1 LSI Werkstaking. f bi Prys 5 cenlienien liet nummer Tweede Jaargang. Nummer 20 /onda" 19 Mei 1907 Medeburgers, Hol Rochl van Workslaking Klerikalism. Mouchards aan 't werk. Demokraat. Arme dutsen. De Liberalen en de Werkerskwestie. 4 II to,4 Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: per drukregel Gewone .15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank Aalst, 4 8 Mei i 907. lie werkstaking duurt voort. Vele werklieden onzer partij <c|jn onverdiend werkeloos en liroodcloos. Wjj verzoeken dringend al onze liberale Vrienden, Ilur- gers en W crklieden, lusnne giften te storten voor onze ge dwongen werkeloozen. Wy betrachten het einde dier noodlottige WERKSTAKING maar in afwachting mogen en zuilen onze partijgenooten geen gebrek lijden. Tusschenkomst van den Staat in sociale vraagstukken. lieden ten dage zijn er maar weinige men- schen meer. die het recht van werkstaking meenen te moeten ontzeggen aan onze ar beiders het zijn de rijke patroons, hun families en hun bevoordeeiigden. Ieder weldenkend, redeneererid en onbe vooroordeeld persoon erkent het recht van werkstaking in de privaat-industrie. We moeten (laarvoor geen haat inboezemen bij de werklieden voor hun meesters, we moeten daarvoor geen opstand aanspreken recht is recht, en wat billijk is moet erkend worden. Niemand zal betwisten dat het ongehoord is duizenden en nog duizenden te winnen, opeen te stapelen of te verkwisten, en slechts een hongerloon uit te betalen aan de werk lieden die den fabrikant helpen in het bijeen garen van dien rijkdom-. We neggen een hongerloon, want deftig kan de werkman nirt door do wereld met zijn heel huisgezin wanneer hij maar zoo karig betaald wordt voor zijn harden arbeid zooals het thans gebeurt. \an wat men zich zelf toekent, van wat men zich zelf gunt, mag men tocli een deel afstaan aan degenen, die u helpen. Een ander oordeel druischt volkomen tegen de gezonde reden aan en ook tegen de open bare zeden. Niemand hoe machtig hij ook zij heeft het recht een ander mensch een ander gevoelig en redelijk schepsel' als melkkoe te gebruiken niemand wie hij ook zij heeft het recht de lichaams of geesteskrachten van een ander te bezigen en hem enkel te geven datgene wat hij noodig heeft om in het leven te blijven, terwijl HIJ zwemt in t midden van zijn kolossaal for tuin. grootendeels gewonnen door middel van die vreemde krachten. Dat is volstrekt zedeloos, dat is een diefstal, dat is moordda dig. en dat zou dienen gestraft te worden, evenals men straffen oplegt aan degenen, die de openbare zeden met de voeten trappen of die een moord of een diefstal plegen. Wanneer geen voldoening gegeven wordt aan de billyke eischen van de werklieden, dan hebben dezen het recht hun arbeid té steken, om, zoo doende, hun patroon wellicht te verplichten menschelijker tegenover hen te handelen. Maar, daar het schijnt, dat er nog zooveel rijke fabrikanten zonder hart gevonden worden, fabrikanten, die liever de arme kindertjes, vrouwen en werklieden zien kreveeren van ontberingen en van over spanning in den arbeid, dan te trachten eenigszins hun lot te verzachten, met wat duizenden van hun winst af te staan en, aldus handelende, de vriend van den werk man te worden, dient er wat anders ge daan. Als geen paal en perk gaat gesteld worden aan de uitbuitingen van den werk man zoowel voor zijn loon, als voor den duur van zijn arbeid zouden we kunnen wreede tijden beleven. We mogen niet langer de rechten misken nen van de brave werklieden tot voldoening van eenige rijke meesters, omdat wij er misschien van onze vrienden bij tellen. No» eens: rechtvaardigheid gaat 'boven alles! Daarom zijn wij partijgangers van de tus- schenkomst van den Staat, wat aangaat mi nimum van dagloon en maximum van werkuren. De Staat dient zijn volk te be schermen, zoo niet'geeft het goevernement een slecht voorbeeld van vaderlandsliefde Als men zijn vaderland lief heeft en wil zien groot worden en een eereplaats bekleeden, dan moet men ook op liet oog hebben het ge luk van zijn bewoners stoffelijk, geestelijk en moreel geluk. Daarvoor is de Staat ver antwoordelijk, en berust op hem de heilige plicht zijn tusschenkomst op te dringen om het lot van iedereen dus ook van den werkman in dien zin te verbeteren. Sociale wetten moeten er gemaakt worden - .1 nageleefd, waarbij het streng verboden zij een loon te betalen, waardoor men iemand berooft van het noodzakelijke tot onderhoud van zijn eigen lichaam en van dat zijner vrouw en kinderen ioonen moeten er be taald worden, opdat niemand meer verplicht zij te leven tegen alle voorschriften der ge zondheidsleer en der moraal inde werkuren moeten geregeld worden, opdat de krachten van den arbeider niet meer zouden onder: mijnd worden vóór zijn normalen tijd. opdat dus het menschdom bewaard blijve wetten moeten er gemaakt worden, die een betere verhouding aanbrengen tusschen kapitaal en arbeid wetten moeten er gemaakt wor den, die de werkmanskinderen kosteloos een degelijk onderwijs, dus een goede opvoeding verschaffen, om van hen verstandige, wel ontwikkelde burgers te maken, bekwaam in het vak waarvoor ze zich bestemmen, en gereed om hun vaderland te beminnen, en niet langerzooals het zicli maar al te dik wijls voordoet armtierige, zwakke, bleek- wangige, zieke, zedelooze en brutale menschjes, waaraan zij toch geen schuld hebben. De Staat heeft veel te verrichten, het is een heilig werk. Dat hij goed begrijpe wat hem te doen staat, en niet achteruit- deinze voor eenige vriendjes het verschil tusschen de klassen is te grootdat* noet op houden tot lieii en voorspoed van iedereen. Biet eelile liliernlism moet dien weg der (ïemokrat ie op «lie liet an ders meenen zijn konservateurg. enige degen geleden werd aan het angstvolle menschdom de blijde tijding gebracht wie nog in België, door de bisschoppelijke overheid, als bekwaam werden aanzien om het klerikaal poli tiek schip te beredderen. Even ras ook is ons uit alle hoeken een geweldige schaterlach toegekomen, en als we onze splinternieuwe ministers öp rij zien staan, is 't ook moeilijk ons de lip pen dicht te knijpen. Is oprecht ellendig Neem er den besten uit en zeg me wat hij is en wat hij mag beteekenen Indien het ambt van minister zoo laag is gedaald om ten spot van eiken deen te mogen dienen, dan zouden we in de keus iets kunnen begrijpen. Maar indien minister nog moef bedui den bekwaam, eerlijk, ijverig, talent vol en verreziend man, dan mogen we -gerust zeggen dat de klerikale komedie is ten einde geloopen. Want zulke mannen kunnen nog bitter weinig het begin van 't einde aantrekkelijk ma ken, en we voorzien de tijden dat, in 't belgisch parlement naar onze minis ters met oranjeappelen zal worden geworpen, evenals naar Pitje Snot in den poesjenellenkelder. Al de dagbladen der week hebben de heeren van 't nieuw klerikaal ministe rie in overzicht genomen. Veel scherts werd er rond hunne namen verteld, immers geen enkel van hen verdient waarlijk ernstig opgenomen te worden. En in onze herinnering, zooals alle Aalstenaren misschien, hebben we met oprecht medelijden een hunner her dacht. t Was uiterst woelig te dien tijde in 't Aalstersch politiek kamp. Iemand van goede inborst, alhoewel van weinig groot talent, was hier op gestaan, en trok te velde tegen valsch- heid, verdrukking en alleenheersching. Met de vlag der rechtvaardigheid en van het menschelijk mededoogen in de hand, sprong hij in de bres ter verove ring van wat in zijne kristene ziel de ideale uiting scheen te moeten worden van onze hedendaagsche samenleving. De brave volksman, alhoewel door velen hier in den ronde begrepen, scheen echter alleen niet bij machte om den stormloop van 't woekerend klerikalism aan te vangen. En toen daagde hulp uit den Oosten. In de hoofdstad maakte zich ook een jong, fier uitgedoscht advokaatje, voor dé goede zaak warm. En zoo mocht hij hier eens laten hooren en doen zien wie hij was. De eerste indruk was aangrijpend. Op een stoel, recht en in plechtige houding, met grootsche gebaren, in het aanschijn van O. L. V. ten Druiven, bezwoer hij 't volk de nieuwe vlag der vrijheid en broederliefde te volgen. Een machtig en dreunend geschreeuw brak los allen voelden zich meêge- dreven, de vijand zou vallen. Er viel echter niets en 't jong advokaatje was al dadelijk bewust van zijne sociale nietigheid. De Cameleonstreek deed hem glimlachen, maar ze was er noo dig geweest, meende hij, al ware het maar om de alzijdige waarde van zijne politieke sterkte en zijn schrander ver nuft te toonen. En terug thuis dacht hij weieens hoe toch kan ik er komen Dat juist heeft hij nu gevonden, want tie man is na weinige jaren, nogmaals van aanschijn veranderd, 't Groene dat hem om oogen en lippen was geslopen is allengskens verdwenen 't werd vaal geel, zooals op 't sarcastisch wezen van zijn toenmalige hevigste vijand. Maar t was noodig ter wille der broe derlijke omarming, Nu vraag ik aan elk eerlijk mensch, welk ontzag kan ooit zoo een minister op het volk veroveren, en is 't wel overdreven als we zeggen dat vanwege hoogerhand een droef voorbeeld wordt gegeven van menschelijke eigenwaarde en menschelijken trots. Tot ons groot ongeluk (misschien wel geluk) zijn ze allen met hetzelfde moedernat der Leu- vensche Alma Mater overgoten. De keus is opperbest geweest, men heeft er daarom ook drie weken moeten naar waehten 't Was er echter niet om te doen bekwame, eerlijke, talentvolle, verreziende ministers te behoeven neen, er moesten voetlikkers gevonden worden, zonder hart of geweten, die de belangen van land en volk onder de voeten vertrappen in de belangrijke kwestie n welke op het parlementaire tapijt gaan komen men moest ellen dige confessioneele dweepers hebben, plooibaar, zonder 't minst sociaal ge voel, om de eischen van het Staats hoofd aan eene weerbarstige Kamer op te dringen men moest lage buikkrui pers vinden, zonder schroom of zede lijk begrip, om laf en loom in 't zand te bijten voor het Gouden Kalf van het belgisch klerikalism. Maar of de toestand met de noodige scherpzinnigheid tot zijne oplossing is gekomen valt te betwijfen. We zijn veeleer geneigd te gelooven dat, nu meer dan ooit, de poppen aan het dan sen gaan, tot groot heil der dringendste maatschappelijke hervormingen. Dirk Martens. 1 De klerikale partij is overtuigd dat haar rijk in onze stad ten einde is. Alle middelen zullen haar dan ook goed zijn om die ramp trachten te vermijden en daar ze niet wijzen kan op voorbeeldig en profijtig bestuur, zoo gelasten zich sedert eehigen tijd som mige barer kreaturen met een vuil en ver achtelijk werk, waartegen wij onze mede burgers op hunne hoeae stellen. Telkens de gelegenheid zich voordoet bren gen die klerikale speurhonden het gesprek op de gemeentekiezingen 0111 de denkwijze van handelaars en werklieden trachten te kennen. Zij zullen zelfs tegen het dompersbestuur uitvallen om de tong van hunne medebur gers los te krijgen en ze hunne meening te ontrukken. NV ij waarschuwen dus al degenen, die niet heel engansch onafhankeljjk' zijn, tegen uie speurhonden. Houdt uwe meerling* voor u. maar kiest in October voorde liberalen. Wij ook zijn demokraten, riep Woeste uit, in de Kamers verleden dinsdag, wij zijn d emokraten in den echten zin van 't woord Die verklaring verwekte een algemeen ge lach, zelfs, de klerikalen konden zich niet houden en lachten nog het meest. Woeste demokraat!?? Waarom niet De tsar van Rusland, beweert immers ook de mokraat te zijn, dat wil zeggen, volkslie- vend, hij beweert zelfs dat het uit liefde is voor het volk, dat hy tsar blijft, dat het uit liefde is voor het volk, dat hij eene grond wet weigert, dat het voor het welzijn is van het volk, dat duizenden en nog duizenden jaarlijks naar Siberia worden gesleurd. NV e kunnen ons de moeite sparen de de- mokratie van NV oeste en zijne aanhangers te ontleden, het algemeen gelach waarop de verklaring van den groenen paus in de Ka mers werd onthaald bewijst genoeg dat nie mand zulks ernstig opneemt. Het klerikalism is door de eeuwen heen het tegenovergestelde geweest van demokratie. Klerikalism is zooveel als overheersching en onderjukking van lijf en geest, looche ning van vrijheid en onafhankelijkheids ver nieling van volkswil en volksmacht. NV aar de klerikalen den scepter zwaaien wordt er slaafsche onderwerping geëischt, daar heerscht slechts dwang en verdruk king, daar telt het volk voor niets meer. De liberale princiepen hebben echter langzamerhand de klerikale heerschappij gekortvIeugeld de liberale grondbeginse len gesteund op redelijkheid en rechtvaar digheid hebben de klerikale misselijkheden verdrongen en de demokratie op den voor grond gebracht. In het liberalism is de ware, degelijke demokratie gelegen. Zoover hebben de demokratische denk beelden veld gewonnen, dat in alle beschaaf de landen, de volksmacht tot bassis dient der staathuishoudelijke inrichting, en er dan ook gezegd wordtalle macht komt uit" het volk. Waar de klerikalen meester zijn, gelijk in Belgie b. v., durven ze zelfs de liberale demokratische princiepen, die in de grond wet "zijn geschreven niet openlijk verloo chenen maar ze trachten toch ze door alle mogelijke middelen te vernietigen op bedekte wijze. Daardoor Je regen we de schandelijke kieswetten en heel die reeks slechte wetten en verordeningen, die alle strekken om de heerschappij der klerikale kliek te vereeu wigen. Demokratie wil zeggen bestuur door en voor het volk, voor het algemeen. De klerikalen zijn de eeuwige vijanden der demokratie, daarom moeten wij hen aanhou dend en hardnekkig bestrijden, tot behoud onzer vrijiieden of wat er ons heden nog van overblijft daarom moeten wij ons beyve- ren, om de algeheele vernieling dier vrijhe den te verhinderen, door den triomf der libe rale demokratie. Schreven onlangs de klerikale bladen, ook die van Aalst nietDe katholieken dulden de vrijheid van geweten omdat ze niet anders kunnen. De liberale demokratie, wil dat alle macht uit het volk kome, dat de rechten van elk erkend wezen, dat eenieder zooveel vrijheid mogelijk geniete. Het liberalism is niet gebonden aan eene staatkundige of maatschappelijke formuul, integendeel, de liberalen erkennen op poli tiek of economisch gebied noch dogma's, noch form uien, die maar al te dikwijls de ne gatie zijn van demokratie. In het liberalism ligt de ware, gezonde demokratiedoor onderwijs, door opvoeding, door t beoefenen van vrijheid en recht het volk te verheffen, het volk te brengen tot het besef zijner wezenlijke belangen, tot het vermeerderen zijner eigenwaarde. Het liberalism verwei'pt alle buitensporig heden. Het volk te vleien, liet volk te verlei den door beloften, dat ligt buiten de rol van het liberalism. Wij liberale demokraten willen geene demagogie, want demagogie leidt tot despotism. In eiken staat, ook In een demokratischen Staat, moet een gezag erkend worden, zoo als minister Briand het in de Fransche Ka mers zegde. Het bestaan van een gezag is de eerste vereischten, voor het kunnen bestaan eener Maatschappij. Doch onderzoek, bespre king en vrijheid moeten tot grondslag dienen van dat gezag. En dat is niet alleen de onontbeerlijke voorwaarde van het NVezen eener natie maar zelfs van een enkele groep menschen met een zeker doel vereenigd. Daarom kunnen wij, liberale demokraten onder de arbeiders geene valsche begrippen verspreiden, daarom kunnen wij hen niet paaien met verkeerdheden, die later hen vervullen met teleurstellingen, daarom kun nen wij het volk niet misleiden met droo-re- denen van welken aard ook. Wij zeggen tot de arbeiders in de grond beginselen der liberale partij ligt de ware demokratie. Daarom sluit u aan bij de liberalen en laat u niet verblinden door beloften en ijdelen praat, zoo ge niet loopen wilt naar uw verderf. Het gebeurt dat de vermoeide reiziger in de woestijn, snakkend naar een dronk water, plotseling voor zich in de verte een oasis be merkt met frissche boomen, jeugdig aroen en een heldere bronne. Spoedig wendt hij daarheen, verder en verder schijnt de oasis ziel) te verwijderen, tot ze als nevel en damp verdwijnt, 'twas slechts eene luchtspiegeling en de onvoor zichtige, die van den weg is afgeweken geraakt verdoold in de woestijn en komt tot een ellendig einde. Het is den plicht van alle liberalen, de arbeiders de waarheid te zesgen en hen aan te sporen zich te vereenigen bij de liberaal- demokratische partij. De kloosteradvokaat van het pastoorblad zegt dat we niet't accoord zijn met zekere onzer liberale confraters nopens het bedrad der kloosterfortuinen. NVe gelooven dat we ver zeer ver onder de wezentlijkheid waren en het is maar als er ergens in een arm kloosterken, zooals dat van Rupelmonde eenige millioentjes uit de brandkast gerob berd worden dat men een flauw denkbeeld krijgt van den rijkdom der in vrijwillige armoede levende paters en nonnen. De framassons hebben zich in Frankrijk ook misrekend, zegt het blad, want de Staat noeit er slechts twee millioentjes g'evonden by de uitgedreven kloosterlingen. Verklaar ons dan eens waarmede die uit gedreven nonnekens en paterkens hier in België, te Mijlbeke, Lede, Santbergen, enz. die prachtigekasteelen hebben aangekocht? De Fransche nonnen hebben in hun land maar gelaten, wat ze niet meenemen konden de rest was reeds den hol op, Het nieuw ministerie, samengesteld uit mannen die, Yooraleer ze de minis- tersbank hadden beklommen, op verre na hetzelfde programma niet aankleef den, en die dus heden, uit hoogmöed en om der wille van een ministershoed, zullen bestrijden wat ze gisteren ver dedigden, werden bij de laatste kamer besprekingen door de liberale volks vertegenwoordigers fel op den rooster gelegd, en, ware het dat een klerikale minister nog ecnig gevoel van politieke eigenwaarde of eerlijkheid kan bezit ten dan zou niet een hunner een oo^n- bük getwijfeld hebben om te bekennen dat, in de huidige omstandigheden en gezien de hatelijke handelwijze die het voorgaande ministerie tegen de Kamer van Volksvertegenwoordigers had ge- bi uikt, de klerikale partij op dit oo^en- bük niet meer bestand is om 's lands- goevernement in handen te nemen. liberale volksvertegenwoordiger M. Janson, de machtige en groote redenaar, heeft de klerikale ministers en met hen heel hunne partij op mees terlijke en krachtige wijze aan den schandpaal gespijkerd, met door slaande bewijzen heeft hij zijne rede voering gestaafd en durende meer dan ander half uur heeft hij van uit de nationale tribuun het slecht en partijdig beheer der klerikalen gehekeld niet een van al de ministers bevond zich bekwaam genoeg om den heer Janson onmiddelijk tegen te spreken ze ge voelden zich verpletterd, ze waren als stom geslagen en dat is het beste bewijs dat M. Janson de waarheid had gesproken. Dergelijk ministerie, alleenlijk ge steund op onrecht en partijbelang kan onmogelijk leven weinige maanden zullen ook verloopen vooraleer het zal ten gronde vallen daar zijn overi gens de klerikalen zelf van overtuigd. In zijne redevoering heeft de'"heer Janson heel breedvoerig de werkers kwestie besproken en ziehier hoe hij met zijn helder doorzicht den heden- daagschen toestand afschilderde Blind {ijn ^ij, die hedendaagsch nog van gevoelen pjn dat men over de sociale vraagstukken onverschillig mag heenstappen, wanneer men in t verschietginds in de verte reeds de schichten fiet flikkeren, die maar al te goed de woelingen voorspellen, &S- o o "H/l

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1