1 YWiJi m - - aJU* Tweede Jaargang, Nummer 4 Zondag.z'i Januari IIMil Prijs h centiemen liet nummei m atp &^e*f f c 1 f 4,^1 5. - -J f; Voor onze abonnenlen V ak v e reen i g i n gen Grool-Nedcrland. Onderwijs. émm SVY« mj üi'4 **''r L *WFy.' Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abo: neert zich cp alle postkantcoren voor den tuiten voor de stad, ten kantore \an het blad, Groote Markt, i, Aalst. Prijs der Annoncen- £«™«n j 1^ drukregel. Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank Aalst, 2d Jauuai-i 1907 In de loop der toekomende week zullen wij, niet de post, liet abonnement van DE VOLKS GAZET voor 10»7 doen ontvan gen. YVy durven hopen dat al onze vrienden goed onthaal zullen doen aan onze kwitantien. Verleden jaar liehhen verselsea- dene onzer abonncnten van den liuiten ons kluchten gedaan over de handelwijze van som mige postboden bij het aan bieden der kwitantien. Wij ho pen «lat «Ie aangeklaagde feiten zich niet meer zullen voordoen, antlers zullen «ij oms genoo«l zaakt vinden ons tot liet hoogcr bestuur te wenden en een streng «mtlerzoek te «loen ope nen. De Redactie. In grondbegin zijn vakvereenigingen genootschappen van lieden tot hetzelf de vak behoorende, gelijk het woord zulks genoegzaam aanduidt en waar van het doel moet zijn de bevordering der belangen van al de leden in alles wat hun beroep, stiel of vak betreft. Hoe kunnen de belangen van al de leden der vakvereenigingen bevorderd worden Op verschillende wijze ten eerste door het volmaken der deelge- nooten in het vak dat zij uitoefenen door het inrichten van leergangen, het verspreiden van vakbladen, het mededeelen van nieuwe werkwijzen ten tweede door het geven van inlich tingen over de plaatsen waar er voor werklieden van het vak voordeelig werk te bekomen is, in sommige ge vallen door het gezamenlijk volbren gen vaneen werk ten derde door het ordelijk en eensgezind streven naar een billijk loon en het bijleggen der conflikten of moeilijkheden welke er zouden ontstaan tusschen bazen en arbeiders. Opdat de vakvereenigingen beant woorden zouden aan het beoogde doel zouden ze geheel onpartijdig moeten ingericht zijn. En helaas dat zijn ze voor het overgroote deel niet. Lang hadden wij gehoopt, dat de werklieden onder elkander dergelijke vakvereeniging zouden stichten, omdat de uitoefening van hun beroep niets gemeens heeft noch met politiek, noch met partij-aangelegenheden. Maar velen van ons volk hebben zich niet kunnen ontrekken aan den invloed van loensche politiekers, die alles in 't werk hebben gesteld om de vakver eenigingen van hun wezenlijk doel af te keeren en ze uitsluitelijk te laten die- nenom hunnen winkel te doen draaien, om hunnen politieke baatzucht te voe den en om ten slotte meer kwaad te stichten dan goed meer ellende dan welstand. We zien de klerikalen op den bui ten allerlei boerenbonden stichten, waarin natuurlijk de pastoors de mees ters zijn en waarvan het groote doel is geld kloppen en de buitenlieden onder voogdij houden, we zullen wel dra de gelegenheid hebben over die politieke bonden meer te schrijven. In de steden zijn het integendeel de socialisten, die alles in het werk heb ben gesteld om aan de vakvereenigin gen eene verkeerde richting te geven en die nu alle pogingen aanwenden om die bonden op het verkeerde pad te houden, er politieke bonden van te maken welke hen daarenboven nog stoffelijk voordeel moeten aanbrengen. Volgens de opvatting en het verlan gen der socialisten moeten de vakver een i gin gen socialistisch zijn. Ze willen niet inzien dat de onpar tijdige vakbonden de eenige zijn die wezenlijk nuttig kunnen zijn voor al de vakmannen. Zoo zien we b. v. te Antwerpen, de socialisten den Alge- meenen Diamantbewerkersbond be strijden omdat die bond onpartijdig is in plaats van socialistisch, al heeft de Algemeene Diamantbewerkersbond reedsveel goeds tot stand gëbrachtvoor al de diamantbewerkers. Is het niet zonderling, dat de socia listen, die alle vakvereenigingen wil len vervormen tot socialistische poli tieke clubs, verontwaardigd zijn bij het vernemen, dat er ook vakvereeni gingen buiten hunne clubs gesticht worden Is zulks te verwonderen de socia listen zeggen dat de vakvereenigingen moeten socialistisch zijn; dus kunnende rechtzinnige arbeiders, die niet socia- tisch gezind zijn zich bij die vakveree nigingen niet aansluiten en willen ze zich groepeeren dan moeten zij het doen elk van zijnen kant elk in zijne politieke gezindheid. Het is wellicht min wenschelijk maar het wordt on- verm Het klerikaal goevernement, dat alle klerikale ondernemingen mildelijk on dersteunt in zijn eigen klerikaal belang en intusschen al de gesubsidieerde on dernemingen aan den willekeur der haantjes-vooruit overlaat, heeft het land in dat opzicht op een slechten weg gebracht. Het stelsel der geldwegsmij- ting zonder andere tusschenkomst heeft ons geleid tot een verderfelijken toestand zoowel in de stad als op den buiten. Wij hebben aangewezen in 't begin van ons artikel hoe wel ingerichte vak vereenigingen nuttig kunnen zijn. Waarom die vakvereenigingen niet officieel ingericht Yves Guyot de befaamde fransche economist zeide het nog onlangs veel moeilijkheden zou den vermeden worden indien de vak bonden regelmatig en officieel werden ingericht. Wat zien we gebeuren Een geschil ontstaat tusschen een baas en zijne werklieden. De kopstukken van den vakboi.d waarvan sommige van die werklieden deel uitmaken zijn politie kers, dikwijls te weinig onderwezen en miskweekt die uitsluitelijk van de poli tiek leven, ja, er rijkelijk van leven, die er zelfs belang bij hebben dat er conflik ten plaats grijpen en niet zoekende geschillen te vereffenen in der minne, maar de werklieden aanhitsen en den baas beledigen en lasteren. En dan Dan zijn het dezelfde poli tieke schreeuwers en uitschelders, die de pretentie hebben bij dien zelfden patroon die zij walgelijk beledigden als bemiddelaars op te treden of liever hunnen wil op te dringen. Of als dus danige vreemdelingen te doen optre den die van de zaak niet het eerste woord kennen. Wat geeft hun eene staking Het doet hunnen winkel draaien. De tusschenkomst van die politieke jannen heeft meer dan eens de werklieden veel nadeel gedaan. Zou dat mogelijk zijn indien de vak bonden algemeen en officieel waren ingericht Zouden dan de overeen komsten niet gemakkelijker getroffen worden en zouden we dan geen einde gesteld zien aan die jammerlijke val- sche comedien dergenen die steeds van onderkruipers, broodroovers er.z. razen en de eersten zijn geweest om de kleine neringdoeners en winkeliers te onderkruipen en ten onder te bren gen om dan gemakkelijk en vet te le ven op hetgeen er met die onderkrui- perii gewonnen wordt. Werklieden, laat u niet misleiden, met overdrijving komt men immer tot slechte uitslagen. De liberalen zullen bewijzen, dat men met deftigheid en kalmte verder kan komen en meer kan verrichten daw met gemeenheid en geweld. Een woordje vooraf over Vlaamsche Beweging 't Ware misschien mijne lezers in hunne eigenliefde krenken moest ik, zelfs maar in breede trekken, de ge schiedenis aanhalen van dien geweldi gen taalstrijd. Ik heb het dan ook be paald maar tut eene schets willen bren gen. Immers, de rijk aan inhoud en trouw naar het beeld, geschiedkundige boekjes van het Willemsfonds (koste loos aan zijne leden uitgedeeld) heb ben in den laatsten tijd machtig bijge dragen om eikendeen op de hoogte te houden en behoorlijk in te lichten. Houden we ons dus voorloopig tot de volgende bepaling De Vlaamsche Beweging is de poging om het jam merlijke verval der Vlamingen te stui ten en om hen terug te brengen in den stroom der moderne beschaving door middel van het eenig natuurlijk voer tuigder gedachten de moedertaal •Vele Vlamingen, vooral de onver schilligen, begrepen echter niet altijd of oordeelden soms zonder 't minst geestelijk doorzicht, het edel pogen en den verheven strijd van onze eerste taaikampioenen. Nu nog zien we in ons midden de meest-verdienstelijke intellectueelen, bij voorkeur, in al hun ne schriften, gesprekken, briefwisse lingen en onderhandelingen, de fran sche taal bezigen. Is 't uit gebrek aan breedere en grondigere kennis der moedertaal is 't uit een misplaatst gevoel van menschelijke fierheid is 't om een invloe te veroveren of een gezag te versterken, de feiten zijn er niet min treurig en beklagenswaardig om, vooral voor hen die er het wille keurig slachtoffer van zijn. Maar, waar moeten we de wortel van deze haast-onbegrijpelijke toestan den opzoeken, om hem tot in zijne ge ringste en dunste vezels uit te rukken Herinner 11 hoe op de school in ons Vlaamsch-België met de volkstaal wordt omgesprongen en, hoe aldus weinigen van ons, bij 't intreden van het openbaar leven, die taal machtig zijn, of zich in staat bevinden haar be hoorlijk te schrijven en voor te dragen. En de oorzaak daarvan moeten we natuurlijk wijten op het taalmoordend regiem door franschdolle schoolhoof den toegepast, op de wijze van aan- leeren en op het weinig gebruik dat van onze taal wordt gemaakt bij het studeeren der andere vakken, als re kenkunde, meetkunde, scheikunde enz. Zoo w'er dan later iets mochten van kennen, was 't, met buiten de school aan te leeren wat ons in de school als een natuurlijk recht werd betwist en geweigerd Dat was de groote misstap der eerste beleggers van onze belgische onafhan kelijkheid. De taal van d'eene helft der bevolking werd opgeofferd voor de taal van d'andere- Overal in 't Vlaamsche land werd stelselmatig, als nutteloos en belemmerend, de taal van het volk verdrongen in de school, op het ge- gerechtshof, in den gemeenteraad klonk het niet dan botste 't werd de fransche taal als verplichtend opgelegd. Met het fransch bekwam men alles, kon men alles, mocht men zelfs onge straft de Vlaming in 't gelaat spuwen Maar, hoe verduldig en verdraag zaam ook, kon deze zich moeilijk in zijne hartverscheurende ondergeschikt heid, aan zulke vernederende toestan den gewennen. De hevige strijd van volksbestaan brak los. Het volk eischte in een zucht naar eigenwaarde, een deel van zichzelven, het verlangde op geleid en onderwezen te worden in de taal die het best tot zijnen geest, tot zijn hart, tot zijne ziel sprak het be geerde behandeld en bestuurd te wor den in eigen taal als vrije burgers van een eigen onafhankelijk land. De Vlaamsche strijd is dus noch een klassentrijd, noch een rassenstrijd. Hij is ook niet gericht tegen eenige andere taal, want zijne baanbrekers wedijve ren om aan 't volk de meest noodza kelijke talen aan te leeren. Wat ze eischen is dat, in alles en voor alles, de Vlaamsche taal in 't Vlaamsche land den voorrang hebbe dat men aan het volk de natuurlijke macht van zijn eigen geestelijk wezen, op heilzame wijze, ter hand stelle. Dit kan het eenigst redmiddel zijn, de eenige uitweg Om iets te worden en aan de wereld te toonen dat ons wereldberoemd ras nog niet is uitgeleefd, maar met een sappiger leven dan ooit nieuwe takken, in alle domeinen van 't menschelijk vermogen, te laten bloeien heeftom waardig te blijven van ons grootsch en glansrijk geschiedkundig verleden en den kloof te dempen tusschen de hoo- gere verfranschte burgerij en 't lijdend vlaamsch proletariaat, is er slechts een middel en dit redmiddel kan alleen door de taal worden aangebracht. Met de taal zullen we beter en gemakkelij ker tot op d'onderste sporten der sociale ladder kunnen peilen, door middel der taal zullen de ontwikkelden dieper tot in den geest van't volk kunnen drin gen, door middel der taal kunnen we alléén de wederzijdsche tegemoetko ming verwekken welke onontbeerlijk is om de gezamentlijke verheffing der ge scheiden standen van een volk te be komen. Aldus weze de onverbiddelijke wensch welke we boven alles willen doen gel den een Vlaamsch grondig en veel zijdig een Vlaamsch lager, middel baar en hooger onderwijs, op de ver scheidene trappen van ons Maatschap pelijk leven. Holland alleen kan ons hiertoe de middelen verschaffen, Holland alleen kan ons de bionnen van licht aanwij zen waaraan we helaas sedert den grootsten misslag der vorige eeuw aan te kort schieten. Bij haar zullen we het nood.ige geestelijk voedsel vinden dat ons, in 't moederland, wordt geweigerd waar, hoe ook anderen er mochten over denken, men ons steeds, met de hard- vochtigste en koelbloedigste onver schilligheid, als ondergeschikten weet te behandelen. Om dit alles Heil Groot-Nederland En dien roep, als de verhevenste uitdrukking van onsVlaamsch bestaan, zullen we aanheffen tot staving van een kostbaar en onwrikbaar recht dat niemand bij machte wezen zal nog te miskennen. Dirk Martens. O neen, zij zweren niet samen tegen het openbaar onderwijs Van tijd tot tijd verschijnt er in het Staatsblad een Koninklijk Besluit, meldende dat de gemeente X... ontsla gen is haar eenige lagere gemeente school te behouden Nu is 't eens in Vlaanderen dan weer eens in 't Walen land dat men van hoogerhand de dood teekent eener officiëele schooldat men een onderwijzer in beschikbaar heid stelt en hem met vrouw en kinde ren op de straat gooit. Moest het in 't helder daglicht wor den gesteld welk ellendig treurspel er werd afgespeeld eer de gemeenteschool vielwat pastoor, onderpastoor, kwe zeis en tartuffen hebben verzonnen en afgesponnen om het doodvonnis te be komen, men zou zich niet in België denken maar in Spanje Woeste riep het 11 y aura des pleursëtdesgrincements de dents!... Hij kende de klerikale partij Hij wist dat ze niet vergeeft, niet vergeet dat ze onverbiddelijk is in heur wraak en onmeedoogend Ja; Woeste, er zijn tranen gestort en er is tandengeknars geweest't zijn brave, eerlijke ambte naars die uw partij heeft getroffen 't zijn vrouwen en kinderkens die heb ben geschreid 't zi'n bevende vaders en voorbeeldige echtgenooten die de tanden hebben geknarstWas het dat wat ge voorzeidet Was het dat wat gij hebt betracht met uw schaamteloos: Qu'ils s'en aillentdan moet gij tevreden zijn Maar zwaar zal de vloek van veel gebroodroofden wegen als uw uur zal slaan Neen, zij zweren niet samen tegen het officieel onderwijs Gaat naar Teralphene, Santbergen, Okegem, O. L- V. Lombeek, Meer- beke en honderden andere gemeenten te vergeefs zult gij er in de gemeente scholen rondzien naar knaapjes va-è^y'v 7, 8 of 9 jaren. Een klas staat er dig!... Lessenaars, borden, kaarten, telraam, platen, stoof, maten en ge wichten... alles is er weg Alles is in 't klooster gesteld, geschikt En de knaapkens van het dorp hebben me de den weg naar 't kloosterken geko zen, bij de lieve, zoete maseurkes Als zij (de knaapjes) negen jaar oud zijn komen zij ter gemeenteschool. Wat hebben ze geleerd Niets Niets!... Absoluut-niets L.Neen, ik zou liegen zij leerden er gebeden pre velen op jammerlijke wijze zoutelooze en domme gedichtjes afhaspelen, iets of wat lezen, lijk men 't leerde vóór vijftig, zestig jaar... en... geld te huis afbedelen om het aan de zusters te dragen In 't verslag over de landbouwprijs kampen staat dat het landbouwon derwijs achteruitgaatIk geloof 't wel Als de kinderen hunne eerste commu nie doen is voor de meesten de leertijd uit. Zij gingen dus, strikt genomen twee jaar ter schoolKan 't anders of het geestelijk niveau moet zakken Ook het zedelijk peil daalt op onrust wekkende wijze Dit een natuurlijk ge volg van 't voorgaande... Onbekwame leermeesters, leermeesteressen zijn veelal onbekwame opvoeders Zij zijn hunne stof niet meester zij loopen te ver, onderwijzen dingen die boven 't verstand hunner leerlingen zijn, of die op onvoldoende wijze worden aan geleid. Zij houden geen belangstelling gaande, hun onderricht is niet aantrek kelijk er is geen orde in hun klas en weldra is alles er... om zeep... Volgens de mooie schoolwet moet in de aangenomen scholen slechts de helft der leerkrachten gediplomeerd zijn. De gediplomeerde onderwijzers, broe- derkens en maseurkens plaatst men natuurlijk in de hoogste klassen terwijf degenen die zelfs geen schijn van bekwaamheid hebben, in de laags te klassen worden gestooten. Begrijpt ge nu waarom de kinderen bij de maseurkens niets, absoluut niets leeren. Zou de boer zijn paarden, zijn koeien, zijn zwijnen door ongeoefende knechts of meiden laten voederen, laten verzorgen?... Neen, niet waar?... Maar 't kostelijkste wat hij bezit, zijn kinderen, vertrouwt hij aan onbekwa- men, aan niets-waardigen onder het opzicht van opvoeding?... Kan men onverstandiger handelen Toen de Bestuurder van 't weezen- huis van Cempuis eenige jaren geleden met woorden en schriften de gezamen lijke opleiding van knapen en meisjes verdedigde, ging er inde klerikale pers van a le formaat en van alle kaliber een kreet van verontwaardiging op. Zulke scholen zijn verkenskoten, I A

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1