voldoende inlichtingen en niettegenstaande de degelijke bewijsvoe ringen der oppositie, wij zeggen meer, met hardnekkige weigering van het oordeel van bevoegde Gas-Ingénieurs in te roepen, zoo maar blindelings eene rijke op voorhand en verzekerde bron van inkomsten voor 35 ja ren afstaan, dat is eene onvergeeflijke daad, waarvoor de klerikale meerderheid zal te verantwoorden hebben. Er zal eens een tijd aanbreken dat de oogen der voorstaanders van de Concessie zullen opengaan, dat zij al het dwaze hun ner ongelukkige handelwijze zullen beseffen, en dan zal M. Moyersoen mogen uitroepen: Mea, culpa, door mijne schuld is het en dan zal M. Bethune. zich op de borst kloppend er mogen bijvoegen Mea maxima culpa, door mijne overgroote schuld is het. dat de eenige redplank onzer Stadskas zoo moed willig werd opgeofferd en verstooten en dat de Stad later tot het heffen van nieuwe belastingen zal moeten overgaan want het is geen geheim, weldra zijn de laatste ver koopbare gemeentegronden verdwenen en er blijft niets meer over om het bud jet in even wicht te brengen. Verleden Zaterdag verliet M. Moyersoen de Zittingzaal, zichtbaar opgeruimd en met den glimlach der tevredenheid op het gelaat. Men mag het zeggen er was hem een zwaar pak van het hart gevallen. Hy smaakte de innige zelfvoldoening' van den overmoedigen veldheer, die met 16 man op 5 de overwinning had behaald, dat hij op zijn geliefdkoosd ontwerp der vergunning rechts tegen links had doorgedreven. Of die zege praal eene roemvolle daad mag heeten, be twijfelen wij grootelijks en het nageslacht zal hem hiervoor geene lauwerkransen van onsterfelijkheid om de slapen vlechten, inte gendeel Zijn collega, M. Bethune, zooals de ge ruchten hier reeds meer dan eens liepen, zal bytyds zijne schuit van kant steken om in oorden, dichter bij de zon, zijne tenten op te slagen. Hem zal later de verontwaardiging van 't volk hoogst, waarschijnlijk, niet ra ken maar het linker oor van M. Moyersoen zal nog al dikwyls eens tuiten indien de Hemel hem een lang leven verleent, want de ouderlingen zullen hem later aan hunne kinderen aanwyzen en zeggen Ziedaar de noodlottige man die onze stadsverlichting aan vreemde financiers heeft doen afstaan voor 35 jaren. Hij is de schuld dat onze Stadskas de overgroote inkomsten mist waarmede de Sociêtè Centrale hier jaar- lyksch weggaat 1 welkomen zucht zij, ga ik de Pelgrim van St. Juste eens spelen. En zij speelt en zingt OuvrezOuvrez Ie Monastère.Mononkel bevond zich in eene andere wereld. De vader hernam daar ik gehoord had dat uwe Mo nonkel, waar gij alles moet van erven, hier was aangekomen, heb ik den notaris mede- febrachtwy zullen dan maar dadelijk het uwelijks-kontrakt opstellen. Dat is zeer wel, nam Frans het woord af, maar Mononkel komt zoo even van de reis en heeft nog niets genutik heb onder in de eet zaal de tafel doen dekken, doet ons de eer aan het noenmaal met ons te nemen, en dan zul len wij van de zaken spreken. Elmire zei tot hare kamenierster ga beneden aan den koetsier zeggen dat hij ons van den avond halen kome in onze groote gala-koets, dat de twee andere knechten in livrei moeten zijn en dat men de vier witte engelsche paarden inspanne wij gaan van avond met Mononkel naar het opera. Papa, vroeg zij, men speelt immers vandaag de Juive Is dat geen muziek van Meyerbeer, Papa Ah, Meyerbeer Meyerbeer spant toen de kroon, Rossini is er niets tegen. Hier mede zetleden zy zich aan de tafel, de vader, Elmire de notaris, Fransen Mononkel. Mononkel kon in den beginne noch eten, noch drinken maar Frans die naast hem zat, deed vroegtijdig den champagne komen zoodat Mononkel ten lange laatste toch weer moed en hart terugkreeg. Op de gezondheid van den burgemeester van Rombroek waar Frans,myn schoonzoon alles moet van erven klonk en dronk Ei mire's vader Notaris, haal de papieren maar uit, wij zullen dan nu het Kontrakt maar schryven. En inderdaad ook Een advokaat die in eene pleidooi b. v. voor doel zou hebben aan concessionnarissen zooveel profijt mogelijk en aan de Stad zooveel nadeel mogelijk te berokkenen zou. niet anders gehandeld heb ben. Geloof ons, M. Moyersoen, Eens de con cessie gestemd, hebben de liberale leden, door het neerleggen van ernstige amendementen getracht zooveel mogelijk de gevolgen der vergunningte verzachten. 1 Gij hebt die amendementen, hoebillyk ook, meer stiefmoederlijk behandeld dan de« So- ciété Centrale het zoude gedaan hebben. Gy hebt zulke verzachting van de hand ge wezen, gy hebt aan de maatschappij met mil de hand alles geschonken en toegestaan wat het contralet voorschreef en daardoor het on- baatzichtig streven der Liberalen verijdeld die in de gansche bespreking getoond hebben dat zij het waarlijk goed meenden met het algemeen welzijn der bevolking zonder on derscheid van stand of denkwijze. Wij herhalen het uHet kiezerskorps zal u en u we klerikale collegas rekening vragen over deze ongehoorde gedragslijn over die onverstaanbare handelwijze... Volgens wij vernomen hebben, zijn de in schrijvingen voor 't banket, aangeboden door den burgemeester en schepenen aan de bur gerwacht van Aalst ter gelegenheid van de inhuldiging der schietbaan, zeer talrijk. Maar ook is het. te verwonderen De uit- noodigingsbrief is zoo aantrekkelijk opge steld. Hij bestaat uit twee deelen, het eene dient voor de wachten die gaarne voor niet eten, in andere wooiflen gezegd, de schoef- felaars het andere dient voor de high life van de wachten, die er niet op zien 6 frank zonder den wijn te geven, om de eer te heb ben te verbroederen met hunne overheden. Dat dan ook de burgemeester en schepe nen den hartelijkschen dank ontvangen voor hun geniaal gedacht. Zondag dus zullen wij de gestrafte en zelfs al de weggejaagde wachten, met hunne over heden uit dezelfde flesch de glazen zien vul len en na eenen welgemeenden prosit 't glas ledigen tot heil en voorspoed der burger wacht en schietbaan En in de kleine uurtjes, wanneer gardes en officieren geestelijk verheugd zullen zijn, zal het niet raar zijn, onderdanen en overheden in elkanders armen te zien vallen tot meer dere glorie van Koningen Vaderland. Ja, 't zijn zulke feestjes die de banden tus- schen leden eener zelfde maatschappij of beter gezegd, tusschen wachten en overhe den eener zelfde compagnie nog meer zullen versterken en wij vragen en zijn zeker het te bekomen, zoo niet een standbeeld, dan toch eene decoratie in couque de Dinant voor de ontwerpers van dit grootsch gedacht Want, indien de feestzaal toegankelyk is voor eenieder, 't zal 't volk niet ontbreken om een aanblik te werpen op de tafels waai de schoeffelaars met de fine fleur, de ge strafte en gedegradeerde wachten met deze die gedekoreerd zijn voor 10 en 20 jaren goeden dienst nevens elkander, zullen ver broederen. Heil dus de nieuwe schietbaan die zulke mirakelen kan verwezenltijken. Non groep recantranten. Denderbode heeft onder dezen titel een merkwaardig artikel afgekondigd, verleden Zondag. Een vrouw deed per afmus het zaad der botvink in de pap en de man nadat hij er van gehten had, deed uren lang niets dan fluiten Ziedaar een recept dat goed te pas zal ko men hij zekeren flambeeuwdrager der Zout- straat. Als er nog eens eene manifestatie uit gaat zal hij een halve kilo vogel zaad in zij ne pap doen en dan zal hij kunnen fluiten voor tien man. Exelsior 11 En zeggen dat hy reeds primus was, toen hij bij de laatste manifestatie aan den katho lieken cerkel, op zijn fluitje stond te spelen. Ach, mijn lieve Mononkel vloog Elmi re hem om den hals. Frans hernam Mononkel heeft zijne ex tra k ten van het kadaster alsmede de titels zijner bezittingen niet medegebracht. Wat is dat gezegd vroeg Eimire's vader. Wel, poddorie, zei Mononkel, die eene halvest rep opkreeg en Frans dacht te be grijpen, hoe zoudt gij zonder titels en getui gen dat kontrakt beschrijven Maar de trousseau, vroeg de vader weer, dat kunnen wij toch nu wel regelen. Dat geloof ik ook, zei Frans. Ik vraag tien duizend franken voor den trousseau, sprak de vader. Mononkel zag hem met twee schrikbare oogen aan. Frans zag Mononkel ook met twee oogen toe die zeggen wilden Wat gaan wij doen wij komen hier zonder vechten en schieten niet van af. Dat gij de goedheid eens haddet, sprak Frans tot het gezelschap, my en mynen Mo nonkel een oogenblikje alleen te laten wij heblen malkander niet genoegzaam kunnen spreken gij begrijpt, daar zijn van die zaken.... En zij gingen oogenblikkelyk uit en lieten Frans en Mononkel alleen. Hoe Mononkel's beurs bloed gelaten wordt. Frans deed de deur nauwkeurig toe en zag angstig om uit vrees dat men zou geluisterd hebben. Zie Mononkel, sprak hij, zij mogen ons niet hooren indien de vader van Elmire ooit vernam dat ik haar zooveel heb opge bonden, dan moest ik seffens met hem op tweegevecht't is zoo een leelyk mensch. Liberale Werkmanskring Het eerste winterfeest dat verleden Zondag de leden door de tooneelafdeelingVoor waarts» werd aangeboden, is ten volle ge lukt: Het tooneelspel IIctBIInde Kind werd goed vertolkt alsook het blijspel Edupus en Antigone. De rollen waren goed be studeerd en spelers en speelster oogsten wel verdienden bijval. M. Meirschman hield eene voordracht over de schooloorlog van 1879, en deed met klare bewijzen uitschijnen, hoede geestelijkheid te dien tijde alles in 't werk stelden, om de ge meentescholen te ontvolken, den dorpsonder wijzer te vervolgen, te broodrooven en hem bijde bevolking hatelijk te maken. Spreker werd na zijne voordracht warm toegejuicht. Daarna zong den heer O. Van den Steen het lied Onze Scholen, waarvan het re frein door de gansche zaal werd herhaald. Het tweede feest heeft plaats den 25 No vember aanstaande. Nog niet lang geleden, stierf er tot Mayen- ce eene oude dame, die gansch haar fortuin, beloopende tot de som van 75000 franken, aan de Sint Stefanuskerk, per testament maakte. Deze dame had voor eenige erfgenaam een blikslager, een man die sinds lange weken to bed lag, die vader was van 8 kleine kinderen en die onderhouden werd door zijne vrouw, die dagelijks dagbladen uitdroeg. De armoede dwong de rampzalige vrouw zich tot de geestelijke overheid te wenden en ze smeekte hun een deel van 't fortuin te geven. Maarte vergeefs. Al hareschoone en hartroerende woorden, al haar geween, holpen niet en er werd haar geantwoord dat de deel eigentlijk eene gifte was en er dusdanig niets kon aan gewijzigd worden. De ongelukkige vrouw gaat dus voort, dagbladen te dragen om toch gansch het huisgezin van gebrek niet te laten omko men, terwijl de kerk zich verrijkt heeft met 75000 franken. Boven de ingangsdeur van deze kerk prijkt 't beeld van Sint Martinus, die een stuk van zijnen mantel snijdt om het aan een armen mensch te schenken die koude heeft. O Wreede spotternij Schande over die rijke kerken en kloosters die 't geld van arme en ongelukige menschen inpalmen. Schande over de priesters en de paters die daaraan medehelpen En dan komen diezelfde mannen schijn- heiligverklaren dat hun rijk van deze wereld niet is en dat het Gode aangenaam is in armoede te leven. Welke coined ie spelen die kristeïijke zie len dan toch, maar daar zal weldra een einde aan komen want 't volk begint te begrijpen dat de spreuk «Luistert naar mijne woorden maar ziet niet naar mijne daden aan priesters en paters goed toepasselijk is. Wie in nood is moet geholpen worden. De arbeiders hebben gestaakt, dat kunnen velen van hen niet helpen, en vrouwen en kinde ren er ook niet aandoen en toch zijn zij er de eerste slachtoffers van. Daarom weigeren we nooit den penning als er nood te lenigen valt. W e willen in dit artikeltje de oorzaak der staking niet bespreken, er zijn onderhande lingen aan geknoopt tusschen de nij veraars en de werklieden van Verviers voor de her neming van den arbeid en we willen hopen, dat die onderhandelingen een goeden uitslag zullen hebben. Om tot dien uitslag te komen moeten bazen en werklieden toegevend zijn, on derhandelingen waarbij elk met opgezet- ten wil, zijne eischen wil doordrijven, zon- .der rekening te houden van eenige tegen werping, zouden op voorhand veroordeeld zijn tot mislukking. We kumnen niet aannemen, dat nijver- Ik weet toch, poddorie niet, zei Monon kel, hoe gij daar aangeland zijt Ja, Mononkel, wie zou zulks verwacht hebben het meisje, gelijk ge ziet, is nog al bevallig; wie zou ooit haar zulken Hans onversaagd van vader gedacht hebben maar wat gaan wij nu doen Hoeveel vraagt hij beet Mononkel zuchtend af. Gii hebt het gehoord, hij vraagt tien duizend franken. Tien duizend franks wel poddorie meent hij dat ik die op mijne rug heb hangen tien duizend franks Ik weet het, Mononkelmaar als ik ge trouwd ben, dan geef ik ze u terug wat maakt mij tien duizend franks daar doe ik dan den hoed nog niet voor af.... ge moet weten dat ik een groot fortuin doe.... Men sloeg ondertusschen hevig op de deur, is dat daar nog niet gedaan riep de vader met gramme stem is dat de moeite om zoo veel geheimen te maken wat is dan de beuzelarij van tien duizend franks Gij ziet wel dat wij ons moeten spoeden, hy wordt al ongeduldig. Tien duizend franks zei Mononkel en hij wandelt door de eetzaal op en af, die geef ik niet 1 Bah zei Frans, wat maken u tien dui zend franks met eenige boomen die gij in uwe bosschen laat kappen, is immers de som klaar. (Wordt voortgezet.)

De Volksgazet | 1906 | | pagina 2