H ARRONDISSEMENT v/AH EMOCRATISCH Werkstaking. è'!S Prijs 5 centiemen het nummer Tweede Jaargang. Nummer 24 Zondag 10 Juni 1907 Vw C?>1g Medeburgers, wo verzoeken dringend al •nze lllterale Vrienden, Bur gers en Werklieden, hunne giften te storten voor de wei— keloozen. Ons Demokraliseh Programma. PENSIOEN. Bakkersbelaiigen. Overvloed. Eene Bekentenis. Heil igschen derij Abonnementsprijs 3 ^r- vopr de stad en den huiten voorop Betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, i, Aalst. Prijs der Annoncen: j [,evYone 15 centiemen Reklamen 75 - 75 centiemen j per drukregel, Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen cp de derde bladzijde, 2 frank Aalst, i5 Juni 1907. I>e >vci*ks£ciS&ins? duurt vooi'ti Vele werklieden onzer party zQfi onverdiend werkeloos en Itrootleloos. WO betrachten het einde dier noodlottige WERKSTAKING maat- in afwachting mogen en znllcn <1 w©i"IcIScdcEi gocn ge brek lyden, Staat, gemeente en andere machten tegenover de arbeidende klasse. We zeiden vroeger dat niet alleen het lichaam van meisjes, jongens en volwassenen personen langzamerhand ondermijnd wordt in de fabriek, maar dat ook van dag tot dag een deeltje van hun geest en hun hart wegbrok- kelt tot eindelijk én geest én hart dood- gaan, zoodat dan van den fabriek- mensch let wel op een mensch anders niets meer overblijft dan een ellendig samenraapsel van gebeente en spieren, misschien nog wel met wat spierkracht, maar in ieder geval toch zonder geesteskracht Wraakroepend resultaat Lichaam, geest, hart alles gedood Dus is de fabriek te veroordeelen Niet ddt hebben we gezeid Voor ziekten zijn er geneesmiddelen, voor pijnis leniging Zij, die de geneesmid delen in handen hebben, moeten ze geven om de kwalen te bestrijden. Ik heb er reeds vroeger op gewezen dat onderhoud van lichaam en onder houd van geest en hart nevens elkaar loopen we mogen dat niet scheiden een gezonde geest in een gezond lichaam Daarom zijn we voor hooger loonen, vermindering van werkuren, leerplicht en uitbreiding en verspreiding van het hooger onderwijs bij het volk na het bezoek aan de lagere school. Daarvoor dienen Staat en Gemeente en al degenen, die eenige macht in handen hebben, te zorgen. Zij moeten er voor waken dat de grond van het Vaderland, kloeke, verstandige en wel redeneerende burgers drage. Zooals de maatschappij thans ingericht is, kan dat niet. De grootste voordeelen zijn aan den eenen kant, tegenover al de nadeelen aan den anderen. En let wel op dat wanneer die onder drukte menschen zich willen opwerken, dat zulks niet alleen hun recht is, maar dat heel de maatschappij, heel de Staat er voordeel bij haalt. Het is niet slechts bekrompen, egoïs tisch geoordeeld te beweren dat er groot verschil bestaat tusschen de stan den helaas J ja, dat is maar al te waar maar dat zoo'n groot verschil moet bestaan, omdat er nu eenmaal verschillende standen zijn, die een ver schillende opvoeding genoten hebben, dat de hoogere standen meer behoeften hebben, welke de kleinere niet kennen, enz. enz. (Welke kleingeestige, neen domme neen, nog meer uitdagende redeneering!) maar het is zelfs geoor deeld tegen den goeden zin en tegen het eigen profijt in van de groote mas sa, van burgers en rijken, van ge meente en Staat. Als onze hoogere, zoo genaamd lei dende klassen, wat degelijker weten schappelijker onderwijs genoten had den of liever, dat onderwijs dat ze misschien wel ontvangen hebben wat beter gekneed hadden, en zoo de lessen, die ze er kunnen uittrekken, in toepassing brachten, dan zouden ze - wellicht tot hun eigen verwondering vaststellen dat de ellende zoude ver minderen, de moeilijkheden tusschen hooger en lager zou ophouden, de werkman in heter verstandhouding zou leven met zijn patroon, in een woord dat er een beter harmonie zou heer- schen onder de menschen. Maar daartoe behoeft men geesten hart te gebruiken, daartoe behoeven staat, gemeente en andere machten hun medewerking en hun tusschen- komst te verleenen. (Vervolg Zondag). De ellende is het pijnlijkst wanneer ze de kinderen treft en de ouderlingen, omdat dezen volkomen in de onmogelijkheid zijn ei anders aan te ontkomen dan door bedelarij of door de opsluiting in gestichten. In menig artikel hebben wij erop gewezen hoe de school bet kind tegen honger-lijde-h zou moeten beschutten, hoe het inrichten van een pensioen, we bedoelen een behoor lijk pensioen, de ouderlingen voor gebrek en gevang zou moeten behoeden. Ik schrijf met inzicht gevang omdat maar al te dikwijls de gestichten waar de ouder lingen uit liefdadigheid worden opgenomen niet beter zijn dan gevangenhuizen, waar de ongelukkigen allen vrijen wil en alle vrije beschikking over hunnen tijd wordt ontnomen. Moest elk dier gevangenen een frank daags inkomen hebben er bleef wellichtgeen enkele een dag langer in de gestichten waar niet zelden in naam der christelijke liefda digheid man en vrouw onmeedoogend van elkander worden gerukt om de een in die, de andere in geen -gebouw des onheils het overige hunner rampspoedige dagen te slijten. Het klerikaal goevernement, dat ïnillioe- nen heeft doen stemmen voor de forten van Antwerpen heeft het ouderlingen pensioen niet ingericht, het heeft enkel 0111 kiezings- wil voor eenige jaren de aalmoes van 65 franken den ouderlingen toegeworpenNa 1911 zal er geen pensioen meer worden verstrekt, dan in zoover elk voor zich zelve zal gezorgd hebben. Het goevernement heeft aan hen, die. recht hebben na jaren zwoegen, op een vol ledig eetmaal, slechts een kruimel gegund. Maar die kruimel hoe onvoldoende ook mogen de werklieden, die hem bereiken kunnen niet versmaden, immers het spreek woord zegt Wie het kleine niet begeert Is liet groote niet weerd. Door de Onderlinge erkende Ziekenfondsen worden pensioenbonden ingericht, dat zijn lijfrentkassen waarbij eenieder zich kan aansluiten en in welke de Staat aan eiken deelnemer, die jaarlijks een sommeken stort, om later daarvan pensioen te genieten, toe lagen verleend van 60 centiemen, 1 fr. 1,50 fr. in sommige gevallen zelfs 2 fr. voor eiken uitgelegden frank. De Staat ver leent ook subsidie voor de bestuurkosten. De inrichting van Onderlinge Bijstanden en van Pensioenbonden is een werk van practische democratie, waaruit vele, zooniet alle werklieden en burgers, die bekommerd zijn met hun ouden dag voordeel kunnen trekken. Zij die er willen deel aan nemen hebben zich niet de minste moeite te geven, geeneformaliteiten te vervullen, geene nut- telooze voetstappen te doen, het is voldoen de, dat ze den wensch uitdrukken aan den pensioen bond deel te nemen. Jaarlijks moet men om de voordeelen van den Staat te genieten ten minste 3 franken storten (men kan ook meer storten) welke het eigendom blijven van den spaarder of in geval van overlijden aan de wettige erf genamen worden teruggeven. Kinderen van zes jaren, vrouwen, mannen, elk kan zich .bij aen Pensioenbond aansluiten. We roepen de aandacht der ouders op deze inrichting, indien zij bekommerd zijn niet de toekomst hunner kinderen. Voor de jongsten is de pensioenbond het voordeeligst en voor eene geringe bijdrage van enkele franken 's jaars, zullen zij die nu nog kin deren zijn eene lijfrente of pensioen genie ten, dat hen tegen ellende zal beschutten. Doch ook voor bejaarde menschen is de pensioenbond zoo voordeelig, dat geene geldplaatsing, geene handelszaak, zooveel percent kan geven, als men dit bekomt door tusschenkornst van den pensioenbond onder waarborg van den Staat. - o De Pensioenbond Eerbied en Recht voor Allen te Aalst, is eene der machtigste van het landen is volkomen ingericht. De maandelijksche'ètorting van Juni zal plaats hebben, Zondag 16 Juni, van 3 1/2 tot 5 uren, bij M. Hippoliet De Bock, hoek der Kapellestraat en Molenstraat, Aalst. Men kan zich ten allen tijde bij den Bond aansluiten, en alle uitleggingen zullen ge geven worden aan al wie het verlangt. De Eere Voorzitter, De Voorzitter, tiustnaf Levenu. .ian Deftrueekei*. Poen twee jaar geleden het noodge- schreeuw opging over den ellendigen toestand der kleine burgerij, voelde eikendeen medelijden bij de bekend making van 't moordenaarswerk tegen de broodbakkers aangevangen. Ten allen kante kwamen stemmen op om de verantwoordelijken te treffen en luide uit te schreeuwen wat sinds lan gen tijd in deernis werd vlrkropt en versmacht Op het congres ter heropbeuring en verdediging van den middenstand werden harde woorden gestuurd aan 't adres van ons katholiek Goeverne ment, en niet min aan dat der Coöpera tieven of Samenwerkende maatschap pijen. Dezer, zijn ook onze twee hevig ste vijanden, door hen werd onzen ondergang bezworen. De klerikalen gaven ons de rechten op den invoer, en zooals te voorzien was kwamen eerst en vooral de uit- heemsche granen aan de beurt. Immers hier lag een mooie schat verbor gen. Brood eten allen, vooral kleine burger en werkman, dat juist ook zou men belasten. Ons land moet voor de 4/5 leven van den graaninvoer zijn eigen opbrengst zou iets meer dan een miljoen Belgen kunnen voeden, 't Was de eerste stap van beteekenis tot de dwaze wereldpolitiek en handelsbe scherming, die ons katholiek bestuur had aangevangen, en waarvan nu de kleine burgerij grootendeels het slacht offer is. Maar zult gij mij vragen wat viel hier toch te beschermen Niets, hoegenaamd niets De bescherming beduidde Geldklopping op den rug an-kleinen burger en werkman. Want denkt niet dat een groothan delaar zoo maar sommen in de schat- eist stort voor de leute. Integendeel. Wat hem aan d'eene deur wordt ge vraagd, eischt hij terug aan de andere; soms zelfs is 't hem een voorwendsel om zijne prijzen merkelijk te verhoo- van den dag, en tot alle belooning nog het voedsel niet kan vinden om zijn gezin den kost te bezorgen. En doe me niet spreken van den arbeid, wellich den zwaartsten en ruwsten onder allen. Daarvoor hebben we nogthans nooi teruggeweken en mijn artikel is ook niet bestemd om de erbarming en he'; medelijden mijner stadgenooten af te smeeken. Evenals wij, zijn ze nie rechtstreeks plichtig in het droeve lot dat onzen stiel staat te wachten. Neen, ik wend mij tot hen om een groot geta medeburgers van een verzekerden on dergang te redden, want wat kan toch in t midden worden gebracht om vreugde en gejubel bij onze verdwij ning te vinden Indien de goede VOLKSGAZET, waarin steeds de belangen van burger en werkman met denzelfden iever en goeden wil worden verdedigd, mij nog maals een weinig plaats kan gunnen, zal ik mij de moeite getroosten, in een toekomend nummer nog iets over onze gemeenschappelijke bakkersbelangen te zeggen. Want zulken toestand kan onmogelijk blijven duren, hierom ben ik zoo vrij de steun van allen in te roepen Witteblom. Er is overvloed gen. En toch deed de geldklopperspolitiek laar werk. Niettegenstaande de ver maning onzer grootste handelsmannen werden de buitenlandsche granen gelast. p Op het congres dus, waarvan ik zooeven sprak, mochten we ook onze grieven doen gelden, 't Ging er zóo erg, bijwijlen, dat de voorzitter onzer af deeling meermaals de gemoederen moest bedaren. De regeering zou't al betalen, er werden vele beloften ge daan. Men sprak van vermindering der inkomrechten, van taksen op Coö peratieven in evenredigheid hunner opbrengst. Tot hiertoe wachten wij nog als vóren het onderzoek. Maar oprecht gesproken, wat mij betreft, ik heb nooit groot belang gehecht aan al die congressen en onderzoekingen. Het zijn voor mij veeleer vergaderingen, waar onzen ellendigen strijd om lots- pestaan in zijne allerdroefste akelig heid wordt aan 't licht gebracht, en welke doorgaans geene enkele oplos sing laten voorzien. De toestand is te wel van iedereen gekend Een broodbakker (zie rond in onze stad) is doorgaans een slaaf, die werkt van 's nachts tot een laat uur Dunkt u ook niet, waarde Lezers van de Volksgazet, dat overvloed van goede, nutti ge dingen, nooit schadelijk kan zijn Er is overvloed van graan, overvloed van aardappelen, overvloed van katoen, over vloed van vet vee, overvloed van legumen... maar dat is de weelde voor de groote volks massa, de weelde voor de verbruikers, want dan worden al die noodzakelijke dingen goedkoop en is er ruimen voorraad op te doen voor het nederigste werkersgezin. In Frankrijk is er overvloed van wijn We likkebaarden reeds bij het denken aan dien overvloed. Gelukkige tappen, niet waar, die Franschen, overvloed van wijn zeker gaan ze nu voor enkele centiemen een liter goeden wijn kunnen drinken, ja, de wijn, zelfs de goede, zal er zoo goedkoop zijn als bij ons het bier. Maar zoo de overvloed de massa in 't alge meen verheugt, er zijn ook lieden die den overvloed verwenschen als de oorzaak hun ner ellende, als de oorsprong van hunnen ondergang, namelijk de voortbrengers. Dat is ook het geval in Frankrijk. De wijn- druivenkweekers van het Zuiden zijn in rep en roer ten gevolge der overproductie en van de geringe prijzen van den wijn. Ze willen kost wat kost van het goevernement de redding bekomen, de verbetering van hunnen toestand, de bevordering van hun nen verkoop. Betoogingen worden belegd, waaraan dui zenden deel nemen, aan de betooging te Montpellier verleden zondag namen 200,000 (twee honderd duizend) wijndruivenkwee- kers deel en daar werd beslist, dat de burge meesters en minicipaliteiten van geheel de wijnstreek, hun ontslag zouden nemen en dat al de druivenkweekers weigeren zullen hunne belasting te betalen, indien het goe vernement het middel niet vindt om hen uit de verlegenheid te helpen. Doch geen enkele der sprekers heeft te Montpellier, zelve een probaat middel aange wezen, bekwaam om de misnoegden voldoe ning te schenken. De wijndruivenkweekers weten immers, dat een groot deel deroorzaak aan hen zeiven ligt, en ze door persoonlijk initiatief wellicht meer zouden bekomen dan door wettelijke tusschenkornst. DewAren van goede kwaliteit vinden al tijd aftrok, en zijn altijd koopers voor doch als de hoedanigheid te wenschen laat, ver kiezen de verbruikers niet zelden kunstma tige wijn of andere dranken boven den ge- meenen natuurlijken wyn. (Dit verschijnsel, doet zich ook wel voor, bij 't gebruik van andere produkten). Verbetering kan men dus wel verwachten, door het streng toepassen van de wet op de vervalsching der eetwaren maar men zal er zoomin het vervaardigen van kunstwijn kunnen beletten, dan men in Belgie de fa bricatie van kunstboter kan verhinderen De landbouwer moet bezonderlijk trachten zijne produkten te doen waardeeren door hunne betere hoedanigheid. Tot nu toe zijn er nog geene geweldena- rijen gepleegd in het Zuiden van Frankrijk en wat het worden zal met het weigeren der belastingen blijft af te wachten, doch dat zal wel op een sisser afloopon. Het ontslag der municipaliteiten, zou kunnen aanleiding Ke ven tot moeilijkheden, als de burgemeesters weigeren zouden zelfs voorloopig hun plieht te doen voor het handhaven der orde en het beteugelen der misdrijven. Doch de verant woordelijkheid, die zij aldus op zich eoadea laden is zoo groot dat het wellicht bij de pla tonisch bedreiging zal blijven. Men ziet waartoe een overvloedige wijn oogst leiden kan. De beweging in Z«d- r rank rijk is de veropenbaring eener ge westelijke landbouwcrisis door een enkel produkt, die eenige overeenkomst heeft met de hoppecrisis, de gevolgen daarvan alsme de, de oplossing welke er zou aan gegeven worden, zijn dus onzer aandacht waardig^ Aan politieke mannen ontsnappen soms woorden of zinsneden, welke door hunnen aard zelve of door de personaliteit van wie» ze uitgaan eene zekere belangrijkheid of faam erlangen. Zoo zal het beroemde Chaque son tow aan wijlen den heer Van Wambeke toege schreven nog dikwijls aan den politieken man herinneren, welke, in zijnen ouden dag, door zijne katholieke vrienden vers too ton werd. Het beruchte Qu'ils s'en aillent 1 door den heer Woeste gericht tot de officièfcle onderwijzers zal eveneens als een onoit- wischbare vlek blyven kleven op den naam van den Vlaamsch- en volkshater, van de® verdediger van alles wat achteruitkruipend en anti-democratisch is. En onlangs, in de Kamerzitting van 6 Juni laatst, is aan den schitterenden leerling der jesuiten, den heer Segers, eene bekentenis ontsnapt, welke dient geboekt te worden. Volgens het Beknopt Verslag heeft hij ge zegd In de politieke wereld is men er maar weinig aan gewoon zyne gansche ge dachte te doen kennen. Deze woorden hebben natuurlyk protersta- tiën op de banken der linkerzijde urtgelokt - ze kenschetsen eens te meer de inborst, dé gevoelens en de handelwijze der klerikale*. Wanneer ze zelf bevestigen dat ze in *>Ii- tiek niet gansch hunne meening doen ken nen, dan hebben we het recht en den pliefct de bevolking te waarschuwen, opdat ze rteh niet late verschalken door die dubbelzinnige politiekers. We vragen ons af, of die onlar- schaamde verklaring geene uitdftdfgin* is aan de openbare zedelijkheid. We wisten reeds lang dat de katholieke party, de partij is van geheime verklikking, van overdragerij, van uitkooping en bedrog, van geveinsdheid en huichelarij doch we hadden nooit durven gelooven dat een barer woordvoerders de driestheid zou gehad keb- ben in volle parlement te bekennen dat z© ïunne kiezers knollen voor citroenen ver- foopen W ant zooals de groote klerikale koppen zUn> zoo bestaat ook het kleine klerikale szslt- naai, dusdanig handelt ook de klerikale pers. )e kiezers paaien met beloften, met veel be- often ze zand in de oogen strooien en in de vuist lachen om hunnefopperijdat is de kle rikale verachtelijke politiek. Dat zal nooit de onze zijn. De liberale partij gaat recht door zee, veracht valschheid en verraad. Aan de kiezers te oordeelen welke partij ze volgen willen. Wat de bekentenis van den heer Segers betreft, ze verdient ingelijst te worden. Wij lezen met veel verwondering ïq De Volksstem, 't katholiek voddebladre van Sisken Fiks. Van 't Ongediert der Papen verlos ons vaderland. Goede en vurige katholieken, gij zijt mis schien verwonderd dat het boos en goddeloos gespuis u aanrandt. Maar is dat to verwon deren Zien wij niet dat de rupsen en ander ongedierte op de beste en schoonste vrtsh- ten vallen Gij zegt al klagende Van 't ongediert' der papen, Van guit en everzwijn Verlos ons Vaderland, Verlos ons van 't venyn. Vruchtelooze klachten 1 Gelijk er altijd muizen, ratten en ander ongedierte heïfo menschdom zullen plagen, zoo ook zulle' altijd boozen en goddeloozen gevonde"' 07 5 den om de vurige christenen te te 3. te kwellen en te verdrukken. ja*-® v? Maar waarom verlost ons G' |~<*T ongedierte Het komt oordeelen te onderzoeker delyk zijnItót moet op' dat hy nie|s doet zqp - 'a oT£ 3.3 5' 0 2 o?'? S S 2 5-2?^ 8* 'JJhi. j 7 BÉ- Go rjq -• 4 83 £r 5 f- cd <t> Q. fcrS a? 1» Cl Dr c

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1