3 M v/A^ O Bericht. u iri-i YieftfU Jti&u^uug XuMUiiëi' 'iU ZiM Mbiü' 14 Mwart iU4M4 Verplichte Vergadering Vrouwen voorzienigheid. Pensioenboiul. Het Openbaar Onderwijs Hel werk van liet Willemsfonds. Verdienstelijke mannen. R O M E Nationaal Verbond voor Liberale Propaganda. Meiisch of Aap Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en deri tuiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: j centiemen j Per Jrukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 13 MAART 1909. Zij allen die inlichtingen zouden te feven hebben of te vragen over het ekomen van het pensioen enz. mogen zich eiken zaterdag van 10 tot 11 uren voormiddag aanbieden in Graaf van Egmont Groote Markt, te Aalst. Daar zal hen door bevoegde mannen goeden raad worden gegeven en zal er nota worden genomen van hunne klachten of opmerkingen. Met volle vertrouwen mag eenieder zich tot ons werden, we zijn steeds bereid in de mate van het mogelijke dienst te bewijzen en recht te eischen waar zulks noodig is. VVerkelooaKenfoiids Lokaal: Graaf Egmont, Groote Markt op ZONDAG 21 MAART 1909. te 4 u. nam. op boete van 10 centiemen. Liberale Eene afdeeling van Ouderlingen Bij stand voor de vrouwen en jonge juffers is tot stand gebracht. Meer dan 125 heb ben zich reeds als lid laten inschrijven. Die afdeeling heeft voor doel Kostelooze Geneeskundige zorgen en Geneesmiddelen aan hare Leden te verschaffen alsook eene schadeloosstelling aan de zieke leden te betalen. De vrouwen of dochters van Leden van den Liberalen Werkmanskring kunnen zich nog laten inschrijven bij de Boden tot 31 MAART 1909, als stichters der afdeeling. Na dien datum zullen zij volgens hun ouder dom de bijdragen moeten betalen in 't Regle ment voorzien en niet meer aanvaard wor den als ingevolge der aangenomene stand- regelen der Afdeeling. Dus vooruitziende vrouwen en dochters OPGEPAST, verzekert u tegen ziekte zooals y u reeds verzekerd hebt tegen werkeloos- eid. •Derde maandelyksche storting, zondag 21 Maa-rt van 31/2 tot 5 uren namiddag by M. Jan Bruyndonckx Inde Vier Winden, Keizerlijke Plaats Turn- en Tooneelkring HELPU ZELVE op Zondag 21 Maart 1909, (Half-Vasten), om 9 uren 's avonds. Groot Gemaskerd en Verkleed BOEKENBAL, ten Lokale CONCORDIA Schoolstraat, dén Vrienden en Kennissen aangeboden. Tusschen het l8 en 2' deel van het Bal zal een kostelooze Tombola onder de gemasker- den uitgelot worden. In Belgle. (Vervolg) De geldelijke tusschenkomst der openbare Macht in de kosten van het privaat Onderwijs veropenbaren zich op twee verschillende manieren on der vorm van hulpgeld voor het onder richt gegeven aan de arme kinderen en onder vorm van toelagen om de inrichtingskosten te helpen dekken. Is het nu billijk aan de vrije scholen alle geldelijke tusschenkomst te wei geren 't zij als hulpgeld, 't zij als subsidie Onderzoeken wij eerst de kwestie in verband met het hulpgeld. Het kosteloos ouderwijs voor de ginsel aangenomen de wet van 1842 in haar artikel 5, de wet van 1879 in haar artikel 3,"de wet van 15 Septem ber 1884 en de thans in voege zijnde wet van 1895 behelzen alle de bepa ling De arme kinderen gullen het on derwijs kosteloos ontvangen. De wet van 1842 en die van 1879 leggen het onderwijs der arme kinde ren ten laste van het armbureel en noodshalve van de gemeente, de wet van 1895 legt dien last geheel en uit- sluitelijk op den rug van het armbu reel. Zou het billijk en rechtvaardig zijn te zeggen de armen die hunne kinde ren naar de openbare scholen zenden hebben alleen recht op kosteloosheid, het voordeel van het kosteloos onder richt zal geweigerd worden aan de leerlingen die de vrije scholen bezoe ken De vraag stellen is ze oplossen Neen, dat zou noch billijk, noch recht vaardig zijn, ik voeg er zelfs bn, dat er iets a.tnstootel ks zou in zijn den arme te plaatsen tusschen zijn geweten en zijn i>elang en hem te treffen door de berooving van het voordeel der kosteloosheid, omdat hij de inspraak van zijn geweten heeft gevolgd. Er is meer de gunst van het koste loos onderricht weigeren aan de mis- deelden der fortuin die den voorkeur geven a.m de vrije school ware open lijk de vrijheid van onderwijs verkrach ten door de Grondwet gewaarborgd. Te dien opzichte zijn de denkbeelden van Bara door hem uiteengezet bij de bespreking der wet op de studiebeurzen in 1864, juist van toepassing en over eenstemmend met de kwestie, welke wij behandelen. Men mag zeggen dat de studiebeurzen voor de jonge lie den, leerlingen van middelbare of hoogere onderwijsgestichten, en de kosteloosheid van het schoolbezoeken voor de leerlingen der lager onderwijs inrichtingen gelijkgeldend zijn. Welnu ziehier wat de achtbare staatsman Bara in 1864 zeide Opdat de vrijheid van onderwijs werkelijk zij en goede vruchten dra ge is het noodzakelijk dat geener wijze 't zij door gunsten der openba- re besturen,'t zij door ondersteuning of beurzen, de leerlingen meer aan gelokt worden in de eene openbare inrichting dan in de andere. Er is geene vrijheid meer indien men leer lingen werft bij middel van beurzen indien men de min begoede familien dwingt hunne kinderen naar een be- paald onderwijsgesticht te zenden indien men het geweten der fami- lien in tegenstelling met hun belang. De triomf van waarheid en vooruit- gang hangt af van het onderwijs en welke hinderpaal werpt men er niet tegen op wanneer men de jonge lie- den verplicht hun verstand en hart te vormen volgens dit of geen leer- stelsel, indien men tot de arme leer- lingen zegtgij zult onze denkbeel- den deelen of gij zult zonder onder- wijs blijven bij gebrek aan geld- middelen \ult gij naar on^e scholen komen en gij uit niet elders gaan. Voortaan zullen de ouders hunne kinderen zenden waar ze willen, j volgens den drang van hun gewe- I ten, ze zullen zeiven beslissen welk onderwijs het beste is en ze zullen zich in de noodzakelijkheid niet meer bevinden hunne overtuiging geweld aan te doen om studiebeurzen te bekomen.Voortaan zal de gewetens- vrijheid eene nieuwe waarborg heb- ben. Beter kan het niet gezegd worden beter en klaarder kan de billijkheid niet gerechtvaardigd worden van het gelijke recht van al de scholen zoowel van de vrije als van de openbare scho- kosteloosheid te verzekeren van het onderwijs der arme kinderen. Uit hetgene voorafgaat is de nieuwe gevolgtrekking ai te leiden, dat de deelneming der vrije scholen aan de mlpgelden door de openbare besturen verleend om het onderwijs der arme anderen te verzekeren, deelneming welke natuurlijk evenredig moet met 't getal arme leerlingen, rechtvaar dig is en overeenkomstig met de prin ciepen onzer Grondwet dus dat de uitsluiting der vrije scholen van deze hulpgelden onbillijk zou zijn en tegen strijdig met den geest der Grondwet, omdat ze rechtstreeks in aanstoot zou komen met de vrijheid van onderwijs door onze Vanderlandsche Keure ge waarborgd. Blijft nu de kwestie der toelagen, welke niets gemeens hebben met de hulpgelden waarover wij in dit artikel breedvoeriger hebben gehandeld. Over de toelagen dan in een volgend artiktl. Jules RENS, Volksvei tegemoooi diger. arme kinderen is door onze school-wet- jpevin^ 6edert 1830 als een grondbe- 1 l®n op het hulpgeld verleemt om de Een volk dat de nagedachtenis eert zyner groote en verdienstelijke mannen vereert zich zelve. Zij diedoor hunne geleerdheid, door hunne kunst, door hunne werken den roem van hun vaderland hebben bevestigd met hun eigen roem Zy die door hunne menschlievendheid, door hunne zelfopoffering, groote daden hebben verricht om hunnen evennaaste in zjjn lyden te verhelpen. Zy die door hunne uitvindingen en onderzoekingen de rnensch- heid vooruit hebben geholpen opj de baan der beschaving en beproeving ter hulp te komen Die allen mogen hunne namen gebeiteld hebben in onvergankelijke gedenksteenen, die allen mogen hun standbeeld hebben prij ken op de openbare plaatsen onzer steden, opdat de nakomelingen hunne namen en hunne daden zou gedenken, opdat zjj er naar streven zouden, de schoone voorbeel den te volgen. Zoo een man was Frangois Laurent, ge boren te Luxemburg in 1810. Laurent was leeraar aan de hoogeschooi van Gent en de wereld door als rechtsgeleex-de gekend, hy stierf in 1887. Laurent was niet alleen een groote geleerde, het was ook een rechtzin nige filantroop. Hy was het die op het denk beeld kwam der spaar- en lijfrentkassen, hij was het die 't meest ijverde voor de uit breiding van het volksonderwijs. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de Gentsche Bond der Oud-leerlingen der stadsscholen die duizenden leden telt besliste, een groote betooging in te richten ter ver eering van Laurent, die zijn standbeeld heeft in de stad der Arte velden. De Bond der Oud-Leerlingen vroeg aan de stad eene toelage van 5000 franken. In den gemeenteraad van Gent werd verleden Maandag 8 Maart die subsidie gestemd door 18 liberalen en radikalen tegen 9 klerikalen de 8 socialisten onthielden zich. Voor de stemming verklaart M. Casier in naam der klerikalen, dat zy tegen de toe lage zullen stemmen omdat Laurent altijd de klerikale grondbeginselen heeft bekampt Na de stemming verklaarde M. Haeck in naam der socialisten, dat zy zich onthielden omdat Laurent altijd de socialistische prin ciepen heeft bestreden. Voila De bisschop van Sint Baafs' tempel en de bisschop van Vooruits tempel hebben hunne mannen op den zelfden I. est geschot'iii, z> nebben geen anderen wil aan dien van hun oen baas, er zya geene heiligen buiten hun ne kerk. Wie niet gelooft dat Eva tot ons aller on geluk in den appel heeft u-ebeten, is voor de klerikalen een nietswaardige. Wie niet aanneemt, dat het heele mensch- dom weldra door het collectivism in den appel des overvloeds zal bijten in een onver laat. Weldra zal men in ons land geene stand beelden meer aantreffen dan van beroemd heden als Anseele, Casier, Lampens, Siffer, Milio en andere weldoeners van 't mensch- dom. Met. genoegen mag vastgesteld worden hoe het Willemsfonds in den Vlaamschen bodem dieper en dieper wortel schiet. Het is een verheugend feit tevens te mogen aan stippen de voorbeeldige toewnding van een menigte liberale Vlamingen, die het als een plicht beschouwen, het volk te voorzien van de wapens die tot zijn volledige verhef fing moeten dienen ontwikkeling van het oordeel en uitbreiding der kennis. De verloopen maand Februari heeft weder het bewijs geleverd van het degelijk werk dat onverpoosd door het Willemsfonds in zijn verschillende afdeelingen wordt ver richt, Gent staat alweer vooraan. Deze afdee ling heeft in de afgeloopen maand geregeld eiken zondag Concert-V oordrachten steeds voor propvolle zalen, ingericht. Achtereen volgens traden als sprekers op De heer Pr. Goossens, (ingenieur De Vorming der Aarde Mevr. Lievevrouw-Coopman (schoolziekten)De heer W. De Hovre (Een groote Italiaanse he dichteres) en de heer D. Destanberg Herinneringen aan het oude Gent rm t lichtbeelden. De afdeeling Eekloo richtte een drietal openbare voordrachten op. Voerden het woordde heeren A. Daneels Een reis in de Ardennen met lichtbeelden P. Van Acker, Heyermans' Allerzielen en J. Daneels Multatuli. Hier werden, evenals te Gent, liederavon- den gehouden die uitstekend geslaagd zyn. Te Aalst behaalde Prof. J. Vercouillie een grooten b\jval met Een christen-demo craat uit de 13" eeuw. De heer volksver tegenwoordiger P. Daens schreef daarover een geestdriftig verslag in Het Land van Aalst. Ook wei-den hier voor aantrekkelijke kin derfeesten gezorgd. Zondag, 21 Februari, had een dergelijk feest plaats, waar uitslui tend kinderen als zangers en declamators oplraden liet slaagde opperbest. De lieder avonden lokken steeds veel volk. Deze afdeeling, onder de leiding van den heer A. Brijs, tot éénder bloeiendste gewor den, beschikt thans over een belangrijke schaar zangers en zangeressen, die het best bijdragen om de aantrekkelijkheid der volks voordrachten te vermeerderen en bovendien den kunstsmaak van het publiek te ontwik kelen. Voor de leden van de afdeeling Schaar beek werd voor de eerste maal het nieuw tooneelspel van J. Hangen,Lambrecht Room, in den Nederlandschen Schouwburg opgevoerd. Te Brussel hield de lieer Dr Fr. van Kal ken, docent aan de Vrjje Hoogeschooi een merkwaardige voordracht over Belgische toestanden in het begin der 18* eeuw. Een eigenaardig feest had plaats voorde kinde ren der Liederavonden (ongeveer 150,) die, onder de leiding van den heer A. Clauwaert, een gedeelte uit Benoit's De wereld in zongen. Andere bezoekers dezer zang avonden (mannen en vrouwen) namen ook deel aan dit feest, en M. J. Hoste, zoon, trad als spreker op. Te St-Nikolaas richtte de afdeeling, met den Burgerkring vereenigd, een prachtige concert-voordracht in. De heer Uytterhoe- ven sprak er over Het doel en het Nut der Volksbibliotheken. Te Nieuivpoort sprak de heer L. Magnel over Het Leven der planten aan de Zee. Daar heeft de afdeeling den wenk van het algemeen bestuuur gevolgd, en ook gezelli ge bijeenkomsten belegd, die in alle opzich ten slagen. Te Hasselt belegde de afdeeling, in den schouwburg van' de Kon. maatschappij Rhetorika, een groot volksfeest. Ruim acht-honderd personen, waaronder zeer vele werklieden, woonden het by. De heer P. De Vreese vertelde er Een Reisje in Zwitser land (met lichtbeelden,) dat den besten indruk maakte. Te Brugge behaalde de heer J. Eggen, ad- vokaat te Gerit, evenveel bijval met zijn voordracht over Congo. Lie zaal van Het Zwart Huis, hel nieuw lokaal der Tc Rome, de zetel van 't kristen- dom, komende klerikalen deerlijk uit den slag, voor de eerste maal dat ze met ontvouwd vaandel streden en dat ze aangemoedigd werden door den Paus. ito socialisten, de liberalen en de republikeinen behalen er de zegepraal met eene groote meerderheid en in de vijf mschrijvingen werd geen enkele klerikaal gekozen. Volgens de Italiaansche dagbladen is die groote nederlaag der katholieken te Rome zeer beteekenisvol en bewijst dat 't Roomsche volk nooit meer onder den scepter van den Paus zou willen staan. Hoe dichter bij Rome, hoe slechter christenen, wordt gewoonlijk door het volk gezegd, en dit spreekwoord blijkt maar al te waar zijn. Waaruit zou dit voortspruiten zekerlijk hebben de Romeinen nog niet vergeten hoe ze uitgebuit werden voor 't jaar 70 wanneer ze bestierd werden door de Pauzen ze hebben maar al te wel kunnen bestatigen dat katholiek en welzijn niet samen rijmen Daardoor hunnen afkeer tegen 't Pausdom en 't klerikalism in 't al gemeen. librrale kringen, was stampvol. Ook mogen de liederavonden aldaar als een schitterend succes aangehaald wordv n. Meer dan 200 personen woonden die bij. Wat al nut wordt daardoor over geheel Viaamsch-Belgie verspreid Met welken rechtmatigen trots mag het Willemsfonds op zyn beschavingswerk wyzen Geheel Italië door hadden zondag kiezingen plaats voor de vernieuwing der kamers van Volksvertegenwoordi gers. Wy hebben reeds gesproken over het ont werp door verscheidene Antwerpsche libe rale groepen, namelijk den Bond der Libe rale Vereenigingen van Berchem en Borger- hout, aan het onderzoek van het Nationaal Verbond voor Liberale Propaganda onder worpen, en strekkende al de vrijzinnige groepeeringen van het land in eene groote vergadering te vereenigen, ten einde de middelen te bespreken die dienen aange wend te worden 0111 de volledige toepassing der evenredige vertegenwoordiging in de provinciale en gemeente-kiezingen te beko men. De kwestie is thans aan de bespreking der Kamers voorgelegd, en de middenafdeeling heeft er het grondbeginsel van aangenomen. Doch het is een bekend feit dat een groot ge tal invloedrijke leden der rechterzijde er hevige tegenstrevers van zijn en niets zullen verwaarloozen om er de bespreking van te vertragen. Het is dan ook daarom dat de Liberale Partij, die dit punt in haar programma heeft opgenomen, de pogingen moet ondersteunen van de vrijzinnige volksvertegenwoordigers die er de Verwezenlijking van betrachten. Zulks is dan ook het doel van het Natio naal Verbond voor Liberale Propaganda, dat zich bij het voorstel der Antwerpsche liberalen aansluitende, besloten heeft eene algemeene vergadering te beleggen op 28 Maart aanstaande. Die vergadering zal plaats hebben te Mechelen, en zulks omdat het eene dier ste den is waar zich de gebreken van het hui dige stelsel het meest doen gevoelen. Inder daad, de klerikalen, alhoewel zij slechts over eene volstrekte meerderheid van 100 stem men beschikten, deden, tijdens de laatste genieentekiezingen, gansch hunne lijst door gaan en ontnamen alzoo aan de liberalen alle vertegenwoordiging in den schoot van het gemeentebestuur. Daar het van den anderen kant hoogst ge makkelijk is zich van alle punten van België naar Mechelen te begeven, is er geen twijfel dat de vergadering zeer talrijk zal zijn. Al de liberale gevolmachtigden senato- 1 en, volksvertegenwoordigersprovin ciale- en gemeente- raadsleden zullen in het 1 ij zonder aan die vergadering uitge- 'oodigd worden. De liberalen rereenigin- gru kunnen voor hunne leden inkomkaar- ten bekomen en worden verzocht zich daarvoor te wenden aan den heer Secreta ris van het Nationaal Verbond voor Libe rale Propaganda, 42, Verbiststraatte Brussel. Te La Chapelle-aux-Sainls (Corrèze), Frankrijk, hebben de pastoors Bouysonnie en Bardon den schedel ontdekt van den oudst bekenden onzer voorvaderen. Op 13 en 20 December laatstleden werd over uien schedel breedvoerig gesproken in de Akademie voor Wetenschap te Parijs. De ■BSE»:»/ «5 :U'-? J5ühG*ï3Ï «-

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1