ft§* \/A^ MlS w 3d' 1 Pr*i 5 centiemen het nummer Derde Jaargang. IVummer 2 ZiiixltMi !0 Januari I :1 WILLEMSFONDS Groot Tooneelïeest LUISTERRIJK BAL T O UI B O L A Yolksfoppers, HANDEL CIJFERS! De ouderdomspensioenen. en? nsii n< |l WTI ..-UMÜ 1 >twjrn H44 I (rijftifatl t 'll" iyrgr. H1V .jjw) as) ff»n' >0 obnusteiuui -' I SL ïïi Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 9 JAXÜARI <909. Afdeeling- Aalst. Toegang vry voor Iedereen KOSTELOOS I Hooger Onderwijs voor liet Volk De lessen van het Hooger Onderwijs voor het Volk zullen den ganschen Winter gege ven worden door verschillende professors. adv«katen en dokters, dieallerlei belangrijke onderwerpen zullen behandelen, 0. a. ge schiedenis, letterkunde, natuurlijke we tenschappen, rechtswetenschap, genees kunde, enz. Die lessen zijn totaal kosteloos en toe gankelijk voor iedereen. Ze zullen telkens door middel van de pers en strooibriefjes aangekondigd worden. We rekenen op een grooten toeloop van volk. Iedere Willemsfondser moet het zich ten plicht rekenen die lessen bij te wonen.. DONDERDAG, 14 JANUARI, te 8 uur 's avonds, in Graaf Egmont Voordracht met Lichtbeelden Mijn verlilijf in tien Congo. door Advokaat EGGEN, gewezen substituut in den Congo. ZONDAG, 17 JANUARI 1909, te 5 uur 's avonds, in de zaal GONCORCIA met de medewerking van den Symfoniekring Door Eendracht Groot p— Opvoering van 1) Het .Rouwkleed. Drama van Nestor de Tière. 2) Jean Marie Drama in èen bedrijf, in verzen, van J. L. Wertheim. 3) Clown kikajo Treurspel in éen bedryf in verzen, door Gustaaf De Mey. 4) Deklamatie Noord- en Zuidneder- landsche gedichten. De Hoofdrollen zullen gespeeld worden door Mejuffrouw Irma CLAEYS en den heer Edward VAN CAUWENBERGH, eerste pryzeri in Nederlandsche Deklamatie en Tooneelkunde aan het Koninklijk Conserva torium te Gent en den Heer Hendrik DE BUDT, insgelijks laureaat aan hetzelfde ge sticht, Denzelfden avond in CONCORDIA uitsluitend voor de leden en hun familie. DONDERDAG, 4 FEBRUARI 1909, te 8 uur 's avonds, in de Bovenzaal van a Graaf Egmont VOORURAClITi Een kristen Demokraat uit de 13" eeuw door den heer J. VERCOULLIE, Hoogleeraar aan de Universiteit te Gent. De hiedcr en avonden, het gemengd Koor, afzonderlijke zangers en muzikanten ver benen dien avond hun welwillende mede werking. lederen MAANDAG te 8 uur 's avonds stipt, in de Bovenzaal van Graaf Egmont Groote Markt. Ingang langs de Leopoldstraat Liederenavond voor het w> ouwvolk totaal kosteloos. Alle meisjes zijn ons zeer welkom. Kostelooze Volksbibliotheek alle zondagen open van 101/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag in Graaf Egmont. KOOR lederen Vrijdag te 8 uur, 's avends in de Vier Winden, STAD AALST. ten voordeele van het Ondersteuningsfonds tegen de Werkeloosheid afdeeling van den Liberalen WerkmanskringAalst. 0— Tentoonstelling der Prijzen. Alle Zondagen in de Bovenzaal van Gb aaf van Egmont, Groote markt, van 9 tot 12 ure voormiddag en van 4 tot 7 ure namid dag, alwaar loten te bekomen zijn. prijs per nummer ÏO eentleinen. De trekking van de Tombola is bepaald vastgesteld op Zondag 31 Januari 1909, en zal plaats hebben in Graaf Egmont, ten 2 1/2 ure namiddag. We kunnen niet genoeg de Aalstersche bevolking aanraden een bezoek te brengen, aan de tentoonstelling van omtrent 200 prij zen, waaronder verscheidene van groote waarde. Ingang vrij voor iedereen langs de Leopoldstraat De leden der Afdeeling zullen zich met loten ten huize aanbieden en we zijn verze kerd dat ze overal wel onthaald zullen wor den. HET BESTUUR. Na eene maand vacancie zal de Ka mer van Volksvertegenwoordigers hare zittingen hernemen den Vrijdag 26 Ja nuari eerstkomende, dan zal zij hare dagorde hebben vast te stellen ten ein de de wetgevende werkzaamheden te regelen voor het overige van den zit tijd, opdat die werkzaamheden zoo nut tig mogelijk wezen voor het land. Van nu af is het bijna zeker, dat de socialistische Volksvertegenwoordigers zullen aandringen om aan het hoofd der dagorde het wetsontwerp te schrij ven voor doel hebbende de regeling van den arbeidsdag der meerderjari gen. Het is ook meer dan waarschijnlijk, dat de klerikale rechterzijde zich niet verzetten zal tegen deze schikking desnoods zelfs zullen verscheidene klerikalen zich van de meerderheid af scheiden en met de socialisten stem men om hun voorstel te doen door gaan, en aan 't hoofd der te bespreken wetsvoorstellen, het voorstel van den achturen-arbeid te schrijven. Het ligt niet in mijne bedoeling de strekking van het voorstel te bestrij den, in grondbegin ben ik er door mijne overtuiging verre van af, vijan dig te zijn aan de bespreking of regeling door de wet van den arbeidsdag, al is het onbetwistbaar, dat volgens denaard van het werk of van de onderneming in praktijk, de algemeene invoering van het achturen werk onmogelijk is, want er is arbeid zoo zwaar, zoo afmat tend dat acht uren van dergelijken ar beid den krachtigsten mensch in wei nig tijds zou neervellen, terwijl 9 of 10 uren werk op 34 in vele gevallen niet overdreven zou zijn. Maar ik roep hier de aandacht erop van allen die belang stellen in de openbare zaken, hoe door deze afleiding de poli tieke vraagstukken weer op den ach tergrond worden geschoven, juist die vraagstukken waarvan de oplossing het volk opbeuren moet en verheffen uit zijnen staat van minderheid, door de betere inrichting van het onder wijs, door de legerhervorming en bo venal door de rechtvaardige toeken ning van het stemrecht. En merkt wel op, dat het eenige doel der klerikalen is, het volk in slaap te wiegen en de werklieden te vleien door in schijn den voorkeur te geven aan de maatschappelijke kwestien, boven de politieke vraagstukken om derwijze hunne heerschappij te rekken, om de gevolgen te ontgaan van een rechtvaardig kiesstelstel, dat een einde zou stellen aan hun rijk, en de lotsbe stemming des lands zou t evertrou wen aan de eenige partij die op poli tiek en sociaal gebied nuttig en duur zaam werk zou verrichten ten voor deele van het land, ten voordeele van het volk. Reeds lang spelen de klerikale volks- foppers de komedie, waarvan ik het nieuw bedrijf aankondig. Een terugblik in 't verleden zal ons genoegzaam doen zien, hoe de klerikale partij de kunst verstaat, haar slachtoffer (dat is het Belgische volk) appelen voor citroenen te verkoopen De zittijd van 1904-1905, werd groo- tendeels ingenomen door de bespre king der wet op de Zondagrust. De wet op de Zondagrust heeft de werk lieden niet meer gebaat dan de fameu ze loi-wet De zittijd van 1905-1906, werd bijna geheel besteed aan de bespreking der verbetering van de haven van Antwer pen en de nieuwe forten, die aan het land honderden millioenen zullen kosten Van 1906 tot 1907, werden een aan zienlijk getal zittingen verspild aan de discussie der wet op de mijnen, waar uit gesproten is eene laag vernis op de arbeiderskwestie en millioenen ten prooi geworpen aan vrienden, ten na- deele van het algemeen Van 1907-1908 werd ons in onge hoorde voorwaarden, na lange hard nekkige woordenstrijden de Zwarte Congo opgesolferd en werd nogmaals, het algemeen welzijn geslachtofferd op het altaar der private belangen En nu ze eindelijk voor het groot politiek problema staan, nu ze ten laatste toch eens met ons voorstel tot hervorming van ons schandelijk kies stelsel op het tapijt moeten komen, stelsel waaraan zij zoovele jaren hunne oppermacht verschuldigd zijn en dat- onder de drukking der openbare opinie verdwijnen moet, trachten ze hun be staan nog te rekken, door dien bitteren kelk weg te schuiven en te verbergen achter het goochelkroesje der arbeids regeling, waarmede zij gedurende het overige van den zittijd 1908-1909 zul len werken En als goochelaars zullen ze hunne handen laten zien en tot het volk zeg gen, ziet ge 't, we gebruiken geene trukken, al wat we doen is uit liefde voor u, uit pure genegenheid voor den werkman. Dan, als de vertooning zal geëindigd zijn, 'tis te zeggen als den zittijd van 1908-1909 zal verloopen zijn, zullen wij eene facade-wet te meer hebben (van klerikalen kan men niets anders verwachten) en de levenskwes tie, de oplossingvan 'tvraagstuk,welke aan het volk zijne wezenlijke macht moet geven, zal nogmaals voor een nieuw tijdperk geschamoteerd blijven. Want het te berde brengen van den achturen-arbeid is maar een voor wendsel! Geheel de linkerzijde, libera len en socialisten zijn het erover eens, dat op maatschappelijk gebied de kle rikalen niets ernstigs hebben voortge bracht en ze geen lust hebben in 't ver volg beter werk te verrichten, ze zou den overigens niet kunnen. Wanneer zullen de socialisten dan toch eens duidelijk bemerken, dat ze gefopt worden en met hen geheel het land wanneer zullen ze beseffen, dat er geene ernstige en doelmatige wetten ten voordeele van de werkende klasse te verwachten zijn dan van wetgevers, gekozen door het Zuiver Algemeen Stemrecht, het eenige dat rechtvaar dig is en demokratisch mag heeten. Alle krachten moeten dus ingespannen worden ten voordeele dezer schoone en edele zaak de hervorming van de kieswetten, Men moet die hervorming nastreven met des te meer onwrikbare wilskracht, en alle hinderpalen uit den weg ruimen, aangezien de klerikalen gevoelen dat de dag niet verre meer is, op welken zij niet meer zullen durven opstaan tegen het recht, en tegen de eerlijkheid. In een volgend artikel, zal ik het ge noegen hebben, den lezers der Volks gazet te toonen hoe groot de stap is welke de stemrechtkwestie heeft ge maakt zelfs in de rangen onzer tegen strevers, ondanks al de klerikale truk ken en goochelarijen. Wee degenen, die zich door de kleri kale volksfoppers laten misleiden. Jules RENS Volksvertegenwooi diger. De belanghebbende zullen best doen hun ne storting te doen in eene wettelijk erkende pensioen maatschappij op die wijze kunnen de 2 fr. die vele maatschappijen aan hunne leden schenken, dienen om tot 18 fr. te ge raken. De Middenafdeeling der Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft den wensen uitge drukt, dat de stortingen die gedaan worden voor 1 februari 1909 zullen aanzien worden als gedaan in J908, voor wat betreft de toe lage van den Staat en ook voor de 18 fr. Ik zal die zienswijze geredelijk bijtreden. Het zou my genoegen doeri. zoo dit schrij ven cc bij hoogdringendheid wordt mede gedeeld aan de maatschappijen bij uw Ver hond aangesloten. Aanvaard, Mijnheer, de verzekering ner bijzondere hoogachting. De Minister, (get.) Arm. HUBERT. my- De koopvernietigende gebreken bij verkooping of ruiling van Huisdieren. Verschillige geabonneerden vragen ons hen de wetsbepalingen te doen ken nen, de ziekten of gebreken opsom mende die aanleiding geven tot de rechtsvordering voortvloeiende uit het artikel 1641 van het Burgerlijk Wet boek. Alhoewel De Landbode menige maal reeds deze inlichtingen heeft doen kennen, kondigen wij dezelve nog maals af, daar deze inlichtingen wel licht tal van nieuwe geabonneerden van nutte kunnen zijn. Toen de liberalen, in 1884, het be wind neêrlegden, beliepen de belastin gen, per inwoner gerekend, tot 28 fr en 2 centiemen. In 1908, na een vier-en-tvvintigjarig klerikaal bestuur, bedroegen die be lastingen 36 franks per kop. Bij hét aftreden der liberalen, in 1884, beliep de openbare schuld, per inwoner, tot 299 fr. 95 centiemen Na gedurende vier-en-twintig jaren het geluk (?i?!) te hebben gesmaakt, door de klerikalen geregeerd te wor- dan, heeft elke Belg nu eene schuld van 465 franks. In vier-en-twintig jaren heeft de klerikale regeering het voordeel geno ten te ontvangen 1 miljard 248 miljoen franks, voortkomende van de verhoo ging der belastingen Zij ontleende 2 miljards 53 miljoen 385,432 franks Eene kleinigheid U! Aldus had de klerikale regeering tot hare beschikking, in 't geheel, 3 mil jards 301 miljoen 385,432 fr. En die spaarzame klerikale mi nisters verteerden jaarlijks, dooreen gerekend, 137 miljoen 500,000 franks meer dan hunne inkomsten Wat zou 't dan geweest zijn, waren ze eens niet spaarzaam geweest Rekent daarbij dat de Belgische openbare schuld gestadig aangroeit. In 1884, bij de aankomst der klerika len, bedroeg zij 1 miljard 771 miljoen En minister Liebaert bekende nog dit jaar in de Kamer, dat de Belgische Staatsschuld, op 1 Januari 1908, beliep tot de schrikkelijke som van drie mil jard, 964 miljoen jjo franks. Gaan wij niet den dieperik in Het Staatsblad kondigt de wet af wijziging houdend van art. 48 der wet van 16 Maart 1865, betrekkelijk de stortingen te doen in de lijfrentkas door bejaarde personen. De beschikkingen dezer wet luiden als volgt Art. 1. In afwijking van artikel 48 der wet van 16 Maart 1865, wordt de alge meene lijfrentkas gemachtigd tot en in het jaar 1911 de stortingen voor uitgestelde ren ten te ontvangen welke door personen, ge boren in 1843, 1844 en 1845 zullen gedaan worden, ten einde de jaarlijksche toelagen van 65 frank te genieten, voorzien bij art. 9, alinea 2, der wet van 10 Mei 1900 op de ouderdomspensioenen De ingenottreding der door deze stortingen verworven renten zal, op aanvraag der ver zekerden, kunnen uitgesteld worden tot dat zy den ouderdom van 68 jaar zullen bereikt hebben. De wet is in werking van Vrydag 8 Ja nuari. Er zyn nogaltyd menschen die niet weten waaraan zij zich te houden hebben in zake de pensioenen van 65 fr. DE PERSONEN GEBOREN IN 1843, 1844 en 1845, die meenen recht te hebben op het pensioen van65fr., moeten EENE SOM VAN 18 fr. gestort hebben op DRIE JAAR tijds wie dat niet gedaan heeft, kan het pensioen van 65 fr. niet bekomen. Deze omzendbrief is aan de Heeren Afge vaardigden der Verbonden van Onderlingen Bystand gezonden. In de Wetgevende Kamers werd een voor stel neergelegd om de ouderlingen geboren in 1843, 1844 en 1845 te helpen, tot storting der 18 fr. waartoe zy verplicht zijn door de wet van 10 Mei 1900, (art. 9 par. 2,) willen zij de ouderdomstoelage van 65 fr. kunnen genieten. De Algemeene Lyfrentkas is bereid stor tingen te aanvaarden van den ouderdom van 65 jaar. Het is geraadzaam dat de personen, gebo ren in 1843 eene storting van 12 fr. zouden doen in 1908 en eene van 3 fr. in 1909 en in 1910op die wijze voldoen zij aan de wet op de voordeeligste manier voor hen. Voor de personen in 1844 is eene der meest voordeelige wijzen van storten 9 fr. in 1908 6 fr. in 1909 en 3 fr. in 1910. De personen geboren in 1845 kunnen nog I ren bestemd om voor de voeding ge- gansch in regel komen. 'slacht te worden, uit hoofd e va n "de Artikel 1641 van het B. W. bepaalt De verkooper is gehouden de verbor gen gebreken van de verkochte waar te waarborgen die dezelve oneigen maken voor het verbruik waartoe men ze bestemt of die het gebruik zoodanig verminderen dat de kooper ze niet zou gekocht of er een minderen prijs voor zou gegeven hebben, indien hij die gebreken gekend had. Artikel één der wet van 25 Augus tus 1885 laat aan tie Regeering de zorg om de koopvernietigende gebreken te bepalen, waarvoor de verkooper ge houden is de waarborg te leveren, waarvan art. 1641 van't B.W. spreekt! Art. 2 der wet van 1885 geeft aan de Regeering het zelfde recht voor de vordering of actie tot koopvernietiging. Deze ziekten of gebreken zijn 1. Voor Paarden Ezels en Muilezels a) Het snot b) de worm c) de terugkomende zinkingop de oogen d) de bewegingloos heid. Indien de waarde van het verkochte of ver ruilde dier meer dan 300 franken bedraagt. Als do waarde van liet verkochte of ver ruilde dier meer dan 150 frank bedraaet. Voor de Runddieren a) De runderpestb) de besmettelijke long ziekte c) de longtering en de longontsteking; d) de niet-verlossing wanneer het kalven niet bij den kooper heeft plaats gehad. 3. Voor de Schapen a) de besmettelijke typhus en b) de schaapspokken. Voor de varkens, zijn geen ziekten of gebreken opgegeven, zoodat voor de kweekvarkens geen actie tot koop vernietiging kan ingesteld worden. De termijn voor de inspanning van bedoelde actie is, den dag voor de le vering bepaald niet inbegrepen, van 30 dagen, voor de gevallen van be smettelijke longziekte van 28 dagen voor de terugkomende zinking op de oog*, n en van 9 dagen vooral de an dere gevallen. Laten wij hier bijvoegen Jat, in ge val van verkooping of ruiling van die- IJ' - tïxj -4>'h irsa iP% 2.

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1