Mononkel Kwinten GEMEENTERAAD. V» ie geetl hier de Wel Geeraardsbergen. NINOVE Herzele. Uit Sottegem. jVuncius, Aartsbisschop en Bur^cmeesler. Bij onze Turners. Brief uil ülijlbeek. Heden, zaterdag ten 5 uren na middag Openbare Zitting van den Gemeenteraad. Dagorde Reke ning van 1905, begrooting van 1907. Wie meester is heeft veel te zeggen Zoo luidt een Vlaamsch spreekwoord. De Aalstersche kliekmannen denken dat ook ja, ze denken nog veel meer en volgens hunne meening moet men het aangehaalde spreekwoord verstaan als volgtDie meester is mag zich alles veroorlooven. V.n voor wie moeten wij onsgenee- ren zingt de koterie, wij hebben mil- lioenen geleend en verbrast, wij heb ben schuldelooze menschen medoogen- loos op straat gesmeten, wij hebben nieuwe taksen geheven, de lasten ver- waard, de opcentiemen verdubbeld wij hebben de vriendjes en kreaturen in alles bevoordeeligd, wij hebben gecr.e andere dan partijdige benoemin gen gedaan, wij hebben de kiezerlijs- ten vervalscht, de stadskas laten be stelen, wij hebben onnoemelijk slecht bestuurd... cn toch kiezen de onnooze- hiars en de vriendjes en schotellikkers voor ons. We weten wel, dat alle rechtzinnige Aalstenaars een walg krijgen van onze kliek maar als de kiezing nadert scher men we met God en geloof, sleuren den godsdienst in kroeg en braspartij en de snullen worden bang en kiezen weer voor ons... terwijl wij in onsvuist lachen met ons eigene muilentrekkerij en weer voor eenige jaren onze boon tjes te week leggen. Voor God en godsdienst mogen wij alles doen liegen, bedriegen, brood- rooven, vervalschen we mogen onze euveldaden den Heer in het a inzicht werpen, als we tot onze kiezers zeggen; 'tis voor 't geloofze slikken het eu kiezen voor ons. Zoo is de koterie inderdaad jaren lang meester gebleven an Aalst even als van andere steden en gemeenten maar de maat der boosheden is vol, de openbare denkwijze en de justicie heeft reeds een zwerm der lekkere kreaturen van de kliek verstrooid over Dender- monde, Amerika en overal en heeft de meerderheid gekortwiekt tot min derheid. Tegen heug en meug blijven de kle rikale kleppers de stad regecren en handelen nog steeds alsof alles hun ge oorloofd ware. De minderheid heeft schoon te be wijzen dat de begrooting opgemaakt wordt op eene ongehoorde zorgelooze wijze, dat vele verbeteringen kunnen ingevoerd worden, dat groote bespa ringen kunnen verwezentlijkt worden, niets helpt, niets kan baten, de knoeie rijen duren voort, de geldverspillingen verdubbelen. Zoo hebben de klerikalen van den gemeenteraad voor 35 jaren, de gas verlichting ten prooi geworpen aan eene klerikale Maatschappij,waarschijn lijk ingevolge de beslissingen van het klerikaal congres van Mechelen luiden de als volgt «De nijverheid voor een groot ge deelte in de handen van katholieke aan deelhouders pijnde,... kunnen {if vele misbruiken doen ophouden Zoo hebben de klerikalen van den gemeenteraad voor den kiezerslijsten- fabriekant, Clemens Van de Putte een fooiken gestemd van 7200 franken. Is dat geen schande Is dat geen wraakroepend schandaal P Want de mannen die dat stemden vertegenwoor digen zelfs de meerderheid niet der be volking. Immers in 1903 bekwamen de klerikalen 3440 stemmen. De libe ralen bekwamen 2530, de socialisten Mengelwerk van den 23 December 1906. 25 EENE KAROTTE door II. De Cock-Creten. Op een, twee, dry was alles uit de wereld p'spetdd als hadde een stormwind vleesch en boterhammen en kruik weggerukt. Ik had t ch poddorie honger, vaagde hij zich met b-to verrechts der hand zijne dikke lippen af. '1 rees. mijne slaapmuts riep hy. En Trees bracht de genefrerflesch op waar hij een tien ci t waalftal borreltjes van uitlapte. Na dezen h.>m een weinig het hoofd verwarmt en gé- zinnigd hadden, sprak hy tot zyne zuster 7. g, Trees, dat kan hier zoo niet blijven gaan ons huis moet hooger getrokken wor- d n en alle plaatsen getapisseerdZijn dat vensters eener menschen-woning 1 zy zyn nog te klein voor een konynenkot. Is dat een huis voor oenen burgemeester? Ik heb te Brussel kleermakers gezien in huizen gelijk kasteelen. En ik grondeigenaar van Rom broek, burgemeester van den koning sedert meer dan dertig jaar, kopstuk der admini stratie, ik zou in ausdanigen bak nog huizen blyven! Wacht een. beetje 1 Wat zegt gy, Trees, heb ik geen gelyk Onze ouders 560, de demokraten 490, te zamen 3580 stemmen. Dus ondanks de schandalige kieswet hadden de klerikalen 140 stemmen min dan de oppositie-partijen. De 3440 kle rikale stemmen tellen in dcu raad 17 vertegenwoordigers (14 knikkers en 3 advokaten) cn de 3580 stemmen der op positie zijn in den raad vertegenwoor digd door 3 liberalen. Schoone kieswet voorwaar Doch juist daarom zijn de laatste stemmingen der valsche klerikale meer derheid (over de gas en 't kadeauken Van de Putte) des te schandaliger en afkeurlijker. In 1903 na de gemeentekiezingen van october, gebeurde het dat klerikale gemeenteraden, die niet herkozen wa ren en met nieuwjaar moesten aftreden, de drie maanden die hun overbleven te beurt namen om voof hunne gemeen ten verbintenissen te sluiten voor tien jaren. Die laakbare handelwijze werd in de Kamers besproken en de minister ver klaarde in antwoord op de gezegden van een Volksvertegenwoordiger, die zulke daden als oneerlijk bestempelde zoo de handelwijze niet c .-rrect is, ze is in alle geval wettig. Voor Aalst is 't nog erger; de kleri kalen vertegenwoordigen sedert drie jaren de minderheid der bevolking van Aalst, ze plegen wandaad op wandaad en zetten de kroon op hun werk door onze stad voor 35 jaren aan te stellen tot melkkoei eener klerikale Maat schappij. Dat gaat alle palen te buiten Zondag laatst had in de ruime feestzaal van den Liberalen Kring ondereen machti gen toeloop van volk de aangekondigde Concert-'Voordracht plaats door de Liberale Jonge Wacht ingericht. Het zoo talrijk opgekomen publiek zal voorzeker zyn avondstond niet beklaagd hebben want alles liep ten beste van stapel De voordracht was keurig en Volksverte genwoordiger Heer dokter Jan Persoons heeftde moei Iijskten onder de toehoorders be vredigd. Doorzijne sierlijke taal, zyne klaren en verredragende volzinnen, zyne wel doordachte voorbeelden, zyn medeslepend redenaarstalent wist hij gedurende meer dan een uur aller aandacht te vestigen en oogstte een bijval in zooals aan weinige sprekers er tot heden in onze voord ra chten ten deele viel. Dokter Persoons is een ware volksredenaar, waarover de kiezers van Sint-Niklaas fier mogen, wezen. Ook ver wierven de woorden van dank door volks vertegenwoordiger Jul. Rens in aller naam tot zijn kol lega dokter Persoons gericht, de aIgcmeene bijtredingen was het onder een storm van donderende toejuichingen dat beide vertegenwoordigers van het Vlaam- sche Liberale Lam! in de volkskamer, de zaal verlieten toen het te vroeg gekomen vertrekkinguur voor Heer Persoons, den koenen stryder gekomen was. Het welverzorgd concert dat op de voor dracht volgde overtrof ietiers verwachting en was waardig van de openingstukken door ons oud en stevig liberaal fanfaren- genootschap Orpheusuitgevoerd. Sedert het knap bestuur van Jules Lemoine een echt meester in zyn vak, is er veel veran derd in Orpheusmet zulken leideren haren gevierden Voorzitter Oud-Burgemeester Franz Rens, mogen onze oude fanfaren vrank en vry de toekomst te gemoet zien, die hun lauweren zal aanbrengen indien de spelende leden hunne bestuurders trouw ter zyde staan, iets waaraan wy geenszins t wy- felen. Een jaar was het geleden dat wy het ge noegen hadden Juffer Isabella Fischlowitz te hooren en den vooruitgang die deze nog zoo jonge pianiste gemaakt heeft is grootde uitvoering harer stukken Martha en Tan- hamer was merkwaardig, de leerlinge doet eer aan haar professor heer Gazelle. waren maar boeren zij hadden van hun leven niets gezien en een boer is een boer, draai hem oin 't is nog een boer. En als ons huis in orde zal zijn, dan ontvangen wij groot volk, en dan komt Frans met zyne dame en met den minister ons hier bezoeken. Hé! Trees, daar maakt gij groote oogen voor... Ja, ja, de minister van Belgie Maar mor gen zal ik 11 dat alles eens uiteen doen, stond n y op om naar zyne keiderkamer slapen te gaan. 's Morgens bleef Mononkel buitengewoon lang te bod, en Trees begon ongerust te wor den. Hy is toch al zoo jong niet meer, dacht zij een man van zestig jaar. Wie weet is hem niets overkomen ,- Mononkel, klopte zy op de deur zijner slaapkamer. Mononkel, 't is al tien ure. Maar geen antwoord. Zy werd nog angstiger en verstoutte zich zonder veel gerucht langzaam de deur open te stooten. Een zijner schoenen lag onder de tafel die in het midden der plaats stond en een ander onder de schouw neéngeworpeneene kous aan het hoofd, een andere aan de voeten der spondehoed, jas en kamisool op eenen hoop in eenen hoek, terwyl zijne korte veloeren broek, met hare zilveren kniegespen, over den leun van eenen stoel langs het bed hing. Het uurwerk uit den zak gevallen lag, met verbroken glas te tiktakken tegen eenen stepel van het voeteinde. Het Maastrichter- bier en de geneverflesch hadden, zoo het scheen, dat slaapsalet zoo helpen opschikken. MononkelMononkel 1 begon Trees zachtjes te roepen. Maar geen antwoord. Mononkel! Mononkelhernam zy. En hy met de hand Onze goede vriend Jan Delaunoit bracht ons twee prachtige vlaamsche liederen ten gehoore, hetgeen eene veropenbaring was voor een groot deel van 't publiek, en gaf ons het genot zyne kranige baryton toe te kunnen juichen met wat beoefening en goede leiding kan onze Jan een goede vlaamsche baryton worden. Mijnheer Louis Joly, solist van Orpheus bracht ook het zijne by tot het wellukken van het feest en voerde zeer wel eene ondankbare fantaisie voor baryton uit. Het kluchtig gedeelte was toevertrouwd aan onzen onovertroffen Theodoor Bruylant, en den heer Charley, een fransch kluchtzan ger, die beiden op de koddigste wyze aller lachspieren in beweging hebben gebracht. Den lof van Door is niet meer te maken, doch wij kunnen niet nalaten te schrijven dat door zijne fijne muziek en ware tooneelkunst hy zich ditmaal overtroffen heeft. Heer Charley had een prachtige keure van voordrachten en de mooie manier die weer te geven ook oogsten beiden welverdienden bijval in. De prachtige piano van het huis Louis Hooghuis te Geeraardsbergen is op onbe rispelijke wyze bespeeld geworden door de heeren Hooghuis zonen die hunne moeilijke taak van begeleiders tot aller voldoening vol brachten. Ten slotte een welgelukt feest en met alle liberalen der stad vragen wij aan het bestuur der Jonge Wachtwanneer herbegint gy en wacht niet te lang Zondag aanstaande 30 dezer 0111 4 1/2 ure 's avonds, gezellig avondfeestte geven door de Turnvereeniging Sparta met de wel willende medewerking der kleine fanfaren Fier en Sterk ten lokale Concordia by Mf Firmin Leclair, graanmarkt. Pryzen der plaatsen 1° rang fr. 1.00 2' rang fr. 0.50. Kaarten zijn van heden af verkrijgbaar ten genoemden lokale, en by de leden van den kring. De eereleden hebben vryen toegang. Om 8 1/2 ure groot bal, verders trek king der tombola. N. B. Tot het bal zijn alleen toegelaten de leden met hun huisgezin der nagemelde maatschappijen. Liberalen fanfaren Voor waarts en Fier en Sterk maatschappij van rethorika Do witte Waterbloem Koormaatschappy De Denderzonen en «Willemsfonds.» Vreemdelingen opge leid door een lid van Sparta Hoe lang is 't nu niet al geleden dat onze wakkere volksvertegenwoordiger M. Rens, in de Kamer de aandacht heeft geroepen van wie 't behoort op den schandaligen toe stand waarin, in ons kanton, het Gerecht verkeert En nog steeds blyft die toestand voortdu ren, nog altyd huizen Vredegerecht en Griffier inde bovenkamers eener herberg. Nochtans zijn procureur des Konings en procureur Generaal het sinds lang reeds eens om te zeggen dat die toestand moet op houden in het belang van het Gerecht. Deze laatste magistraat is zelfs ter plaatse ge weest, eenige maanden geleden, om zich met eigen oog te komen overtuigen, dat M. Rens slechts de waarheid gesproken heeft in de Kamer en naar middelen uit te zien 0111 aan Herzele's kantonaal Gerecht eene betame lijke, deftige huisvi sting te bezorgen. En toch blyft de erbarmejyke toestand voortduren Aan wie de schuld hier van Toch zeker niet aan de hooge magistraten, veel minder nog, wij zijn er van overtuigd, aan den heer vrederechter en zijnen griffier die er het eerste en grootste belang bij heb ben hunne juridictie te kunnen uitoefenen met de noodige staatsie. Aan wie dan Aan 't gemeentebestuur Misschien wel, want waarom kan dat be stuur, hetwelk 't Schepenhuis heeft gehuurd 0111 er liet gemeentehuis te vestigen, daar ook geene behoorlijke huisvesting gereed maken voor onze kantonale Rechtbank Als gy 't my toelaat komen wij hier op nog eens terug. Rochus. schuddende riep haar met een misnoegd ge laat tegen stilstilik slaap... Ja maar, MononJkel, het is al tien ure. Heb ik u niet gezegd dat ik slaap draait hy zich om, den rug naar zyne zuster. Ja maar, Monon kel, hebt gy verstaan dat het tien ure is Die verdoemde vrouwliè schiet hij recht op en werpt hy zijne witte slaapmuts naar het hoofd zyner zusterwat heb ik, poddorie, met de uren te stellen of meent gy dat ik nog zoo vroeg zal opstaan als voorheèn 1 Wacht een beetjezoo geene boerenstreken meer Onthoud dit goed, Trees, sprong hy op, vandaag wil ik het u nog vergeven maar in het toekomende zult gij mij voor half elf niet meer roepen. Verstaat gij dat De morgendstond heeft goud in de mond, prul riep hij maakt u de deur uit en ga het ont- byt bereiden De goede oude suggel van zuster ging henen en schudde met het hoofd wat is hij weèr lastig 1 Eindelijk na eenig geboddel en lawyt op de kelderkamer komt Mononkel met zijn zwaar lichaam en zynen machtigen buik, de krakkende trappen afgetreden de keuken in. Wat gaat gij doen bezag hy het groen tafelke waar Trees den dampenden koffijpot op kwam neêrzetten. Zijt gij dan niet van zin van te ont- byten Ja, dat hen ik van zin, maar hier in de keuken, poddorie, nietIk ontbijt in de zaal het deuntje van goed te zijn is uitik wil- my doen eerbiedigen ;gij zult mij den burge- Dc Snotneuzen. 'T Is met die behalve zeer deftige bena ming dat de koolmijners ran Sottegem en omliggende gemeenten door onze katholieke fanatieke lummels betitteld worden en van ondeugd beschuldigd zyn. 't Volstaat dus nietdat moedige mannen en jongelingen, lie ver dan de openbare weldadigheid in te roe pen in de verafgelegen koolmijnbekkers diep in den ondergrond gaan zwoegen en zich af matten 0111 't noodige tot het huiselijk onder houd te verdienen ze moeten op den hoop toe nog uitgemaakt worden voor al watslecht is door de zoogezegde vrienden van den werkman. Hoe afschuwelijken hatelijk 'tls schande. Is 't misschien de fout dier werklieden dat ze, wie verre van zijn huisgezin, wie verre van zijne ouders, werk moeten gaan zoeken Ware er werk te Sottegem of zelfs nog in de omstreken, ze zouden zicli wel wachte» hunne gezondheid te krenken en zich goed moedig aan groote gevaren te gaan bloot stellen om eenige centen per dag meer te winnen door zwaar afmattend nachtelijk werk. Is 't ook misschien hunne fout dat sommi gen dier werklieden zich min of meer aan ondeugd prijsgeven Neen, want ze zijn onbewust van de daden die ze plegen en dat wel vooral uit hoofde van mangel aan gekre gen degelijk onderwijs. Daarbij weten ze heel goed dat ze door voorspraak, voor hunne begane fouten weinig of niet gestraft worden, mits bij kiezingstijd voor de goeden te stem men Onze kadodders hebben goed te zeggen dat de menschen langsom slechter worden maar aan wie de schuld Aan de katholieke partij alleen en aan niemand anders, vermits zij, sedert de 22 jaar dat ze 's lands bestuur ontredderd, niemendal gedaan heeft voor de opbeuring en de ontwikkeling van *t volk bovendien bekarapt ze het doeltreffendste en het heilzaamste middel tegen de ondeugd, 't verplichtend onderwijs, en laat zij goed ingerichte gemeentescholen vervallen om ze des te gemakkelijker te kunnen afschaffen en vervangen door broerkens- en nonnenscholen waar den kinderen sle«hts haat en nijd jegens andersdenkenden wordt aangeleerd, 't Is dus hun eigen werk dat de tjeven heden oogsten. Alles wel ingezien, en 0111 het beter in 't gareel te kunnen houden, zouden onze Sottegemsche kadodders misschien liever hebben dat het werkvolk de hulp kon inroe pen van het weldadigheidsbureel, maar on gelukkiglijk 't baksken is leeg en de ont vangsten verminderen. Inderdaad, de inkom sten voor 't plaatsgeld komen nu jaarlijks op meer dan 1500 franskens min te staan en ik verneem dat ons model-gemeentel^estuur, dat reeds vroeger al te kort kwam, ondanks de hooge inkomsten, nog wel jaarlijks een klein leeningsken zal moeten bijdoen om de twee eindjes van 't jaar te kunnen aaneen- knoopen, want sedert de geest onzer katho lieke vroedschapsleden electrisch wordt ver licht, sluit de jaarlijksche gemeentebegroo ting met een klein boniken als er natuurlijk geen enkel rekeningsken betaald wordt! 't Wordt tijd dat die pypekoppen ne keer weggekegeld worden, anders vliegen wy den dieperik in. Dixit. Wat zal M. Van Heuverzwijn in De Volks stem schijven overliet overeenzitten van li- lieralen en katholieken. We zijn benieuwd te lezen welke verwy tingen hy naar den kop gaat slingeren van zijne overheden Monseig neur Mercier aartsbisschop van Mechelen en Monseigneur Vico nuncius van den Paus te Brussel. Ge moet weten, vriend lezer, dat M. De Mot, burgemeester van Brussel verleden week zijn jubelfeest gevierd heeft van vijf- en-twintig jaren achtereenvolgend liberaal gemeenteraadslid. Om die gedenkwaardige gebeurtenis te vieren, gaf M. De Mot, op zyae eigene kosten, verleden donderdag, een groot bal op 't Stadhuis en meer dan twee duizend uitgenoodigden ware» daar aanwe- meester van Rombroek zoo niet meer op het ys leiden. Trees liet zich al weèr gezeggen, spreidde in de zaal de blanke serviette, en bracht zoo op eferte keurige schenkschotel koffy, boter hammen en eieren op. Niets zoo goed, zei Mononkel, dan 's morgens een kipsel lochte eieren, dat zui vert en versterkt het bloed. Zondereen woord te spreken speelt hy alles smakelijk binnen. Te Brussel aan tafel wordt niet gesproken. Maar daar hy met den ganschen pot nog niet toekwam, doet hij eene keel open gelijk een os en roept hij op zijne zuster héla gar- Con, nog wat koffy WJe barbier kwam onder- tusschen in om hem tescheeren. Zie, barbier, sprak hij, hier onder den neus laat gij maar staan. Zeer wel, heer burgemeester van Rom broek. In godesname! sloeg Threes in hare handen, wat gaat u dan over Hebt gij mij verstaan vroeg Monon kel aan den barbier. Zeer wel, heer burgemeester van Rom broek sleepte deze het scheermes weg en weèr over net weddend leder. Gy, hernam Trees, een man van zestig jaar, zich nog een knevel laten wassen Zijt gy van zin toekomende zondag, al de kin- ders van Rombroek achter u te hebben Zwyg Gij weet wel dat vrouwliè niets te voozeA hebben.... Ga eens naar de pastory: de komplementen van den burgemeester van Rombroek, wanneer ik den pastoor zal kunnen spreken zig om den liberalen burgemeester gMuk te wenschen. Monseigneur Mercier werd ook uitgenoo- digd, maar daar hij een weinig ontsteld was, liet hy zich verontschuldigen en zond eenen eigenhandigen brief vol vleiende woorden aan M. De Mot, en waarin hij te vens zijn spijt uitdrukte den jubelaris niet eigenmondig te kunnen gelukwenschen. De nuncius was een der eerste uitgenoo digden op 't Stadhuis om den burgemeester ook te vieren, maar ging spoedig weg. Welk een kaakslag voor u niet waar, M. Van Heuverzwijn Een liberale burgemees ter en tevens een der hoogste dignitarissen vande Vrymetselary die geluk gewenscht wordt voor vyf-en-twintig jaren liberaal gemeenteraadslid te zyn, door den aartsbis schop van Mechelen en den gezant van den Paus te Brussel. Donder dan maar in De Volksstem op de katholieken die in betrekking komen met liberalen, slaat hen dan maar in den ban der heilige kerk, wanneer uwe overheid het slecht voorbeeld geeft Maar wat ge schrijft istochgoedgenoegi'voor de snullen en kwezelaars die uwe ondoor dachte denkbeelden inzwelgen, want zoo goed als iemand, weet ge, dat het niet raar is uwe klerikale hoofdmannen met den eenen of anderen framasson met de voeten onder dezelfde tafel te zien zitten en bezig met de sukkelaars, die gy al die lollekens wys maakt, te spotten. Wees nooit katholieker dan de Pa*s zelf, want anders zou men u kunnen aanschou wen als een Don Quichotte. Weet dat een tweede Torquemada nooit meer kan bestaan en dat al uwe bedreigin gen, inde ooren vande verstandige men schen zoo valsch klinken als potschyven. Laat dus ook de menschen die van goeden wil zijn gerust, volgt het voorbeeld van uwen aartsbisschop en van den nuncius en dan zult gij de princiepen volgen van Chris tus die zegde Bemint uwen evennaaste ge lijk u zelve. 'tWas zondagavond feestin Concordia. Help u Zelve gaf zijn eerste winterfeest. Het 'eerste deel van 't programma werd gansch ingenomen door de turners. Al de nummers, uitgevoerd door de leerlingen zoo wel als door de volwassen, bekwamen by het publiek, den meesten bijval. De geza menlijke vrije staafoefeningon, het turnen aan de barren, het springen aan bet paard alsook het schoolturnen aan het rek werden opperbest uitgevoerd en bewezen dat Help TJ Zelve nog immer vooruitgaat. Het tweede deel van 't progamma was voor het publiek eene ware verrassing. Het was voor de eerste inaal dat de tooneelkring van «HelpU Zelve» optrad en waarlijk hij heeft aller verwachting overtroffen. Onnoodig hier namen te noemen, aide spelers waren om te best, de rollen waren goed aangeleerd, de uitspraak liet niets te wenschen en voor spelers die meest allen voor den eersten maal voor het publiek verschenen stonden zij flink op de planken. Het succes, die beide welgekozene stukjes behaalden was dan ook overgroot* Enkel een woord van dank aan M. Richard De Stobbeleir, die als tooneelmeester, zich geene moeite gespaard heeft om tot zulk een uitslag te geraken. Hij haalt waarlyk eer van zijn werk. 's Avonds 0111 10 uren begon het bal. Ge lijk alle jaren was er veel jong volk en werd er tot in de kleine uurtjes gedanst. Reporter. Mijlbeke, Bornputje 19 Dec. 06, Mijnheer den Opsteller, Arsch kadéeNu gaan we ne gang I Verleden Zondag was het sectie der ware dompers op de Moorselbaan. Ik moet u niet zeggen dat wij er allen waren naar toege trokken want men had ons beloofd dat wy weer eens ferm zouden mogen lampetten hebben en daar zijn de jongens van 't born putjen by. Wy hebben drie herbergen be zocht de Roozen, by Schokkaert en by I)at is zeker over myn zoon, over onzen Frans vroeg Trees met bevende stem. Ja, dat is over onzen Frans ik zal nu den pastoor zyne les eens opzeggen Ik heb nu gezien hoe het gaat aan de noogeschool van Brussel. Altemaal klommel, Trees, prul, loutere prultonze Frans begon hij te weenen, onze Frans dat is daar een man ge worden! En niettegenstaande zijn verstand en zijne begaafdheden, nogaliijd even braaf,, even eenvoudig, even godsdienstigAch Trees, ik kan u niet zeggen hoe ik van den. jongen tevreden ben Laat den pastoor nu nog maar eens uitkomen dat de universiteit van Brussel niet deugt, en dat Frans mij op het ijs leidt en bedriegt, ik zal hem dezen keer zijne ooren eens wasschen. I)at hy maar voorzichtig zij, of ik schrijf hem over aan bisschop en minister. Het zal poddoriein Rombroek zoo niet meer gaan, gelyk het vroeger gegaan heeft. Op hetzelfde oogenblik dat Trees de dienst bode naar de pastorij zond om een bezoek te vragen was de pastoor bezig met eenen brief uit Brussel te lezen over de komedie, welke Frans daar met Mononkel gespeeld had. Heb ik het niet gezegd schudde hij onder het lezen met liet hoofd, heb ik het niet gezegd dat er van Frans te Brussel niet veel goeds zal ko men En onze arme bloed van burgemeester- laat zoo de gans meèrijden Ja, ia, den bur gemeester kan komen, als het hem belieft.. 1' rans 1 Frans schudde de priester maar ge durig met het hoofd, Frans! Frans Wat zijt. gy toch een schooi geworden Wordt voortgezet.

De Volksgazet | 1906 | | pagina 2