V 'I 1 yA^ L.I BE RAAL.DE -A L Prijs crntirnieii l*ot nunMiwr T we^le Jïiarg ang i\ u nuiier 6 f Zo»(kM> I 0 Februari 1907 In 't belang van werklieden en burners. De Vakvereenigiiigen. Duitschland. Kloosterscholen. De kostelijke Kiezerslijsten K a g^sSi A i Abonnementsprijs 3 fr. vo .r de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: Aalst» 9 Februari 1ÖOT Ziehier de antwoorden door den heer mi nister van spoorwegen gegeven op de vra gen van M. RENS, en die we in ons blad van verleden week omstandig hebben aange- naald. Die vragen liepen over a) Slechte verwarming der eerste mor- gentreinen op de lijn Sottegem-Brussel b) Langdurend en menigvuldig opont houd van dan trein nr 2799 te Denderleeuw c) Vertraging van den trein numm. 1212 die te 6 u. 11 m. uit Jette moet vertrekken naar Brussel (L. W.) en het inrichten van een tweeden avondtrein, om de werklieden van (L. W.) naar Jette en verder te voeren. Antwoord. Uit liet ingesteld onderzoek blijkt, dat de vertraging van den 2790 uit Sottegem naar Brussel (,1'urn en fax is te 4u. 47 m. en van den trein 1212 die te'ö u. 11 m. uit Jette vertrekt naar Brussel (L. W.) doorgaans is te wijten aan den gang van den trein nr 4, die te Oostende wordt vertraagd omdat hij daar wacht op den boot uit Dover! Ik heb bevelen gegeven om bijzondere 97ou feen voor den branfer der treinen 2799 en 1212. De werklieden, die een abonnement heb ben voor de richting Je.tte-Denderleeuw en wenschen den trein, te nemen op den rin°'- spoorweg kunnen den trein 1225 nemen, dïe uit Brussel (L.-W.) vertrekt te 18 u. 21 m. Het rollen van een bijkomenden trein uit Brussel (L.-W.) naar Jette en verder zou met gebillijkt zijn door liet getal werklieden die er voordeel zouden bij hebben. Men vestigt opnieuw de aandacht op de onderrichtingen om de eerste werklieden- treinen 's morgens op de. lijn Sottegem op Brussel en de wachtzalen der statie te Laken regelmatig te verwarmen. M. RENS heeft ook de volgende vr&gon gesteld I. Aan den heen Minister van Onder wijs Te Hofstade bij Aalst, zijn er in de ge meenteschool 250 leerlingen, met slechts drie klassen volgens de reglementen, zouden er vier moeten zijn. De schoollokalen zijn 23 m. lang op 6 m. 50 breed de oppervlakte bedraagt dus 149 m2 50, terwijl Z1j volgens de reglementen 250 vierkante m. zou moe ten bedragen. De speelplaats is maar 200 vierkante m. grootom in regel te zijn zou het moeten 1,000 vierkante m. zijn. Een tiental jaren geleden, ten gevolde Vein de eischen uitgcicinde vnn do hoofirere overheid, kocht de gemeente een stukgrond aan, palende aan de gemeenteschool met het oog op de van toen af onontbeerlijk be vonden vergrootingen. Thans heeft- het ge meentebestuur van Hofstade beslist een deel van dien grond te verkoopen. Zal de Regeering zich niet verzetten te gen dat verkoopen en de gemeente Hofstade verplichten hare school te vergrooten en het reglement volkomen na te leven IT. Aan den heer minister van ijzerewe gen en telegrafen De telephoon-abonnenten te Geeraards- bergen, klagen er eenparig over', dat zü op sommige uren van den dag, zoo moei- lyk in gemeenschap met andere abonnenten worden gesteld. Daaruit kan niet worden afgeleid dat het personeel van het telegraafkantoor niet alles doet wat het kan, om het publiek voldoening te schenken dienaangaande verdient het enkel lof voor den ijver waarvan het blijken geeft. J De oorzaak er van is te wijten aan 't feit dat er tusschen Brussel en Geeraardsbergen maar een enkele rechtstreeksche aanslui ting is. Het is waar, er bestaat eene onrecht- streeksche aansluiting over Edingen waartoe men, indien het noodig is, zijne toevlucht ne men kan doch de draden Edingen-Brussel zijn nagenoeg gestadig ingenomen door de abonnenten aldaar en niettegenstaande de bedrijvigheid van het personeel te Edingen leveren de gesprekken over die onrecht- streeksche aansluiting nog meer bezwaren op. Denkt de heer minister niet dat er eene tweede rechtstreeksche verbinding met Gee raardsbergen moet tot stand komen, om de telephoongemeenschap te vergemakkelij ken Deze maatregel zou insgelijks voort aan de volstrekte onderbreking van recht streeksche gemeenschap voorkomen, wan neer de draden ontredderd zijn. zooals on langs het geval was. i De hoofdopsteller van het socialis tisch blad Vooruit maakte een reisje in Zwitserland en zond zijne reisindrukken in zijn partijorgaan. Hij beschreef ook de inrichting der vak- vereenigingen in de Z witsersche stad waar hij verbleef en zegde onder ande re «In elk lokaal hing een zwart bord waarop de namen werden geschreven dergenen die van de bonden geen deel maakten of er uitgebannen werden en dezen mochten met vrouw en kroost de stad verlaten, ze waren zeker ner- geus aan het werk te geraken. Waarom Eenvoudig, omdat als bij ergens aanvaard werd, ai de andere arbeijers tiet wer* lieten staan, tot dat de verworpeling wegging uit eigen üeweg...g of doo, zajn patroon werd doorga .o den. Onoezonnen politie kers, neethoofjen, fanatieken van den klassenstrijd kunnen dat subliem vin den, docb het is treurig, 't is afschuwe lijk. Is dergelijke inrichting der vakbon den te aenschen Moeten we zoo ver komen dat ook in ons land, in onze stad lokalen zouden bestaan van vak bonden met zwarte borden Wenschelijk is het zeker niet, tenzij misschien in de meening van sommige verdwaalden, ik denk zelfs dat het on mogelijk zou zijn de macht der vak bonden in ons land zoover te drijven. Ons volk kan zich een oogenblik laten misleiden door proletariërs van den vetten inslag maar er zullen immer talrijke werklieden in opstand komen tegen die tirannie waarvan elk van hen heên of murgen het slachtoffer kan worden. Daarom moeten de vakbonden vrije instellingen zijn. De werkman die er deel van maakt moet het zijn uit vrijen wil, en zijn vrijheid moet daarin door allen geëerbigd worden, maar de werk man moet ook vri) ZLjn niet aangeslo ten te zijn bij eenen vakbond en ook die-vrijheid moet geërbiedigd worden. Een werkaian tot armoede veroor- deelen met vrouw en kinderen omdat het hem tegen de borst stuit lid te wor den eener vereeniging welke gedrild wordt door een drietal politiekers, die van proletariërs niets hebben dan den schijn... neen, dat zou door de meerderheid der arbeiders niet geduld worden, het zou al licht tot ergerlijke botsingen aanleiding kunnen geven. In zulke vakbonden zou het vol doende zijn dat een arbeider in de beet zóu staan van een paar kopstukken om uit den bond te worden gesloten en door den honger met zijn huisgezin uit de stad te worden gejaagd, omdat zijne gezellen hem nevens hen aan den arbeid niet meer zouden gedoogen en op bevel in staking zouden gaan om hem op straat te doen werpen. Dergelijke inrichting der vakbonden zou ons terug brengen naar de slaver nij der middeleeuwen, toen niemand vrij was een ambacht uit te oefenen naar zijne keuze, toen niemand ge duld werd in de eene of andere Nering of hij moest bewijzen hebben gegeven niet alleen van vakkennis maar van ge trouwheid aan erkende leerstelsels of belijdenissen. De vakbonden moeten socialistisch fijn en we zullen de bazen er toe ver plichten geene andere leerjongens, gasten of werklieden te aanvaarden dan leden van onze vakvereenigingen ziedaar den wensch, laat ons zeggen den droom van sommige verwaande hoogvliegers, die de overtuiging en de ondervinding hebben opgedaan, dat ook de klassenstrijd zijne voordeelen oplevert voor negenen die er hunne boontjes weten in) te *weeken, en de Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank gemakkelijkheden des levens boven den arbeid verkiezen. Moest dergelijke droom verwezent- lijkt worden het ware een terugkeer van verscheidene eeuwen op den" weg des vooruitgangs, die immer ons voe ren moet tot eene meerdere ontwikke ling der persoonlijke vrijheid en on afhankelijkheid. Het ware te bejam meren, dat onder voorwendsel van klassenstrijd, alles wat er van moderne ideëen gesproten is uit de Fransche omwenteling zou vernietigd en ge smoord worden. Wij komen terug tot onze stelling, dat de wettelijk georganiseerde vak vereenigingen, buiten Alle denkleeld van gezindheid of partij veel goeds zou kunnen stichten zoo voorde arbeiders als voor de nijverheid. Immers dan zou men ook bemidde'ingsraden heb ben, samengesteld uit bevoegde perso nen, die met gezag in de'geschillen tusschen arbeiders en bazen zouden optreden en die bemiddeling zou im mer bedarend en bevredigend zijn. Zij die thans zich aan het hoofd stellen van zoogezegde; j/akvereenigin- genen zich opwerpen tot bemiddelaars, hebben voor dat optreden gewoonlijk niet het minste gezag of recht, noch door hun ambt, noch door hunne acht baarheid, noch door hunne verstande lijke meerderheid, ze zijn al te dikwijls uit eigenbelang de twiststokers wier tusschenkomst de beste zaken beder ven, omdatdie twiststokers bij dat alles een verkeerd doel najagen. Ik wil een woordje gewagen over eene gemeente der Dendervallei, waai de inwoners over eenige jaren de intre de gevierd hebben van een peloton nonnekens, deze hebben er eene school geopend en genieten er natuurlijk vette toelagen. Het droevig gevolg daarvan is dat dg gemeenteschool, aan wier hoofd een onderwijzer staat die met recht gekend is als de bekwaamste van het omliggende, geene meisjes meer telt. Welnu, in die nonnekensschool verspeelt men den kostelijken leertijd der kinderen met tal van onnoozelhe- den, die wel is waar voor de brave ma- soeurkens nog al winstgevend moeten zijn er bestaan daar waagspelen die misschien wel onder de toepassing der wet vallen, een voorbeeld de zuster verwittigt de kinderen dat zij des na middags allen eenen cent moeten me debrengen en zij dan eenen schoonen prijs zullen te verloten hebben 't huis gekomen laten zij moeder niet gerust vooraleer zij voldoening krijgen en eens de klas aanvangen begint de komedie, de prijs is een kartonnen molen waar mede de gelukkige winner zegevierend huiswaarts trekt door de anderen drup- neuzend gevolgd. Ziedaar een voorbeeld onder vele anderen, hoe den tijd der schooljeugd verspild wordt. Het is waar dat het zusterken, die ge zegde klas doet, met hare kennissen niette mild kan zijn bijna geen dag of de kinders worden geplaagd om een cent of halve kluit mede te brengen om kaarsen doen te branden voor deze of genen heilige, geschenk voor naam feest der ?usters, enz. die vele kleintjes maken een groot, daarbij hunne toela gen en de schoone winsten gerekend die zij verwezenlijken met de kant werksters, dan is het niet te verwonde ren dat zij beginnen huizen te koopen. En zeggen dat dit alles gebeurd in eene gemeente die als Burgervader den afstammeling eener aloude liberale familie heeft Pé-Cis. De politieke toestand van Duitschland is moeilijk te vergelijken bij dien van Belgie. miners in Duitschland oefent de keizer over de wetgeving eene macht, uit, welke men ten onzent niet zou dulden de ministers zijn er wezenlijk zijne ministers en niet die der meerderheid van de wetgevende Kamer, de kanselier is in Duitschland de man, dié er den wil des keizers boven den wil der natie doet verwezenlijken, zoolang het duren zal. Eene eigenlijke meerderheid bestaat er ook niet in de Duitsche Kamer en de Kanse lier met zijne ministers steunen zich nu eens op deze, dan eens op geene groepen om wetsvoorstellen te doen aannemen of ver werpen en als hunne poging niet lukt naai den zin van den keizer, Willem II, die een moderne, ja ultra-moderne vorst is met mid- deleeuwsche princiepen, dan wordt de Ka mer ontbonden gelijk nu het geval is ge weest, omdat de afgevaardigden niet naai den zin van den keizer over een artikel van de begrooting der koloniën hadden gestemd. Lange jaren was de liberale partij mach tig in Duitschland en al is de keizer opper machtig toch is hij modern genoeg om te he seffen, dat hij rekening moet houden, van de openbare opinie, in zijn eigen belang De liberale partij deed haren invloed gelden in de wetgeving op onderwijs, legerin richting enz. doch in de laatste jaren was die in vloed veei verzwakt, door gemis aan een heid en aan gezaghebbende leiders. Anderzijds werd de liberale partij na 1870 ondermijnd door de katholieken die zich tot politieke partij inrichtte ondanks de antije- suietisghe bisschoppen van Bamberg, Rot- tenbuig, Breslaü en Passau, aartsbisschop Scherr van München, bisschop Ketteler van Mainz, bisschop Dinkel van Augsburg enz. die tegen het dogma der pauselijke onfeil baarheid. uitgevonden door Pius IX, hadden gestemd en dat nog bestreden, maar die wel dra verplicht waren het hoofd in den schoot te leggen Plotseling erlangden ook de socialisten eene aanzienlijke sterkte door den invloed van gezaghebbende leiders Marx, Singer "V oil mar, Bebel, Bernstein enz. voorna- menlijk in de nijverheidscentrums. De klerikalen hoojiten door het veroveren van een groot getal zetels, de anti-klerikale wetten ondoeltreffend te maken de socialis ten meenden zooveel zetels te bekomen dat ze weldra hunne theorien in praktijk zouden kunnen brengen. Beide partijen, we moeten het bekennen hebben aanvoerders gehad, die verre boven het gewoon peil der politiekers stonden, maar die luister was slechts voor bijgaand en hunne stelsels hebben afgestuit op de openbare opinie: het klerikalism is onmachtig tegen het protestantism, en het socialism is onmachtig gebleken tegen het streven naar vrijheidwat meer is het socia lism van Liebknecht, Bebel, Bernstein enz. is zoozeer van elkander verschillend als in ons land het klerikalism van het liberalism. Bij de voorgaande algemeene kiezingen, hadden de socialisten een buitengewoon groot getal zetel veroverd en zulks wel om dat een groot deel der kleine burgerij, de socialistische kandidaten had gesteund, ten gevolge van verscheidene impopulaire'wet ten. Doch de kleine burgerij is van hare dwa ling teruggekomen, mindere neringdoeners ambachtslieden,goede arbeiders hebben met slecht oog gezien hoede socialisten tot den klassenstrijd aanhitsten en zij hebben den steven gewend naar een veiliger haven. In de kiezing welke thans heeft plaats ge had verliezen de socialisten meer dan den helft hunner zetels (zij hadden er 92), want gelijk wij het in ons vorig nummer hebben voorzien, zijn ze bij de balloteering nog van een kalere reis 't huis gekomen dan ze had den vermoed. Verheugend mag het heeten dat bijna overal, de socialisten vervangen zijn door liberalen, zelfs in de steden waar de socia listen met de klerikalen een verhond hadden gesloten, zoo is 't geweest te Bochum, An- neberg, Dresden, Alstadt, Lennep, Stettin, I lauen, Erfurt enz. enz. In andere omschrij vingen wonnen de liberalen zetels op de katholieken en op de bewaarders, terwijl ze slechts enkele zetels verloren. In een woord de kiezingen in Duitschland zijn eene verplettering geweest voor de socialisten, een triomf voorde liberalen, die thans weer als jiolitieke partij den rang moeten hernemen die hen toekomt. Van Doren. of De verkwisting van Stadsgelden. Onze lezers herinneren zich allen nog heel goed de schandelijke stem mingdie in een der zittingen van den geineenteraad door al de klerikale leden werd uitgebracht wegens het toekennen aan Mr Van de Putte het drukken der kiezerslijsten aan 599 franken jaarlijks meer dan de gebroeders Boeykens het voor stelden te doen. De liberalen hebben daartegen pro test aangeteekend, ze hebben tegen dat- schandig voorstel gestemd, doch mets heeft er aan geholpen de kliek heeft dat kadeauken voor zijnen boe zemvriend Van de Putte gestemd. Tegen die onbegrijpelijke en partij dige daad hebben de liberale gemeen- lciaadsleden bij den heer Goeverneur en de Besten dige Deputatie protest aangeteekend en ze hebben zich beroe pen op gevoelens van rechtvaardigheid van die heeren opdat ze die stemming niet zouden goedkeuren. We houden eraan onze lezers het schrijven der minderheid mede te deelen alle eer lijke en rechtgëaarde lieden en ook de lastenbetalers zullen oordeelen ziehier Aan de heer Gouverneur en Leden der Bestendige Deputatie van Oost-Vlaanderen. Mijne Heeren, De ondergeteekende, Leden van den Ge meenteraad der stad Aalst, hebben de eer u de volgende feiten ter kennis te brengen Den 1 Oogst 1895 zou de stad Aalst, naar het schijnt, met den heer Clemens Van de Putte, drukker alhier, eene overeenkomst gesloten hebben voor tien achtereenvolgen de jaren, liet drukken der kiezerslijsten af staande. De heer Van de Putte verplichte zich alsdan 30 exemplaren der Algemeene kiezerslijsten af te leveren aan den prijs van 1870 fr. vooreen maximum van 5500 namen. De boventallige bladzijden moesten hem be taald worden tegen 8.50 fr. per bladzijde van 25 namen. 1 en gevolge van de uitbreiding van het getal kiezers heeft het drukken van de Al gemeene kiezerslijsten aan de stad Aalst de .som 2265 fr. gekost in 1905 zooals blijkt uit eenen brief van den heerVan de Putte zelve. De prijs jier naam van iederen kiezer was dus 0.34fr. Hij was evenzoo voorde andere kiezerslijsten. Daar die overeenkomst van 1895 thans ten einde liep heeft de heer Van de Putte de ver nieuwing ervan gevraagd voor 10 jaar mits eenige veranderingen aan de eerst bestaan de voorwaarden hij vraagt thans nog 28 centiemen per naam. Die nieuwe vergunning werd in zitting van zitting van dinsdag 30 October 1.1. ter beslissingaan den raad onderworpen en dat, niettegenstaande een 2» en tevens veel voordeeligeraanbod voorde financiën der stad was gedaan. Inderdaad, in deze ziting heeft de gemeen- tesekretaris lezing gehouden van den vol genden brief. tem 'j/'n •n ff?V5?% jpi *5- gaS33 "V* Ir-JSS hH Aalst, 29 October 1906, Aan de heeren Burgemeester, Schepenen en Ge meenteraadsleden der stad Aalst, vergaderd in open bare zitting van 30 October 1906. Mijne Heeren, De dagorde voor de zitting van Dinsdag, 30 October aanstaande vermeld onder nummer 10: «Contrakt met den heer Clement Van de Putte wegens het druk ken der kiezerslijsten te onderwerpen. W verbinden ons de kiezerslijsten der stad Aalst

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1