I I» U HEI r- \J AH 3ERA AL. DEMOCRATISCH Prijs 5 centiemen hel nummer V ierde Jaargang \uiinner 10 Zondaar 7 Maart HNrJ Het Openbaar Onderwijs Wel getappeerd. V rouwen voorzienigheid CARNAVAL. Het Duivelkarreken van >1. Wawelmans. ggtasasuc. ■rstzzxizzzsr...••3Sc;saaEHK' Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den t uiten voorop metaalhaar Men aborneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annonce»: per drukregel Gewone 15 centiemen i Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 6 MAART ÏOO». in Relgie. (Vervolg). -Dat de Belgische Grondwet, in haar artikel 17, den wetgever de verplich ting oplegt het Openbaar Onderwijs in te richten op de kosten van den Staat is eene waarheid, welke door niemand ter wereld kan betwist wor den. Maar even onbetwistbaar is het dat er nergens, noch in den tekst der Grondwet, noch in de besprekingen van het Nationaal Congres, spraak is geweest van het geldelijk ondersteunen van het vrij onderwijs onmogelijk een enkel woord in te vinden waaruit men zóu kunnen opmaken of dat zelfs maar zou laten veronderstellen, dat een of meer leden der Constituante er zou aangedacht hebben, de kosten van het onderwijs te doen dragen door den Staat, 't zij door het toeken nen van subsidiën, 't zij op welkda- nigë andere wijzen. De gevolgtrekkingen af te leiden uit. het stilzwijgen der Constituante over dit punt zijn talrijk vooreerst is het valsch te beweren, dat opzichtens de toelagen van den Staat het vrij anderwijs op gelijken voet dient gesteld te worden als het openbaar onderwijs daarna is 't al even valsch en strijdig mét den geest der Grondwet te houden staan, dat deze slechts de inrichting bedoelt van een aanvulLn i onderwijs, 't welk de Staat slechts in zooverre op zich' moet nemen als het vrij onder wijs ontoereikend zou zijn eindelijk het. is dwaas en ongerijmd te bevesti gen dat de leden der Constituante, al ware het maar in gedachten, het recht hebben willen erkennen van het vrij onderwijs op de staat.stoelagen. Dé zin onzer Grondwet in zake der tusschenkomst van den Staat in de kosten van het Onderwijs kan als volgt samengevat worden De Staal is verplicht het Openbaar Onderwijs op fyne kosten in te richten. De Staat is niet verplicht toelagen te verleenen aan het vrij onderwijs. De Staat heeft het recht, doch niet de verplichting hulpgelden toe te staan aan het vrij onder tv ijs. Het natuurlijk gevolg der princie pen onzer Grondwet, is dat het verlee nen van subsidien aan de vrije scholen eene kwestie is, die uitsluitelijk af- j hangt van den wil der wetgevers, 't is te zeggen van de politieke meerder heid der Kamers. Indien de klerikale partij dus door de wetten van 1884 en 1895 op het lager Onderwijs, van zoodra zij aan het bewind kwam zich kunnen ontlas ten heeft van de kosten haar veroor zaakt door de inrichting harer scholen tegenover de officieele scholen onder de wet van 1879, door met volle han den uit de Staatskas de talrijke mil- lioenen te putten, welke hare gewaan de mildheid moede was te betalen voor haar partijwerk zoo zal ook de liberale het onbetwistbaar recht heb ben, wanneer ze over de m erderheic zal beschik en in de Kamers de toela gen aan de partijscholen verleend af te schaffen en tot de klerikalen te zeggen 't Is er mee uit partijwerk te betalen met het geld van allen Weest dus geen duitenklievcrs, betaalt uwe scho len, vermits gij u 't genot wilt gunm n scholen te hebben, om klerikalen te kweeken, vermits gij scholen wilt om de mededinging, ja. den oorlog te doen aan het Openbaar Ouderwijs. Wil dat zeggen, dat de liberale partij gelijk zou hebben op volstrekte wijze februik te maken van het onbetwist- a^r recht, dat zij als meerderheid zou kunnen uitoefenen door ineens de wet ten door de klerikalen gestemd in 1884 en 1895 te wijzigen en volkomen alle geldelijke tegemoetkoming van den Staat aan de vrije scholen te weigeren r Dit is een zeer ingewikkeld en kiesch vraagstuk. Ik wil de lezers van de VOLKSGAZET mijne meening uit een zetten in volle oprechtheid en openhertigheid en hun tevens bewij zen, dat ik in deze zaak van overwe gend belang voor de liberale partij en voor de toekomst van het land, mij enkel laat richten door de grondbegin selen van rechtvaardigheid en gelijk heid, de eenige die ons kunnen leiden tot eene eerlijke en duurzame oplos sing. Toch houd ik eraan van stonden af te verklaren dat de volstrekte afschaf ing der toelagen aan het vrij onder wijs geenzins een geloofspunt uit maakt van het liberaal programma, i;en bewijze daarvan wil ik slechts aanhalen, de toelagen door de stad Brussel en de provincie Brabant ver eend aan de Vrije Hoogeschool v n Brussel. Jules RENS, Volksvertegen wooï diger. Het Gentsch c< monsterverbond is het voorwerp van eene interpellatie ter Kamer van Volksvertegenwoordigers geweest zoo heeft de socialistische leider, M. Vandervel- de. op eene hijzonder striemende wijze aan klerikalen hunne vijf zielezaligheden ge- zegd en daarbij hen eens ferm in 't nouw gezet. Ziehier hoe hij zich uitdrukte M. Vandevelde. Ik ben er geluk kig om wat te Geut is voorgevallen, omdat de katholieken, «loor hun verhond niet ons, een argument van ontzaglijke kracht hebben verschaft. Wij zullen weldra den heer Helleputte interpelleeren over het verbod van den ver koop van socialistische bladen in de statiën. Indien de heer minister ons antwoordt dat hij den verkoop van verderfelijke bladen niet kan dulden, dan zullen wij hem ant woorden dat Vooruit als bestuurder en ingever heeft Anseele en Cambier, de bond- genooten der katholieken. Binnen kort zullen wij ook de gelegenheid hebben den heer minister van Binnenland- sche Zaken om uitlegging te vragen over de benoemingen van burgemeesters, te Ukkel by voorbeeld, waar de meerderheid liberaal-socialistisch is. De heer Schollaert antwoordde ons vroeger dat hij geen revolu- tionnair tot burgemeester kan benoemen. Moest hy thans nog dergelijke antwoord ge ven, dan zouden wij op Anseele wijzen, die de stad Gent bestuurt, dank zij de stemmen der katholieken, en dit in gezelschap van klerikalen van het zuiverste water. Eindelijk, toekomend jaar zal men trach ten in 't Vlaamsche land tegen onze vrien den Van Langendonck, Debunne en anderen den kiesstrijd te voeren, op de schandaligste wijze hen uitkrijtend voor partageux en communards. Doch ons antwoord zal gemakkelijk zijn. Wij zullen zeggen Weet gij niet dat Van Langendonck en Debunne vrienden zyn van Anseele, dien de klerikalen tot schepene van Gent verho zen Welaan, heeren klerikalen, zijt ge nu mooi genoeg in de doeken gedaan Is de toer, welke het Gentsch monsterverbond u komt te spelen, wel genoeg gelukt En nu. kiezers, die u vroeger hebt laten beïnvloeden door de schrikbeelden welke de klerikalen u voor de oogen schiepen, ziet ge nu hoe deerlijk zij u voorden aap hielden met hunne kreten van monsterverbond vernietiging van allen eigendom, vernieling van familie en huisgezin, Paryzer Commune en wat weet ik al Ziet ge nu dat de klerikalen eenvoudig kluchtspelers zijn, die dienen uitgefloten te worden LIBERAL i: Eenieder weet te Aalst, dat wij im mer onze beste krachten hebben aan- g w nd oin het begrip van Ouderlin gen Bijstand meer en meer veld te doen winnen bij de arbeiders en ook bij de burgerij. Van het allergrootste belang zijn de instellingen van Ouderlingen Bijstand, hoe zij ook mogen heeten Hulpfonds, Ziekenfonds, Noodfonds enz. enz. voor de arbeiders, want zoozeer de openbare liefdadigheid (al is zij er ook noodig) van aard is de karakters te ver lagen, de gevoelens van eigenwaarde te verdooven zoozeer de bedelarij van aard is de harten te bederven en tot ondeugd en misdaad te leiden, zoo zeer worden de menschen opgebeurd door het begrip van Onderlingen Bij stand, zoozeer worden daardoor de ge voelens van eigenwaarde en zelfbe wustheid gelouterd en ontwikkeld. We bekennen gaarne en niet zonder fierheid dat ons streven, ons aanhou dend werk ook zijn invloed heeft gehad op de ontwikkeling der maatschappijen van Onderlingen Bijstand in de stad, door navolging en naijver werd onze propaganda door anderen gesteund en zagen we kringen tot stand komen, die zonder dien geest van naijver nooit zouden ontstaan zijn. De kwestie van den Onderlingen Bijstand voor vrouwen heeft sedert lang onze aandacht getrokken en wij hebben de zaak grondig en gewetens vol onderzocht zor der rekening te houden van wat reeds elders op dat ge bied is ingericht, en zonder reeds i n voege zijnde bepalingen in aanmerking te nemen. Nadat wij ons eigen plan tot een ge heel hadden uitgewerkt, hebben wij hier en daar een reglement gevraagd, om met ons ontwerp te vergelijken en we meenen oprecht, dat wij in ons eigen plan het goede vast hebben Het is klaar, dat men bij de stichting van een Vrouwenziekenfonds twee punten moet in acht nemen i° de bezondere gezondheidstoestand 20 hun ne bezigheden. Velen denken dat de vrouwen meer onderhevig zijn aan ziekte dan de man nen. Welnu oppervlakkig beschouwd is zulks waar, doch de ernstige sta tistieken welke wij hebben geraad pleegd, de uitslagen van menig onder zoek bewijzen, dat zoo er onder de vrouwen meer gevallen van ziekte voorkomen dan bij de mannen, ander zijds het aantal ziektedagen bij de vrouwen minder is. Eenieder zal ook begrijpen, dat de gevallen van kraambed niet kunnen geteld wor den in de algemeene bepalingen en het voorwerp moeten zijn van afzon derlijke maatregelen nopens verzorging en vergoeding. Voor het aanvaarden van nieuwe leden moet bij Vrouwenvoorzienighe- den meer gelet worden dan in de On derlinge Bijstanden voor mansperso nen, men mag, eenmaal de voorzienig heid in voege, de kritische jaren niet uit het oog verliezen. Bij de inrichting van de Liberale Vrouwenvoorzienigheid, willen we dus niet met overijling te werk gaan, maar met de inrichting een soort van proef tijd trachten te doorworstellen, die ons inlichten zal over de bezondere toe standen in ons midden en over de maatregelen die voor de toekomst kun nen genomen worden om de leefbaar heid der nieuwe instelling te bevorde ren We willen eerst en vooral, dat de Vruuwenvoorzienigheid, geen jaar be staan noodig hebbe om voor de aan gesloten leden pratisch nut af te wer pen we willen, dat de Vrouwenvoor- zieni-heid haar eigen bestuur hebben, dat vertrouw en inboezemt aan al de leden, we wenschen, dat niet alleen voor de aangeslotenen de genees kundige dienst zou verzekerd zijn maar, dat ook vergoeding zou toege kend worden aan de zieke letjen. Qm in het eerste te voorzien de onmiddelijke werking van de Liberale Vrouwenzienigheid is er natuurlijk een eerste fonds noodig, en vermits er nog geene bijdragen zijn gestort ont breekt dit geheel. We moesten dus naar middelen uitzien en waren over tuigd dat we niet lang zouden boeven te zoeken Onze Eere-Voorzitter, de volks vriend Gustaaf LEVEAU was de eerste om door eene bijdrage van honderd franken, het fonds der eerste werking te verzekeren. Hulde aan Gustaaf LEVEAU Van nu af mogen we verzekeren dat de Liberale Vrouwenvoorzienigheid eene schoone toekomst te gemoet gaat, en aan vele huismoeders en jonge meisjes die er zich willen bij aansluiten veel kommer en verdriet zal sparen. KONDAG 7 MAART. Eerste Algemeene Vergadering der Liberale Vrouwenvoorzienigheid van Aalst, ten 3 uren namiddag, in Concordia Schoolstraat. DAGORDE 1. Inschrijving van nieuwe Leden. 2. Aanvaarding van het voorloopig Reglement. 3. Kiezing van 't voorloopig Bestuur. Namens Eerbied en Recht voor Allen, De Voorzitter, Jean DE BRUECKER. De carnaval is weer eens voor een jaar ad patres. De wijzen hebben nu gedurende eenige dagen zot geloopen en de zotten - sta pelgek dat hoort zoo tot der tnenscbe be staan hierop aarde. Het is overigens eene praktijk, waarvan de oorsprong verloren loopt in den nevel der tyden en waaraan de raensch nog zoo gauw niet, en mischien nooit, verzaken zal. Hoort den sterveling die zich in 't pak van den carnavalzot gestoken heeft, en hy zal u zeggen dat hy zijn vermaak voor geen goud verknopen wil. Ziet hier een handelaar, daar een fabrikant, ginds een rentenier, elders nog een fonctionnarïs, allen ernstige rnenschen onder de ernstigste, die 's mor gens nog heel gestreng hunne bevelen, hunne raadgevingen gaven en 's avonds onder de lappen van een vastenavondzot verholen, het aangezicht onkennelyk ge maakt door een onmogelijk masker, zich gedragen als ware de gezonde geest hun nooit bedeeld geweest. Wat wilt ge 't is Karnavaleen woord nog sterker dan'n tooverroè. 't Verkleeden is overigens den menschen aangeboren. De wilde volksstammen steken zich plui men in het haar en hangen zich ringen in den neus onze vrouwtjes handelen om 'teven. Alleenlijk, hunne ringen hangen in de ooren en hunne pluimen staan op 'n hoed waaronder zy heelemaal verloren loopen. Onze priesters, onze nonnen, onze paters begijnen, zij steken zich heel het jaar door in een kleedsel dat hen van 't overige der menschen onderscheidt en heel hunne macht maakt. Want, trekt aan den pastoor of pater eene broek en een jas aan, geef hem schoei sels en zet hem een bolhoed'op, en hij zal zi'n gelyk ik of gij een doodgewone sterveling. En van zotte kuren en dito sprongen ge waagd hebben wij niet, hier ten lande, de processie van Echternach, waar de zotten arie stappen vooruit en twee stappen achter uit doen, met de hoop den hemel te winnen Is heel het leven dan geen karnaval P De karnaval, zooals hy door het valgum pecus wordt gevierd, is een onnoozel ver maak dat vvy met veel plezier aanstaren en graag ook medemaken. Wat wilt ge Men is niet van hout gemaakt en de gelegenhe den om zich den last van 't leven te ontge ven, zyn toch zoo schroomelyk dun gezaaid. Naar den weerlicht dus met de zwartgal lige filozofen, die zich het hoofd met assche bestrooien en bij het aanstaren van zotten gewemel aan 't filozofeeren gaan over de wereld en zyn zedelyk verval. Er worden buitensporigheden bedreven, zeggen zij Sotgigige «zottm» loopen wat' over de schreef, sommige zottinnen geven het al te bont. Wel ja, men treedt niet zoo gemak kelijk bulten zijne gewoonten zonder eens mis te trappen, eh En, de bedevaarders die 's nachts op h-èwegen gaan, zijn dat altijd zoo'n onschuldige schaapjes P De goed besneden vrouwtjes maken van karnaval gebruik omn ns hunne tong den vrijen teugel te geven de mannen zijn in algemeenen reg> niet zoo ervaren in het vak. Zoolang de c< intrigues binnen de palen der gedoogzaamheid blijzen, steekt r niet veel kwaads in, zelfs al wordt de waar heid eens gezegd. Om te sluiten: Weg dus met de huichelaars uiteen Vuilhemdeken, die AL de gemaskerdeii uitgeven voor af schuwelijke zedelooze lieden, de katholieke damen, juffers eji heerkens inbegrepen, die het dit jaar, met carnaval, nog al bont ge maakt hebben. Wij liberalen, kunnen goed verdragen dat 't zonnetje wel eens in 't water schijnt, de hoog moet toch immer niet gespannen zijn ook verfoeien w ij de hipocriteri die de katjes maar al te dikwijls in 'tdonker nijpen, terwyl ze de moraal aan anderen prediken. M. Wawelmans (in 't beknopt verslag staat er M. Wauwermans, maar dat is 't zelfde) is nen Brusselschen kasteelprater, die nu en dan ook eens in de Kamer wil la ten hooren dat hij advokaat is en er dan soms op losgaat als den duivel op Geeraard of als Geeraard met den duivel. M. Wawelmans is een katholiek, beter gezegd een klerikaal van top tot teen, een klerikaal die zegt zelf met den duivel te willen meerijden om zyn ziele-zaligheid te winnen en daarenboven aan een sluier te geraken of in een ministers koets te mogen zitten. De klerikalen en hunne fanatieke blaadjes verkondigen overal, dat de liberalen man nen zyn van zonde, hellegebroed, sup poosten des duivels en nu hoort men een ïunner godvruchtigste representanten in de Earner verklaren, dat hy zoowel als de libe ralen, met den duivel zou meedoen om zyn doel te bereiken. 't Ergste van al is, dat die Wawelmans oprecht gelooft, dat Lucifer. Belzebub en andere kopstukken der hel ons voortdurend meteen heel leger duivels beloeren. Het beknopt verslag der zitting van de v-imer der Volksvertegenwoordigers van Dinsdag luidt als volgt De lieer Wauw er minis. Een der uwen heeft gezegd, dat zoo de duivel hem zijne hulp aanbood 0111 de katholieke regeering om ver te werpen, hij het aanbod zou aangenomen hebben. De lieer Brutiii. Voorzeker! (Onder breking). De heer Wauwerinan». De heer Braun juicht dus toe Wat mij betreft, om arme kinderen brood en soep te geven waarop zij recht hebben, (dat is voor degenen die do-zaak kennen, zooveel als om aan 't schotelken te geraken, want nooit hebben de liberalen soep of brood geweigerd aan arme kinderen) zou ik niet aarzelen een eindje weg met den duivel af te leggen 1 (Toe juiching en gelach, links en aan de uiterste linkerzijde). De lieer Feii'iiémoiit. De duivel, dat is de heer Woeste. De heer Woeste. De heer Wauwer mans drijft het te ver In alles moet maat ge houden worden. (Gelach links, en aan de uiterst'1 linkerzijde). De lieer Wauweruiaii». - Ik voeg er bij dat wij in deze zaak den duivel niet ver gezeld hebben. (Ha! ha aan dezelfde zijde). Ik stel de gewetensvrijheid zoo hoog, dat ik alles opofferen zou om ze te vrijwaren. To Gent, overigens, behielden wij ons programma, zooals de socialisten het hunne, Tusschen bei den ontstond geen verbond De heer Vauilervehle. Vade retro, satanas (Gelach aan de linker- en aan de uiterste linkerzijde): De heer Moiivllle. Dat alles is geen drommel waard (Herhaald gelach). De heer Fnriiémoiif. Loop naar den duivel(Gelach, bij de socialisten). De heer Vaiidervelcle. In den ketel 1 De heer Huhin. Trek den duivel maar voort bij den staart(Gelach). Wawelmans heeft inderdaad den duivel leelijk bij den staart getrokken en rond den ketel van Mondje Pek zal er leute en plei- zier zijn geweest over de aanwinst van zul ke schaar nieuwe bondgenooten. Ja, zeide Wawelmans nog we zoudeninet de duivel mederijden, want c< ,.In bet zelfde rijtuig kan men plaatsne men onder verschillende omstandigheden i vooreerst na voorafgaande afspraak en met een goed bepaald plan. sr»; - 0—

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1