W1 I v/A^ E E F- Bericht. i?J#i s Prijs Centiemen hel nummer Vierde Jaargang Xuiiinier 14 Zondag 4 April 11N>1> Softegem. Liberale Werkmanskring Willemsfonds. Do Schepenencrisis te Gent INinove. Willemsfonds. Genl. Ylaainsuh Leven. Zijn laalsle wil. asaae* Abonnementsprijs: 3 fr. voor dc stad en clen t inten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkom t. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 3 APRIL 1909. Zij allen die inlichtingen zouden te even hebben of te vragen over het ekomen van het pensioen enz. mogen zich eiken zaterdag van 10 tot 11 uren voormiddag aanbieden in Graaf van Egmont Groote Markt, te Aalst. Daar zal hen door bevoegde mannen goeden raad worden gegeven en zal er nota worden genomen van hunne klachten of opmerkingen. Met volle vertrouwen mag eenieder zich tot ons wei den, we zijn steeds bereid in de mate van het mogelijke dienst te bewijzen en recht te eischen waar zulks noodig is. ZONDAG, 4 APRIL, voorloopige verga deringvoorde inrichting eener Maatschappij van Onderling en Bijstand, met aansluiting bfj den Arrondissementsi'ond der vrijzinnige Mutualiteiten. va 11 Aalst. Den ZONDAG 6 JUNI viert de Liberalen Werkmanskring Vooruitgang doo 't Werk van Aalst de 25' Verjaring zijner stichting. Te dier gelegenheid zullen verschillende feestelijkheden ingericht worden, onder anderen een gronte Betooging, waaraan al de Liberale Kringen van het arrondisse inent en zelfs van geheel het land zullen uitgenoodigd worden deel te nemen. ZONDAG 18 APRIL, ten 3 1/2 uren stipt namiddag, Algemeene Verplichte Vergade ring in Concordia. DAGORDE 1° Het 25® Verjaringsfeest. 2® De Jaarlyksche Reis. De kostelooze boekerij van het Willems fonds gevestigd in Gnuif ran Egmont, Groote Markt, te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat. is open alle zondagen van 10 1/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. ZONDAG 18 APRIL, opening te Nieuwer- kerken eener plaatselijke kostelooze boe kerij. Er zal tevens eene Voordracht worden gehouden en een feestje worden ingericht. Het zal wellicht gewaagd en laat schijnen nu nog deze crisis te bespre ken, welke uitbrak drie maanden gele den en over welke alles werd gezegd, herzegd en geschreven. Ook ligt het niet in mijne bedoeling over de oorza ken dezer crisis uit te wijden, of te onderzoeken wie er gelijk of ongelijk heeft gehad in de discussie, die tot de crisis aanleiding heeft gegeven. Wat meer is de kwestie der toelagen aan de werken der schoolsoep en schoolkan- tienen is te ingewikkeld en te veelzij dig om haar hier te kunnen beschou wen van 't bezonder standpunt, waar onder het te berde kwam in den Gent- schen gemeenteraad en zou slechts be studeerd kunnen worden, in 't alge meen, als eene kwestie van grondbe ginsel en van politiek programma. Ik wil dus in dit artikel noch van ver noch van hij een polemiek aanvangen over de oorzaken der schepenencrisis van Gent, ik wil er mij enkel toe bepa len het algemeen gevoelen uit te druk ken, namelijk, dat het verbond duor de Gentsche socialisten gesloten met de klerikalen afkeurenswaardig is, maar het anderzijds niet min afkeurenswaar dig is, dat de liberalen en socialisten van Gent niet sedert lang tot verstand houding zijn gekomen om een antikle rikaal schepencollegie samen te stellen gelijk te Brussel, te Antwerpen, te Luik, te St. Gilles, te Schaerbeek en in eene menigte andere aanzienlijke steden en gemeenten van het land. Wat er mij vandaag toe aanzet over de schepencrisis van Gent te spreken is een artikeltje verschenen in Flandre Liberale van dinsdag, 30 Maart laatst leden en luidende als volgt Crise échevinaleNous appre- nons, que M. Ie Gouverneur a recu M.M. Siffer, Coureman et Van de Vy vere, en vue de donner une solu- tion a la crise échevinale. Schepenen crisis. Wij verne men, dat M. de Goeverneur de heeren Siffer, Cooreman en Van de Vyvere heeft ontvangen, ten einde eene oplos sing te inden aan de schepenencrisis. Dit artikeltje in zijn laconische stroefheid en kortheid, schijnt zoo goed als niets te beteekenen, maar voor wie Onderlimse liysfand en Pensioenkas. ZONDAG 11 en MAANDAG *12 APRIL, Congres der Liberale Mutualiteiten te Ant werpen. Het stadsbestuur van Antwerpen heeft eene toelage verleend. By uitzondering zal de storting van den Pensioen bond dezer maand plaats hebben, den ZONDAG 18 APRIL, van 11 uren voor middag tot 12 1/2 uren, by M. Leop. Boin, Café de l'Alliance Kerkstraat, Aalst. Concert-Voordracht ZONDAG 4 APRIL, ten 5 uren namiddag, kale meerderheid van den gemeente raad, en tegenstrijdig den wil van de twee derden der bevolking van Gent. De plechtige verbintenissen aange gaan door de kopstukken der klerikale partij, het woord van eer door hen ver pand aan hunne socialistische collega's niets zal tellen, niets zal de klerikalen tegenhouden zoodra ze bemerken dat er ten voordeele hunner partij iets te bewerkstelligen is, valschheid en eed breuk zijn op voorhand vergeven, de volledigste absolutie wordt hen op voorhand verleend. Er valt geen oogenblik meer aan te twijfelen, de oplossing welke men zoekt en die weldra voor iedereen blijken i zal voor de klerikalen de eenige te zijn j welke zij van den beginne af wenschen j en betrachten en welke zij verwezen lijken zullen ondanks het antiklerikale Gent, en dat is de veroordeeling van het gemengd klerikaal-socialistisch schepencollege En dan, als liberalen en socialisten de groote en onherstelbare gevolgen der huidige crisis zullen beseffen, dan eerst zullen zij het noodig achten mid delen te beramen om den vijand van degelijk onderwijs en vooruitgang, uit de door hem met list verkregen stellin gen te verdrijven. Het past me niet en het ware van mijnen wege te gewaagd hun thans den te volgen weg aan te duiden. Maar wat we kunnen doen, zonder ons schuldig te maken aan onbevoegde inmenging in de zaken onzer vrienden van Gent, het is de eenige oplossingen aan te duiden welke mogelijk zijn, onze lezers zijn verstandig genoeg om te kunnen voorzien, rekening houden de van de lessen van 't verleden, welke de waarschijnlijke uitkomst zal we zen. Ofwel men zal terugkeeren tot het homogeene schepencollege en daartoe is de vrijwillige terughouding eener partij noodig ten voordeele eener andere partij, het verleden is daar om ons te laten oordeelen of zulk stelsel nog mogelijk is. Ofwel men zal het drievoudig ge mengd schepencollege aannemen waardoor de klerikale partij een in vloed en eene macht zou erlangen waarop zij in Gent volstrekt geene het nader overweegt zegt het veel meer aanspraak kan maken, en waartegen het dan het schijnt te zeggen. de plicht is van alle antiklerikalen zich En vooreerst het toont ons de kleri- uit alle krachten te verzetten, kalen geheel beslist tot de oplossing Ofwel men zal tot het tweevoudig der crisis zij zijn er mede bekommerd, gemengd schepencollege komen en dan zij houden er zich ijverig mee bezig, valt er nog slechts te kiezen tusschen In alle domeinen hoeven we aan ons stre ven als volk meereenheid bij te zetten. Het komt niet van pas een richting te volgen en totaal op andere wegen vreemd te willen rondloopen alle goede inzichten, van wie en van waar ze ook mogen komen, dienen met welbehagen nagevolgd te worden omdat we aldus het geheele leven moeten trachten te beheerschen, omdat we aldus de minste bloedader van ons wezen tot zyn nut moeten brengen. Dezen winter hebben we onze verscheidene kringen die wedijveren voor de zedelijke en stoffelijke verheffing van 't Vlaamsche Volk aan het werk gezien. Zonder bloempjes te strooien of kranskens te vlechten mogen we ronduit zeggen dat goed werk is verricht geworden. Elk in zijn kring deed om ter best en er is wat beweging gekomen. Bene vens het stompzieke van sommige politieke denkwijzen ontstond hier en ginder wat leven, het taal- en rasgevoel werd gelouterd, de vlaamsche laksheid week bij menig on verschillige. Maar nu hoe zal 't verder van die kleine groepjes zyn wortels schieten. Is in al deze schakeeringen niet te eng en te kortziek ge handeld geworden. Wat hier werd verricht was in verdere kring, zoo niet onbekend, dan toch met belangloosheid, zelfs met onbe grijpelijke jaioerschheid bejegend. Dezelfde bekrompen geest deed zich voelen en we moeten ter wille der waarheid bekennen dat nu nog, evenals vroeger, de politiek het droefste streukelpad is van ons wederzijdsch betrachten. De politiek belet ons nog immer als volk vooruit te rukken, en, mag ik u zeggen, als persoonlijke meening wel te verstaan, wat voor mij de eerste oorzaak is waarom we ter plaats oneenigheid blijven rondstrooien onze strijd beweegt zich te veel rond allerlei politieke hoofdmannen. O 1 Ja. hoor ik roe pen, zonder politiek komt van hoogerhand niets Bedrog, zeg ik, politiek zorgt eerst voorde politiek en voor 't overige is 't wat balsem. Hier moet natuurlijk geen verkeer de meening aan mijn woorden gegeven wor den en het ware voor onze kringen onzinnig hierom tegen de politiek strijd te voeren'. Neen, ik meen het anders, en juist daarom is 't soms van groot belang een oprecht po litieke strijder in den schoot van zijn groepje te hebben, maar die man moet dan het hel der doorzicht bezitten afstand te doen van leerstelsels die in zulke groepjes misplaatst zijn of aanleiding kunnen geven tot misver stand. We moeten leven en strijden boven de politiek maar niet onze krachten gaan putten aan de bron der verdeeldheid van anderen. Alleen hierdoor kunnen we tot de gewenschte eenheid geraken en waar we ons anders blootstellen aan onmacht en ver brokkeling, zal 't ons misschien gelukken, met den goeden wil en het moedig stamge voel van alle oprechte Vlamingen, een stap verder te rukken op de baan onzer zedelijke zelfstandigheid. Ik kom een andere keer op dit laatste punt terug. Dirk Martens. den Liberalen Kring Minnelist, operette in het Lokaal van Dreef. Men zal opvoeren 'in een bedrijf van M. Steppé en Vnder IMul nisteen», zangspel in'een bedrijf doorÈ. Van Goethem. Voordracht door M. dokter Persoons, volks vertegenwoordiger Onderwerp De Leger- kxvestie. Prijzen der Plaatsen Voorbehouden 1 fr. Eerste plaats 0,50 fr. ILaurents'kring De Vrijheidsliefde. Wij vernemen dat deze Kring den 16 MEI 'eerstkomende zijn nieuw Vaandel inhuldigt en het feest belooft prachtig te zijn. De Liberale Werkmanskring van Aalst, zal volgens ons gemeld wordt, met eene talrijke afvaardiging deze inhuldiging bijwonen. de huidige toestand kan niet blijven duren, er moet verandering komen er moet eene oplossing gevonden wor den. Het toont ons verder nog aan, dat degene die op zich heeft genomen de oplossing der crisis te vinden de Goe verneur is, de officieele afgevaardigde van ons fanatiek goevernement, dat voor geen enkele maatregel terugdeinst hoe tergend en redeloos ook, om de heerschappij zijner vrienden en crea turen te bevestigen. En eindelijk bestatigen wij dat de goeverneur om tot gewenschte oplos sing te geraken M.M. Siffer en Van de Vyvere bij zich ontbiedt en gebaart niet te weten dat M.M. Cambier en Anseele, zoowel als de anderen schepe nen zijn der stad Gent, even als hij schijnt te vergeten, dat volgens eerlijk heid en wet geene oplossing kan daar- gesteld wor. en dan door de eensgezin de overeenkomst der vier schepenen. Welnu het is onnoodig, dat men profeet weze om te voorspellen, dat de oplossing waarmede het avontuur eindigen zal, geheel in 't voordeel zal zijn van de klerikale partij. Eerlang zal Gent een klerikalen burgemeester heb ben en de meerderheid zal in het sche pencollege aan de klerikale partij be- hooren, niettegenstaande de antikleri- een college van liberalen en socialisten, een college van klerikalen en socialis ten of een college van klerikalen en liberalen, Dat onze vrienden van Gent de keuze doen. Jules RENS, Volksvertegenwooi diger. Paaschen is nakend. Het jaarlyksch bloe- menfeest, het feest der Lente, zal weldra met vreugdevol klokkengelui de ontwaking verkondigen van ai wat mêe wil doen aan 't Nieuwe Leven, van al wat begeert en hoopt. De winter heeft schoon zyn laatste krachten in te spannen om ons nog, met kwade moedwilligheid, hagel en wind in 't aangezicht te zweepen, we denkendaar- om niet minder aan de zachte Lente, aan de bekoorlijkheden van 't Nieuwe jaargetijde. Eveneens, hoopt het Vlaamsche Volk op betere tijden, by het dóorbreken der eerste zonnestralen. Zou nu eindelijk zyne Lente der zedelijke bevrijding nakend zyn ?1 Zou den we nu eindelijk, vry en zelfstandig, met open geest, de Zon van Eigen Leven te ge- moet mogen ijlen en ons voortbestaan als Volk in ae Toekomt durven verhopen. Voor 't oogenblik ware zulks wellicht te veel vertrouwen stellen in eigen leven en eigen krachten. Immers 't is reeds lang uit gewezen dat we in dit opzicht mangel lyden aan samenhang, dat te veel van ons werk te loor gaat en bygevolg de gewenschte uit slag teenemaal uitblijft. Reeds tweemaal heeft M. Woeste in volle Kamers zijn aanstaande dood aangekondigd, met een zweem van diepe berusting en weemoed op het gelaat, met plechtige trillingen en be ng in de reeds verdoofde stem. De eerste maal waren vrienden en tegen strevers zeer getroffen en aanhoorden de verklaringen van den ouden Staats man met eerbied en ontzag. De tweede maal echter was 't effekt gebroken, en dat schermen met een nakend einde bleek aan velen slechts een truk te zijn, een advokatentruk, onwaardig van de Wetgevende Kamers en slechts aangewend door den leider der reactie om de gansche meerderheid in zijn vaarwater te krijgen en eene stemming uit te lokken die hem beval len zou en voldoening schenken. Was het zijn zwanenzang, die M Woeste aldus bereidde, de laatste proeve van wat zijn strijkstok vermo gen zou in 't concert van 't politiek opperorkest des lands waarvan de groote kapelmeester de motieven leidt van in 't aartsbisschoppelijk paleis van Mechelen. De orkestmeester heeft den maatstok opgeheven en de gedvveeë solist Woeste heeft de eerste tonen aangeslagen van zijn slotmotief, een treurig, somber naspel, dat weerklinkt als de akelige weeklacht eener doodmarsch bij een mistigen Novemberdag, de eindelijke herneming van het doorgaand leitmo- tief in moltoon, het geliefkoosde Ieit- motief van Woeste de vernietiging van het openbaar onderwijs M. Woeste heeft tueemaal nog de kracht van zijn invloed beproefd, hij hoopt dat fijn zwanenzang ook de zwanenzang zal zijn van het openbaar onderwijs in Belgie en Monseigneur Mercier de groote orkestmeester hoopt het voorzeker nog meer dan hij och ditmaal zou de snaar der eerste viool wel kunnen springen eer het R. I. P. van het Onderwijs is afgespeeld en de doodmarsch tot triomfzang overslaan. Hoe Woeste het wagen durft kan men zich moeilijk verbeelden Door zijn toedoen werden in naam der vrij heid van onderwijs honderden onder wijzers gebroodroofd en op straat ge smeten, door zijn toedoen werden in naam der vrijheid van onderwijs hon derden goede scholen afgeschaft, door zijn toedoen werd het aan dozijnen gemeenten in naam der vrijheid van onderwijs toegelaten hunne eenige of ficieele school voor altijd te sluiten, door zijn toedoen werpt het goeverne ment met volle handen subsidien te grabbelen aan schoolinrichters, die zooveel verstaan van onderwijs als een schoenenpoetser van fijnschilderen. En nu legt die zelfde Woeste een wetsontwerp neer waarbij het aan de neenten en provinciën verboden wordt normaalscholen te openen en waardoor zelfs het goevernement ge machtigd zou wezen de reeds bestaan de scholen af te schaffen. Verder kan de stoutmoedigheid en boosaardigheid bezwaarlijk gedreven worden, en zoo de Belgen zich zulke schandalige wet laten opdringen, is het dat ze rijp zijn voor de laagste slavernij. Zijn leven lang heeft Woeste in zake van onderwijs de volledigste vrijheid verdedigd, zelfs de vrijheid der ouders hunne kinderen in domheid en onwe- tenheid te laten opgroeien heeft in hem steeds haren hevigsten,om niet te zeggen haren eenigsten verdediger gevonden. De eerste de beste Belg of vreemde ling heeft in ons land het recht eene school te openen of hij bekwaamheid bezitte of niet en dank zij M. Woeste hebben we in Belgie als onderwijzers in de katholieke scholen alle slag van kerels aan 't werk gezien klokluiders, koewachters, oud-veroordeelden enz. en dank aan M. Woest" kunnen nu nog dergelijke schoolmeesters, als ze goed staan met den pastoor toelagen ontvangen van het goevernement, voor het verstom pi ngswerk dat ze verrichten. En dezelfde Woeste, die in naam der vrijheid scholen, volksscholen laat openen aan de gemeenste schurken, en in naam der vrijheid zulke scholen doet subsidieeren, diezelfde Woe.te stelt nu voorde gemeenten en provin ciën te verbieden scholen te openen waarin een volledig schoolprogramma zou afgewerkt worden en degelijke on derwijzers worden gevormd; hij die de schoolmeesters-koe wachters verdedigt en doet bezoldigen, ontkent aan ont wikkelde en bevoegde gemeente- en provincieraden het recht scholen te stichten, hij stelt die raden lager dan de schoenlapper, die op zijn driepikkel gezeten en 't plekleer op de knien, de educatie verschaft aan de bengels uit de buurt, en bij 't kwistig uitdeden van spanriem-priegelingen, mits ruime toelagen de opkomende jeugd bereidt voor de eerste communie en het later onwetend zijn. Woeste zal wellicht weer spreken over zijn ziek-zijn en sterven en de hoop koesteren dat het openbaar On derwijs met hem begraven zal wor den. Hij mag er op rekenen dat het niet waar zal zijn. im te "-•«V'O,- v

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1