I ét v/A^ Bericht. Vierde Jstarcam? Nummer Zondag 28 Februari 14.HH) centiemen 11/ m STAD AALST WILLEMSFONDS Het Openbaar Onderwijs Goed zoo Eene belangrijke Vergadering. Non prevalebunt. fMifune^ Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den nuiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 27 FEBRUARI 1909. ZONDAG 28 FEBRUARI groot verkleed en gemas kerd BAL in Concordia ten 9 uren 's avonds, voor de leden van de Oude Garde en hunne datnen. Zij allen die inlichtingen zouden te geven hebben of te vragen over het bekomen van het pensioen enz. mogen zich eiken zaterdag van 10 tot 11 uren voormiddag aanbieden in Graaf van Egmont Groote Markt, te Aalst. Daar zal hen door bevoegde man nen goeden raad worden gegeven en zal er nota worden genomen van hunne klachten of opmerkingen. Met volle vertrouwen mag eenieder zich tot ons wenden, we ziin steeds bereid in .e mate van het mogelijke dienst te bewijzen en recht te eischen waar zulks noodig is. De kostelooze boekery van het Willems fonds gevestigd iu Graaf can Egmont, Groote Markt, te Aaist, ingang langs de Leopoldstraat. is open alle zondagen van 101/2uur tot II 1/2 uur voormiddag. in Itcl^hn Weldra zaï in de Lamer van Volks- vertegcii u .dgers de kaostie van het Openbaar Onderwijs we r op het tapgt Komen. Het wetsontwerp neergelegd door wijlen M DeTrooz over de school- socp, het voorstel van M. Woeste de gemeenten en provincie! verbiedende normaalscholen in te richten zonder voorafgaandelijke toestemming van het goevernement en eindelijk de be grooting van het ministerie van kun sten en wetensc 'appe dat beschaamd is in ons lai.d de naam te voeren van ministerie van Onderwij zijn zoovele gelegenheden tot het grondig bespre ken van het vraagstuk der scholen in Belgie. Weer eens zuilen we oorgetuigen zijn van de langdradige en bom astige redevoeringen der Klerik. len, die de gehikheid van toei.igen gaan eischen voor de vrije, 't is te zeggen de kleri kale partijschoten en de openbare scholen en zulks in naam van de vrij heid, de rechtva srdigheid en de gelijk heid. Onze tegenstrevers nemen hunnen toevlucht tot een zeer slim middel om hun stelsel der gelij-heid van al de scholen, wat de subsidien betreft, te rechtvaardigen. Ze gaan uit van deze stelling, dat de openbare scholen libe rale scholen zijn, ze plaatsen dan de liberale scholen en de Katholieke scho len tegénover elkander en verkondigen daarna met een schijn van gelijk,dat de liberale scholen niet meer begunstigd moeten worden dan de katholieke, dat de eerlijkheid en de rechtvaardigheid bij het toeke nen der subsidien eischen dat alle scholen gelijk zijn oor de wet, dut' alle bi; de verdeeling der toelagen s v p gelijken voet zouden behandeld worden. Op 't eerste zicht zou men hunnen eisch voor illijr en gegrond aanne men maar geen enkel democratisch man zal zich in hunne strikken laten vangen. We zegden het reeds, ze gaan uit van een valsch begrip en we willen eens voorgoed de drogredenen in dui gen slaan onzer fijne klerikalen, we willen alle eerlijke, onafhankelijke lieden doen inzien hoe valsch en aan- stootelijk de theorien der klerikalen zijn. Volgens de wet zijn er geene liberale scholen en vrije of katholieke scholen neen, voor de wet zijn er slechts openbare scholen en private scholen, voor de wet bestaat er slechts het open baar onderwijs van den eenen kant en het vrij onderwijs van den anderen kant. De grondwet zegt het duidelijk en formeel in haar art. 17, dat de uit drukking is der grondbeginselen welke de leden der Constituante van 1830 in ons Openbaar Recht hebben gewild in zake van Onderwijs. Art. 17 der grondwet erkent in het eerste alinea het recht aan alle Belgen vrije scholen te openen L 'enseigne- menl est libre, toule mesure preventive est interditela repression des, délits n'est réglée que par la loi, in 't Vlaamsch Het onderwijs is vrij, elke voorkomende maatregel is verbo den, de beteugeling der overtredingen, wordt slechts door de wet geregeld. j In zijn eerste gedeelte bevat artikel 17 dus al de princiepen die het vrij onder wijs in Belgie beheerschen. Maar tevens erkent hetzelfde artikel 17, in het tweede alinea neve s het vrij ondi rwijs de inrichting van het open baar onderwijs, waarvan het de inrich ting oplegt aan den wetgever en waar- ^an het de geheele bekostiging ten laste legt van den staat. De tekst van dit tweede gedeelte is zoo klaar en uit drukkelijk als die van het eerst het luidt L'instruction publique donnée aux frais de l'Etat est égale- ment réglée par la loi. In het Vlaamsch Het openbaar onder wijs gegeven ten kosten van den Staat wordt insgelijks geregeld door de wet. Voor de grondwet dus zijn er maar t vvee soorten van scholen de openbare scholen en de vrije scholen en voor den wetgever kunnen er ook geene andere zijn. Wat beteekent dan de pretentie der klerikalen de openbare scholen, door de wet ingericht en door den staat ver plicht betaald op den zelfden voet te stellen met de vrije scholen, welke het den eersten den besten burger belieft te openen. Naar den stipten zin der wet en der Constitutie worden de openbare scholen niet gesubsidieerd, zoo min als het leger of de rechtbanken; de open bare scholen worden gelijk 't leger en de rechtbanken door den Staat ingericht en bekostigd en indien het lager onder wijs ingericht worlt ioor de gemeen ten is het krachtens eene lastgeving van den Staat. Het besluit volgt van lieverlede op hetgene wij hierboven hebben uit gelegd en door niemand ernstig kan betwist w orden het is onzinnig de openbare scholen en de vrije scholen op denzelfden voet te plaatsen wat de toelagen betreft. De gelden door den Staat toegekend aan het Openbaar Onderwijs, zijn het niet als gunsten verleend in vorm van toelagen, maar wel ter uitvoering van een last welke de Belgische Grondwet den Staat heeft opgelegd in het artikel 17. In een volgend nummer zullen wij de kwestie der toelagen aan de vrije scholen bespreken Jules RENS, Volks eer tegen woo diger Voor die beslissing verdienen de beheerders hulde, te meer daar het in een kort tijdsverloop de eerste demo- kratische maatregel niet meer is welke wij van hunnentwege hebben aan te stippen. Daarom zeggen we Goed zoo. Voorzeker is dit geen ideaal en zul len er gevonden worden die er stol zullen in vinden tot vitterij. Doch we zeggen het is een stap in de richting welke de nijverheid op moet met de arbeiders, die maatregel is genomen uit vrijen wil, geheel spontaan en zulks verdient melding en lof. De t eheerraad van het Groot Fa briek van Aalst, Filatures et Filteries Réunies, heeft beslist aan hare werk lieden, die 70 jaren oud zijn geworden een pensioen toe te kennen van 1 frank daags voor al de werkdagen. Zondag 13 februari laatst, hield de Onder linge Bijstand Eerbied en Recht voor Allen eene algemeene vergadering in Concordia, die voorzeker belangrijk mag heeten. Deze afdeeling van den Liberalen Werk- manskring telt thans 200 leden, en deze waren op enkele uitzonderingen na allen aanwezig. De secretaris P. Anne gaf verslag over de werkzaamheden van het jaar. Hij bracht hulde aari den Eere-Voorzitter M. G. Leveau immer bereid met raad en daad de werklie den te helpen, hij herinnerde het schoone feestje, dat hjj al de leden aanbood en zulken onuitwischbaren indruk heeft gelaten. De schrijver bracht ook hulde aan den Voorzitter M. Jan De Bruecker, die onver moeid streeft naar verbetering en uitbrei ding en zich geene moeite spaart altijd meer en meer nut te stichten, zonder van de leden te veel bijdrage te eischen. Hij richt ook een woord van dank tot de heeren dokters Grégoire en Van de Velde, die zoo gewetensvol de zieke leden verple gen en tot den heerFranz Callebaut, apothe ker, die tot voldoening van allen de genees middelen verstrekt. Hy geeft daarna een overzicht van den toe stand gedurende het jaar. In den loop van het jaar 1908 is geen enkel lid gestorven en al zjjn de gevallen van ziekte nog al aan zienlijk geweest, de algemeene toestand blyft voldoende. Hopen wij dat de pogingen van onzen Voorzitter weldra met goeden uitslag be kroond zal wezen en eerlang de federatie en de herverzekering zullen ingericht zjjn, die zoovele voordeelen kunnen verschaffen. De Voorzitter M. Jan De Bruecker, geeft verslag over den geldeljjken toestand. Socialisten en klerikalen zijn het eens (gelijk bjjna altijd) om te zeggen dat wij voor de werklieden niets verrichten welnu vrienden we zullen al die roode en zwarte lasteraars laten praten en maar altijd voort doen, ons spreekwoord isdoe wel en zie niet om. Onze afdeeling is in bloeienden toestand, geene enkele maatschappij van Onderlingen Bijstand betaalt min aan dokteren apothe ker dan wjj, of geeft in evenredigheid der bjjdragen zooveel vergoeding voor werk- verlet. Dat komt omdat onze dokters zoo gewe tensvol hunnen plicht vervullen, dat '"komt omdat de geneeskundige dienst zoo goed is ingericht, dat komt ook omdat onze leden het algemeen belang begrijpen en er geene misbruiken te bestatigen zjjn. Daarom kunnen wjj ook het meest vergoe ding betalen voor werkverlet, want in onze afdeeling wordt geen enkele dag afgetrok ken, terwijl in de andere mutualiteiten der stad een aftrok wordt gedaan van 12, ja; soms 4 dagen. Om u het belang daarvan te toonen wil ik u aanwijzen welk verschil er bestaat tusschen de belangrijkheid der sommen be taald in eene der talrjjkste mutualiteiten der stad Aalst en de onze, een bestuurlid bezorgde mjj de cjjfers die ik opgeef voor die maatschappij Apothekers Dokters Vergoeding 1905 1,99 2,00 2,59 1906 2,02 1,87 2,60 1907 2,93 2,87 2,96 In onze afdeeling betaalden wjj gedurende die zelfde jaren voor Apotheker Dokters Vergoeding 1905 1,67 1,60 3,90 1906 1,99 1,78 5,27 1907 1,61 1,59 6,55 en in 1908 waarvoor ik de cjjfers van de Maatschappij niet bezit betaalden wjj 1908 1,63 1,37 5,08 Het jaar 1908 laat ons een batig slot dat belangrjjk raag heeten 363,20 franken. Ik wil u ten slotte, opdat gij door verge lijking zoudt kunnen oordeelen dat geene enkele maatschappij de onze in opzicht van inrichting en nut voor de leden overtreft onzen biian mededeelen van het jaar 1908 en daaronder den bilan van den ziekenbond der socialisten die in hun bladje vragen waar onze werking is REKENING 1908. Inkomsten. Bjjdragen der werkende leden 1699,35 id. Eereleden 100,00 Boeten 44,10 Toelage der Provincie 55,00 Bezondere toelagen 90,00 Intrest van geplaatste gelden 109,85 Totaal der ontvangsten 2098,30 Uitgaven. Vergoeding voor werkverlet 934,76 Eereloon der geneesheeren 252,00 Dienst van den apotheker 301,10 Teruggestorte bijdragen 13,00 Geschenk (Tombola Werkeloozen) 64,00 Loon der boden 132,50 Bestuurkosten (drukwerk, zegels enz.) 37,65 Totaal der uitgaven 1735,01 Batigslot van 1908 363,29 fr. Overschot der vorige jaren 3585,44 Kapitaal 31 dec. 1908 3,946,73 fr. Ziekenliond Mwyson. Rllan 1»08. In kas op 31 December 1907 830,37 Bjjdragen der leden 3635,65 Achterstellen 6,00 Boeten 4,75 Bezondere giften 245,00 Intrest der geplaatste gelden 105,10 Totaal fr. Uitgaven. Aan doktors en apothekers (nog te talen den 31 Dec. 1907)" Aan doktors rekeningen 1908 Vergoedingen voor werkverlet Vergoedingen Sterfgevallen Schrijfgerief en drukwerk Schrjjf en bureelkosten Buitengewone uitgaven Bijdragen 4827,07 1134,40 1319,67 1624,10 26,00 30,00 227,35 218,40 81,80 42,00 Intrest gevoegd bj) het geld in Hand en Hand 10510 Totaal fr. 4808,72 Batig slot van 1908 18.25 Er stond in Hand en Hand 2627,64 Daarbij gezet den intrest van 1908 105.10 Kapitaal 31 Dec. 1908 2750.99 fr. Men ziet welke der twee Maatschappyen het meeste voordeelen aanbiedt onze libe rale afdeeling of de socialistische bond. In 1908 (de vorige jaren was de uitslag niet minder goed) hebben wjj op de bjjdra gen door de leden gestort, aan de leden betaald Voor werkverlet 55.00 fr. ten honderd Terzjjde gelegd 21.38 id. dat is 76.38 fr. welke de leden ten goede komen voor elke 100 fr. welke zjj gestort hebben. De Bond Moyson heeft in 1908 op de be dragen door de leden gestort, als vergoe ding betaald Vergoeding 47.34 fr. ten honderd Terzjjde gelegd 3,39 id. dat is 50,73 fr. welke de leden ten goeden komen voor elke 100 fr. welke zjj storten of 25,27 fr. ten honderd min dan in de libe rale mutualiteit. Die bond heeft ook ongeveer 400 fr. meer uitgegeven aan bestuurkosten, dan de afdee ling van den liberalen Werkmanskring. We kunnen erbjj voegen, dat onze bestuur kosten slechts met enkele franken 's jaars sullen vermeerderen, wanneer ons getal le den zal verdriedubbeld zjjn. Aan verscheidene leden die meer dan zes maanden ziek waren en dan nog den arbeid niet konden hernemen, werd nog voort ver goeding voor werkverlet betaald volgens beslissingen in algemeene vergadering ge nomen. Dit strekt tot eer van het solidari teitsgevoel onder onze leden. Wjj mogen zeggen, dat de Onderlinge BjjstandEerbied en Recht voor Allen, afdeeling van den Liberalen Werkmans kring, het doel nastreeft dat de mutualitei ten moeten beoogen en zoo wij het ideaal nog niet hebben bereikt, het in alle geval nabij komen, inde hoofdzaken 1) Evenredige bijdrage der leden volgens den ouderdom op het tijdstip hunner aan vaarding 2) Minima der afwerende kosten (dokter en apotheker en uitmuntendheid van den geneeskundigen dienst) 3) Minima van bestuurkosten en tevens onafkeurljjke inrichting der verschillende diensten en volledig toezicht 4) Maxima der vergoedingen voor werk verlet zonder zelfs een enkelen dag aftrok 5) De vorming van een goed reservefonds, voor 't geval erge ziekten zouden uitbreken. Liberale Vrouwenvoorzienigheid. Zondag, 7 Maart ten 3 uren namiddag in Concordia, Algemeene Vergadering. Orde van den dag 1) Inschrijving dernognietaangeteekende leden 2) Aanneming van een voorloopig regle ment 3) Benoeming van een voorloopig komi- teit. Wij verontschuldigen ons bij onze lezers van een latijnsch opschrift te gebruiken, en wij laten hen maar aan stonds weten, dat die woorden in het Vlaamsch beteekenen Zij gullen niet overwinnen. Er is immers kwestie van eene belofte, die de Meester over 1900 jaar uitsprak, toen Hij in zijne beeldrijke taal tot Petrus zei Gij zijt Petrus, 't is te zeggen rots op die rots zal ik mijne kerk bouwen, en de machten der hel zullen haar niet overwinnen Wij zijn dikwijls getroffen geweest om de groote waarheden, die in deze woorden vervat liggen. Indien wij de beeldrijkheid der uitdrukking van kant laten, en de ware meening ervan aan schouwen, komen zij immers hierop uit De waarheid is eene rots, en laat de valschheid hare uiterste pogingen inspannen, de rots zal onwrikbaar blij ven Inderdaad. Zoo zeker als de olie bovendrijft op het water, zoo zeker zal recht en waarheid zegepralen over onrecht en valschheid, en dat niet omdat zij verdedigd worden door men- schelijke handen en krachten, maar wel door hunne eigene innerlijke kracht omdat waarheid en recht altoos het beste zijn. Zulke bewering schijnt ons zoo klaarblijkend, dat wij het nutteloos zouden achten er op te steunen indien wij in onzen dagelijkschen omgang niet regelmatig op zekere mannen botsten, die gelijk vliegen rond een paardengespan, zich op het eerste plan vertoonen en met groote gebaren zich uitgeven als verdedigers, als ridders, als kampioenen der waarheid, die ze heel gemakkelijk missen kan. En wij vragen ons afwaarom die groote gebaren en al dat woest ge weld Het schijnt dat er in het kleri kale kamp waarlijk mannen te vinden zijn, dat God zonder hen niet voort zou kunnen, en dat, kwame de waar heid den steun van hunnen arm te verliezen, zij zouden gedoemd zijn tot den ondergang, Te dezer gelegenheid herinneren wij ons een schoon woord van wijlen minister Thonissen aan wijlen M. Pe rm, Thonissen was een oude liberale katholiek en Périn een geweldige klerikaal. Eens dat zij beiden" aan het redeneeren waren en dat Périn Tho nissen antwoordde op de korte, bitsige manier hem eigen, werd deze laatste ongeduldige en onderbrak den eerste in zijne rede Enfin M. Périn, il faut 'convenir que le bon Dien a de la chan ce de vous avoir de son cóté En wij kennen tusschen onze tegen strevers vele Périn's, kleine Périn's, want Périn was ten minste een ver- j standig man, die het woord van S&U'

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1