a i m £t s> k: NDföSEMEj v/A^ •^/Us Prijs s 3 centiemen het nummer Vierde Jaargang Nummer 4 2onda£T 34 Januari I9D9 Trekking* der Tombola 0 4 3 19 137 Liberale Werkmanskring Voor Taal en Vrijheid. Het Goudvischje, WILLEMSFONDS De Burgemeesters. Zorgt voor uw eigen Zelve. Raltenborg. Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den t-uiten voorop Detaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. AALST 23 JANUARI 1909. Prijs der Annoncen: j R^™een J per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank ten voordeele van het Hulpfonds tegen Werkeloosheid afdeeling van den Liberalen Werkmanskring. o Deze belangrijke trekking zal plaats hebben in het Lokaal: Graaf Egtnotd Groote Markt, Aalst, Zondag 31 .Januari 4 999, o— De trekking is publiek. Iedereen kan nota nemen van de winnende nummers en van den prijs die aan elk winnend nummer toekomt. Al wie het verlangt kan de genummerde lijst der prijzen bekomen. Kr zijn 20.000 nummers uitgegeven gaande van 0 tot 19,999. De kansen zijn vooralle nummers volstrekt gelijk. Het toegepaste stelsel is hetzelfde als hetgene aangewend wordt te Brus sel voor de trekkingen der uitkeerbare obligatien der hoofdstad. Iedereen kan zien dat alles regelmatig en rechtvaar dig geschiedt, en heeft alle gemak en vrijheid om de werkingen te kontro- leeren. Er zijn vijf trommels in elke waar van er tien plaatjes liggen ieder met een cijfer erop van o tot 9. Er is een zesde trommel waarin zich bevinden zoovele loten als er prijzen te winnen' zijn, 't is te zeggen van 1 tot 200, gelijk ze op de prijzenlijst zullen staan. Voor iedere trommel staat een kind. Op een gegeven teeken worden de trommels gedraaid en dan geopend en de kinderen voor de vijf eerste trom mels nemen er elk een plaatje uit en houden het in de hoogte, zoodat elk vijf cijfers ziet. Die vijf cijfers maken het winnend nummer uit, dat door elk kan opgeteekend worden en dat op een zwart bord wordt geschreven. Tezelfder tijd heeft het ander kind uit de zesde trommel een nummer getrokken van de 200 die er in lig gen, geeft het aan den Voorzitter die het afleest en toont en dat het nummer aanduidt van den gewonnen prijs. B. v. De trommels staan als volgt Elke streep verbeeldt een trommel. Op het gegeven teeken wordt er door de kinderen der vijf eerste trommels een cijfer getrokken dat zij omhoog steken en door het zesde een nummer dat aan den Voorzitter wordt gegeven die het opent, leest en toont Men zou b. v. zien Het winnend nummer is dus 04319 en de gewonnen prijs het nummer 137 van den prijslijst. Vooruitgang door 't, Werk op Zondag 24 Januari 1909. ten 3 1/2 ure namiddag, Algemeene VERPLICHTE VERGADERING ten lokale Concordia In die vergadering zal er overgegaan worden tot de gedeeltelijke vernieuwing van 't Bestuur, Op Zondag 7 Februari 1999, ten 6 ure stipt 's avonds, BUITENGEWONE VERTOONING te geven door de Tooneelkring van de Laurents Vereeniging De Vrijheidsliefde van Gent. Men zk\ opvoer, n Kloemeken drama in 3 bedrijven. Tamboer Janssens, blijspel met gang, in eer, bedrijf. ZONDAG 31 JANUARI 1909, om 6 uren 's avonds stipt, zal de Tooneelmaatschappij Voor Taal en Vrijheid op Stadsschouwburg van Aalst opvoeren het vermaard stuk door den schrijver van Eerloos {drama bekroond in den wedstrijd der Catharinisten 1908) met de medewer king van Mevrouwen Blankenstein, Bigot, Mejuffer E. Polvliet en de Symfoniekring Door Eendracht Groot. Verleden week hebben wij een uit treksel van De Nederlandsche Spec tator gegeven, heden laten wij er een volgen getrokken uit Het Nieuws van den dag Dit geheele, ernstige, overrijke aan grijpende familie-drama heeft zich in enkele uren aan het oog van den toe schouwer vertoond, onder hevige ont roering, benauwde spanning en groote emotie. De smart en de wanhoop der bedrogene vrouwen schrijnden door zijne ziel. Bij het telkens herhaalde «Stilhet is hier een sterfhuis.... mijn doode kind ligt daar was het alsof een grootsche antieke tragedie den gewonen sterveling verpletterde. Afdeeling Aalst. De ouders, die verlangen dat hun kinderen deel nemen aan het aanstaande Groot Vastenavondfeest en Kinderbal, op ZONDAG, 21 FEBRUARI worden vrien delijk verzocht hun dochtertjes en zoontjes ter herhaling te sturen naar het lokaal Graaf Egmont. Zondag, 24 Januari, te 3 uur stipt 's namiddags. Dit feest is uitsluitend voor de kinderen der leden. - KOSTELOOS - Hooger Onderwijs voor het Volk. DONDERDAG, 4 FEBRUARI 1909, te 8 uur 's avonds, in de Bovenzaal van Graaf Egmont VOORDRACHT: Een kristen Demokraat uit de 13" eeuw door den heer J. VERCOULLIE, Hoogleeraar aan de Universiteit te Gent. De Liederen avonden, het gemengd Koor, afzonderlijke zangers en muzikanten ver- leenen dien avond hun welwillende mede werking. Liederenavond voor het v> uwvolk totaal kosteloos. lederen MAANDAG te 8 uur 's avonds stipt, in de Bovenzaal van cc Graaf Egmont Groote Markt. —o Kostelooze Volksbibliotheek alle zondagen open van 10 1/2 uur tot 111/2 uur voormiddag in Graaf Egmont. Er is geen burgemeester te Antwer pen, ook niet te Schaerbeek en sedert lange maanden blijft Ukkel zonder burgemeester. Is dat waaalijk geen schande Weihoe men laat deze belangrijke steden zonder eerste ma gistraat, wien al de eer van het ambt toekomt, maar die de verantwoorde lijkheid draagt eraan verbonden. Is dat geen bewijs geven van buitenge wone nalatigheid, van ongeoorloofde verwaarloozing der belangen dezer groote steden. Ook verklaart eenieder dat het schande is. Als ik zeg eenieder, bedrieg ik mij, ik wil zeggen al de liberalen Doch er is meer. Er is ernstig sprake van burgemeesters dier belangrijke steden te benoemen in de klerikale minderheid. Ja, te Antwerpen, te Schaerbeek, te Ukkel, waar de groote meerderheid antiklerikaal is, zal men een klerikalen burgemeester benoe men. En dan, dan zal iedereen ik wil zeggen al de liberalen roepen Schande driemaa/ schande over dergelijk misbruik. Nochtans zoo het niet reeds gedaan is, heeft Gent ook veel kans voor vele jaren een klerikalen burgemees ter te krijgen, al is Gent misschien de meest antiklerikale stad van Belgie. Al de liberalen zijn het daarover eens, dat het een erg misbruik is de groote steden of ook de kleine gemeen ten zonder eerste magistraat te laten en dat het een nog schandiger misbruik is klerikale burgemeesters tebenoemen in steden wier bevolking in meerder heid antiklerikaal is. Maar indien het land bestuurd werd door een liberaal ministerie en indien dit ministerie geen burgemeesters aan stelde in klerikale gemeenten of de fantazij had liberale burgemeesters te benoemen in klerikale steden, o, dan zou 't een ander liedje zijn. De kleri kalen die nu het klerikaal goeverne- ment prijzen en het aansporen tot het begaan van misbruiken, zouden alsdan tieren en schandaal roepen. De waarheid is, dat het misbruik even groot is, of het gepleegd wordt door een liberaal ministerie of door een klerikaal goevernement en ik het recht heb te zeggen dat het voor kle rikalen en antiklerikalen een plicht is zich tegen dergelijke rechtsmiskenning te verzetten uit al hunne macht. Zulk schreeuwend misbruik moet verdwijnen. Het moet onmogelijk worden. Doch hoe Hoe anders dan door de hervorming der wet die, tot het plegen van zulke verkrachting van den volkswil aanlei ding geeft. Nu is het de koning, dus de minis ter die willekeurig, volgens de inge ving zijner fantazij of van zijn fanatism of ook al uit politieke berekening de burgemeesters benoemt in den schoot des gemeenteraads of zelfs noemen kan buitenden gemeenteraad. Welnu dat men de benoeming der burgemeesters, gelijk die der schepe nen overlate aan de gemeenteraden en dan zal men zien, dat de hoogste waar digheid in elke stad en gemeente zal opgedragen worden aan een man wel ke de gekozene zal zijn van de meer derheid van den raad en van de meer derheid der bevolking. Deze oplossing is logisch en een voudig, teeenvoudig wellicht. Het is klaar dat de klerikalen er vijandig zul len aan blijven zoolang als zij de mees ters zijn, doch ook sommige liberalen zijn er geene aanhangers van. Die op lossing werd destijds (1860-1870) ver dedigd door M. Woeste, die echter, gelijk over andere vraagstukken, van meening is veranderd en er de hevig ste vijand van geworden is. Onze meening is dat op politiek ge bied de denkbeelden, de princiepen onafhankelijk moeten zijn van de par tijbelangen Indien het Algemeen Stemrecht, indien de afschaffing der meervoudige stemmen of indien de toepassing der Evenredige Vertegen woordiging voor onze partij nadeelige gevolgen of uitslagen kan hebben, wat geeft zufks We verdedigen eene zaak omdat ze rechtvaardig is, en eenmaal da: princiep gesteld wijken we niet meer af van den rechten weg. Daarom zeggen wij, moet uit de wet ten geschrabt worden al wat aanlei ding kan geven tot misbruiken onder andere tot het benoemen van burge meesters tegen den wil van de meer derheid der bevolking. Die bevolking zelve is beter in staat dan de minister, om te oordeelen welke medeburger de waardigste is en de geschikstt om het opperste ambt der gemeente te ver vullen. In een volgend artikel zullen wij de voornaamste tegenwerpingen weerleg gen, welke tegen dit voorstel worden in gebracht en we zullen andere reden doen gelden die pleiten ten voordeele der voorgestelde hervorming. Jules RENS, Volksvertegenwooi diger. Zorgt voor uw eigen. Zorgt voor uwen evenmensch. Ziedaar het dubbele voorschrift dat nie mand meer in de rangen der neringdoeners en arbeiders vergeten mag. Een rnensch komt in nood door werkeloos heid of door ziekte, twee plagen welke het niet altijd in zijne macht is te ontkomen. Om de noodlottige gevolgen ervan te be strijden moet men niet wachten tot de kwa len zich vertoonen men moet voorzorgen nemen om ze te bestrijden, om hunnen na- deeligen invloed te ontkomen en er met vrouw en kinderen bestand tegen te zijn zoodra men er door getroffen wordt. Alleen is een arbeider of kleine nering doener onmachtig tegen het lot, het knelt hem in zijn stalen harnas, verpletter t hem en stort al die hy lief heeft in ellende en druk. Door vereeniging, door solidariteit wordt hij sterk en is door welbegrepen samen werking in staat niet alleen de gevolgen der kwaal min gevoelig te maken, als ze zich veropenbaard heeft, maar ook door kalme zelfwerende middelen de uitbarsting der kwalen te beletten. De werklieden mogen niet vergeten dat op maatschappelijk gebied zoowel als in geneeskundig opzicht het al- tyd voordeeliger is eene breuk of ziekte te vermijden dan ze te genezen. Voor de werkloosheid hebben wij het Hulpfonds tegen de werkeloosheid gesticht, voorde ziekten de Onderlinge Bijstand. Van deze laatste alleen wil ik thans spre ken. (Daarna komen we ook wel op het Wer- keloozenfonds.) In 't algemeen zijn de Maat schappijen van Onderlingen Bijstand in ons land niet rationeel ingericht. Ik verklaar meEen Ziekenfonds of Onderlinge Bijstand wordt gesticht. Al wie zich als lid aanbiedt wordt aanvaard, onaangemerkt den ouder dom of het bedrijf der leden. Dat is verkeerd. De ouderdom en het bedrijf hebben groo- ten invloed op den gezondheidstoestand der werklieden. Gelijk er sterftetafels (tables de mortalité) bestaan, kunnen er ook ziekteta fels worden samengesteld waaruit het dui delijk zal worden, dat op duizend menschen van 40 jaren oud er veel meer ziektedagen zullen zijn dan op 1000 van 20 jaren oud enz. Dat op duizend brouwersgasten er meer ziektedagen zullen bestatigd worden dan op duizend smedergasten van denzelfden ouder dom. In Engeland worden bij het stichten van ziekenfondsen die faktoren in aanmerking genomen in ons land niet. Ik meen dat de Onderlinge Bijstand van den Liberalen Werkmanskring van Aalst (Eerbied en Recht voor Allen) de eerste is in onze streek die van de eerste factor, namelijk het ver schil van ouderdom, rekening heeft gehou den bij het vaststellen der bijdrage. Met de medewerking van onzen' geachten Eerevoorzitter Gustaaf LEVEAU en van geheel het bestuur zyn wij erin geslaafd het princiep der verschillende bijdragen té doen aannemen en de gegrondheid ervan aan allen te doen begrijpen. Een lid dat aanvaard wordt op dertig- iarigen ouderdom betaalt eene grootere we- kehjksche bijdrage dan het lid. dat aanvaard werd op twintigjarigen ouderdom, doch geen inkomgeld wordt geëischt. Ik ben overigens zeker, dat geen enkel Ziekenfonds in opzicht van geneeskundige zorgen, van vergoeding en reservefonds bij onze afdeeling kan vergeleken worden. Onderlinge B(|stand voor Vrouwen. Dezelfde moeilijkheden doen zich voor bij het stichten van Ziekenfonds voor Vrouwen Ja hier is de kwestie nog meer ingewikkeld. Doch wy hebben ze zorgvuldig met de meeste aandacht bestudeerd en meenen tot eene goede oplossing te komen. Wij hebben dus beslist eene Afdeeling Ziekenfonds voor Vrouwen te stichten in den Liberalen Werkmanskring, op vaste grondslagen en zullen weldra een Oproep richten aan al onze leden. We sporen ook al onze vrienden van h#t arrondissement aan, overal waar er kans toe is Onderlinge Bijstanden en Pensioenbonden te stichten, ze zullen aldus krachtig hebben bijgedragen tot het welzijn der werkende be volking. Jak DE BRUEKER. Spiegeltooneel ofte Revue. Dramatisch kluchtspel in 4 bedrijven en verschillende slottooneelmWoorden van Netelmans en muziek (oorspronkelijk en parodie) van Remi Sol fa. Eerste bedrijf Kas Tweede id. Gas Derde id. Ras Vierde id. Pas Deze Revue zal worden opgevoerd bij de opening en gedurende de Vlaamsche Ker mis, welke dit jaar, zonder kwezels of pas toors zal gevierd worden. In afwachting zullen wy er nu en dan eene brok uit mededeelen. UIT DE REVUE Eerste bedrijf Kas. Het tooneel ver beeldt het bureel van den ontvanger van Ratterborg. Rechts, terzijde een winket op den achtergrond eene kas zonder voor- of achterpaneel, er liggen dikke boeken op en stadsverslagen, alsook manifesten waarop in vette letters staatde fmancen zijn in bloeienden toestand. Links de lessenaar of werktafel van den ontvanger. Aan den wand eeri groot kruis beeld. By 't opgaan der gordijn zit de ontvanger aan zijn schrijftafel, hij /iet er bedrukt uit en verdrietig. Jefus. (Met gramschap). - Zij die my aan dat wangedrocht hebnen gekoppeld, zy die mij aan dat hatelijk schepsel hebben ge kluisterd, hebben myn bestaan vergald, ja, onwederroepelijk vergiftigd. Domkop die ik was, steenezel I en om met haar te leven heb ik het grootste deel van mijn fortuin te pande gesteld. Doemnis Ach, neen ik mag niet vloeken.... hij slaat een kruis.) Geloofd zy Ji-sus Christus (Treurig' zingt hy): Liever te sterven, dan zoo nog te leven, Jesus, Maria, en heiige patroon, Heb ik dan toch zoovele misdreven Dat ik hier lijden moet smarten en hoon enz. Slot van het klaaglied Wie zal mijn smart dan eindlijktooh verzachten, Ik sluit geen oog, ik schrik bij elk gevaar. Ik denk aan haar bij dagen en bij nachten lk denk aan haar (viermaal, stiller om stiller). o— Tweede tooneelJefus, Zebedeus. Zebedeus, die staan luisteren heeft, sluipt binnen met een schijnheilig gezicht en zegt fleemend tot Jefus Zebedeus Och Jefusken toch wie zou dat van u gepeisd hebben, jongen. Gy, zoo christelijk, zoo zedig, zoo gudv ruohtig. Wie heeft er u zoo in bekoring geleid Dat de Heer U vergeve. Maar als ge geren een schoon meisken ziet, daar is wel middel voor zulle, maar dan moet ge zoo droef niet meer zingen, vriendje ik denk aan haar och gottekes toch. Jefus (die nu van zijn verbazing is terug gekomen, begrijpt het misverstand van Ze bedeus en woedend tiert hy Wilt ge zwijgen, schijnheilige loebas, keersensnui- ter, ha ge zoudt gij mij aan een schoon meisje helpen, is dat uwe stiel P Proficiat 1 de kerk wordt wel gediend. Ja, stommerik, ja, ik denk aan haar, aan haarrrdaar zie aan haar, aan die kas, aan die gevloekte kas zonder bodem, zonder ru£, zonder buik, zonder hert (hy schopt op ae kas). Zebedeus. Och Jefusken maakt U niet kwaad, vriendje, ik zal zwijgen, och gotte- kens, ja, ik zal zwijgen kwaad zyn is on gezond, zei onze deken zaliger, de lieve Heer mag zyn schoone ziel hebben. En ik was precies gekomen voor de kas. Ik heb hier nog een rekeningsken te goed van op kermis, een kleinigheid zie... och gottekes, 114 fr. 31 centiemen. Jefus. - Ik zeg u dat ze leeg is de kas, de vervloekte kas, zoo leeg als 'n muntige koei, geen duit, geenen knop ZebedeusOch gottekes, Jefus, alzoo een klein klein sommeken 114 fr. 31 centiemen, voor eene zoo groote stad als Rattenborg. (Het bedrijf gaat voort, anderen komen ook met rekeningen een oud vrouwken, de champetters enz. enz., maar er is niets te bekomen de kas is leeg, de ontvanger zelve heeft zijn maandgeld nog niet kunnen ontvangen, eindelijk zijn de bezoekers weg en Jefus is weer voor eeri poos alleen). Jefus: (Hy laat zich op een stoel vallen en wringt wanhopig de landen. Dan springt hij open buldertM uir ik ben dat spelle ken moei. ik verwensch liet naar alle dui vels Zoudt ge niet zeggen, dat het myne «chuld is als er geen goj 1 in de kas is (hy schopt *r op,) nooit vvn minuut gerust. feas M 0

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1