M AN WLST LIBERAAL,DEMOCRATISCH WEEKBLAD Prijs 5 centiemen liet nummer Tweede Jaargang. IVummer 54 Zon dag 25 Augusti 1907 MmS I w Ons Demokratisch Wat de Liberalen De duurte van het vleesch. lets over de Staatsbedienden. De Kiesstrijd. Abonnementsprijs '.3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Aalst, 34 Ausustl 1807, Pi 'Ogramma. Openbare goxonilheid In en luiitt'H «le school. De Liberaal-Demokraten hebben dus op hun programma het inrichten van degelijkeVolk-Froebelscholen met kin- derkribben daar zouden toegelaten worden de kleintjes van alle behoefti ge ouders Voedsters zouden ze er verzorgen te eten geven, kleeden en reinigen en terzelfdertijd hun zekere uitspaning verleenen. Zou doende, verschaft men aan die arme kindertjes het noodige voedsel, licht en lucht, onderhoud van het lichaam om ze tot sterke en krachtige jongens en meisjes op te kweeken tot nog toe heeft ons katholiek Stadsbestuur daar niets voor gedaan en juist daarom moet ieder werkman, ieder burger zich de schan delijke administratie van de kliek kle- rikalen herinneren met de maand Oc tober. Kinderkribben en Froebelscholen, en daarnevens gestichten voor lager onderwijs maar scholen waar de on derwijzers niet overlast zijn door het groot aantal leerlingen, waar dus haast alle onderwijs te loor gaat scholen moeten we hebben met beperking en toepassing er van van het getal leerlingen per klasse, scholen waar de lucht niet verpest is door de talrijke inwoners. Een inspectie moeten we hebben, een eerlijke en degelijke in- spektie, die de regels der gezondheids leer in het oog houdteen inspektie, die er voor zorgt, dat er geen kinder ziekten uitbreken of yerspreid worden, daar tand-keel-,oog-,oor-,haar-enhuid ziekten door onreinheid of nalatigheid soms een gansche klasse aantasten. Een bekwaam dokter zou dienen door de stad aangesteld te worden om dat onderzoek te doen. Nog eens, wat heeft onze boterscho- tel-partij daarvoor gedaan Niets, niets, een groote O. Wat bekommert die kliek er zich ook om, dat menig kind in den vroe gen ouderdom sterft, een sterfte waaraan die onbekwame of liever zelf zuchtige bestuurders van de stad schuld hebben Ouders, onthoudt dit en jaagt de Van de Putte-kompagnie de deur uit, vermits ze zoo weinig zorg draagt voor uw kinders, waar wij, burgers van Aalst, nochtans allen betalen voor een goede opvoeding van die kinders. Vergeet niet, ouders, dat uw kinders in onzeongezonde stadslokalen dikwijls de kiemen opdoen van sleepende ziek ten, die later uitbreken, maar waaraan ze helaas dan toch later moeten be zwijken, en misschien met zich nog an deren meetrekken. Onze stad doet niets voor de open bare gezondheid, noch in noch buiten de huizen, noch in noch buiten de scho len. Openbare gezondheid staat op het programma van de kliek niet open bare welstand van alle Aalstenaarsken nen ze niet. Een ordewoord, een en kel ordewoord hebben ze welstand in hun eigen kliek. Is 't zoo niet, onte vreden katholieken. Werklieden, burgers, ouders, onder wijzers de 20 Oktober is nabij Een vooruitstrevend Demokraat. 1h «len Gemeenteraad gedaan hebben. NU de gemeentekiezingen aanstaande zijn, schrijft Denderbode, zal er rekening te geven zijn. Het zal ook te onderzoeken vallen hoe onze liberalen den controleur hebben willen spelen. En waarlijk 't bevalt ons opperbest hier 't een en 't ander te herhalen van wat de liberalen zooal in het stedelijk bestuur heb ben verricht. De bespreking die door de liberalen werd uitgelokt wegens den geldeiyken toe stand onzer stad. ligt nog immer in't ge heugen van iedereen en die bespreking was voorwaar geen triomf voor de slechte en slordige klerikale bestuurders, want het klaar bewijs werd door de liberalen gegeven dat de kliek om 't stad te beheeren van 't kapitaal moet leven de gewone ontvangsten van contributiën, lasten, staats- en provincie-toelagen, marktgelden en an dere dergelijke jaarlijksche vaste inkomsten zijn niet meer toereikend om de kosten van het dagelijksch bestuur te beta len. De klerikalen zijn verplicht alle jaren eenige stadsgronden te verkoopen om de twee eindjes van 't jaar aan een te kunnen knoopen en weldra zullen er ook nieuwe lasten moeten gestemd worden dat is zon neklaar door de liberalen bewezen, dat staat vast en wat Denderbode en Volksstem ook mogen huilen en onze liberale gemeente raadsleden voor domkoppen, ezels of iets dergelijks verwijten toch zullen ze aan dien toestand niet verhelpen de lastenbetalers zijn door de liberalen op de hoogte van den toestand gebracht en ze weten waaraan zich te houden. De liberalen ook hebben den vinger gedrukt op al de groote leestSogen die door de klerikalen hier werden gedaan en op't slecht gebruik dat de kliekmannen met al die gel eien hebben uitgestoken. Zij allen, die weten en dagelijks ondervinden hoe moeilijk het thans is om in handels- of andere zaken eene ordentelijke winst te doen, voor al die neer- stige menschen, kleine burgers, neringdoe ners, vlijtige werklieden en landbouwers, die van den vroegen morgend tot den laten avond moeten werken en hun de voren doen om met hun huisgezin treffelijk door de we reld te geraken, voor al die lieden, wij herhalen het, is het leerrijk van te vernemen dat sinds 1888 't zij dus op eene tijd ruimte van 4 9 jaren de stad Aalst, onder het vaderlijk bestuur der klerikalen eene kapitale schuld heeft verkregen van 3,0^5,400fr. zegge dry millioen vijf en zeventig duizend en vier honderd franken en dat de stadskas jaarlijks daarvoor moet betalen de ronde som van 4 30,090 fr. zegge lion, derd dertig «luizend franken. Sedert 1888 dus hebben de bokken hier jaarlijks verteerd en weggesmeten van geleen«le gelden alleen de som van ITtiSOO fr. zegge honderd zes en zeventig duizend en vijf lion- «lerd franken, dit alles boven al de verteerde en uitgegeven gelden voortko mende van staats- en provincietoelagen, verkoop van de meeste en beste stadseigen- dommen en boven al de groote en hooge lasten, opcentiemen en taksen door de lasten betalers afgedopt. En wie moet er blijven werken en zorgen en zwoegen om al die zware schulden terug te keeren en de intresten er van te weiren zeg Denderbode gij die 7000 fr. achter de kiezerslijsten verdient of gij Volksstern die uwe kostelijke kiesmanifesten voor rekening van de stad drukt, zult gij en uwe opstellers aan de Aalstersche bevolking het middel verschaffen om de lasten en taksen hier door de klerikale partij tot stand gebracht wat min loodzwaar op den hals der lastenbe- ;alers te doen wegen De liberalen hebben in den gemeenteraad ook de belangen verdedigd van armbestuur en hospiciën want in 'tf beheeren van die iefdadige instellingen willen ze meer onpar- l ijdigheid en ook meer spaarzaamheid zien in voege brengen ze willen een einde stellen in 't armbestuur bijvoorbeeld, van die geheime afdeeling die men hier den rijken arme noemt het goed der armen en gebrekkelijke mag alleen aan deze laatste besteed worden en dan nog moet zulks op onpartijdige en menschlievende wijze wor den verricht. Jaarlijks moet de stad vele dui- zeutlen aan armbestuur en hospiciën toe dragen die overgroote uitgaven moeten trachten vermeden te worden met het invoe ren van een zuinig bestuur tot heden heb ben de liberalen daarop altijd in den ge meenteraad aangedrongen en 't is omdat ze weten dat er misbruiken bestaan dat ze niet zullen ophouden de stem te verheffen tot dat er aldaar recht zal gegeven zijn aan wie recht toekomt. Bij de laatste bespreking der gas- kwestie ook heeft de liberale minderheid zonneklaar getoond dat zij alleen en gansch belangloos de intresten van de stad heeft verdedigd. In die zaak waaraan voorname belangen gehecht waren, waaraan duizenden en duizenden winsten verbonden zijn en die opgeldelijk gebiedeenen voordeeligen uitslag in de toekomst voor onze stadsfinan- tiën zou gehad hebben, heeft de klerikale meerderheid eene stemming uitgebracht die haar eeuwig tot schande zal verstrekken. Prijs der Annoncen: £e,^one >5 centiemen Reklamen 75 centiemen j drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank Zonder vooringenomendheid, alleen met het oog op het algemeen voordeel, in 't be lang van heel de bevolking hadden de libera len de gaskwestie bestudeerd met kennis van zaken hebben ze aan de bespreking deelgenomen ze hebben op de voordeelen gewezen die volgens hen de stad kon verwe- zentlijken, doch daar de klerikalen van eene andere meening waren, hebben de liberalen, in 't voordeel van het algemeen gesmeekt en gebeden dat den raad eene kom missie van bevoegde mannen zou benoemd hebben om de zaak grondiger en in alle opzichten te onderzoeken, om zoodoende eene gansch gestaafde en mis schien eenparige stemming te kunnen uit brengen. Niettegenstaande die rechtmatige en eerlijke vraag der liberalen, hebben al de klerikale leden, de ontginning eener gasfa briek door eene vreemde klerikale maatschappij gestemd dergelijke handelwijze noemen wij eene schandaad. Weeral hebben de liberalen hier gansch hunnen plicht gekweten en, dank aan de li berale partij, was de bespreking heel breed voerig die toegelaten heeft dat heel de Aalstersche bevolking op de hoogte der zaak werd gesteld. De liberalen in den gemeenteraad hebben gansch hunnen plicht gekweten dat weten alle eerlijke en verstandige kiezers en ze weten ook dat de minderheid moet versterkt worden opdat ze met meer kracht tegen het partijdig en onrechtvaardig bestuurder kle rikalen zou kunnen opkomen, opdat alle eer lijke lieden die in de raad zouden zetelen eens en voor goed te zamen een einde zouden stellen aan het schandelijk verteer der stads- gelden in 't voordeel van eenige uitbuiters en politieke krawatten. Dat weten de kiezers maar al te goed en daarom zullen ze met Oktober aanstaande de liberale minderheid versterken. ons katholiek gouvernement EISCHT dat dit vee te Antwerpen geslacht worde en. laat niet toe dat het op de markten van Gent, Brussel, Ander- lecht, enz. te koop worde aangeboden. Werd hieraan wijziging gebracht dan zouden zeker meer schepen toekomen, de veemarkten zouden beter voorzien wezen en de prijzen zouden dalen, tot groot voordeel van de verbruikers en zelfs van de beenhouwers. Men neme maatregelen om de be smetting van het inlandsch vee te be hoeden, maar belette het volk niet kloek, gezond en goedkoop voedsel te nemen door een willekeurig en niet te verechtvaardigen beschermingstel sel. Daarom kiezers, burgers en werk lieden, oogen open en weg met de uit hongeraars. De katholieke bladen beginnen te gevoelen dat de duurte van het vleesch eene voor hunne partij ongunstige be weging in 't leven roept onder de bur gerij en de werkerstand. Met moeite mag de arbeidersvrouw 's Zondags nog een klein brokje vleesch aan haar gezin voorzetten en de huismoeders der kleine burgerij klagen putten in de aarde over de duurte der levens middelen, want wanneer het vleesch duur is, stijgen ook eieren, boter, kaas, enz. in prijs. Het is onbetwistbaar dat de Belgi sche veestapel ontoereikend is om in de noodwendigheden te voorzien;zulks kan niemand loochenen en dat zullen ook de klerikalen niet. 't Is bijgevolg noodzakelijk dat vreemd vee in ons land kome om in het ontbrekende vleesch te voorzien. Tot hiertoe was Holland onze groote vooraadschuur, waar we aan redelijke prijzen konden gaan putten Holland was onze red der, maar dat bleef in den smaak niet van eenige rijke veekweekers, goed bevriend met onze katholieke represen tanten en ministers. Er moest naar middelen uitgezien worden om hunne winsten te vergrooten en men stemde inkomrechten op vee en vleesch. Daar dit eerste middel niet gansch den ver wachten uitslag opleverde werd het stelsel der grenssluiting ingevoerd, dat werkte volgens de omstandigheden. Om het te wettigen was het vooral de muilplaag eene aanstekelijke ziekte der koeien welke men inriep en die zich uitbreidde of afnam naarmate zekere heeren het noodig vonden. Nu heeft de schaarschheid van het vee een andere oorzaak. In Holland zouden honderden hectaren weiland in bouwland herschapen zijn, zoodat de veestapel ginds insgelijks afneemt en den uitvoer vermindert. Geen spra ke meer van muilplaag Waarom dan de sluiting der Hollandsche grens be houden Wie nu maar een weinig redeneert vraagt zich af of er geene andere lan den van veekweek bestaan en of er geene mogelijkheid ware van daar vee in te voeren. Voorzeker, en onze lezers weten dat te Antwerpen schepen toekomen met vee uit vreemde werelddeelen doch Door machinisten en stokers van de Bel gische spoorwegen is aan minister Helleputte een verzoekschrift gezonden nopens de ver goeding die aan de bedienden van den staat zijn toegekend voor het overwerk gedurende het tijdperk van wanorde. Als er wel beklagenswaardige agenten zijn in dienst van den staat, geloof ik dat de treingeleiders op den voorrang staan. Zij zijn het die hun overwerk met de meeste op offering en met den mees! en moed gedaan hebben zij zijn het, hoe koddig het ook mo gen voorkomen, die geen schadeloosstelling ontvangen hebben, terwijl andere hoogge plaatste fonktionarissen daarmede geen last gehad hebben. Wel zijn er eenige die enkele uren overwerk uitbetaald zijn, maar dat zijn uitzonderingen en komen geenszins in aan merking, gezien het groot getal uren die onbetaald gebleven zijn. Sommige machinisten en stokers hebben gedurende een dertigtal uren, en meer nog op hun lokomotief dienst gedaan met een mistig weer en halve voeding. Hebben die teleurgestelde bedienden dan geen overschot van gelijk als zij uitroepen Wij, arme machinisten en stokers, hebben met een on- begrensden moed en een prijzenswaardige zelfopoffering gewerkt. Wij hebben treinen bediend met in slechten toestand verkeerend materiaal en slechte brandstoffen, tot daar mng zelfs de slechte hoedanigheid der kolen dat wij verplicht waren gedurende een reis van 120 kilometers, drie tot vier maal onze vuren te reinigen. c< Wij bekomen niets, alhoewel eenige bladen integendeel bekend gemaakt hadden, dat ons loon zou verhoogd geweest zijn, en na een vijftal jaren wachtens hebben wij nog niets ontvangen Dat de klachten dezer bedienden gegrond zijn, daar twijfelt wel niemand aan geloof ik doch of zij van wege den minister veel te verwachten hebben, dat is een vraagteeken. De machinisten en stokers hebben groote- lijks bijgedragen door hunne herhaalde klachten tot het ophouden van het geharre war in den dienst van de spoorwegen, zelfs hebben zij aan M. Liebaert per aangeteeken- den brief de oorzaken en de middelen doen kennen om in die toestand te voorzien. Tot, hiertoe heeft M. Helleputte de voet stappen van zijn voorganger trouw gevolgd en is er dus heel veel kans dat de gewenschte vragen van de klein-bedienden zullen van de hand gewezen worden. De huidige minister heeft wel het mini mum van loon en het verminderen der werk uren aangepredikt, maar dat zijn allemaal woorden in den wind te oordeelen naar zijne daden schijnt daar (reeds) verandering in te komen. Waren machinisten en stokers alsook de andere staatsbedienden in machtige bonden vereenigd, dan ware het anders, zij zouden hunne rechten kunnen verdedigen in open bare meetings en schriften, hunne grieven aan het volk bekend maken maar van ruchtbaarheid houdt het goevernement niet zoo iets, alhoewel billijk, ware gevaarlijk voor het bewind. In Oostenrijk gaat het er anders toe Daar worden de bedienden aangezet om besparin gen te doen en van de winst die zoo kan in gezameld worden zal aan de beambten 50°/o uitbetaald worden. Er blijft voor de staatsbedienden een en kel middel over, onafhankelijk van den wil der huidige regeering en dat is, volksgezin de afgevaardigden naar alle besturen te zen den mannen die niet handelen voor hunnen zak maar wel in 't belang van iedereen, dat hoeven de klein-bedienden zich dan ook aan staande Oktober te herinneren. N.B. Op het oogenblik dat ik mijn artikel eindig verneem ik dat het personeel van Etterbeek aan de dagbladen zijne misnoegd heid te kennen geeft en de pers verzoekt ruchtbaarheid te geven aan het feit dat da haar toegekende schadeloosstelling voor overwerk van verleden winter van onder den neus geloopen is. Dit bevestigt eens té meer, wat we hierboven zeiden. Petro. Het lezen van het officieel en van t officieus orgaan onzer stadhuisbazen laat ons gissen dat de kiesstrijd door hen zal geplaatstworden op het terrein van den godsdienst en van de scholen. Men tracht de kiezers af te schrikken door eenen nieuwen schooloorlog juist alsof het de katholieken niet ge weest zijn, welke den strijd in 1879 hebben begonnen en tot heden toe nog voortzetten. Het geloof zal uitgeroeid worden, in afwachting dat men er bij- voege dat de liberalen de kerken zullen sluiten, de geestelijken verdrijven en de kloosters in brand steken. Aan dergelijke onheilvoorspellingen mogen wij ons van de klerikale schrij- velaars zeker verwachten. Zulke zaken weerleggen ware ons eerder bespotte lijk maken. Doch komen we tot den grond der zaak. De liberale partij voert in haar pro gramma de verdediging der officieele scholen. Dat is voor niemand een ge heim. Aan het bewind of niet heeft ze immer de officieële school voorgestaan tegenover de katholieke partij, welke de Staat- en Stadsscholen maar duldt omdat ze niet verder kan. Sinds de katholieken aan 't bestuur zijn hebben ze Athenea, Middelbare scholen en La gere scholen met de vleet afgeschaft hunne bladen schrijven wekelijks tegen de offieüle scholen schandige en venij nige artikels ;door wettelijke en andere middelen dwingen ze sommige ouders hunne kinderen toe te vertrouwen aan katholieke gestichten, waar de be kwaamheid van het personeel niet zel den in twijfel mag getrokken worden en die in alle geval scholen zijn, waar de politiek niet uitgesloten is. De klerikalen bevechten de officieële scholen wij zullen ze blijven verdedi gen. Is een. Wat de aangenomene scholen be treft, iedereen weet dat ze voor een termijn van tien jaar aangenomen zijn, zoodat, om het even welke partij over de meerderheid zou beschikken, de stad verplicht blijft ze te onderhouden zonder er het. minste toezicht mogen in uit te oefenen. Dat men dan niet kome spreken van het sluiten der katholieke scholen, want daar zal immers nooit iemand geloof aan hechten. Is twee. Mag nu een stadsbestuur in de ge meentescholen alles doen wat het be geert. Hoegenaamd niet. Het benoemt de onderwijzers, stelt de jaarwedden vast, houdt toezicht, maar moet zich altijd gedragen naar de voorschriften en onderrichtingen van het gouverne ment, dat het programma vasgesteld heeft. Het godsdienstonderwijs maakt er deel van als verplichtend vak de ouders nochtans die er uitdrukkelijk en schriftelijk den wensch toe uitdrukken kunnen hunne kinderen van dat on derwijs ontslaan volgens artikel 4 der wet door de katholieken gemaakt. Is drie. De katholieken beweren ook dat, moesten de liberalen aan 't bewind komen, de kinderen der vrije scholen van allen onderstand en alle hulp zou den verstoken blijven. Bestaat er im mers geen voorstel Woeste,dat aan de gemeentebesturen, op groote straf, verbiedt, onderscheid te maken in het uitdeelen van onderstand, voedsel, klee deren, enz. tusschen de kinderen der verschillige soorten van scholen 1 m

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1