J m sj i\H mLST LIBERAAL, D E MOëff ATI Ter Overweging aan alle Lastenbetalers. 9 li Prijs 5 centiemen het nummer Tweede Jaargang. IVunimer 3S t Zondag 1 September 1907 of diij duizend honderd vier en derliar franken viifti»- centiemen De stemming is geheim. De Kleine Burgerij. Wat wij willen in't Stadhuis Wat wij niet willen in 't Stadhuis. Ouders Opgepast. Weldaden van ons katholiek Gemeentebestuur Een arbeids-jjury. A ,k V |tó£ ij! Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Aalst, Aususti 1907. Prijs der Annoncen: j peJTone 15 centiemen drillriw#,i I Reklamen 75 centiemen 1 1" drukregel, ïkw ijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen cp de derde bladzijde, 2 frank Van tijd tot tijd zullen wij eens, door voorbeelden doen zien waarom zekere felle jannen zoo hoog oploopen met het hedendaagsche stadsbestuur. Iedereen zal het begrijpen. I DEBET, de Stad Aalst aan Clemens VAN DE PUTTE over levering volgt 1905 Dec. 4. Feb. steden, op alle gemeenten. Die velen zullen al ware 't maar voor dien enke- uuu }a u± n^u wente ze len minuut in het kiesgangsken het Inin aanwezigheidspennin als 1904 Juni 4. 25 ex. kiezerslijsten van Koophandelsrechtbank (10 bladz.) g5-00 50 bladeren voor herziening-kierzerslijsten 6.00 30 affichen kiezing Koophandelsrechtbank 9.00 Sept. 3. 42 kiezerslijsten 1905-1906 (243 bladz.) 2065.50 8 exempl. (langs eene zijde gedrukt) 40.00 7 exempl. meer als conventie (Sic.) 28.00 42 exempl. bepaalde sluiting 59-50 25 exempl. Werkrechtersraad (patronen 409 en Werklieden 2058 namen of 99 bladz. van 25 namen 841.50 Totaal 3134.50 Volgens het tarief door de heeren Boeykens aan den gemeenteraad voor gesteld en op schandelijke wijze afgewezen, zonder de minste reden, zou het zelfde werk aan de stad ongeveer 1800.00 fr. gekost hebben met de openbare aanbesteding van t werk zou dit slechts ongeveer 1500,00 fr. gekost hebben, dus ruim den helft minder dan nu. Ja, Dendcrbode, voor u is 't stadsbestuur onverbeterlijk, maar voor de lastenbetalers, dat is wat anders. De controleurs hebben niets verricht, zegt ge in uw blad, ze hebben u toch genoodzaakt uw tarief eenigzins te verminderen, niet waar, vroeger waren uwe rekeningen nog wat anders gepeperd. Alle demokraten, waar ze ook in het strijdperk treden, moeten de kiezers hunner gemeente op het hart -drukken, dat de kiezing geheim is, dat, wanneer de kiezer wil niemand, volstrekt nie mand kan welen voor wie men gestemd heeft. Het geheim der stemming is eene waarborg van oprechtheid en daarop hebben de liberalen altijd aangedron gen de kiezing moet de uitdrukking zijn van den volkswil en dat kan ze maar zijn als de kiezer, op het oogen- blik der stemming, zich onttrokken voelt aan allen vreemden invloed, als hij weet dat hij alleen voor zijn gewe ten zal verantwoordelijk zijn voor de uitgebrachte stemming. De dompers doen dan ook overal, alles wat in hunne macht bestaat om het geheim der stemming te vernieti gen, om de eenvoudige menschen te doen gelooven, dat zij, dompers, zeker weten zullen hoe de{e of gene gestemd heeft, en wanneer ze zulks beweren dan klinkt het in hunnen mond als eene bedreiging, tegen de kiezers aan wier vertrouwen zij reden hebben te twijfelen. Welnu wij zeggen tot al de kiezers, en onze vrienden moeten het overal herhalen, indien de kiezers zeiven r.iets zeggen, is er niemand in de wereld die hunne stemming aan 't licht kan bren gen. Daar, in het kiesgangsken staan ze vrij en alleen, daar bereiken hen noch leugens, noch dreigementen,daar zijn ze toch eenmaal hun eigen heer en meester. Oh, ik ken er velen zoo, die zwijgen moeten, die hun spijt moeten verkrop pen die jarenlang op zich de kleri kale drukking hebben gevoeld van benadeeling en broodroof, die onder de klauw liggen van den eenen of an deren pilaarbijter, en al wordt hun nooit iets toegedeeld van het manna dat aan nadere vriendjes en kozijntjes of kiesmoezelaars met volle grepen wordt toegegooid, toch den bek in de pluimen moeten houden, om niet het laatste grasje van onder de voeten te worden gemaaid ja, zoo'ken ik er velen en zoo zijn er te vinden in alle twijfelen. Nergens hebben de klerika- len deftig bestuurd, ze zijn altijd de handlangers geweest van ratterij en schelmerij. Wie een degelijk bestuur wil moet voor volksmannen kiezen van welke rechtzinnigheid en rechtvaardig heid mag verwacht worden. Vrienden, niemand kan weten voor wie ge kiest, doet uw gedacht en zijt ge vijand van pilaarbijterij, van fana- tism, de ergste aller kwalen, stemt nooit voor de dompers stemt als een man voor de volkskandidaten. juk afwerpen en denken Elk lijne beurt is niet ie veel. Dat weten de klerikalen zoo goed. Daarom,telkenshet kiezing is ziet men hen sleurende naar de stembus kreu pelen, idioten, ouderlingen uit de ge stichten en stervenden dat zijn de eenige kiezers over wier stem zij zeker zijn want degenen, die ongelukkigen opleiden, kiezen niet volgens de inten tie van de zwakkelingen, die alleen niet naar het kieshokje kunnen gaan, maar kiezen, ondanks hunnen eed voor de domperij. De kiesperiode is begonnen en over al zijn de klerikalen op den dril. Men ziet ze draven straat in, straat uit, van huis tot huis, de stemmensjachelaars en stemmendieven, die de langvingerij voor eene natuurlijk eigenschap hou den van het klerikalism, juist, omdat ze op politiek gebied voortdurend het bedrog en de afpersing in praktijk heb ben gesteld. Ja, ze loopen, want ze voelen, dat ondanks de schijnbare apathie der me nigte, de groote meerderheid des volks hun bestuur veroordeelt dat overal slecht is, hunne daden afkeurt van ver volging en broodroof, hun streven ver foeit naar valscheid en bedrog. Belof ten zullen ze doen, beloften met volle schepels, meer dan iemand verlangt menschen zullen ze aanspreken, die ze nooit hebben bezien, de hand reiken aanlieden die ze van haar noch pluimen kennen, zich vernederen, als 't noodig is verachterlijk kruipen, bidden, smee- ken, bevelen, dreigen, altijd volgens de omstandigheden.s.maar altijd lie gen. Gij, medeburgers, vrienden uit alle steden en gemeenteraden waar gestre den zal worden laat ze komenen laat ze heenga-an volgens de omstan digheden hier hebben ze vleierij, daar dwangwoorden hier smeeken ze, daar grollen ze, maar laat er u toch niet aan gelegen en als de groote dag aanbreekt doet uwen plicht. Aan 't vervullen van dien plicht zal geen enkel rechtgeaarde burger, werk man, landbouwer of neringdoener Moest men de klerikale pers gelooven dan sleepte het aan 't bewind komen der li beralen den ondergang der kleine bur-o-erii na zich. 0 J Het orgaan van Sisken Fiks verkondigde zulks nog voor slechts weinige dagen. Men moet waarlijk de schaamteloosheid vei re drijven om zoo iets te durven beweren als het bewezen is dat de katholieke kliek sedert ze de macht in handen heeft, ten voor- deele dier klasse niets heeft gedaan, ze totaal heeft verwaarloosd. Het zijn eigenlijk de dompers die den ondergang bewerken. Aan een anderen kant "moet elkeen, die 1, ,de Volksgazet leest, met ons vastellen dat moedige strijders, wekelijks den benarden toestand der kleine burgers bespreken en naar middelen uitzien ©inden staat van zaken te verbeteren, ten einde die menschen toe te laten wat gemakkelijker door de wereld te komen. Hebben we niet meer dan eens gezien, dat als de liberale minderheid iets goeds voor stelde, er algemeene tegenkanting ontstond van wege de klerikalen, die zich weinio- be kommeren om de belangen der inwoners. Hoe wilt ge dat we een goeden uitslag- veroveren als we gedwarsboomd worden door eenige aan het oud stelsel verknochte gemeenteraadsleden, ondersteund dooreen hoop kortzichtigen, onkundigen die voor hun ja of neen welke ze soms uiten, ook behalve andere profijtjes, ontvangen en zooveel mogelijk vriendjes, en kozijntjes beyoordeeligen tot -root nadeel der overige lastenbetalers. Wat helpt het schrijnwerkers, kleerma ker of anderen in den raad te doen vertegen woordigen als die vertegenwoordigers den bek in de pluimen houden telkens het er op aan komt de intresten van hun ambtgenoo- ten te verdedigen Van dergelijke afgevaardigden verlos ons Heer 1 Het is onweerlegbaar dat de menigvul dige lasten, die de kliek wegens haar slor dig bestuurd genoodzaakt is geweest te hef fen, het meest is komen drukken op de klei ne burgerij. Om onze gezegden te staven willen we u vragen Volkssten en O waarom voor wei nige jaren, zekere neringdoeners wier zoons als soldaat moesten oprukken, hun handel opeen familielid lieten overschrijven Was het niet omdat de te betalen belastin gen te o-root waren om volgens het toen bestaande regiem, de militievergelding- te genieten /ij die den truk niet kenden waren toch slachtoffer van dat hatelijk stelsel dat dank zij de opkomende demokratie. gewijziod is. Zullen die slachtoffers welke voor de eerste maal als gemeentekiezer gaan geroepen worden hun plicht weten te doen We twijfelen er niet aan. De lasten zijn sedert niet verminderd wel integendeel, meer en meer heeft men van ambachtsman en neringdoener geverod te veel heeft men gewild, zoo ver is het "geko men dat allen snakken om het schandelijk juk, welk hun reeds te lang op de schouders drukt af te schudden. Dit jaar niet meer gefaald, niet geluisterd naar valsche beloften of kinderachtio-e praatjes welke de dompers gewoon zijn te verspreiden. Laat aan kant verouderde princiepen en ij allen, om welken titel ge ook tot de kleine 'urgerij moogt behooren, met Oktober niet geaarzeld Een sterke macht vooruitstrevers naar het stadhuis gezonden om den warboel te kuischen en u toe te laten de toekomst met wat meer zekerheid en hoop in te blikken. Een vriend van een Vooruitstrevend Eemokraat. Kontrool in alle besturen Regelmatig toezicht Rechtvaardigheid Onpartijdigheid in leveringen en werken Vaderlijke behandeling der armen Goed beheer der financien. Knoeierij en konkelfoes Kozijntjeswinkel Slordigheid en wanorde Geldverprossing Verdrukking en vervolging. Niet zonder verbazing lezen wij in de Volksstem Plaats uwe lieve zoontjes en doch- terkens op godsdienstige scholen, en dan zult ge nog moeite genoeg hebben om ze in deugd en eer te bewaren, want slecht is de wereld en bedorven ons aller natuur Leve het godsdiens tig onderwijs We hebben reeds dikwijls bewezen dat de godsdienst niet bij machte was de bedorvenheden uit de wereld te bannen, maar we hadden nooit durven denken dat een fanatiek blad, waarin wekelijks de officieele scholen aange vallen worden, ons schrijven zou heb ben komen bevestigen. 't Is waarlijk een brevet voor het godsdienstig onderwijs Zekere opstel ler van 't zeeverblad moet de uitslagen van het godsdienstig onderwijs goed kennen beter dan wij moet hij op de hoogte zijn der geschiedenis van het droef personnage dat onlangs te Gee- raadsbergen den walg van alle eerlijke lieden verwekte door het bezoedelen van talrijke onschuldige kinderen van godsdienstige ouders. Sedert de uitbreiding van het gods- dienstigonderwijs is eene nieuwezonde bijgekomen, broekerszonde geheeten. Ouders, opgepast Vertrouwt uwe kinders aan geene opvoeders met be dorven natuur en laat u door de woor den God en godsdienst, die ze steeds in den mond, maar niet in het hart hebben, niet bedotten. Men kan onder de liberalen wel eens een persoon aantreffen, die zich aan ergelijke wanbedrijven plichtig maakt, maar de liberalen hebben geen gestichten, geen toevluchtsoorden, waar dergelijke lieden zeker zijn eene schuilplaats te vinden en waar ze wel licht onder eenen anderen deknaam hun meer dan verbeestend werk voort zetten en nieuwe slachtoffers maken hunner bedorven natuur. Dat onze tegenstrevers dit potje ge dekt laten, want ze zouden ons kunnen verplichten eenige bladzijden oude geschiedenis te herinneren, wat niet ter eere hunner partij zou uitvallen. 1. Hebben 't geld van de stad verspild. 2. Hebben leeningen gedaan van mil lioenen en de stad in schulden gezet 3. Bewerken door hunne partijdigheid en hunnen kozijntjeswinkel den ondergang van onze neringdoeners. hof' Veranderen Aalst in een groot Begijn- 5. Doen de rijke menschen de stad ont vluchten door hun hatelijk bestuur. 6. Hebben al hunne creaturen vette plaats jes bezorgd. 7. Bevoordeeligen de kazakdraaiers, die ven en ander slecht volk. 8. Vervaischen de kiezerslijsten en nemen aan den werkman en kleinen burger zijn arm stemmeken af. 9. Verbeesten 't volk met hunne sectien. 10. Maken kemel op kemel, krommestraat op krommestraat. 11. Hebben de katholieke drukkers inge smeerd met 't geld van al de lastenbetalers. 12. Geven 20 duizend franken aan wel stellende katholieke familien, geld dat met recht moet toekomen aan den armen. 13. Hebben knoeierij en konkelfoes'in alle besturen gebracht. D; Poen de jongens uit Schaarbeek en Mylbeek in den zomer garde-civiek spelen, wanneer zij onmisbaar te huis zijn. Enz. enz. enz. al te lang 0111 te melden. in den laatsten tijd braken er weer ver scheidene groote werkstakingen uit in ons land onder andere te Wetteren en te Ant werpen. De belangrijkste is voorzeker de werksta king der (lokwerkers te Antwerpen, die van gedeeltelijk bijna algemeen was geworden. Uns doel is het niet die werkstaking in ai nare bijzonderheden te vertellen, en al de kleine en groote incidenten te verhalen wel ke er mede gepaard gaan, we willen enkel wijzen op de les welke er uit te trekken is voor allen. Eene kategorie van dokwerkers, denkende do kans schoon to hebben vroegen loonsver- hooging, ze wilden in 't vervolg 6 franken daags winnen (men diene op te merken dat de dokwerkers, niet regelmatig alle dagen hun werk hebben.) De verhooging werd ge- weigerd en de ;arbeiders lieten het werk staan. De bazen ontboden werklieden uit Enge land, vuil, slordig en onhandig geboefte, verscheidene honderden zijn er zoo in Ant werpen gekomen en ook uit Hamburg ver wacht men lossers. Die worden op de sche pen onderhouden door de bazen en dezen be talen aan de slechte werklieden 6,25 fr. daags, terwijl ze 6 franken weigeren aan de bekwame Antwerpsche arbeiders, ie Gent winnen de lossers, naar we ver nemen ook 6 franken daags. De werklieden wendden zich tot den bur gemeester van Antwerpen, die dadelijk bij de bazen aandrong 0111 in onderhandeling te treden ten eindé tot eene wenschelijke over eenkomst te geraken. De bazen weigerden 1 Meer nog, ze wilden al de dokwerkers ver plichten eene verbintenis te teekenen met inbegrip van een tarief, volgens de be staande voorwaarden. De werklieden wei gerden En zoo breidde de werkstaking zich spoedig uit. Zij die in het geschil betrokken zijn beiit- ten meest altijd de noodige kalmte niet om over de zaak zonder vooringenomenheid te oordeelen beide partyen belasten de andere en niet zelden konjt men tot overdrijving waardoor natuurlijk de overeenkomst moei lijker wordt gemaakt. Hier, gelijk in bijna alle twisten is er ver keerdheid langs weerskanten de werklie den hebben hunnen opslag willen bekomen als t ware met het mes op de keel en de ba zen hebben liever zich zeiven enden han del grootelijks te benadeelen dan den duim ,&öeri- Koppig tegen koppig geen van beiden wil toegeven. t K onbetwistbaar dat de bazen groot ongelijk hebben gehad, de onderhandelingen voorgesteld door M. Hertogs te verwerpen. Doch zulks zal men dikwijls, zoo niet altijd voorhebben, (het was zoo te Aalst) nu eens zullen de werklieden, dan de bazen vreemde tusschenkomst weigeren, alle bemiddeling van de hand wijzen, omdat hun gemoed ver- bitterd is en niemand den schijn wil hebben ovemoonnen te zijn. Hoe langer het duurt eer de tusschen komst van bemiddelaars opdaagt, hoe moei lijker het wordt eene overeenkomst te tref fen, omdat de verbittering toeneemt van weerszijden, omdat de grieven met den dag grooter en talrijker worden. Waarom zou de wet het scheidsgerecht niet verplichtend maken Wel bestaan er werk-en nijverheidsraden hier en daar.maar dezen is alle zelfstandig optreden ontzei en de werkrechtersraden kunnen maar slissingen nemen in zaken die aan hunne bevoegdheid onderworpen worden. Het scheidsgerecht zou samengesteld zijn uit leden genomen in alle kategorien der be volking. b. v. op de wijze waarop de jury wordt samengesteld, die zetelen moet voor de groote misdaden. Het mandaat van scheidsrechter zou verplichtend wezen. Tel- xens eene werkstaking uitbreekt of dreigt uit te breken, zoude procureur des konings het scheidsgerecht bijeenroepen, de verkla ringen en ophelderingen zouden door de be- anghebbenden worden gegeven, er zouden vragen wordengesteld aan de arbeidsjury (als ik het zoo noemen mag) waarop deze zoude antwoorden op de wijze als de jury nu doet en een eigenlijke rechter of rechters zouden uitspraak doen in den behoorlijken vorm. Het aanvaarden der bemiddeling van den Arbeidsjury zou verplichtend wezen. Ik heb de pretentie niet te beweren, dat ik bovenstaande als iets volmaakt voorstel ik zou om een volledig organism aan te bieden eene geheele studie moeten voordragen en n breedvoerige ontwikkeling treden, en dat igt niet in mijne bedoeling. Toch meen ik dat iets in dien aard wettelijk kan en moet ingericht worden, de werkzoeningsraad be staat in Duitschland, en het Landgerecht in Engeland. Kapitaal en arbeid zijn twee factoren der v oortbrenging welke de eene zonder de an- Ifi tv waep^, ,'Tr I A. I V, jAliü IllL' o Kiroman T711. I 7Vr»/vfiif inc on von^Ar, J

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1