ARRONDISSEMENT v/AH WLST BERAAL, DEMOCRATISCH WEEKBLAD. Prijs 5 centiemen het nummer Derde Jaargang. IVummer 6 Zondag 9 Februari 1908 De Congo-kwestie. De aanstaande verkiezingen De Kiezingen in Mei. Algemeene Veraaderin"" van hel Willemsfonds. Abonnementsprijs 3 fr. voi r de stad en den buiten voorop betaalbaar Men aborneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore \an het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Pi ijs cler Annoncen: per drukregel Aalst 8 Februari 1908> Onze vriend Vooruitstrevend Demokraat heeft in een reeks artike len aangetoond al het nadeel dat de overname van het zwarte land in de gestelde voorwaarden, aan ons Bel gen zou berokkenen. We willen daar ook een woordje over reppen om te doen uitkomen dat we voor een keerpunt staan onzer va- derlandsche geschiedenis we willen er op wijzen dat erge feiten zich voor doen, we zijn om zoo te zeggen aan 't dansen op een vuurberg en ons volk ziet er uit alsof het zich geen reken schap gaf dat de Kongo ons naar den ondergang kan leiden. Het verdrag, neergelegd door het klerikaal goevernement, is onaan neembaar. Onze vorst Leopold II, door ons zijn voorwaarden te willen opdringen, toont zich oneindig meer Soeverein van 't land der zwarten dan koning van het grondwettelijk België. De ministers, gewoon de grondwet met voeten te treden, gedragen zich als slaven, ze kruipen om het meest en toonen zich onwaardig van de hun toe vertrouwde post. Waar zijn de Malou's de Dumortier's, de Bara's, de Nothomb's, de Frère Orban's van den ouden tijd, toen de koning regeerde, maar niet heerschte, toen de Grond wet en de rechten van 't Belgische Volk geëerbiedigd werden zooals het behoort? Helaas, zoover zijn we gekomen door dat klerikaal bestuur, dat ons volk ontmannelijkt heeft Slechts enkele, dungezaaide kleri kale kamerleden durven hun meening rechtuit zeggen, durven zich tegen de kongoleesche willekeur verklaren ze staan als op een eiland in hun partij. In die treurige en gevaarlijke om standigheden geeft de oude, maar im mer jónge, krachtige, moedige en vrije liberale partij een prachtig voorbeeld. Met algemeene stemmen, niettegen staande de koningsgezinde grondbe ginselen van de mcesten harer leden, heeft de liberale linkerzijde met kracht en nadruk geweigerd het Kongoleesch verdrag van overname te aanvaarden. In onze rangen kruipen geen verra ders van 't Belgische volk U Overnemen, ja, tot heil van België, maar geen katten in zakken. Netjes en zuiver de toestanden be kend gemaakt. Geen miljoenen hecta ren,[geen kostbare mijnen, geen caout- choucwouden, alles wat eenige waarde heeft, overgeleverd in weinig ver trouwbare handen, zonder te mogen weten waartoe de opbrengst dienen moet wil men ons den Kongo verkoo- pen, we willen weten wat hij waard is. Een half rotte appel waarvan de klerikale slimmerikken en koninklijke mouwvegers het goede afschillen en opeten, ons latende de rest, dit koopen wij niet. We vragen ons af waarop deze zaak kan of zal uitdraaien wat zal er van 't ministerie geworden. De liberalen tegen, de socialisten tegen, en indien ze woord houden eenige klerikalen te gen er bestaat dus geen meerderheid meer. Daar staan ze nu met hun 12 stemmen en hun klerikale zegepraal van 1906. Eens te meer wordt onze voorzegging bewaarheid. Het ministerie moet hier onvermij delijk vallen. Het verdrag moet veran derd worden zooals wij het willen, wij die onze gevoelens van volksgezind heid niet willen laten versmachten door valsche, slaafsche onderwerping, uit persoonlijk belang. Wij willen niet gebukt gaan onder den dwang van semand, hoe hoog geplaatst hij ook Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank moge weze, ware het zelf de eerste burger van ons grondwettelijk België waar alle macht komt uit het volk. Een vriend van een Vooruitstrevend Demokraat. Op het laatste oogenblik vernemen wij, dat het geruchtmakend ontwerp is ingetrokken. Wat zullen we nog beleven met de Congo-kwestie voor de Kamers. De partij der Christen-Demokraten van het arrondissement Aalst heeft dus besloten voor de wetgevende verkiezingen van de maand Mei alleen te stryden. Dat is een feit, dat zeer te betreuren is, maar waarvan we de verantwoordelijkheid laten aan degenen, welke die beslissing ge nomen hebben, dus aan de afgevaardigden der Christen Volksparty uit de verschillende kantons. Ze wenschen alléén op te treden en bren gen daardoor den zetel van hun volksverte genwoordiger, den heer Petrus Daens, in gevaar. En dat is zóo waar dat de katholieke bladen hoogst gelijk geven aan den heer Daens niet te willen overeenkomen met dt liberalen en socialisten. Als de Woestisten de Christen Demokraten in 't gelijk stellen, dan beteekent dat heel wat, en (le heer Daens zelf zou ten minste zoo scherpziende moeten zijn om te weten dat zijn handel wy'ze door de klerikalen slechts goedgekeurd wordt, 0111 dat zy daardoor de kans zien een vierden vertegenwoordiger, den heer Rornaan Moversoen, naar de Kamer te sturen. Enten andere, de heer Daens begrypt zeer goed dat het thans kan gebeuren dat hij niet slage in de verkiezingen en dat zijn plaats zou inge nomen worden door een der meest fanatieke en volkshatende dompers, een man, die vol strekt aan het Hof wil paradeeren, maar geen iota zal veranderen of trachten of zelfs maar begeeren te veranderen van den erbar- melijken toestand van het gansche land. De heet Daens weet het, want hy bekent het zelfs in het hoofdartikel van zijn orgaan, Het Land van Aalst van Zondag 19 Januari. Hij zelf zegt dat zijn verkiezing, door mid del van het kartel, verzekerd was en nu niet. Ten andere, laat ons de verzameltabel voor de algemeene optelling der kiesbrieven van 't jaar 1904 der vijf kantons naslaan, en we zien dat de 4 partyen, die dat jaar elk afzon derlijk streden, het volgend aantal stemmen bekomen hebben Lijst I (Lib.): Getal stemm. op lijst: 9130 Getal stemm. op namen a) 31G b) 717 c) 171 d) 122 e) 209 Totaal 11325 Lijst II (Christen Demokraten) Getal stemm. op lijst8526 naam a) 575 b) 233 c) 33 d) 74 e) 39 Totaal: 9480 Lijst III (socialisten) Getal stemm. op lijst2679 op namena) 45 b) 51 c) 23 d) 22 e) 19 Totaal2839 Lijst IV (Klerikalen) Getal stemm. op lijst30705 namen a) 520 b) 520 c) 855 d) 1620 e) 644 Totaal34864 Door die verkiezing behaalden de katho lieken 3 zetels, de Liberalen éen en de Chris ten Demokraten ook éen. De Daensisten kwamen dus met moeite tot het quorum en nochtans stond aan het hoofd van de lijst de heer advokaat De Backer, die reeds volks vertegenwoordiger was en zeer populair, en die benevens de 8526 lijststemmen nog eens 575 voorkeurstemmen behaalde, tegenover 233 aan den heer Petrus Daens deze zetelt dan ook maar door het schielijk overlijden van den heer De Backer. De Liberalen integendeel hadden een hee- len hoop stemmen te veel voor éen zetel deze blijft verzekerd voor deze verkiezing ook doch de vertegenwoordiging der Christen Demokraten valt zeer te "betwijfe- felen, ja is bijna onmogelijk, gezien het ge tal stemmen bekomen in 1904 en de drukking uitgeoefend op de demokraten door de kom servatieve partij. Nu, met het te veel der liberalen en de stemmen der socialisten stond zijn herkiezing vast. Het leger der liberalen en socialisten is aangegroeid hun sterkte is toegenomen en dat kon ook niet anders, daar de jongeren naar de linkerzij trekken en het volk toch begint te begrijpen dat het programma der vooruitstrevende demokratie verdedigd wordt door de leden dier linkerzij alleen. De liberalen en tie socialisten hebben dus voor hun eigen part yen niets te verliezen bij de houding van den heer Daens, wel in tegendeel, want de vrije kiezers, welke he den in de voorstelling voor de wetgevende Kamers de gedragslijn van den Christin volksvertegenwoordiger, die zijn eigen man daat aan den grootsten volkshater overgeeft, niet kunnen goedkeuren, zullen hun stem uitbrengen op de lijst der echte vrijzinnige demokratie, de lijst der oprechte antikleri kalen. Die Vrije Kiezers zullen begrijpen dat het meer dan tijd is het konservatisme te vernietigen en dat degene, welke dat kon servatisme helpt redden, welke verdiensten hij ook nog hebbe, het kiezerskorps ten min ste zoo juist zal oordeelen dat het nutteloos is stemmen uitte brengen opden heer Daens, die zelf zich niet meer bekreunt om zyn eigen zetel in de Kamer, vermits hy met zijn eigen hand in zyn eigen blad schrijft,dat zyn verkiezing niet verzekerdis, maar dat hij er ook niets om geeft (Land van Aalst, 26 Januaai) en dat hij als hij zal dood zyn diep onder den grond zal liggen. Dit wil met andere woorden zeggen i k geef niets om den uitslag van de verkiezingen de katho lieken mogen een zetel aanwerven dat laat my totaal onverschillig. Welk vrijzinnig man zal die woorden niet veroordeelen, al komen ze ook nog van een Daens Welke antiklerikaal zal die huidi- dige politieke handelwijze goedkeuren, al zi' ze gevolgd dooreen volksvertegenwoor diger der Demokraten Wy allen, welke volkomen vrijzinnig demokratisch zijn, die het als een plicht aan zien het leger der katholieken langs alle kanten en op alle mogelijke manieren aan te vallen, omdat we daardoor dat leger weg- brokkelen, moeten den heer Daens volmon dig afkeuren, en juist daarom moeten al diegenen, welke onze zienswijze deelen. van nu af aan, hun krachten vereenigen rondom dezelfde vlag, de vlag der antikleri kalen, juist daarom moetenal de vrijzinni gen het kamp binnentreden waar men zal strijden voor de verovering van het ware volksrecht. Al diegenen, welke van goeden wil zijn 0111 ons te helpen ten einde den ka tholieken vijand achteruit te duwen, zijn ons welkom, maar diegenen welke lamlen dig, onverschillig, ja zelfs moedwillig de dijken, die den katholieken stroom binnen de palen houden, laten uithollen, verdienen den naam van demokraat niet, daar het ka tholiek konservatisme regelrecht tegen de demokratie ingaat. Allen aan 't werk nu Allen zich ge schaard om den standaard der vrijheid Een Vooruitstrevend-Demokraat. Nog ruim drie maanden scheiden ons van de Wetgevende Kiezingen. We komen terug op het besluit genomen door de zoogenaamde afge vaardigden der Christene Democraten die met eenparigheid beslisten alleen te strijden. Die eenparigheid scheen ons maar loensch, daarom vroegen we Hoe en door wie werden de afgevaardigen aangesteld! Hebben ze zich zeiven aan geduid of werden ze opgeraspt door lieden, die in hunne anti-demokratische houding groot belang hebben. Wij hebben links en rechts in het arrondissement inlichtingen genomen bij de van ouds gekende en standvas tige aanhangers der partij, bij de man nen die eens te Aalst aan het hoofd hunner schare manifeesteerden voor het volk, voor zijne menschenwaarde, voor zijne rechten, voor zijne toe komst. Welnu die Christen Demokraten van den echten stempel, die mannen naar het hart van den Volksman, priester Daens, zijn niet alleen ver baasd, maar verontwaardigd over het onbezonnen besluit, dat door onbezon nen door schier niemand gemachtigde zwendel-politiekers werd genomen, besluit dat alleen voordeel kan ver schaffen aan de ergste en wraakgie rigste vijanden der demokratie de Woestisten. Er zijn gemeenten in het arrondis sement waar de demokraten talrijk zijn waar de hoofdmannen zelfs niet werden verwittigd voor de benoeming der fameuze afgevaardigden, die voor zending schenen te hebben in de kaar ten te spelen der Oü Bewaarders, en dan ook dat spel volmaakt hebben ten einde gebracht. We kunnen moeilijk gelooven dat de meerderheid der Christene Demo kraten het besluit van Aalst zal goed keuren, het is immers te dwaas, zoo luchthartig de demokratie gekoord en gebonden overgeleverd te zien worden aan de alles-inpalmende domperskliek, door een groep onbesuisde mannetjes, of slimmerikken die zich voor onge kende reden verdienstelijk willen ma ken. 't Zij zoo De liberalen zullen daar om niet langer wachten hunne maat regelen te nemen om de Woesterij te bekampen.,, daar waar anderen hunne plichten jegens het volk jam merlijk vertreden. Vertreden, ja, moedwillig vertreden. De Volkspartijen hebben op hun programma punten genoeg gemeens, in het tijdvak dat aanbreekt door gezamenlijk pogen te verwezenlijken, en juist omdat een der eerste punten van dat programma luidt Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegen woordiging verdedigen wij hier im mer de verstandhouding tusschen al de anti-Woestisten, om de reactie te keer te gaan. Wat meer is, waar is de oprechte demokraat in ons arrondissement, die geen aanhanger is, benevens de hierbovengemelde hervormingen, van Leerplicht met vrije keuze der school, Persoonlijke dienstplicht afschaf fing der rampzalige plaatsvervanging Behoorlijk pensioen voor de afge sloofde werklieden Herinrichting der openbare liefda digheid. We kunnen bevestigen, dat we dus sprekende de tolk zijn van al de libe ralen van het arrondissement Aalst. Er zal dan ook niet langer getalmd worden. De strijd tegen de partij van bedrog en geknoei, tegen de partij der valschheid en veinzerij wordt aange vangen en alle demokraten zullen, zonder zich te bekommeren om de houding welke eenigen, in 't belang der Woesterij, hebben aangenomen met ons ijveren om in Mei een uitslag te bekomen waarbij geheel de Belgi sche democratie voordeel zal hebben. Wij moeten niet alleen de Woestis ten hier beletten een zetel in de Ka mers te winnen, maar we kunnen het is ook kiezing voor den Senaat door goede verstandhouding en onver poosde propaganda in de arrondisse menten Aalst en Oudenaarde een tweede zetel veroveren in de Hoogere Kamer. Weldra zullen de kandidaten de finitief worden aangeduid en met de medehulp van alle rechtzinnige volks vrienden zullen wij in Mei eerstko mende een triomf behalen die weer klank zal vinden in geheel het land. Dat kan, dat moet Ondersteuningsfonds tegen de Werkeloosheid. Bestuurzitting op Zondag 9 Febuari 1S08, ten 10 uren stipt voormiddag, in den Graaf van Egmont. rv Afdeel log Valst. Verleden Donderdagavond hield onze plaatselijke afdeeling van het Willemsfonds een algemeene vergadering 152 leden wa ren aanwezig, waaronder een groot aantal dames en onze liberale gemeenteraadsleden <io opkomst liar] allo vorwachting ovortrof- fen, want, in alle kringen woont men wel de leesten bij, maar niet altijd de vergaderin gen van werkzaamheden. Ditmaal echter is er verandering gekomen en we zijn verze kerd dat die verandering niet tijdelijk zal wezen, maar zal blijven. De dagorde was goed gevuld methodisch zijn al die punten behandeld, onderworpen aan de leden, eri, naar gestelde vragen en verstrekte uitleg gingen op eenige wijzigingen na, met alge meene stemmen aanvaard. De heer Achille Brijs, voorzitter der kom missie van voorbereiding der werkzaamhe den, lichtte de verschillende punten toe en verklaarde het programma van onze Afdee ling, die vrij onderzoek, vrije bespreking, vrije gedachte in haar schild voert. De Hoo gere volksontwikkeling wordt door ons W illemsfonds beoogd daarom richten we het Hooger Onderwijs voor het volk in de datums en de onderwerpen van die leergan gen zullen aan de Aalstérsche bevolking be kend gemaakt worden door middel van aan- plakbrieven en strooibriefjesde heer Odilon Van der Schueren vroeg die aanplakbrieven naar de vrijzinnige patroons te sturen, op dat deze hun werklieden rechtstreeks zouden kunnen met dat edel werk bekend maken die vraag, welke ook onniiddelyk toegetre den werd dooi' den heer Jozef De Blieck, werd natuurlijk ingewilligd en de voorzit ter Brijs maakte van die gelegenheid ge bruik om aan te dringen opdat iedereen in zijn omgeving zou werken ten einde die lessen van hooger onderwijs, die gratis door iedereen mogen bijgewoond worden, door een talrijke menigte te doen volgen. Liederena vonden voor meisjes zullen ook ingericht worden deze zullen plaats hebben iederen Maandag; van 8 tot 9 uur 's avonds in de bovenzaal van Graaf Egmont, (ingang Leopoldstraat). Onze lezers zullen zeker bet doel van die avonden kennen ons volk de Nedcrlandsche liederen aanleeren, oude en moderne, en zoo doende de onzedelijke straat deuntjes of beteekenlooze fransche romances door liederen van echte kunstwaarde te ver vangen die liederenavonden zullen onder de leiding staan van Mevrouw Van Kerkhove Coessens, hetg°e» reeds op voor hand een waarborg is van tragelijke iririch- ting. Alle meisjes van eiken stand zullen tot die avonden toegelaten worden we spo ren dus alle ouders aan -in 't belang van de zedelijke- en kunstontwikkeling hunner binders deze er heen te sturen Strooi briefjes zullen den dag aankondigen waarop men met die liederenavonden zal aan vangen. In den schoot van het plaatselyk Willems fonds is er een Letterkundige- en Weten schappelijke Aldeeling gesticht, een soort van zelfonderricht der leden. Iedereen zal er, beurt 0111 beurt, een voordracht of een voorlezing houden over een onderwerp, waarvan de keuze vrij gelaten wordt, en zal zich zoo oefenen in het openbaar verdedigen zyner gedachten. Een vrije bespreking zal iedere voordracht volgen zoo zullen" we zeer leerzame bijeenkomsten hebben waar ieder lid. in d< mate zijner krachten, iets zal bydragen tot de aangroeing der kennis van anderen, zijn eigen zelf beter zal ontwikke len en een steen zal aanbrengen bij het be schavingswerk dat men heet": onderricht. Een Leestafel met dedegelijkste Hollandsche eri Vlaamsche tijdschriften handelende over Kunst, Letterkunde, Geschiedenis en Weten schappen zal ter beschikking staan van de Willemfondsers. Bij dat alles voegen we dan nog onze wiik- voordrachten de stad zal ingedeeld worden in Afdeelingen, welke ieder lokale hoofden zal hebben en de wijkwerkzaamheden zullen gepaard gaan met zang, muziek en dekla- matie, zoodanig dat we zullen trachten ieder een voldoening te geven. Laat ons ook niet vergeten dat een prach tige bibliotheek welke geregeld met de beste schrijvers zal aangevuld worden open staat voor iedereen. Lezen moet ons volk, veel lezen en begrijpen. Studie alleen maakt vry, en de vrijheid is een kostelijk iets. Nog deze maand zal ons Willemsfonds zijn leden een Prachtig Feest aanbieden een dag ter herinnering aan het Roemrijk Geu- zentijdperk, toen de Nederlanden zich vrjj vochten tegenover de Spanjaards en het juk afschudden van de Spaansche Tyrannie en de Roomsch-Katholieke Dwingelandij. j Feest zal plaats hebben den 23 Februari en voor dien dag- rekenen w.e op de medewer- ba 8 —0—

De Volksgazet | 1908 | | pagina 1