m arrondissement l S/AH ^is WEEKBLAD. Ons Mengelwerk. w illemsfonds. i r i ft Prijs 5 centiemen het nummer Tweede Jaargang. IVummer 25 Zondag 25 Juni 1907 Einde der Werkstaking. Een Schutsgeest Rekruten. Ons Demokratiscli Programma. Bakkersbelangen Mogelijke Vooruitgang Abonnementsprijs 3 fr. vo<>r de stad en den buiten voorop Detaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: J ^centiemen J perTlrutregeU Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen cp de derde bladzijde, 2 frank Aal§t, 22 Juni 1907. Dank zij de tusschenkomst van M. Jules RENS, liberalen Volksverte genwoordiger van Aalst en de Volks vertegenwoordigers MM. ANSEELE en VERHAEGEN, die alle drie als bemiddelaars optraden is de groote werkstaking te Aalst geëindigd. We deelen in de vreugde der gansche bevolking over het einde dezer nood lottige staking welke drie maanden duurde, en beseffen ook de vreugde der honderden arbeiders bij het verne men der nieuwstijding dat het werk ging herbeginnen. Van weerszijden heeft men toegevin gen moeten doen om tot overeenkomst te geraken. Jammer dat men zulks van den beginne af niet begrepen heeft, dan ware er veel wee en lijden aan ons volk bespaard gebleven. Wij drukken op het feit dat door het optreden der bemiddelaars, de geschil len zijn bijgelegd en de onderhandelin gen tot een einduitslag zijn gebracht. Dat alleen bewijst genoeg hoe nood zakelijk goed ingerichte arbeid- en nijverheidsraden zijn en welke belang rijke rol ze zouden tevervullen hebben. We wenschen onzen Volksvertegen woordiger M. RENS geluk met zijn knap optreden in 't belang der arbei ders. De bemiddelaars hebben waarlijk eene lastige taak te volbrengen gehad. Wij vinden dat het hoog tijd wordt dat ons Volk (ik meen hier de kollek- tieve massa) leert lezen werken van echte kunstenaars, dat het moet dege lijke lektuur in handen krijgen. We hoeven ons niet alleen te be kommeren om den stoffelijken vooruit gang van onze medemenschen we hebben ook te werken voor hun mo- reelen en geestelijken toestand Wij eischen voedsel voor het lichaam, maar ook voedsel voor den geest en het hart De liberaal-demokraten voeren dat in hun schild. Daarom breken we met allen slenter af. De Vlaming moet niet alleen kunnen berekenen het loon, dat hij kan ver dienen, noch de winst, die hij kan opstrijken hij moet ook de kunste naars leeren kennen, geboren en opge groeid in zijn omgeving. Tot nog toe is daar niet voor ge zorgd De bekentenis is hard, maar de waarheid moet gezeid worden In onze streek wordt het minst gelezen van alle beschaafde landen onze kunstenaars zijn verplicht op vreem den bodem te gaan werken, omdat wij allen te veel aan het stoffelijke den ken, louter aan lichaamsgenot. We hopen dan ook dat onze poging zal ondersteund worden door al diege nen, welke het goed meenen met het Vlaamsche Volk en de Vlaamsche kunst. Vlamingen, koopt De Volksgazet op ZATERDAG, 6 JULI aanstaande. ingelijfd. Eenigen echter moesten naar het militair hospitaal van X worden gezonden tot verder onderzoek om hetzij vrijgesteld of bepaald ingelijfd te worden. Ik werd aangewezen om die mannen naar X. te geleiden, mij werd het reispas toever trouwd, ik moest de naamafroeping doen en elk der rekruten behalve hunne reiskaart ook de reisvergoeding van 1,50 fr. betalen en nu voorwaarts marsch naar X. Dokter MAURITS SA1IBE. Wat moet men aan liet volk te lezen geven Zaterdag, 6 Juli aanstaande, zal DE VOLKSGAZET een Mengelwerk afkondigen van een onzer beste schrij vers, den heer Dr Maurits SABBE, leeraar aan het Koninklijk Atheneum te Mechelen. Maurits Sabbe zoon van den ge- vierden dichter en redenaar Julius is de Vlaamsche verteller bij uitmuntend heid hij maakt ons bekend met Vlaam sche menschen en Vlaamsche toestan den hij schildert ons de Vlaamsche natuur hij wandelt met ons door de straten van Vlaamsche steden en leidt ons binnen in Vlaamsche huisjes. Daarom is zijn boek ons zóo gezellig we kennen al zijn helden die zijn ons niet vreemd. Eenigen onder ons kennen zijn Mei van Vroomheid», zijn «Minnewater» zijn Filosoof van 't Sashuis, We zeggen eenigen dat is niet voldoende er moest staan velen. Maar hier struikelen we weer op het blok ons Volk leest niet Niet alleen de werkende klasse leest niet, maar zelfs niet de burger noch de rijke klasse. Ja wel Centeboekjes, waarin de onmogelijkste, de onge- rijmdste verhalen opeengestapeld lig gen waarin moorden en oplichtingen bij de vleet voorkomen waarin dieften en vergiftigingen op iedere bladzij uitgelegd worden waarin de meest romantische liefdesavonturen het hoofd van onze jonge meisjes op hol brengen. Niets van de ontleding van een karak ter, van een ziel niets van natuurlijk heiden waarheid niets van het edele of het mooie niets van taal noch klankgevoel. Onze meeste menschen kennen niets dan titels van werken (feuilleton-ro mans of éencentboekrommannetjes), die den meer ontwikkelde doen walgen of hem een lach van verkropte spijt op de lippen jagen. AFDEELUVG AALST. Wij herinneren de liefhebbers van dege lijke lectuur eraan, dat de boekerij van het Willemsfonds voor de inwoners van Aalst en de omliggende gemeenten alle Zondagen open is van 10 1/2 tot 111/2 uren voormid dag. De boekerij bevat werken van de beste Nederlandsche schrijvers Cremer, Van Lennep, GoehoopConscience, Court- mans, hoveling, Teirlinch-Styns, Styn Streuvels, Maurits Sabbe, enz. enz. De boeken worden volstrekt kosteloos in lezing gegeven. Het Bestuur. In het militair hospitaal kregen we onzen hal ven grijzen gn 5 centiemen solde, we kregen ook op tijd onze gamelle met soep en yleesch, 's morgens moesten we reeds aan l V(datten jassendat ging me natuurlijk al gelijk zemelen knoopen, maar er valt niet t<gen te stribbelen... en ik jaste dus maar zoo goed ik kon Daarna kregen we weer 1 50 fr. reisgeld en we keerden huiswaarts. Mijn eerste proef in 't militaire leven is niet schitterend, dat beken ik, maar voor velen was zij het nog veel min. Van de zestien mannen waarvan de leiding me werd opgedragen waren er 7 die noclflezen noch schrijven konden en van dezen waren er die niet eens wisten in welke gemeente ze geboren zijn. Daarop is 't dat ik voornamelijk de aan dacht wil trekken van de lezers der Volks gazet. Zeven op zestien totaal onge letterd bijna 50 ten 100, is dat niet vreese- 1 ijk Welk leger kan men samenstellen me- dergelijke elementen Wat al moeite moet het dan niet kosten om zulke jongens tot goede soldaten op te leiden, en hoe vernede rend, hoe lastig en kwellend moet het voor de rekruten niet- zijn in zulke omstandighe den, hunnen dienst te leeren. Wat in de eerste plaats uit zulke bevindin gen blijkt, is de ontoereikendheid van het volksonderwijs gelijk het door de klerikalen is ingericht. Sedert 23 jaren zijn zij klerikale oligarchie, koterieregeering in Belgie, se dert 23 jaren is het onderwijs ingericht naar hunne opvatting en in hun politiek belang, de uitslag is erbarmelijk. Onze volksjongens als zij den ouderdom van 20 jaren hebben bereikt, zijn of geheel ongeletterd, of hebben van de school, behalve catechismus en gebeden, zoo weinig medege dragen, dat geheel hun schat van kundighe den zich bij het allergebrekkigste weten be paalt. Is het geen schande Vijftig percent der meerderjarige Belgen bezitten geen onder wijs, of zóó weinig, dat het hun van weinig nut is in het werkelijk leven, en in alle nijverheden in welke vaardigheid gepaard moet gaan met een zekeren graad van we ten schappelijke ontwikkeling. Verplicht onderwijs Al ware het om slechts dat te verkrijgen zouden alle anti klerikalen zonder genade de dompers moeten bestrijden en hunnen val bevVerken. Rekruut. Ik had een slecht nummer getrokken in de loting en 'k moest verleden maandag binnen voor de incorporatie ofte inlijving. Loting, loting!! Wat komt me die dag nog voor als de ellendigste van mijn leven, al heb ik er niets van laten blijken, om het hartzeer mijner moeder niet te vergrooten, die toch zoo oneindig droef was. Loting Vervloekte lotingniet dat ik er tegen opzie binnen te gaan en soldaat te worden, ik denk integendeel, dat elk zijn plicht zou moeten vervullen jegens het va derland, dat men het vervullen van dien plicht niet zou moeten toevertrouwen aan een trommel, het dienen van zijn land niet zou moeten hechten aan de kans van een ge meen waagspel, zoomin als men zou moeten toelaten het vervullen van een vaderland- schen plicht af te koopen met een handvol geld. Maar die meening van mij en van alle toare vaderlandslievende menschen weegt [een ons in de schaal, zoo langde klerikalen ..en boel zullen beredderen. Wat geeft hun Plicht en Vaderland. Hunne leerlingen-kies- dravers van 't seminarie worden immers vrijgesteld en de kasteelheeren hebben ge noeg om den bloedpenning te betalen. Wat dient er meer gezeid Ik moest dus binnen. Ik zal mijne plaats verliezen, mijne ouders zullen mijne onder steuning moeten ontberen.... wat geeft zulks, het vaderland kan den dienst van den rijke missen.... de mijnen niet 't Zij zoo ik zal er mij, hoop ik, wel doorheen slaan en eenmaal uit het leger terug, weer aan een plaatsken geraken, maar te huis zullen ze 't gedurende mijne afwezigheid lastiger hebben.... en dat kwelt me. Verleden maandag trok ik dus op naar X... na herhaald ontkleeden en aankfeeden, lichaamsonderzoek en wat er bij behoort, werd ik al dadelijk aan 't werk gezet om den sergeant aan zijn schrijfwerk te helpen... jongens van den buiten, jongens van de stad werden dezen bij dit, genen bij dat regiment De Klassen Hechten en Plichten. Een onbevooroordeeld, een weten schappelijk ontwikkeld man, die vol strekt niet egoïstisch redeneert, erkent geen standen, geen klassen, in den on- zedelijken zin gelijk onze bekrompen medemenschen het meenen te moeten opvatten, of liever zooals we het vroeger reeds zeiden hij erkent twee duidelijk afgeteekende standen de eerlijkenen oneerlijken. Tot de eersten rekent hij al degenen, die door naarstig werken verstande lijk of lichamelijk toonen niet te vadsig te zijn om voor hun eigen levénsonderhoud en dat van hun fami lie te zorgen, en die daarbij een hart hebben om niet te willen tieren op den overspannen, den overtolligen arbeid van anderen, maar indachtig zijnde de schoone woorden Bemin uw evennaaste als u zeiven en Doe niet aan anderen, wat gij zelf niet graag zoudt hebben, dat men u doe. Tot de tweede klasse behooren al de anderen, ze wezen dan nog bekleed met de opperste wereldlijke of geeste lijke macht, ze wezen dan nog aanbe den en vereerd door een massa stum- perds, die niet beter weten, of door een kringetje hovelingen en vleiers, die in zulke vereering hun eigen profijt achternajagen en ontdekken. De eenen zijn hierin te beklagen, de anderen te verachten. Wij stellen den patroon nevens den werkman, wanneer die patroon door zijn geestelijk werk, door de administratie van zijn fabriek of zijn zaken nijverheid en handel oprecht mag aanspraak maken op den titel (want het is een titel van Arbeider, en wanneer hij terzelfder tijd niet exploiteert de lichamelijke of verstan delijke kracht van zijn onderdanen, die voor ons medehelpers zijn in het opleveren van winsten in die nijver heid, en welke dus dienen verzorgd en behandeld te worden op een mensche- lijke manier. We stellen den patroon beneden den werkman, wanneer hij den harden arbeid van dezen uitbuit om gedurig zijn fortuin te doen aangroeien, alleen op het oog hebbende zijn éigen vermo gen, zijn éigen welstand, zijn IK Zoo n patroons, dergelijke uitbuiters al zijn er dan nog zoovelen en a worden ze dan ook nog geëerbiedigd, hooggeacht en beschermd veroor- deelen wij volmondig en rangschikken we zonder aarzelen bij de oneerlijken, de harteloozen,die al het warme bloed, alle edele gedachten, alle mooie gevoe lens uit hun eigen lichaam pompen om aldus gewetenloos en dus straffe loos, denken ze hun laffe uitbuiting te kunnen bedrijven. Die personen hebben niet het minste greintje van moraal van zedeleer (men noeme ze menschelijk of godsdienstig) in hun binnenste, al loopenzedan ook uitwendig ter kerke en ter Communie bank ofte niet, en al willen ze zich dan ook voordoen als waardige, eerbare, voorname, onmisbare heeren Wij hebben geen achting voor hen over, maar wel kleineering, minachting en verachting, of ze nu een cachet van gelijk welke partij op hun borst han gen. Maar we stellen ook laag den werk man, die met opgezetten wil zijn plicht niet volvoert, die alleen van rijn rech ten spreekt, maar niet van de rechten van een ander, die alleen het krijgen kent en niet het geven, of ten minste het behoorlijk geven door middel van ï'jn arbeid we stellen laag den werk man, die - bevooroordeeld zijn pa troon een blinden haat toedraagt al leen omdat hij den naam draagt van patroon, en hem langs alle kanten zal aanvallen, zonder te weten of die patroon soms niet een uitzondering maakt op de koude, alleen voor zich zelf berekenende kapitalisten, zon der te beproeven of er geen onderhan delingen kunnen aangekno opt worden we stellen laag den werkman, die, door zijn nalatigen arbeid, verliezen doet ondergaan aan de nijverheid, waar hij eerder belang zou moeten instellen. We keuren zulk gedrag alleen goed, wanneer alle middelen schipbreuk ge leden hebben. Patroon en werkman moeten daarom samen leven als in één famillie, en in den breedsten zin van het woord elkanders belangen betrachten. Dat kan en dat moet maar daarom moet alle egoism op zij gesteld worden. (Vervolg Zondag). Meest alle bakkers der stad hebben mijne verklaringen in goeden toon gevorden de algemeene wensch is dat eene verandering in den toestand groot-noodzakelijk wordt Eenigen, klagen over de onverschilligheid der burgerjj. Voor ne centiem verschil in prijs loopt men elders over de hoedanigheid voor het brood, de deugdelijkheid van arbeid en bak sel doen er niets toe. Tot daar wat mij ten gehoore kwam. Benevens de groote waarheid van menige dezer woorden, meen ik echter wat meer te kunnen opwerpen. Immers aide bakkers mogen op dezelfde voortreffelijkheid van koopwaar geen aanspraak doen. Zooals in alle stielen vindt men by ons ook broddelaars maar die enkelen lijden juist het hevigst on der den last der verwoede mededinging. De zaak is hoe we er toe komen kunnen, niet enkele leden van ons ambtgenootschap (hier door versta ik al degenen die den bakker- stiel beoefenen) van eenen dreigenden onder gang te redden, maar tvel allen, zonder on- aerscheid, recht to houden en de voortduren- de gunst van 't volk te doen genieten. Wat dit punt aangaat, kunnen we 't meest van ons zei ven verwachten. Een algemeene re gel zou dienen aangenomen te worden laat ons immer en altijd brood voortbrengen van allereerste hoedanigheid, want de triomf, het gezag van eenen stiel wordt meestal verwezenlijkt door de deugdelijkheid van voortbrengst. Nu zult g'e me zeggen, in klei ne achterbuurten, in een midden van ste gen, waar doodarm fabriek volk leeft en ploetert, zou weinig brood van zulke kwa liteit aan den man worden gebrachtzulke waar is te duur, dat volkje zou onmogelijk zijne buikkrampen kunnen stillen. Zoudt ge t wel goed gelooven P Waarom zou 'n werkman zooals alle anderen, geen grooter voordeel kunnen vinden met den aankoop te doen van een goed, stevig, weldoorwerkt en van-pas-gebakken brood dan bij 't aanschaf fen van een rondvormig samenraapsel dat Den, en zonne- ien van een rondvormig samenraaps den naam van brood zou moeten hebb grijs en grauw droogsel P ziet als een deegen aa.rom zou een brood van eerste hoeda nigheid hem duurder te staan komen een brood van werkelijk voedsel, dat niet alleen zijne maag moet vullen, maar zün hart en bloed zou verwarmen een brood dat moe der niet verplichten zou een oneindig getal hammen af te snijden 0111 man en kinderen wal lichamelijke sterkte te verschaffen Mant denk wel het voedsel van den mensch berust niet op de hoeveelheid, maar a Jloe^an'gheid der gebruikte grondstof ten. Allen hebben er dus belang in zich brood van eerste kwaliteit aan te schaffen. Eetlust en gezondheid kunnen er alleen bij winnen. I,,0®' onfi bakkers, is 'took het eenigste middel om kop te bieden tegen de medeuin- ging van onzG samenwerkende doodzweer- ders. Aan burger en werkman moeten wij doen begrijpen dat goed handwerk, mot bloem van eerste klas tot basis, ten opzichte van den bakkerstiel, het eenigste is dat aan denoodige vereischten van hoedanigheid en- deugdelijkheid kan beantwoorden. Het overi- Imid'bkr?aihtS^eV^^e^ ^c^iaam"verster- de onverschilligheid der burgerij >etieft dit punt acht ik voorzeker overdre- ven. Integendeel heb ik meestendeels kun nen bestadigen dat in deze klasse de drang de noodzakelijkheid tot het bekomen van goed brood zich op de beste wijze veropen baart. Weinig of zelden kan de prijs hier een rol vervullen. Bij een opslag wordt wel wat gemompe d, maar dadelijk komt toch ook het besef dat met eene verhoog'ing der bloem het brood onvermijdelijk in prijs moet stijgen Hier spelen kwaliteit en schoon uitzicht de hoofdrol. Ik zou nu nog moeten spreken over de samenwerkende maatschappijen en vooral over de gcldklopperspolitiek van ons kleri kaal Goevernement, maar mijne pen is uiterst aan tloopen. Een ander maal wil ik op beide belangrijke ontwerpen terugkomen. Witteblom. „ff- B-~}n vorig artikel stelt de letter zetter t W as de eerste stap van beteeken is tot de dwaze Wereldpolitiek en handelsbe scherming, enz. het moet zijn van han- aelsbeschermino-. in de Samenleving, Een sociaal vraagstuk dat in de aatste jaren stroomen inkt heeft doen vloeiën is voorzeker de arbeiderskwes tie. Is de toestand van de werkersklasse dan zoo belangrijk r Zeker want de werkman is de grondstof der samenle ving zonder werkvolk kan de maat schappij niet langer bestaan, evenmin als de mensch zonder lucht, daarom' dient men die klasse niet te verwaar lozen. Dankzij de opkomende demokratie, is er al iets gedaan, maar er blijft nog veel, zeer veel te verhelpen in opzicht van onderwijs, werk, loon Redelijkheid, openbare gewondheid enz Wat onderwijs betreft, dat bespre- cen we liever in een afzonderlijk arti- Opdat de werkman zijn ambacht ïetwelk zijn kapitaal is, behoorlijk 2011 cunnen aanleeren, ware het vvenschc* J 4 o «looi» O

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1