het ARRONDISSEMENT/i|jq7c~ LIBERAAL,DEMOCRATISCH WEEKBLAD Zo ruk* 5 centiemen !x>l nummer Tweede Jaargang. ummer 5 Bij reis graf. Do Gaskweslie. Groot-Nederland. Onderwijs M. Moyersoen. Abonnementsprijs '.3 fr. vo<>r de stad en den huiten voorop betaalbaar Men abonneert zich óp alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank Aalst, 1,9 «Fanunvl 1907 Wij kunnenonze lezers niet genoeg aan raden 't artikel dat wij hieronder ge ven en dat getrokken is uit De Truie naar met veel aandacht te lezen 't is een verheven brok uit den strijd van 't fanatisme tegen de verdraagzaam heid. Sente, waarvan in't artikel ge sproken wordt, is de brave, neerstige huisvader, die lid was van den libera len onderlingen bijstand Help U Zelve te St. Tuiden en waarvan wij verleden week spraken in ons artikel Fanatisme. Op 4 Januari laatstleden overleed in onze stad Mr Alfons Sente, werkend lid van Help U Zelve. Zijn dood heeft zijn huisgezin onherstel baar getroffen, doch in den vreeselijken nood, wanneer de dood reeds zijn lippen kilde, zijn oogen verglaasde, zijn geest benevelde, heeft hij toch den troost gehad dat zijn dierbare vrouw en zijn aangebeden kindertjes een wekelijkschen onderstand zouden genieten en dat de kosten zijner teraardebestelling -de! zouden drukken op de zijnen, maar zouden worden gedragen door al zijne mede broeders in Help U Zelve. Wanneer de som, die in de handen van n priester wordt neergelegd, gering is, dan is de begrafenis vroeg in den morgen en dan is zij arm als de doode zelve gansch zijn leven was. Doch Help U Zelve heeft maar één hart en één geest van broederlief de en de menigte, die het overschot van Al fons Sente naar de kerk bracht, was talrijk en treurde mede met de getroffen familie van den braven beeldhouwer. Een troost hadden allen Sente had kris- telijk geleefd, was braaf gestorven, werd plechtig in de kerk begraven, omdat al de genen die zijn begrafenis bijwoonden, rond zijn kist eerbiedig het hoofd bogen en in stilte baden Heer, dat hij in vrede ruste. Wat was het goed tusschen die vele treu rige werklieden 1 Wij dachten aan Christus den Zaligmaker, aan Hem, den Reine,» die gepredikt heeftZalig zijn de armen van geest, want het Rijk der Hemelen behoort hun toe. Aan Christus, die twaalf arme men- schen tot apostelen verkoos. Aan Christus, die Mag'dalena, de zondares beschermde en z j 1 intrek nam hij den tollenaar. Wij stelden ons Jezus voor, aanwezig bij de begrafenis van Alfons Sente, Jezus, pre dikende by zyn doodskist, Jezus, hem leiden de naar het kerkhof, Jezus, zijn graf inze genende en hem toesprekende dé woorden, die hij zelf tot den goeden moordenaar sprak Nog heden zult gij met my wezen in het paradijs. Verlaten door den priester. Eilaas! we werden vreeselijk ontgoocheld. Op het oogenblik dat het lijk ven den geloo vigen man, naar zijn laatste rustplaats moest worden gedragen, weigerde de priester dit lijk te vergezellen omdat het zinnebeeld van onderlingen bijstand en broederliefde, het vaandel van Help U Zelve, met rouw behan gen. medeging om Sente met vereering te begraven. Het vaandel, onder wiens plooien hij zich naast zijn broeders had geschaard. Op voorhand had de priester het geld, het ellendige geld, den prijs van zijn gebeden en van zijn wijwater, van Help U Zelve aangenomen en nu weigerde hij een laatste gc bed en het betaalde wijwater bij het graf. Alfons Sente had den priester geroepen by zijn sterfbed 0111 geholpen te worden op de baan van den Hemel, in wiens eeuwige glorie li ij geloofde. Alfons Sente had Onzen Lieven II. or ontvangen uit de handen van den pri ter. Die priester heeft gehoord hoe vu rig zj 1 geloof en hoe sterk zijn hoop waren in euwige zaligheid. En nu weigerde de p iet,ter, die de 58,50 fr. van Help U Zelve bral aanvaard, den armen geloovigen werk man te geleiden naar het kerkhof. Welk ontzettend verschil tusschen Christus en uien priester I De verontwaardiging' tegen die ongehoorde daad steeg uit de me nigte een scherp gemor op. Vrouwen ween den, Al de menschep die baden voor den overledene, hebben het akelig schouwspel moeten bijwonen van een verbolgen en diep gekwetsten weenenden broeder, die, metéén hand op de kist van den dierbaren overlede ne, den deken zijn ergerend gedrag verweet. Wat gaat er toch 0111 in het hart der geeste lijkheid, dat deze thans moet worden aange vallen door gekrenkte arme menschen Is er dan niets voor hen in den schoot van de H. Kerk, in wie zij nog zoo vurig geloo- ven, op wier tijdelijke en eeuwige hulp zij met hoop en liefde vertrouwen Niets meer P Volstrekt niets meer P Zoo weinig, dat het kluitje aarde, dat hun arme kist moet dek ken, geen druppeltje wijwater meer beko men kan uit de hand van hem, dien zij roe pen om naar den Hemel te gaan Stem uit liet graf. Hoort, arbeiders, hoort uit het graf de stem van Sente. Zij heeft reeds verleden Zaterdag gesproken door den mond van ad- vokaat Van der Smissen, die nooit in zijn leven nog welsprekender, nog hartroerender woorden zal hebben. Hoort uit het graf de stem van Sente, uwen makker Heer, Jezus, gij hadt de armen lief, meer dan uw eigen zelf. Gij hebt den werkman leeren bidden Geef ons heden ons dagelijks brood. Mijn vader zong voor uw Ib iHg -Ta bernakel. Ik heb uw wegen gevolgd en dè deugden geoefend, die gij gepredikt hebt. Ik heb, wanneer ik leed en streed, uw kruis voor oogen gehad, waarop gij, hoog op den Golgotha, voor het aanschijn der aarde, stierft tusschen twee moordenaars. Jezus, mijn Zaligmaker, ik heb geloofd in den priester, van wien ik meende dat hij goed was als Gij. Eilaas! de priester, die rijké zelfmoordenaars naar hun graf leidt, heeft mij verlaten, alhoewel ik hem ook geld heb gegeven om voor een armen werkman te bidden. Spaar den priester, 0 Jezus, spaar hem op den dag waarop heel het volk tegen hem morren zal, omdat hij haat draagt. Heer vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen. De dolzinnige, woedende aanvallen van Denderbode toon en tastbaar dat al onze beweringen en bewijsvoerin gen over dit belangrijk punt volkomen raak waren. Ook zal het hem niet luk ken aan de bevolking van Aalst wijs te maken dat zijne persoonlijke aanval len, booze zinspelingen en verwijtin gen een voldoend antwoord daarstellen om onze argumenten te wederleggen. Ook blijft de gaskwestie, volkomen onaangeroerd en geheel en wij vragen nogmaals Waaro.m bestrijdt de Aals- tersche katholieke partij, die vroeger, volgens de herhaalde bevestingen van den heer Burgemeester zulk een hard nekkige voorstaander der Regie was, thans die zoo opgehemelde eigenuitba ting Welke doorslaande beweegrede nen kan zij inbrengen om zoo in eens van zienswijze te veranderen Over twee jaren nog bevestigde zij kracht dadig dat de Regie, voor onze stad eene rijke bron van voorspoed zou wezen. H idden zij dan nooit die kwestie ernstig bestudeerd en was de inrich ting der Regie, dan wel zoo dwaas, zoo stom als hun officieel orgaan het thans wil doen gelooven Welke rede nen heeft de katholieke partij gehad om ons een uitstel van drie maand te weigeren, ten einde deze kwestie gron diger te onderzoeken. Overigens, in dien er in de stad ernstige katholieken bestaan, die rechtzinnig overtuigd zijn dat de uitbating der regie hier te Aalst geene goede vruchten zou dragen, dan toch, hopen wij, zullen zij begrijpen dat het met geene hatelijke, laffe en verachterlij e beleedigingen is dat men de beweegredenen der voorstaan ders van de Regie kan in den grond booren. Wie uitscheldt, bewijst zijn on macht Ook verwachten wij van den heer Moyersoen, verslaggever, een beredeneerd antwoord. Op onze beurt zullen wij er op antwoorden, en, daar alle Aalstersche kiezers op de hoogte dezer kwestie dienen gebracht te wor den, zullen wij hun ons antwoord over maken. Uit de walgelijke karrevracht beledigingen van Denderbode, rapen wij met de tang twee, drie argumen ten (of liever wat de onbeschofte lum mel als argumenten meent te doen doorgaan) waarop wij dan ten gepasten tijde ook zullen antwoorden. Van Noord tot Zuid is voor het oogenblik van niets anders spraak meer dan van eene Belgische-Holland- sche toenadering, zoo op militarisch als op economisch gebied. Wat al wordt bewogen kan niemand op het papier brengen, en al wie maar iets te zeggen heeft laat breed en luid zijne stem weerklinken, 't Wordt al in acht genomen Zelfs onze hardnekkigste franskiljons, die vroeger slechts zwee- ren konden bij fransche beschaving en irar sche voortreffelijkheid, brengen ons dag op dag nieuwe verassingen aan. Alles wel nagezie,? zouden ze beter laat dan nooitalthans de nood zakelijkheid voelen weder op te rich ten wat ze vroeger met woeste onbe zonnenheid afbraken. Zou, eindelijk, het striemend woord van de Laveley hen tot in de ziel het jammerlijke der groote politieke fout van 1830 hebben doen beseffen Wij, Vlamingen kunnen er ons al leen om verheugen. Maar wat we ech ter stellig ,in deze belangrijke zaak zullen weten te eischen, is dat allen die mede de gewenschte toenadering mochten bewerken, in 't spel de han den zouden op tafel houden. Want zie, waarlijk, we zijn erg wan trouwig geworden, en na het geniale boek van dien beruchten franschen generaal, hebben we zeker veel aange leerd. Niets kon ons nog ontsnappen, immers ons goed en bloed stonden op het spel. Dit groot militarisch vernuft liet dus aan de wereld weten dat hij op milita risch oogpunt eenBelgisch-Hollandsch verbond met goed-oogluiken te gemoet zag al de franschen der aarde zouden in dien zin moeten werken, want uit dit verbond zou voor hen .eene nieuwe weerkracht tegen den eeuwigen vijand geboren worden. De man sprak metlof over zaken waar hij best thuis is. Voor een sabelslager is dit vooral braaf en stichtend want, nogmaals hebben we kunnen bestadi- gen welke breed-sociale en menschlie- vende gedachten, in't wegen en wik ken der maatschappelijke toekom?';, zulk een dienstvaardig persoon kunnm door het brein voeren. Ja, in bewust verbond ziet hij niet minder dan eene eerste hinderlaag tegen eene mogelijke overrompeling van het fransch grond gebied door de duitsche legerbenden. De twee kleine staten België en Hol land zouden eerst hunne mannen laten den kop inslaan of in de lucht sprin gen, om dan vervolgens aan de fran schen gemakkelijker spel te leveren. Dezen zouden alsdan dn overblijvende duitschers, 'sochtends van den volgen den dag, tusschen huunen boterham leggen op lat de triomfantelijke terug tocht naar Parijs smakelijker zou we zen. Hartelijk dank voor de welwillen de aandacht Voor iemand die den koker gemar teld voelt met allerhande Napoleons- uroomen is 't gedacht misschien niet al te komisch of al te kreupelig, maar of hij juist bij ons om kanonnenvleesch moet komen, dat is eene andere kwes tie. Want met al zulke grootsche oor logsplannen en al dien goeden raad die ons ten allen kante, tot stikkens toe wordt opgedischt, zijn we toch iet wat veranderd. We zijn rian ons eigen gaan denken, en een volk dat aan zichzelve denkt neemt voorzeker maatregelen voor de toekomst. Wat kunnen we dan zooal aanvan gen om. in geval van nood, in staat te wezen ons Volk, zijne taal en zijnen bodem, in een woord él wat ons heilig is, dl wat we zóo warm en zóo dicht aan 't harte voelen, voor de toekomst te redden We voelen het ats de natuurlijke roep van gansch ons verleden we voelen het als eene wondere macht, door de eeuwen van geschiedenis, in ons in nigste wezen opgelost Naar 't Noorden, bij onze stam-en taalbroeders, moeten we die hulp en dien troost zoeken naar 't Noorden moeten we onze blikken wenden en aapkloppen, want daar alleen zal wor den opengedaan, daar alleen kan onze zóo geliefde moedertaal den noodigen steun en heropbeuring vinden, ddar alleen zullen we met volle greep inden wetenschappelijken rijkdom kunnen putten, om aan ons volk de hoogere geestelijke ontwikkeling te bezorgen, waar het sedert zoovele jaren van verstooten bleef. Dan mocht eindelijk de goddelijke droom der Vlaamsche beweging zijne verwezenlijking vin den Neen, ors verbond zal nooit als red plank kunnen dienen van wie ook. Dicht aaneengeschaard, als spruiten van denzelfden bloede, zullen wij ons verdedigen tegen wie ook, de vijand kome van rechts of links. Wat we wil len is ons zeiven van verbastering en ondergeschiktheid redden,en naar mid delen omzien om ons van de gebeur lijke vijandelijkheden der toekomst te vrijwaren. In een volgend artikel hopen we onze lezers te zeggen hoe we, als Vla mingen, het verbond wenschen aan te gaan, en welk recht we boven alles zullen doen gelden. Dirk Martens. Toen de groote fransche geleerde Michel Bréal, vóór eenige jaren een reis door Europa deed, met het oog er, naar de echte bronnen, te onderzoeken hoever het stond met het onderwijs in iedere natie, dan schreef hij in een merkwaardig verslag Het Belgisch Staatsbestuur zweert samen tegen zijn openbaar onderwijs Die woorden waren een harde, klin kende muilpeer aan ons dompersgoe- vernement toegediend met een bedre ven hand. Dat 's gelogen huilden zij met dwaze woede. 't Was alles Ernstige argumenten inbrengen tegen het schrikkelijk ver wijt van Michel Bréal dat konden zij niet, en 't bleef voor gansch 't verlicht Europa een bedongen feit dat ons kle rikaal bestuur zijn eigen onderwijs af brak opvoeding en volksonderricht ten offer bracht op 't outer Van een partij, die onder den hiel der pastoors ligt een partij die één doel heeftde volksontvoogding zoolang mogelijk te keer gaan Baatzucht!.. Interest! Winkel!... De vooruitgang wordt hier gestremd door iets onhebbelijks een ellendig kiesstelsel, dat 's lands meerderheid gebdéid legt voor een schandige min derheid. Daar is de oorzaak van alle kwaad, de bron van alle onheil.. De redelijk ste hervormingen worden op de lange baan geschoven de rechtvaardigste strevingen gehoond, miskend de vrij beid verkracht, verschopt Neen, de klerikalen zweren niet sa men tegen 't publiek onderwijs. Oordeelt Sedert 1885 zijn 200 bewaarscholen, 800 lagere gemeentescholen en 1.400 adultenscholen, dus 2.400 scholen af geschaft en vervangen door scholen van maseurkens, paterkes, en meesters met God. Honderden voorbeeldige onderwij zers zijn in beschikbaarheid gesteld, gebroodroofd met vrouw en kinderen tot armoede gedoemd of gedwongen hun gebroken leven te herbeginnen. Duizenden zagen hunne jaarwedden verminderd tot hongerloonen en waren gedwongen hunne rusturen te besteden tot het uitoefenen van bijbetrekkingen, zoo nadeelig voor hunne gezondheid als voor het onderwijs. En wat gebeurt er Na 22 jaren zien ze zich menschelijkerwijze ver plicht de ja rwedden van 't leerperso- neel der lagere scholen te brengen tot dezelfde sommen welke die vroeger bereikten vroeger, herinnert het^ u nog hoe zelf de pastoors, op den stoel der waarheid donderden op die budgetknagers De officiëele onderwijzers zijn nu de minderheid. Creaturen uit de bisschop pelijke normaalscholen (zoogezegde,) broerkens, maseurkens van alle orden hebben de wereldlijke leermeesters en leermeesteressen vervangen en nu zijn de jaarwedden te gering Of ze... Door alle mogelijke middelen wor den de onderwijzers-kosters, de onder wijze s-kerkzangers, de onderwijzers- schaaltjesmans, de onderwijzers-slip- dragers vooruitgestoken. Hoe dat hoor ik u vragen Een voorbeeld In ons schoolres sort is een schoolhoofd dat duivels gaarne potten pakt. Als 't voorvalt dat hij met nen zwaren kop in de klas komt, en dat gebeurt nog al dikwijls, dan zegt hij tot zijn groote leerlingen Hier is uw werk zijt wat stil ik ga mijn gazet lezen. Hij zet zich vlak voor de deur, die langs binnen open gaat, en begint... te slapen Hij slaapt onder de schooluren zijn roes uit. En wat zetten de leerlingen uit Dat kunt ge aan de hulponderwijzers vragen of aan de kinderen zeiven. Hewel In den laatsten landbouw prijskamp is die fameuze schoolmeester met God een diploma van eersten rang en een geldelijke belooning van 100 fr. die slechts bij uitzondering wordt ge geven, toegekend. Of de hulponderwijzers, de ouders en de kinderen gelachen hebben f't Vervolgt.) Cephas. De naam van M. Moyersoen, geacht.' le zers, is weerdig'dat men liem onthóndv vooral op bestuurlijk gebied der stad An 1st is hij onvergetelijk en is bijgeschikt 0111 aan het nageslacht te worden overgezet. M. Mny. soen zetelt sinds eenige jaren reeds als ge meenteraadslid op 't stadhuis, doch lang was zijne rol er ondergeschikt en hij behoorde tot de reeks dier vermaarde zwijgers en knik kers wier naam in de annalender Aalsterscfié administratie in gulden letters geboekt staan, wier gedachtenis einde en ver, over berg en dal de erkentelijkheid der Aalstersche U Ls- t-ingschuldigen heeft verworven. De gemeentekiezingen van 1903 h ulden plaatshet erkentelijke kiezerskorps diende alsdan de klerikale kasbestuurders eene bor steling toe waarvan ze nog niet zijn terugge komen de liberalen werden gekozen en eene minderheid, samengesteld uit mannen die het goed meenén met het algemeen be lang, doet hare intrede in 't stadhuis om er de bestuurlijke heldendaden van MM. Ghee- raerdts, Bethune en O van dichtbij na te gaan en tè onderzoeken. Toen de kliek op 't stadhuis alleen meester was, toen ze alleen, zonder eenig k uitrooi de stadszaken beredderde, dan w; a!k s 0111 het bestalles wat't schepencol leg'ie verrichtte was op voorhand goedgekeurd de vriendjes V////I -Ai'

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1