S V/A^ Bericht. ijs ir* ppnliemen h<it nummer Vierde Jaargang Nummer 16 Zondag 18 April llMMf M Willemsfonds. Liberale Werkmanskring WILLEM SFO ÜS Uit Rfieuwerkerken. De eerbied der Bestendige Deputatie Een laks op de k loosiers, en nonnen. pa Iers De Redding*. Klerikale Geld kloppers. Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den ruiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Anncncen: Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen f Per Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 17 APRIL ISO». Zij allen die inlichtingen zouden te geven hebben of te vragen over het bekomen van het pensioen enz. mogen zich eiken zaterdag van 10 tot 11 uren voormiddag aanbieden in Graaf van Egmont Groote Markt, te Aalst. Daar zal hen door bevoegde mannen goeden raad worden gegeven en zal er nota worden genomen van hunne klachten of opmerkingen. Met volle vertrouwen mag eenieder zich tot ons wenden, we zijn steeds bereid in de mate van het mogelijke dienst te bewijzen en recht te eischen waar zulks noodig is. De kostelooze boekerij van het Willems fonds gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt, te Aalst, ingang langs de Leopoldstraati, is open alle zondagen van 101/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. ZONDAG 18 APRIL, opening te Nieuwer- kerken eener plaatselijke kostelooze boe kerij. Er zal 'tevens eene Voordracht worden gehouden en een feestje worden ingericht. va M Aalst. Den ZONDAG 6 JUNI viert de Liberalen Werkmanskring Vooruitgang dooi 't Werk van Aalst de 25® Verjaring zyner stichting. Te dier gelegenheid zullen verschillende feestelijkheden ingericht worden, onder anderen een groote Betooging, waaraan al de Liberale Kringen van het arrondisse ment en zelfs van geheel het land zullen uitgenoodigd worden deel te nemen. ZONDAG 18 APRIL, ten 3 uren stipt na middag, op boete van 25 centiemen, Alge- meene Verplichte Vergadering in Concor dia. Liberale Vrouwenvoorzienigheii Op ZONDAG 25 APRIL, ten 3 1/2 uren stipt namiddag, Algemeene Verplichte Vergadering, op boet van 10 centiemen. Orde van den dag 1. Mededeelingei. 2. Definitie ve aanstelling van 't Bestuur. De Peiisioeukat». By uitzondering zal de storting van den Pensioen bond dezer maand plaats hebben, den ZONDAG 18 APRIL, van 11 uren voor middag tot 12 1/2 uren. by M. Leop. Boin, «Caféde i'Aliiance Kerkstraat, Aalst. Afdeehng Aalst Jaurlykscli Avondmaal op MAANDAG, 26 APRIL, te 7 1/2 uur 's avonds stipt, in de Bovenzaal van Graaf Egmont Muziek, zang en deklamatie zullen dezen avond opluisteren. Alle leden worden dringend verzocht met hun huisgezin deel te nemen aan deze gezellige bijeenkomst. Inschrijving per persoon: twoe frank. De bode zal zich deze week met de intee- keningslyst ten huize van ieder lid aan bieden. Geen enkele Willemsfondser mag op dit V riendeti feest je on tbreken Liederenavci d voor 't Vrouwvolk Maandag 10 April, te b uur 'savonds stipt, Bovenzaal van Graai' Egmont Ingang Vrij en Kosteloos Algemeene herhaling van de aangeleerde liederen. De Liberale Volksvereeniging Moed en Strijd voor Zegepraal, houdt ZONDAG 18 APRIL, ten 4 uren namiddag, hare twee- ma andelij ksche vergadering in haar lokaal Kwalestraat, bij M. Adam. De voorzitter en secretaris MM. F. Cop- pensen Van Caeckenberg noodigen namens het Bestuur al de leden uit de vergadering, bij te wonen. De dagorde is zeer belangrijk onder andere punten meldt zij de opening der kostelooze boekerij, Voordracht door spre kers uit Aalst, Zang en Muziek waartoe liefhebbers en juffrouwen hunne medewer king verleenen, vriendenbezoek bij de leden op het Dorp enz. voor do zelfstandigheid der gemeenten. De plaats van gemeente-secretaris der stad Geeraadsbergen is open. Tal rijk zijn de kandidaten welke zich hebben aangeboden, en die door het doen van voetstappen, door het ter hulp roepen van allerlei invloeden de plaats willen veroveren, waarvan de aanvangs-jaarwedde nochtans maar 2800 franken bedraagt, j arwedde die betrekkelijk gering mag heeten. Onder die talrijke postulanten be vindt er zich een, die bezonderlijk ge rugsteund wordt door de Permanente Deputatie. (De permanente deputatie is een korps van eenige provinciale raadsleden, die in de provincie nage noeg de rol vervullen, welke de sche penen vervullen in de gemeente). Vreedzaam gaan we nogmaals een dier roekelooze partij-aanslagen bij wonen waartoe de Bestendige Depu tatie der provincie Oost-Vlaanderen alleen bekwaam is De gemeentewet regelt de benoeming van den gemeen tesecretaris als volgt De gemeentesecretaris wordt door den gemeenteraad genoemd, ge- schorst of afgesteld. Deze benoemingen, opschorsingen en afstellingen moeten door de Be- stendige deputatie van den provin- cialen raad goedgekeurd worden. Zoo de Beste dige deputatie bin- nen de twee maanden na de haar beteekende aanzegging der benoe- ming geene uitspraak heeft gedaan, is de e definitief. Na twee achtereenvolgende wegei- ringen van goedkeuring, benoemt de gemeenteraad vrijelijk den secretaris, op voorwaarde dat zijne keuze op geene der twee kandidaten valle af- gewezen door de Bestendige Depu- tatie Zoo luidt de wet. Zich steunende op haar recht van goedkeuring, onderwerpt de Besten dige deputatie onzer provincie de kandidaten-gemeentesecretarissen aan een voorafgaandelijk examen, zich het recht voorbehoudende de goedkeuring te weigeren van de benoeming van alle kandidaten, welke het opgedrongen examen niet zouden ondergaan hebben In plaats van een billijk en eerlijk gebruik te maken van het recht dat de wet haar toekent, hebben wij onze fameuze Deputatie dat recht zien mis bruiken als een wapen tegen de kandi daten, welke de kans niet hebben haar te behagen, en dit zonder rekening te houden van de bekwaamheid der postulanten en ook zonder den uitdruk- kelijken wil van den gemeenteraad in aanmerking te nemen. We zouden aldus menig voorbeeld kunnen aanhalen van benoemingen waarb.i onze Bestendige Deputatie heeft bewezen dat voor haar gemeen te-zelfstandigheid en gemeente-macht ïjdele woorden zijn, waaraan zij niet de minste waarde hecht. Ook zal het belangrijk zijn na te gaan op welke wijze onze meesters der Bestendige Deputatievan Oost-Vlaan deren gaan te werk gaar. ter gelegen heid der benoeming van een nieuwen gemeente-secretaris te Geeraardsber- gen, om de kandidaten van kant te zetten, die haar niet behagen en om den kandidaat op te dringen die haar vertrouwen en voorliefde geniet. Door het examen en door de uitoe- fing van haar recht hare goedkeuring te weigeren, zal zij genoeg kandidaten kunnen afwijzen om aan den gemeen teraad van Geeraardsbergen den kan didaat op te dringen waarvan de meer derheid niet heeft gewild en die ze niet aannemen zal, dan gedwongen en verplicht. We zullen die zaak niet uit het oog verliezen Jules RENS, Volksvertegemvooi diger. Sedert een 10 tal jaren heeft. Spanje zijn voornaamste koloniën verloren ten gevolge van den oorlog met de Vereen igde-Staten van Amerika. Een dier koloniën Be Philip- piensche eilanden behoorde haar sinds 1569 hunne oppervlakte is gelyk aan de helft van Frankrijk en ze tellen 7 mil- lioen inwoners. De grond is er heel vrucht baar en de bevolking is er over 't algemeen, zooals de Belgen, werkzaam en verstandig. Onder de Spaansche regeering is dat land weinig of niet vooruitgegaan men weet dat in Spanje de kloosterorden veel te zeg gen hebben en zooals het daar gaat, zoo ging het ook in hare Philippiensche kolonie de paters en broederkens speelden er overal de eerste viool, zij waren de groote eigenaars, de bezitters van kolossale for tuinen ze waren de eigentlijke meesters van de streek, iedereen moest er voor hen buigen en zwichten wel is waar bevond zich aan het hoofd van 's landsbestuur een goeverneur, doch hy stond heel en al onder het commando van den bisschop. Onnoodig er op te drukken dat de kloos ters gebruik makende van hunne macht, de openbare besturen regelden en ook de justi- cie beheerschten zy alleen waren de mees ters zy alleen beschikten over de eigen dommen, ja ze beschikten zelf over leven en dood der inwoners. Eeuwen lang maakten ze, met de goed keuring van Spanje van die macht gebruik doch de kan gaat zoo lang te water tot ze eindelijk breekt en, in de Philippiensche eilanden is dan ook voorgevallen wat men overal aantrefthet volk getergd, vervolgd en uitgebuit tot het laatste, is opgestaan, de revolutie brak los, Amerika kwam ertus- schen in 't voordeel der verdrukte bevol king, Spanje verloor er zijn gezag by en werd zonder veel kompiementen aan de deur gezet. Sinds dien vormen de Philippiensche eilanden een zelfstandig bestuur gesteund op eene grondwet die hen door Amerika werd voorgelegd. Wanneer iemand aan eer, volk goed doet en het door zyn toedoen voordeel en geluk verschaft dan is over 't algemeen, dat volk erkentelijk over de ontvangen weldaden en hier in Philipienen is 't beste bewjjs dat die paters en broederkens van alle slag gedurende by na 300 jarige meesterschap voor het volk en 't algemeen welzijn niets hebben bijge bracht, want nauwelyks hoeft het land zyn eigen bestuur of reeds worden de middelen bestudeerd om die duizende nietsdoeners uit de streek te verwijderen. Volgens de grondwet die door Amerika werd voorgelegd mogen de kloosterlingen niet direkt over de grenzen gezet worden doch zooals in Frankryk bestaat daar nu ook de scheiding tusschen kerk en slaat, zoodat geen enkelen pater, tzjj hij wit, zwart, geel of groen is, nog het recht heeft zich in 't landsbestuur te moeien. En daar de bevolking durende eeuwen door al dje luie kloostèrorden is uitgezogen en door hunne fout aan ontberingen heeft geleden zoekt men er ook alle middelen om hunne vermenigvuldiging tegen te houden, en ook hunne verdwijning uit liet land te bewerken. Met dat doel is er overlaatst in het Philip piensche parlement een wetsvoorstel neerge legd waarby heel dat lui en schat ryk boeltje van nietsdoende paters en nonnen geregeld wordt. Volgens dat wetsvoorstel worden de vol gende TAKSEN ingevoerd l. Door iedere pater of non die uit den vreemde zich in 't land komt vestigen zal er een inkomgeld te betalen zijn van SOOO tot 2500 franken. 2. Indien ze 't land verlaten en later terug komen moet de taks opnieuw betaald wor den. 3. Bovendien JAARLIJKS te betalen door eiken pater of non die in 't land ver blijft, eene TAKS van 4000 fr. te storten in de provinciale kas. 4. En om samen in GEMEENSCHAP te mogen leven, zal ieder kloosterorde de vol gende TAKSEN moeten afdoppen Van 2 tot 10 personen 8000 franken Van 11 tot 25 20,000 Van 26 tot. 40 40,000 Van 41 tot 80 60,000 En van meer dan 80 80,000 Al de gelden voortkomende van die taksen zullen gestort worden in bijzondere kassen van algemeen en openbaar nut. en voorna- mentliiK om de zieken, noodlijdende en onge lukkige menschen ter hulp te komen. Ge ziet dus dat de Philipienen het ge luk waardeeren van het patersbestuur. Ze handelen ook bij ondervinding en weten maar al te goed dat in een land waar de kloosterorden gedurig aangroeien, de niets doeners vermenigvuldigen en dat ook de fortuinen er worden bijeengezameld tot groot nadeel van 'talgemeen. Daar het goed is les te trekken uit al wat men hoort en leest, dunkt ons dat het wetsvoorstel der Philippiensche regiering dient in 'toog gehouden te worden zonder de groote taksen te eischen die men aldaar vraagt zou men hier ook de duizende en dui zende nietsdoende paters en nonnen met eene jaarlijksche taks van eenige honderde franken kunnen belastën dat. zou een 20 tal miljoenen in de kas brengen waar mede men menige kwaal en ongeluk zou kunnen te keer gaan en 't ware nog maar een klein deel van de sommen die ze jaar lijks binnenpalmen door hunne doodende concurrentie aan alle stielen en ambachten. Uit het Vlaamsche land zal de redding komen voorspelde Bara, toen de liberale partij gevallen was. Maar hoe kan dat gebeuren Het antwoord op die vraag werd, op het laatste liberaal Congres te Mechelen, gege ven, niet door een of ander overdreven flamingant, maar door een Waal, den heer Masson, vertegenwoordiger van Bergen, wiens redevoering in het geheele land Ten diepen indruk heeft gemaakt. Hy zeide namelijk. Het Vlaamsch heeft ons, Walen, langen tyd onverschillig gelaten wij hebban groot ongelijk gehad. De Walen hebben gemeend dat het Fransch die taal zou opslorpen. Dwaling De Vlamingen heb- ben hunne zelfstandigheid en hunne taal bewaard. Meer dan ooit houden zy aan dit kostbaar goed, hun door de eeu- 0 wen nagelaten. {Daterende toejuichin- gen). Door zijne schrijvers, dichters, kuns- >1 tenaars heeft het Vlaamsche ras het aan- zien bewaard dat het in de XIV0, XV® en XVI' eeuwen bezat. De Walen moeten dat in acht nemen, en de liberalen vooral. Alle Walen zouden wat Vlaamsch en alle Vlamingen wat Fransch moeten ver staan. Langdurige toejuichingen). Onze twee rassen vermengen zich meer en meer ze moeten elkaar beter en beter verstaan. We gaan overigens een tijd te gemoet, waarop alle ambtenaars zullen verplicht worden beide talen te kennen. Waarom niet Wij zyn wel verplicht Latyn en Grieksch te leeren. Daarom is het voorstel Cooremans rechtvaardig, gelyk de taalwet van 1883 op het taalgebruik in officieele gestichten ae eer der liberale party is. Al leen door zyne taal kan het Vlaamsche Volk een hooger zedelyk en verstandig peil be reiken daarom moet de onderwijstaal het Vlaamsch zyn, en die taal is ook het eenig mogelyk voertuig van de liherale propa ganda in Vlaanisch-België. Aan de Vlamingen moet recht weder varende Walen begrijpen dat meer en meer en beginnen zich te wennen aan het denkbeeld van de volledige gelijkheid op taalgebied, (Toejuichingen). Daardoor zal er meer broederlijkheid heerschen in ons land, en die broederlijkheid zal het Belgisch Volk grooter, schooner en sterker maken. Deze redevoering werd, volgens de zeer anti-Vlaamsche Gazette uit Brussel, op geestdriftige toejuichingen onthaald, en het is merkwaardig dat zy door niemand were tegengesproken op dat Congres waar Wa len en Vlamingen eendrachtig de belangen van onze partij en van ons land bespraken. Het is te hopen dat alle Vlaamsche libe ralen zullen begrijpen, hoe en door welk middel zij de redding kunnen bewerken, nu een volbloed Waal van gezag het hun zoo duidelijk heeft uitgelegd. De klerikale partij, die groote verzame- ing van lieden voor wie alle princiepen, maar schijnprinciepen zijn, waaronder de meesten schyn-vromen, schijn-heiligen, schijn-godvruclitigen, schijn-liel'dadigen en schijn-overtuigden zijn de klerikale partij van Belgie is in werkelijkheid de partij der geldkloppers. Op godsdienstig terrein kloppen ze geld op de pasgeborenen, zoowel als op de lijken. Betalen bij doop, huwelijk en dood betalen voor gebeden, zang en missen betalen voor wijwater, was en licht betalen voor de voorspraak van Gods heiligen, voor de be scherming tegen den duivelvoor het vrij zijn van vasten. Op politiek gebied is de klerikale politieke gelaklopperij, sedert 25 jaren van dichtbij de andere geldklopperij genaderd. De kleri- kalen zijn kunstenaars in het vak der kwak- zalvers-financen Voor het geld-princiep zijn in de klerikale partij alle andere princiepen op den achter grond geschoven. Het geld-princiep staat boven alles. Boete doen is 't. gevolg aer mis daad, doch by de klerikalen komt ge vry van 't gevang met geld jenever verkoopen is het volk vergeven, zeggen de klerikalen, maar het volk vergiftigen moogt ge doen voor geld het vaderland dienen, roepen de dompers is een heiligen plicht, maar van dien plicht wordt gij ontslagen voor geld. In de klerikale partij alles voor het geld 11 Het goevernement houdt zich rechtdoor het geld alleen. Het werpt met volle grepen 's lands penningen aan kloosters en kerken aan vreemdelingen en kazakkeerdersaan slechte scholen en kringen ook aan geiten bonden, konynenmaatschappijen, varkens kringen, kiekensyndikaten enz. enz. Het klerikaal goevernement gevoelt dat ze hare aanhangers slechts kan bijhouden, door hen te overladen met gunsten en met geld, en dat alles gaat dan ook in de ruimste mate naar alle inrichtingen welke de dom pers het in de zin krygen tot stand te bren gen. Benevens de instellingen van onbetwist baar nut, zooals mutualiteiten, pensioen bonden, veeverzekering enz. bestaan er eene boel andere, die in werkelijkheid niet het minste nut geven, maar slechts dienen om dd te kloppen uit de staatskas ten bate van klerikale politiekers, de ondervraging Buyl heeft het bewezen. Overigens zelfs de wezenlijk nuttige in stellingen worden door de klerikalen tot geldklopperijen vervormd, en hebben geen ander doel dan de afzetterij in 't groot van s lands financen. Dat willen we bewyzen Over de kolossale toelagen verleend aan konijnen- en rattenkringen enz. geiten- en bok ken maatschappijen is 't onnooïig uit te wyden, in wezenlijkheid dienen al de ver leende subsidien slechts om de eenvoudige lieden om te koopen, door 't verleenen van een prijsje, het toekennen eener premie enz..., de uitslagen van vele kampstrijden hebben zulks ten overvloede bewezen en de erkenning dier zonderlinge bonden is der wijze geregeld dat alle misbruiken moge- flijk zijn. Die misbruiken zijn algemeen, 't Is eldklopperij, het goevernement weet het, och verandert juist daarom niets het zou ze eer nog meer begunstigen, opdat de geld klopperij nog nauwer de kreaturen en poli tiekers vast zou snoeren. Mutualiteiten, verzekeringen, pensioen bonden. zijn nuttige instellingen, welke de staat dient aan te moedigen, maar onder 't klerikaal beheer zijn ze ook tot geldklop perijen ontaard, overal waar klerikalen er mede gemoeid zijn. In eene gemeente sticht de onderpastoor een bond onder den naam Sint Geitina en het goevernement verleent natuurlijk eene subsidie voor het dekken der kosten van eerste inrichting en dan verder jaarljjksche toelagen. Maar die onderpastoor wordt elders be noemd en door een anderen vervangen. De Sint Geitina-bond is om zeep. Er komt een nieuwe onderpastoor en er wordt een nieuwe bond gesticht het is wel dezelfde bond, de zelfde personen zijn er by aangesloten maar de nieuwe onderpastoor, neemt een ander bestuur en de maatschappij heet nu Sint-Bokkanus-kring. De nieuwe onderpas- ontvangt weer kosten van eerste inrichting en verder de gewone toelagen In eene stad onzer streek verplichten de klerikalen zooveel menschen mogelyk zich aan te sluiten bij den pensioenbond (lijfrent- kas) en verscheidene honderden hebben zich laten inschrijven. Al het werk ontvang sten. inschrijvingen enz. enz. wordt ver richt door eenige personen, die den arbeid verrichten voor de heele groep. Maar deze honderden menschen, die in den grond maar eene maatschappij vormen, zijn op papier verdeeld in een tiental maatschappijen, die

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1