a ii iSEMENT \/AH Bericht. w Prijs 3 centiemen hei nummer V ierde Jaargang A uminer 13 Zondag 11 April 1909 J U'r l f i 1 Willemsfonds. Liberale Werkmanskring De ongerijmdheden <ier klerikalen Boeken voor ons Volk. Een gezegend Landeken. Eene Ponlsche redevoering. mmmam ^Q. - Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den ruiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: j pe,^one I Reklamen 75 centiemen 15 centiemen t 75 centiemen I per drukre8el Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derdt Rdzijde, 2 frank AALST 1© APRIL ÏOO». Zij allen die inlichtingen zouden te geven hebben ol te vragen over het Bekomen van het pensioen enz. mogen zich eiken zaterdag van 10 tot 11 uren voormiddag aanbieden in Graaf van Egmont Groote Markt, te Aalst. Daar zal hen door bevoegde mannen goeden raad worden gegeven en zal er nota worden genomen van hunne klachten of opmerkingen. Met volle vertrouwen mag eenieder zich tot ons wenden, we zijn steeds bereid in de mate van het mogelijke dienst te bewijzen en recht te eischen waar zulks noodig is. De kostelooze boekerij van het Willems fonds gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt, te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat, is open alle zondagen van 10 1/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. ZONDAG 18 APRIL, opening te Nieuwer- kerken eener plaatselijke kostelooze boe kerij. Er zal tevens eene Voordracht worden gehouden en een feestje worden ingericht. van Aalst. Den ZONDAG 6 JUNI viert de Liberalen Werkmanskring Vooruitgang dooi 't Werk van Aalst de 25e Verjaring zijner stichting. Te dier gelegenheid zullen verschillende feestelijkheden ingericht worden, onder anderen een groote Betooging, waaraan al de Liberale Kringen van het arrondisse ment en zelfs van geheel het land zullen uitgenoodigd worden deel te nemen. ZONDAG 18 APRIL, ten 3 uren stipt na middag, op boete van 25 centiemen, Alge- meene Verplichte Vergadering in Concor dia. DAGORDE 1. Verslag der laatste Algemeene Verga dering. 2. Balloteering van nieuwe leden. 3: Mededeelingen. 4* 25* Verjaring van 't bestaan des Ivrings. 4. Bespreking over de de Jaarlijksche Reis. Liberale Vrouwenvoorzienigheid. Op ZONDAG 25 APRIL, ten 3 1/2 uren stipt namiddag, Algemeene Verplichte Vergadering, op boet van 10 centiemen. Orde van den dag 1. Mededeelingen. 2, Definitieve aanstelling van 't Bestuur. Onderlinge Rijstand en Pensioenkus. ZONDAG 11 en MAANDAG 12 APRIL, Congres der Liberale Mutualiteiten te Ant werpen. Het stadsbestuur van Antwerpen heeft ëene toelage verleend. By uitzondering zal de storting van den Pensioen!)ond dezer maand plaats hebben, den ZONDAG 18 APRIL, van 11 uren voor middag tot 12 1/2 uren, by M. Leop. Boin, a Café de l'Alliance Kerkstraat, Aalst. in hunnen strijd tegen de Openbare Scholen. Voor 1884, bekarnpten de klerikalen de openbare volksscholen door ze voor te stellen als slechte scholen, scholen fonder God met meesters fonder geloof, gelijk in het gebedeken stond dat el- ken zondag van al de predikstoelen werd afgelezen. De wet van 1879 noodigde nochtans de priesters uit de godsdienstlessen te geven in de open bare scholen eu stelde in de scholen zelve de uoodige lokalen ter beschik king der geestelijkheid om er die les sen te geven in volle onafhankelijkheid en vrijheid voor of na de gewone leer gangen. Maar de geestelijkheid vond het politieker het toegevend aanbod van het liberaal goevernement van de hand te wijzen niet alleen weigerden de priesters den voet in de officieele scholen te zetten, hoewel zij er beleef delijk toe verzocht waren, maar op be vel van hooger hand verboden ze zelfs aan de onderwijzers en onderwijzeres sen de godsdienstlessen te geven die zij, priesters niet ge\en wilden. De geestelijkheid sloot dus zelve den goeden God uit de school en nam heur eigen onzin tot voorwendsel om het officieel onderwijs te kleineeren en de openbare scholen te bestempelen met den naam Scholen fonder God. Van de klerikalen die zoo handelden kan men niet zeggen dat hunne houding onzinnig, maar wel dat hunne doen wijze canaille-achtig was. Sedert 1884 plonst het land in den poel der klerikale heerschappij, de almachtige katholieke meerderheid van 't Parlement heeft de wet van 1879 afgeschaft om ze te vervangen door de schoo. wetten van 1884 en 1895. Deze wetten zijn uitslui tel ij k het werk der klerikale partij, die ze geheel naar heuren zin heeft gekneed en herkneed. Het onderwijs, dat nu in de offi cieele volksscholen wordt gegeven, is dus geregeld door wetten die het werk zijn der klerikalen. Indien dit onderwijs slecht ware, zou het bijge volg de schuld zijn van de klerikalen. Is 't dan geen handtastelijke onzin van wege de klerik de een ouderwijste veroordeelen, dat hun eigen werk is. De godsdienst wordt krachtens de nieuwe wetten i 1 de openbare scholen gegeven door de, 1 pastoor of zijn last hebber- en niettegenstaande deze schikkingen bli|ven de klerikalen maar altijd voort de officieele scholen voorstellen als scholen zonder gods dienst, scholen zonder God. Daaruit moet men besluiten dat het gods dienstonderwijs door de priesters zei ven gegeven slecht is. Is het van wege onze tegenstrevers geen nieuwe onzin, aldus het godsdienstonderwijs dat ze zeiven hebben ingericht te ver guizen. Het toezicht over het onderwijs van taal en wetenschappen is toevertrou wd aan over 't algemeen fanatieke op zichters, benoemd door het klerikaal goevernement onder de renegaten en meest slaafsche vleiers der reactie, het godsdienst onderwijs staat onder kon- trool van diocesane opzichters door de bisschoppen benoemd.... En toch schreeuwen de klerikalen rond, dat het openbaar onderwijs slecht is. Is dat nogmaals geen onzin van wege onze tegenstrevers, diezoudoei.de het werk en het streven afkeuren van de afge vaardigden van hun goevernement, en van de afgevaardigden hunner bis schoppen. In de negen tienden van de officieele scholen der Vlaamsche gemeenten zijn de onderwijzers en onderwijzeressen kweekelingen van vrije katholieke of bisschoppelijke normaalscholen, en toch is het onderwijs door zulk perso neel gegeven slecht volgens de kleri kalen. Slechts een besluit kan men daaruit trekken namelijk dat de onder wijzers en onderwijzeressen komende uit de katholieke normaalscholen slecht zijn. Is het van wege klerikalen de on gerijmdheid niet te ver drijven, aldus het onderwijs te laken en de wraken dat gegeven wordt door hun eigen kreaturen, door de produkten hunner eigen scholen Het mooiste geval van klerikale oa gerijmdheid kan men waarnemen te Geeraardsbergen, waar het vrij katho liek onderwijs bloeit in aangenomen scholen, nevens het openbaar onder wijs verstrekt in de officieele scholen. Voor eenige jaren stond aan he hoofd der aangenomen scholen een bestuurder, een volmaakt klerikaal, wiens verdiensten en bekwaamheid ïoog geroemd werden door al de kleri kalen en wiens hoedanigheden zij de den gelden bij al de ouders der leerlin gen, die ze in hunne scholen trachtten te lokken Het onderricht dat de kinde ren genoten onder 't bestuur van dien man, was volmaakt in opzicht van methode en van godsdienst het was de volmaakte schoolmeester met God. Doch hedendaags, dank zij de stem ming der klerikale gemeenteraadsleden is de gewezen bestuurder der klerikale aangenomen scholen bestuurder ge worden van de officieele stadsscholen enop den slag is het onderwijs van dien man slecht geworden, de ziel der kinderen, die hem zijn toevertrouwd is verloren, hij is een onderwijfer fon der God geworden door de stemming der klerikalen, die hem op zijne vraag tot slechten onderwijzer hebben be vorderd om hem te beloonen voor de diensten aan het katholiek onderwijs ae w ezen. Wie heeft er dien man aldus veran derd, wie heeft er zoo schroomelijk zijne ziel doen afdwalen en hem ge duwd in de rangen der meesters zonder God die eeuwiglijk in den afgrond der iel zullen branden. Rechtuit gesproken ik denk dat al de absoluties \an aide pastoors der ge- leele wereld niet voldoende zouden zijn um onze Geeraardsbergsche kleri kale gemeentevaders witte wasschen van de doodzonde die zij bedreven heb- 3en door de benoeming in de gedoemde officieele school, van dien gewezen be stuurder der katholieke scholen van Geeraardsbergen Jules RENS, Volksvertegenwoot diger. In de morsendzitting, nam M. Rens, onze liberale Volksvertegenwoordiger het woord en bewees, dat de benoeming der burge meesters door de gemeenteraden moet ge schieden en deze Ik westie onafscheidbaar is van de toepassing der E. V. De wet moet dus in dien zin gewijzigd worden. Het voorstel van M Rens wordt bjjgetre- den en ondersteund door M. Masset en door M. De Gueldre van Antwerpen M. Pêtre van Brussel legt een dagorde neer in dien zin en deze wordt met eenparigheid gestemd. In de namiddagzitting namen het woord de h.h. Van de Walle en Persoons om de noodzakelijkheid der E. V. aan te toonen zoowel op gemeente- en provincie gebied als op de wetgevende vertegenwoordiging 'des lands. De redevoering van M. Masson, volksver tegenwoordiger van Bergen, mag als een heugelijk feit door de liberalen van het Vlaamsche land worden aangestipt De befaamde redenaar bracht hulde aan den bloei der Vlaamsche letteren en kunst hij toont aan hoe dp klerikalen steeds de Vlaam sche ontwikkeling hebben tegengewerkt door stelselmatig de hoogere standen er van verwijderd te houden, hoede hoogere gees telijkheid nu nog de Vlaamsche beweging vyandig bljjft. De eerste wet op het gebruik der Vlaam sche taal werd gestemd door de libera len in 188-3, doch ze werd niet uitgevoerd, omdat de klerikalen in hunne gestichten er den geest en de srreKKing van verwierpen. In een tweetalig land als Belgie besluit de spreker zouden al de Walen wat Vlaamsch dienen te kennen, al de Vlamingen wat Fransch, doch daarvoor ware het verplicht onderwys noodzakelijk en daarvan willen de klerikalen niet. Voor het sluiten van 't Congres, spoort M. Pêtre, schrijver van den Belgischen bond van Liberale propaganda al de aanwezigen aan, hun best te doen opdat de Betooging welke den 6 Juni te Aalst zal plaats hebben ter gelegenheid der 25' verjaring der stich- van den Liberalen Werkmanskring dóór duizenden bijgewoond worde. Moesten wij die statistiek kunnen afkondi gen voor de Vlaamsche provinciën alleen dan zou ze er voorzeker nog meer uitvallen ten voordeele der geestelijken en misschien wel de oogen openen van veel katholieke bur gers. die in het onderwijs vruchteloos eene betrekking zoeken voor zoon of dochter. Wjj hebben met genoegen vernomen dat de Werken van den Lünburgschen volks schrijver P. H. Creten, waarvan wij verle den jaar den zoo boeienden roman De Zot in ons blad als feuilleton hebben ingelascht, uitgeg -ven worden onder bescherming van Doktor Hauben, oud-hoogleeraar der Uni versiteit van Brussel, in de boekdrukkery Jos. Leenen te Sint-Truiden. P. H. Creten is een eigenaardige, door en door Vlaamsche schrijver, die den lezer weet te boeien, 't zij dat hij, met zijne verbazende kennis van menschen en zaken, al lachende do waarheid zegt, of gelijk, bij voorbeeld, in zijn werk DE ZOT, zijn edel hart en zijn schrande- ren geest ten beste geeft in roerende tafereelen en verrasende beschouwingen. Het hoofddoel, dat hjj steeds in al zjjne werken voor oogen heeft, is de verheffing van het volk. Het pas verschenen deel van Creten's Wer ken bevat, behalve eene levensschets en het portret des schrijvers, het zoo vorheven werk DE ZOT, waarvan wij hooger gewaagden. 't Is een zeer schoon boekdeel van 250 bladz. en kost slechts, bij inteekening i,25 fr. Bui ten inteekening, 1 ,üO fr. Creten's Werken verschijnen in zes boek doelen van 2 tot JUÜ bladz, en worden den in schrijvers gerekend aan den goringen prijs van 1 centiem per 2 bladz. De betaling geschiedt in drie keeren na de aflevering van het 2', van het i" en van het laatste boekdeel verzen- dings- en inningskosten zijn ten laste van de inschrijvers. De prjjs der totale uitgave, metal de kos ten, zal de 8,50 fr. niet overschrijden. 't Tweede deel Mononkel Kwinten zal binnen twee maanden verschijnen: Inschrijvingen of bestellingen van afzon- derlyke boekdeelen te zenden op het bureel van dit blad of aan den uitgever Jos. Leenen te Sint Truiden. te Mechelen. Het liberaal Congres van Mechelen, waar van wij in ons volgend nummer een uitge breider verslag zullen afkondigen, is voor de liberale party zeer belangrijk en merk waardig geweest Daar is vastgesteld dat de liberalen van gvtieel het land het eens zyn over een der voornaamste punten van het program ma De Evenredige Vertegen woordiging. Dat is Belgie voor broerkens en nonnen. Onderstaande cijfers zjjn er een sprekend bewijs van. Op 1 December 1905 telde ons land I. Wereldlijke Onderwijzers. A Gediplomeerden In de gemeentescholen 6613 In de aangenome scholen 773 In de gesubsidierde scholen 400 Totaal 7786 B Ongediplorneerden In de gemeentescholen 0 In de aangenomene scholen 51 In de gesubsidieerde scholen 49 Totaal 100 Geestelijke Onderwijzers A Gediplomeerden ln de gemeentescholen 4 In de aangenomene scholen 122 ln de gesubsidieerde scholen 308 Totaal 494 B Niet gediplomeerden In de gemeentescholen 0 In de aangenomene scholen 80 In de gesubsidieerde scholen 157 Totaal 237 II. Wereldlijke Onderwijzeressen A. Gediplomeerden In de gemeentescholen 3836 In de aangenomene scholen 285 In de gesubsidieerde scholen 538 Totaal 4659 B Niet gediplomeerden In de gemeentescholen 0 In de aangenomene scholen 28 In de gesubsidieerde scholen 68 Totaal 96 Geestelijke Onderwijzeressen A Gediplomeerden ln de gemeentescholen 347 In de aangenomene scholen 1546 In de gesubsidieerde scholen 1217 Totaal 3110 B Niet gediplomeerden ln de gemeentescholen 0 In de aangenomene scholen 984 In de gesubsidieerde scholen 782 Totaal 1766 Uit die cyfers blijktI* Dat in de gemeen tescholen gansch het personeel gediplomeerd is. 2° Dat in de aangenomene scholen 29 per honderd en 3° in de gesubsidieerde scho len 30 per honderd ongediplorneerden zjjn. Die cyfers zeggen ons nog dat op eeri on derwijzend personeel van 18188 leden er 5547 of 30 per honderd broerkens en nonnen zjj 11. Hy gaat, het woord nemen de elegante Polak, Viborski, in de schitterende zaal van den High life-kring der Belgische hoofdstad en de reporters der groote dagbladen zijn op hunnen post. Viborski wordt by zijn ver schijnen met algemeen handgeklap begroet, aller oogen zijn vol sympathie op hem ge vestigd. ln korte woorden schetst hij de grootheid en 't verval van zjjn vaderland, van Polen en van het Poolsche volk dat met geweld en knevelarij door vreemde roovers Russen. Oostenrijkers en Pruisen in drie groepen werd gescheurd en als natie van ue kaart van Europa verdween. Toch is het Poolsche volk een en zelfstan dig gebleven, omdat het zijne taal heeft be waard, omdat het die taal waardeert en be oefent, omdat de liefde voor zijn taal onaf scheidbaar is van zijne liefde voor het va derland. De Polak bemint zijn taal en zoolang hjj die vereert en beoefent als mensch en als kunstenaar, zal het Poolsche volk een eigen uRroucoiaau neDuen, zaï zyne veruroifkc- ling en inpalming slechts oppervlakkig wezen. Daarom pogen vooral de Pruisen door alle middelen aan het volk zjjne taal te ontruk ken en het te verpruisen. Wij worden op alle wjjzen geKwollen zoodra we gebruik willen maken van onze taal onze leeraars worden in het Duitsch opgeleid, onze geneesheeren, onze priesters allen kunnen slechts in het Duitsch hunne studiën doen. al de ambte naren gebruiken alleen de Duitsche taal, we worden om onze taal bespot, van alle amb ten verstoken en op alle wijzen vervolgd. Wij zullen onze stem overal verheffen, we zullen gaan tot alle volkeren en ook tot u Belgen, die in edelmoedigheid de Franschen evenaart en U verzoeken met ons te ijveren voor onze rechten, een volk dat zijn eigen taal heeft, zijn eigen letterkunde, zijn eigen kunstgebied is dat volk niet waardig be stuurd te worden in zijn taal, heeft dat volk het recht niet zijn eigen universiteiten te hebben, rechters die het verstaan, ambte naars die zjjne behoeften kennen, heeft dat volk het recht niet eerbied te vragen voor zjjn taal indien men wil, dat het ontzag heb ben voor zijn vaderland. Taal en Vaderland zjjn onafscheidbare begrippen, wij houden aan het eene omdat we het andere liefheb ben, en liever sterven we dan een van beiden te verloochenen. De geestdrift der aanwezigen is zonder alen, bloemengarven worden hem aange- ioden, zakdoeken gezwaaid en aan de toe juichingen komt geen einde Vive la Po- logne 1 Vive les Polonais schalt het uit honderden monden van elegant dames en heeren en dagbladschrijvers. Doch de spreker gaat voort We zijn zeker overal sympathie te ont moeten en ik dank u voor 'uwe blijken van medegevoel, immers wij Polakken zjjn de eenigen niet, die vertreden en verstóoten worden in ons eigen Vaderland, we verna men dat er ook in Belgie een volk is, dat even als het Poolsche volk zijn eigen letter kunde en eigen kunst heeft, dat verkleefd is aan zijn vaderland en toch noch eigen uni versiteit bezit, noch eigen middelbaar onder wijs, wij vernamen dat het volk van Vlaan deren gevonnisd wordt in eene taal die de zijne niet is, bestuurd door ambtenaars die gebaren de taal niette kennen, dat men in Vlaanderen gendarmen zendt, die geen woord Vlaatnsch verstaan, in een woord, dat ze na 80 jaren onafhankeljjkheid, onge veer de zelfde grieven hebben in te brengen tegen de taal van de minderheid der Belgen als wjj tegen de Duitsche taal. Naarmate de spreker, dit laatste deel zjj- ner rede uitsprak, werden de gezichten der elegante dames en heeren langer, langzaam bemerkte men verontwaardiging op alle wezens, er werd eerst gemord, dan gegrold en eindeljjk werd er gehuild en getierd dat hooren en zien verging, er werd gestampt en gefloten en het klonk Sale béte 1 Sale flamin 1! A bas le flamandiant 11! Toen nam de redenaar de bloemen hem zoo mildig aangeboden en vertrappelde ze onder zijne voeten, dan nam hij ze weer op en gooide ze vermorzeld en besmeurd naar de woelige menigte. Hjj wou voor Polen de bloemen niet van hen, die hun eigen landge- 1 nooten miskennen en verguizen. En onder de verguizers waren de ergsten nog Vlamingen, die zoo chic zijn het mooi te vinden de verdrukte Polakken toe te juichen j en hun eigen volk te verloochenen en tq I beledigen. «*=^ü2; fc Liberaal Congres

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1