S 1 J? ''MDI5SE/v|£Nr/1 -- "-o/^ Heden Zondag 31 Januari 1909, om 1 uur namiddag heel stipt. j 5 centiemen hn ftftrUffter Vieste iXwiniJief^ Z< mrfm? 51 i HNMl Voor Taal en Vrij Het Goudvischjo, WILLEMSFONDS Trekking der Tombola Nog de trekking der Tombola. «4319 137 le Luisterrijk Avondfeest De Burgemeesters. WXSMÊSSBÊt KVMMi WÊÊÊÊÊÊHÊKÊÊÊÊÊ Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en derj Duiten voorop betaaibaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: j <™en JJj perdrukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 30 JANUARI ÏOOO. ZONDAG 31 JANUARI 1909, om 6 uren 's avonds stipt, zal de Tooneelmaatschappij Voor Taal en Vrijheid op Stadsschouwburg van Aalst opvoeren het vermaard stuk door den schrijver van Eerloos (drama bekroond in den wedstrijd der Catharinisten 1908) 'net de medewer king van Mevrouwen Blankenstein, Bigot, Mejuffer L. Polvhet en de Symfonickring Door Eendracht Groot Afdeeling Aalst. De ouders, die verlangen dat hun kinderen 4eel neraen aan het aanstaande Groot Vastenavondfeest en Kinderbal, op ZONDAG, 21 FEBRUARI worden vrien delijk verzocht hun dochtertjes en zoontjes ter herhaling te sturen naar het lokaal Graaf Egmont. Zondag, 7 Februari, te 3 uur stipt 's namiddags. Dit feest is uitsluitend voor de kinderen der leden. KOSTELOOS Hooger Onderwijs voor het Volk. DONDERDAG, 4 FEBRUARI 1909, te 8 uur 's avonds, in de Bovenzaal van Graaf Egmont V O O It D R A C 11 T i Een kristen Demokraat uit de 13° eeuw door den heer J. VERCOULLIE, Hoogleeraar aan de Universiteit te Gent. o De Liederenavonden, het gemengd Koor, afzonderlijke zangers en muzikanten ver- leenen dien avond hun welwillende mede werking. Liederenn vond voor het o totaal kosteloos. uwvnlk lederen MAANDAG te 8 uur 's avonds stipt, in de Bovenzaal van Graaf Egmont Groote Markt. o— Kostelooze Volksbibliotheek alle zondagen open van 10 1/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag in Graaf Egmont. ten voordeele van het Hulpfonds tegen Werkeloosheid afdeeling van den Liberalen Werkmanskring. o Deze belangrijke trekking zal plaats hebben in het LokaalGraaf Egmont, Groote Markt, Aalst. Zondag 31 Januari 1009, ten 1 ure stipt namiddag. o De Lijst der uitgekomen nummers zal den Maandagmorgend verschijnen cn in de stad verkocht worden aan 5 centiemen door den verkooptr van Het Laatste Nieuw>, De Volksgazet enz. CYRIEL COPPENS, Brus- selsche steenweg, 7. o De prijzen mogen atgehaald woruen te beginnen van Dinsdag 2 Februari 1909 tot en met Zondag 14 Februari inbegrepen, ten lokale Graaf Egmont, Grvote Markt, van 10 tot 12 ure 's morgens en van 2 tot 4 ure namid dag. De niet afgehaalde prijzen na bovengemelde datums blijven het eigendom der Maatschappij. In mijn vorig artikel over de trek king der tombola ten voordeele van het Steunfonds tegen de werkeloos heid, Afdeeling van den Liberalen i Werkmanskring van Aalst, welke lieden Zondag 31 Januari plaats heeft, dacht ik klaar genoeg uit- gelegd te hebben, hoe die trekking gebeuren zou. Toch schijnt het dat sommige lezers de uitlegging niet hebben begrepen, daarom kom ik er op terug. Er zijn, zegde ik, vijf trommels in ieder van welke 10 plaatjes liggen, die plaatjes dragen cijfers van o tol 9. Dus verklaren sommige lezers zal men nummers kunnen trekken tot 99.999. In het voorgaande paragraaf had ik nochtans duidelijk en met inzicht ge schreven De loten zijn genummerd van o tut 19.999. wil toch zeggen> meen ik, dat de tien plaatjes in de vijfde trommel maar twee cijfers zul len dragen vijf O en vijf 1. Ik herneem mijn voorbeeld Hier onder zes streepjes, die elk een trom mel verbeelden. In de vijf eerste lig gen tien plaatjes met de cijfers er op van o tot 9, inde zesde liggen 186loten in even zooveel buisjes geschoven. Op het gegeven teeken trekken de kinderen een plaatje uit de trommels en houden het omhoog, de reeks der vijf Cijfers maakt het winnend nummer. Uit den eersten trommel links (de duizendtallen) kan er slechts O of 1 getrokken worden, vermits de 20.000 loten genummerd zijn van o tot 19,999 zooals reeds gezegd is en men moet geen geleerde zijn om te begrijpen, dat het eenigste middel om uit dien trommel geen 2, 3 euz. te nemen hierin bestaat, die cijfers er niet in te leggen. Om evenwel de kansen voor allen stipt gelijk te maken en alle betwis tingen over de juistheid te vermijden beslisten de inrichters dat in dien trommel zooveel plaatjes zouden lig gen als in de andere, 't is te zeggen tien, namelijk vijf Oen vijf 1. We noodigen iedereen uit de be werkingen te komen kontroleeren in Graaf Egmont op de uren voor de trekking aangewezen, om overtuigd te zijn, dat geen Tombola ooit met meer zorg en nauwgezetheid werd ingericht, —o De Voorzitter vau den Liberalen Werkmanskring M. Gustaaf Leveau, tevens E ere-Voorzitter van het Steun fonds tegen de Werkeloosheid, heeft zich persoonlijk tot het collegie van burgemeester en schepenen gewend om hem te b danken de inrichting der Tombola te hebben toegestaan en hen tevens uit te noodigen een vertegen woordiger van het stadsbestuur af te vaardigen naar Graaf Egmont om de trekking bi; te wonen Liberale Werkmanskring ■u Vooruitgang door 't Werk ten lokale Concordia 1884-1999 1884-1999 25 jarig bestaan des Krings op Zondag 7 Februari 1909, ten 6 ure stipt 's avonds, BUITENGEWONE VERTOONING te geven door de Tooneelkring van de Laurents Vereeniging c< De Vrijheidsliefde van Gent met de medewerking van de Symphoniekring c< Door Eendracht Groot. Men zal opvoeren Bloemeken drama in 3 bedryven. Tamboer Jaa««ens, blyspel met zang, in twee bedrijven. Deuren open te 5 ure. Gordijn te 6 ure stipt. Ter gelegenheid van tiet 25 jarig bestaan des Krings, heeft het Bestuur besloten op dit eerste feest al de personen van het huis gezin eens lids toe te laten mits 15centiemen inkomgeld te betalen per persoon. Leden vreemd aan den Kring mogen met toelating van 't Bestuur tot dit feest toege laten worden mits 1 frank inkomgeld te betalen. Voorbehouden plaatsen met vrijen ingang zyn den dag der vertooning te bekomen, ten lokale Concordia van lOtotllure 's morgens aan 40 centiemen. 11 In mijn vorig artikel noemde ik eenige belangrijke plaatsen van het land, welke door het klerikaal goever- nement zonder burgemeester worden gelaten. Door een wonderbaar toeval verscheen in het zelfde nummer der Volksgazet eene briefwisseling uit Let- terhautem, waarin men zich bitter be klaagt over de laakbare houding van het klerikaaal goevernement, dat deze gemeente sedert 1907 zonder burge meester laat. Het is niet zonder belang het publiek te toonen met hoeveel onverschillig heid en geringschatting M. Schollaert, minister van binnenlandsche zaken deze kwestie behandelt. Den 23 Juni 1908, stelde ik in de Kamers aan den minister de volgende vraag Te Letterhautem werd de kleri- kale burgemeester in de gemeente- kiezing van October 1907 afge- kozen. Sedert zes maanden blijft deze gemeente dus zonder burgemeester, denkt de heer Minister deze toestand nog lang te laten duren. Het moet hem nochtans niet onbe- kend zijn, dat de kandidaat voorge- steld door de meerderheid van den gemeenteraad, M. Edward Hans- sens, de algemeene sympathie der bevolking zijner gemeente bezit, dat hij sedert lange jaren het ambt ver- vult van eersten schepen, en hij alle voorwaarden en bekwaamheden ver- eenigt welke vereischt kunnen wor- den om eerste magistraat van Letter- hautem te zijn. Den 30 Juni daaropvolgende gaf MSckoifeert mi; het volgende merk waardig antwoord «Ik kan slechts het achtbaar lid verzenden naar het antwoord verleden Dinsdag gegeven op eene vraag betreffende de ge- meente Hoegaerde. De toestand is dezelfde. Welnu, ziehier het antwoord van den minister op de vraag waarom hij te Hoegaerde geen burgemeester be noemde De benoeming van den burge- meester behoort den koning Het gebeurt, dat de gemeenteraden hun- nen voorkeur uitdrukken. Maar dat is s/echts eene aanwijzing Het werk der benoemingen wordt regelmatig voortgezet en reikt naar het einde. Nooit is het zoo ver ge- vorderd geweest. Is dat antwoord niet subliem De voorkeur van den gemeenteraad, wat beteekent dat voor den klerikalen mi nister welk is voor hem de waarde eener meening uitgedrukt doordegenen die door de meer erheid der bevolking zijn aangesteld om de gemeente te be sturen Voor M. Schollaert eene eenvoudige aanwijzing, niets meer. Voor wie tusschen de regelen kan lezen wil dat zeggen, dat er iets ont breekt opdat de voorstelling van den gemeenteraad waarde zou hebben en geldig zou wezen.... er ontbreekt de goedkeuring van den pastoor Welnu is dat geene ergerlijkheid waaraan de wet zoo spoedig mogelijk een einde dient te stellen. Zou het niet duizendmaal rechtvaardiger zijn en billijker aan de gemeenteraden het recht te geven den burgemeester te kiezen, gelijk zij de schepenen benoe men Maar wat brengt men in tegen de benoeming der burgemeesters door de gemeenteraden Men vreest dat in zekere gemeenten, zelfs in sommige groote steden, dit stelsel voor gevolg zou hebben de benoeming van socialisten tot het ambt van eerste magistraat. Dat is voorwaar geene voldoende reden tot verwerping van ons stelsel er zullen maar socialistische burge meesters zijn in de gemeenten waar de groote meerderheid socialist is, en wees zeker indien een socialistische burgemeester, de belangen zijner ge meente niet goed waarneemt, zal hij bij de eerste gelegenheid zijn pas wel krij gen, en het zal dubbel voordeelig zijn voor de oppositiepartijen, doch indien die socialistische burgemeester de za ken der bevolking goed bereddert,welk kwaad is er dan bij Maar, zegt men nog, de burgemee- ter, is in sommige gevallen, de verte genwoordiger van het Hooger bestuur des lands, dus is het logisch en rede lijk dat zijne benoeming behoore aan het Oppergezag des lands. Daarop antwoorden wij dat de bur gemeester in vele andere gevallen, ja, in de meeste, de vertegenwoordiger is van de gemeente en het bijgevolg lo gisch en redelijk is, dat hij benoemd worde door den gemeenteraad. Wat meer is alle macht komt uit het volk, zelfs het Opperste gezag des lands[ en 't is bilhjk, dat aan de gekozenen van het volk de benoeming; behoore van den eersten magistraat der ge meente, die altijd de vertegenwoordi ger is van eene Mdcht die uit het volk komt. En zoo wij het recht hebben te zeg gen, dat er vele zwarigheden bestaan de benoeming der burgemeesters over te laten aan de fantazij en den willekeur van het goevernement, dat j het maar te dikwijls handelt met een politiek oogmerk, wij hebben nog het recht te zeggen dat er tegen de kie zing van den burgemeester door den I gemeenteraad geene bezwaren in te brengen zijn. Er zijn inderdaad in onzen wettenschat altijd bestuur-en strafwetten genoeg voorhanden 0111 den burgemeester tot reden te brengen of te treffen, die weigeren zou zijn man daat behoorlijk te v ervullen of te kort zou bliiven aan de verplichting welke hem zijne zending als vertegenwoordi ger van het Hoogste gezag oplegt. Maar de voornaamste reden om dewelke het noodig is dat de geheele liberale partij het stelsel aannemevan de benoeming der burgemeesters door de gemeenteraden, is dat het argument door M. Woeste en zijne trawanten geteld tegen de Evenredige Vertegen woordiging juist hierin bestaat, dat de benoeming der burgemeesters den koning behoort. De verwezenlijking der E. V. in de gemeentekiezingen zeggen de tegen strevers dezer noodzakelijke hervor ming, zou voor gevolg he ben dat een liberaal goevernement, liberale burge meesters zou benoemen in klerikale ge meenten Schaffen we dus het recht des ko- nings af de burgemeesters te benoe men en we zullen het voornaamste argument hebben weg enomeu, dat de klerikalen tegen de invoering der Evenredige Vertegenwoordiging voor de gemeentekiezingen in 't midden brengen. Jules RENS, Volksvertegcnioooi diger. Nationale Bond tegen de Tering Onder-Comiteit Aelst. Aan de Aelstersche Bevolking Eiken WOENSDAG, van 9 1/2 tot 11 uren vnornoen, in het Oud-Stadhuis zetelt een geneesheer van ons Onder-Comiteit. Hy ontvangt en onderzoekt er alle perso nen die hoesten hij geeft hun doelmati- gen raad om te genezen, indien zij aan tering lijden hij leert hun ook wat zy' doen moeten om de tering aan hunne huisgeno ten niet over te zetten. De tering immers, is eene aanstekende ziekte dat wil zeggen, dat zij ontstaat door het indringen van een microob, de kienx der teringin ons lichaam. Men zal u de praktische middels aanwhzen, om die ver spreiding der ziekte te beletten, Onthoudt, wel, dat dt, enng '■•esbaat' is en zij gen- -st les te geen'. Z0Q zij vroegtijdig midekt en ivociitdu wordt.. Die raadpleging is h osteioos. Indien de Woensdag op een Hoog- of Heiligdag valt, dan gebeurt de zitting s daags te voren. Namens het Onder-Comiteit De Schry ver, De Voorzitter, Dr Fr. Claus. Dr A. Gréiroire. V, der TOMBOLA G

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1