V/AN HET ARRONDfSSEME/VT-^^ JU BE RA AL,DEMOCRATISCH WEEKBLAD. t- Zunclag 7 Juli 1907 Prijs 5 cêntiomen het nummer Tweede Jaargang. IVummer 27 Ons Demokralisch Programma. Bakkt «rshelangcn. Mogelijke vooruitgang in tie Samenleving Het Vlaamsch op katholieke Turnfeeslen. De Burgerij. li iZ&, II) Aalst, 6 Jul! i!)07. Verantwoordel ij klieM van bet (iuiivei-nement Een eerste plicht van den Staat is voor zijn volk te zorgen, en bij dat volk zijn al de arbeiders begrepen. Zorgen, dit wil zeggen en daar hebben we reeds vroeger opgedrukt een gezonde lichamelijke, moreele en geestesopvoeding geven. Een klasse, tot nog toe zeer verwaar loosd in dit diieërlei opzicht, is de werkersklasse. Men bekommert er zich weinig of niets om nochtans wil ik er bijvoegen, dat sedert eenigen tijd, een geleidelijke, maar geringe veran dering in die zaken waar te nemen is. Het gouvernement, onder den drang van de omstandigheden, met een flinken stoot hem in den rug gegeven door Volksgezinde kamerleden, is er toe gedwongen geweest sociale wetten, ten voordeele der werklieden voor te stellen of aan te nemen. Maar, in ieder geval, zijn die wetten zeer on volledig, en slechts van verre heeft men kleine brokjes recht toegeworpen aan die menschen. En zoo komt het dat de konservatieve partij paradeert met wetten, die de hare niet zijn, maar wel voorstellen, ingegeven of aangeboden door anderen, en waarvan zij de beste deelen geknot of totaal af gehakt heeft. Dit komt omdat al de behoudsgezinden geen helder begrip hebben van wat de Staat is, of mis schien het niet willen hebben uit zui ver egoism De geheele massa maakt den Staat uit men mag er geen enkele bijzon dere soort van personen uitsluiten, en belachelijk en bespottend is het, te willen pochen over de grootheid van een land en van een volk, als men werkelijk een deel van dat volk ziet voortkruipen in onwetendheid, in on reinheid, in armoede, weggekankerd naar ziel, naar geest en naar lichaam. Waar blijft de grootheid dan van dat volk Vernis, enkel vernis, neerge streken door een borstel van 't gouver nement, dat met opzet ofte niet ziende blind is, en hoorende doof. Gebeurt zulks met opzet, dan begaat dat gouvernement een schanddaad, grooter dan de grootste, die ooit ge pleegd is, een moord, wreeder dan "de wreedste, die ooit begaan is. Is het anders, dan geeft dat gouvernement blijken van de grootste domheid en onwetendheid, tastbare bewijzen van onmacht in zake Bestuur maar dan is dat gouvernement op zijn plaats niet meer, en moet het vervangen worden, door een ander, dat beter zijne plichten begrijpt en kent, en ze ten uitvoer brengt. In beide gevallen nochtans is het kabinet, dat aan het bewind staat, verantwoordelijk, en heeft men het recht uitleggingen en ophelderingen te vragen over het afge dane werk. Ieder gouvernement dat zijn plicht niet gedaan heeft, dat niet gezorgd heeft voor het welzijn van het gansche volk, maar enkel vooreen groepje be- voordeeligden dient gebrandmerkt te worden. Men moet de werkelijkheid van de niet werkelijkheid, die 't valsche is, kunnen onderscheiden, en men moet de echte werkelijkheid in de oogen durven zien, al weze ze dan ook nog zoo ruw, zoo brutaal, zoo terugstoo tend mogelijk, of zoo jammerlijk wee klagend en pijnigend. Degenen, welke dien moed hebben, zullen hun hart voelen warm worden en trachten te verhelpen aan zoo'n toestand van ^ak^n. Dat trachten brengt een stre- Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: j ven mie en dat streven is reeds prij zenswaardig en zij die dan het be oogde doel bereiken of nabijkomen zijn aller achting en dankbetuiging waardig maar zij ook die gestreefd hebben zonder te bereiken, verdienen onzen dank, want het pogen was er. Een vooruitstrevend Demokraat. (Vervolg Zondag). Witbloem heeft met reden geklaagd over den bakkerstiel, 't Was noodig en hij heeft het gezegd zooals 't waarlijk is. Erger nogBinnen weinigen tijd zullen we hier velen hunne maten zien rollen. Maar denkt hij met gevoelsbetoogen verandering in den toestand te brengen Hij is er veel mede. Er is hier te veel kuiperij', te wel jaloersch- heid onder 't volk om langs dien weg iets te bekomen. Ons volk is niet genoeg ontwikkeld en kan onmogelijk zijn eigen belangen ter hand nemen. Het laat zich liever als een nieuw soort vee. in de banden sleuren eener zoogezegde samenwerkende maat schappij waar alles toegelaten is en waar zich de verantwoordelijken, ten gepasten tijde, de handen weten te wasschen. Zijne aanspraak tot burger en werkman is oprecht verwonierlijk. Ziet ge nu de bloed- arme of beter de geldarme menschen onzer stad hunne belangen stellen in een stevi0, voedzaam brood. Wel jongen toch! Zemelen zouden zoeten, als 't niet te duur is En de gezondheid, daar denken ze zelfs niet aan. Immers laatstgeleden zegde nog een man van aanzien, iemand die in 't vlaamsche lanc veel met het kleine volk omgaatDe Vla mingen roken pijpen en zuipen jenever, maar denken zefden of nooit aan wat, hun de maatschappij kan bezorgen om kloeke telgen en gezonde geesten te vormen. 't Is inderdaad wel zoo, en 'k weetniet hoe Witteblom hierin verandering zou bren gen, indien de vingerwijzing van hooger- hand niet komt. Wat dus onze bakkersbelangen betreft, ik vind slechts een redmiddel en dit is eene vereeniging te vormen om door de beste middelen een dam op te trekken tot de ver dediging onzer algemeene belangen. De zaak zou grondig moeten onderzocht wor den, en 'kweet, bij voorbaat, dat vele bak- kers mijne meening deelen. Waarom zouden we ons de wapenen onzer vijanden niet eigen maken en op hetzelfde terrein, met dezelfde middelen de strijd niet aangaan Zeg Witte blom Dat, beste lezer, mocht ik deze week ver nemen en ik aarzel niet hier openlijk de meening van den vriend en stielmakker te bekampen. In Godesnaam stel u hier toch eene vereeniging voor van bakkers. Neen, waarlijk, aan zoo iets kan onmogelijk ge dacht worden. Wij hebben hier bonden met de vleet, maar zeg me waar kon eene doel matige oplossing worden gevonden Kra keel en wrijving overal, maar hoe is 't ge staan met de oprechte stielbelangen Wat men mij ook opwerpe, ik houd "mij tot mijne eerste stelling, voor wat goedver zorgd en weldoorkneed werk betreft. Ten andere, de woorden van mijn geachte centiemen tv, centiemen per drukregel. Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen cp de derde bladzijde, 2 frank heeren instellers van het nationaal congres ter heropbeuring van den midden stand. Beter dan wie ook weet ge wat zou moeten gedaan worden. Maar als slaafsche dwepers eener klerikale politiek mag niets u hieromtrent ontsnappen. Ik besluit dus met een oproep tot mijne stielmakkers en durf hen zeggen laat ons de bokken m Kamer en Senaat, in Gemeente en 1 rovincie buiten kegelen, en dan zullen we iets ten voordeele van ons vak gedaan hebben, want door de liberale politiek, komt alles terug recht. Deze, ten minste, zal de vreemde waren ontlasten en eene re geling brengen in de opbrengst der Coöpera tieven. at hoogst wenschelijk is. Witteblom. stiel makker zij n wat al te pessemist, hij mag de toestand ook niet te zwart inzien. Integen- deel, en hier nogmaals blijf ik bij mijn eerste opmerking. Ja, ons volk rookt pijpen en zuipt jenever, maar daar kan en zal iets aan veranderd worden. Immers hij geeft hierin goeden raad de vingerwijzing moet van hoogerhand komen. En in alles van onze erbarmelijke politieke begrippen. In andere landen zien we den vrijhandel, als grondba- sis ter wereldpolitiek hier hebben wij het belachelijk stelsel der bescherming. En wel ke bescherming. Wordt in den lande de kleine nijverheid, den ambachtsman, de kleine burgerij beschermd Zien we maat regelen nemen om gelijk welk vak hulp te verleenen, en hoe komen wij de sluiting der grenzen of de bescherming van welke koop waar ook ter kennis, dan met eene prijsver- hooging Hier echter ligt de oplossing Wijd zouden onze grenzen moeten open staan om aan 't volk goed en beterkoop te bezorgen wat nu, uit geldnood, aanleiding heeft gegeven tot de oprichting van een aan tal samenwerkende maatschappijen, waar niet de belangen der werkende klas worden behartigd, maar wel deze der geldkloppers en politieke kapitalisten. Het deuntje is al lang genoeg gezongen, en voor iemand wiens oog wat verder strekt dan de alle- daagsche platte aangelegenheden van 't om gevend midden, mag het niet onbekend blij ven dat al onze moeilijkheden, al onze stiel- bezwaren rechtstreeks op het hart vallen der klerikale monsterpolitiekers. Masker In een voorgaand artikel somden we een reeks in te voeren verbeteringen op. We beweerden dat het getal beroep- scholen dient vermeerderd te worden en we willen ze zoodanig ingericht dat ze niet alleen ten dienste of in bereik staan van eenige burgerszonen, we verlangen er de werkersklasse zoo tal rijk mogelijk heen te sturen om ze daar kosteloos te laten genieten van de menigvuldige voordeelen, welke deze instelling kan opleveren. We willen in die scholen ervaren, bekwame professors, die de jongelin gen het ambt niet oppervlakkig aanlee- ren maai die het nut doen uitkomen van de kleinste eigenschap van elk vak, die de reden van bestaan geven van de minste bijzonderheid. Op die wijze leeren we ons werkvolk denken, we vormen redeneerende arbeiders, die niet instinktmatig naapen wat ze van anderen ai leerden, zonder zich af te vragen waarom iets zoo en niet anders moet gedaan. Ze worden meester van hun werk, ze winnen aan initiatief en zoo leveren we aan de samenleving ontwikkelde burgers, degelijke arbeiders, fijne ambachtslieden, ja kunstenaars in hun vak. Kunnen we dat ideaal verwezenlij ken met onze jongelingelieden vroeg tijdig naar fabriek en werkhuis te zen den, waar ze zich afmatten naar geest en lichaam Hoe wilt ge dat iemand, die al zijne krachten verspild heeft aan een te lan gen werkdag, nog lust gevoele tot stu die Pe Vlaamsche Leeuw heeft alweer eens gebruld Waar, Waar Maandag middag te 1 uur op de Groote Markt Geen enkel katholiek te zien 't was alsof ze schrik hadden voor dien Vlaamschen Leeuw. Het Kan niet missen ook ze hooren niet graag die kloeke Vlaamsche tonen, die zuiver V laamsche stem. Liever hooren ze de slee penden, schijnheiligen, Franschen klank van een Woeste, hun Woeste, die spreekt over, cette bonne Yille d'Alost, sa ville. Aalst aan Woeste Daarom weg met ons V laamsch karakter, weg met onze taal oeia tait plaisir au ministre d'Etat. Hij moet toch later kunnen zeggen «II In'v a aucun père flamand qui demande un ensei- gnement flamand pour son enfant ':'n®en> Woeste ge hebt gelijk Uw Aals tersche katholieke kiezers zelf, hebben tal weer eens willen toonen gedurende de turnfeesten. Aanspraak in het Fransch, het antwoord natuurlijk ook de herhaling voor de gezamentlijke oefeningen op de Jinnenplaats van de pupillenschool in het Mansch, niettegenstaande de protestatie van menig turner, die van de uitleggingen geen zier begreep. O meester André, wij zelf hebben u zien rood worden van schaamte, toen men riep In Vlaanderen Vlaamsch Maar waarom ,n.,nif.t bon mouvement en eens voor altijd alles in het Vlaamsch, liever dan zich hatelijk te maken bij onze Vlaamsche jon gens die de overgroote meerderheid uit maakten tegenover de Vlaamschonkun- digen, en bespottelijk en belachelijk bij Franschsprekenden wegens het radbraken van een taal, die toch de onze niet is Mees- Wie zijne kinderen liefheeft, spaart de roede niet. Op gevaar af door onze vrienden ovei den hekel gehaald te worden zou den wij dit spreekwoord op de burgerij moeten toepassen. Daarom willen we hare aandacht vestigen op de manier, waarop ze hare belangen begrijpt en op de wijze waarop zij ze zou dienen te behartigen. Alen hoort dikwijls Alles voor den werkman, niets voorden burger. In schijn, ja, in werkelijkheid is er iets of wat op af te dingen. Wanneer openbare feesten ingericht worden, is zulks niet ten voordeele van den neringdoener, van den herber gier, winkelier, beenhouwer, bakker, brouwer, enz. in een woord, ten profij- te der burgerij Dergelijke feesten ver- schaffen wel zedelijk genot aan ieder- een, doch rechtstreeks komen zij de kleine burgers stoffelijk ten goede. Gaande werklieden den strijd aan om meer loon, om meer welstand in hun ellendig bestaan, dan zullen het weer de winkeliers, de kleer-en schoen makers, enz. wezen, welke van dien loonopslag zullen genieten, vermits de meerdere winst toch verteerd zal wor den. Mer. vermindere de werkuren om den werkman niet geheel uit putten en hem toe te laten over meer vrijen tijd te beschikken. Zoo laten we hem genoeg over aan wilskracht om in de seroepscholen een deel van die vrije uren te besteden aan eigen ontwikke ling. We willen er toe komen de arbeiders in minder tijd evenveel en fijner werk te doen voortbrengen, en dan kunnen ze met recht aanspraak maken op hoo- ger loon. Welke patroon zou er tegen opzien de diensten van dergelijk volk naar waarde te betalen Wie zou nog den werkman durven aanzien als iemand die men naar beliefte, zonder nochtans hem te overmoeien, mae uit buiten Zou de werkgever geen eerbied ge voelen voor die menschen, die redenee ren evenals hij Van daar een eerste toenadering van patroon tot werkman dus vermindering van afstand tusschen kapitaal en arbeid. Dat voeren de liberaal-demokraten in hun schild. Wie helpt daar aan mee Een vriend van een Vooruitstrevend Demokraat tei André, ditmaal hebt ge de kans verke ken met uw sierlijk FranschWaarom lid zijn \an alle laamsche kringen, waarom roe pen en schreeuwen We zijn Vlamingen, we eischen laamsch als men liever met .eePe ve™inkt Fransch uitpakt, om toch te toonen dat men ook Fransch kent O Vlamingen, strijdt maar voor uw hei lige rechten, de Aalstersche katholieken heeftliet bewezen V"" gedrag Va" Vlaamsch boven alles, maar kom, laat ons Fransch spreken dan schijnen we geen lompe, laamsche boeren te zijn, en ook dat ligt in den wensch van Woeste. ~9.c)}> neem dat zoo erg niet op het is par deference, par condescendance Neen, lieve meneer, ik neem het ook niet erg op ik vind het enkel bespottelijk, en zoo vond het ook menig katholiek turner Is er op de prijsuitreiking in het Stadhuis protestatie opgegaan Inschikke lijkheid mijn God, ik ben er verre van af rassenhaat aan te prediken, maar bij welk vo k ter wereld zoudt gij dezelfde inschik- Ke 1 ijk vinden Is het inschikkelijkheid en beleefdheid Fransch te spreken, in 't midden van het Vlaamsche land, waar eenige Vlaamschonkundigen zijn, tegenover velen en nog velen, die niet eens Fransch ver staan Wij noemen dat onbeleefdheid tegenover zjjn eigen Volk, benevens Aalstersche pocherij en bluf, maar in ieder geval man gel aan nationaal eergevoel en een belache- ijke stomiteit. We kunnen begrijpen dat op het Espla nadeplein een Bureau des renseignements hing boven een Inlichtingsbureel. Weer dat gebrek daar aan eergevoel, maar toch, hier gold het den zak. Maar, dat men dan ten minste geen fouten schrijft in het openbaar waarom Franschen lachten of slecht vertaald. Den zak gold het ook wat verder met een Bienvenu aux gymnastes weinig maakt het ook ter zake dat er een e in den verfpot gebleven is. Het was toch Fransch en dat is chic En even chic was het Fransche liedje, dat we 's avonds in de Leopoldstraat. te 9 uren, hoorden zingen door katholieke turners Cher Monsieur, je suis cocu ca- cu- Maar het mooiste Fransche liedje hoorden we een halfuurtje later in de Nieuwstraat Par un beau temps, Je l'emmenai dans ma chamb' Et IA, je le... dedans Ge hebt geljjk, leiders van het katholiek turnfeest van hét Vlaamsche Aalst, dat ge dat taaltje verkiest, dat taaltje van Woeste en bovengenoemde liedjes, boven uw eigen mooie moedertaal Een Vlamingdie nooit zijn taal verloochent. De wet op de ouderdomspensioenen is niet alleen ten voordeel der werklie den alleen eene menigte kleine bur gers genieten er insgelijks van. Doch wat de burgerij in 't algemeen niet be grepen of nutteloos gevonden heeft is de inrichting der lijfrentkas, welke ge- sticht weid toen er nog geen sprake was van de pensioenen der oude werk lieden. Welk gering getal burgers heb ben het nut der lijfrentkas ingezien en er de toekomst van hunnen ouden dag door gevrijwaard Men zag wel is waar verzekeringen aangaan tegen den dag der eerste com munie, loting of huwelijk van de kin deren en dit bij maatschappijen, wier doel het onbetwistbaar is geld te win- nen, maar voor hun eigen persnon dachten ze niet iets te moeten of kun nen doen door hunne aansluiting bij de- lijfrentkas. Wat op wettelijk gebied ten voor deele der werklieden is gedaan hebben deze verkregen door hun krachtig op treden als vereenigde korpsen en wil de burgerij waartoe wij, terloops gezegd, ook behooren iets verkrijgen dan moet ze op zich zelve steunen. De landbouwers geven ons hierin het voorbeeld. Voor den aankoop hun ner granen, zaden en mestoffen stich ten ze bonden of sijndikaten en ver- schaMcn zich op de meest voordeelige wijze het noodige aan. Zouden b. v. de bakkeis met gezamentlijken aankoop van bloem niet langer en beter 't hoofd bunnen bieden aan de speculateurs en niet seffens gedwongen zijn den prijs van het brood te verhoogen op gevaar, voor de verbruikers, hem nooit meer té verminderen, zelfs al daalde de prijs der bloem. De klerikale regeering heeft eene commissie ingesteld tot het onderzoek der grieven en van den toestand der kleine burgerij. De berg heeft eene muis gebaard en de commissie moet bekennen niets aan den toestand te kunnen verhelpen. Dit hadden we voorzien en voorspeld 't was immers kiesparade. In een volgend artikel zullen we aan- toonen dat de klerikale regeering en de katholieke partij de kleine burgerij te genwerkt en doodt. Liberalen leest en verspreidt DE VOLKSGAZET. u v j/vvwviuiuuj 11 ij mctw

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1