8 4Bc v/A^ mLs-, Bericht. Prys centiemen hot nummer W Vierde Jaargang Nummer 18 Zondag 2 Mei 1909 Oude Garde. Willemsfonds. Meiboom-Kermis. Erembodegem. Liberale Werkmanskring Het Militair Onderzoek. Op den Buiten. Slechte lectuur. Klerikaal Werk. Abonnementsprijs'. 3 fr. voor de stad en den ouiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Per Jrut"gel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst» Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 1 MEI 1909. Zij allen die inlichtingen zouden te geven hebben of te vragen over het bekomen van het pensioen enz. mogen zich eiken zaterdag van 10 tot 11 uren. voormiddag aanbieden in Graaf van Egmont Groote Markt, te Aalst. Daar zal hen door bevoegde mannen goeden raad worden gegeven en zal er nota worden genomen van hunne klachten of opmerkingen. Met volle vertrouwen mag eenieder zich tot ons wenden, we zijn steeds bereid inde mate van het mogelijke dienst te bewijzen en recht te eischen waar zulks noodig is. Repetitie-Concert. Zaterdag, 1 Mei ten 8 1/2 uren 's avonds, Repetitie- üönceit in het lokaal c< Concordia Programma de stukken welke den 2 Mei, zullen uitgevoerd worden op den Kiosk van Mei boom-Kermis. Aalst. De kostelooze boekerij van het Willemsfonds gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt, te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat. is open alle zon dagen van 10 1/2 uur tot 11 1/2 uur voor middag. Nleuwerkerken- De kostelooze boekerij (onderafdeeling van het Wil lemsfonds), gevestigd bij den vriend Adam, Kwalestraat, is alle zondagen open van 7 tot 8 uren 's morgends. Liedereiinvoiulen. Alle meisjes worden verzocht 's maandags's avonds naar de Liederavonden te komen in het lokaal Graaf EomontGroote Markt. Vrjje ingang langs de Leopoldstraat. Koorafdeeling'. De herhalingen der Koorafdeeling van het Willemsfonds Hebben plaats 's Vrjjdags 's avonds, in de Vier Winden, Keizerlijke Plaats. Ziedaar een Meifeest, dat in Aalst zoo populair is geworden als of het sedert eeuwen bestond. Elk viert dat Meifeest mee, 'tis een aandrang waar aan niemand weerstaat, als 't goede weder meè wil, juicht ieder de herle ving toe der natuur, het groen, de bloemen, het nieuw leven. De liberale Oude Garde luistert het feest op. Een groot CONCERT wordt om 4 1/2 uren 's namiddags, gegeven op het Kiosk der Hovenier straat. Er zal voorwaar geen volk ontbreken. Zeggen we te dezer gelegenheid, dat de muziekoverste der Oude Garde» M. Ferd. COESENS van Aalst, tot Onder-Muziekoverste van de Commu nale harmonie van Brussel werd be noemd. Ziedaar eene onderscheiding die onzen muziekoverste vereert de muziekanten der Oude Garde wenschten hunnen oversten hartelijk goedheil, ze zijn fier op hem. We voe gen onze gelukwenschen bij de hunne. Programma van het Concert EERSTE DEEL 1. Le Redoutable, Marche G. Allior. 2. LakméjFantaisie arr. J. Bouchel L. Delibes. 3. Borceuse de Jocelyn pr Trombone A. Haring. 4. Fantaisie-Ballet L. Montagne TWEEDE DEEL 1. Sevilla, Marche Espagnole L. Montagne. 2. Un Doux-Rève, Valse R. Eylenberg. 3. Gavotte-Noëlie A. Haring. 4. Fantaisiesur l'opéra«LeCid» arr. DeGrez. J. Massenet. o Om 6 uren Opstijging van Luchtballons. Om 8 uren Verlichting aan den Meiboom. Zondag 2 Mei geeft de tooneelkring«Z)<? Blauwe Ster in de ruime zaal by M. Ad. Rreynaert, eene Luisterrijke Vertooning, ten voordeele van het Ziekenfonds a Hulp in Nood. Plaatsen Eerste rang 1,00 fr. Tweede rang 50 centiemen. Aan de vrienden warm aanbevolen. van Aalst. De Voorzitter van den Liberalen Werkmanskring van Aalst, M. Gus- taaf LEVEAE heeft reeds verschei dene toetredingen ontvangen van libe rale maatschappijen voor de Betooging welke den 6 JUNI eerstkomende zal plaats hebben ter gelegenheid der 25' VERJARING van den Kring. We zijn van nu af zeker dat de betoogers talrijk zullen opkomen. De liberalen van de stad van Woeste, rekenen op hunne vrienden van het geheele land. Het militair onderzoek is voor de klerikalen uitgedraaid op een ellendi- gen sisser de commissie heeft moeten erkennen en dat nog wel met eenpa righeid, dat er aan ons leger op vredes- voet 5000 manschappen ontbreken. Wat betreft de oorzaken van dit te kort, de tegenstrevers van den per soonlijken dienst zijn er slechts in ge lukt wat herbergpraat bijeen te schar relen, waarvan de ongerijmdheid dui delijk werd, door de antwoorden en verklaringen van de ernstige getuigen en bevoegde mannen. De uitslag welke de Commissie heeft bekomen is zoo afdoend, zoo wel sprekend dat van nu af aan de presi dent van 't ministerie M. Schollaert verkondigt aan al wie het hooren wil, dat hij de zaak aanvat en generaal Hellebaut zal volgen en steunen in de verwezenlijking van zijn ontwerp. We gaan dus het buitengewoon schouwspel bijwonen der toetreding van een katholieke minister tot het liberaal programma op militair ge bied. Dat zal een schitterende hulde wezen door onze tegenstrevers ge bracht aan de schoonheid en de dege lijk van het programma der liberale partij en een nieuw bewijs van de on macht der klerikale partij, die ten ge volge van haar reactionnair karakter, onbekwaam is door zich zelve eenigen vooruitgang te verwezenlijken, eene hervorming tot stand te brengen ge steund op grondbeginselen van recht vaardigheid en gelijkheid. Doch indien het klerikaal goeverne- ment, gevolgd door eenigen zijner vrienden erkent, dat de verwezenlij king van het liberaal democratisch programma onvermijdelijk is en allen weerstand tot niets zou laten, men moet zich geen illusie maken en vooral niet gelooven dat de eeu we vijand der democratie de wapens zal neerleggen en zich aansluiten bij den uitgebreiden persoonlijken dienstplicht. Wel integendeel, we moeten ons van wege de fanatieke klerikalen verwach ten aan eene algemeene en wanhopige poging, we gaan hen weer in de bres zien springen ter verdediging van de oud-versleten, onvaderlandsche en val- sche theorie van het Niemand gedwon gen soldaat. Met de kwade trouw die het ken merk is der klerikalen, zullen we de dompers van den buiten, de dorpen zien afloopen, om de eenvoudige lieden op te ruien tegen de rechtzinni ge democraten, tegen de liberalen. Ze zullen ons afschetsen als overdreven militaristen en van de daken schreeu wen, dat eenige duizenden soldaten voldoende zijn om de onafhankelijkheid van het vaderland te verzekeren, en Belgie tegen alle vreemde aanvallers te behoeden. Ze loochenen de noodzakelijkheid van een wel ingericht leger, ze looche nen het gevaar dat ons land loopen zou bij een konflikt tusschen onze naburen, ze loochenen zelfs de nood zakelijkheid der verdediging van de forten, waarvoor zij nochtans honder den millioenen hebben gestemd en verspild. 't Is overigens M. Woeste die het ordewoord heeft gegeven op het kleri kaal Congres te Marche en zijn orde woord wordt uitgevoerd door geheel het span en achterspan der fanatieken. Terwijl ik schrijf ontving ik De Den - derbode, 't orgaan van M. Woeste in ons arrondissement, en daarin is de kruistocht, door den Pieter de Here- mijt den legerhervorming gepreekt, al begonnen. M. Woeste, steekt het ook niet on der stoelen, noch banken en verklaar de te Marche dat men in de eerste plaats de overheersching der klerikale partij moet verzekeren, dat alles dient geslachtofferd te worden voor den triomf van het klerikalism volkswet- ten, onderwijs, vrijheid en legerher vorming. Zoodus het is bewezen dat de ver dediging van ons vaderland niet verze kerd is, er wordt erkend door het katholiek goevernement zelve dat de onafhankelijkheid van Belgie gevaar loopt er wordt verklaard door het opperhoofd van ons leger, dat eene hervorming van dat leger zich op dringt.., niets kan baten, Woeste en zijne aanhangers antwoorden Weg met de landsverdediging, weg met de zorg voor ons nationaal bestaan Dat het vaderland verga, maar dat de klerikale partij heersche. Tegenover zulke schandelijk-onva- derlandsche houding heeft de liberale partij groote en edele plichten te ver vullen, want eene ernstige verant woordelijkheid weegt op haar Van heden af moeten wij onze medebur gers doen zien, dat eerst en vooral de onafhankelijkheid van Belgie ons nauw aan 't harte ligt, dat we de onschend baarheid van ons grondgebied willen bewaren en wij als ware en oprechte vrienden van het Vaderland niet zul len falen, maar onzen plicht zullen betrachten en volbrengen zonder over drijving maar ook zonder zwakheid. We zullen de kiezers doen begrijpen, dat het Niemand gedwongen soldaat in den huidigen staat van zaken eene onmogelijkheid is, dat het slechts een kwakzalversboniment is van de klerikale partij die sedert 1884 's lands bestuur in handen heeft onder den kreet van Niemand gedwongen sol daat en wier ministers verplicht zijn de onzinnigheid van dat princiep te erkennen, door jaarlijks een contingent binnen te roepen van gedwongen sol daten, voldoende om een effectief op vredesvoet te hebben van 42000 man schappen en een effectief op oorlogs voet van 180,000 mannen. We zullen alle verstandige lieden doen begrijpen dat wij, liberalen ,geen enkelen man meer onder de wapens willen dan de klerikalen en wij de noo- dige getalsterkte van 42000 man zul len bereiken zonder de uitgaven te vermeerderen en tevens toch het on- menschelijk stelsel zullen afschaffen der bloedloting en der plaatsvervan ging of zielensmokkelarij, om rijken en armen gelijk te maken voor de wet en voor het vaderland. Jules RENS, Volksver tegenwooi diger. Wat de klerikalen woedend maakt is het doordringen van het Willemsfonds op dan buiten. Ons eerste optreden te Nieuwerker ken, wekte de verbolgenheid op van den onder-herder, die er in geslaagd is de an tipathie of ongenegenheid te verwerven van al zijne parochianen, zoowel van katho- 'ieken als van liberalen. Wy hebben dat heerschap eens duchtig op zyn plaats gezet en sedert eenigen tijd, had hy het voorzichtig geacht, zyne tong eens goed te keeren in den mond vooraleer e spreken. Maar zyn woordvoerder is nu 't Vuilhem- deken van Aalst. De Willemsfondsers heb ben geen kans, in plaats van als tegenstre vers verstandige menschen te ontmoeten treffen ze uilskuikens aan en vallen van t zoontje van Madam Kaffee op 't orgaan van Sisken Fiks, alias 't Vuühemdeken. Wat moeten, die twee toch felle jannen zyn om als reporters een wezen te moeten gebruiken, wier geestesontwikkeling zeker niet veel hooger kan zyn, dan die van den primitieven mensch. Dat hy liegt is te begfypen, een domper ian onmogelyk anders maar dat hy tevens stommiteiten vertelt, zoo kolossaal, dat apen er omverre zouden by.vallen, zullen de inwoners van Nieuwerkerken wel weten, degenen toch, die ons feest hebben bijge woond. Die reporter (een redelyk schepiel Gods kan het niet zyn anders hadde hij ons te woord gestaan, we vroegen niet beter) heeft ons onder meer een uitval hooren doen tegen de zon, de maan en de sterren Een uitval tegen de zon PI? Inzake uit val tegen de zon, is ons slechts die bekend van Josuah, die haar gebood stil te staan, letgeen ze gewillig deed, niet waar, repor ter. Het kwelt, die brave jongens wel hard, dat het klerikaal goevernement onze boe- kery ondersteunt, helaas ze mogen er over rouwen, maar 'tis zoo. Te Nieuwerkerken keeren we weldra terug, we zyn er uitmuntend onthaald ge weest en onze boekerij ook,want den eersten zondag werden aan 17 lezers boeken be zorgd en wij zyn zeker, dat het getal lezers vermeerderen zal. Te Erembodegem, is de boekenbewaarder reeds aangesteld en het 'okaal gevonden, weldra zullen we ook voor die gemeenten eene boekery hebben gevormd. We zyn als Willemsfondsers ook verzocht ;e Herdersem, daarna zullen Hofstade. Moorsel, Oordegem enz, volgen. Wat de kwestie betreft van slechteboe- ken, die hebben we niet, en 'tis oprecht iluchtig van slechte boeken te hooren gewagen door liefhebbers van herderlyke grieven, als die van den aartsbisschop van Vlechelen, waarvan de lezing tegen de borst moet stuiten van wie alle gevoelens van kieschheid niet heeft verloren. Wat er gebulderd wordt en getierd tegen de slechte boeken, slechte gazetten en slechte tydschriften is met geen pen te beschryven. Ieder werk waarin de klerikale politiek niet wordt opgehemeld, waarin bygeloof en on wetendheid niet worden geloofd en gepre zen is slecht. Zeker zyn er slechte boeken en slechte gazetten, maar het zyn degene niet die door ae politieke pastoors met dien schandnaam worden betiteld De ouders zouden weldoen een waakzaam oog te houden op alle schrif ten of druksels, die met een kruis of een ander godvruchtig uithangbord erop in de huisgezinnen woraen gemoffeld en aard zyn de jeugd te bederven. In Aalst wordt sedert eenige weken een gazet je uitgedeeld, geheel kosteloos, Licht en Liefde heet het, in byna elk nummer worden de ouders verzocht het gazetje door de kinderen te doen lezen We zeggen ech ter tot de ouders, doet dat niet, want Licht en Liefde bevat vele slechte lectuur, welke best door kinderen en jonge lieden niet ge lezen wordt. Het blaaje wordt kosteloos rondgedeeld, en 't is clan ook niet te ver wonderen dat het zoo waardeloos is, men heeft altijd koeken naar geld. Het nummer, dat laatst werd uitgedeeld bevat maar een artikel dat voor titel draagt Over de plichten van het huwe lijksleven, herderlijken brief door Desiratus Josephus Mercier, kardinaal priester der II. Roornsche kerk van den titel van St. Pieters Banden, Aartsbis schop van Mechelen, Primaat van Belgie. De schry ver van dien langen brief had ten minste de voorzorg moeten nemen in vette letters bovenaan te doen drukken mag alleen door gehuwden gelezen worden en moet in de handen niet komen van kinderen of jonge lieden. Wat er van zy, in mijn huis bracht men denzelfden dag, drie nummers van dien meer dan gepeperden brief en ik ieb aan de moeder mijner kinderen gezeid Duw die vuiligheid in de stoof Het is al zonderling genoeg, dat personen behoorende tot eene kaste waarin het huwe- ijk verafschuwd wordt als een staat van onvolmaaktheid, waarin het vader-en moe der-zijn wordt verfoeid als zijnde min aangenaam voor den Almachtige, zich in zooverre met die zaak bezig houden aan anderen de les te spellen over het huwelyks- 'even. Pastoors en onderpastoors houden zich ledendaags veel bezig met alle soort van iweekerij konijnen, geiten, varkens enz. Ze bestudeeren de hoedanigheden van die beesten, hunne geschiktheid voorde teelt, ïunne hoedanigheden en kenteekens van vruchtbaarheid enz. Ze maken statistieken op van den kweek, richten stud-boeken in enz. De primaat van Belgie, wil het beter doen 'tis immers de plicht van een primaat, pri mus te zijn onder al de in-zui verheid-levende menschen, die den konijnen-en geitenkweek in Belgie in hunne bevoegheid hebben, en daarom laat hij de beestenteMt aan zyne onderhoorigen, om zich onledig te houden met menschenteelt. Monseigneur heeft de statistieken nagezien en jammert over de vermindering der geboorten. En dan onderzoekt monseigneur Mercier de oorzaak dier vermindering, op dit punt zullen wij niet aandringen, de primaat van Belgie. die met al zyne stielgenooten, den last van een huisgezin heeft vermeden, maakt het al te bont en werpt daarenboven een zwaar vermoeden op geneesheeren, apothekers en vroedvrouwen. We zullen het daarbij laten. Het past ons niet de krie- Delachtige proza van monseigneur Mercier verder te ontleden. Wat we echter moeten doen opmerken is, dat onze geestelijkheid best zou doen zich op dat terrein te onthouden en zich niet te be moeien, met het huwelijksleven en het huis gezin van hunnen evennaaste, waar hun optreden maar al te dikwyls aanleiding geeft tot oneenigheid en soms wel nog meer. De primaat van Belgie, zou wellicht, de menschenteelt willen geregeld zien onder het toezicht van zijn leger onderpastoors, gelyk de teelt van paarden en geiten is ge regeld. Zoover zijn we nog niet. Ten slotte nog eens een waarschuwing' aan de ouders, als er klerikale blaadjes bij u aan huis komen, ziet goed toe, want ze be vatten al te dikwijls slechte lectuur voor de jeugd. De openbare schuld welke op 1 miljard 776 miljoen frank in 1884 beliep, beloopt nu 3 miljard 850 miljoen en zij groeit nog jaarlijüs aan met 100 miljoen, die meest in de koffers van paters en nonnen te rechte komen. De kleine burgerij, de ophelp der kleri kale party, lijdt het zwaarste onder die ver hooging de belgische rent van 100 frank is nog 95 frank waard of een verlies van 5 frank per stuk en daar er zoo wat 18 mil joen titels in omloop zyn, maakt dit een verlies van 90 miljoen, dank aan de kleri kale finantiëele knoeierijen. Dat is een Het onderwijs in ons klerikaal land strekt tot schande van ons volk. Terwijl Duitsch- land O ongeletterden op 1000 militianen telt, Frankrijk 49, telt België 180 volle dige ongeletterden 1 meer dan 130,000 kin deren volgen geen school. De gevangenliuizen, bedelaarsgestichten enz. zyn opgekropt van slecht volk na 25 jaar katholiek bestuur. Dat ls twee. De kloosters vermeerderen op eene schrik- baarwekkende wyze. In 1846 lelde België 779 kloosters en 12000 kloosterlingen in 1900 vermeldt de officieele statistiek 2-500 kloosters met 38000 paters en begynen. Dat is drie. De werklieden genieten een pensioen van 9 eens daags. De klerikalen w illen niets meer geven, terwijl de heer Waroqué, libe raal volksvertegenwoordiger, de Regeering de middelen reeds aanwees om 1 frank per dag uit te keeren hij legde dit voorstel neder, doch de klerikale regeer ing wil het niet aannemen. In Engeland komen de libe ralen het te verwezenlyken. Dat is vier. >'..T3as«a a®, 4c 4c

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1