1 s> \l Bericht. Prijs r» centipmon hot nummer Vierde Jaargang Nummer 17 Zondag 25 April 'OOO WILLEMSFONDS Liberale Werkmanskriug Onderlinge Bijstand De Wet Woeste op de Normaalscholen. EEN KATHOLIEK Emmanuel Fettweis. G ELOOF. O A Al Abonnementsprijs'. 3 fr. voor de stad en den t inten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen J Per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 34 APRIL 19O0. Zij allen die inlichtingen zouden te geven hebben of te vragen over het Bekomen van het pensioen enz. mogen zich eiken zaterdag van 10 tot 11 uren voormiddag aanbieden in Graaf van Egmont Groote Markt, te Aalst. Daar zal hen door bevoegde mannen goeden raad worden gegeven en zal er nota worden genomen van hunne klachten of opmerkingen. Met volle vertrouwen mag eenieder zich tot ons wei.den, we zijn steeds bereid in de mate van het mogelijke dienst te bewijzen en recht te eischen waar zulks noodig is. Af deeling Aalst Jaai-lijksch Avondmaal op MAANDAG, 26 APRIL, te 7 1/2 uur 'savonds stipt, in de Bovenzaal van Graaf Egmont Muziek, zangen deklamatie zullen dezen avond opluisteren. Alle leden worden dringend verzocht met hun huisgezin deel te nemen aan deze gezellige bijeenkomst. Inschrijving per persoon: twee frank. De leden welke nog niet ingeteekend heb ben voor het avondmaal, kunnen 'nog in schrijven tot Zondagnoen in Graaf Egmont. De kostelooze boekerij van het Willems fonds gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt, te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat, is open alle zondagen van 101/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. van Aalst. Den ZONDAG 6 JUNI viert de Liberale Werkmanskring Vooruitgang doo't Werk van Aalst de 25° Verjaring zijner stichting. Te dier gelegenheid zullen verschillende feestelijkheden ingericht worden, onder andere een groote Betooging, waaraan al de Liberale Kringen van het arrondisse ment en zelfs van geheel het land zullen uitgenoodigd worden deel te nemen. Liberale Vrouwenvoorzienigheid. Op ZONDAG 25 APRIL, ten 3 1/2 uren stipt namiddag, in Concordia Algemeene Verplichte Vergadering, op boet van 10 centiemen. Orde van den dag 1. Mededeelingen. 2, Definitieve aanstelling van 't Bestuur. Eei-l»led en Rcclit voor Allen. Op Zondag 25 April, ten 5 uren namiddag, Algemeene Verplichte Vergadering, op boet van 10 centiemen, bij de medeleden Jaak Spittaels en Leopold Sedeyn Woeste de klerikale volksvertegen woordiger van het arrondissement Aalst, die erin geslaagd is zich hatelijk te maken oor alle rechtzinnige vader landslievende Belgen, door zijne hard nekkige bekamping van eiken maatre gel die van aard is ons leger op de hoogte te brengen der noodwendighe den onzer nationale verdediging, de noodlottige man, in een woord u.ie er toe gekomen is allen vooruitgang te stremmen zoowel op politiek als op maatschappelijk en economisch gebied, Woeste wil zijne laatste levensjaren opluisteren, door den schandelijkste daad, die men droomen kan, om den doodsteek te geven, den genadeslag aan het openbaar onderwijs. Het laatste wetsvoorstel door M. Woeste aan de Kamers voorgelegd be- j treft de Normaalscholen De wet van 1895 opgemaakt, ge stemd en uitgevaardigd door de kleri- kalen zeiven, verkondigt het volstrekte recht der provincie en gemeente offi- cieële Normaalscholen te hebben of in te richten. Dat is eenvoudiglijk de bekrachtiging van het grondbegin sel der vrijheid van onderwijs gewaar borgd door deGrondwet en standvastig ingeroepen door de klerikalen. Maar als er kwestie is van vrijheid, dan ver staan onze brave klerikalen daardoor j de vrijheid voor hen zeiven, doch niet voor anderen. Het wetsvoorstel Woeste heeft voor doel de vrijheid der provinciën en ge meenten scholen in te richten, te on derwerpen aan de goedkeuring des konings dat wil zeggen van het kleri kaal goevernement. Sommigen zouden geneigd zijn te doen gelooven, dat deze goedkeuring maar eene eenvoudige formaliteit daar- stelt, een bestuurlijke pleegvorm, opge legd in 't belang zelve der gemeenten en provinciën. Maar zoo is geen zins het inzicht van Woeste, zulks is geenzins het doel van zijn voorstel, in de ontwikkeling zijner beweegreden verbergt de opstel ler van het wetsontwerp het doel niet dat hij bereiken wil en hetwelk is voortaan de stichtingvan nieuwe Nor maalscholen, door liberale gemeenten en provincie te verbieden. Zelfs dat is niet voldoende. Inder daad in de middenafdeeling is er be kend geworden, dat die wet-Woeste terugwerkende kracht moet bebben en het goevernement zal veroorlooven de bestaande Normaalscholen af te schaf fen der provinciën en gemeenten Nor maalscholen ingericht uit kracht der wet van 1895. Het schandalig ontwerp dat M. Woeste zich niet schaamt aan de goed keuring van de Kamers der volksver tegenwoordigers te onderwerpen kan dus samengevat worden als volgt Volstrekt verbod aan de liberale provinciën en gemeenten nieuwe Nor maalscholen in te richten. Bestendige bedreiging van afschaf fing der thans bestaande gemeente- en provinciale Normaalscholen. En vermits thans het meeste deel der Staatsnormaalscholen zijn afge schaftde nog bestaande geheel ge- klerikaliseerd werden en slechts een zeer beperkt getal leerlingen mogen aanvaarden vermits men nevens de geklerikaliseerde Staatsnormaalscho len geene andere dan vrije Normaal scholen zal dulden ingericht door kle rikalen, zoo kan de toestand van het openbaar onderwijs in Belgie met deze korte woorden bepaald worden I11 België mag liet openbaar onderwijs slechts gegeven wor den door klerikale onderwij zers. Maar zelfs dat is nog niet voldoende. Stilaan ziet men de wereldlijke onder wijzers verdwijnen. In de vlaamsche dorpen wil men zelfs geene klerikale wereldlijke onderwijzers meer, overal worden ze vervangen door klooster- personeel door broeders en nonne- kens. Zoo werd gisteren nog te Waerbeke, een dorp van het kanton Geeraards- bergen, de gemeente-onderwijzer die overleden was, vervangen door een nonneken van het klooster van Sant bergen, die er voortaan gansch alleen het onderricht zal verschaffen aan al de kinderen der gemeente, jongens en meisjes van 6 tot 14 jaar In plaats van een onderwijzer te benoemen komende uit eene staats normaalschool, ofwel een onderwijzer opgeleid in eene vrije katholieke nor maalschool, heeft men op order van den pastoor der gemeente verkozen het onderwijs toe te vertrouwen aan een nonneken. En zoo gaat het en is,het gegaan in menig dorp van ons arrondissement. Ook zullen na korten tijd de kloos ters van paters, broeders en nonnen, de eenige meesters zijn van het onderwijs in Belgie. De wet Woeste heeft juist voor doel de vorming te beletten van onderwijzers en onder wijzeressen die aan de kloosters het monopool van het onderwijs zouden kunnen betwisten. Aan onze vrije en onafhankelijke medeburgers behoort het te zeggen of dergelijk voorstel mag doorgaan Wat mij betreft ik meen dat het tijd is het houfd op te beuren en door eene alge meene beweging van geheel de anti klerikale bevolking, die de overgroote meerderheid uitmaakt van het land, de on beschaamden te verhinderen Belgie te herschapen in een otmetelijk kloos-, ter van nonnen en capucienen. Jules RENS, Volksvertegenwoodiger. keurt »le klerikale gazetten af. Een lesje ran deftigheid en godsdienst Le Courrier da Soir is een katholiek orgaan van Verviers, dat dagen aan dagen de vrijmetselarij aanrandde en onder de somberste kleuren aanstelde. Het blad, in een zieken aanval van gallig fanatisme, komt de lyst der dignitarissen af te kondi gen van de loge Le Travail van Verviers ze derwijze willende broodrooven. Een groot KATHOLIEK nijveraar, hier over verontwaardigd, zond den volgenden brief aan de katholieke vod OPEN BRIEF aan CownHer du Soir. Heer Opsteller, Sedert eenigen tyd randt gij de vrijmetse laars aan laat me te dien opzichte, U vry af mijne gedachte zeggen Mijne opinies zijn door iedereen gekend, zonder dat ik ze daarom ook ooit uitgestald heb ik heb ze nooit aan mijne tegenstrevers verborgen, de vrijmetselaars "inbegrepen hebben ze immer geëerbiedigd voor mij. Ik ben katholiek en doe m'n plicht hoe ik best Kan. Maar ik houd er aan u te zeggen dat ik protest, aanteeken tegen uw veldtocht van personaliteiten aan mouchardise of soionnerij grenzend, en tegen het gebrek aan hoffelijkheid, dat opvalt in uw penne- twist. Vergeet niet dat uw blad een richtsnoer is, niet alleen op politiek gebied, maar vooral op godsdienstig en dat gü door uw gedrag schade doet, ten eerste aan die welke hunne plichten als katholiek volbren gen door ze te doen doorgaan voor 't geen ze niet zijn, en ten tweede aan de princiepen welke gij beweert te verdedigen, den tegenstrever latende gelooven dat zij de bronne zijn waar gij uwe bewijzen put. Dat gij, niet de voorschriften der vrij metselarijdie slechts 't afschrift zijn der katholieke, maar de gedragslijn der vrijmet selarij bestrijdt, die slechts het tijdelijk wel zijn van den mensch beoogt, goed dan, dan ben ik met u t' akkoord. Maar waarom dan deze persoonlijkheden Welken uitslag verwacht gij van die afkondiging van namen, welke iedereen kent P Indien 'tis om ze te bekeeren handelt ge verkeerd indien 't is om hun kwaad te berokkenen dan handelt ge weinig christelijk. Wat betreft die hoedanigheidswoorden (scheldnamen) waarvan uw artikel over vloeit, tot wat dienen die scheldwoorden zjjn geen redenen en hebben NOOIT iemand overtuigd Zoo andere gazetten jegens u dezelfde woorden gebruiken, toon door de uwe dat aan uwen kant de menschen van goede op voeding zitten. Aanvaard, Heer Opsteller, mijne beleefde groeten, Dat is een goede les. We leggen ze 't Vuilhemdeken en Den der vodde op het hart. Die katholieke heer spelt hen dan eens duchtig de les en ze mogen allemaal een toontje lager zingen. Alle middelen zijn niet goed, als men meent de machtigste te zijn. En vooral niet aan de katholieke partij, die gestadig op haar deftigheid en godsdienst roemt, en alle dagen toont, dat ze deftig en godsdiens tig den brui geeft van alle kieschheid en geloovigheid. Hun geloof is een kieswapen. en hun def tigheid is laster. Wat de katholieke heer Fettweis van Verviers aan Le Courrier du Soir schrijft, dat denken vele deftige katholieken onzer stad over De Volksstem en De Denderbnde al durven ze 't niet zeggen omdat ze be vreesd zijn voor de christelijke liefde der meesters van die gazetten, of willen ze 't niet zeggen omdat ze weten dat het toch niet helpen zou, omdat de schandalige poli tiek dier vuilbladen de politiek is van het klerikalism. Is 't geen wonder dat naarmate de mees ters van ons land alles klerikaliseeren de justicie, het leger, het onderwijs, de administratie, in een woord al wat onder hun bereik is gevallen, het geloof meer en meer verdwijnt. Is het geen wonder, dat na 25 jaren lang, de goede volksscholen te hebben' bestreden, bekampt en afgeschaft, na overal met het geld van alleman partijscholen te hebben gesticht, na al de scholen de hunne en ook de gemeentescholen te hebben gevuld met meesters en meesteressen komende uit de bisschoppelijke normaalscholen of met pa ters, broederkens en nonnen, de klerikale gazetten jammerkreten slaken over het aanhoudend verminderen van 't geloof. Zou men niet zeggen, dat hoe klerikaalder het onderwijs wordt, hoe grooter het onge loof, zou men niet zeggen, dat de klerikale scholen sedert 25 jaren broeinesten zijn geworden van ongeloof en goddeloosheid. Het geloof vermindert, zoo luidt de dage- lyksche weeklacht van priesters en kleri kale gazetten. Aan wie de schuld De schuld daarvan ligt natuurlijk aan de klerikalen en de heerschzuchtige priesters, die van eene leering van menschenliefde, eenvoud, toegevendheid en wetenschap, gelyk de leering van Jesus was eene kari katuur van godsdient hebben gemaakt gesteund op haat en nyd, op uiterlijk pracht vertoon, op fanatism en domheid. Hoe zou het geloof bij de menschen niet verminderen als ze dagelijks zien hoe de priesters en al de aanhangers van 't kleri kalism juist het tegendeel doen van hetgeen ze aan anderen voorhouden, hoe hunne daden in tegenstelling zijn met Jesus leer. Vast zeggen ze tot de onnoozelen. vast en doet versterving en zy leven in weelde en genot, kennen noch zorg van huisgezin, noch kommer voor den dag van morgen vast en doet versterving roept de opper priester, de bisschop en als hy voor het volk verschynt is hij zoo zwaar en zoo vet, dat hij zich niet meer bewegen kan. (Als monseigneur Stillemans het Vormsel bedient blijft hy op zyn stoel zitten en moe ten de vormelingen voor hem defileeren). IJdelheid der ijdelheden, leeren ze aan het volk, alles is ijdelheid op deze aarde, hecht uw hart niet aan aardsche goederen.... en ze bewonen paleizen, kloppen geld met alle ceremonien, vergaren fortuinen en komen bij elke gelegenheid te voorschijn behangen met zijden kleeren, met zilver en goud en edelgesteenten. Hoe is het mogelijk, dat het volk de oogen niet zou openen en niet zou vragen is dat uw geloof uwe heerschappij gevestigd op dwang en geld Geloof P Wat zou het volk moeten geloo ven. Tracht naar kennis en wetenschap, zeide Jesus tot zijne discipelen en dat zoo eenvoudig geloof aan de Onbekende Al macht, die de geleerdste paus zou min be- grypt als de eenvoudigste werkman, is door ue priesters vervangen door het verplicht geloof aan onwaarheden en dogma's waar van het getal nog immer vermeerdert. De menschen moeten gelooven, dat de wereld geschapen werd vöor 6000 jaren, dat Josuha de zon deed stil staan enz. enz. Geen enkel redelyk schepsel, hecht daar heden nog geloof aan, zelfs de priesters niet en velen zijn er die het openlyk zeggen en schryven. Het geloof is onverandelijk zeggen de priesters aan het volk en nu moet het volk op straffe van excommunicatie gelooven aan de onbevlekt ontvangenis, die door den H. Dominicus als eene grove ketterij werd veroordeeld, nu moeten de menschen 'sedert eenige jaren ook gelooven aan de onfeil baarheid van den paus, die bestreden werd door de geleerdste bisschoppen van 1870 aartsbisschop Strossmayer, monseigneur Dupan loup bijna al de Duitsche bisschoppen loochenden, dit nieuwe dogma. Dat al zulke buitensporigheden geslikt worden door snullen is onbetwistbaar, hoe onmogelijker sommige leerstellingen zijn, hoe gereedelijker ze door de fanatieken worden aangenomen. Maar dat het getal vermindert natuurlijk met den dag, niette genstaande het klerikaalste onderwijs. Het volk reist, het reist zelfs veel. Die veel reist heeft gelegenheid veel te hooren en te zien, dat stemt tot nadenken, tot overwegen, tot meer geestesontwikkeling, tot meer on afhankelijkheid.,.. en tot min geloof, aan het geloof, dat de klerikale partij en de Sriesters zelfs met geweld zouden willen op- ringen en dat ze toch zei ven niet hebben. Oh de indruk langzamerhand te weeg gebracht door de.... ik zal maar zeggen heidensche levenswijze der klerikalen en der priesters, die de klerikale partij aankle ven en groot willen houden om er hunne macht en hun weelderig bestaan op te steu nen, groeit van lieverlede aan en veropen baart zich door die vermindering van geloof die de publicisten van den domper eenparig bestatigen en die sommige idioten blaadjes meenen te keer te gaan, door het opdisschen van artikels welke nog dommer en zedeloo- zer zijn dan sommige kapittels van den Bijbel. Men denke niet dat die geloofsverminde- ring niet grooter is dan men ze zich veropen baren ziet, zij is vooral groot in de klerikale rangen, omdaLdaar vooral de huichelarij de overtuiging heeft vervangen. Naar de kerk gaan, meeloopen in de processie, zijn Paschen houden, alle pastoors salueeren enz. in hunne stad... Dat is voldoende, voor de geloovigen en daarmee zijn de pries terstevreden dat is voldoende voor hunne heerschappij en hun geldgewin. Wat hoeft er meer Het eenvoudige, humane geloof Van Jesus en zijne leering kan men in weinige woorden samenvatten/ Houdt de kooplieden uit den tempel, bemint elkander, weest verdraagzaam, tracht naar kennis. En nu de tempels zijn vol sjacheraars, de priesters zaaien twist en tweedracht, al wie niet buigt voor hen wordt gevloekt en het volk moet dom blijven. Een klerikaal blad, een van die organen der geestelijkheid, welke een geloof willen behouden, waarmee ze zeiven dagelijks den spot drijven schreef Als er in een her- berg tien zatlappen hunnen goddeloozen praat zitten te vertellen zijn er vast negen by. die nauwelijks hunnen naam kunnen zetten. Wij integendeel bestatigen dat er onder de ongeletterden ook geene ongeloovigen zijn. Hoe grooter de onwetendheid in een land hoe grooter het blind geloof en ook het bij geloof. In de verachterde gemeenten van Belgie bestaat nog immer het geloof aan spoken, tooveraars, verschijningen enz. dat in de steden, zelfs de katholiekste geheel verdwenen is, behalve bij enkele achter lijke, van alle onderwijs verstoken indivi duen. 't Geloof verminderten dat zouden de klerikalen willen beletten, zelfs door 't ge weld Ze verbergen het overigens niet Le Journal de Bruxelles schreef in Juli 1898Vroeg of laat vrijwillig of door 'tgeweld, zullen de ongeloovigen gedwon gen worden neer te knielen. La Croix (Het Kruis) schreef De verdediging van het geloof door de macht der wapens zal be ginnen overal waar het in gevaar zal zijn. Pater Roothaan, generaal der jesuieten riep uitNeen onze brandstapels zijn niet uitgedoofd en we zullen het de ongeloo vigen wel doen voelen. En onlangs preekte pater Didon Als de overreding niet ge lukt, moet men het zwaard trekken, straf fen, de hoofden afslaan en hij voegde er bij dat zijn de princiepen die zullen ze gepralen ondanks de beschaving. Is het mogelijk, dat de kracht van een ge loof. dat tot zulk despotism leidt niet ver minderen zou De klerikale party, (want geloof, politieke priesters en klerikale partij maken heden daags maar een zelfde ding meer uit) de kle rikale party behandelt de menschheid als de brutale meester zijn hond, hij roept hem tot zich nu met bedreiging dan met zoete woor den. maar houdt de roede gereed om hem in elk geval te kastijden. liet gewenschte slachtoffer kent den meester, heeft meer dan eens de roede gevoeld en loopt van hem weg ondanks bedreigingen en vleierij. Alzoo gaat het geloof om zeep I! 8* - V \nwmm 0—

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1