1 I i \i ah »/\LST LIBERAAL,DEMOCRATISCH WEEKBLAD Prijs 5 centiemen het nummer Tweede Jaargang. IVummer 51 Zondag i Augusti 1907 Ons Demokrafisch Programma. Een Genie. IJdelheid IJdelheid POCHERS. Voor de Werklieden. De keus der School. Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaaibaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore Aan het blad, Groote Markt, 1, Aalst. per drukregel Aalst. 3 Augusti 1907. Iets tusschen haakjes. Waar Is uw i> rog-ra mui a Sint-Camillus' onderdanen hebben zich kwaad gemaakt bewijs dat we waarheid gesproken hadden. En hun weerleggingen houden geen stand, daar waar ze spreken over het groot aantal leerlingen bij de personen, die maar eeni-szins op de hoogte zijn en wat» willen redeneeren, want die weten dat het gemakkelijk is. waar meer dan tweemaal zooveel vrije scho len staan tegencner officieele en waar de straten beperkt zijn oor het ter school loopen en waar een onzeggelijke d\vang door de katholieken uitgeoefend wordt, ik zeg dat het zoo gemakke lijk is veel leerlingen te hebben. En dat de katholieken veel met hun scho len winnen en dat de toelagen alsstrijd- penning dienen voor de verkiezingen is onbetwistbaar, hoe ze ook bij hoog en laag zwoeren dat hun scholen met hun penningen onderhouden worden neen, hun scholen morden onderhou den met ons aller penningen, die daar bij nog moeten dienen om hun gakken te vullen en om de onkosten van den strijd te helpen dekken. Dat is de zui vere waarheid. Want was het zoo niet dan zouden de katholieken alleman aanzetten hun kinderen naar de Staats scholen te sturen, scholen afhangende van een katholiek goevernement. Als die Staatsscholen zoo slecht, zoo bederfwerkend zijn, waarom wil len de pastoors er dan hun voet zetten, waarom willen de zoo talrijke katho lieke leeraars van Malonne er les ge ven Zegt, is het weer niet het geld, dat aanlokt Want komt, laat ons logisch zijn. Volgens Volksstem O Van Heuverswijn en anderen, zijn Staats- en Stadsscholen archi-slecht die inrichtingen brengen alleen alweer eens voor die geleerde men- schen moordenaars, dieven, zeden- bedervers, enz. voortmaar dan heb ben die katholieke professors en onder wijzers er schuld aan, en willen ze die schuld afschudden, waarom trekken ze er niet uit En als die scholen nu toch zoo slecht zijn, dan is het katholiek goevernement nog meer schuldig, ver mits de Staat er de hooge patroon van is 1 Zoudt ge me daarover kunnen uit- legging geven, gij, hooggeleerde Vos, dichter van Sint-Camillus' Feestlied Leert men logika aan in uw normalen leergang En terloops gezeid, onder wijst men er de aardrijkskunde Een uwer gefeerde pupillen verleden week als onderwijzer in de lucht ge schoten misschien uit zijn lood ge slagen, door de vlucht, die hij nam, plaatst Zoutleeuw in de provincie Ant werpen. Mocht ge er belang in stellen om zijn naam te weten, dan geven we hem. Verwonderd over het geval staan we r.iet, gezien de knapheid van den poëet direkteur, den heer A. Van Heu verswijn, die bij machte is alle kursus- sen te onderwijlen. Ge moet waarlijk uw lezers voor snullen aanzien, Volksstem, om te be weren dat de liberalen niet willen dat jon gens uit de volksklasse opgeleid worden tot onderwijzers Och, we halen medelijdend de schouders op Vragen de liberalen niet het kosteloos verplicht onderwijs voor iedereen Vragen de liberalen niet een grooter aantal normaalscholen en het toelaten van een grooter aantal leerlingen - toch zeker niet om er rijkemanszoons te onderrichten als opvoerders Ik ge loof dat uw lezers slimmer zijn dan gij zelfen dat menig oprecht oordeelend katholiek wel eens zegtDe Camillus- straat-en Kerkstraathelden houden ons voor den aap, want luidop durven ze in katholieke herbergen van de kom der stad vertellen, dat De Volksstem niet anders dan prietpraat verkoopt. En uw sprookje van het kleine ka pelletje der liberalen en der logeknech- ten is tot op den draad toe versleten niemand laat er zich aan gelegen lig gen. Gij maakt daarvan een reklaam ten voordeele van uw kiezing maar, zoo bedot men den Aalstenaar niet schrik hebt ge voor October en Mei en daarom wilt ge voor onze burgers een doek ophangen van priestervervol ging en Cristenuitmoording, maar die burgers weten beter dat het een enkele grove leugen is, en ze vragen u terzelf- dertijd waar uw programma is. Ant woordt ons Zijt ge voor minimum van loon en maximum van werkuren, voor kosteloos en verplicht onderwijs, voor Evenredige Vertegenwoordi gingen Algemeen Stemrecht, oor gelijkheid voor de kazerne, voor eerbied en rechtserkenning tegenover syndikaten die niet katholiek zijn, voor gelijkheid tegenoveralle mutua liteiten en ondersteuningsfondsen,zon der onderscheid, voor verhooging van de ouderdomspensioenen, voor lotsverbetering van onze Staatsbedien den, voor Staatstusschenkomst in zake privaatindustrie, ten einde het lot der werklieden ten goede te verande ren Zijt ge voor kontrool, lokaal toe zicht, voor openbare aanbesteding, voor gezamenlijk bestuur Zult ge voortaan uw financiën beter adminis- treeren, zult ge den voorrang niet meer geven aan eenige vrienden-familiën en uitsluiten al de andere, zoowel de katholieke als de overige Zult ge uw armkantoor anders regelen, ten voor deele van alle behoeftigen Zult ge uw stadsbeambten beter bezoldigen Zult ge voor den gezondheidstoestand zorgen Zult ge uw eigen stadsscholen Prijs der Annoncen: ^ev one '5 centiemen I Reklamen 75 centiemen 1 -o Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen cp de derde bladzijde, 2 frank Gelukkig de kinderen aan dergelijke op voeders toevertrouwd Heil de gemeenten, welke zulke onderwijzers benoemen Koning' Leopold heeft wel te zeggen dat een kleine Belg een kleine vreemdeling waard is, maar als die kleine Belg moet op geleid worden door zuigelingen van Sint- Oamilliusschool, dan zal poëet Sisken nog dikwijls dichterlijke uitboezemingen naar zijnen patroon moeten sturen ten einde dezes hulp in te roepen,om van de jonge Belgskeris, mannen te vormen, opgewassen om op eigen krachten te steunen en zich in den steeds moeilijker wordenden strijd om het bestaan eervol uit den slag te trekken. Om te eindigen dagen wij den hooggeboren en vergewaaiden rijmelaar uit in zijn blad de vragen af te kondigen aan de nieuwe schoolvoskens ter beantwoording gesteld. Bat zal hij niet en om reden. Tot later Jef Casteleyn. Een vriend van poëet en. mijn hoog stellen Zult ge,.... och rekwisitorium ware te groot Maar, antwoordt Geeft ons een posi tief programma Ge hebt er geen Al onze medeburgers weten het, en juist daarom zullen ze u schandelijk uit het stadhuis jagen met October en uit het Ministerie met Mei Een vooruitstrevend Demohraat. Geloofd zij den lieer en Sisken Fiks 1 Het getal gediplomeerde schoolmeesters met God is met een drietal vergroot. Moet men den Aalsterschen Jef Casteleyn gelooven dan zijn de drie nieuwe schoolvoskens oprechte won derkinderen. Hun kopken moet een echte encyclopedie zijn en we begrijpen waarlijk niet hoe die jongskens geen meningite ge kregen hebben van alzoo te studeeren of ver scheidene jaren onder de pomp van Siskens welsprekendheid gelegen te hebben. Maar, wie hoeven we hier meest te bewon deren, leerlingen of leeraar Zijn de leerlin gen arenden, dan is Sisken een phenix. Niets schrikt hem afhij is meester in alle vakken hij bezit niet alleen la bosse du calcul en schermt met logarithmen, alge bra en meetkunde, maar de scheikunde heeft voor hem geen geheimen hij leidt zijn vos- kens in den hoogen sterrenhemelkent de levensleer van mosselen en andere weekdie ren, weet hoeveel aardlagen men doortrek ken moet alvorens aan' te landen in de woonst van Satan, chef der framassons steekt Snoek en den ouden majoor de loef afdoceert de talen in proza en karamellen- verzen, doet mee aan gymnastiek en staat immer Fiks in 't gelid. We begrijpen niet hoe ze zulk ventje te St-Niklaaslosgelaten hebben;hij zou voorze ker de faam van het gesticht heinde en verre met zijn dichterlijk talent verkondigd heb ben in een taaltje zoo verheven van gedach ten als keurig van vorm en stijl. Hoort liever hoe hij de liberalen weet af te schilderen haatvol kliekje, Godhatend ben deken, framassonsche aanhang, 't goddeloos kapelleken, 't altijd liegende gedoen, enz. Hebben de kleine schoolvoskens, verlede- dene week gedoopt, den toon van den ouden vos in hun opstellen gevolgd, dan moeten ze zeker door de liberale juryleden met ge luk wenschen overladen zijn.' Een schoolmeester, zekere H. Van dér Stockt liet de plak varen en werd wissel- agent. De zaakjes gingen goed vooruit en in t wintig jaren tijd vergaarde de geldman een kolossaal fortuin. Van der Stokt bleef jong man. J Langzamerhand was hij een, volslagen pi laarbijter geworden, en wijdde al zijn tijd aan overdreven praktijken van godvruchtig heid. Weldra zweefden rond hem erfeniska pers van de fijnste soort, die er den slag van weg hebben, zulke oogsten binnen te halen. Wel dacht de gewezen a. b. c. man nog aan zijne familie, die na zjjne dood zijne for tuin goed zou weten te benuttigen, zelfs maakte hij een testament waarin neven en nichten mild werden bedeeld. Maar zyn overdreven fanatism werd benuttigd door degenen, die hem in een altijd nauweren kring sloten en Van der Stokt kwam op zijn eerste besluit terug. Hij schreef aan een kozijn te Aalst Ga 's Zondags naar de mis en zelfs in de week indien ge tijd hebt, ga ten minste alle maanden te biechten en te communie. Gij hebt reeds zekeren ouderdom, de jaren vlieden heen, tracht het overige uwer dagen te benuttigen als ware katho- liek. Wat is de politiek de wereld IJdelheid ijdelheid ydelheid rook nawee knaging. Voor de kerkratten die hem omringden was het echter geene ijdelheid, die hebben alles ingeslokt en de arme familie heeft niets be komen, al beliep het fortuin meer dan een millioen. Zoo verstaan kerkratten en kwezelaars de christelijkheid en eerlijkheid. Vrienden als ge iewers eene erfenis te verwachten hebt en er sluipen kerkratten en kwezelaars rond, maakt er dan maar een kruis over gelijk Gustaaf Van der Veurst van Aalst en zijne familie. De heer R. M. die liever schepen van onderwijs zou zijn dan van finan ciën, oordeelt het noodig te antwoor den op het artikel Leerplichtin ons blad verschenen. 't Moet dus raak geweest zijn. Zoo als gewoonte pocht hij op de aanzien lijke uitgaven der katholieken voor hunne scholen. Iedereen weet op welke wijze het geld is bijeengetrommeld om zekere vrije scholen op te bouwen en elk weet oók hoe zekere eigenaars soms verscheidene aren grond kosteloos afstaan, om eene straat aan te leggen en den aldus overblijvenden grond in waarde te doen stijgen. Zou dit ook het geval niet kunnen zijn met het oprichten eener school 't Zou er nog aan ontbreken moesten de openbare besturen het onderhoud en de herstellingswerken bekostigen van de eigendommen der bijzonderen. Wij willen hier nochtans doen opmer ken dat een zuinig bestuur veel bespa ringen zou kunnen doen op het leve ren van kolen, school behoeften, uit voeren van herstellingswerken, enz. bij middel van openbare aanbestedin gen. Mijnheer R. M. verlaagt de onder wijskwestie tot eene geldkwestie, zon der te gewagen van de politieke bedoe lingen, welke het stichten der vrije scholen beheerscht. Wat men er ook van zegge, de zoogenaamde vrije scho len zijn broeinesten van politiek, waar de jonge hersens gekneed worden tot slaafsche en dweepzieke werktuigen, wier oordeel en wilskracht weinig ontwikkeld werden en waarvan de klerikalen hopen, ze later als christene slaven of kiesvee naar de stembus te leiden. De zaak is hier niet wat het onder wijs der vrije scholen kost, maar wel wat het waard is. Wij herinneren ons den heer schepene van onderwijs eens in den Gemeenteraad van eenen wed strijd tusschen de leerlingen der lagere scholen te hebben hooren gewagen. Het schooljaar is ten einde, maar de wedstrijd heeft, meenen wij, geen plaats gegrepen. Waarom In de liberale gemeenten krijgen de katholieke scholen niets, zegt schrij ver. Dwaling. De katholieke scholen krijgen er rechtstreeks toelagen van den Staat, doch de gemeentebesturen hebben wel gelijk geen toelagen te schenken aan gestichten, waar ze den voet niet mogen in zetten, waar ze de waarde van het onderwijs niet mogen onderzoeken, en waar ze niets te zien hebben in het benoemen der onderwij zers. Als de katholieken zulke vrienden van het onderwijs zijn, dat ze dan met ons den leerplicht vragen, met, als bekrachtiging een uitgangs-examen op het einde der schooljaren om den graad van bekwaamheid der leerlingen vast te stellen. De jaarwedden der onderwijzers en de schoolbehoeften maken de groote uitgaven voor het onderwijs uit. Deze leggen ze op den hals der openbare besturen de kleine uitgaven alleen houden ze voor zich. Hebben de klerikalen dus wel reden tot pochen Als uwen rijstpap niet is aangebrand, als uw varken van het koud vuur niet is ge storven en als uwe kas niet geheel is leeg gemaakt door belastingen en taksen, hebt ge dit te danken aan de groote weldaden der dompers, aan Woeste en kompanie. Ziedaar eene waarheid, welke we reeds verleden jaar in de Volksgazet verkondigd hebben Geen trein blijft, stilstaan of rijdt voort, geen wegeltje wordt aangelegd of verbeterd, geen pensioentje wordt toegekend of betaald tenzij door den wil en de gratie der domperszeggen ze Verleden week sprak een klerikaal heer schap in de statie te Erembodegem tot de aanwezige werklieden als volgt Welnu, werklieden, ge gaat eindelijk verbetering in uwen toestand krijgen en dat zult ge aan M. Woeste te danken hebben, ge ziet niet waar dat hij de werklieden toch zeer genegen is. We zullen het geheugen van dat heer schap wat op frisschenen hem tevens doen opmerken dat hij als staatsbeambte beter zou doen in de statie geen politiek te maken, zelfs niet voorde dompers of Woestekliek. Nu, Vele werklieden van Erembodegem wer ken 's nachts te Brussel 't zij in de Gas, 't zij aan andere ondernemingen. Dat is voorwaar lastig, afmattend werk 1 'sMorgends keeren die werklieden uit Brussel terug met den trein nr 8269, die de Noordstatie verlaat ten 6 u. 20 min., maar die trein houdt niet stil te Erembodegem, en de arbeiders rijden door tot Aalst, waar ze dan moeten wachten om met een anderen trein terug naar hun dorp te komen, zoo ze den weg niet te voet willen afleggen. Aldus wordt hunne zoo noodige en reeds onvol doende rust nog veel verminderd, ten na- deele hunner gezondheid. Reeds lang kloegen zij daarover met reden, en vroegen een treinstilstand te Erembodegem. Maar onze werklieden staan niet in geur van heiligheid bij de klerikale ministers, zij behooren niet tot de soort die meeloopt met de politieke sussenbedevaar- ten ter eere van Sint Woeste, en luisteren ook niet veel naar de politieke sermoenen die hedendaags schering en inslag zijn. De dompers zagen naar hen niet om. Doch een liberaal gemeenteraadslid van Erembodegem, die dat alles vernam, ging den heer Jules Rens, liberalen Volksverte genwoordiger van het arrondissement, vin den die de belangen der werklieden ter harte nam en in de Kamer aan de minister de volgende vragen stelde A) lk ben de tolk der wenschen van tal- rijke werklieden uit Erembodegem, die s nachts in de Brusselsche gasfabriek werken, wanneer ik den heer minister vraag of hij niet zou kunnen beslissen dat de trein 8269, die ten 6 uren 20 minuten uit Brussel vertrekt, te Erembodegem. zou stilhouden. B) t Schijnt dat met 1 juli een nieuwe trein te 6 uren 's morgends van Ninove zal rijden naar Denderleeuw. Wat zou verhinderen die nieuwe trein te laten ver- trekken uit Geeraardsbergen, dan zou 0 zijne noodzakelijkheid blijken, want tal- njke werklieden van Schendelbeke', Ide- gem, Santbergen en Eichem, zouden er gebruik van maken. De klerikaal, die domperspolitiek maakt in de statie van Erembodegem heeft dat mis schien vergeten. Hij wete dan ook, dat de klerikale minis ter, die twee rechtvaardige dringende ver beteringen stellig heeft geweigerd. Maar het is daar niet bij gebleven, onze vrienden hebben hunne voetstappen voort gezet, hebben nog meer aangedrongen eb t zou schijnen dat ze toch ten lange laatste voldoening zouden bekomen, dank zij onze liberale gemeenteraadsleden enM. Rens. Hoe is de statie-politieker niet beschaamd dan te spreken gelijk hij het heeft gedaan. Het is gemeen de demokratische pogingen van onze vrienden op de rekening te zetten van eenen Woeste, die zijn volk niet kent, noch onze belangen, noch onze taal, noch ons karakter. Maar kent Woeste ons volk niet, ons volk kent hem zooveel te betereenieder weet dat Woeste een vijand, ja een gezworen vij and is van alle democratie. Onze werklieden hebben dan ook de leu gens van den klerikalen statie-politieker naar waarde bejegend, met minachting heb ben zij onder elkander over al die kuiperijen van officieele kliekverdedigers gesproken. En noch in October, noch in Mei aanstaande zal een enkel van hen zyne stem geven aan de domperskliek. N. Waerzijn. W y hebben in ons vorig nummer slechts bondig gewag gemaakt van het walgelijk schandaal dat te Milaan in Italië in eene kloosterschool is ontdekt. De bestuurster en hare helpsters van die school, twee nonnen wier gesticht door twee bisschoppen werd aanbevolen leverden er zich aan de ontucht over met priesters, waarvan er een is aangehouden, ook de nonnen werden achter slot en grendel gedraaid. De meisjes aan de zorgen dier opvoedsters toevertrouwd wer den ook aan de ontucht prijs gegeven, en priesters, nonnen en meisjes waren aange tast door walgelijke ziekte. We willen in geene bezonderheden treden, de feiten zijn al te afschuwelijk. In Italië heeft de ontdekking van dat schandaal eene groote opschudding verwekt in talryke ste den waar gelijkaardige scholen bestaan, in welke alle toezicht ontbreekt,, zoo over de zedelijke, als over de wetenschappelijke opvoeding der leerlingen en men eischt, dat het goevernement strenge maatregelen neme om dergelijke schandalen onmogelijk te maken. In Belgie, zyn de aanslagen op de zeden in scholen waar toezicht ontbreekt niet zel den, wekelyks zouden we in de Volksgazet feiten van dien aard kunnen aanstippen, veroordeelingen van broeders en van kleri kale schoolmeesters, indien we niet kiescher waren dan onze tegenstrevers, die met al hunne schijnheiligheid jachtmakenop schan dalen en er zich in verlustigen. Wij hebben in ons land in dat opzicht, za ken gehad die by dat van Milaan niet ten achter staan, te Aalst broeder Morien, en dan nog Ronse, Maltebrugge, Vedastus, en nu onlangs weer de klerikale ondervtmzer eener stad van ons arrondissement, onderwijze^ die men heeft laten vluchten. Op zulk treur spel diende de aalmoezenier van de Volks stem een gedicht te knoeien. We zouden over die vuile feiten niet spre ken ware het onzen plicht niet de aandacht der ouders te roepen op de verantwoordelijk heid die op hen weegt bij de keuze eener school voor hunne kinderen. Van de school hangt bijna geheel en gansch de toekomst af der hinderen. We zeggen tot de ouders vertrouwt uwe kinderen niet toe aan broeders of nonnen in dien gij anders kunt. Verre van ons te beweren, dat er onder die lieden ook geene brave en deftige men- schen zijn, die achting verdienen, maar ju WPS?

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1