s® HET ARRONDfSSE MEN \J^ MOCRATISCH Bericht. 1 SH nummer Vierde Jaargang ftummer 15 centiemen Zondag1 $8 Maart 1909 Willemsfonds. Liberaal Congres Genl. Afparen. Soltegem. Liberale Werkmanskring liet Congres ie Mechelen. Vrou wen voorzien igheid Een praktisch voorstel. De Rubenscantate. Door de gratie Gods fc Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den Duiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, i, Aalst. Prijs der Annoncen: per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST »7 MAART 1909. ;ry Gr Zij allen die inlichtingen zouden te geven hebben of te vragen over het bekomen van het pensioen enz. mogen zich eiken zaterdag van 10 tot 11 uren voormiddag aanbieden in Graaf van Egmont Groote Markt, te Aalst. Daar zal hen door bevoegde mannen goeden raad worden gegeven en zal er j\in0ye# Willemsfonds, nota worden genomen van hunne De kostelooze boekerij van het Willems fonds gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt, te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat, is open alle zondagen van 101/2 uur tot 111/2 uur voormiddag. ZONDAG 18 APRIL, opening te Nieuwer- kerken eener plaatselijke kostelooze boe kerij. Er zal tevens eene Voordracht worden gehouden en een feestje worden ingericht. klachten of opmerkingen. Met volle vertrouwen mag eenieder zich tot ons wenden, we zijn steeds bereid in de mate van het mogelijke dienst te bewijzen en recht te eischen waar zulks noodig is. TE MECHELEN, ZONDAG 28 MAART, ten 10 uren voor middag en's namiddags te Mechelen Libe raal Congres voor toepassing der Evenredige Vertegenwoordiging in de kiezingen voor de Provincie en de Gemeenten. Al de kantons van ons arrondissement zullen op dat belangryk Congres vertegen woordigd zyn. Concert-Voordracht ZONDAG 4 APRIL, ten 5 uren namiddag, in het Lokaal van den Liberalen Kring Dreef. Men zal opvoeren Minnelist, operette in een bedrijf van M. Steppé en Vader Plutmsteem, zangspel in een bedrijj doorE. VanGoethem. Voordracht door M. dokter Persoons, volks vertegenwoordiger Onderwerp De Leger hioestie. Prijzen der Plaatsen Voorbehouden 1 fr. Eerste plaats 0,50 fr. Laurents'kring De Vrijheidsliefde. Het is waar de brochuur is geschreven in 1872 en de schrijver is sedert dien van meening veranderd, dat heeft echter geen belang, Woeste is veran derd en zal nog veranderen, de intrest van zijne partij doet hem draaien en zal hem nog doen draaien zoo dikwijls hem zulks voor het klerikalism noodig schijnt maar dat zal nooit verhinde ren, dat alle eerlijke lieden, de recht vaardigheid en billijkheid der Evenre dige Vertegenwoordiging zullen er kennen. Indien evenwel het princiep zelve op het liberaal Congres geen aanlei ding kan geven tot bespreking, er zijn andere punten, bezonderheden weke zullen opgeworpen worden en voor welke men eene oplossing zal moeten vinden. In de eerste plaats dienaangaande komt de vraag van het kiescijfer bij de toepassing der E. V.. Zal men een I zeker bepaald quotient voorstellen, be trekkelijk groot, derwijze slechts de E. V. vertegenwoordiging uitte brei den tot de partijen wier getalsterkte tamelijk aanzienlijk is, in verhouding tot het globale getal kieziers Of zal men het betrekkelijk quotient aanne men gelijk het nu bestaat in de wetge Ziedaar zoovele kwestien waarvan we de oplossingen zullen doen kennen, welke door het Congres worden aange nomen of die wij in alle geval zullen ontwikkelen in volgende artikels. Jules RENS, Volksvertegenioooi diger. Wij vernemen dat deze Kring den 16 MEI vende kiezingen en dat bepaald wordt ZONDAG, 4 APRIL, voorloopige verga dering voor de inrichting eener Maatschappij van Ouderlingen Bijstand, met aansluiting bfj den Arrondissementsi>ond der vrijzinnige Mutualiteiten. van Aalst. Den ZONDAG 6 JUNI viert de Liberalen Werkmanskring Vooruitgang doo't Werk van Aalst de 25'Verjaring zijner stichting. Te dier gelegenheid zullen verschillende feestelijkheden ingericht worden, onder anderen een groote Betooging, waaraan al de Liberale Kringen van het arrondisse ment en zelfs van gein el het land zullen uitgenoodigd worden deel te nemen. eerstkomende zyn nieuw Vaandel inhuldigt en het feest belooft prachtig te zyn. De Liberale Werkmanskring van Aalst, zal volgens ons gemeld wordt, met eene talrijke afvaardiging deze inhuldiging bijwonen. Zondag 28 dezer maand heeft te Vlechelen het liberaal Congres plaats I 00genbiik gekomen om eens voorgoed door den uitslag der kiezing zelve. Daarbij zal dan nog komen de kwes tie der benoeming van de burgemees ters, die de voornaamste zooniet de eenige tegenwerping is welke door de huidige bekampers der E. V. tegen deze hervorming worden gemaakt, 't is te zeggen door Mr. Woeste en zijne discipelen. Me dunkt het dat werd ingericht op voorstel van de liberale groepen van Antwerpen om net vraagstuk te onderzoeken v n de uitbreiding der Evenredige Vertegen- voordiging tot de provincie en ge meente. Wij zijn verzekerd dat de liberale vereenigingen 01 zer kantons, die de .ern uitmaken der liberale bevolking van het arrondissement Aalst te Liberale te beslissen, dat de aanstelling der burgemeesters behooren moet aan de meerderheid van den gemeenteraad. Dan zal ook nog gehandeld moeten worden over de toepassing der E. V. bij de samenstelling der schepencolle ges het schepencollege immers is hoofdzakelijk eene uitvoerende macht, terwijl de gemeenteraad een beraad- gelijk de bestendige Mechelen go«i vertegenwoordigd zul- I $uTatie7"uh;„°erende machtïs van I Z len zijn. In alle geval de associatie an I je beraadslagende provinciale raden I by elke stemming van bmang zeggen zou De klerikale hebben in de Kamer nog eene meerderheid van acht stemmen en daar ze elkander zoo liefhebben als honden die vechten om een been en over geen enkel be langryk punt t' akkoord zyn, dreigt hun by elke gelegenheid het gevaar de regeering in minderheid te zien komen en eene ministe- rieele krisis te verwekken. Dan ziet men van die dingen gebeuren, waartoe alleen klerikalen bekwaam zyn, en onlangs nog ter gelegenheid by de bespre king van het wetsontwerp Snoy voor het openen van een parlementair onderzoek over de toepassing der laatste wetgeving op het leger, zag men klerikalen, die by de eerste stemming hadden tegen gestemd, bij de tweede stemming ervoor stemmen, tegen hunne overtuiging en geweten en één van die rechtzinnige mannen, M. Pieraert, kle rikale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, die anders nooit den bek opent in de Kamers verklaarde zyne stem ming als volgt M. Pieraert. Ik stem thans vóór het onderzoek om aan de linkerzyde, het plei- zier niet te jonnen het ministerie in minder heid gesteld te zien Bravo 1 voor zulke politiekers, het zyn zulke mannen zonder karakter, zonder over tuiging, die hun eigen waardigheid met voeten treden om een goevernement te red den, dat in alles het volk en de rechtvaardig heid bestrijdt. Maar de klerikalen die zoo onbeschaamd verklaren, noch achting, noch ontzag te heb ben voor de minderheid, rekenen steeds op de toegevendheid der linkerzyde als 't er op aankomt een klerikaal een dienst te bewy- zen in 't belang zijner party. Minister Renkin gaat eene reis doen naar den Congo, zyne afwezigheid kan twee, drie maanden duren, maar ondertusschen zou 't wel eens kunnen gebeuren, dat het op zyne stem in de Kamers zou aankomen om de tuimeling van het goevernement te be letten. Dat mag niet zyn. Daarom ging minister Renkin aan 't zoe ken onder ae representanten der linkerzyde naar een goedzak, die er in toestemmen zou met hem te paireeren of af te paren dat Het paireeren schrijft ons een vriend is een uitvinding, welke goed begrepen en op breede schaal toegepast groote diensten zou kunnen bewijzen aan het land Elke volksvertegenwoordiger der minderheid zou paireeren met een lid der meerderheid, zoodanig dat er nog slechts acht leden zouden over blijven acht klerikalen natuurlijk, zijnde de meerderheid waarop /.ij aan spraak mogen maken. Dit zou de wetgeving veel vereen voudigen. Het ware een middel om aanzienlijke besparingen te doen, de kamerverslagen zou men met veel meer spoed kunnen lezen en de einduitslag zou toch dezelfde wezen vermits alle anti-demokratische wetten gestemd zouden zijn en alle volkswetten ver worpen met 8stemmen meerderheid. Daar is dat niet simpel Natuurlijk en 't is wonder dat men er niet eer aan gedacht heeft. Ja, maar dat is weeral d' historie van het ei van Colombus. Eene afdeeling van Ouderlingen Bij stand voor de vrouwen en jonge juffers is tot stand gebracht. - Meer dan 125 heb ben zich reeds als lid laten inschrijven. Die afdeeling heeft voor doelKostelooze Geneeskundige zorgen en Geneesmiddelen aan hare - Leden te verschaffen alsook eene schadeloosstelling aan de zieke leden te betalen. De vrouwen of dochters van Leden van den Liberalen Werkmanskring kunnen zich nog laten inschryven bij de Boden tot 31 MAART 1909, als stichters der afdeeling. Na dien datum zullen zy volgens hun ouder dom de bijdragen moeten betalen in 't Regie ment voorzien en niet meer aanvaard wor den als ingevolge der aangenomene stand regelen der Afdeeling. Dus vooruitziende vrouwen en doohter.- OPGEPAST, verzekert u tegen ziekte zooals gy u reeds verzekerd hebt tegen werkeloos heid. Tot. 1 April, niét inbegrepen, hebben de Vrouwen en 'Meisjes gelegenheid zich als leden te laten inschrijven by een der Bestuurleden. Daarna zullen de nieuwe leden voor hunne aanvaarding zich moeten onderwerpen aan de gewone voorwaarden. Definitieve inrichting en goedkeuring van het reglement, bepaalde aanstelling van het Bestuur, ZÓNDAG 25 APRIL, ten 3 uren namiddag in het lokaal. Onderlinge Rostand en Pensioenkas. ZONDAG 11 en MAANDAG 12 APRIL, Congres der Liberale Mutualiteiten te Am- werpen. Het stadsbestuur van Antwerpen heeft eene toelage verleend. ZONDAG 18 APRIL, van 3 1/2 tot 5 urei namiddag, storting voorden Pensioenbom den heer Leop. Boin, Kerkstraat, Aalst Daarna Algemeene Vergadering Yoor de leden van den Onderlingen Bystand Eerbied en Recht voor Allen, Geeraardsbergen. heeft hare afgevaar digden aangeduid voor de vergadering van 28 Maart. Het te bespreken vraagstuk is van het allergrootste belang, bezonderlijk voor ons arrondissement waar d- ge meentelijke macht in 9 gemeenten op 10 in de handen is van de klerikalen en waar onze partij volstrekt verstoken is van alle deelneming aan het bestuur der gemeentezaken. Den dag op welken onze vrienden hun kontrool zullen kunnen uitoefenen over het beheer der klerikalen tot in de kleinste en afgelegenste gemeenten, zal het gedaan zijn met de verkwisting en verspilling der gelden in 't belang der klerikale partij, of ten minste hunne geldverbrassingen zullen aan beraadslagende provinciale Eindelijk schijnt mij het oogenblik gekomen om de hervorming aan te vatten der benoeming of samenstel ling der weldadigheidsbureelen en van de bestuurraden der Godhuizen en te vens de kwestie te onderzoeken van de uitbreiding der E. V. op de samenstel ling dezer openbare besturen. Dit laatste punt is buitengewoon be langrijk, vermits het van algemeene bekendheid is, dat de groote macht onzer tegenstrevers bezonderlijk berust op het oneerlijk en schandalig misbruik dat zij maken van het geld der armen, ouderlingen en weezen. Daarenboven is de hervorming der Weldadigheidsbureelen en der Gods- huizenbesturen eene kwestie van actua liteit, nu de klerikalen trachten door de bevolking bekend worden gemaakt wettelijke maatregelen de gelden van en we zullen aldus, aan de klerikalen een wapen hebben ontrukt, waarvan ze thans in zoo ruime mate gebruik maken om elke openbaring van vrij heid en onafhankelijkheid bij het volk te versmachten. Welk zal het werk zijn van het Con gres dat gaat plaats hebben Het zal voorzeker het grondbeginsel der Evenredige Vertegenwoordiging zelve niet zijn, waarmede men zich zal hoeven bezig te houden. De gegrond heid, de rechtvaardigheid der Ev.Vert. wordt niet meer betwist, en degenen die nog het minste vooroordeel, den minsten twijfel zouden koesteren, over de mogelijk der toepassing van deze hervorming op de provinciale-en ge- meentekiezingen, moeten maar het boekje lezen door M. Woeste over deze kwestie geschreven, om ten volle over tuigd te zijn. de weldadigheidsbureelen te doen ge bruiken ten voordeele hunner partij- scholen. Men mag ook niet uit het oog verlie zen, dat volgens het hedendaagsche stelsel, de aanduiding der leden van de besturen der Weldadigheid der Godshuizen geheel ouderwetsch is en voorvaderlijk en niet meer beantwoordt aan de toestanden en noodwendigheden van onzen tijd immers de aanduiding der leden valt in de bevoegheid van den gemeenteraad en de keuze is beperkt tot de leden door de belang hebbende besturen en door het sche pencollege vooruit gezet, hoewel het noodzakelijk blijkt, dat over het beheer der goederen van de armen en onge- lukkigen, het volk de hooge hand zou moeten houden, met toepassing der E. V. bij de aanstelling der be heerders. ik onthoud mij, omdat ikafgepaard heb met M. Renkin, ik stem niet omdat M. Renkin niet stemmen kan. Welnu M. Renkin heeft dat godskalf, dien inschikkelijken man gevonden M. Delvaux van Antwerpen, heeft aanvaard zich te onthouden by elke stemming zoolang M. Renkin afwezig is en er geen Jid der linkerzyde door ziekte verhinderd is de Kamerzitting by te wonen. We zeggen rechtuitM. Delvaux heeft ongelyk het afparen is nog min of meer te verrechtvaardigen in gevallen van ziekte, doch in dit geval is er geene ver rechtvaardiging mogelyk en nooit zou een liberaal dergelyken dienst van een klerikaal mogen verwachten. M. Renkin, gaat naar Congo. Dat hy ga, •iemand betwist hem dat recht, en Belgie is ryk genoeg om de pleizierreisjes zyner mi nisters te betalen, Renkin mag zelfs in Con go bly ven, als het hem lust, daar zal hy geen kazak meer moeten keeren als hy de mode volgt van de inlanders maar niemand dwingt hem naar het zwarte land te gaan, hy weet dus welke de gevolgen zyn van zyn uitstapje. Is dat eene reden opdat een liberaal af zou zien van zyn recht tot stemmen en van zyn licht tegenover zyne kiezers. Want M. elvaux mag niet vergeten, dat hy de libe rale bevolking van Antwerpen vertegen woordigt en dat hy vrywillig ophoudt hun vertegenwoordiger te zyn wanneer hy af ziet van zyn stemrecht in de Kamers. Te weten blyft het ook of de kiezers daar mee vrede hebben. Dat paireeren of afparen zou voorgoed mogen gedaan zyn, daarover diende heel de linkerzijde het eens te zyn, en zou er volks vertegen woordigers afstand doen van hunne macht om pleizier te doen aan een anderen volksvertegenwoordiger, die gaarne een pleizierreisje doet, dan zouden de kiezers met hem ook moeten afparen en andere mannen naar de Kamers zenden. We moeten de dupe niet blyven zyn van de klerikale partij. Ter gelegenheid van de 50e verjaring dei' stichting van de stedelyke Muziekschool te Aalst, kwam een komiteit tot stand, samen gesteld uit de besturende commissie dei- School en oud-leerlingen behoorende tot verschillende partyen. De liberale leden aanvaardden hunne: taak en verklaarden, dat zy en al de libera len die zij zouden aanwerven om het mees terwerk van Peter BenoitDe Rubens cantate te helpen uitvoeren, hunne mede werking kosteloos zouden verieenen, doch dat zij hetzelfde vergden van al de mede- werkens wie zij ook zijn. Ze vroegen ook, dat er van elke zitting van de feestcommis sie een beknopt verslag zou opgemaakt worden. Verleden Zondag deelden wij een oproep mede gericht aan al de oud-leerlingen der Muziekschool en de muziekliefhebbers van de stad. We wenschen dat vele liberalen den oproep beantwoorden, wanneer het de ver heerlijking geldt der kunst en het algemeen belang der stad moeten wij alle politiek van kant stellen. Het is de eerste maal sedert vele jaren dat een comiteit officieel tot stand komt, waarin liberalen, democraten en socialisten zetelen met katholieken. O, we maken ons geene illusie en we gelooven, dat de katholieken zich tot ons niet zouden gewend hebben, hadden ze de uitvoering der Rubenscantate zonder ons tot goed einde kunnen leiden maar de liberale medewerkers zullen in het belang van 't feest zelfs daarvan geen rekening houden en hunne pogingen voe- by de pogingen van allen, die iels gen, grootsch willen verwezenlijken op muzie kaal gebied. De uitvoering der Rubenscantate den Is en 2Zondag van kermis, met 1000 uitvoerders zangers, zangeressen en muziekanten, zou voorzeker iets buitengewoons zijn en veel volk naar Aalst lokken. Het schynt nochtans, dat de onderneming, niet zonder tegenkanting blyft De katho lieke bladen namen den oproep der feest commissie niet op en sommige katholieken verklaren nijdig weg Ja, maar I de Rubens cantate is nog niet uitgevoerd 't Einde zal het uitwijzen 1 1 Hoe 't mogelyk is, dat er in de XX6 eeuw nog lieden worden aangetroffen met middel* eeuwsche denkbeelden over de menschelijke waarde en dan nog onder dezulken die men zou behooren te rangschikken onder de meer ontwikkelde elementen der samenleving, is een verschynssl dat slechts kan toegescTire ven worden aan abnormale afwijkingen van het verstand. M. de Bethune Louis, die het woord voerde op de vergadering, te Erembodegem belegd om er eene onpartijdige Veree- niging van spoorwegbedienden- en werklie den te stichten, onpartydigheid die volle- digd werd door de bemoeiing van den on derpastoor, wist er te vertellen aan den aanwezigen, dat het Gods wil is zoo hy baron is geboren, 't Is Gods wil P Natuurlyk, het spreekwoord zegt het heel duidelyk het is Godswil, dat de kie* kens berrevoets Joopen i -rrr* ROTWFFEWBBS8K5W aJ 1 U 4 T-r* 4- I f o n 1 A I 11 l

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1