If, Daens. IS. Rens. Puntjes op de I. DAAROM Door sommigen wordt er naar 't hoofd oer liberalen geslingerd, dat ze jegens den heer Pieter Daens een par tijhaat voelen en dat ze dien bot voe ren door laster en verwijtingen. De Volksgazet lastert en verwijt hem ge durig, zeggen ze en Af, Daens verdient dat niet want hij heeft veel voor 't volk gedaan hij spreekt gedurig in de Ka mers en hij staat altijd op de bres, ter wijl M. Rens nooit of zelden het woord voert, dat verklaren de verde digers van M. Daens. Vooreerst we denken niet den heer Daens te lasteren en te verwijten wan neer we hem zijn zeven waarheden zeggen en wanneer we hem zijn laatste anti-volksgezinde stemmingen en han delwijze onder den neus wrijven. Langs nen anderen kant bekennen wij volgaarne dat M. Daens niet on werkzaam is, dat zijn klapkraam in de Kamers gedurig openstaat en dat hij over alle kwestiën medepraat, klinkt het niet zoo botst het, maar hij heeft dan toch geklapt en dat is genoeg voor de eenvoudige menschen die weinig redeneren en die denken dat de volks vertegenwoordigers die meest praten het meeste nuttig werk verrichten. En nochtans aan M. Daens verkiezen we toch nog voor wat de vruchtdragende werkzaamheid van eenen volksverte genwoordiger betreft onzep député M. Rens wel is waar hij komt in alle besprekingen niet tussghen, hij babbelt en zeevert niet over alle kwestiën, hij heeft de pretentie niet begaafd te zijn met algemeene kennissen, hij stelt zich niet aan als eenen alweter, maar we weten toch dat al degenen (en hun getal is groot) die zich persoonlijk tot hem hebben gewend, altijd met raad en daad door hem werden bijgestaan, en, we weten ook wanneer hij eene zaak aanvangt, hij in 't voordeel van 't al gemeen er de verwezenlijking in de wetgevende Kamers van doordrijft, dat hij die werking|doet na grondige studie en overleg en na zich verzekerd te hebben dat hij alle opwerpingen die de tegen strevers van zijn voorstel zouden kun nen doen, met goedgesteunde en ge zonde redenen zal kunnen afweren en bevechten. M, Rens is geen grootspre ker, hij zoekt niet de populariteit door het doen van redevoeringen die mis schien heel schoon zijn en die de kiezers plezier aan doen, omdat ze over hunne stoffelijke belangen handelen, maar die toch maaraltijd woorden blijven, indien ze niet gevolgd zijn van welgestudeer de wetsvoorstellen. M. Rens houdt noch aan parade noch aan schijn, ter wijl hij er langs andere zijde prijs aan hecht zijn mandaat op vruchtdragende en ernstige wijze te vervullen mis schien heeft M, Daens een andere ge dachte over de plichten en de zending van een volksvertegenwoordiger en denkt hij dat de manier waarop hij zijn mandaat uitoefent, beter geschikt is om hem 't vertrouwen en de genegenheid der kiezers te doen winnen dat is een kwestie van opvatting en misschien ook wel van politieke eerlijkheid. De ern stige menschen laten we daarover oor- deelen, doch we bestatigen dat in de sectien der Kamer, waar alle ernstige wetsvoorstellen grondig behandeld en besproken worden, M. Eens reeds me nigmaal als verslaggever werd aange duid, terwijl M. Daens sinas hij in de Kamers zetelt ,nog NOOIT de eer aangedaan werd als verslaggever over d'een of d'ander kwestie aangesteld te worden. Is dat misschien een bewijs van zijne algemeene kennissen en van den prijs dien zijne collegas uit de Ka mers aan zijne groote bekwaamheid hechten In alle geval,'t is weinig ver- eerend voorde klapzieke M. Daens en wij zien er ook het bewijs in zooals het overigens nog al dikwijls gaat, dat de grootste praters niet altijd de grootste werkers'zijn. Op dit oogenbhk weeral is M. Rens de verslaggever van het wetsvoorstel dat handelt over den Huisarbeid die kwestie strekt zich uit over de belangen van honderde dui- Zende werklieden 't is een der voor naamste voorstellen betrekkelijk de arbeidende klas die sinds 1830 in de Belgische Kamer werd gedaan en onze liberale volksvertegenwoordiger M Rens, omdat zijne kollegas der midden sectie vertrouwen stellen in zijne ken nissen en zijne werkzaamheid, werd als verslaggever dier uitgebreide kwes tie benoemd. Daarop mag hij fier zijn en we zijn het voor hem. Terwijl hij in zijn bureel uren en dagen lang zal werken en studeeren ten voordpej^ van honderde duizende werklieden, ^rouwen en kinderen, zoo wel van den buiten als van de stad, zullen er anderen zijn die eenige hol klinkende en gemakkelijke redevoerin gen zullen uitspreken, waarmede ze de lichtgeloovige kiezers en de gapers de oogen zullen uitsteken en hun vertrou wen zullen verschalken,, om ze allengs- kens, maar zeker, in, de klauwen der fanatieke en volksvijandige klerikale partij te behouden. Tist de Wrijver van-Lede heeft dan toch somtijds gelijk wanneer hij zegt De wereld wilt gewreven worden. Er zullen altijd eenvoudige men schen zijn die dat zullen slikken. Land van Aelst en Werkman gaan voort met hunnen baas te doen door gaan als een martelaar, als het slacht offer der yervolgingswoede van de li beralen. Nu, het dient gezegd, en herhaald, die bladen, wanneer zij dat zeggen, wringen de waarheid den nek om zij schrijven de waarheid z,ooals de historische romanschrijver van h«o mengelwerk die, revolvers in de han den steekt van roovers die leefden ten tjjde van Rubens, Noch broodroof, noch vervolging is er gepleegd ten nadeele van M Daens de liberalen hebben niet gepoogd er te zijnen nadeele te plegen, omdat br.ood-- roof en vervolging klerikale wapens zijn en geene liberalen, M. Daens, politieke dagbladschrijver en volksvertegenwoordiger, is een man zijne politieke daden en werken zijn blootgesteld aan de kritiek wil hij die kritiek ontvluchten hij moet ook vaarwel zeggen aan de politiek immers,, zonder kritiek geene beoor deeling, zonder beoordeeling geene kie zing De liberalen hebben er zich bij be paald de politieke daden te bespreken van M, fcaens, zoo als het hun recht was zij hebben den politicken levens wandel van dien heer van dichtbij nagegaan, onderzocht en besproken, zooals het hun recht was, en zij zijn tot het besluitsel gekomen dat hij, als volksvertegenwoordiger, verraad heeft gepleegd tegenover de volkszaak, te gen de princiepen van vrijheid, tegen over vele andere princiepen voor de welke priester Daens gestreden en ge leden heeft. Het was hun ontegen sprekelijk recht zulk besluitsel te ne men, zooveel te meer daar talrijke kristene demokraten, en niet van de minste, tot het zelfste besluitsel zijn gekomen. In 't privaat leven van M. Daens hebben wij niet te treden, ook zijn wij er buiten gebleven en 't zou ons niet de minste moeite kosten van hem te getuigen, dat hij een voorbeeldig echt genoot en huisvader is en hij in zich bevat alles wat er noodig is om van hem een perfecte kwezelaar te maken.. Arabi Pacha. D,e XXe Siècli\ hot orgaan van het katholiek ministerie, is eens rechtzin nig. In zijn nummer van Vrijdag 8 Sep tember lezen wij De politiek i# gemeentebestuur, dat is de pest, da£ is 't verval na korten tijd f Sinds 39 jaren heeft Aalst een be. stuur dat door en door politiek is, daj slechts voor de polit'ek leeft en welke politiek De kleingeestigsfe, de onbe. scha&mdste, de onverdraagzaamste, de overmoedigste welke men kan uitden. ken De politiek eener koterie, de po litiek van mannen die hunne partij hebben verraden' uit hoogmoed, uit heersch/.ucht, en vooral uit winstbe jag Dat politiek bestuur is sinds 1872 aan 't roer in onze stad. En korten tijd nadien was 't verval reeds daar. De geldleeningen volgden, elkander snel op, nieuwe lasten'kwa- men de eene na de andere en de voor naamste familiën verlieten de stad. De aankomst van eene liberale min derheid, in 1903, heeft het verval nog eenigzins kunnen tegenhouden. Doch, moest deze controol verdwijnen en de bokkenkliek weer gansch alleen mees ter worden op,'t stadhuis, men zou 't verval zieOi hernemen met den dag want de zegepraal der koterie zou eene nieuwe vlucht bokkengieren op de stadskas zien afkomen. En daarom is 't dat talrijke katho lieke burgers, wier belangen in gevaar verkeeren maar die vooral afschuw hebben van kleingeestigheid, onbe schaamdheid, onverdraagzaamheid en overmoed, er aan gedacht hebben en misschien er nog aan denken met eenen afgescheiden lijst op te komen, en uit ganscher harte wenschen dat er eene sterke minderheid de katholieke meerderheid op>'t stadhuis blijve con troleeren en, als 't nood doet, be teugelen KIEZERS, den 15 October zult gij door uwe stemming bewijzen, dat ge goed toezicht v/ilt in het Gemeentebestuur.

De Volksgazet | 1907 | | pagina 5