f**Wwwmh J? DEMOCRATISCH WEEKBLAD ?J§) III EL fell //I ZofKknr i'l 4&09 Prijs Sctttfiefnen lul uummur Yierde Jiuii^aijg Xtimmer 8 „•tAf STAD AALST De Klerikalen en hunne W er ken. Ilun goeden wil. ZELF-HULP. Een Pensioen voor den ouderling'. /oi r de stad en den r uiten voorop Detaaibaar p op alie postkantooren voor den buiten :>re van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: Gewone 1 5 cexitiemen Rek la men 75 centiemen j Per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenko-mst. Vonnissen op de derde 1 Ld zijde, 2 frank AALST 20 FR Kit (.7 A It I i »09. Vastenavond. HEDEN ZATERDAG opening van Vastenavond. Ten 7 uren 's avonds uit stap met muziek De Oude Garde. ZONDAG 21 FEBRUARI in Graaf Egmont, ten 3 uren namid dag, feest voor de kinderen van het Willemsfonds Muziek. Zang en KINDERBAL (Gemaskerd en Verkleed) uitdeeling van appelcienen enz. MAANDAG 22 FEIiltI'AISi in Concordia, Schoolstraat, ten 9 uren 'savonds, groot verkleed cn gemas kerd BAL der Symfonie. DINSDAG 2» FEBRUARI ten 2 uren namiddag, groote Karna- valstoet van al de verkleeden en ge- maskerden van Aalst en 't omliggende met de Oude Garde aan 't hoofd die de schoonste volksdeuntjes zal uitvoeren. Bijeenkomst op de Groote Markt. ZONDAG 28 FEBRUARI groot verkleed en gemaskerd BAL in Concordia ten 9 uren 'savonds, voor de leden van de Oude Garde en hunne damen. Tot in deze laatste tijden beeldde iedereen zich in dat de klerikalen zich bewonderenswaardige opofferingen ge troostten om overal in het land wer ken van allen aard tot stand te brengen en te ondersteunen, werken ingericht zoogezegd ten bate van landbouwers en werklieden. In elke gemeente vindt men heden daags teri minste eene klerikale maat schappij van onderlinge verzekering tegen ziekte van mannen of vrouwen, ten minste eene klerikale maatschappij van onderlinge verzekering tegen de sterfte van paarden, koeien of zwijnen, ten minste eene klerikale mutualiteit aangesloten bij de lijfrentkas, daaren boven treft men er ook aan een kleri kaal landbouwerssyndikaat, een of meer klerikale samenwerkende melke- rijen onder «ie bescherming van dezen of genen heilige klerikale coopératie- ven van aankoop, klerikale boerenbon den, klerikale geiten en konijnenbon den en overmijdelijk klerikale scholen van handwerk tot uitbuiting der kin deren enz. Dat alles was wel van aard de be wondering af te dwingen voor de onuit puttelijke mildheid en de geest van toewijding der klerikalen. Met verba zend ontzag aanschouwde men die menschen bekwaam tot zooveel hulp vaardigheid en liefdebetoon in al die inrichtingen, zonder nog te rekenen hunne liefdadige in-tellingen z.ooals de sociëteit van Sint-Vincentius a Paulo en andere. De bewondering echter die zooveel werken ons moeten inboezemen ver- dv ijnt plotseling door de omstandig heid dat geen enkel van die instellin gen is geschapen met een menschlie- vend inzicht, ma.ir met een doel van eigen belang of van partijbelang. Inderdaad de klei ikalen plegen geene liefdadigheid uit oprecht ge oei van inedeliiden voor de ongelukkigen of om de ellende der bedrukten te lenigen, qeen, elk hunner werken van dienst vaardigheid en liefdadigheid is bij de klerikalen ondergeschikt aan de voor waarde sine qua non dat de leden of de ondersteunden hunne godsdienstige en bezonderlijk hunne politieke over tuiging deelen. Ze verzekeren de menschen maar f tegen ziekte, de beesten tegen sterfte, ze bestrijden maar de maatschappe lijke kwalen natuurlijk gevolg van ziekten, werk gebrek enz. dan voor zooverre de lieden zich onderwerpen willen aan hun fanatism, veel ter kerke gaan en bezonderlijk als lammeren gedwee de kiesvergaderingen der aan hangers van M. Woeste bijwonen en de doodzonde niet bedrijven hunne stemmen uit te brengen na rijp over leg, op de kandidaten der liberale democratie, maar zonder nadenken als kiesvee altijd stemmen voor het klerikalism. En zoo is 't in alle werken die ze schapen hetzelfde, zoodat men mag verklaren zonder vrees van zich te be driegen al de instellingen der klerikalen, of het liefdadige- of onderwijsgestichten geldt, of er spraak is van voorzienig heid- of verzekeringswerken, hebben voor hoofddoel om niet te Zeggeri voor eenig doel de klerikale propaganda. Men mag dus stoutweg bevestigen dat alle toelagen welke de staat aan die partijwerken verleent, toelagen zijn uitsluitelijk verleend aan klerikale pro paganda. Heden is het bewezen door de tref fende redevoering van M. Buyl, dat er bij de klerikalen noch ware verkleefdheid, noch echte opoffering bestaat bij de inrichting hunner wer ken, heden is het bewezen dat al die werken worden recht gehouden met het geld van den Staat, met het geld van iedereen dat onderstand, bedien den en zelfs de vlaggen betaald wor den door het goevernement. Om ervan overtuigd te zijn, is het voldoende zich te herinneren wat M Buyl aan 't licht heeft gebracht, in de redevoering die zoo'n overweldigenden indruk heeft gemaakt de kosten van eerste inrichting verleend aan zekere klerikale Bonden van Onderlingen Bij stand, de eereloonen betaald aan zoo genaamde tijdelijke afgevaardigden van het werk-office zijn welsprekend. Laat ons nogmaals de 30,000 fr. mel den door het goevernement weggesme ten aan de federatie waarvan M M Woeste en consoorten de mooiste sie raden zijn, vermelden wij ook, wat ons arrondissement betreft de volgende sommen Aan M. Brugge man. te Appelterre 845,93 fr. Aan M. V. Nieuwenhove, te Gee- raadsbergen 2127,82 fr. Aan M. De Vriese, te Aalst 2444,12 fr. M.Bruggeman is katholieke school meester te Appelterre, M. Van Nieu- wenhove is te Geeraardsbergen een gekend militante klerikaal, M. De Vriese is te Aalst de bediende van den katholieken kring voor het beredderen der kiezerslijsten. Wat die heeren hebben gedaan om die aanzienlijke sommen te verdienen wordt niet gezegd, zij hebben alleen den titel van tijdelijke afgevaardigden van het werk-office, ze zijn klerikale agenten en dat is voldoende. Wanneer wij al die buitensporighe den nagaan, als wij overwegen, dat aan die maatschappijen dan nog jaar lijks schadeloosstellingen worden toe gekend, dat er jaarlijks 25000 fr. wor den besteed voor den aankoop van vlaggen, hebben wij het recht tot onze tegenstrevers te zeggen Uwe mutualiteiten, bonden en scho len worden onderhouden door den Staat Gij zijt noch tot verkleefdheid noch tot belanglooze opoffering bekwaam Geheel uwe politieke propaganda is gesteund op de geldmiddelen U gewe tenloos toegeworpen door een kleri kaal goevernement. Jules RENS, Volksver tegenivoa» diger. Op 31 Januari 1.1. speelden eenige leerlin gen van het St. Ignatius-gesticht van Ant werpen mede in een Y/aamsch tooneelst.uk, dat werd opgevoerd in den Katholieken Kring ten voordeele van een katholiek lief dadigheidswerk. Zjj werden daarom onlangs uit dit college verjaagd, onder voorwendsel dat zij zich plichtig hadden gemaakt aan opstand tegen de overheid Zij werden dus behandeld gelijk die negen andere jezuïeten-leerlingen, die vroeger dezelfde straf ondergingen omdat zjj deel genomen hadden aan een stoet ter eere van Peter Benoit. Intusschen poogt de regeering de wet Coore- rnaris op de lange baan te schuiven of te ont zenuwen, en beweren de bisschoppen en hunne getrouwen, dat die wettelijke ver plichting om het Vlaamsch wat meer in eere te houden er voor hen niet noodig is de bisschoppelijke onderrichtingen daarover en den goeden wil van de geestelijke colleges zijn voldoende. Degenen onder de katholieken, die inzien hoeveel goeds de taalwet van"1883 aan het officieel onderwijs en aan de liberalen ge daan heeft, en ook zoo een wet zouden willen om ook Vlaamsche propagandisten te heb ben, zullen moeite hebben om die wet uitge voerd te krijgen, wordt zij eens gestemd I. Mutualiteit. Help u Zelf zoo helpe u God, zegt te recht een laamsch spreekwoord omdat men op het tweede maar tellen mag voor zooverre men het eerste in praktijk stelt. Zelf-Hulp maakt den nederigen werkman vrjj, ver heft hem in zijn eigen oogen, verschaft hem goede zorgen en geneesmiddelen, en dat is veel waard. Maar al te dikwijls is hulp van den arme, niets anders dan arme hulp soms worden medicijnen van den armen verschaft, welke de geneesheer beveelt uit te gieten, omdat ze met 't voorschrift niets gemeens hebben. Om tot zulken uitslag' te geraken kan den werkman alleen niets. Daarom werden de Maatschappijen gesticht van Onderlingen Bijstand of Mutualiteiten welke aan geringe burgers en werklieden het middel aan de hand doen om door eigen kracht in geval van ziekte goede zorgen te genieten en, daarenboven eene vergoeding voor de da gen werkverlet, welke het gevolg zyn eener ziekte of van een ongeval. II. Onderstand. De werklieden van den Liberalen Werk manskring van Aalst hebben zulks begre pen en sedert jaren eene Mutualiteit ge sticht, welke in opzicht alle diensten onder de beste van het land mag gerangschikt worden. Het doel van een ziekenfonds is tweevou dig 1° kostelooze verpleging en medicij nen in geval van ziekte, 2e vergoeding voor de dagen van werkverlet door de ziekte veroorzaakt, Het bestuur van de maatschappij moet er zich op toeleggen, de kosten van dokter en apotheker zoo klein mogelijk te doen zijn want die kosten putten de kas uit, zonder iets in het huisgezin van den werk man te brengen het zjjn afwerende kosten, welke voorzeker noodzakelijk zijn, doch in het huishouden nietten goede komen. Hoe geringer die negatieve kosten zyn, des te grooter kan de vergoeding zjjn waar over de maatschappij voor het werkverlet beschikt, en juist die schadeloosstelling is het, die in het huisgezin voor het ïlage- lyiisch bestaan tellen kan. Ze moet dus zoo breed mogelijk toegepast worden. III* Restuurkosten. Bij die afwerende en hulpbiedende uitga ven moeten nog andere uitgaven worden gevoegd omdat geene enkele Maatschappij van beteekenis kan bestaan of vooruitgang maken zonder bestuurkosten. Er zjjn immers diensten te verrichten, b. v. die van bode, voor welke een werkman moet aangesteld worden en diens arbeid moet natuurljjk geloond worden. Toch moeten die kosten zoo gering moge lijk zijn opdat de algemeenheid der leden over zooveel middelen mogelijk zou kunnen lieschikken voor het weren van ziekte en het verleerien van vergoeding voor werk verlet. Het is dus ongeoorloofd in de begrooting I eener Maatschappij van Onderlingen Bjj- j stand, onder voorwendsel van Bestuurkos ten uitgaven te brengen, welke in wezen lijkheid maar toebrokken zijn geweest voor den eenen of anderen vriend, wion men eeri fooiken inde hand beeft willen stoppen, al moet hjj in alle gelegenheden met zjjne op- olfering en verkleefdheid aan het werkende volk prjjken IV Evenredige Bijdrage. Er dient ook opgemerkt te worden, en de statistieken hebben bewezen, dat «Ie perso nen van 16 tot 30 jaar veel meer kans heb ben niet ziek te zijn dan de personen die ouder zijn. Zjj die dus lid worden van eene Mutuali teit op 16 tot 20 jarigtn ouderdom, hebben kans (eene gelukkige kans) te moeten beta len voor degenen die slechts lid worden op lateren leeftijd. Dat is evenwel niet recht vaardig en daarom moet elks bijdrage be rekend worden naar de kansen die hij heeft ziek te zjjn. Juist kan dat natuurlijk voor elk niet bepaald worden, de probaliteiten zijn maar toepasselijk op grooter getallen, toch mag men zeggen, dat een persoon van 30 jaren oud een vierde kans meer heeft ziek te zijn dan een persoon van 20 jaren Daarom betalen in den Onderlingen Bij stand van den Liberalen Werkmanskring de nieuwe leden geen inkomgeld, maar hunne bijdrage wordt bepaald op 20 of 25 of 30 centiemen volgens hunnen ouderdom op het tijdstip der aanvaarding. V. Overgang-sdleiiMt. Niemand zal het nut der Maatschappijen van Onderlingen Bjjstand loochenen, en toch bieden ze wel eens bittere teleurstel lingen aan. Een onzer vrienden b. v. is sedert 20 ja ren lid van onze Mutualiteit. Door de krisis gedwongen zoekt en vindt hij elders werk, hjj kan geen lid blijven van onzen Ouderlin gen Bjjstand, omdat hij voorgoed met zjjn gezin de stad verlaat. Twintig jaren heeft hjj trouw zjjne bij drage betaald en is zoo gelukkig geweest gedurende al dien tijd geen cent te moeten genieten omdat hij nooit ziek is geweest. Nauweljjks is hij een jaar in de andere stad gevestigd of de ziekte treft hem en hjj kan niet ontvangen want hjj kon geen lid blijven van onze mutualiteit, en in zijne nieuwe verbljjfplaats wou men hem in gee ne enkele maatschappij van Onderlingen Bjjstand aanvaarden omdat hjj te oud ge worden was Twintig jaren mutualist en er niets kun nen van genieten 1! Is dat niet pjjnljjk Daarom moet de overgangsdienst worden ingericht tusschen de verschillende mutali- teiten van het land, dat wil zeggen, dat onze leden, hoe oud ze ook zjjn, in andere steden zullen aanvaard worden aan dezelfde voorwaarden van de leden der Maatschappij van de stad waar ze gaan wonen, en wij van onzen kant de leden van de mutualitei ten, die zich te Aalst komen vestigen aan nemen aan de zelfde condities onzer leden. VI Federatie. Om de bovengemelde verbetering in te voeren zjjn wij het eens met onzen Eere- Voorzitter M. Gustaaf LEVE AU en met onzen Volksvertegenwoordiger M. Jules RENS, die ons knap terzijde staat. Onze gezamentlijke bezoeken aan de verschillen de Maatschappijen van ons arrondissement hebben voor doel de inrichting van een Arrondissementsbond der liberale Mutali- teiten. Zjj allen die onze uitleggingen en die van onzen Volksvertegenwoordiger hebben fehoord, keuren ons ontwerp goed en tre- en het bjj. VII. Herverzekering^. Wanneer een lid eener Mutualiteit of Ziekenfonds ziek is, ontvangt hjj kosteloos de zorgen van den geneesheer en de medi cijnen, daarenboven eene bepaalde vergoe ding die na drie maanden op den helft wordt gebracht en na zes maanden geheel ophoudt. (Het beloop der vergoeding ver schilt natuurlijk van de eene maatschappij tot de andere). Langoren vergoedingsdienst kunnen af zonderlijke maatschappijen moeilijk uitvoe ren zonder hun bestaan in gevaar te bren gen, of ten minste de vergoeding voor an dere zieken onmogelijk te maken. En toch is dat te betreuren, immers als de brood winner 6 maanden ziek is, wordt de ellende grooter dan ze in den beginne was en is de iiulp er meer noodig. Welnu de bezoeken die wjj reeds afge legd hebben ik en mjjn vriend Van Opden- bosch met onzen Eere-Voorzitter en met onzen volksvertegenwoordiger M. J. Iiens, hadden voor doel niet alleen de stichting van den Arrondissementsbond, maar tevens de Herverzekering onder waarborg van den Staat waardoor al de leden de aange sloten kringen in geval van langdurige ziekte ook na 6 maanden ziekte onderstand zouden genieten en na 12 maanden ziekte een frank daags zouden trekken, al duurde die ziekte jaren lang. Die verbetering zou verwezenlijkt wor den zonder dat de Mutualiteiten de bjjdra- gen hunner leden zouden moeten verhoo- gen. Wij roepen daarop de aandacht van al de Ziekenfondsen, omdat zij alle daarin eene waarborg kunnen treffen ter gerust stelling hunner leden voor de gevallen van langdurige ziekte waarborg welke dezen zeker verdienen omdat de mutualisten, bur gers en werklieden, menschen zjjn, die door eigen voorzorg hunne toekomst en deze van hun gezin willen verzekeren. VIII. Liberale Vrouwen- Voorzienigheid. Met het doel voor iedereen het meest mo gelijke nut te stichten hebben wij het ini tiatief genomen der stichting eener Liberale Maatschappij van Onderlingen Bijstand. We noodigen alle vrienden uit hunne echtgenooten en dochters aan te wakkeren van de afdeeling lid te worden, we zjjn over tuigd dat wij haar evenals den Onderlingen Bijstand Eerbied en Recht uoor Allen zullen doen groeien en bloeien, Reeds meer dan 100 leden zijn er in min dan eene week bjj aangesloten. Wij hopen dat het getal den 7 maart verdubbeld zal wezen en alle liberale vrouwen zich dan zullen laten inschrijven: ZONDAG 7 MAART in Concordia ten 3 u. namiddag. Vergadering der Liberale Vrou wen-Voorzienigheid. 1. Inschrijving van nieuwe leden. 2. Bespreking van een voorloopig regle ment. 3. Benoeming van het Bestuur. J. DE BRUECKER, Voorzitter van den Onderl. Bjjstand Eerbied en Recht voor Allen. Dendervodde en andere groote mo- niteurs van de katholieke partij maken groot la wijt over 't mislukken van de wet o\er de pensioenen voor den ouden werkman in Frankrijk gestemd door de Kamer en die door den Senaat niet aangenomen werd, onder voorwendsel dat de som te kolossaal zou zijn die den Staat zou moeten uitgeven. De wet wordt weer ter studie gelegd en zal weldra nog eens besproken wor den, en naar alle waarschijnlijkheid aangenomen worden. Maar Dendervodde en andere groote moniteurs van de katholieke partij ge wagen geen enkel woord over de pen sioenwet in Engeland, door onze libe rale vrienden gestemd, en die sedert 1 Januari van kracht is geworden. We willen deze vergetelheid her stellen 600,000, zegge zes honderd duizend arme oude menschen hebben sedert 1 Januari recht op een pensioen, van 5 schillings of 6,25 fr. per week. Alleenljjk de personen die meer dan 15 fr. inkomen per week hebben, krijgen in plaats van 6.25 Ir., slechts 5 fr. of 4 of 3 fr. per week, ingevolge eene schaal bjj de wet gevoegd. Ieder gepensionneerde oude man krijgt een klein boekje waarin zich 52 kleine che ques bevinden. Alle weken geeft hij een dezer 52 briefjes af in het naastgelegen post- bureel en daarvoor krijgt hij 6,25 fr., ofwel 5 of 4 fr. zooals de wet hem toekent. Wie zal de vreugde, het geluk beschrij ven van al die ongelukkigen, op eens van de helle der armoede, der ellende verlost En wat moet heteen geluk zjjn, een wellust, een hemelsche wellust voor een politiek man, van zoo honderd duizenden arme men schen jaren van rust en geluk te kunnen verleenen Heeft men nog eer en rijkdom noodig op de wereld, als men 't streek nd gevoelen heeft van aan een zegen te hebben medege- holpen Gezegend worden dooi honderden, duizenden ongelukkigen die ook eens in hun leven, dank aan uwe medewerking, wat geluk mogen genieten Gezegend worden en bewonderd door al wie op aarde een hart heeft, gevoelig voof liefde en voor medelijden

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1