1 ét v/AH WEEKBLAD. Prijs centiemen het nummer Tweede Jaargang. IVummer 35 ig 18 Augusti 190? Ons Demokralisch Programma. ft ij verheid sbedien den. De kleine Burgerij. De Silerikalen en het sociaal vraagstuk. 'VV^.w.^, ■H Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: Aalst, 17 Augusta 1907. at ons katholiek s(a«lsl>estuui* JXIET gedaan heeft. Een school moet toegankelijk gemaakt worden voor iedereen en dienen tot de gelei delijke ontwikkeling en opvoeding van het individu in het bijzonder en de maatschap pij in het algemeen. Alle personen hebben natuurlijk niet het zelfde doel voor oogen,alle personen streven niet naar dezelfde plaats daarom ook gaan ze niet alleen denzelfden weg op, en daarom dienen er onderscheidene soorten van scho len ingericht te worden ambachtscholen, nijverheidscholen, handelsinstituten, enz! meteen woor 1 beroepscholen. Maar aan al die inrichtingen moet ten minste tot basis liggen een degelijk lager onderwijs, zoo mogelijk liefst nog een middelbaar onder wijs in ieder geval, liet beroepsonderwijs zou gedeeltelijk kunnen gepaard gaan met andere middelbare studiën ten andere het speciaal programma van een nijverheids-en handelsinstituut zou het programma van middelbaar onderwijs in zich opnemen. We zeiden dus dat tot basis aan alle ver dere opvoeding ten minste een volledig lager onderwijs moet liggen, een onderwijs dat u den sleutel geeft tot alle hooger ontwik- keling, want kijf staat liet, dat om een voorbeeld te nemen een onderwezen smid of een onderwezen kleermaker meer waarde heeft dan een ongeletterde voor het zelfde ambacht. Tot den laagsten graad van een primaire school wordt men echter maar toegelaten op zesjarigen ouderdom. Wat dient er dan met de kinderen ge daan tot op dien leeftijd Rijkemanskinderen worden door de voedster, de kindermeid, ver zorgd, spelen in den hof, rijden uit, worden meegenomen op wandeling en naar de zee, worden soms ook wel naar een Froebeischool gestuurd. Maar, wat gewordt er van de ar me kindertjes, van de kleine wichtjes, wier ouders naar de fabriek moeten van 's tpor- gens tot 's avonds p Wel, die worden meest al overgelaten aan de zorg van een iet wat oudere broer of zuster, die de straat op en afloopen, als ze niet uitgezonden worden om te gaan bedelen of vuiligheid of kolen te gaan rapen langs den weg daar de wet niet toelaat den leerplicht op hen toe te pas sen. En gesteld nu nog, dat er kommervolle brave werkvrouwen gelijk het ten ande re, zeer dikwijls gebeurt gedurende de jaren van de opvoeding hunner kinders het atelier verlaten en zoo hun noodig loon op offeren voor hun moederwerk, dan ontbreekt het meestal aan de moeders van voldoende kracht en middelen om hun kroost behoorlijk te voeden, dan ontbreekt het in die lage, kleine, armzalige huisjes aan licht en lucht! aan beweging en spel, aan uitspanning en vermaak om die lieve kleintjes te doen op groeien tot gezonde blozende knapen en rozemeisjes, om er later stoere, kloeke werk lieden - of waartoe hun opvoeding ze ook geleid hebbe en knappe, eerlijke vrouwen en moeders van te maken. Wat heeft het katholiek gemeentebestuur van Aalst gedaan 0111 aan dien ellendigen toestand te verhelpen Hier gaan honderden gezonde krachten te loor, bij gebrek aan voeding en ontwikkeling hier treft men bleekwangige, magere kindertjes in vuile smerige wijken aan Hier ontmoet men ge raamte-gelijkende zwangere vrouwen aan, wier kinderen op voorhand veroordeeld zijn tot den dood of tot een ongelukkig leven, tot last van zich zelf en de heele maatschappij. Waarom geen stadskinderkribben P Waar om geen volks-Froebelscholen P Waarom geen degelijk hospitaal voor moeders p Omdat onze katholieke raadsleden weinig bekommerd zijn om het geluk of den voor- Meer dan tijd wordt het dat zoo'n partijdig, slecht beheerend Bestuur uit de Raadzaal gejaagd worde met October en vervangen worde door een echt demokratische adminis tratie, die niet zal regeer en voor enkelen, maar wel voor allen. De handen ineen Op tegen den algemee- nen vijand Nog eens, we weten dat ze u zullen voor houden priestervervolging, godsdienstuit- roeing Heeft ooit een liberaal zelfe maar geweigerd een subsidie te helpen stemmen in den gemeenteraad voor een Roomsch- katholiek werk Nooit Maar omdat hun programma een groote nul is, zelfs nog er ger, komen ze met woorden voor den dag, die echter geen weerklank zullen vinden bij onze Aalstersche burgers, die maar al tegoed het ultra-slecht bestuur kennen van het te genwoordige schotel-kliekje! Elk eerlijk man rukke mee op om den eer lijken strijd te helpen leveren tegen een on eerlijke administratie 1 Niet gefaald met October!-De Vrijheidsvlag moet hoog ge houden worde zelfs de deftige katholieken hebben er alle belang bij, en ze weten 't zoo g( ed, dat zefs een voornaam katholiek een dezer dagen zei't Is niet meer een Be stuur, dat een gansche stad vertegenwoor digt, zelfs niet eens een partij, maar wel eeni ge uitzonderlijke familiën 1 Een vooruitstrevend Demokraat. uitgang van al de burgers 1 Ómdat het kliekje liever zelf heelemaal alleen, met eenige bevoordeeligde familiën, aan het bo- terschoteltje zit 1 Omdat het Bestuur voor zijn eigen zak zorgt en daarom duizenden en nog duizenden aan Van de Putte en Cle, aan eenige lievelingen van het armenkantoor, en aan de neefjes-vrienden van een gasmaat schappij laat verdienen, dit alles uit eigen belang 1 Omdat in t liever duizenden franks uitbetaalt aan kiezerdravers, die zoo, met het geld van ons allen, het kliekje opnieuw voor het schoteltje plaatsen 1 Omdat onze financiën zoo slecht beheerd worden, dat het een stadsontvanger gelukt de heele stadskas leeg te plunderen 1 Daarom doet het Bestuur niets voorden \verkman, niets voor den burger, niets voor deeerlyke behoeftigen, niets voor het kind. Ifaiulcis- en In ons artikel van verleden zondag vroegen we ons af of we medewerkers zouden vinden om een algemeene lots verbetering te bewerken, ten einde te verhelpen in den droeven toestand der handels- en nijverheidsbedienden. Zou het waar zijn, vooruitstrevend demokraat, dat we reeds op verschei dene mannen van goeden wil mogen rekenen Jammer dat we zooveel onverschil ligen ontmoeten, die te veel vertrou wen stellen in de toegevendheid en de edelmoedigheid van hun patroon en dezes gunstens trachten te winnen door vleierij of soms wel door het aan bieden hunner diensten voor minder loon. Dat noemen we gemeene onderkrui perij, laakbare daad, waardoor men de algemeene belangen tegenwerkt, en die meestal, als natuurlijke straf, den uitslag niet oplevert, die de belangheb bende er Van verwacht. Zij die er zich schuldig aan maken, verdienen onze minachting lieden van dat slag dient men aan den schandpaal te spijkeren. Waarom niet alle egoism op zij s?e- steld r j b Laat daar eigen belang om een drachtig te streven voor 't welzijn van 't. algemeen, daar kunnen we allen bij winnen. Gaan we hand aan hand, stellen we ons schouder aan schouder, zoo wer pen we een dam op tegen de patroons, niet'al er zijn eerlijke uitzonderin- ringen die ons op ongeoorloofde wijze willen uitbuiten. Nemen we voor leus Eendracht maakt Macht daar ligt ons heil, onze redding. Daarom allen vereenigd in een machtigen kring, ingericht op degelij- ken voed, in overeenstemming met de vereischten van onzen tijd. Er valt te denken aan Weerstandskassen, middel dat ons op een gegeven oogenblik zou toelaten ten velde te trekken. Is het niet betreurenswaardig dat in onze stad, waar een zoo groot leger bedienden aangetroffen wordt, niet eene instelling bestaat, om onze be langen te verdedigen. Poch wel er bestaan maatschap pijen wat nut leveren ze op We hebben hier een ruimte aan te vullen, we doen een oproep tot allen die het goed meenen. Mochten we er toe komen de inge- dommelden uit hun sluimering op te wekken konden we de genster, die bij velen smeulen wat aanvuren, wilde elk, die er belang bij heeft, de voor deden van vereeniging en vooruitzicht begrijpen, dan waren de oplossing nabij. r 5 Ik wil hier terloops doen opmerken dat de patroons, in hun eigen belang, veel kunnen bijdragen om onzen moei lijken toestand te verzachten, maar vooral wil ik wijzen op de tusschen- komst van den Staat. Is het niet de plicht van elk be schaafd verlicht land te zorgen voor al zijn inwoners, dus ook voor de bedien den die een zeer nuttige klasse van menschen uitmaken Wat heeft ons katholiek goeverne- ment ten onzen voordeele gedaan Niets, volstrekt niets. Aan dien kant mogen we op niets reke nen. Alleen de ware, de echte vooruit strevende demokraten zullen ons bij staan, ons ondersteunen, onze belan gen behartigen. V ezen we hen indachtig in October aanstaande en in Al ei 1908 Een vriend van een Vooruitstrevend Demokraat. Gewone 15 centiemen tv.. 1Reklamen 75 centiemen drukregel ïkwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank Juicht neringdoeners en handekxars. Het blad van den hoogleeraar in zeeverkunst heeft het gevonden. De openbare aanbestedin gen zijn uwen ondergang, want een alleen zal't al aan de stad leveren, die alleen zal leven, de andere menschen «le keel toe. En dit alles omdat de liberalen in hun programma de openbare aanbestedingen geschreven hebben. Wordt thans de openbare aanbesteding niet toegepast voor het leveren van bloem aardappels, vleesch, enz. inde gestichten der burgerlijke godshuizen onzer stad Daar levert dan ook een alleen en zijn de an dere neringdoeners daarom de keel toe Wij vragen de uitbreiding van dit stelsel ten eerste in het belang' van het algemeen en vervolgens 0111 alle neringdoeners de gelegenheid te schenken mede te dingen naar de levering, Nu gaan eenige vriendjes met het profijt weg, terwijl de overige ne ringdoeners nooit op iets mogen rekenen. Wij zouden onder andere de openbare aanbesteding willen zien invoeren voorliet leveren van drukwerk en bureel behoeften alsook van de kolen. Zoo bevat de begrooting van Aalst voor 1907 de volgende uitgaven Drukwerk kie zerslijsten 1900 frank drukwerk en bureel behoeften op 't stadhuis 6600 frank school- behoeften 7680frank grondstoffen voorliet aanleeren der handwerken in de schölen 3216 frank of samen 19396 franken. Yoor verwarming der scholen 2260 fran ken. We vinden er de cijfers niet in voor verwarming der bureelen van het stadhuis der teeken-muziek ,en middelbare scholen en wij zijn zeker beneden de werkelijkheid wanneer wij op 6000 franken de waarde schatten der benoodigde kolen. Zoude openbare aanbesteding niet toela ten iets te sparen op die sommen en zou ze aan alle drukkers, boekhandelaars en koop- mans in kolen ook de kans niet laten iets te verdienen, We begrijpen dat het zeeverblad vies is van openbare aanbestedingen, 't Zou dan immers uit zijn met het leveren van boeken zooals den Reuzenstrijd van Van Heuverswijn dien men deze week aan de kinderen der stadsschool als prijsboek heeft in de hand gestopt en waarop we later zul len terug komen. 't Ware uit met de beyoordeeliging van vriendjes, met den kozijntjeswinkel tot groot voordeel der st&dskcis, die nu de keel toe^e- toenepen wordt door de kliek. De Gemeen tekiezino en. Nog enkele weken scheiden ons van de Gemeentekiezing. Overal waar volksgezinde mannen wonen is het hun plicht al het mogelijke te doen om een einde te stellen aan het rijk der dompers, aan het rijk der misbrui ken van allen aard. Al wie aanspraak wil maken op de faam van rechtzinnigheid, zal erken nen dat democratie niet bestaat in het verkondigen van mooie theorien en beeldige verklaringen, maar veel meer en vooral in daden, inwerken, in prak tijk. Misbruiken aanklagen, misbruiken brandmerken is zeker niet af te keuren, maar wat verdienstelijker is, is op het gepaste oogenblik krachtdadig op te treden om de alleenheersching te fnui ken of ten minste degenen terzijde te springen, die door hunne strijdvaar digheid en macht in staat zijn, de knoeierijen te keer te gaan aan allen in de mate van het mogelijke recht te laten wedervaren. Wij hebben het reeds zoo dikwijls gezegden herhaald, de alleenheersching is de groote vijand der democratie, alleenheersching moet noodzakelijk tot misbruiken, tot vriendjes-politiek en kozijntjes-winkel leiden, dat hebben we gezien te Aalst en dat is hetzelfde overal waar de vasthoudisten de opper heerschappij bezitten en die heerschap pij hen niet wordt betwist. Onderzoekt het bestuur van alle kle rikale gemeenten Al de inwoners moeten belastingen betalen, taksen enz. enz. een rechtvaardig bestuur zou dan ook al de neringdoeners gelijk stel len als het er zou op aankomen voor de gemeente werken uit te voeren, leve ringen te doen enz., waaraan er voor ambachtlieden of winkeliers iets te ver dienen is. Gebeurt dat Neen, dui zendmaal, neen de klerikale knoeiers- besturen jor.nen alle bestellingen en everingen aan familie of gaan liever naar den vreemde dan een cent te gun nen aan neringdoeners welke niet'aan hunne slippen hangen. Die praktijken hoe schandalig zij ook wezen zijn algemeen, zoo alge meen, dat zelfs in vele gemeenten de slachtoffers van de domperij er niet eens aan denken zich te beklagen, het als eene onvermijdelijke plaag be schouwen, omdat het inderdaad' onaf scheidbaar is van elk dompersbestuur. Dat is niet alles. Het is die besturen niet voldoende het nepotism of de kozijnerij op groote schaal te beoefenen ze trachten op alle wijzen de nering doeners den duivel aan te doen en vin den voorwendsels, met de vleet, om de onafhankelijke inwoners in het uitoefe nen van hun bedrijf in de rapen te zit ten en te benadeelen. Niet zelden ziet men dompersbesturen, zonder de minste belangstelling in het algemeen welzijn, geld weggooien a in kiesagenten of aan trawanten wier stil zwijgen of medeplichtigheid met het geld van alleman betaald moet worden; niet zelden zien we de openbare gelden' verspillen aan werken zoo duur, dat ze voordien prijs de eeuwen zouden moe ten trotseeren en die na korten tijd in duigen vallen niet zelden hebben er benoemingen plaats tot posten of plaat sen van vertrouwen, benoemingen van onbekwamen die voor loensche daden betaald willen worden en daarna, met volle grepen scharren in de kas de'r ge meente. Dikwijls zien we door zulke besturen verordeningen of reglementen afkon- digen, die strijden met het gezond ver stand en ook maar toegepast worden om zekere menschen te tergen en te kwellen verordeningen op het sluiten der herbergen, verordeningen op het verkoopen van nieuwsbladen, verorde ningen op samenscholingen of betoo gingen. Erger is het nog gesteld met de armenbesturen, het is geweten dat er gemeenten zijn waar het goed ,en de inkomsten van den arme gebruikt wor den tot persoonlijk voordeel van de regeerders of ten bate van vriendjes en kozijntjes, die het voorzeker niet noodig hebben. Er zijn gemeenten waar ter oorzake der dompers-alleenheersching den arme letterlijk wordt bestolen bij weten van iedereen. Doch al die misbruiken, al die wan daden al zijn ze gekend, kunnen niet worden aangeklaagd, omdat de plegers zorg dragen, alle bewijzen hunner han delingen, achter schijnrecht te verber- ^en.'r ^'e bewijzen eenvoudig weg te moffelen. Wie kan hunne daden na speuren wie kan hen op heeter daad doen vatten En toch bestaan die mis- biuiken, waarvan neringd .en - armen de voornaamste slachtoffers zijn en waaronder de lastenbetalers in 't al gemeen te lijden hebben. Om aan al die schande paal en perk te kunnen stellen moet men de hande lingen der besturen van nabij kunnen kontroleeren men moet hunne daden van week tot week kunnen naspeuren en de beweegreden van elke dier daden kunnen aantoonen en daarom is 't vol strekt noodzakelijk, dat men in de be- f»" indringe met eene sterke min derheid, of dat men een einde stelle aan de heerschappij dergenen, die er zulk slecht gebruik van gemaakt hebben. Overal waar volksmannen wonen moet er gestreden worden, overal moet elk die anti-domper is, zijn bestdoenom dc domperij in den tobbe te duwen, (Vervolg). Verleden week zeiden we dat de vooruit strevende propaganda van de Christen demokraten beteugeld werd. Aan de leiders lag men het stilzwijgen op en als vergoeding werden hun vetbetaalde plaatsen toever trouwd. Zou was het ook met priester Pot tier die België verliet en tot kanunnik ver heven werd. En eens te meer was het blijkbaar dat de godsdienst ten dienste stond der regeerende dasse om het arbeidende volk onder zijn schandelijk juk, gebukt te houden. Eixi ander voorbeeld, niet min stichtend in uai opzicht, toont ons de handelwijze van de verstokte klerikalen in Holland, die hand in hand gingen met Protestanten en Kalvi- 1 oston, 0111 aan de liberale partij, die zekere demokratische hervormingen prees het hoofd te bieden. De katholieke partij is sinds 84 aan 't be wind en heeft g, durende die kostelijken tijd oen achteruitkruiperswerk verricht. Zij heeft de belastingen doen stijgen en bovenal degene, welke toepassing vinden op het verbruik, iets dat in de eerste mate de armen treft. Zij heeft het land in schuld gezet en aan alle beloften te kort gekomen, wat betreft de uitgaven van het krijgswezen in te krimpen. Zij heeft de schandelijke bloedwet behou- uen. Zij zal eerstdaags de koolmijnen aan bijzonderen afstaan, in plaats van die rijk dommen door den staat te laten uitbaten. Het goevernement gelast met te waken op de verstandelijke opvoeding, heeft de kleri- le scholen bevoordeeligd ten nadeele der om meen tescholen. Wat de waarde en dus de doelmatigheid van het aangenomen onderwijs betreft daarover zijn we reeds lang op voldoende wijze ingelichthet is geen geheim meer dat 30 °l0 van het personeel der vrije scholen hoe genaamd geen diploma van normaal onder wijs bezit Wij moeten tegenover andere be schaafde landen al blozend bekennen dat volgens officieële optimistische statistieken 4 per cent onzer kinderen, die den school leeftijd hebben bereikt, hoegenaamd geen onderwijs, van welken aard ook, ontvangen. Zoodat men tot de slotsom komt dat ten minste 2o ten honderd onzer bevolkino- 0p den ouderdom van twintig jaar, uit onge- letterden bestaat. Het onderwijs, evenals alle andere behee- ren, is door en door geklerikaliseerd. In een woord, de handelwijze van het staatsbestuur is bedroevend en dient ziin einde nabij te komen. v Geen twijfel is het echter, dat er eenige sociaale wetten doorgeslopen zijn die het tegenwoordig bestuur gestemd heeftmaar dat was niet uit eigen beweging, de katho lieken hebben zich dan gedragen, niet naar hunne overtuiging, maar zijn beïn vloed ge worden door de omstandigheden en door de herhaalde aanvallen der oppositie partijen die hun blik hooger houden. Om hunne inzichten te oordeelen is het ge noegzaam de jammerlijke houding van de gewezen minister Francotte tijdens de be spreking van de wet op de Zondagrust in het geheugen te roepen, alsook de zonderlinge verklaring van M. de Smet de Naeyer. M. Francotte vernauwde zooveel mogeliik de uitgestrektheid der wet en het hoofcf van L Rei'ooiiseliulea. ♦- 1

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1