a 1 M r7 Werkstaking. 1 I Ij L, Prijs i 5 centiemen het nummer Tweede Jaargang, IVummer 22 Zondag 2 Juni 1907 Medeburgers, Onze Poliliek. Partijdige benoemingen, Ons Demokralisch Programma. De arbeiderskwestie. WOESTE, "f L'E :ÓV /w aViVV:jW,S r> ie Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den huiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Aalst, 1 Juni 1907. De werkstaking duurt voort. Vele werklieden onzer party «Un onverdiend werkeloos en broodeloos. wy verzoeken dringend al onze liliernie Vrienden, Bur gers en Werklieden, hunne giften te storten voor de wer- keloozen. Wy betrachten het einde dier noodlottige WERKSTAKING maar In afwachting mogen en zullen de werklieden geen ge brek ïyden. Het socialistisch orgaan, Recht en Vrijheid, wil ons wel zijne gelukwen- schen en goedkeuring over zenden nopens ons verschenen artikel Het Recht van Werkstaking, waarin we als liberaal verklaren, dat de werker in't algemeen aanspraak mag maken op een genoegzaam en ordentelijk loon, en, dat wij de werkstaking in sommige gevallen als een wettig middel aanzien om dat recht te bekomen en te verde digen. Alleenlijk sinds 't verschijnen van dat artikel erkent Recht en Vrijheid dat we de echte volksgezinde baan zijn opgetreden, want tot heden hebben we, zegt het, veel slecht gedaan tegen over 't welzijn en den voorspoed der werkersklasse. Verwondering baart die laatste ver klaring bij ons niet, want 't ware echt naïef van het socialistisch orgaan aan zijne lezers wijs te maken en opentlijk te erkennen dat de liberale weekbla den, die elkander hier te Aalst hebben opgevolgd, hunne beste krachten, ofschoon ze 't zonder veel trommelge- roffel noch trompetgeschal deden, hun gansche streven en werken hebben gewijd aan de verdediging der belan gen van den werkersstand, en tot het verwezenlijken van 't liberaal vooruit strevend programma, dat zoowel op economisch als op maatschappelijk en politiek gebied, dergelijke punten bevat dat hunne uitvoering aan de moeilijksten, zelfs aan vele socialisten, voldoening zou schenken. Onze vrien den zijn daarvan gansch overtuigd en daarom ook verworven wij tot heden de medewerking van velen en de alge- meene goedkeuring van allen. Onder ai onze medewerkers ook heerscht de beste verstandhouding en wederzijdsch vertrouwen, en wat ook. Recht en Vrijheid er moge over zeg gen, dat vertrouwen en die eensgezind heid zullen niet ophouden om in het vervolg meer en meer aan te groeien. Bijzonderlijk in hem, in dengene onzer medewerkers op wien Recht en Vrij heid het thans gemunt heeft en dien ze als den grooten held der Volksgazet aanduidt, zullen we een onbegrensd vertrouwen stellen, omdat we vast overtuigd zijn dat hij onze politiek, dat hij het liberaal vooruitstrevend pro gramma met hart en ziel is verkleefd, en ook omdat we weten dat hij sinds lange jaren, toen de meeste medewer kers van Recht en Vrijheid nog in de eerste broek staken, onwankelbaar en rotstvast in zijne politieke grondbegin selen, onverschrokken, moedig en tot nadeel zelf zijner persoonlijke belan gen, strijd voerde in 't voordeel van duizende en duizendeproletariërs wiens leven en verzuchtingen hij kent en ook begrijpt want hij is een volksjongen die alleen steunende op zijne kennissen zonder hoogmoed noch valschheid, oprecht in zijne meeningen en bovenal eerlijk en deftig, zich opoffert en gedu rig streeft naar meer recht en meer eerlijkheid voor de werkersklasse. Dat mogen of zullen wij liberalen niet vergeten. We hielden eraan die verklaring te doen als antwoord, op een artikeltje van het socialistisch orgaan, waaruit blijken zou dat een der medewerkers van ons blad zou over boord gesmeten of ten minste onder voogdij zou ge steld zijn. Telkenmalen wy de klerikalen verwijten dat zij immer hunne aanhangers benoemen in de magistratuur, in 't notariaat, alsook in al de welbetaalde plaatskens, komen zij met een handvol scheldwoorden voor den dag, waarmede zij ons leugenachtig trachten te maken. Aanstonds springen zij op hun stokpaardje en willen ons wys maken dat zij enkel het evenwicht willen herstellen dat de liberalen vóór 1884 verbroken hebben met hunne partijdige benoemingen. Dit zijn enkeljjk maar praatjes, want zy weten maar al te wel dat, indien zij cijfers moesten voorbrengen, zij zich zei ven zou den leugenachtig maken en dat zij zouden doen uitschijnen dat zij bijna uitsl uitelijk hunne creaturen bevoordeeïigen. Eikendeen weet, dat tegenwoordig het gerecht bijna gansch in de hand is der kleri kalen, en dat het als een ware rareteit mag aanzien worden, nogeenen liberalen Vrede rechter aan te treffen. Al de rechtbanken zijn lieden samengesteld uit klerikale Prijs der Annoncen: f pe^'one 15 centiemen 1 ner Reklamen 75 centiemen P drukregel» Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bledzijde, 2 frank Op dit getal, zijn er 2 liberale, 5 twijfe lachtige en 90 klerikale benoemingen ge- daan 4 Kantons van 't arrondissement Brugtre, o kantons van Kortrijk, 2 kantons van Yper hebben geen liberale titularis. Luik. e,^ez® provincie telt men 128 notarissen, 51 liberalen en 77 klerikalen. -35 plaatsen zijn bekleed door notarissen benoemd vóór 1884, 25 door erfopvolging >8 benoemingen werden dus gedaan sedert loo4. Wetlnix, 12 dezer benoemingen zijn liberaal en 5(3 klerikaal Luxemburg. In het geheel telt de provincie Luxemburg 60 notariaten, waarvan 24 liberalen, 1 twij felachtig, 35 klerikalen. Sedert 1884 werden er 29 benoemingen ge- 25k"ërTkS7an 3 Hberale' 1 twiJfelachtig en Namen. Deze provincie telt 64 studiën van notaris sen 27 worden bekleed door liberale 2 door twijfelachtige en 45 door klerikalen nota rissen. 21 Studiën worden bekleed door notarissen benoemd vóór 1884, 13 door erfopvolging 100,Zijn er, 30 benocmingen gedaan sedert 1884 op dit getal zijn er slechts 1 liberale benoeming, 2 twijfelachtige en 27 klerikale benoemingen gedaan Het arrondissement Dinant telt 2 kantons waar geen enkele libe rale notaris woont. Limburg, Eindelijk in de provincie Limburg telt 113 liberalen, 2 twyfelach- haantjes vooruit, die als belooning voor politieke diensten bewezen aan de klerikale partij, tot rechter benoemd worden. Nu komt een liberaal blad van Brussel L'Etoile Beige, dat door de katholieken als heel ernstig moet aanzien worden, daar ver leden week, de minister van nijverheid en arbeid, dit blad tot zijne verdediging moest inroepen, een onpartijdig onderzoek te doen nopens de benoemingen gedaan van 1884 tot 1907 door onze klerikale regeering in 't no tariaat wij kunnen niet nalaten dit belang rijk werkje, per provincie gedaan in 't kort te laten kennen. Antwerpen. De provincie Antwerpen telt 129 notarieele studiën, 19 titularissen zijn liberalen, 3 zijn twijfelachtig en 107 zyn klerikalen. 36 plaatsen zijn bekleed door notarissen benoemd vóór 1884 en 16 door erfopvolging. 77 Benoemingen werden gedaan voor- openstaande en nieuwe plaatsen te beginnen van 1884 en 2 dezer benoemingen zijn libe ralen, terwijl er 75 klerikaal zijn. Het arrondissement Antwerpen telt 5 kantons op de 7, Mechelen 3 kantons op 5, Turnhout 4 kantons op 6, waar geen enkele liberale notaris gevonden wordt. Brabant. De provincie Brabant telt 184 notarissen 54 liberalen, 6 twijfelaars, 124 klerikalen. 43 Studiën worden bekleed door notarissen benoemd voor 1884 46 door erfopvolging 95 benoemingen zyn gedaan geweest sedert 1884. Welnu, 12 dezer benoemingen zijn liberaal, 1 is twijfelachtig en 82 zijn kleri kaal. Het arrondissement Leuven telt 3 kantons op 7, zonder liberale notarissen. Henegouwen. De provincie telt 155 notarissen, waarvan 50 liberalen, 10 twjjfelaars en 95 klerikalen. 48 Plaatsen zijn bekleed door titularissen be noemd vóór 1884, 35 door erfopvolging en 72 werden benoemd sedert 1884. 4 dezer benoemingen zijn liberaal, 5 twji- felachtig en 63 klerikaal. In 't arrondisse ment Charleroi vindt men 2 kantons zonder liberale notarissen. Oost« Vlaanderen. Inde provincie Oost-Vlaanderen treft men 187 notarissen aan 33 liberalen,7 twijfelaars en 147 klerikalen. 54 plaatsen zijn volzet door notarissen be noemd vóór 1884 32 door erfopvolging. Dus werden er sedert 1884,101 benoemingen ge daan. Welnu 7 dezer benoemingen zijn libe raal, 3 twijfelachtig en 91 klerikaal. 5 Kantons van 't arrondissement Gent 4 van 't arrondissement Dendermonde bezitten geen liberale notarissen. West-Vlaanderen. 146 Studiën van notarissen vindt men in West-Vlaanderen, waaronder 26 bekleed door liberalen, 5 door twijfelaars en 115 door klerikalen. 29 Plaatsen waren bezet door titularissen benoemd vóór 1884, 20 door erf opvolging en 97 benoemingen werden ge daan sedert 1884. men 50 notarissen tig en 35 klerikalen. Sedert 1884, hebben aldaar 21 benoemin gen plaats gehad, waaronder 1 twijfelachtig en al de andere waren klerikale benoemin gen. Herhaling. Indien wij de opneming doen van dit zwarte boek, vinden wij dat ons land 1103 notarissen telt, die onder opzicht van poli tieke gedachten verdeeld worden als vólgt: Er zjjn 293 liberale notarissen, 35twijfe' laehtige notarissen en 775 klerikale notaris sen. <JP getal werden er 313 benoemd voor 1884 200 werden aangesteld als opvolger van hunnen vader. Dus sedert 1884 y^rden er 590 benoemingen gedaan door onze klerikale regeering en op dit getal telt men 43 liberale, 18 twijfelachtige en 52» kle rikalen benoemingen Onnoodig, niet waar, vriend lezer, daar commentariën op te maken elkeen zal ge noeg zien en bemerken waar onze huidm-e meesters naartoe willen, en met ons moeten bekennen dat zij den naam van partijdige bestuurders wel verdienen. Hoe de Patroon tegenover mijn werklieden handelen moet. In ons vorig artikel hebben we gezeid dat het wantrouwen van arbeider te genover patroon en omgekeerd, dat de afstand tusschen beiden een der oorzaken is van geschil meestal met verlies voor beide partijen over ka pitaal en loon. We wezen er op dat een nijveraar niet als autokraat met zijn werkvolk mag handelen, maar wel als vriend. Len patroon zou dienen zijne werkhui zen te bezoeken, een vriendelijk woord over te hebben voor zijn onderdanen, een minzaam gesprek te voeren met hen over de fabriek, de hangende kwesties, zelfs de gewone vragen van den dag hij zou met een informeerend woordje belang moeten stellen in de familie, het huisgezin van zijn werklie den hij zou zelfs zich niet mogen te hoog achten om heul en troost en on derhoud persoonlijk te gaan verleenen aan die families, welke in nood verkee- ren door de eene of andere omstandig heid hij zou zijn werkvolk met goede raad en daad moeten bijstaan. Waarom de arbeiders niet tot een kring vereenigd Waarom in dien kring niet gezamenlijk besproken hun eigen toestand Waarom daar niet te zamen gezocht naar middelen tot lots verbetering P Daar zou de patroon ge durig in aanraking komen met zijn volk, hij zou voeling krijgen met die menschep, beiden zouden voor elkan der eerbied en vriendschap koesteren, het wantrouwen zou verdwijnen. De rijke man moet tot den arme gaan, vol viiendschap, met volle overtuiging hem voor zich te winnen, en hem een flinke, warme hand drukken en hem eens voor goed zeggenKom, vriend, geen schrik meer voor mij of geen haat of verachting gezellen zijn we en als ge zellen zullen we samen werken voor elkander. Geen sprake meer van wantrouwen, van minachting of verachting, van on eerbiedigheid, van afstand dit is autoritairen afstand. Kan men eerbied over hebben voor een persoon, die zich niet eens gewaar- digt u te bezien, of liever u beschouwt als een mindere, als iemand van ander gehalte Waarom niet het gezellige samen-leven Waarom immer dat la ten blijken van ik sta hooger dan gij ik ben een meneer, gij zijt maar een werkman, alsof het een schande was werkman te zijn, dit is arbeider, dus iemand, die zijn brood niet in ledigheid eet, maar dubbel verdient door zijn wroeten en zwoegen, en wien men den hoogsten eerbied zou moeten betuigen, want een werker is een ander en zui verder en edeler edelman, dan hij, die een brevet van adel draagt, enkel be komen door erfenis van een reeds lam* gestorven en vergeten voorvader, als hij dat edele brevet dan nog maar niet erkregen heeft door de eene of andere kruiperij, omdat hij getoond heeft even buigzaam te zijn als riet en even rek baar als elastiek. Die tijd van hoogere en lagere stand moet voorbij j we kennen slechts een eerlijken en een oneerlijken stand. We rekenen tot de eerlijken al degenen, die rechtvaardig handelen en met het hart op de rechte plaats tot de oneerlijken, al degenen die gewetenloos zijn, al wa ren ze dan ook geadeld sedert lange jaren of sedert korten tijd. Daarvoor moeten al degenen zorgen, uie thans het in hun handen hebben zij moeten zorg dragen voor het aan- knoopen van vriendschapsbanden tus schen alle eerlijke menschen en in de eerste plaats kan de patroon dat met zijn werklieden. Dat zetten we uiteen toekomenden Zondag. De arbeiderskwestie is aan de orde van den dag in bijna de geheele wereld. Onbetwistbaar moeten en zuMen de vraag stukken betreffende de verhouding tusschen Kapitaal en arbeid eene democratische oplos sing erlangen. Als we zeggen oplossing, dan is het evenwel maar in betrekkelijken zin want geheel opgelost zal de kwestie nooit zyn immers niemand zal beweren dat de verhoudingen derwijze eens zullen gere geld wezen, uat eenieder er volkomen vrede zou mede hebben. In theorie is zulks mogelyk, in werkelijk heid met. Elke nieuwe ontdekking, elke nieuwe uitvinding zal nieuwe toestanden verwekken en daarmede zullen dan ook weer nieuwe verwikkelingen ontstaan, die andere wetten of verordeningen zullen noo- dig maken. Daarom bljjven op economisch gebied the orie en dogma dorre proza of fantazij en is voor den werkman een korrel praktische verbetering meer waard, dan heele bundels economische bespiegelingen en gewaagde voorspellingen. Toen de liberale professor Laurent eene halve eeuw geleden, het sparen als een mid del tot lotsverbetering aanprees, en het zoover bracht, dat de Spaarkas door het Staatsbestuur werd ingericht had hij niet weinig belagers en bespotters tegen zich, en werd de instelling op demokratisch ge bied als een lapmiddel bestempeld, min dan een plaaster op een houten been. Al de declamatien van dien tijd tegen Lau rent en zijne partijgenooten zijn sedert lang verzwonden en vergeten, die inrichting van Laurent heeft een verbazende uitbreiding genomen, en ontelbaar zijn degene welke aan deze inrichting hunne heele lotsverbete ring hadden te danken. De declamatien heb ben niet opgehouden, dat, zullen z< .ooit maar eenieder erkent het nut, ja de noodza kelijkheid der spaarinrichtingen en verleden week nog richtte de coöperatief Vooruit. een omzendbrief aan de burgers en werklie- Jen, betrekkelijk het sparen. Dit haalden wij slechts aan als voorbeeld want hetzelfde geldt voor vele andere inrich tingen en verbeteringen. We willen maar beduiden, dat we op maatschappelijk gebied, er veel meer moe ten van houden practisch te zijn willen we voor de arbeiders goede uitslagen bekomen Kunstig ineengezette leerstelsels leiden tot niets en zullen over een tiental jaren in den vergeethoek liggen, bij de oudere stelsels waarvoor men nu reeds schokschoudert. De arbeiderskwestie is tweezijdigzedelijk en stoffelijk. In den laatsten tijd werd den zedelijken kant, vooral in ons land ver waarloosd ten behoeve van den stoffelijken toestand. Reeds twintig jaren geleden schreef ik het onderwijs is de sterke hefboom waar mee de werkman zich uit zijnen minderen toestand zal opheffen, vele vernuften gaan verloren onder de werklieden omdat hen het middel tot verdere ontwikkeling ontbreekt, daarom zou het lager onderwijs verplicht moeten zijn, en het oiiderwys in 't algemeen kosteloos in alle graden. Dat is geene theorie, maar doel matige de mocratie en al schjjnt het, dat we in ons land er nog verre van af zjjn op dat terrein iets te bekomen, toch meen en hoop ik dat het eerste deel van dat programma spoed iy zal verwezenlijkt zijn en ook de andere pun ten ervan wet zullen worden. Daar komen we later wel op terug. Thans echter staat het stoffeljjk vraagstuk op den voorgrond en willen we ons daar meer uitgebreid mede bezig houden. We wonen weer het gewone spektakel bij der twee uitersten, de eenen klampen zich hardnekking aan het oude dat verdwijnen moet, de anderen hollen den wee* op der bare66 en griJPen naar het ongenaak- Tusschen de twee ligt den gouden middel weg der praktische hervormingen, den weg dien ieder weldenkend en vooruitstrevend mensch volgen moet, of men tegen hem ook blaffe of tiere. Daarin bestaat de wezenlijke democratie. We willen een voor een de voornaamste der hervormingen, die verwezenlijkt kunnen worden aanduiden en bondig verklaren na dat wjj een kort overzicht zullen gegeven hebben van wat er op gebied van maatschap pelijke herinrichting, en democratische her vormingen sedert eene eeuw werd gepoogd. Toch wil ik thans wijzen op een middel dat volgens mij grooten invloed zou hebben op de regeling der loonen, en de lotsverbe- tering der arbeiders welke er het srevo!0- zou van zjjn. 0 De loonen mogen niet vergeleken worden van het eene land tot het andere, soms zelfs niet van de eene stad tot de andere men moet immers rekening houden van de voor waarden waarin eene njjverheid wordt uit geoefend en tevens ook van de levensvoor waarden der arbeiders. Maar dat de loonen in eene zelfde nijver heid zoozeer verschillen dat deze eene ordentelijk loon betaalt en gene een hormer- loon, zulks is niet aan te nemen. Indien echter elke patroon, die meer dan vyf werklieden heeft, de loonen die hij be taalt moest afkondigen, hij zou er wei tegen opzmn de openbare opinie te trotseeren door het betalen van te lage daghuren, waardoor hy dan nog eene oneerlijke mededising doet aan de andere nijveraars der zelfde kate- gone. Deze maatregel, hoe eenvoudig hij ook schyne zou nuttiger zjjn voor de arbeiders dan de dozynen boeken welke over de loons- it westie werden geschreven. j y Volksvertegenwoordiger voor het Arrondissement Aalst. Laat ons hopen dat onze dóór en do°r Waamschgezinde Burgers en Werklieden niet langer meer den onfeilbaren Woeste - zooals een katholiek blad hem Zondag 11. spot tend noemde - als vertegenwoor diger voor ons Arrondissement naar de Kamer zullen sturen. Wie spreekt er verachtelijker en hatelijker over de Vlamingen en al wat Vlaamsch is, dan Hij, alhoewel hij dien haat immer wil verbergen achter den dek mantel der vrijheid Durft Woeste van vrijheid spreken, Hij, die alle vrij heid onderdrukt bij iedereen die hem .f® I t yy/hb ♦- •- 0— «I I f' fV

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1