a. i) \/aN H E arrondissement^; BERAAL.DEM WEEf^BLA - -iifeiR ^1 Zondag 21 April 1007 Prijs 5 centiemen l*et nummer Tweede Jaargang. Nummer 16 m Naamlooze brieven. Hel ministerie in denKetel. De Gaskwestie. doei clIvooral voorzien in dè levensnoodwendigheden, ten tweede zijn stand verbeteren. Dat de mensch het volstrekt onont heerlijke hebbe om zijn honger te stil len, zijn dorst te laven, zijne naakte leden voor koude te beschutten is niet meer voldoende. Hij heeft meer be hoeften, hij heeft verlangen naar meer genot in stoffelijk en zedelijk opzicht. Dat verlangen naar meer welstand is maar billijk de zucht naar beter en naar meer is de groote hefboom ge weest der beschaving, het is daardoor dat de mensch zich boven het dier heeft verheven, dat uitvindingen en wonderwerken werden verwezentlijkt. De werkman, de neringdoener, de koopman, de nijveraar, de groote fa- briekant, allen werken om te winnen, om tot beternis te komen, of voor zich of hunne kinderen meer genot van kennis, goederen,wetenschappen, wel stand, weelde, pracht of wat het ook weze te schapen. We zeggen, dat zulk verlangen bil lijk is.. maar slechts in zooverre als het niet overslaat tot misbruik na tuurlijk, ik zegde het reeds, door mis bruik worden de beste dingen slecht. De mensch bij wien het verlangen naar beter ontbreekt, hij weze eenvou dige werkman, of bediende of nijve raar, is een vadsig mensch, een luste loos wezen bij wien weldra alle ge voel van eer en van waarde zal ver dwijnen. Eene maatschappij waarin de persoonlijke zucht naar beter nut teloos zou worden, zou weldra tot de barbaarschheid terug keeren. De nijveraar tracht dus ook bij zijne nijverheid zooveel te winnen als het maar mogelijk is (en die betrachting, ik herhaal het is billijk) die meerdere winst wil hij bekomen door het aan wenden van nieuwe tuigen, het uitvin den van nieuwe werkwijzen, nieuwe verbindingen enz. op alles waarop kan bespaard worden en dus ook op de loonen der arbeiders. De werktuigen, de verbindingen, de machienen laten zich alles welgeval len maar de arbeiders zijn menschen die even als de nij veraars naar meer welstand en meer winst verlangen en dat is bij de werklieden even zoo billijk en rechtvaardig, als bij de nijveraars en als deze nu te veel besparen willen op het loon, laten de werklieden zich dat niet welgevallen en zij doen hunne grieven gelden. Dat is maar recht, de arbeiders, als ze willen, zijn vatbaar voor meer ver standelijk zoowel als stoffelijk welzijn ■en ze behoeven niet stom te blijven als stomme machienen. In vroeger eeuwen hadden de groote :nijveraars, slaven, deze hadden geen loon, maar de slaven werden op xSH - Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten V voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, i, Aalst. Prijs der Anncncen: kosten van den meester gehuisvest, ekleed, gevoed, zij en hun gezin. In ommige gevallen kon hun toestand be- ijdenswaardig schijnen, want er ont- frak hun niets.... maar 't waren sla- en, en dat willen wij niet meer zijn, /e willen als vrije lieden, onze vrije ren besteden, naar eigen wil en eigen oeddunken. Daarom ware het collectivism ver leidelijk omdat het ons allen tot slaven ou herscheppen van den nog eenigen pperbaas; de collectivistische staat. Maar juist door de betrachting van !en nijveraar, om zooveel winst moge- jk te verwezenlijken en de even bi 1- ke betrachting van den bediende en n werkman, om wat meer te hebben n de nijveraar en zijn persooneel [et niet altijd eens. s dat echter eene reden opdat nijve- hars en werklieden vijanden zouden jn, gereed om elkander alle mogelijk ideel te doen, ja elkander naar het ven te staan Helaas, dat zijn de princiepen waarop ;ekere soort politiekers al hunne popu- ariteit hebben gebouwd gemakkelijk verkregen populariteit, en slecht ver kregen daarbij. Als men de socialisten moest geloo- \en, zou het menschdom naar hen hebben gewacht om verlost te worden I uit den druk en de loonen te doen verhoogen. Dat is weeral eene pluim die ze onverdiend op den hoed steken ze zijn o' erigens verplicht zich te sieren met vreemde pluimen, omdat ze anders heel naakte vogels zouden zijn. Wie de maatschappelijke en politieke beweging wil naslaan van eene eeuw geleden af, zal gemakkelijk bestatigen,, dat het klimmen der loonen begonnen is, reeds voor het socialisme in de luiers lag, en dat die klimming, even als de uitbreiding der politieke rechten naar de grootsprekers niet heeft ge wacht om bestendig te zijn. Onvermijdelijk moeten de loonen vermeerderen volgens de omstmdig- heden, met den vooruitgang en de bestendige ontwikkeling van handel en nijverheid, dat is het werk niet der socialisten, dat is eene economische waarheid. Loon naar verdienste moet er gege ven worden, naar overeenkomst moet men trachten tot het laatste toe. Een goede werkman moet een goed loon winnen, voor goed loon moet de werk man goed werk leveren. Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen j Per drukregel. Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank We verzoeken de nijveraars, toch menschelijker loonen te betalen dan de socialistische fabriekanten der groo te stad Gent, die echte hongerloonen geven. En tot de werklieden zeggen we Gaat niet in werkstaking eer alle mid delen tot overeenkomst uitgeput zijn. Het zijn de werklieden die altijd het meest door werkstakingen verliezen. het afzichtelijk gedrocht onbeweeglijk dggen, genotvol de laatste stuiptrek king beglurend van den gevallene, vooraleer hem te verslinden. Zoo doet de verachtelijke schurk die zijn toevlucht neemt tot naamlooze brieven om een mensch te bezwadde ren, te onteeren, zedelijk te vermoor den soms, een mensch die hij kent gewoonlijk, die hij vreest en aan wien hij niet zelden laffelijk blijken geeft van achtingen vriendschap. De naamlooze briefschrijver is een lafaard, het laagste wezen der aarde, lager zelfs dan de slang, die slechts haren natuurdrift volgt, terwijl de naamlooze eerroover handelt met voor bedachten rade, uit loutere slechtheid en gemeenheid. Ho hij ziet van verre de wonden na die hij toebrengt, de folteringen van zijn slachtoffer dat zich niet verdedi gen kan, want de naamlooze brieven doen niet zelden in den boezem van huisgenooten, van vrienden, van mees ters een onverwinnelijk gevoel ont staan van wantrouwen, van achter docht, van antipathie, zelfs bij bestem- lingen wier eerste beweging het is de naamlooze brief met verachting in het vuur te smijten. Zoo verwoest de naamlooze brief schrijver de innigste banden van liefde en vertrouwen, verbrijzelt de beste betrekkingen tusschen patroon en be dienden, verbreekt de standvastigste vriendschapsbonden welker er ooit heb ben bestaan. De verachtelijke boos wicht smaakt van verre het leedver maak dat de vernieling van ander mans geluk en welvaart hem verschaft. Gij lezers der VOLKSGAZET zoo gij ooit naamlooze lasterbrieven ont vangt, smijt ze weg, verre van u 't is venijn, walgelijk uitspuwsel van al wat de schepping ooit verachtelijks heeft voortgebracht. De naamlooze briefschrijver is de ellendigste booswicht het is een dub bele sluipmoordenaar en naar zijn zwadder zou niemand mogen kijken. En gij vrienden, zoo ge ooit een naamlooze lafaaard ontdekt, verplet tert hem, sleurt nem voor 't gerecht, daar hij lafaard is zal hij zijne laffe misdaad ook dubbel uitboeten. Geene genade voor sluipmoorde naars en naamlooze lasteraars Daarop moet het In»o<IfIeIwei*k uit- loopen. En geen minister heeft er een handje van gehad om dat broddelwerk door te drij ven gelijk de Smedt de Nayer en zijne akko- lieten. 't Was overigens een broddelaar van natuur. Als liberaal bestreed hij destijds de liberalen te Gent omdat ze niet liberaal ge noeg waren en liep daarna over tot de kleri kalen, die hem over boord smijten. Het ministerie de Smedt de Naeyer is ge vallen zonder eer, zonder waardigheid, ge lijk het zonder eer en zonder waardighek had geleefd. De Smedt de Nayer was een hoveling, een vleier. Zijne redevoeringen kunnen tot model genomen worden van onsamenhan gende woordenkramerij, van potsierlijke zelf bewierooking, van ongehoorde, weerga- looze broddeling, in dat opzicht is de faam van den kazakkeerder gevestigd. Wanneer mén een oogslag werpt op den afgelegden weg, is men verbaasd te zien hoever we in de laatste jaren gevorderd zijn op den weg die ons naar den volledigen war boel leidt. Ziet het onderwijs de staat heeft zijne scholen verloochend waarover hij volledig toezicht had, 0111 zijne genegenheid en Er is geen verachterlijker wezen dan de sluipmoordenaar, want bij zijne bloedgierigheid voegt hij de lafheid. Er is geen gemeener, geen slechter vijand, dan degene die u verraderlijk aanvalt. Daarom is de slang zoo afstootelijk voor de meeste menschen en zelfs voor vele dieren. De slang verbergt zich tusschen gras en groen, sluipt voort hare prooi beloerend, heimelik, langzaam, onhoorbaar dan als haar slachtoffer er zich het minst aan ver wacht schiet ze vooruit, wondt hare prooi, zonder dat het mogelijk is haren aanval af te weren, ze wondt haar slachtoffer, het gift dringt onweer staanbaar in het bloed en dan blijft In ons nummer van 7 April, kondigden wij den aanstaanden val aan van het kieri- kaal ministerie. De toestand der ministers werd onhoudbaar tegenover de oneenigheid, de verdeeling der klerikale partij. y ijl dagen later nam geheel het ministerie zijn ontslag, ten gevolge eener stemming der Kamers, aan welker uitslag het ministerie zijn bestaan te pande had gesteld. Het doel dergenen, die tegen het ministerie stemden was duidelijk het broddelministerie hing hen de keel uit, gelijk het de keel uithing aan de heelenatie. Het ministerie de Smedt de Naeyer, zal niet betreurd worden, zegden we, zelfs niet door zijne trouwe sleepdragers en dat is de waarheid, vele katholieke representanten ondersteunden nog slechts dat noodlottig goevernement uit noodzakelijkheid, uit kle rikale tucht, en jubelden inwendig als de uitslag der stemming over het amendement Beernaert werd afgeroepen. Meer dan twintig jaren lang krijgen we van de klerikalen niets meer gedaan dan broddelwerk? in alle wetten, besluiten en verordeningen straalt het doel door de soevereiniteit der burgerlijke macht te klei neeren, te onderjukken en het zooverre te brengendat het staatsbestuur en de andere besturen nog slechts een agentschap zouden wezen van ontvangst en uitgaven voor kle rikale maatschappijen van allen aard. Uit het klerikale broddelwerk moest die toestand gedijen, onvermijdelijk en het congres van Mechelen, het interventionism der klerikale meerderheid en de laatste bemoeiingen van monseigneur Mercier bewijzen duidelijk dat men haast heeft om de oligarchie der geeste lijkheid hier geheel in de plaatste stellen van het wereldlijk en wettelijk gezag. s lands penningen te jonnen aan de scholen, waar alleen de pastoors heer en meester zijn. De klerikalen hebben de officieele, onpar tijdige landbouwcomicen den doodsteek ge geven, en vervangendoor landbouwkringen, geiten-en konijnenmaatschappijen, waar de pastoors tien op negen de meesters spelen en waarin de Staat niets heeft te zien dan om ruime subsidien te geven. De Smedt de Naeyer, wou ons den Congo op den nek schuiven, zonder onderzoek, zonder navraag, hetgeen geen enkel ernstig mensch aanvaarden kan, zelfs zijn niet die de overtuigdste aanhangers zouden zijn van koloniën, en op die kwestie moest de Smedt de Naeyer toch vallen. De kieswetten, broddelwerk, waardoor het aan de klerikale kiesknoeiers toegelaten wordt de kiezerslijsten te vervalschen, en hunne opvatting van eerlijkheid en recht aan de natie op te dringen. De ofticieële spaarkas, is de middenagencie geworden van een menigte, meest klerikale bonden, die rijkelijk met subsidies worden bedeeld, omdat in 't algemeen de pastoors er den hoogen toon voeren. Het leger staat onder toezicht van aalmoe zeniers, die alles hebben te zeggen, de troe pen worden geklerikaiiseerd, de militaire tappen waar de rekruten naartoe worden gedreven, door omzendbrieven die hen wor den gestuurd eer ze binnengaan zijn daar van het bewijs. Ziet de talrijke broddel wetten de pen sioenen, de arbeidswetten, de wet op de zon- dagrust zuiver' klerikale wetten gemaakt om den officieelen wettelijke invloed in alles te laten verdringen, door de klerikalen geest van onverdraagzaamheid en opperheer schappij. Om de kroon op zijn broddelwerk te zet ten heeft de verloochende en vervallen de Smedt de Naeyer, de Kamer der Volksver tegenwoordigers op echt schandelijke wijze voor den aap gehouden Den 11 april wist hij reeds dat de lang besproken wet op de mijnen, op zijn voorstel zou ingetrokken worden en den 12 april laat hij de Kamers die wet voort bespreken hij die geen mi nister meer was in feite, hij doet de wet terug trekken, hij hoont de Kamer omdat ze hem zijn pas heeft gegeven. Men mag het zeggen het ministerie de Smedtde Naeyer is gevallen zonder eer zon der waardigheid gelijk het had geleefd. CIJFERS. In onze voorgaande nummers hebben wij bewezen I. Dat mits eene uitgave van hoogstens 150.000 fr. de stad Aalst eigenares kan worden van het tbans bestaande gasfabriek met al wat er toebehoort, in een woord in zij nen werkenden staat, zooals het nu door de maatschappij wordt ontgonnen. Wij we ten overigens dat zelve fabriek groot en uitgestrekt genoeg is om aan alle noodwen digheden te beantwoorden. II. Dat met eene tweede uitgave van i 00,000 fr. heel het fabriek en gansch het materieel waarin begrepen de noodige buisleidingen om gansch de stad behoorlijk te verlichten, in staat kunnen gesteld wor den om aan alle eischen te voldoen. Mits eene totale uitgave van twee hon derd vyrtij^ duizend franken trad de stad Aalst dus in bezit van een behoorlijk en volledig ingericht gasfabriek dat haar toelaten zou die zoo winstgevende nijverheid der gasfabricatie in 't belang van alle inwoners en bovendien ook in het voordeel van hare ledig gestolen stadskas zelf uit te baten. Doch neen de klerikale vernuften die hier 111 Aalst 'tgoed en slecht wêer maken, heb ben dat niet gewild, ze hebben verkozen die winsten aan klerikale vrienden en vreemdelingen af te staan. t Is waarlijk de moeite waard Dender bode en T olhsstem wegens de gaskwestie te lezen de stommiteiten welke die vet be taalde stadsdrukkers uitkramen, gaan alle gedacht te boven, en, waarlijk, alle ernstige lieden moeten glimlachend schuddebollen wanneer zede grootspraak dier bladen lezen. Denderbode bekent daarenboven heel naïef zijne onkunde en zijne onbekwaam heid in heel die kwestie. Al de cijfers en schattingen die we in de Volksgazet lieten verschijnen, zijn a kolossale ezelarijen kreet, het officiéél orgaan onzer stadhuis bazen, doch o wij zullen ons wel wachten, u voegt het erbij, die ezelarijen wijdloopig te bewijzen of te doen uitschiftten. t ls nochtans «Int, bewijs dat ge zoudt moeten leveren, beste vriend, en" zoolang ge 't niet doet en zulks op klare en door slaande manier en met cijfers zooals wij doen, dan zjjn we bij rechte te zeggen dat ge t niet kunt en dat wj| in de waarheid bleven. Wij stellen u zelfs voor dat bewijs in onze kolommen te doen. zoodat het u heel gemakkelijk zijn zal al onze lezers te doen inzien dat de liberalen maar uilen en dom- ooren zijn en dat 't vernuft, het doorzicht en t, verstand slechts bij uwe mannen te vinden zijn. Doch Denderbode zal wegens die bewijzen stom blijven en noch M. Moyersoen, noch M. Borreman, noch M. Gheeraerdts zullen het wagen het in zijne plaats te doen. Onze gedane schattingen en onze cijfers zijn overigens gesteund op de werkelijkheid en de werkelijkheid kan niemand ontkennen Gevolg gevende aan ons vorig artikel willen we thans bewijzen welke voordeelen, iaoeveel winst de stad zou kunnen verwezentlijken met eene volledige gasfa briek en inrichting, die haar te zamen de som van 250.000 fr. zou kosten. Uitgaande niet eene jaarlijksche fabricatie van een millioeh kubiekmeters gaz zou de hieronderstaande rekening van ontvangsten en uitgaven niet ver van de werkelijkheid zyn (Die rekening verscheen reeds in het boekje door de zorgen der Liberale Asso ciatie uitgegevendoch dergelijke zaken hoeven herhaald te loordgn opdat de be volking immer t bewijs onder de ooqen zou hebben dat de klerikalen, 't belang der stad schandelijk onder de voeten heb ben getreden). Ziehier dus die rekening eenigzins uitge breid Ontvangsten 1 I. Openbare verlichting I)e 550 lan- taarnen die thans noodig zyn voor de ver leiding der straten, en, voorzien met den oec Auer zouden gedurende een jaar 200.00O kub. met. gaz"verbranden. - -"Uit dien hoofde zou de stad niets te betalen hebben. Gratis. II. 1 oor de stadsgebouwen zijn er 50.000 kub. meters noodig de gaz gerekend aan 8centiemen den meter, zooals zulks in het kon- trakt met de Société Centrale is voorzien, ware eene ontvangst van fr. 4000.00 III. Voor de bijzond ere verlich ting rekenen wij 600.000 kub. 111. aan 15 centiemen den meter. maakt fr. 90.000.00 IV. Eindelijk de gaz benoodigd voor verwarming en moteurs zou 150.000 kub. met. vragen dewelke gerekend aan 12 centiemen, geven fr. 18.000.00 Geheele ontvangst dus fr. 112.000.00 Uitgaven t Het fabrikeeren der gaz. met alles inbegrepen, zooals kolen, daghuren, traktementen van be stuurder en bedienden in een woord al de fabricatiekosten, komt op 5 centiemen den kubiek- meter, zoodat eene voortbrenging van eeti millioen meters eene uitgave zou vragen van fr. 50.000.00 Overblijvende winst drij en zes tig duizend franken 63000.00 Alle Aalstenaars zijn overtuigd dat (en gevolge van de uitbreiding der stad en ook met de uitbreiding van het buizennet den verkoop der gaz die nu reeds de 800 duizend kubieke meters bereikt op weinig tjjds tot een millioen en half meters zou stijgenen ons steunende op de cijfers hiervoren, zou alsdan de winst komen op fr. 94500.00 De stad zou hare openbare ver lichting gratis genieten en zou dus jaarlijks uit dien hoofde, geene uitgaven meer hebben tot heden is er daarvoor alle jaren minstens 8000 fr. uitgegeven, som die men alsdan zou sparen fr. 8000.00 i mtnraaWWAi.-.JhZ' rggfTgTOWWWB»»f RK 11

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1