Ss v/A^ Prachtig Feest. 9) Prijs 5 centiemen hot nommer Twoodo Jaargang. Summer 28 vn:<!:i«> i Juli 9117 Ons Dcmokraliscli Programma. Voor onze Staatsbedienden Kont rooi in alle besluren. Er binnen.... er buiten n n Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaaibaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: j Sen°ne '5'centiemen drukregel I Rek la men 75 centiemen j er ar UKregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen cp de derde thdzijde, 2 frank Aalst, 13 Juli 1«>Ö7. Aan dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. Algemeen Xerier-lamlseli Verbond, Tak Aalst, Op Maandag, 15 Juli, a.. te 7 1/2 uur, 's avonds richt Tak Aalst van het Algemeen Nederlandsch verbond in den Stedelijken Schouwburg een prachtig fepst in. ter herinnering aan den Slag der Gulden Sporen De Symphonie Door' Eendracht Groot onder het bestuur van den heer Arthur Ghijs- brecht verleent hare welwillende medewer king. 80 juffrouwen en een achtstemmig gemengd koor onder de leiding van den heer Gustaaf Pape, zullen vlaamsche liederen van onze beste dichters en komponisten uit voeren. De heer AchiHe 1 trijs zal eene voor dracht. houden over-: De Grootheid van Vlaanderen gedurende de eeuw van den Slag der Gulden Sporen. De toegang is vrij voor iedereen, daar het toenschelijk is dat ad de Vlamingen die roemrijke overwinning gedenken en vieren. Vrienden, WE VOLKSGAZET doet een oproep aan alle Vlaain- sclie Lii»ei'alen oin dat feest b(| te wonen, waarop men een roemrijken «lag- uit onze ge- scliiedeiiis herdenkt Allen dus naar den Schouw- Iturg, Maandag, 15 Juli, te 7 1/2 uur 's avonds. jlle opvoeding, vaneen volk: VRIJHEID. Tot grondslag aan de algemeene ontwikkeling van een volk ligt het onderwijs, d. i. niet alleen de studie van een of meer bijzondere vakken, niet enkel leeren lezen, schrijven, rekenen enz. onderwijs is de totale opvoeding, in een harmonisch geheel, van deu merisch afzonderlijk en van de gansche samenleving daar naast en daar rondom. Hoe meer een volk onderwezen is, des te verstandiger, ontwikkelder en grooter het is. Zij alleen, die eigen belang boven algemeen belang plaat sen, kunnen dus vijand zijn van leer plicht. Alvorens een en ander te zeggen over önderwi s, wil ik een poosje er- v^ijlen bij het woordje leerplicht. Vol gers al de konservatieven zijn we vijanden van de vrijheid, omdat plicht ook dwang meebrengt -en zoo zien we dan met dikke vette letters ge drukt'katholieke bladen verschijnen met eën Leve de Vrijheid Weg met allen dwang Weg met den leerplicht Weg met.... eüz. enz. Als we over het woord Vrijheid moesten uitwijden, dan zou voorzeker, tot slot van rekening, het heele betoog ten nadeelevan de klerikalen uitvallen. Zij roepen Leve de Vrijheid en terwijl draaien ze iemand den hals om. Leve de Vrijheid en ze sleepen iemand mee naar de katholieke krin gen. Leve de Vrijheid en ze spijkeren iemand aan het kruis, die niet denkt als zij. Leve de Vrijheid en ze bevoordeeligen nichtjes en neefjes met het geld van alleman Leve de Vrijheid en ze laten de stadskas plunderen en rooven, en ze laten zekere soort van nijverheid uit baten door maatschappijen, omdat de totale bevolking de winst niet mag opstrijken. Genoeg daarover Dit bewijst alleen dat de katholieken de vrijheid voor hen alleen kennen, en dat zij het juist zijn, die allen mogelijken dwang uit oefenen tegenover al diegenen, die niet helpen duwen in hun politieken paard- jesrpolen, alhoewel ze beloven even als Smekens dat de helpers dan eens voor niets mogen rijden. En wanneer ze roepen Leve de Vrijheid dan meenen ze 't aldus Leve de Vrijheid voor ons Daaraan kan men weer den egoïst erkennen Want we kunnen toch niet gelooven dat de klerikaal zoo dom is, om aan het woord vrijheid een andere beteekenis te hechten dan degene, hier voren uitgelegd Want, waar gaan we dan met die vrijheid heen Dan kan ik, onder voorwendsel van vrijheid, mijn gebuur verwurgen ik kan de vrouw van mijn vriend op lichten en hem spottend toeroepen Leve de Vrijheid Ik mag gaan stelen en verklaren dat niemand me kan dwingen te werken Volledige vrijheid volledige anarchie Heeft men niet dikwijls gezeid dat de twee uitersten elkaar raken Wanneer de katholieken aldus de vrijheid begrijpen, dan ver- oordeelen ze zich zelf, want dan zijn ze natuurlijkerwijze vijandig aan alle staatsregeling, aan alle wetten, want een wet bindt, brengt dus dwang mee en verhindert de volledige vrijheid. De katholieke partij zou dus feitelijk een onmogelijke staatspartij zijn, ver mits ze met den uitroep van Vrijheid alle wet verbant en de arnarchie op den troon zou plaatsen. Zoo is het echter niet die schijnheilige kreet be- teekent Vrijheid voor mij, maar niet voor u Een Vooruitstrevend Demohractt. (Vervolg zondag). Aangezien De Volksgazet meer en meer door het Aalstersch personeel van den Staat, gelezen wordt, schijnt het hoogst wensche- Iijk deze nuttige arbeiders voor oogen te leggen hoe ons katholiek goevemement h un belangen behartigt. De rappe Liebaert die er van doorgetrok ken is, of liever, die overgegaan is tot het geldwezen, schonk, als gift van Blijde Af trede, aan een achttal van zijn gunstelin genvlei'ers die toonden even rekbaar te zijn als elastiek en even buigzaam als riet een rang en loonsverhooging om de rest, bekommerde hij zich niet, zelfs geen woordje dank aan dezen, die hem onnoem bare diensten bewezen hadden. Toen hij vóór eenige jaren aan 't roer kwam, te veel bekommerd met de handelszaak van de firma c< Liebaert frères van Kort- rijk, verzorgde hij vooraf zijn eigen belan gen, vergenoegde zich zijn ministerswedde op te strijken en stond zijn bevel af aan de hooge ambtenaars, die hiérvan misbruik maakten om den minderen uit te buiten, zooveel het eenigzins mogelijk was. Bij het verdeelen der toelagen, eigenden zij zich het leeuwenaandeel toe en gunden slechts eenige kruimels aan de bedienden en werklieden van den werkelijken dienst, de ware, de eigenlijke arbeiders van den Staat. Ilier vond liet spreekwoord Die de haver verdient krijgt ze niet ten volle toepassing. Met de meeste strengheid eischt men het volbrengen van de minste plichten van den nederigen Staatswerkman daar hebben we niets tegen, maar dat men dan zijn heiligste plichten niet met voeten trede Onder het bestuur van dien katolieken Liebaert, zien we, niettegenstaande de zeld zame duurte van de levensmiddelen, hon- gerloonen betalen van 2,40 fr. aan kloeke felgebouwde werklieden, vaders van familie en dat voor werkdagen van 13 uren. Hij gedoogde dat men de lichamelijke en geesteskrachten van een menigte bedienden vroegtijdig uitputte, door het opleggen van ongehoorde diensten van 15, 16 zelfs 18 uren. Uit alle rangen gingen klachten op. Aanplakbrieven maakten ons de grieven der vakmannen bekend Stokers en machi nisten, treinwachters en hoofdwachters, hulpklerken en klerken zonden smeek schriften naar Kameren Senaat.Niets hielp. De rappe Liebaert liet maar begaan en het katholiek bestuur bekreunde zich wei nig om de gerechtvaardigde klachten van dat volk, dat het maar naar willekeur dacht te mogen uitbuiten. De misnoegdheid werd algemeen, de ge moederen waren aan 't gisten en een werk staking onder de ambachtslieden van den Staat stond op 't punt, uit te breken, toen weden val van 'tministerie vernamen. Een kreet, van ontlasting ontsnapte aan alle borsten men stelde zich de vraag: W ie en wat zal ons nieuw hoofd wezen Meteen licht te begrijpen genoegen zogen we Helleputte de teugels van 't bewind in handen nemen. Immers hij had meegewerkt om het vorig ministerie in den grond te loren. Stond hij niet gekend als echt katholiek-demokraat niet salon- noch keukendemokraat Had hij er zich niet op geroemd voorstan der te zijn van minimum van loon en maxi mum van werkuren P Hebben we dan eigenlijk reden om vikto- rie te roepen Dat bespreken we in een volgend artikel. Een vriend van een Vooruitstrevend Demokraat. En toch gullen de liberalen niets te rettetettenniets te pen hebben in 't Armbestuur en in 't Bestuur der Godshuizen, dat was de kreet, de nijdige roep van Denderbode 't officieel orgaan der dompers, daags na hunne klopping der laatste gemeentekiezing. Het kiezerskorps had gesproken, de oppositiepartijen hadden samen meer stemmen dan de wegsterven, e klerikale kliekmannen, het oneerlijk bestuur, de slechte en partijdige handelingen, de geldverprossing der klerikalen,' hunne vriendenbevoordeeling waren door het overgroote deel der bevolking aan den schandpaal gespijkerd, geen vertrou wen meer werd aan M."Geeraerdts en C'e gejond, want ze waren dat vertrou wen onwaardig geworden eene libe rale minderheid nam plaats in den ge meenteraad en sinds dien, weet iedere Aalstenaar dat er iets is veranderd bij de bespreking der stadszaken thans zijn de zittingen van den raad, waar er zoovele ernstige en belangrijke za ken moeten beslist worden, die verve lende eg stilzwijgende vergaderingen niet meer waar tot alsdan de lamlen digheid en de onachtzaamheid der kle rikale gemeenteraadsleden het eenigste kenmerk van waren, waar de gekoze nen van 't volk op wiens schouders den last drukt de belangen der stad en harer inwoners te verdedigen, alleen een groep ja-knikkers of goedkeurende machienen zijn aan wien zelf het recht onzegd is eene opmerking in 't midden te brengen die zou stuiten, tegen de op voorhand, door de groote cheffen geno men beslissingen. We weten maar al te wel dat wanneer de klerikalen alleen meester waren de algemeene regel en het ordewoord waren zwijgen en knikken of buiten en ook de Aalster- sche lasten betalers ondervonden het evenzeerdatdie klerikale verdedigers(P) hunner belangen dat ordewoord altijd voortreffelijk hebben gevolgd. Een klerikaal is overigens niet be kwaam onpartijdig de belangen eener massa, eener gemeente of stad te ver dedigen want boven alles, vooraleer gemeenteraadslid te zijn is hij klerikaal en daarom vertrapt hij in alle omstan digheden 't algemeen nut met de voe ten in 't voordeel zijner partij. En sinds de laatste klopping der klerikalen voeren de liberalen 't woord in den gemeenteraad, ze hebben er recht van spreken en onze lezers heb ben kunnen oordeelen door de ver slagen die De Volksgazet over iedere zitting liet verschijnen dat de leden der minderheid met eene algeheele onpartijdigheid, met hardnekkigheid en tevens ook met kennis van zaken de belangen der stad, de belangen van alle lastenbetalers in 't algemeen we ten te verdedigen. Tegen de vriendjes en kozijntjeswinkel der klerikalen, tegen de partijdigheid der dompers, tegen de onrechtvaardigheid en hunne onbekwaamheid, tegenover fanatism en haat, gebruiken de liberalen alleen wapens van eerlijkheid, oprechtheid en rechtvaardigheid een ware stadsbe stuurder moet en magoverigens slechts met die gevoelens bezield zijn, om dat alle inwoners zonder uitzondering ze wezen liberaal, klerikaal of socialist, aanspraak mogen maken op een be heer dat de belangen van het gemeene best altijd boven de bijzondere belan gen van eenigen of van eene parti stelt. Doch iedereen moet bestatigen dat het getal der liberalen gemeenteraads leden, dat de sterkte der minderheic in den raad zelf, op dit oogenblik nog te klein is om met eenig voordeel bij de stemmingen te kunnen optreden. Tel kenmale dat de liberalen eene vraag indienen, ieder maal dat ze een voor stel bespreken en ze den raad voordra gen eene beslissing te nemen die meer overeenkomt met de algemeene belan gen, dan de voorstellen door de kleri kalen vooruitgezet, stuiten ze onmee dogend op de getalsterkte hunner te genstrevers die halsstarrig en met de domme koppigheid of met de niet te begrijpen buigzaamheid en onderdanig heid die het meerder deel der klerikale gemeenteraadsleden kenmerkt, de soms heel bezadigde, en rechtvaardige vra gen der liberalen van kant wijzen en afdanken, alleen omdat ze van de liberalen uitgaan. De klerikalen van den Gemeente raad zijn alleen, eerst en vooraf, partij mannen, ze zijn eerst domper en dan gemeenteraadslid en liever verkwijne voor hen de stad en al hare inwoners dan 't bestaan hunner partij. Daarom zullen de klerikalen ook nooit er in toe stemmen, zoolang het in hun macht zal zijn zulks te beletten, dat een en kele vertegenwoordiger eener andere partij plaats zou nemen in hoegenaamd welk ander openbaar bestuur, 't zij armwezen of hospiciën. Zij alleen wil len er meester blijven want zoo niet ontsnapt hen het middel om in alle ge rustheid en zonder nazicht er hun par tijdig beheer door te drijven vriendjes en kozijntjes moeten bevoordeeligd worden ten voordeele van 't algemeen, wie klerikaal is heeft er de voorrang op andersgezinden 't belang der arme weezen, der ongelukkige ouderlingen en van al die rampzalige sukkels die tot het armbestuur hunnen toevlucht moe ten nemen, kan nooit opwegen tegen 't belang dat de klerikalen hebben om de overmacht voor hunne partij te be houden, daarom weigeren zede verte genwoordiging der minderheid in die openbare besturen, daarom willen ze van geen kontrool weten en wanneer Denderbode in zijn kwade luim ver klaarde wat we bij den aanvang van dit artikeLneerschreven, dan vertolkte hij de algemeene zienswijze van de klerikale alleenheerschers. legen dergelijke partijdige en on rechtvaardige handelwijze z&\De Volks gazet niet ophouden protest aan te teekenen en alle eerlijke en rechtvaar dige lieden zullen met haar zijn met volle betrouwen zien we overigens de Gemeentekiezing naderen want ze zul len weeral het klaar bewijs leveren dat het Aalstersche kiezerskorps het alleen heerschend en slordig kliekbe- stuur beu is en dat het overal kontrool en toezicht eischt. I)e beperkingen aan die vrijheden worden door wetten en reglementen bepaald, en die wetten en verordeningen mogen alleen ten (looi hebben de misbruiken te keer te gaan en uit te roeien, en dat is maar billijk en is zelfs noodig in 't belang der natieonbe perkte vrijheid ware bandeloosheid, wan orde, anarchie. Hedendaags stellen de klerikalen zich aan als de eenige voorstaanders en verdedigers der grondwettelijke vrijheden van den lande en nooit laten ze eene gelegenheid voorbij gaan, om het op alle toonen uit te bazuinen. I)e 8taat, het klerikaal goevernement, dringt overal binnen, niet alleen om er te eischen wat noodig is voor het welzijn van t algemeen, maar zelfs om verder te gaan om door schandolijke verordeningen eene kreuk te geven aan de vrijheid, die als eene heilige vereerd en ongeschonden moet be waard worden Waar de Staat binnen dringt enkel om burgerplicht te doen vervullen en misbrui ken te weren zeggen we zoo behoort het. De Staat dringt binnen in de fabrieken, in de werkhuizen, in de magazijnen, in de bu- reelen om er bevelen te geven betreffende de maatregelen te nemen voor de gezondheid de zekerheid, het lichamelijk welzijn van werklieden en bedienden. Dat is goed De Staat dringt binnen in de huisgezinnen De vader is het hoofd der familie; hij is de meester, maar de Staat laat hem geen on voorwaardelijk gezag over zijne vrouw en kinderen, zijne echtgenoote heeft rechten welke dienen geëerbiedigd te worden de kinderen mogen noch mishandeld noch het noodigeonttrokken worden, anders zoude staat ze aan het gezag- van den plichtverge- ten vader onttrekken en ze toevertrouwen aan bekwamer en liefderijker handen. Dat moet zoo zijn De Staat dringt binnen bij den neringdoe ner, bij den drankslijter, den bakker enz hii moeit zich met de samenstelling der dran ken, de waarde van het brood, het bekleed- set van den trog, enz. De klerikale moei- allen, drijven liet zelfs in menig geval te verre, en begaan niet zelden nuttelooze pla gerijen om vriendjes te bevoordeligen, doch waar het enkel geldt den verbruiker tegen alkeuiïijke praktijken te beschermen moeten we zeggen Dat is goed Meer zulke gevallen zouden we kunnen aanhalen, doch in vele, ja, te vele zaken dringt, de Stant binnen om ons onze vrijheid duur te doen betalen, daarover kunnen de herbergiers medepraten, de eene moet bete len, de andere niet, dank zij de klerikalen en ondanks de grondwet die de Belgen ge lijk verklaart voor de wet. Dat, is slecht De grondwet waarborgt ons de voor naamste vrijheden waarop een ontwikkeld en onafhankelijk volk aanspraak mag en moet maken. Men begrjjpt echter zonder moeite dat die vrijheden aan de burgers niet gewaarborgd zijn, om die burgers toe te laten ze te mis bruiken ten nadeele van anderen, immers dan ware het spoedig met de orde en de onafhankelijkheid gedaan. We genieten de persoonlijke vrijheid, de vrijheid van beroep, van handel, van nijver heid, de vrijheid van den huisvader, de vrij heid van geweten en de vrijheid van onder wijs. De Staat, vertegenwoordigd, door kleri kale hansworsten dringt binnen in de fami- lien. De zoon van den arme wordt aan de liefde der ouders ontrukt,, omdat hij door de onzedelijke loting voor den soldatendienst werd aangewezen, de rijke koopt zich vrij zoo blijven de klerikalen de schandelijkste onrechtvaardigheid handhaven en ze zeggen dat zulks goed is, wij integendeel herhalen. Dat is slecht. De klerikalen dringen binnen in de stal en, in de kelders, bij de koeien, bij de geiten en de varkens... overalEr binnen er bin nen 1 is de kreet Er binnen om de lieden te doen betalen dobbel en dik, om de onafhan kelijke lieden den duivel aan te doen. Zoo wordt de waarborg onzer vrijheden door de klerikalen geëerbiedigd. Overal binnen... behalve in de school. Dan, als men spreekt van de school, klinkt het, dreunend uit den mond van alle fanatie- ken De Staat, buiten de schoolDan brul len ze vrijheid van geweten, vrijheid van den huisvader enz. enz. Daarop stuit alle rede afDe Staat buiten de school De klerikalen willen geene scholen, tenzii de hunne, die door den Staat worden betaald zonder dat hij er iets heeft in te zien klerikalen willen den Staat buiten de school ze dulden noch toezicht, noch onder zoek de Staat mag slechts komen tot aan de deur der politieke scholen om er de rijke sub sidien af te geven, waarvan de misleide onderwijzers het geringste deel ontvangen en die verder dienen om de klerikale noli- tieke beunhazen te betalen. In opzicht van onderwijs, voornaamlijk van vakonderwijs zijn we bij alle beschaafde landen ten achter gebleven en worden onze werklieden verdrongen omdat de klerikalen feitelijk den Staat buiten de school hebben gezet. Liberalen leest en verspreidt DE VOLKSGAZET.

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1