fl ARRoND/SSEMENT v/A^ LIBERAAUDEMü^ATISCH WEEKBLAD. Ninove. Prijs 5 centiemen het nummer Derde Jaargang. IVummer S Zondag 2 Februari 1908 Aan onze Ahonnenten. De Congo-kwestie. Vrolijke historie der Abtlij van Eename. Gemeenteraad h c SU Abonnementsprijs 3 fr. vo< r de stad en den buiten voorop Betaalbaar Men abor neert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: per drukregel Gewone 15 ^eiitiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank Aalst 1 Februari 1908. We berichten onze abonnenten van buiten de Stad, dat wij, in den loop van deze week, hun eene kwitantie van 3,10 frank met de post zullen doen aanbieden. Wij hopen gezien de belangrijk heid der aanstaande Kamer- en Senaat kiezingen in ons arrondis sement, dat zij het allen als een plicht zullen aanzien van DE VOLKSGAZET te ondersteu nen en wij hebben de vaste over tuiging dat allen hun abonnement zullen vernieuwen. Het zal tevens een aanmoedi ging zijn voor den goeden strijd dien wij te leveren hebben. Op voorhand dank. Leopold II had het dus zoodanig goed weten aan te leggen dat hij een privaat domein tot een Kroondomein omzette, waaruit de Congo zooveel millioenen mogelijk ging trekken. Het beschavingswerk werd heele- maal op zij gesteld de beschavers werden uitbuiters van de eerste soort, hebbende aan hun hoofd een Koning- Soeverein. Deze legde den gedwongen arbeid op aan de negers, behandelde dezen dus als slaven, verplicht caout chouc en nog altijd caoutchouc aan te brengen. Die slavernij werd uitgeoe fend onder de waakzaamheid van Staatsagenten en agenten van de Han- delsvereenigingen waarin de Staat ir.- trestbelangen heeft, agenten die voor niets terugdeinzen om de negers te verplichten tot den arbeid, die zelfs zoo gewetenloos zijn dat ze er euvelda den voor begaan. Maar, langzamerhand komt dat aan het licht, en men protesteert. Weldra is onze Koning verplicht zijn onverschilligheid, die hij tegem over zijn eigen volk aan den dag legt, af te schudden gedwongen door de onafhankelijke nationale pers en bijzon derlijk door de Engelsche bladen. Hij was genoodzaakt een kommissie van onderzoek te benoemen hij zelf duidde de leden aan, die nochtans in hun verslag het regiem dat in den Congo in zwang is, veroordeelden. De kommissie gaf de hervormingspunten op en drong op spoed aan. Maar de Onafhankelijke Congostaat was niet zeer haastig en wel om reden, want een einde stellen aan den gedwon gen arbeid was ook een einde stellen aan deovergroote opbrengst van caout chouc en ivoor, die ieder jaar fabelach tige winsten opleveren en niet het minst aan Leopold II, die heelemaal belangeloos die millioenen opstrijkt. Wat zien we dan ook Het werk van de kommissie blijft in de lade lig gen en het uitbatingsysteem van vroe ger duurt nog immer voort, niettegen staande nieuv\e en strenge woorden, niettegenstaande nieuwe en erge ver wittigingen, niettegenstaande nieuwe en geweldige protestaties. De vreemde Mogendheden gaan de handelwijze van de Congo beheerders nauwgezet na, en weldra zal men in zekere middens België verantwoorde lijk stellen voor de misdaden door den Onafhankelijken Staat begaan, mis daden toe te schrijven aan de zucht naar kapitalen, millioenen, die moeten dienen om de Triomfboog te laten op trekken, waarvoor het Parlement wei gert de noodige sommen te geven, maar dien België niettemin eens duur zal be talen millioenen voor de vergrooting an het kasteel van Laken, waar de koning bijna nooit is millioenen voor het Koloniaal Paleis te Tervue- ren millioenen voor den Japaanschen toren te Laken; millioenen v. or de Chineesche Restauratie millioenen voor de woningen gekocht te Brussel in de Coudenbergstraat m llioenen voor de huizen aan de Vlaamsche Poort, waar onze koning een Walhalla zou willen laten bouwen millioenen voor de Meysselei, waar men talrijke villas heeft moeten slechten millioenen voor oneindige eigendommen gekocht in het warme zuiden te Beaulieu en te Passable en waar ons land niet 't min ste nut uittrekt. En om al die grillen te voldoen leggen de beheerder van t zwarte Land den gedwongen arbeid op aan de negers, die zij nochtans zouden moeten beschermen tegen uit buiting en verdrukking. En de men- schen, die een hart hebben, zouden niet mogen protesteeren tegen zulke walge lijke handelwijze, Neen, dat kunnen we niet laten Geld, Belgen Geld uit den Congo Geld in den Congo Betaalt, lastenbe- talers om al die zotte grillen te vol doen Bespottelijk 1 Eenvoudig bespotte lijk zijn de ministers en al de Belgen, die goedwillig, uit vleierij, koningsge zindheid, uit gebrek aan karakterfier heid, de he dendaagsehe handelingen van den Congo-Staat goedkeuren of veischconen. Maar schande ook over al diegenen, welke dat stelsel in zwang houden, zeer dikwijls uit eigen belang, voor eigen profijt Dat de kiezers van ONS arrondisse ment bijzonderlijk onthouden dat het een Woeste is, die dat systeem van opperheerschappij wettigtdat het een Woeste is, die de kroondomeinen ver dedigt dat het een Woeste is, die al tijd geld ter beschikking helpt stellen van het klerikaal goevernement, als dit goevernement werken moet uitvoeren waarbij alleen eenige hoogeplaatste lie denvoordeel kunnen halen of voor wer ken, welke regelrecht gericht zijn te gen de vrijzinnigheid, de opbeuring van de arbeidersklasse, de verbetering van het lot der boeren, de verheffing van de staatsbedienden, het onderwijs, de volksontwikkeling, de volksverlos sing en vrijheid Millioenen en nog millioenen, maar niets daarvan voor het volk Kiezers, oordeelt Een vooruitstrevend Demokraat. Dans chaque abbaye, les reli- gieux vivaient sous l'autorité d'un supérieur, a qui ilsobéissaientcom- me a un père, et s'attachaient a pratiquer parfaitement les vertus chrétiennes. Ils partageaient leur journée entre la prière, le travail 'manuel et l'étude. Le monastère était une bénédiction pour toute la contrée environnante. <io«lefi'oi<l Kurth t Manuel d'Histoire de Belgique, p. 24 et 25. De vier abten die na hem. achtereenvol gens de abdij bestuurden hielden zich vooral bezig met den bloei der gemeenschap, dit is met het vermeerderen van bezittingen en inkomsten des kloosters. En daar 't toch de boer is die 't al betalen moest, was. volgens 't zeggen van Kürth, de abdij eene zege ning voor de gansche streek. Maar, zooals wij 't hooger op nog hebben gezien, de weel de is een zoo kwaad beest als de armoede en, onder Arnout II, die opvolger was der vier gemelde abten, werden de monniken zoo afgunstig van hunnen vader en.... gehoorzaamden zjj den man, zookinder lijk.... dat hij den bestuurstak.... pardon, 'k meende dat ik in de Jonge Garde was.... abtsstaf naar den bliksem smeet. Zijn opvolger Boudewijn, dacht het beter aan boord te leggen met zjjne medebroeders te bejegenen met zachtheid. Wat onze ge schiedschrijvers met die zachtheid willen beduiden, dat zeggen zij niet klaar en duide lijk maar zij laten het genoeg verstaan daar waar zij zeggen, dat hij de in achtne- ming van den kloosterregel verwaarloos- de, het bezit der abdij op merkelijke wijze vermeerderde, maar.'groote schulden maakte. Janstramme om eens te vloeken lijk 'nen hollander wat moeten te dien tijde, de Eenamesche paters gezopen en de maag gesmeerd hebben. En toch stonden zij tegen hunnen abt op en spaarden hem hunne be leed igingen niet (die paters waren 'lijk onze hedendaagsche bokken-niuziekariten, nooit te vredenj; hij ging troost en hulp zoeken bij den bisschop van Kamerijk, maar stierf op den terugkeerwaarschijnlijk hadden zijne brave kinderen hunnen vadeR?) wat meer dan een deel van zijn oor afgesneden. Zijn opvolger Geeraard van Strijpen, had wat meer haar op de tanden de weder- spannige kloosterbroeders die, hem ook, 't leven bitter maakten, zond hytot straffe naar andere kloosters en de belhamels deed hij levenslang opsluiten in hunne cel.... Sapperdepitjes, wat zou 'teen helsch le ventje zijn, in de Jonge Gardemoest men er, na elk opstootje, de belhamels, niet le venslang maar slechts voor eenige uren, op sluiten in het Salon Pierre Na hem was 't Jan van Bergen die kwamen er weêr van deur trekken moest, omdat hij de kloosterwet stipt nage leefd wilde. De boel kwam nu maar voor goed in de war, onder zijn opvolger Gilles van Schen- delbekedie onbekwaam was de abdij te be sturen en zelf, door zijn slecht gedrag, zijne kinderen tot het beoefenender chris tendeugden aanzetten. Ook, toen, na zijn verschijden, als abt werd aangesteld zekere Gi&elbert. een man met groote kennis en die al de hoedanigheden bezat om dege- ineenschap op den rechten weg te hou- den», begon weerde oude historie van opstand en tuchteloosheid, misschien ook wel van 't Malchusspelen want Giselbert stierf weldra.vanhartzeer! Zijn opvolger was Jan II, een Gentenaar. Hij ook moet met zijne monniken in groote oneenigheid geleefd hebben want een geschil welk hij met hun had werd, den 5 Mei 1352, door de Audiëntie (eene rechtbank van het oude Brugge) als volgt beslist: waerende »den abt bevolen zijnen staet te onderhouden naar 't incommen van het clooster, ende alle jaer voor sijn convent rekeninghe te doen gheen dinghen inne te stellen son- der accort ofte raet van sijn convent ook goet te verpachten sonder consent van het convent, ende dat hy sijn muniken habij- ten doen draghen soude naer haerlieder regule. Dat moet ook een Vieze Wan nes geweest zijn, op sijn manier, die abt Jan, die alles voor zich alleen wilde en zjjne muniken het loopen met habijten niet naer haerlieder regule Wie weet of hij zijne arme paterkens niet loopen liet met rokken zoo versleten als mijn vest en waar van de voedering gescheurd en gelapt was Van zijn tweede opvolger zeggen de ge schiedschrijvers der abdij, dat het een geluk was voor deze dat hij na vier jaren bestuur naar 't pierenland vertrok. Jan van Tor hout, die na hem kwam, staat niet beter in de geschiedenis geboekt. Godfried van Schoorisse was zijn opvol ger het was een edelman van wie onze catholïeke geschiedschrijvers getuigen dat hij een man van de wereld was die de ver- vulling zijner geestelijke plichten afwis-- selde met het najagen van wereldsche ge- noegens en dat zijn voorbeeld navolging vond bij zijne onderzaten.» Natuurlijk! Na dat de abdij eenige jaren rustig had kunnen leven onder het bestuur van Wil lem Fabri, kreeg zij als abt Geeraard III die van wege zijne kloosterbroeders een alles behalve hartelijk onthaal ontving en door hen apostaat en c< verrader ge noemd werd. Zoodanig waren, alsdan, de kloostertucht en de zeden verslapt, dat de abt Gabriel van Brakele zich verplicht zag strenge maatre gelen te nemen om daaraan verbetering te brengen. Dertien -'t getal van Judas wilden zich aan die maatregelen niet onder werpen, zoo waren zij «gewoon aan vrijheid en losbandigheid en zij verlieten de abdij. Maar zij kregen een levenslang jaargeld van 100 pond en lieten de boeren maar dorschen. Van korten duur was de regeering der vier volgende abten. Wordt voortgezet). Vieze Wannes. Ondersteuningsfonds tegen de Werkeloosheid. Bestuurzitting op Zondag 2 Febuari 1908 ten 10 uren stipt voormiddag, in den Graaf van Egmont. De Gemeenteklezing van 23 Februari. De eerste Algemeene Vergadering der Demo- kratische kiezers van alle kleur heeft dus plaats gehad verleden Zaterdag, zooals wij het vöör acht dagen hadden aangekondigd. Onze verwachting werd niet alleen verwe- zentlijkt, maar veeleer overtroffen Vóór het gestelde uur reeds, was de groote zaal des Liberalen Krings stampvol. Merk op in 't voorbijgaan, dat het weder zeer ongunstig was, dat alleen de kiezers toegang hadden en dat twee fabrieken de moderne er niet bij begrepen draaiden tot elf ure van den nacht. Wat zou 't geweest zijn, waren al onze werklieden vrij geweest 'tWas de heer schepen Van Impe, die in de afwezigheid des Voorzitters van het Liberaal Genootschap, onzen hooggeachten heer Burge meester De Deyn, de bijeenkomst voorzat. Na in korte en wel gepaste woorden de be- teekenis der kiezing en het doel der vergade ring uiteengezet, en eene ontroerde hulde gebracht te hebben aan de gedachtenis van ons zoo vroeg afgestorven gemeenteraadslid, M. Octaaf Van Impe, gaf de heer Voorzitter kennis der eenige kandidatuur, die op het bu reel was neergelegd. De naam van M. Leo Van Impe, jongste broeder onzes diep betreurden vriends, werd op een oorverdoovend gejuich en handgeklap onthaald, waar geen einde scheen aan te komen. Goed voorteeken voor waar en zekere waarborg onzer aanstaande schitterende zegepraal... Verscheidene redevoeringen werden nog uitgesproken, namelijk door den heer D1' Behn, onzen sympathieken nieuwen schepen van Openbare Werken, endoor de heeren Valery Violon en Arthur De Mol, die allen den besten indruk lieten. Doch onze kandidaat zelf was het, die den meesten bijval verwierf. Hij dankte de talrijke aanwezigen voor het blijk van genegenheid hetwelk ze andermaal aan den betreurden afgestorvene brachten, door den broeder aan te duiden 0111 hem in den Gemeenteraad te ver vangen. Hij wil de kandidatuur aannemen om op zijne beurt te ijveren voor het volk en op den eersten rang te kunnen meestrijden, om te beletten dat de zetel van den afgestor vene zou vallen in de handen zijner vijanden, die hem tot in zijn graf met hunnen laster heb ben vervolgd. Wat was er anders van wege die mannen te verwachten zegde spreker. En hij wijst op hunne strijdmiddelen in den laatsten kies strijd konkelfoes en kromme sprongen, eer roof en laster voor de tegenstrevers, valsche beloften en valsche vriendschap voor de kie zers. Vervolgens zet hij het gansche programma uiteen der vooruitstrevende Liberale partij en toont hoe al de punten van dit programma de zelfde strekking hebben meer gelijkheid te brengen onder de verschillende standen der samenleving, meer broederlijkheid en meer geluk. Hij vestigt de aandacht op de punten van kapitaal belang welk? de programma's der drij volksgezinde partijen van het Verbond gemeen hebben, zegt dat het voor die volksge zinde gedachten is, dat wij gezamentlijk weêr ten strijde trekken, en voorspelt, in eene gloed volle slotrede, den onbetwistbaren triomf van het Verbond.... 't Was eene oprechte ver rassing voor het opgetogen publiek en een kolossaal succes voor den jeugdigen rede naar, die zijne toehoorders letterlijk tot geest drift vervoerde door zijne meeslepende taal en de gegrondheid zijner bewijsvoering. Een flinke kandidaathoorden wij rond ons zeggen. Eén die zijn woord zal doen in den Ge meenteraad zei een ander en zoo drukten velen luidop hunne hoogste voldoening uit wegens den gelukkigen keus. welke de libera- ralen in den heer Leo Van Impe hadden gedaan. De werklieden vooral zijn wonder in hunnen schik Octaaf Van Impe bezat hun vertrouwen, hetwelk zij nu met recht op zijn broeder heb ben overgebracht, en 't is met eene ware be geestering dat zij dezes kandidatuur hebben begroet. Mocht ik hun (de katholieken) een raad geven, zei een werkman tot zijn gebuur, 'k liet het stillekens zöo.... tiaar is weêr geen tl 0011 aan Wij zijn volstrekt van zijn gedachten als wij, bij 't heffen der zitting, uit honderden hor sten het jor.gste kieslied hoorden dreunen In Ninoof is 't plezant... met dien hartekreet als slotzang En 't gaat naar onzen zin, Zij zijn den ketel in.... toen zegden wij stil tot ons geweten Die werkman had gelijk er is weêr geen doen aan.... o— Wie Wie Wie zal nu de kandidaat wezen der klerikalen Ja wie zou 't nu zijn Vraagt men het aan een demokraat, hij steekt minachtend de schouders op vraagt men het aan een liberaal, hij antwoordt spottend dat 'them niet kan schelen; vraagt men het aan een socialist, hij beziet u gram van top tot teen, als wou hij beteekenen vraag het hun zelf en... vraagt men het hun zelf, dan schieten zij in cenen lach.... Wat zijn dat voor streken, en wanneer zullen we 't dan weten In 't kortschrijft Recht en Vrede we zullen dan nog maar een beetjewachten... Zitting, van den van 2S Januari, ten ure 's avonds. Het verslag der vorige zitting wercl goed gekeurd. De heer Burgemeester geeft verslag over de rekening van h it 4° kwartaal van het jaar 1907, alsook van dit der Spaarkas. De sekretaris geeft lezing van een brief van den heer Gouverneur op antwoord van een schrijven gericht door het Schepencolle- gie aan de Bestendige Deputatie om eene loopende rekening te mogen openen van 100,000 franken in de stadsspaarkas, om de achterstallige betalingen der stad te kun nen vereffenen en de leveranciers zoolang niet meer te moeten doen wachten. Die vraag werd vroeger nog gedaan in 1899 door het Schepencollegie en alsdan door de Deputatie verworpen. Nu heeft zij een gunstig advies gegeven doch de gemeente raad moet er eerst zijne goedkeuring aan geven. M. Moyersoeii. Doet uitschijnen dat die rekening te openen in de stadsspaarkas niet mag aanzien worden als leening, maar als rollend fonds, om te kunnen voorzien in de uitgaven te doen in de eerste maanden van 't jaar. Als voorbeeld haalt hij aan dat in Januari maar 32000 fr. wordt ontvangen en er 46000 fr. moet uitgegeven worden, in Februari ontvant men 5000 fr. en er is uitte- geven 36000 fr. Dit te kort veroorzaakt groote onkosten en daarom stelt het Schepencollege voor eene loopende rekening te openen in de Stadsspaarkas waarvoor men misschien een intrest van 3 of 3 1/2 zal moeten be talen. M. Leveau. Vraagt dat het Schepen- zou geven van die brie college mededeeling ven aan de Raadsleden en de zaak te ver schuiven tot eene volgende zitting. M. «Ie Burgemeester en Hl. Moyersoen. Zeggen geen gevolg te aan aen voorstel van M. Leveau. Daarbij mag het Gollege die brieven niet mededeelen aan de Raadsleden. De zaak is dringend en zij vragen de stemming. M. Leveau, Doet uitschijnen dat het- gene M. De Blieck gezegd heeft over de re kening nu uitvalt. Volgens M Moyersoen is er geld te veel en men moet leenen. Als de ;elden niet regelmatig betaald worden is het e plicht van 't Schepencollege er voor te zorgen dat de burgers op tijd hunne lasten betalen. M. Bui-iiy. Zegt dat er spraak is van actiën te verkoopen der spaarkas, hij raadt het College aan voorzichtig te handelen en maar te verkoopen als er geen verlieê kan gedaan worden. Hl. Acliiel. Vertoont nog eens de Clown en wordt duchtig door M. Leveau op zijne plaats gezet. De vaantjesman was gansch uit zijn lood geslagen en vele zijner ambts genoten waren te vreden over den mislukten bijval van den August uit den Aalsterschen gemeenteraad. De Raad keurt de te openen rekening goed rechterzijde tegen linkerzijde. Afstand van grond op het Kerkhof wordt gedaan aan de gewone voorwaarden. M. I>e Naeyer. Vraagt aan [het Col lege van Burgemeester en Schepenen of de noodige maatregelen zijn genomen tegen de typhuskoorts die in onze stad heersciit. De Burgemeester. IHeeft in 't Gast huis geweest en daar is geen enkel geval van typhus bestatigd, onderrichtingen zul len verspreid worden onder de bevolking om de ziekte te vermijden en de noodige maatregelen te nemen om de onsmetting te doen. M. Leveau. Vraagt dat het Schepen college het water der Stadspompen zou doen onderzoeken. M. De Naeyer. Treedt die vraag bü en zegt dat dit onderzoek kosteloos te Gent wordt gedaan, het ware wenschelijk eenige n Ui! h„. d

De Volksgazet | 1908 | | pagina 1