LIBERAAL,DEMOCRATISCH WEEKBLAD w aarom vreezen Prijs 5 centiemen het nummer Tweede Jaargang. Nummer 29 Aan onze Ahonnenlen. Ons Dein ok rat iscli Programma. de klerikale» Voor onze Staatsbedienden Schoone Daden en de Burgerij. Prijs der Annoncen Ai.onnementsprijs 3 fi~- voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen - Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank Aalst, SO Juli 1 <)0?. Wij berichten onze abonnenten die per half jaar betalen, dat wij in den loop van toekomende week, het bedrag van 't tweede halfjaar, zijnde 1 frank 60, met de post zul len doen ontvangen. We hebben de vaste overtuiging dat al onze abonnenten eer zullen doen aan ons handteeken. LEERPLICHT, We bewezen verleden maal dat de katholieken de grootste vijanden zijn van de vrijheid, alhoewel fij juist altijd met dat woord schermen. Ze kunnen dus niet vijandig zijn aan leerplicht, omdat ze de verdedigers zijn van de vrijheid neen, honderdmaal neen, diegenen, welke het pijnlijkste dwangjuk opleggen aan de mensch- heid, zetten zich een uiterlijk masker op van vrijheid-handhavers. En al wie gemaskerd is, heeft een heimelijk doel. Dat doel, in dit opzicht hier, kennen wij de menschen onwetend laten om alleen het monopolium te behouden van de heerschappij in de samenleving. O, ik weet wel dat de katholieken onmiddellijk zullen tegenwerpen dat ze wel voor het onderwijs zijn, dat ze :met hun eigen penningen scholen hel pen oprichten en dat hun leerlingen in den wedstrijd de meeste prijzen beha len. Zoo iets kan men diets maken aan personen, die niet verder zien dan de punt van hun neus, zooals b. v. b. aan de lezers van de nooit-liegende Volksstem, maar, wie onbevooroordeeld redeneert en op de hoogte van de za ken is, haalt er het zijne uit, en die weet wat het beteekent met eigen penningen een school oprichten, die weet wat achter het verkoopen van grond voor het opbouwen van het eene of andere gesticht schuilt, die weet wat het aanbesteden van die lokalen inhoudt, die weet welke toelagen de Staat dus met het geld van iedereen aan die scholen, welke met zooge zegde katholieke munt onderhouden worden, jaarlijks uitbetaalt. De klaar ziende weet ook hoe die vrije scholen echte fabrieken vormen, hoe ze op honderden plaatsen een nijverheid uit baat en zoo de privaat-industrie ver nietigt weer met dien mooien dek mantel van onderwijs, opvoeding, handwerk, omhangen, exploiteeren ze duizenden meisjes en jongens, die, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, als echte slaven arbeiden zonder voor hun werk vergoed te worden, en zoo een schandelijke konkurrentie aan den armen, braven werkman van de fabriek of ieder ander nijverheidsgesticht aan doen. Dat zijn hun scholen 'twerkvolk moet het onthouden. En welk onder wijs Neen zie, maar is het niet om zich krom te lachen, als men bedenkt, dat men hier aan de Zoutstraatpoort binnen weinige weken tijds, jongens opleidt tot onderwijzers, als ze zelf tot dan toe maar gebrekkig onderwijs genoten hebben, of zelfs reeds een am bacht leeren Wij weten, dat men jonge gasten van hun werk riep om ze uit te noodigen bijna te verplich ten de normale leergangen te vol gen, en wanneer die jongens dan over de moeilijkheid van de studie spraken, dat ze hun wijs maakten dat zulks volstrekt geen last opleverde. O Feniksen De geleerde bollen zitten in St. Camillusstraat daar bombardeert men u opvoeder en on derwijzer binnen eenige dagen, zonder een ernstige voorbereiding. Men zou om die belachelijke en lachverwek kende komedie plezier kunnen maken, ware het niet dat zoo'n inrichtingen de droevigste gevolgen nalaten. Want hetgeen men hier vindt, treft men elders aan. Bedenkt, burgers en werklieden, wat voor een onderwijs die heer en aan uw kinders kunnen verstrekken ze hebben niet het minste begrip van wetenschappen of geschiedenis, we laten nog ter zij de ellendige kennis, die ze opdoen van hun eigen taal, en ze weten volstrekt niets af van opvoed kunde. Daarbij dient een groot aan deel van de Staatstoelage als strijdpen- ning voor de verkiezingen. Hun scholen zijn echte politieke broeinesten, waar ze er op uit zijn, niet om deftige, eerlijke, klaarden- kende jongelieden te vormen, burgers met een helderen geest en een warm hart, maar geniepegers of bestrijders van vrijheid,eerlijkheid en geleerdheid. Het volk dom houden of beter nog het kneden naar hun begeerte is hun eenig doel om des te beter meester te kunnen blijven. Een vooruitstrevend' Demoliraat de Evenr. Vertegenwoordiging Wij roepen de aandacht onzer lezers en van alle eerlijke lieden op het bijvoegsel aan de Volksgazet van Zondag laatst, behelzende de belangrijke redevoering door den liberaal- deraokratischen volksvertegenwoordiger van ons arrondissement M. Jules Rens, uitge sproken in de zitting der Kamer van Donder dag 4 Juli. Duidelijk en onweerlegbaar bewijst hij, dat in de kleine gemeenten, waar de Evenre dige vertegenwoordiging het noodzakelijkste is. deze niet bestaat ten gevolge der dwaze schikkingen onzer kieswetten, die de kleri- kalen toelaten in de gemeenteraden te zetelen der groote steden waar ze minderheid zijn maar integendeel de andere partijen beletten in de gemeenteraden te treden der kleinere gemeenten waar de klerikalen de meerder heid hebben. In de groote steden als Brussel, Gent, Ant werpen, Luik, enz. waar er sedert jaren noch koterie, noch konkelarij bestaat is kontrool, dus Evenredige Vertegenwoordiging minder noodig, toch is zij volgens ons daar ook recht vaardig, omdat de vertegenwoordiging der minderheden in alle besturen, die gelast zijn met de regeling der openbare zaken en de waarneming der algemeene belangen, de vertegenwoordiging der verschillende par tijen eene waarborg is van degelijk en zorg zaam bestuur. Geheel anders is het gesteld in vele, zeer vele kleine gemeenten, waar niet zelden het beheer der openbare zaak in handen is van eene enkele familie, die over alles beschikt en dikwijls zelfs geene rekening houdt van andere raadsleden of bestuurders, die uit ont zag en vrees voor de familie, zwijgen. Er zyn in het arrondissement Aalst gemeenten waar de gemeenteraad sedert meer dan een ,aar geene vergadering hield, en toch zijn er verslagen ingeboekt van denkbeeldige zit tingen. toch werden de budjetten opgemaakt en goedgekeurd Gelijk M. Rens het wel zegde, de schanda len die in Aalst gebeurden en dat enkel door de alleenheersching der klerikalen, de dieve rijen, de knoeierijen, enz. zouden niet ge beurd zijn, ware de Evenredige Vertegen woordiging ér reeds vroeger toegepast geweest. De misbruiken in vele kleinere gemeenten zyn betrekkelijk nog grooter en talrijker dan die welke te Aalst aan 't licht kwamen, om dat in Aalst, eene stad van 30.000 inwo ners, de oppositiepartijen werkzaam zijn en voorde klerikale alleenheerschers niet te- rugschikken, terwijl in kleinere gemeenten, de oppositie dikwijls niet kan noch durft uit vrees voor vervolging en broodroof, welke men zelfs te Aalst oplegt op de nederigen die binnen het bereik vallen der klerikale Woestaards. Sedert de liberalen vertegenwoordigd zijn in den gemeenteraad van Aalst, zijn er eene menigte misbruiken, knoeierijen, geldver- morsingen aan het licht gebracht en thans kunnen de inwoners onzer stad die aandach tig de zittingen van den raad hebben ge volgd met kennis van zaken oordeelen over het wanbestuur der klerikale kleppers en kazakkeerders. W el zegt Woeste, dat in de kleine gemeen ten alles perfekt is. dat al de bestuurders (als t klerikalen zijn) eerlijk, braaf en vertrouw baar zijn, dat er geen kontrool, dus geen Evenredige Vertegenwoordiging in die ge meenten noodig is enz. enz. Ruim twintig jaren geleden ben ik meer dan eens getuige geweest van de schande lijke wijze waarop in zekere gemeenten, de armen werden bestolen.... Aangenomen nog dat alle klerikale ge meentebestuurders eerlijke lieden zijn die niets doen uit eigen baat, geen stoffelijk voordeel trekken uit hun ambt, dat alle kle rikale armenbestuurders toonbeelden zijn van stiptheid en 'nauwgezetheid in het ver strekken aan de noodlijdenden van alles wat hen toekomt, zonder ook maar eens aan zich zeiven te denken, is dat eene reden, om alle kontrool door Ev. Vert. te verwerpen. \V ie wel doet, moet niet vreezen voor toe zicht. Indien Woeste en de klerikalen zich zoo hardnekkig verzetten tegen de toepas sing der E.V. in de gemeente-en provinciale kiezingen, hebben wij het recht te zeggen, dat ze dit alleen doen omdat hunne kiesiacht honden, hun sliphangers der klerikale bestu ren meest allen met knoeisop overgoten zijn en er door kontrool in menige gemeente van ons land een vuile boel zou te voorschijn ko men die alle weldenkende menschen zou doen zien, hoe slecht en gemeen de zorg voor hunne belangen door de dompers Wordt waargenomen. Gij allen zijt eerlijke menschen landbou wers, neringdoeners, burgers, werklieden, toch komen opzichters, accijnsbedienden, kontroleurs namens het goevernement na zien al wat ge doet, al wat ge bezit, al wat ge voortbrengt de melk en de boter van den boer, de pomp van den herbergier, de weegschaal van den handelaar, het reiskaar- tje van dep reiziger enz. enz. Wie in regel is, wij hertalen het, vreest al dat nazicht niet en dat iemand het niet vreest bewijst dat hij geene onregelmatigheden op de lever heeft. De klerikalen, Woeste vooraan, vreezen hot nazicht, als de duivel het kruis no°* eens waarom omdat in bijna alle klerikale alleenbesturen knoeierij, schelmerij en pak- kerij gebeurt, waarvan vriendjes en ko zijntjes leven en waarvoor ze allen Woeste zoo dankbaar zijn. In October eerstkomende hebben de ge- meentekiezingen plaats. De klerikalen zul len de Ev. Verteg. verwerpen, om velen hunner créaturen voor schande en wellicht voor nog meer te behoeden. Doch in alle ge meenten waar rechtzinnige en vrijzinnige mannen wonen moeten zij als een man op staan om de W oestisten, de slaven der partij van oneerlijkheid en bedrog te bekampen. De Volksgazet zal allen die strijden tegen de dompers, allen die kampen voor een goed en eerlijk bestuur, dat geen kontrool moet vreezen, ter zijde staan en verdedigen. In ons artikel van verleden zondag vroegen we ons af of het aan 't bewind komen van Helleputte als een geluk kige gebeurtenis mag aanschouwd worden. Alvorens te antwoorden, willen we een onpartijdig onderzoek instellen doch, we zullen ons wel wachten van nu af een ja uit te brengen, daar het dwaas en onzinnig zou zijn een blind en onbeperkt vertrouwen te stellen in mannen die zich wellicht om per soonlijke redens doen doorgaan als bezield met goede inzichten zonder daarvan blijken te leveren. Laten we die mannen aan 't werk en zien we of ze als minister durven uitvoeren datgene wat ze als volks vertegenwoordiger verdedigden. In de Kamerzitting van 20 Februari 1907 tijdens de bespreking van de mijnkwestie verklaardet ge, heer Hel leputte, het volgende Vergeten we niet dat we dienaars zijn van een God die zijn afgezanten verkoos onder de werklieden en de nederi- gen. We mogen de belangen van dat werkvolk niet verwaarloozen en dat zullen we niet doen. Als de werklieden het achturen- werk eischen, verlangen ze niet zich tot ledigheid te begeven ze vragen het recht hunne krachten niet vroeg- tijdig te moeten uitputten tot nadeel hunner familie. Niettegenstaande die formeele uit drukkingen, behoudt ge voor een talrijk personeel den werkdag van 13 uren. Ge beweert voorstander te zijn van minimum van loon, ge zijt van mee ning dat het salaris dient verhoogd te worden. Waarom gedoogt ge dan nog dat zeker hoofd-ingenieur hier werk volk komt aanwerven aan 2 fr. 40. In de enkele antwoorden, die ge als minister hebt uitgebracht, erkennen we den demokraat van vroeger niet meer. Uw redevoeringen gelijken wonder wel aan die van uw voorganger Lie- baert, ze verschillen slechts door den toon waarop ze worden afgelapt. Zijn ze misschien op den zelfden leest geschoeid, ingegeven door de dezelfde ambtenaars Laat ge u reeds beinvloeden door uw omgeving ligt ge reeds onder den hiel van die hovelingen, die vleiers die u nooit de grieven van uw werkvolk zullen bekend maken, daar ze geen voeling hebben met den droeven toe stand Zijt ge reeds den weg ingeslagen van den autoritairen, den onmogelij- ken Liebaert Klopt in den Minister dat volkshart niet, dat we meenden te ontmoeten in den Limburgschen afgevaardigde, of was al wat ge vroeger verteld et in zake mijnwet louter schijn Was het dan een echt officieel ko mediespel dat in Mei 1. 1. in het natie paleis te Brussel werd opgevoerd En is het dan toch waar dat gij er zijt opgetreden als een der voornaamste akteurs, gelast met hoofdrol Daar hebben we ons het minst aan verwacht was het wel de moeite waard van ministerie te veranderen Hoelang gedoogen we nog dat zulk- danige komediespelers in ons België baas blijven Wanneer de groote, de radikale kuisch Een vriend van een Vooruitstrevend Demokraat. naar den liberalen kant overhelt, doch het is over die niet dat we willen spreken lederen weet bij na met hoeveel klank in alle katholieke gazetten het zedefeit ver- haaM Werd van een gemeenteonderwijzer uit het alenland, die nochtans uit een bis schoppelijke normaalschool kwam, maar nu een ander opvatting had gekregen van hun kozyntjes-winkel. Onlangs woonden we weer een zedenfeit bij met niet minder dan vijftig minderjarige kinderen. Onze brave katholieken zwygen over t reit dat ze zweeten, zouden hem gaarne voor zot willen doen doorgaan, maar de hoo- gere overheid was door den drang der om standigheden (daar er kinderen bedlegerig waren) moeten tusschenkomen. En dan rieeft den fermen type de plaat gepoetst, Och arme, 't is een brave katholieke jon gen; hij is goed bekend in den kiesstrijd, al is hy nog geen stemmer, en zijn familie staat aangeteekend als een van de g'oede van uit den schoolstrijd. Bravo katholieken, juicht en jubelt, een pareltje meer aan uw kroon voor' het katho liek onderwijs, waaraan ge al uw centen opoffert (F!) Dit komt het geval van de broertjes van Maltebrugge, Hoegaarden. enz. no°- ver meerderen. Het wordt waarlijk gewoonte bij •i j magisters hunne namen door roem- 1 yke daden tot het nageslacht te doen over gaan. Wantrouwt de onderwijzers niet God. Zendt uwe kinders dan met volle zeker heid naar de katholieke scholen schrijven Veel gemeenten hebben den ongelukkigen schoolstrijd gekend en veel personen weten ons nog met tal van bijzonderheden, afschu welijke dingen te vertellen, die in dien tijd gepleegd werden tegen goede katholieke on derwijzers, maar die het goede voorhadden met hun eed getrouw te blijven. Zij werden gebanvloekt en getituleerd Meesters zon der God en zonder geloof. Tegenwoordig zijnde klerikalen meester van een zeergroot gedeelte van 't onderwijs, vooral op den buiten waar de kloosters liet gansche onderwijs inpalmen. Statig bestaan nog de katholieke scholen die aan aen onge lukkiger) schoolstrijd doen herdenken. Daar komen onderwijzers practiceeren, die hun diploma gehaald hebben inde Jury central of in een Bisschoppelijke normaalschool. (Alles wettig wat er aan en omtrent is.) Hoeveel onderwijzers worden niet afgewe zen op de gemeenten die uit de een of andere van de weinige staatsnormaalscholen komen. Daar heerscht redeloosheid schryven onze klerikale centiesbladjes slechte weten schap, geen godsdienst en nog meer. echter de wezens die nooit de katholieke normaalschool gekend hebben onder opzicht van tyrannie, karakterloos heid, schijnheiligheid, geveinsdheid. Met reden zegt Reymond Styns Dat volk eert mij met de lippen, maar niet met het hart. En eens uit de katholieke normaalschool is alles goed wat de klok slaat. Zegening van pastoor en consocrten terwyl hy door diens voorspraak seffens genoemd is in een katho lieke gemeente of in een katholieke school. Dan, stelt de jonge onderwijzer foutma- kcr zich aan 't hoofd van ue een of and or zangmaatschappij op zijn dorp en weldra klinkt hot uit allor mond van do gfolooviffo "dorpelingen Wat moet hij geleerd zijn En zoo zedig voegen de kwezels er bij; Hij g'aat alle maanden te biechten en te com munie, is altijd in de hoogmis en heeft zulke schoon manieren, (schijnheilige; waarlijk het is een meester naar de opvatting van den pastoor en de boeren, een toonbeeld van godsdienstigheid, teederheid en.... onzede- Maar, 0 wonder vele zijn zoo niet, er is soms een schurftig schaap in de kudde dié de dompersbladen, zendt ze bij de géwyden onzes Heeren en ge zult den rechtsten weg gevonden hebben om uw kinderen in de eere Gods en tot de glorie Gods op te brengen. Bittere huicheling.owreede kindermoordery. Eens breekt hopen we, het licht door de duistere wolken en zal de officieele school ovoral haar gebied uitbreiden tot meerdere eer van Belgie, tot meer geluk en zegen van al de kinderen eener natie waarvoor het beste wat zij heeft nog niet goed genoeg is 1 De Klerikalen De klerikale gazetten beweren dat hunne party met de grootste bezorgdheid bezield is voor de burgerij. Ze schrijft ook immers hetzelfde wanneer het den. werkersstand betref maar 111 wezenlyk zyn de katholie ken slechts verdedigers der hoogere stan den, van pastoors en kloosters. Dit willen v. e door een paar voorbeelden staven. ledereen weet dat de graanvoortbrengst van ons land ontoereikend is voor onze noodwendigheden en wij gedwongen zijn ons tot den vreemde te richten om in het ontbrekende graan te voorzien. Het is dus een plicht voor de receerino' al de maatregelen aan te wenden om dê bevolking op de goedkoopste wijze brood te verschaffen. En wat doet die regeering p Ze heeft inkomende rechten op de granen jaagt aldus den pry's van het broof op en treft zoo de geheele natie. ,We weten dat ze als voorweldsel de be scherming van den landbouw inroept, doch hoeveel landbouwers zyn er in Belsrië welke graan te verkoopen hebben Ilun oogst dient tot eigen verbruik of tot onderhoud van hunnen veestapel en de in voerrechten kunnen voor hen geen invloed hebben Enkelen kunnen eenige zakken ter markt brengen, maar voor een verkoo- per zijn er minstens duizend koopers de inkomende rechten treffen dus de groote massa. Hetzelfde dient, gezegd voor het vee. doch hier is de maatregel nog tergender, vermits n et alleen beschermende rechten, maar aigeheele sluiting der grenzen soms den invoer treft. De burgerij klaagt en. dikwerf meL reden over de mededinging. Deze is goed wanneer ze eerlijk is de oneerlyke mededinging s de gevaarlijkste plaag der handeldrijvende burgerij. Men verwenscht de groote winkels en bazars Welnu, deze vreezejiike mede dingers laten hun werk maken in kloosters aan buitengewone lage pryzen. Zoo kregen wij onlangs eene factuur in handen van een groot handelshuis. We lazen er Werkhuis te X... straat.. nr We deden een onderzoek en bevonden dat dit werkhuis een kloos ter is. Het klerikaal gouvernement, trots den tegenstand der hnkerzyden, heeft de kolen mijnen der Kempen aan eenige vriendjes weggeschonken eD ziet met lijdzaam oog het ontstaan der kolen trusts aan. Sedert 10 jaar is de prys der kolen vijftig per hon- ST ïn L.imbur8'ontdekt men er voor milliarden frank ze zijn de eigendom der natie, van gansch 't volk en dat fansche volk ziet zich uien schat ontnemen ten voor- deele van enkelen. \ai? ^'"rikale zyde is er voor de burcern niets te verhopen dat ze het zich ten ge, pasten tijde hennnere. O r P iinmriGrcMo/Iön He ua _vV.

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1