I het ARRONDISSEMENT/UW v/AH 2fi Prijs: 5 centiemen het nummer Tweede Jaargang. Nummer Zondag "29 December .1907 De Congo-kweslie. WILLEMS-FONDS Algemeen Nederlandsch Verbond Nieuwjaarvertelling. Wal broeiI daar onder mïmmèn - Abonnementsprijs3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore \an het blad, Groote Markt, i, Aalst. Prijs der Annoncen: per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen cp de derde l ledzijde, 2 frank Aalst 28 December 1»<>7. Hoog tijd wordt het dat er langs alle kanten gewerkt worde om het absolutisme van den koning of zijn opperheerschappij over het Belgische volk te bestrijden en te verniettigen. Als er een kwestie is waar Leopold 11 zich volstrekt als alleen-beheerder wil aanstellen, dan is het wel in de Congo-kwestie. Deze kwestie diende een nationale zaak te zijn, alle Belgen aanbelangend^, maar niet een enkelen persoon, al weze hij dan ook nog ko ning, Leopold II zou een grondwette lijk vorst moeten zijn, maar niet e n Tsaar, die zijn grillen of zijn wenschen aan het volk opdringt meer nog, hij zou tot voorbeeld in het openbaar pri vaat leven moeten dienen voor alle burgers, en zijn naam niet laten be zwadderen, zoowel in opzicht van de politiek als van de moraal. Leopold II zou in 't midden van zijn volk moeten leven, dat volk achtende en beminnende hij zou het moeten opvoeden door middel van wijze wet ten, aan dat volk geven wat hem toe komt, en niet dulden dat er langer een oneindig verschil blijve bestaan bij zijn onderdanen dan ten minste zouden dezen vaderlandlievend zijn en zou hij aanspraak mogen maken op liefde van wege hen. Helaas We zien het tegendeel en degenen, welke tot nog toe wat ach ting over hadden voor hun koning,voe len die achting wegbrokkelen en ver dwijnen voor den man Lacroy, die de eerste burger van België zou moeten zijn Iedereen, die vrij denkt, weet thans hoe Leopold en Caroline de Belgische vrijheid wenschen weg te vegen, hoe ze handel drijven in caoutchouc en kinderlappen maar iedereen weet ook hoe schandelijk een christelijk katho liek ministerie zijn kracht leent om baron en baronnes de Vaughan te hel pen en te steunen in hun tsarisme en nog meer. Die ministers- slipdragers- voetlikkers gaan zoo ver dat ze zelfs publiek afgekeurd worden door den katholieken Patriote. We wenschen dit blad proficiat wegens zijn houding Dit is eenvan de eenige groote nieuws bladen, benevens La dernière Heure en Le Peuple, dat zich niet heeft laten omkoopen, de redakteurs van deze gazetten stellen de algemeene belan gen boven hun eigen profijt. We zullen onze lezers in volgende artikels volkomen op de hoogte stel len van de Congo-kwestie. Zeggen we alleen vooraf dat de aanhechting van den Congo bij België, of liever de overname als kolonie, op de wijze zoo als gewenscht wordt door den Koning en voorgelegd en verdedigd door het katholiek staatsbestuur, van nu af aan tegen zich heeft alle eerlijke en oprech te vaderlanders, die niet bevonden worden met de handen inde koffers, die het geld bevatten van iedereen. Het voorstel dat op 3 December 1.1. neerge legd werd en waartegen de liberale linkerzij met algemeene stemmen ge protesteerd heeft vergeleken bij dat van 1895 is niet te verdedigen al het voorgaande wordt met de voeten ge treden de rechten door België reeds bekomen, de vroegere beloften van den Koning, verplichtingen door hem ge nomen in zijn fameus testament en zelfs de verplichtingen aangegaan door het goevernement tijdens de interpel latie Hymans-Vandervelde. 't Is waar ook, de conventie van overname werd opgemaakt door 1) 4 personen, aangesteld om de be langen van België te verdedigen, en daarom benoemd door Leopold LI, Ko ning der Belgen 2) 4 andere personen, aangesteld om de belangen van den Congostaat te verdedigen, en daarom benoemd door Leopold II, soeverein van den Onaf- lankelijken Staat Men denkt te droomen als men dat eest. De overname-gelijk men ze voor- stelt-zal een zeer slechte zaak voor ons iand zijn, maar zeer winstgevend voor den koning, die zou heer en meester Mijven in de kroondomeinen en van zijne groote inkomsten naar willekeur beschikken. Dat die zaak verdedigd wordt door iet Christelijk katholiek Ministerie en het meerendeel der klerikale volks vertegenwoordigers zal de eenvoudige nrave lezer licht begrijpen, als hij zal weten dat zekere heeren administra teurs zijn derSociété du chemin de fer des Grands-Lacs, waaraan de Congo staat een interestminimum gewaar borgd heeft voor zijn kapitaal van 25 millioen frank dat andere ook beheer ders zijn van den Congospoorweg, ui postje, dat tot hiertoe 20 a 40 dui zend frank 's jaars opbrengt dat nog andere administrateurs zijn der so- ciété du Kasaï, waarvan de Congo staat de bezonderste aandeelhouder is en die de Vergunde streken uitbuit, toegestaan door dien Staat Begrijpt men Tot toekomende week. Een Vooruit strevend-Demohraat. (.vrdeellng Aalst) GROOT Concert-Volksvoordracht te geven oji 5 Januari 1Ö08 m het lokaal Graaf van Egmont 0111 5 uren stipt. PROGRAMMA 1° Ange de Bonheur, Gavotte quatuor van J. Bonvoisin. 2. Pianostuk, uit te voeren door den heer K. Van Der Meirsch en Mej, J. Schaltin. 3. Concerto van Jansa, voor viool door de jonge juffer M.Jacobs. 4. Fantaisie pastorale voor Saxofou-Alto door M. J. Van den Bergh. Minuit van Mev. A. de PEscaut, gezon gen door Mej. J. Schaltin. 0. VOORDRACHT door M. P. Cnudde, onderwijzer t e Syngerri. Het vernietigen van het officieel onder wies in Belgie en in het bijzonder in Oost- Vlaanderen. 7. Cavalleria Rusti.cana,voor Quatuor van P. Mascagni. 8. Berceusevan De Jocelijn,voor viool door Alph. Van der Meirsch. 9. De Nachtegaal, kinderkoor met begelei ding van quatuor en piano, woorden van J. Singelijn, muziek van G. Pape, onder de leiding van M. K. Van der .Meirsch. 1° Dat door sommige leden de kandidatuur van den voorzitter van Tak Aalst, den heer Ach iel Blijs, bij de laatste gemeenteverkie zingen, nevens zijn voorzitterschap ge plaatst werd 2° dat door diezelfde leden daardoor de po- itiek in den Tak gebracht werd 3° dat door die leden in 't openbaar en in t geheim gewerkt werd om den heer Brijs als voorzitter te doen aftreden 4° dat door juffrouw Julia Van Driessche in bestuursutting van 5 Oktober het recht aan een socialist miskend werd 0111 lid te zijn van het Bestuur 5° dat door die leden door dat feit de statu ten van het Verbond overtreden werden, statuten, die de godsdienstige en politieke overtuiging van ieder lid eerbiedigen 6° dat geen enkel lid geprotesteerd heeft tegen de kandidatuur van den heer DTsidoor Bauweris, eere-voorzitter van onzen Tak, waardoor men ten andere de statuten van iet Verbond niet meer zou erkend hebben 7° dat de lieer Brijs, om wille van het Verbond, zich inschikkelijk toonde alhoe wel 't Recht aan zjjn zijde was en zijn ont- ig als Voorzitter wilde nemen, op voor waarde dat al de bestuurleden wilden onder- 3° dat de heer Hipoliet Meert door dat feit groote afbreuk doet aan het Verbond 4° hulde te brengen aan den vorigen al- gemeenen voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Verbond, den heer Prof. Van der Vlugt, den huidigen Algemeenen Voor zitter, den heerKiewit-de Jonge, den vorigen Voorzitter van Groep België, den heer Van Kerkhoven-Donnez. den huidigen Voor- zitter van Groep België, den heer Pol België, opr Volk en de Vlaamsche de Mont, wegens hun oprechte gehechtheid Ingang vrjj en kosteloos voor Hlannen en Vrouwen. De kostelooze Volksboekerij van het Willemsfonds is open alle Zondagen van 10 1/2 tot 11 1/2 uren voormiddag, TAK AALST. De volgende brief werd gestuurd aan den heer Pol de Mont, voorzitter van Groep België, Algemeen Nederlandsch Verbond De ondergeteekenden, beschermende leden, bestuursleden en gewone leden van Tak Aalst van het Algemeen Nederlandsch Ver bond, na ondervraging in een algemeene vergadering op Vrijdag 6 December 1907, in het lokaal Duitsch Bierhuis, aan het plaatselijk bestuur over den toestand van aen Tak en de handelwijze van het bestuur tegenover de leden, na het middenbestuur van groep België uitgenoodigd te hebben ophelderingen te geven wegens zijn inmen ging in huiselyke bezigheden van den Aalsterschen Tak, na rijp onderzoek en overwegende teekenen dat hij uit vrijen wil aftrad, en niet ;en gevolge van artikels, verschenen in de ratholieke Klokke Roeland, hetgeen hem door sommigen geweigerd werd 8° dat de Heer Hipoliet Meert, sekretaris van groep België, ongevraagd, zich met de huiselyke kwesties van Tak Aalst bemoeid heeft, en een schandelijk partijdige dr ukking uitgeoefend heeft op eenige leden 9D dat de Heer Hipoliet Meert, op eigen hand, ongevraagdenongewenschteen brief in het land rondstuurde, aanvangende Tak Aalst gaat zijn ondergang te gemoet, daar waar er volstrekt van geen ondergang sprake was, vermits de voorzitter Brys zijn bestuur bijeengeroepen had om de werk zaamheden aan te vangen, maar dat juist met dien brief de heer Meert zelf den eersten stoot voor den val van onzen Tak gegeven heeft; 10" dat de heer Hipoliet Meert, op eigen hand, zonder toelating van kennisgeving of zonder voorafgaandelijke kennis, van zijn inzicht aan onzen voorzitter, het Dagelyksch Bestuur, het Takbestuur of een Algemeene Vergadering van den Tak, een bestuurszitting van groep België te Brus sel belegd heeft, 0111 huiselijke zaken van onzen Tak te beredderen en waar hij bij afwezigheid van den Heer Brijs, 0111 reden van ziekte partijdig op de aanwezige bestuursleden gedruKt heeft, die voorzeker van de zaken niets begrepen, terwijl andere formeel de handelwyze van den heer Meert afkeurden 11° dat het verslag van die zitting door den heer Meert aan aen heer Brys geweigerd werd, alhoewel deze deel uitmaakte van het Groepsbestuur, terwyl de heer Meert datzelfde verslag overhandigde aan derde personen, vreemd aan het Groepbestuur 12° dat de heer Meert aan den sekretaris van onzen Tak, den heer Buys, schreef dat de heer Brys zijn ontslag genomen had. het geen onwaar was, en zoo onwaar zelfs dat dezelfde heer Meert acht dagen later een kwijtschrift voor 1908 den heer Brys liet aan bieden 13* dat de heer Meert daardoor moedwil lig den lieer Buys en andere leden slecht in gelicht heeft 14° dat een Algemeene Vergadering, vol gens het Huiselijk Reglement van Tak Aalst "gevraagd en belegd op 6 December 1.1. met algemeene stemmen behoudens twee op voorstel van de heeren Michiels en De Windt, hulde bracht aan den voorzitter we gens het wijs beleid waarmede hit den Tak gedurende drie jaar bestuurd had, wegens zijn groote werkzaamheid voor de vlaam sche zaak, wegens zijn gehechtheid aan het Verbond, dat hij te Aalst een ongekende heerlijke en onpartijdige ontwikkeling had doen nemen, en vertrouwen in hem bleef stellen als onpartydig voorzitter 15° dat door een lid een voorstel neer leg werd, met algemeene stemmen aan vaard, waarbij men den heer Meert aanzocht een afgevaardigde van het Groepsbestuur te Aalst, voor een Algemeene Vergadering van onzen Tak verklaringen te doen geven en ophelderingen te ontvangen, waarop niet eens door den heer Meert geantwoord werd 16° dat de heer Hipoliet Meert zich als antokraat aanstelt in het Bestuur van Tak Aalst, in het Dagelijksch Bestuur van België te Gent, en in het Groepsbestuur, alle recht van andere leden miskennende, zelfs met •een Algemeene Vergadering den spot drijft Besluiten 1° Dat er politiek in den Tak gemaakt werd 2* dat de heer Hipoliet Meert de bewerker is van den ondergang van den Aalsterschen Tak aan het Vlaamsche zaak 5° verknocht te blijven aan het doel, beoogd door een Algemeen Nederlandsch Verbond 6° evenals vroeger de Vlaamsche Zaak te behartigen en overal het recht der Vlamin gen te verdedigen 7° niet langer lid te kunnen blyven van een vereeniging, waarvan de Sekretaris, de heer Meert, alleen alles te zeggen heeft als een autokraat, en zich schandelijk par- j aanstelt, daardoor zelf de statuten van het Verbond verkrachtende, en dien volgens tot hun groote spijt hun ontslag te nemen. Hier volgen de handteekeningen van llOontslagnemers.van alle politieke gezind heden er zijn dus ook eenige oprechte Vlaamsche katholieken, die, uit rechtvaar digheidsprincipe, zich in deze zaak aanslui ten bij de vrijzinnigen. We vermelden onder de ontslagnemers de heeren Julius Rens, volksvertegen woordiger Petrus Daens, volksvertegen woordiger Jozef De Blieck, gemeente raadslid OdilonVan der Schueren, gemeen teraadslid en plaatsvervangend volksver tegenwoordiger Gustaaf Leveau. gemeen teraadslid Edinond Breckpot, notaris Albert De Windt, notaris. Verscheidene bestuursleden treden ook uit den Tak. Deze zaak is zeer bedroevend onze krachten zullen echter niet verloren loopen de meeste ontslagnemers hebben zich bij het Willemsfonds aangesloten, daardoor hun genegenheid voor de Vlaamsche zaak be tuigende. We maken van de gelegenheid gebruik om nogmaals een oproep te doen tot alle Vrijzinnige Aalstenaars om lid te worden van het Willemsfonds luchl harer eerste jeugd. Op haar gelaat kwamen achtereenvolgens de bespiegelin gen van hare geweldige gemoedsaandoenin gen. Dan weèr treurig en opnieuw lachend scheen ze zich alles nog goed te herinneren, t Was een hëele woeling in haar hoofd. Ze zag zich vroeger, heel kleintjes, nétjes in 't wit aangekleed, in 't ouderlijk paleis. Wat al vreugde had ze daar niet beleefd Haar vader, de koning van een rijk en krachtdadig volk minde haar zoo teèr, en moeder, de koningin, sprak haar steeds van de goedheid der'menschen. En een lach speelde om hare lippen. Helaas wat is dit alles lang voorbij, en waar is moeder en waar is vader en waar zijn al die edele harten die haar streelden en liefhadden Allen zijn weg, d'eenen in 't oneindige, d'anderen op bevel van een onverbiddelijk woord. Eenig en alleen liet ze 't hoofd zinken en begon overvloedig te weenen, snikte en snokte als een kind, onderhevig aan een geweldige tranencrisis. Waarom was 't lot haar aldus beschoren, waarom mocht ze 't geluk niet smaken van den huiselyken krin°j, waarom werd ze 't slachtoffer van haar levensgang zoo onbe zonnen en zoo gewetenloos Dit alles martelde haar den geest, ze voelde 't in gansch haar lichaam als de voor bode van een ellendig einde. En weèr hief z'heur hoofd op. Zou 't dan nergens ophou den, was haar lijdensbeker nog niet boordevol of moest ze alles verduren en alles ontbe ren Niéts bleef ongespaard vrienden, kennissen, bloedverwanten, kleederen, meu belen, 't werd haar al orittrokKen. Nu zou tlaatste volgen!? De liefste duurbaarste harer moeder zouder. door raven worden bevuild en onteerd. Toen zeeg de ongelukkige van haar stoel ten gronde en viel, akelig krijschend, op de knien voorover. Hare krampachtige handen sloegen verwilderd in 't losse hair. Herhaal de malen botste haar hoofd in doffe slagen tegen de plankenvloer en haar keel huilde, uit pijnlijke onmacht, deze enkele woorden Moedero Moeder, wees me genadig herinneringen gelddorstige Als later, hi t volk van de koninklijke martelares sprak, noemde het haar met kin derlijk medelijdenPrinses Louise, de waanzinnige. Dirk Martens. Ondersteuningsfonds togen de Werkeloosheid. Bestuurzitting op Zondag'.29 December 1907 ten 10 uren stipt voormiddag, in den Graaf van Egmont. Koninkiykejuweelen. Het was een killige Novemberavond. Bui ten joeg de wind, in woeste zottigheid, alles wat hij maar grypen kon dooreen hy zweepte 'tal, met pletterend ge «veld, tegen huizen en boomen, en dan wèer verder de laan op, tot de losbol ergens bedwelmd achter hoek of kant doodviel. Geen levend wezen durfde zich buiten wagen, de menschen had den den prikkel op't lyf en sloten zich op, bang en angstig, bij 't verwilderd botsen en rammelen van 't booze geluchte. En bij elke nieuwe aanval klitste de regen, alop en maar door, tegen de ruiten die da verden alsof 't nu voor altijd moest een einde maken. Dien avond zat een jonge vrouw, bleek en moedeloos, met benepen hart, aan haar werktafeltje, op het derde verdiep van een burgershotel. Hare kleeding, deed denken aan een menschelijk wrak van het groote leven, 't was wellicht het eenige wat haar overbleef van denvroegeren rijkdom, want al dadelijk herkende men in dit fijne gelaat, in dien grooten aristocratieken puntneus, in hare groote blauwe oogen, in die weelderige blonde haarvlechten, die los en zwierig rond haar hoofd golfden, de sporen van een groot- sche afkomst. Er ging voorzeker iets bezonders in haar om, want menige malen ontglipte een traan aan hare oogen doch even snel vreef zefl dien weg en wierp met een felle ruk haar fiere kop naar achter, als wilde ze zeggen Neenzoo niet, in een gevoel van men schelyken trots. Niets in haar was weeiderig-fi'isch tafels, stoelen en stoffeering, alsmede allerhande luxe-meubeltjes droegen den vingerdruk van den tyd en wezen op hunnen stijven ouder dom. In dit midden, omringd van al de eer biedwaardige getuigen van haar vroegeren hoogen rang, scheen het of de wereld voor haar niets meer was, hare gedachten waren verre weg aan 't dooien in de e min bevangene Gelezen in De Dcnderbode en De Volks stem van Zondag 11e aanetnnnile kiezingeu van Mei te Aal»l. Zekere dagbladen hebben aangekondigd dat.de katholieke candidaten voor het Senaat en Kamer reeds aangeduid waren. Dit nieuws is onwaar, vermits de aanduiding der candidaten toebehoort aan de afgeveer- digden van alle de gemeenten van liet arron dissement. Zooals het bij de vorige kiezingen gebeurde, is het de algemeene vergadering van de afgeveerdigden die op hare bijemi- komst van Meert aanstaande, definitief de lijst zal sluiten van de candidaten voor Senaat en Kamer. Nu, dezelfde dag, werd ons een nieuw weekblad besteld uit Geeraerds- bergen getiteld De Vaandrighoofd opsteller M. Jules Pieraert, volksver tegenwoordiger te Geeraerdsbergen, en dat voor dé eerste maal verschijnt. Op dezelfde datum dus als in De Denderbode en De Volksstem, lezen wij in De Vaandrig van M. Pierart, derde kandidaat, tegen de goesting van M. Romeng en zijnen aanhang het vol gende Kicsnieuws onzer oninclirij ving. In vergadering der afgeveerdigden van In t Middenkomiteit, is de volgorde der Katholieke Kandidaten voor de aanstaande Kamerkiezing vastgesteld als volgt MM. 1. Woeste, 2. De Sadeleer, 3. Pie raert, 4. Moyersoen, 5. B°" Bodewijk de Béthune. Plaatsvervangers M.M. 1. Moyersoen, 2. de Bèthune, 3. A. Vander- linden, 4. E. Vandertaelen. Die volgorde zal eerstdaags aan de goed keuring van eenen ALGEMEENEN POLL onderworpen worden. Dat vinden wij nog al aardig M. Pieraert die toch op de hoogte der za ken moet zijn zet zich maar stoutweg n° 3, in zijn eigen blad, volgens be slissing genomen in de vergadering der afgeveerdigden van 't middenko miteit, en 't officieel blad der partij rept daar geen enkel woord over Waarom 't Antwoord is aan Den derbode. tl ■J w.u.unm* 0—

De Volksgazet | 1907 | | pagina 1