i§» n waH het arrondissement» nfllS D E |VS U a ifAT i S C H WEEK Uitslagen der Kiezing Hun Werk. Hun Zegepraal. Twoodo Jaargang. Nummer 45 Zondag ^7 Oefohor 1907 van 20 October 1907. Do uitslag der kiczing Willemsfonds. Hunne Victorie Prijs t <vii(!omen hof ncimnior ALonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den huiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: j i^)^\een Aalst 26 Octohci- 1967. LIJST VAN DE REEKS VAN 8 JAAR Getal brieven 7931 Witte en ongeldige 100. Geldige stemmen 7831 Volstrekte meerderheid 3916. Spijst nummer 3 by«< nummer- 1 Brijs De Blieck De Woli Lecleraj Schutte Van den Broeck Van Opdenbosch Ver bestel Wauters 3661 stemmen 3684 3646 3660 3655 3045 3646 3629 3662 Bauwens De Clercq De Gheest De Somer De Wolf Eeman Geeroms Moyersoen Van Gyseghem 4076 stemmen 4073 4072 4054 4084 4075 4063 4089 4050 LIJST VAN DE REEKS VAN 4 JAAR Getal blieven 793° Witte en nietige 147. Geldige stemmen 7783 Volstrekte meerderheid 3892. L«st nummer 1 Lyst nummet, 2 DeWindt 3565 stemmen j de Bethune 4218 ssemmen van 3«> October. De uitslag der kiezing van 20 Octo her laatst heelt aan onze verwachtin gen niet beantwoord. W ij hadden den volksstroom met Ons, we wisten dat onder de nering doeners en burgeis velen naar beter beheer en meer rechtvaardigheid trachtten. Het werk onzer gekozenen, sedert 4 jaren in den gemeenteraad, had aap dc bevolking doen zien, dat die geko zenen op de hoogte waren hunner taak en talrijk zijn de misbruiken en wanda den der kliek welke zij aan het licht hadden gebracht. - Vier jaren geleden werden zes libe ralen door dc kiezers naar den gemeen teraad gezonden, omdat die kiezers oordeelden dat het noodig werd toe zicht te oefenen over een bestuur, dat alle regels der rechtvaardigheid en spaarzaamheid met de voeten treedt. Ditmaal hadden de liberale kandida ten tot hopfdpunt van hunne program ma Vertegenwoordiging van alle partijen in alle besturen welke afhan gen van de stedelijke administratie. Wc zijn gevallen voor de geldmacht. ledereen heeft zijn plicht gedaan. We danken al degenen die ons heb ben terzijde gestaan in ons werk van propaganda door de pers. We danken de werklieden die in roote meerderheid hun enkel stemme- eü aan de liberale lijst hebben ge schonken. We danken de neringdoeners en bur gers die immer getrouw zijn gebleven aan de liberale partij en hun vertrou wen ons ook door hunne stemming hebben bevestigd. De oorzaak van onze nederlaag Er zijn in Aalst verscheidene hon derden kiezers van alle kategorien zonder politieke opinie, die in de kie zing slechts een onmiddelijk voordeel zien, welke de gevolgen ervan onverschillig laten,'of die te bekrompen zijn om er eenige beteekenis aan te hechten. En juist die kiezers zijn het die over den uitslag van den strijd beslissen, juist dezen zijn het, die naar gelang ze réchts of links stemmen het lot der stad in handen hebben en de gemeente overleveren aan een deftig bestuur of aan de kliek. Ditmaal hebben deze kiezers zich laten verleiden, de eenen voor een dobbelen (rank, de anderen voor meer, dezen door 't vooruitzicht van een plaatsken, genen door de beloofde be noeming van een zoon of eene dochter. Duizenden en duizenden hebben de handlangers der kliek uitgedeeld zelfs nog den zaterdag laat in den nacht, en oozijnen plaatsen zullen ze te schenken hebben, indien zij de genomen verbin tenissen willen naleven, hetgeen ze maar zullen doen in zooverre dat na leven hen voor later voordeelig kan zijn. Voegen wij daarbij den veldtocht van gemeenen laster, door de klerikalen tegen onze kandidaten gevoerd. Voegen wij daarbij nog de ongehoorde bemoeiing der geestelijkheid in de poli tiek,van den hoogsten tot den laagsten, van den pastoor-deken tot Sisken Fiks. allen hebben den godsdienst en het ge loof ten prooi geworpen aan de klerika le slokzucht, hebben godsdienst en ge loot in den vuilen poel gesmeten der kliekpartij van Aalst. Wat geldt bij die mannen de waar digheid van godsdienst en kerk, wat scheelt hen geweten en overtuiging, slechts eene zaak hebben zij op 't oog de alleenheersching der kliek, die onze stad veranderen zal in een groot begijnhof. Vergeten we ook niet, dat de kleri kalen hier met de vierstemmers, pas toors, paters, budjetknagers, en al de schuimloopers 1000 stemmen vooruit hebben, die wij bij de onafhankelijke kiezers terug moeten winnen. We vallen door de geldmacht. Het rijk van geknoei en konkelfoes zal voortduren, de ratten zullen met ver dubbelden verslindingslust de stadskas opvreten, dat zullen de werklieden, de neringdoeners weldra ondervinden. Maar we geven den moed niet op, nooit Deze dag is verloren Wij her vatten den strijd. De kostelooze boekerij van het Willems- fonds, gevestigd in den Graaf van Egmont, Groote Markt, Aalst, is open alle Zondagen van 10 1/2 tot 11 1/2 uren voormiddag. r a Jüraaien y*ctorie en ze zouden ge ijk hebben indien de dompers die victorie niet hadden gekocht. In eene stad gelijk Aalst waar de kle rikalen alles hebben gedurfd, alles heb ben begaan, alle schelmstukken heb ben bedreven is de kiezing, geene kie zing meer, het is eene markt. Maandag en dinsdag liepen hunne dravers nog rond om de gekochte stem men te betalen, waarvan een deel op ïekening was betaald vóór 20 October en de siotprijs werd uitgedeeld na de victorie. Overigens het was noodig. Woeste had voorzien hoezeer eene anti-kliek- overwinninghem, den grooten kliek-en knoeiman in het nauw zou brengen en hem in zonderlinge postuur zou zetten voor geheel het land dat de oogen had op Aalst, op de stad van Woeste. Op alle bureelen heeft men dan ook kunnen bestatigen, hoe groot de druk king is geweest der klerikalen de brieven gestempeld op eene bepaalde wijze waren bulletijns ten voordeele er dempers, ornaat werklieden en kleine burgers gehandeld hebben onder den indruk der bedreiging van brood roof en niet hebben durven stemmen volgens hunne overtuiging. De klerikalen hebben tevens krotte- niers recht gezet, en nooit zijn in eene stad van Belgie zoovele duizenden be steed om de rechtzinnigheid eener stemming geheel en al te bederven. Niet alleen priesters waren hier de ergste kiesdravers, (men heeft er den Zondagmorgend ten 2 en 3 uren nog in de straten ontmoet), ook de jesuieten weiden ter hulp geroepen en wierpen zich hals over kop in den strijd. Dagen achtereen was het 's avonds ten 8 uren geheimraad in het collegie dei Pontstraat, we zagen er de klerika le kopstukken binnen sluipen om er de 15 centiemen 7r centiempn Per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen cp de derde bladzijde, 2 frank Zoo we door bedrog, drukkingen omkooperij, het onderspit delven in Aalst, de uitslagen in zijn geheel geno men zijn in het land ten onzen Voor deele. raadgevingen te ontvangen van die meesters in breede-mouw-kunde, die met hunne confraters de wereld willen regeeren. De kiezing is eene klerikale stem- menkooperij geweest, noch min noch meer, en dat moet ons niet verwonde ren, op gebied van eerlijk- en deftig- heid zien de klerikalen gesteund door eene politieke geestelijkheid, die van hare ware zending geen het minste be grip meer heeft, niet nauw, en we weten sedert jaren dat zoo ze duizen den verteren, zij er ook gemakkelijk aan geraken. De klerikale gazetten kraaien triomf, omdat ze op de wijze die we kennen, hier en daar de zege hebben behaald, maar ze vergeten de nederlagen te mel den die ze hebben geleden te Antwer pen, Charleroi, Sint-Gilles, Vorst, Sint Joost-ten-Noode, Jette, Etterbeek, Ukkel, de honderden gemeenten in het Walenlend waar geen enkele klerikaal meer zetelt, de triomf van 1000 stem men te Thienen, waar 3 klerikalen in den gemeenteraad zetelen de uitslag der kiezing te Brussel en de schitte rende overwinning te Ninove. 1 e Gent is het getal liberale stemmen merkelijk toegenomen (2224 stemmen) te Luik 1000 en zoo in vele groote steden. Weldra zal met het huidig stelsel, de klerikale partij gebannen zijn uit de gemeenteraden van alle groote steden en zelfs van kleinere, in den helft van 't land zal ze buiten vliegen en dan zullen de klerikalen begrijpen, dat het noodig wordt de volstrekte E. V. toe te passen gelijk wij het altijd hebben gevraagd We vernemen dat het goevernement reeds die mogelijkheid voorziet en zin nens is een ontwerp tot herziening der gemeentekieswetten voor te stellen. Onze raad gegeven aan de vrien den der yolkskandidaten jong of oud, arm of rijk, elks overtuiging te eerbie digen en deftig te blijven in alle om standigheden is letterlijk gevolgd ge worden ondanks de tergende en schan dalige uitdagingen van allen aard door onze tegenstrevers gepleegd. In geen enkel onzer artikels hebben we tijdens den kiesstrijd een onzer politieke vijanden in zijn privaat leven aangerand, of zijn faam willen kren ken, er zijn immers ook eerlijke en deftige katholieken en zoolang de wan daden der anderen niet vallen in het publiek domein hebben we die niet aangeraakt. Onze tegenstrevers, wier politieke hoofdman de pastoor-deken van Aalst is, hebben integendeel op gemeene, krapuleuze manier onze kandidaten en hunne familie aangevallen en afge schilderd de heer pastoor-deken mag trotsch zijn over zulke partijgenooten, hij die zulke walgelijke en verfoeilijke dingen onderzijn bescherming neemt, Eerbied aan dien man Eerbied aan al de priesters die met welgevallen en met verbazende vaar digheid tot het uitbarsten van zooveel modderpolemiek en boevengemeenheid hebben geholpen. Heeie vergeef het hun, ze weten niet wat ze doen. Deftige Medeburgers, Herleest nog eens de laatste artikels der klerikale bladen, herleest nog eens de artikels van Denderbode en van de T olks stem, als ge deftig man zijt, zult ge walgen. Gaat de transparanten zien op de Groote Markt en ge zult zeggen de kopstukken die zulks gedoogen zijn zoo gemeen als degenen die onder hunne orders, dergelijke vuiligheid uithangen De uitvoerders zijn men- schen die voor zich zeiven en hunne familie best zouden zwijgen En daarvoor heeft de deken den gods dienst en de kerk in öe weegschaal geworpen. Hij wil wellicht, dat de godsdienst zoo proper zij als de partij voor welker wagen hij zich heeft gespannen. 't Zij zoo we zullen met den heer pastoor-deken niet twisten over de waardigheid van den godsdienst, we geven hem toe dat hij op zijne plaats is waar hij hem heeft gesleurd, op zijne plaats in de krapuleuze polemiek der klerikale gazetten, op zijne plaats in den dronkemansstoet van maandag, op zijne plaats op de slechtgeschilderde plakkaarten die door de dompers op de Markt worden uitgehangen. Wij vernemen zei s dat de heer pas toor-deken zinnens is, eenige dier trans paranten te laten uitvoeren in glas schildering om er de vensters der hoofdkerk mede te versieren, waar nog schilderingen ontbreken, alles tot meerder eere van God en geloof opdat iedereen zou weten dat lijn godsdienst zoo mooi is als zijne partij. Brave menschen toch nietwaar, die geestelijke heeren. Maar het laatste woord is nog niet gezegd. Ons geduld ook kan ten einde geraken en vele menschen zeggen Gij liberalen zijt te braaf,te goedzakkig, als men u op de linke wang slaat, zoudt ge de rechte aanbie den om een tweeden slag te krijgen, in plaats van de leering der katholie ken toe te passen oog voor oog, tand voortand. Men weze gerust, we zijn goed en verdraagzaam, maar als de maat over loopt dan weten we ook maatregelen te nemen om onze eer en goede faam te verdedigen. Dat zullen onze medeburgers wel dra vernemen. De kliek viert, maar de echte zegepraal is niet aan haar De scliotellikkers feesten (en welk ellendig, armzalig feestje maar wij zyn niet verloren We staan in dichte scharen nog recht om den uitzuigenden vij and te bekampen en te overwinnen. Het volk is met ons, de groote en eerlijke massa staat aan onze zijde, wij hebben liet. grootste aantal kiezers, zij hebben de meeste stem men. Dit alles spruit voort uit het schande lijk en onrechtvaardig kiesstelsel. Het is wraakroepend dat de werkman maar één m6ft' Wijl hij' die het Seluk heeft, als bezitter geboren te worden of eigen dom te verkrijgen, vier maal zoo veel waard is als de slavende arbeider. Zes en twintig bezitters verslaan met de kiezing honderd en drie werklieden. We kunnen over dat stelsel mets anders zeggen dan dat het hatelijk is en regelrecht gericht is tegen de arbeidende Klasse en tegen den vooruitgang en de recht vaardigheid In Aalst zijn meer dan drie duizend éénstemmers, wier groote macht verpletterd ligt onder den hiel van negen honderd drie en vierstemmershet vierde vic'nlen |eVOlk'n® beveelt hier aan de drie Wie kan zoo iets eerlijk vinden En toch zou de Yolhslijst nog zegevierend uit den slag gekomen zijn, ware het niet dat heb ten hUn SteM voor S'eld verkocht Die personen behooren tot de burs-erii maar tot die burgerij, welke den grooten' Jan wil vertoonen, en nochtans vol schuld en krot zit, Die soort van menschen wisten ue kliekmannen te vinden en met wederziid- sche hulp hebben ze gedeeltelijk hun over winning bewerkt. Schande, driemaal schande over een partij v' kaai toevlucht tot zulke gemeene middeltjes moet gebruiken, maar evenveel schande over hen, die de laffe, lage daad be en even hebben hun stemmen te verkoopen. Doch, zjj zelf zullen het eerst de gevolgen dragen van die Judaspenningen. Dat de klerikale een ongehoorde en gewel dige drukking uitgeoefend hebben op de brave werklieden ïs een gekend feitde ge beurtenis met den boer De Saedeleer, 'op heeterdaad betrapt voor liet vernietigen van klesbrieven is in ieders geheugen dat is een zaak, die alleen in Aalst mogelijk is maar daarom niet ongestraft zal blüvei alles is m handen van het parket, vvat De Denderbode er ook over schrijve Wh heb ben zaken in handen van uitkoop en verval- sching, van bedreiging en bedrog, die om \viaak toepen en die ons met verachting doen neerzien op de Aalstersche klerikale pai tijdie reeds zoo triestig* beroemd was- maar thans gevallen is tot de laagste en de' vuilste soortGelukkig staat de groote massa van werklieden boven die onderdruk king maar anderen zijn bang en laten zich beïnvloeden door de bedreigingen. Het éérii» stemmetje van die eerlyke arbeiders, welke maar eenige keeren in hun leven vrij zijn namelijk, in het kiesgangsken, wordt dan nog vernietigd door de schandelijke handel wijze van patroons of hun handlangers. En op zoo'n vervalschte en gekochte overwin ning durven ze pochenEn na zoo'n vuile daden, durven ze spotten met de eerlijke, vrije werklieden en niet-uitgekochte bur gers, welke 3684 stemmen uitgebracht heb ben Uw zegepraal is bitter klein, schottel- likkers! Ge weet het zelf! En dan is het nog een valsche zegepraal We hebben eerbied voor den godsdienst, maar niet voor die mannen, welke van den godsdienst het smerigste kieswapen maken dat .men kan uitdenken We nebben geen achting voor de priesters, die bun heilige zending niet begrijpen, en van de kerk een vergaderzaal maken, waarde leelijkste Ver- wenschingen-en vervloekingen weergalmen, waar de schetterendste oorlogskreten uitge bazuind worden tegen al wat eerlijk, deftig en rechtvaardig is, in plaats van er de liefde en de verbroedering aan te prediken Mijnheer de Deken en Heeren onderpas toors, wat zijt ge ver verwijderd van de echt Christelijke leer en van liet leven dei- H.H. Apostelen Ge hebt u alien in de poli tiek geworpen - niettegenstaande wij uw ambt helpen betalen en uw kerk helpen on* derhouden om den smerigSten boel te ver- dedigen, omdat gij zelf ook liever aan hel boterschoteltje zit en met uw voeten ondet de rijk gedekte tafel van een vetgemeste^ oiii V-I VJt-

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1