:Mononkel Kwinten Volk van Aalst De Volksgazet van het Arrondissement Aalst 2 Zondag 18 November, Urootc ftlanifSslalio te Brussel voor liel Verplicht Onderwijs. Lastenbetalers Uit Sottegem. Voorliet Onderwijs. ÏSs't fV'csl van don Builiaumc Tel! Clul». Een Kunsl-avond. hem een genot, een hoogtijd van zang en poözy, hy genoot de pracht van den sterren hemel, tie geur der bloemen, de droomen der fantazy. Maar toen kwamen de zorgen, de kwellin gen, de plichten van getrouwheid, de we derwaardigheden van den strijd voor het be staan en niet zelden had hij vreeselijk te lyden dat waren de jaren van den hond Dan volgden tegenspoed en ontberingen, de ilrukte van een lastig huisgezin, den te genspoed en onverdiende vervolgingen, dé liekommeringen voor zyu eigen kinderen die hem daarenboven ruw behandelden, dat waren de jaren van den ezel. En als hy nu oud en versleten was, gebukt onderden last der jaren, uitgeput, met tan deloos gerimpeld gelaat, dan moest hij spe len met de kinderen van zijne kindererjv dié lachten met jzyne grimmassen, en hein be spotten en begekten wegens de drolligheid van zijn gangen gebaren. Dat waren de ja ren van den martiko. Sedert twee en twintig jaren behandelt het klerikale goev« rnement ons. gelijk Jupiter ▼an vader Cau<Iron, inet-de menschel 1 han delde. De tijd van wonne. welzyn en vooruitgang Is sinds lang voorbij voor het belgische volk, ons niensch-zyn is gedaan voorde klerikale tyran'on. Want de klerikale Jupiter is een valsche God, een god van leugen en bedrog, een schelm, die zyn eigen onderdanen martelt éntcwefT; en daarbij geholpen wordt door êjjri'e' liefste kreatürende charlatans der schepping, die Jupiter verheffen omdat hy dë voorstaander is van den dwang en de domheid; die alleen passen voor hondenen ezels. W y hebben als belgen bijna de jaren van den hond'en den ezel' doorworsteld, wij on dergaan reeds 22 jaren vervolging, slechte wetten, vermeerdering van lasten, schelme rijen van allen aard. Wij gaan sedert 22jaren burner achteruit in vergelijking der andere volkeren op 't gebied van onderwijs en ver standelijk? ontwikkeling. De klerikale Jupiter en zijn luitenant woeste, is nog niet voldaan, honde-nslaverny en geestesdwang bevmbg.-u hem niet; nu w.il hy ons de jaren opdringen van den marti ko, de jaren van Woeste, de jaren van het karikatuur der inenschheid: uitbreiden, ver béteren. beletten. uesto wil het houdenjuk nog meer uit breiden over de Delgen, hij wilde ezelspoü- tj«k met bfbulp van de charlatans der schep ping nog verbeteren, hij wilde alleenheer schappij behouden om ons zijne jaren op den rog te leggen, de jaren van den marliko. Wy, Belgen gaan weldra ten spot strek ken van alle beschaafde volkeren, die ons liegekken zullen overal de klerikale, marti- kowetten ons door de klerikalen Jupiter op- god rongen en nog op te dringen; de marti ko tei-wet, de martiko-ku-swet, de martiko- arjjeidswot, de martiku-zondagwet enz. enz. 'Maar zoo laag zyn we nog niet gedaald, we wjj.len liet evenbeeld van Jupiter's luitenant niet worden, en hobijcn we.gezucht en gele den onder, de jaren van slavernij en verdruk- a*e zullen de jaren van hoon en. alge- ippene beschimping niet duiden. We zullen den klerikalen Jupiter uit zyn zetel rukken, we zullen zyn luitenant, beun haas der martikos in de kooi stoppen, waar hy nog enkel bewonderd zal worden door de charlatans «Ier schepping, de pionniers der inkwisitie, der slavernij, en der domheid, Is 't niet waar, vader Caudron 't Was zoo dat vy het verstaan hebben, hoe Louis .Ar.it dit bind behooet een l»y- VneRsel. Mehgelwerk van den 4 November 1006. 18 EENE KAROTTE door II. De i'ock-Cretcn. Of verlangt gij op de pistool te gaan gy moet maar zeggen hoe liet zyn moe$. S- ïk 'Un uw man, zei Frans, gij hebt nv t Mononkel niets te stellen gy hebt er zoo velen afgehaakt, gy kunt uwen meester ook wel eens vinden. Extra zei'de vader, ik zal dan maar twee sabels doen halen. - Vader vader snikte Elmire, gaat gy jnynen Frans vermoorden I .Eeru; vro.uw Hiie ook meèespeelde, komt het vertrek binnen geweend en recht op den v,ader aan lk kom u vervloeken en ver- Waledijdén, gij moonlenaar van mijnen ar- men man Wat had hij u gedaan oni hem zoo wreed' op het tweegevecht dood te steken Bloedhond daar gij staat daar wijst zij op hare borst, steekt my nu ook maar dood ik wou dat. de grond onder uwe voeten open barstte, dat hij u verzwolge ik wou dat uwe arnVii. en heenen zoo stijf werden al eene .plank dat u de oogen uit den kop vielen dat uwe dochter Elmire dood viele op staan- En gij allen eerlijke lieden Zegent de klerikalenVerkondigt alom den lof van een stadsbestuur wiens leuze het omgekeerd is van politieke Eerlijkheid; Ge rechtigheid en Onpartijdigheid Schande duizendmaal schande voor oen Burgemeester en Schepenen, voor klerikale gemeenteraadsleden die de in tresten voorstaan en verdedigen van den al- opsloppenden klerikalen en dweepzieken drukker Clement Van de Putte, ten na:leele .der algemeenheid, ten nadeele vair onze arme en bestolen stadskas. In zitting van Dinsdag 30 Oktober lest werd de kwestie van het drukken der kie zerslijsten in den gemeenteraad behandeld, Fan de Putte stelde aan 'tschepcncóllegie voor dat-werk" te doen mits de jaarlyksche som van r.eventien honderd vijftig franken op voorwaarde het hem voor 10 jaren af te staan. De gebroeders Bocykens, die ten minste hunnen stiel éoo goed uitoefenen dan Van de Putte, hadden voorgesteld dat drukwerk te leveren, zelfde vorm, zelfde formaat, zelfde drulc en zelfde papier als nu mits de jaarlijk- sche som van twaalfhonderd vijftig franken. t Zij dus vijf honderd franken per jaar min of voor den tormyn van 10 jaren eene totale mindere uitgave van vijf duizend franken. In tegenwoordigheid van die beide voor stellen hebben de liberale gemeenteraads leden den gemeenteraad voorgesteld te be slissen dat het drukken der kiezerslysten in Openbare Aanbesteding zou worden gelegd, want mogelijk werden er nog voordeeliger'voorwaarden ingediend. Dé plicht van een gemeenteraadslid is slechts het belang van 't algemeen, het pro fijt der stadskas te behartigen. Doch neen, zoo verstond het M. Ghee- racrdts, de overtuigde Burgemeester van Aalst het nietzyn boezemvriend Clement zou hot drukwerk hebben het was hem stellig beloofd en ofschoon de stad er VIJF Dï i Z FN D FRANKEN bij-verliest, hebbende klerikalen, als echte slaven, dén wil van M. Gheeraerdts gevolgd en het werk aan Van de Putte gestemd. Tog.ui die handelwijze, tegen dergelijke aanslag, teekenen wij protest aan in naam der iipenbareeerlykheiÖ, in naam van '^volks belangen. Aalstenaars Lastenbetalers 1 ziedaar oen bewijs van het wijs eii onpartijdig be heer dï r dompers. Ziedaar hoe ze eerst voor hunne vrienden en dan voor 't algemeen zorgen. De kleri kalen, we Willen het luid verkonden, zijn voorbeeldige bestuurders wantze ver- hn, de lasten met 40 per cent ze lieten gedurende 3 jaren de stadskas bestelen en plunderen ze sluiten de stadsrekeningen jaar lijks met een overgroot te kortze stem den dehonde> d duizend franken winst eener ga zfabfiek aan eene vreemde maatschappij. I'D als bouquet geven ze aan Clement. Van de Putte, een cadeau van vijf duizend franken. O wat zyn we goed bestuurd beent Z Leentmet Mnndaclit liet breedvoerig vernlng dep #e- meenteiaiulnziUing hiepli^J^e- voegd. Overweegt en oordeelt lang* welken kant de verdedi gers uwer belangen r.yn. Do fi'iit uit de Trapstraat is nogmaals aan '1 raaskallen geraakt. Dat inodderblad weet altijd op andermans kap uit te vallen en al wii- van zijne haver niet eet, krygt zijn aan deel in zijne grove benamingen en uitschel dingen. Kerst en vooral heeft hy 't nu gemunt op den voet en dat al uw eten in ratten kruid veranderde! en hiermede loopt zij razend uit. Ik zal de tien duizend franken geven, sprak Mononkel. Ja, geef ze maar, fluistert Frans hem in het oor als wy getrouwd zijn. dan komen wij te Kombroek wonen en laten hem hier fluiten en van mijn millioen kan ik u ge makkelijk de tien duizend franken terugge ven. Do vader liet zich eindelijk bedaren. De Notaris brabelde daar zoo eenelezing af waar de duivel niet uit kon, van gemaal en gema lin. van regiem decommunauté et bien pa- raplierneu.x. Gij zoudt het voor spaansch ge- nómen hebben. Maar toen het op het teeke nen afkwam en de champagne goed gefloten had. schoof.mén Mononkel oen papier onder de vingers, waarbij Frans gemachtigd werd voorlig»» duizend franks eiken-bosch te ver- koopen. Tien duizend franken maken echter voor Mononkel niets. Bah zei Frans, dat wordt gij nog niet ge waar en dat zal den jongen verdoemd deugd doen 1 v Hoe Mononkel biecht hoort. Frans was in den hemel. Ware nu Monon kel Kwinten maar uit de voeten, dan kon. weêr bal en kermis beginnen. Hot examen nade rde welmaar bah weinig studie en veel geluk en zoo spartelt men er toch door, en dan, moest er ook al bij ongeval eene buis uit volgen, de jury central leeft ook nog en. tegen het jaar zal het nogmaals examen zijn, Ondertusschen hield een prachtig vaar tuig-. dat Elmire voor hét hare deed door gaan, voor de deur van Frans zijn woning stil. Clemenceau, het nieuw Fransch ka bi nets hoofd. Hy kent dat venlienstig man noch van verre noch van bij, en toch takelt hij hem op ongehoorde wyze toe, omdat het een antiklerikaal is. Ily noemt hem een alleen- heerschepen wat dies meer. Maar Beiaard, jongen, we moeten zoo verre niet gaan om alléenheerschers te vin den, we hebben hier in ons arrondissement zelf nen hëvigen achteruitkruiper, tegen stander van allen vooruitgang, hevige be- kamper van alle degelijke wetten voor klei ne handelaars, boer en werkman, doch on feilbaar verdediger der coffre-forts en groote kapitalisten, ne man die reeds verscheidene godsdiensten heeft beleden en die nu katho liek is wié weet raarvoor, en voormaligen ▼eertiendaagschen Minister die door koning Leopold II werd afgedankt om de al te groote partijdigheid waarmede hij te verre ging, nen vlaamschhater in den rechten zin des woords, die de taal verafschuwt zijner kie zers en van de 3/5 der Belgen, we hebben ge noemd den katholieken volksvertegenwoor diger en hatelijken Staatsminister en groe nen paus Woeste. Menig katholiek heer schap die naar Woeste'spijp niet dansen wou, weet er reeds van te sprekenBeiaard Eindelijk bekent onzeallesbehalvegoede con frater De Beiaard dat sedert eenige jaren de messengevechten eene beklagenswaardige rol spelen in de samenleving, maar - hij ver geet er toch nog bij te voegen dat wy deze tydén van messengevechten grootendeels te danken hebben aan de alles behalve goede opvoeding die onze toekomstige voortplan ters van 't menschdom genieten en genoten hebben in de zoo dik gezaaide katholieke scholen, waar het onderricht gegeven wordt onder't hoog opzicht van zyne eerwaardig heid den dorpspaap en vooral ook nog aan de geringe straffen die onze messenstekers ter rechtbank öploopen door 't toedoen van mijnheer den pastoor of dergelijk ander in vloedrijk katholiek heerschap. In de tegen woordige eeuw van Belgischen achteruit gang, loopt men eene grootere straf op om nen haas te schieten dan om nen inensch te vermoorden en onze dorpherders drijven het zelf zoo verre, dat zy oprechte moorde naars zot doen verklaren om ze van liet zoete veiblyf in 't gevang te vrywaren. Ziedaar, Beiaard, tot welke lage middelen gy en uwe in de christelijke leer opgebrachte trawanten genoodzaakt zijt na 22 jarige katholieke alleenheersching 1 Salut toi, oh rioolblad der Trapstraat 1 Je overtreft u waarlijk in een artikel dat je wydt aan de priesters. Daarin zegt je dat geuzen en vrijmetselaars verklaren dat men priester wordt voor de positie, en om te too- nen dat de geuzen en vrijmetselaars den bal leelijk misslaan, citeert je een klein kraaltje uit Frankrijk waar de pastoor het onlangs noodig vond steenen te kloppen langs de straat, ten einde het noodige geld bijeen te krijgen om zijne contributiën te kunnen be talen I Hebben je opstellers dat alleen ge vonden, Beiaard, zoo ja, dan worden ze ■waarlijk straf 'K Vraag ine af, Beiaard, waarvoor dat je steeds met dingen voor den dag moet komen die verre van hier gebeurd zijn en die we niet kunnen ter plaats gaan controleeren Hebben we hier te Sottegem en omliggende geene voorbeelden genoeg van de schoone en winstgevende positie der priesters Die lui bewonen immers liet schoonste huis van ieder dorp, waar ze bovendien heer en mees ter spelen, ze hebben een schoon traktement onverminderd de kleine en groote bijvoeg sels voorliet toedienen van het Heilig Sacra ment des doopsels, voor huwelijken, lyk- plechtigheden en inisjes voor de ziele zalig heid der geloovigen als ze van deze wereld gescheiden zijn. Ik Iaat de lezers van «Bei aard en Volksgazetoordeelen over den armmoedigen toestand van Christus Onzen Zaligmaker en de weelde waarin zijne hui dige apostelen leven De geuzen en vryinetselaars die je bedoelt Beiaard, koesteren ineer eerbied dan gij voor de brave en goedhartige priesters die hetgoe- Neen zei Mononkel, vandaag zal ik liet opera niet bijwonen de reis heeft mij te zeer afgemat, ik verlang naar rusten zai hierop de komst van mynen neef den avond zachtjes doorbrengen. Dat was juist Frans zijn winkel Mononkel, begon hij, het zou ons nogtaus ten uiterste aangenaam zijn dezen avond met u naar het theater te gaan, men speelt een nieuw stuk. - Mononkel, begon Elmire, zoudt gij het kwalük nemen dat mynheer Frans rn:j ver gezelde gij liegrypt ligt dat ik nu tamelijk met geen anderen meer kan uitgaan. Ach, Eiuiire, zei'vlug Frans, ik bid u. laat mij hier by mijnen goeden Mononkel. ik kan hein toch.niet alleen laten. Waarom niet, mijnheer Frans, vermits onze Mononkel toch niet van zin is uit te gaan Volstrekt niet, zei Mononkel. Wel, mijn beste, vloogElmi.-e hem om den hals, zcu mijnheer Frans met mij dan niet kunnen medevaren? Waarom niet sprak ook Mononkel gaat gij maar, wendt hij zich tot Frans, met uwe verloofde henen. En Elmire, haar vaderr Frans en de nota ris braken op en lieten Mononkel op zijne zyne vingers fluiten. Pe haas was geschoten, dé jacht was uit. Het eerste wat zij deden, was van naar eenen notaris te gaan die hem het papier, door Mononkel onderteekend, tegen eenige franken zwarten zwaren intrest zou afkco- pen en den verkoop der hoornen houden. de woord voeren en hulp en troost brengen in de huisgezinnen doch ze verafschuwen de priesters die zich met politiek inlaten en niets dan broodroof en tweedracht in de sa menleving teweegbrengen. V» 'hebben hier te Sottegem ook zoo'n pas- teurke met vier oogen dat piepjong ventje is maart en hand hooger dan een verksken hij heeft .waarschijnlyknog maar zyne eerste priesterbroek aan on hij zou al willen dat iedereen voor hem buige 1 Dat nooit, hoor Beiaard Een rechtschapen antiklerikaal be wijst rere aan wie eere toekomt, doch der gelijke vernedering ondergaat hij nooit Amen. Dus den 18 November heeft te Brussel de Betooging plaats tot het bekomen van het A erplichtend Onderwijs. Wij vernemen met genoegen dat de Aalstenaars talrijk zullen deel nemen aan deze betooging, en dat ook de andere steden en gemeenten van ons ar rondissement, goed vertegenwoordigd zullen zijn. De oproep is door de inrichters der Betoo- ging gericht tot alle aanhangers van het ver plicht onderwys zonder onderscheid van opinie. In Aalst zelve kennen we katholieken, die niets beters wenschen dan de leerplicht ver wezenlijkt te zien, maar de klerikale kop stukken zijn er radikaal tegen en voorwaar geen katholiek onzer stad zal het wagen deel te nemen aan de manifestatie van 18 No vember. De klerikalen, ofte kliekmannen van Aalst zijn maar liefhebbers van hetgene hunne kliek voordeelig kan zijn, of vriendjes kan behagen. De vergunning der gas, de stem ming van den cadeau-Vandeputte enz. be wijzen het voldoende, Maar de bevolking be gint te zien dat al wat het hunne is, slecht is, aarts-slecht. Hunne financen, hunne plan nen, hun onderwijs. In de voorlaatste zitting van den gemeen teraad heeft M. Vanderschue»en bewezen, wat de genegenheid der klerikalen voor het onderwijs waard is. M. Vanderschüereii interpelleerde het Schepencollegeover den toestand in de Staats middelbare Meisjesschool, waar bij de herope ning dor leergangen vele kinderen gewei gerd werden, omdat er gebrek is aan plaats. Ondanks de opmerkingen der Inspectie aangaande de overbevolking in die scholen, ondanks de vermaningen van het ministerie (misschien is het maar tusschenkomst voor de frime) blijft liet Aalstersch dompersbe- stuur doof, en dwingt de ouders hunne kin deren naar scholen te zenden welke ze niet verkiezen. Leve de vryhéid roepen de kle rikalen. Alzoo dwingen, zij de ouders hunne kinde ren naar klerikale scholen te zenden en dan juichen ze Ziet, hoevole leerlingen onze vrjje scholen bezoeken. M. Yanderschueren, heeft ter plaatse den toestand der school opgenomen, hy heeft de overbevolking bestatigd, eene reeks namen opgegeven van leerlingen diegeweigerdwer- den, tot groote ergernis der ouders hy heeft anderzijds bewezen hoe gemakkelijk hvt zou zijn eene nieuwe klasse te maken in de te klein geworden school. En het antwoord 't En kan niet zijn Ze zijn liet onderwijs genegen, de klerika len van Aalst, op hunne manier. Daarom zullen WIJ en niet ZIJ aan de Be tooging va.n i8 November deel nemen. «rieden Zondag heeft de nog maar pas gestichte kring ccGuillaume Teil Club» ons met het eerste winterfeest vergast. Het pu bliek wasgoed opgekomen en 'tfeest genoot een buitengewone Succes. Men voerde een opera-comiquc op Les Noces de Jeannette in een bedrijf, en «La Pe l i-Col le. Mevrouw Van Kerckhove, wiens prach- Wij moeten nog wachten, zei Frans, tot Mononkel zal vertrokken zyn. en dan zullen wij eens met den sneltrein het leven en de hoof.-,stad doorvaren. Ik heb vijftien honderd franks schuld, deze eerst betaald, niet om te betalen, maar om la ter nog machtiger in het krijt te geraken en dan de schuld maar ver loren te spek n Amerika is immers ook een land Na liet vertfck van Frans, was Mononkel in de eetzaal blijven zitten, om daar met den renen of D n anderen een praatje te maken tut hem de.slaapzwarige oogen zouden te bed geroepen hebben Een jonge gnit ven omtrent een vieren twintig jaar, tamelijk gekleed, en dien gij voor een bureelschrijver zoudt genomen hel dien aan zijne t wee inktzwarte vingers, legt hoed en frak zorgeloos op tafel, zet zic.i voor Mononkel neèr en roeptgargon un cognac en schiet in zulken lach uit dat men hem van zijne zinnen zou gedacht heb ben. .Mononkel hadden vent in' het oog be zag h- ni van hoofd tot de voelen en dacht dat ziet mij een doizinnig schaap uit. - Cod God sloeg de bureelscliryver in ne handen, dat is een fijn 1 gij moet toch universalist zijn oin zoo eene comedie te sp.-Km MamzeHeLaure, riep By op de doch ter van- (Jen huize, kom toch hier eens een weinig zitten, ik moet u eens iets vertellen is het hier in de ronde dat studenten der uni versiteit hun kwartier hebben. Mononkel werd nieuwsgierig en vroeg samenspraak aan te knoopen is mijnheer van Brussel tige en onvermoeibare stem wy niet meer te prijzen hebben, heeft zich als eene uitste kende tooneelspeelster doen kennen,die niet misplaatst zou zijn op een onzer grootste schouwburgen van Brusselde heer Jan Van Steenwinkel, wiens moeilyke rol iedereen afschrikte, heeft gedurende heel het stuk geen oogen blik verzwakt en, zonder te over drijven mogen wij zeggen dat hy op meester lijke wijze zijn rol vertolkt heeft. Bravo, Jan. De hoeren Fischlowitz en Paul De Moor, alsook de koorafdeeling van de liberale Jon ge wacht van Geeraerdsbergen, die hare welwillende medewerking had verleend, hebben met veel talent de twee hoofdrollen bygestaan. Daverend applaus begroette dan ook de spelers bij het afrollen der gordijn. Het tweede stuk La Peri Colle werd door mevrouw Van Kerckhove en de hee- ren Emiel De Moor en Frans Crusener. beide van Geeraerdsbergen, op meesterlyke wijze opgevoerd en heeft aller verwachting over troffen. De heer Jozef Meirschman, Voorzitter van den Guillaume-Tell Club, heeft daarna de liberale Jonge Wacht eene garbe aangeboden en heeft de liberale vrienden van Geeraerds bergen in eene kernachtige aanspraak be dankt. Het feest eindigdein de kleine uurtjes met een bal dat in volle vreugde en plezier is afgeloopen. Margot. Wij ontvangen het volgende gedicht dat wij gaarne opnemen daar het uit het hart komt van een man die den vriend dér armen wil herdenken. Herlas neringen Ginds op het stille dooderiveki, Is alles opgesmukt Het is de dag dér bezoeken. Ieder draagt met vlyt, zijn Kroontje, kaarsje, of bloempjes, Kinders met betraande oogen, Moeders met benepen hart, Vaders als lam geslagen, Drukken uit voor 't graf hun smart. Doch, ginds merk ik een plaatsje, Waar eenieder als verdoold, Voor een nederig graf gaat zuchten Ach, ware Hy nog'hier, Zijn verdiensten waren zoo zoet, Hij kende niets in zijn harte dan goed. Het was op het graf van den Heer Doktoor KAREL DE MOOR. Aalst. Allerzielendag 1906. D. R. Wij hebben het genoegen te kunnen mee- deelen dat de Aalst&rsche Tak van het Al gemeen Nederlandsch Verbond, den rijkbe gaafden Maamschon dichter en gunsti» be kenden redenaar, ï*«a de Mout, geboor tig van Wambeek, bij Ternath. nu te Ant- werpen bewaarder van het Museum van Schilderijen, op A ."November ten 5 uren s avonds ui de Stedelijke Feestzaal, Keizer lijke Plaats, laat optreden. De gevierde spreker zal handelen over Albreeht Korfeitlmeh, den jon«- ont slapen, maar reeds meesterlijken dichter aan wie ter gelegenheid van do 50e verjaring zijner geboorte, een Kunstavond wordt Ge wijd. Het is een groot voorrecht voor ons de groote kunstenaar hier te kunnen hoören om wien door gansch Noord- en Zuid- Neder land, üuitschland en Oostenrijk, om de eer getwist werd hem te mogen ontvangen. Overal heeft Pol de Mont den grootsten by val genoten. Voor weinige weken is hij in de Kursaal te Oostende voor het uitgelezen publiek van die kidstad opgetreden niet een V laanische Voordracht. Het teeken dat hit daar uitbundig werd toegejuicht bewijst genoeg dat de man onwaardeerbaar is. Wij zijn niet alle dagen in de gelegenheid het overtuigend woord van een flinke redenaar, die zyn toehoorders weet te betooveren, ,to hooren. paar men terzelfdertijd met de talentvolle redenaar en den beroemden dichter zal ken nis maken, lijdt liet geen twijfel of iedereen zal van dien avond willen genieten. Ja wel, mynheer, sprak de schryver er» schoot hij weêr in lachen uitvergeef he4 nnj, maar ik zal mij nog een ongeluk lachen: ik kryg er gewis eenen bult vandat is nu toch de bond Wat is er dan voorgevallen vroe» Mononkel. - Wel, mijnheer, ik zal u dat eens ver tellen en gij gaat eens duchtig lachen be- grijpt goed, hier studeert op de medecynen aan de universiteit der stad een leerling mot name Kwinten. Mononkel trok een zonderling gezicht. Kent gij dien heer vroeg de schryver Ga maar door haastte Mononkel van te antwoorden. Nu, dan zei de schryver, ik ken den heer Frans Kwinten extra goed wij hou len nu en dan nog al eens maandag samen, een eerste goed hart van eenen jongen, maar ook een eerste verloren brood. Mononkel trok weêr eene lip. Gij kent hem vroeg weer de schrijver Ga maar door, zei Mononkel, houd u alsof ik hem niet kende. Mijnheer Frans, hernam de schryver, is uit Holland zijne moeder en een oude grolpot van Mononkel, een eerste lompe heest zoo liet schijnt, hadden hein eerst naar de universiteit van Leuven gezonden. Mijn heer 1' rans kreeg te Brussel eenige kapries- kens aan de hand, en stak te Leuven op zon der dat moeder of Mononkel daar iets van wisten, ik geef wel den bliksem aan Leu ven zei hij. dat is de universiteit van de pastoors moeder en Mononkel houden nog aan dal ding. Wordt voortgezet.)

De Volksgazet | 1906 | | pagina 2