S s; HET Ai v/AH BEPAAL. DEMOCRATISCh Bericht. E Prijs 3 centiemen het nummer Vierde Jaargang Nummer 21 Zondag1 if >laart 1909 Verplich l e Vergaderi ng' Pensioenbond. Vrouwen voorzienigheid. Het Openbaar Onderwijs Hel werk van het Willemsfonds. De Onzen en de Hunnen. Verkeerd - Abonnementsprijs*. 3 fr. voor de stad en den nuiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs derAnnoncen: j - j per,druksel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 20 MAART 1909. Zij allen die inlichtingen zouden te feven hebben of te vragen over het ekomen van het pensioen enz. mogen zich eiken zaterdag van 10 tot 11 uren voormiddag aanbieden in Graaf van Egmont Groote Markt, te Aalst. Daar zal hen door bevoegde mannen goeden raad w orden gegeven en zal er nota worden genomen van hunne klachten of opmerkingen. Met volle vertrouwen mag eenieder zich tot ons we. den, we zijn steeds bereid in de mate van het mogelijke dienst te bewijzen en recht te eischen waar zulks noodig is. gesteld, A-are het moeilijk, zelfs gevaar- Tijk bevestigend of ontkennend te ant woorden. In feite is het mogelijk dat eene subsidie aan een bepaald onder wijsgesticht verleend de algemeene goedkeuring verwerve van de geheele fntellectueele bevolking des lands, e" 't is ook wel mogelijk dat het verleenen eener zelfde subsidie aan eene andere school de algemeene afkeuring ontmoet van al de burgers. Wie zou zijne Werkeloozenfonds Lokaal: Graaf Egmont, Groote Markt op ZONDAG 21 MAART 1909. te4u. nam. op boete van 10 centiemen. Derde maaridelijksche storting, zondag 21 Maart van 3 1/2 tot 5 uren namiddag bij M. Jan Bruyndonckx Inde Vier Winden, Keizerlijke Plaats Turn- en Tooneelkring HELP U ZELVE op Zondag 21 Maart 1909, (Half-Vasten), om 9 uren 's avonds. Groot Gemaskerd en Verkleed IS OËltG A HAL, ten Lokale CONCORDIA Schoolstraat, den Vrienden en Kennissen aangeboden. Tusschen het 1» en 2edeel van het Bal zal een kostelooze Tombola onder de gemasker- den uitgelot worden. Liberale Eene afdeeling van Onderlingen Bij stand voor de vrouwen en jonge juffers is tot stand gebracht. - Meer dan 125 heb ben zich reeds ais lid laten inschrijven. Die afdeeling heeft voor doelKostelooze Geneeskundige zorgen en Geneesmiddelen aan hare Leden te verschaffen alsook eene schadeloosstelling aan de zieke leden te betalen. De vrouwen of dochters van Leden van den Liberalen Werkmariskring kunnen zich nog laten inschrijven bij de Boden tot 31 MAART 1909, als stichters der afdeeling. Na dien datum zuilen zij volgens hun ouder dom de bedragen moeten betalen in 't Regle ment voorzit-n en niet meer aanvaard wor den als ingevolge der aangenomene stand- regelen der Afdeeling. Dus vooruitziende vrouwen en dochters OPGEPAST, verzekert u tegen ziekte zooals gfj u reeds verzekerd hebt tegen werkeloos heid. In Helgic. (Vervolg) De vrijheid van ouderwijs baart geen enkel voorrecht voor degenen welke deze vrijheid benuttigen, voor degenen die onderwijzen. Ze doen het ten hunnen nsico, last of baat en na tuurlijk in 't belang der zedenleer en der wetenschap. De staat is niet ver plicht hen ter hulp te komen of hunne taak te vergemakkelijken maar hij kan hen aanmoedigen gelijk hij het doet in zake van kunst en onderwijs Zoo luidt het in Les Pandect es Beiges aan 't woord Vrijheid van Onderwijs, boek 59, bladz. van 7 tot 9. Is het noodzakelijk dat de Staat door toelagen de vrije scholen aan moedi ge Op deze vraag, genomen in de algemeene beteekenis in welke zij is goedkeuring hechten aan 't verleene van toelagen aan eene school waar men de grondbeginselen zou onderwij zen der anarchie, of waarde zedeloos heid gewone praktijk zou wezen Men verbeeldt zich inderdaad moeilijk een Staatsbestuur dat de zedeloosheid en de anarchie zou aanmoedigen. Wanneer men de billijkheid der toe lagen voor het onderwijs wil beoor- deelen, moet men de kwestie beschou wen in betrekking tot elk bezonder geval, dat zich voordoet. In den huidigen toestand van ons land moet de vraag dus volgender wijze gesteld worden ls het noodig dat't Staatsbestuur door toelagen de vrije scholen ondersteune in alle gemeenten des lands door de klerikale partij gesticht om de mede dinging te doen aan het openbaar on derwijs, 't is te zeggen den oorlog te voeren tegen de scnolen ingericht door de openbare besturen en toegankelijk voor de kinderen van alle Belgen zon der onderscheid van opinie ol belijde nis, scholen ingericht in uitvoering der wetten en der Constitutie. Op deze vraag antwoord ik stellig en uitdrukkelijk NEEN. Men geloove echter niet, dat mijn antwoord ontkennend luidt ter wille der mededinging van de vrije scholen aan het officieel onderwijs o, neen Het gelijktijdig bestaan van het vrije onderwijs en van het officieel onder wijs moet natuurlijker wijze de mede dinging onvermijdelijk teweeg brengen en deze kan slechts voordeelig zijn aan het onderwijs in 't algemeen, als ze gegrond is op de verbetering der leer methoden, op den vooruitgang van het onderwijs zelve. Maar wanneer eene politieke partij het in den zin krijgt scholen te stich ten, partijscholen, met het eenig doel het officieel onderwijs te vernietigen, waarvan de inrichting door de Grond wet aan 's Landsbestuur werd opge legd wanneer die politieke partij er niet voor terug deinst haren toevlucht te nemen tot de snoodste en gemeenste middelen van schrikaanjaging en druk king om de openbare scholen te ont volken wanneer men die partij de openbare scholen ziet bezwadderen en lasteren op de laagste en walgelijkste wijze, door onder het publiek valsche en logenachtige geruchten te versprei den over de zedelijke strekking van het officieel onderwijs wanneer men eindelijk die politieke partij de schrik kelijk str bedreigingen der katholieke kerk ziet gebruiken tegen de ouders, die hunne kinderen toevertrouwen aan de scholen van den Staat, dan zeg ik dat de Staat dergelijke partijscholen niet moet aanmoedigen, maar dat het integendeel zijn plicht is zijn eigen onderwijs te verdedigen. Voor elk verstandig mensch blijkt het duidelijk dat de Staat eene dwaze streek begaat door partij werken te ondersteunen, die voor eenig doel heb ben het werk van den Staat te onder mijnen en te vernielen. Mijns dunkens moet dus elke toelage geweigerd worden aan de scholen door de klerikale partij gesticht tegen over de officieele scholen, omdat die vrije scholen in de eerste plaats een partij werk zijn, tot grondslag hebben de de oneerlijkste en hatelijkste mede dinging welke men bedenken kan, om een doel te bereiken hoofdzakelijk strijdig met den tekst en den zin der Grondwet. Ik eindig en vat ten slotte mijne meening en mijne verlangens betref fende de inrichting van het Openbaar Onderwijs in Belgie, samen als volgt Er diende eene wet uitgevaardigd te worden, de inrichting vaststellende van het officieel, dat wil zeggen het openbaar lager on erwijs in al de gemeenten des lands, zonder dat de wetgever zich om het vrij onderwijs bekommere Er diende eene wet uitgevaardigd te worden de kosteloosheid van het lager onderwijs verzekerende aan al de kinderen, wier ouders niet welheb bend genoeg zijn om het onderwijs hunner kleinen te bekostigen en in dit opzicht zouden de ope bare en vrije lagere scholen op voet der volstrekte gelijkheid worden gesteld. Er diende eene wet te worden uit gevaardigd betrekkelijk de aflevering van lagere studiecertificaten aan de leer lingen van al de lagere scholen, offi cieele en vrije op gelijken voet stellende voor het verkrijgen van het certificaat, dat hun tot bewijs zal strekken der verkregen geleerdheid. En ten slotte, diende er om de in richting te volledigen eene wet uitge vaardigd te worden het lager onder wijs verplicht makende, met vrije keus der school voor de ouders. Dus leer plicht, gelijkheid ten opzichte der kos teloosheid van het lager onderwijs voor de arme kinderen, de gelijkheid voor het afleveren der lagere studiecer tificaten, de vrijheid van den keus der school Jules RE NS, Volksvertegenioooi diger. De Vlaamsche Giils. Van het tweemaandelijksch tijdschrift De Vlaamsche Gids isnl 2. een zeer afgewis seld nummer, pas verschenen. In het eerste artikel herdenkt Prol. Paul redericq den onlangs overleden vlaam- schen stryder Julius De Vigne, die zoowel aan de liberale als aan de vlaamsche zaak zulke uitstekende diensten bewees. Virginie Loveling geeft een stoombootindruk over den Stromboli Frans Verschoren biedt een fragment aan uit zynen roman Dompelaars dat een blik laat werpen in het leven der smokkelaars. Daarop volgt een kernig Sinjorenlied, van Pol de Mont. Dr Aug. Terlinck schrijft over de Chemie der Levensverrichtingen eeri'uitvoerig ar tikel vol verrassende byzonderheden. Arthur H. Cornette handelt, in Casanoviana» over den wonderbaren levensloop van dat vreemde, menschelyk raadsel, dat Casanova heet. Prof. J. Vercouillie spreekt over Indo-Germanen en Indo-Germaans en M. Basse sluit de reeks bydragen met een kroniek over de laatst verschenen Engelsche gedichten en tooneelspelen. Alle liberale Vlamingen zouden dit uit stekend tijdschrift moeten lezen en onder steunen. Het wordt uitgegeven door den c< Nederlandschen Boekhandel te Antwer pen, Fransche Boeken. De Fransche commissie tot herzienining der toltarieven schryft, door de pen van den heer Henry Boucher, haren verslaggever, dat de invoer van boeken gestegen is van 8.300000 frank in 1892 tot 17,200000 frank in 1908 aan den anderen kant is de uit voer, het zinnebeeld van den Franschen invloed op geestesgebied in den vreemde gevallen van 18 millioen 500000 fr. op 15 millioen 300000 frank. Intusschen blyven zekere lieden de Vlaamschgezinden uitmaken voor opbou wers van een Chineeschen muur, en bewe ren de zelfde franschgezinden, met onze bisschoppen aan het hoofd, dat een Vlaam sche hoogeschool niet mogelijk is, omdat alle geestesontwikkeling van Frankryk en het gebruik der Fransche taal afhangt Een dagbladartikel heeft eenige weken de ronde gedaan van nagenoeg al de kleri- kalen blauen van Belgie onder de hoofding j Onze mannen en de Hunne In dat artikel oppert de schrijver de mee ning, of liever hij bevestigt dat alle groote vernuften tot hunnen klan behooren, 't is te zeggen tot de klerikale wereld en hij geeft de proef op de som Ze zijn onze mannen, zegt de schrijver, want ze geloofden of gelooven in God Ge ziet dat de klerikalen hunne bewijs voeringen niet ver moeten zoeken Newton, Schiaparelli, Pascal, Leverrier, Pasteur enz. enz. geloofden in een God... dus waren het klerikalen. Von Humboldt, Copernic, Galilei, Kepler enz. enz. geloofden aan God dus waren het klerikalen. Bij elke nieuwe uiting der wetenschap en democratie werd en wordt die heftig be streden door het klerikalism, door het fana tism, als goddeloos en duivelsch, doch dat belet de klerikalen niet de slachtoffers van hunnen haat en hunne vervolging tot de hunnen te rekenen. De werken van Copernic, de werken van Kapler, die zijn boek opdroeg aan den paus, de schriften van Pascal, de theorien van Christoffel Colombusenz. enz. werden door de Kerk veroordeeld en als verderfelyKe boeken in den Index geplaatst, niemand mocht ze lezen op straffe van excommuni catie, Galilei, die ook beweerde, dat de aarde draait, werdj" veroordeeld en in 'tge- vang geworpen omdat hij die ketterij dierf uitspreken. Duizenden voorbeelden kunnen we aan halen om te bewijzen, dat het fanatism al- tyd de bestrijder is geweest van geleerdheid, wetenschap- en democratie, en er zich tegen verzet heeft zoolang zulks mogelijk bleek te zijn. Slechts zestig jaren geleden werden de boeken waarin de beweging der aarde werd bewezen uit den Index geschrabt. Joanna Dare een fransch boerenmeisje, stelde zich aan 't hoofd van 't Fransche le ger, steeg te paard en droeg degen en pant ser als de beste generaal, ze verjoeg den vreemdeling, verloste haar vaderland, gaf den troon terug aan den koning en hoe werd ze beloond Ze werd in 't gevang geworpen, dooi; de beulen der inkwisitie zedelyk gefolteld, door bisschop Cauchon ter dood veroordeeld en in 't bijzijn van dien heiligen man levend verbrand. Welnu dat belet de klerikalen niet met fierheid te verklaren Dat zijn de onzen. Zy hebben de wetenschappelijke werken van de geleerden astronomen en aardkundigen veroordeeld en doen vernie len, zy hebben Galilei gemarteld, zy heb ben Giordano Bruno gedood, zy hebben Joanna Dare levend verbrand, toch durven ze nu zeggen Dat waren de onzen, ze geloofden aan God, toch durven ze nu die boerenmeid heilig verklaren Later zal dat nog zoo wezen. Nu randen alle klerikale gazetjes de geleerden aan, die hunne ontdekkingen openbaar maken over de afstamming van den mensch, het ontstaan van 't heelal, den oorsprong van 't leven en andere problema's die met ons leven in nauw verband zijn zonder zich daarbij om 't minst over dogma's of bijbel verhalen te bekommeren. Darwin, de groote geleerden, is een voorwerp van spot voor al de fanatieke gazetjes en de werken van Buchner, Hackel, Lamarcq, enz. enz. worden, als uitbraaksel der hel, als goddeloosheid aangeklaagd en gedoemd. Dit belet de wetenschap niet haren weg te vervorderen, maar dit belet toch in zekere mate de genaak baarheid der ware wetenschap voor het volk. Het volk mag niet weten het zou immers aan de heerschappy van 't fanatism ontgaan. Dat zal de klerikalen van later tyd niet beletten te zeggen Darwin, van Hum boldt enz. enz. ze zyn de onzen want ze geloofden in God. Men moet het fanatism betrappen op het feit omdat de fanatieken later hun eigen slachtoffers tot hunne heiligen maken. Zie nu maar even rond het werk van Darwin is veroordeeld, de Gentsche geleerde Lau rent werd in den ban gedaan, al de ontdek kingen der moderne geleerden worden ge doemd en priesters als Loisy en Murry wor den afgestraft, omdat ze door studie, door opsporingen en ontdekkingen tot het besluit zyn gekomen, dat sommige dogma's niet te verdedigen zyn. Dat zal wel anders worden. By de kleri kalen worden de meeste menschen maar goed na hunnen dood, als er centen by zyn om klokken en kaarsen te betalenof als de naam genoeg bekend is om er den winkel mee op te smukken. Guido Gezelle, de Vlaamsche, arme, brave priester-dichter, werd door den bisschop van Brugge ais een schurftig schaap behan deld, naar een klein dorpken gezonden, waar hy in armoe en bekrompenheid leefde. ol t De goddelooste van al de politieke partijen is de klerikale partij, omdat ze niets anders in 't zicht heeft dan alleenheersching door onwetendheid. Nu is hij dood, de liberaal Pol de Mont heeft zyne werken doen kennen en nu kondigen de klerikale bladen zijn gedichtjes af en juichen Guido Gezelle.was van de onzen,. h\j geloofde aan God. Er bestaat in Belgie eene miatschappij, die alleszins de goedkeuring en ondersteuning verdient van iedereen ik bedoel de Mensch- lievende Maatschappij van Machinisten en Stokers der Belgische Staat sspoonoe- gen. Die bond telt hedendaags ongeveer 6000 leden met 43 afdeeiingen eene dier afdee- lingen heeft haren zetel te Aalst. Ook het groot publiek mag en moet weten welke het doel is der Maatschappij, opdat het noch achterdocht, noch vijandschap tegen die groote Vereeniging koesteren zou. De Maatschappij is gesticht buiten allen partygeest, haar doel is menschlievend en de politiek heefter niets mede te maken. Bij sterfgeval of ongeluk de weduwen en wee zen ondersteunen, streven naar lotsverbete ring, de vakkennissen uitbreiden, daar komt'immers noch partij, noch gezindheid, noch belydenis te pas, en om dat doel te be reiken kunnen menschen met de meest-uit- eenloopende overtuigingen toch elkander verstaan en helpen. De Maatschappij der Machinisten en Sto kers houut er daarom aan stipt onpartijdig te blijven en zij heeft gelijk: machinisten en stokers zijn de bedienden, de agenten van den staat, dat wil zeggen van alleman ze zijn noch liberaal, noch klerikaal, noch demokraat, noch socialist, ze zijn de gewe tensvoile dienaars wier arbeid wij allen hoogschatten, van wier vaardigheid en op passendheid de belangen, ja dikwyls het leven van velen hunner medeburgers afhan gen. In dat opzicht nioeten onze Machinisten en Stokers, bij deze van geen enkele natie ten achter staan. En daarom juist verdienen die nederige erkers de ondersteuning van allen in hun streven naar meer vakkennis en naar lots verbetering, want die staan in nauw ver band met ons aller welvaart en zekerheid. De afdeeling van Aalst is gesticht in den zelfden geest van onpartijdigheid als de Al- emeene Maatschappij van Belgie. De afdee- ing Aalst verlangt eene vlag, een zinne beeld van broederlijkheid en onderlinge betrachting naar meer solidariteit, een bly- vend teeken van hunne verstandhouding en hun verbond. Zij heeft gelijk. Dat de leden der Aalstersche afdeeling zoo niet dadelyk de middelen bij de hand heb ben 0111 een behoorlijk vaandel te koopen zal elk be^rypen en dat ze een oproep doen tot alle belangstellenden om de noodigesom daartoe byeen te krijgen kan niemand hun ten kwade duiden. Het bestuur der Afdeeling van Aalst open de dus een inschrijvingslijst, of liever ze bood aan de voornaamsten der verschil lende partijen een inschrijvingslyst aan met een brief waarin het doel der Maatschappij beknopt werd opgegeven. Wat echter verkeerd mocht heeten was het rondsturen van een omzendbrief met de vol gende melding met de ondersteuning van het Gemeentebestuur en de Heeren Baron Louis de Bethune en Romaan Moyersoen. We nemen aan de melding: gemeentebe stuur, maar de rest past natuurlijk niet meer in een oproep gericht tot hulpvaardige beschermers van alle partijen. Wat komtde bezondere vermelding daar doen van de Heeren de Bethune en Moyersoen, die toch deel uitmaken van den' gemeenteraad, waarom die twee politieke voorstrijders 0 't voorplan geschoven Waarom dan 00 niet de namen van twee liberalen, twee demokraten en twee socialisten. Men heeft, zegt men, verklaard dat ik die omzendbrief had nagezien en goedgekeurd. Hoe is zulks mogelijk Van eene onpartij dige maatschappij keur ik maar goed, wat volstrekt onpartijdig is, ik voeg er zelfs bij, dat zoo de Maatschappij der Staatsspoorweg bedienden den weg opgaat, die verkozen wordt by inrichtingen als deze te Erembo- degem gesticht onder patroonschap van een katholieke voorlooper, er veel kans bestaat dat zy haar doel zal missen Ziehier wat er gebeurd is In Januari kreeg ik het bezoek van twee afgevaardigden van het bestuur der Machi nisten en Stokers, afdeeling Aalst. Ze toon den mij een geschreven brief waarin het doel der Maatschappij was aangeduid, ik kon niet anders dan het goedkeuren. Op myne vraag om inlichtingen verklaar den zy, dat er twee inschryvingslysten wa ren gemaakt, en dat ze niet den brief, die ik ter inzage kreeg zich aanboden bij katho lieke heeren. Daarop had ik natuurlijk niets af te dingen ze zegden me nog, dat ze met kermis hunne vlag zouden inhuldigen, dat alle afdeeiingen der Maatschappij aan de inhuldiging zouden deel nemen, dat ze hoo^- T mïTJK WiSP"-*- r KS -,ïT' O

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1